65 JAAR GETROUWD. 77ste Jaargang WOENSDAG 29 APRIL 1936 No. 23341 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Dr. F. M. WIBAUT OVERLEDEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mud.) Dit nummer be&taat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burger SCHOOL met 5-jarigen cursus en de hoogere burgerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H.B. Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 2—3 uur nam. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris, leiden, 29 April 1936. 2775 ONZE PINKSTERREIS NAAR LONDEN. Een katholiek lezer van ons Blad. die overigens met groote instemming had ken nis genomen van onze reisplannen naar Londen tijdens de as. Pinksterdagen, roeide (het als een bewaar, dat in het reisschema geen gelegenheid wordt gebo den aan Katholieken om een mis bij te vonen. Naar aanleiding van deze opmerking (lebben wij ons telefonisch in verbinding gesteld met de directie van het American Express Reisbureau, die ons terstond toe- i segde. dat er direct na aankomst gele- tenheid zal worden geboden, om een Mis Jj te wonen. Ook protestanten kunnen (fesgewenscht een protestantsohen dienst bijwonen. Daardoor zal sledhts een klein deel van den odhtendrit voor hen komen te vervallen. de vlaggen uit!! In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wekken wij onze stadgenooten op morgen allen de vlag uit te steken. Geen vriend van het Oranjehuis blijve lil gebreke om aldus van zijn liefde voor onze Kroonprinses te getuigen! WIJVERFLEGING „BETHESDA". Het bestuur der Wijkverpleging „Be- thesda", Hoefstraat 4446. zendt ons onderstaand overzicht omtrent den ar beid in de wijk gedurende het jaar 1935. Inplaats van Zr. Rutgers, die wegens lang durige ziekte haar functie als wijkzuster niet langer kon vervullen werd, met in laag van 15 Jan. 1936 als zoodanig be noemd Zr. Veldkamp. Verdere verande ringen waren er dit jaar niet. Aan de zieken werd melk en eieren verstrekt, n.l. 930 liter melk, 86 liter karnemelk en 543 eieren, terwijl het aantal huisbezoeken 1984 bedroeg. Tevens waren er 648 hoog- tezonbehandelingen. vragen van den heer goslinga. De heer Goslinga vraagt den Raad ver lof om aan het College van B. en W. de volgende vragen te stellen. 1. Is het juist, dat de nieuwe varkens- slachthal van het gemeentelijk abattoir reeds voor enkele weken geheel gereed is gekomen? 2. Indien vraag 1 bevestigend kan wor den beantwoord, kunnen B. en W. dan ook meedeelen, hoeveel deze hal gekost heeft, resp. hoeveel van het op 4 Dec. '33 aan hun college toegestaan credlet ad f. 300.000 voor „Verbouwingskosten Slachthuis" reeds Is verbruikt. 3. Om welke reden wordt de nieuwe slaöhthal, indien deze gereed is, niet in gebruik genomen? 4. Om welke redenen wordt geen voort gang gemaakt met de verbouwingswerk zaamheden, die uit het in vraag 2 bedoelde crediet zouden worden bestreden? 5. Acht het College de bestaande werk loosheid in de bouwvakken niet een zeer ernstige prikkel om met de verwerking van een toegestaan crediet ernstig voort te varen? 6. Tegen welken datum kan de aanbe steding van het eerstvolgend onderdeel der verbouwing worden tegemoet gezien? vereeniging „tot steun". Jaarvergadering van de Leidsche afdeeling In de gistermiddag gehouden ledenver gadering van de vereeniging „Tot Steun", afd. Leiden, bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat het ledental eeniger- mate was teruggeloopen en dientengevolge de eontributiegelden waren verminderd. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees dan ook een tekort aan van f. 595,82. De inkomsten in 1935 bedroegen f. 3011,46 en de uitgaven f. 3607,28. Dezen toestand vonden de leden zeer te betreuren, want hij had noodwen dig tot gevolg, dat de zegenrijke arbeid, der afdeeling aan een kleiner aantal on gelukkige kinderen ten goede komt. Het aantal pupillen bedroeg op i Jan. 10, op 31 Dec. 9. doordat, een meisje meerderjarig is geworden. Hoe gaarne de afdeeling meerdere kinderen onder haar voogdij zou willen nemen, wordt dit haar door den stand der geldmiddelen onmogelijk ge maakt. De pupillen géven zoo bleek ook uit 't jaarverslag wel dikwijls moeite en zorg, maar die worden ruimschoots be loond, als bij hun meerderjarigheid blijkt, dat ze met gerustheid aan de maatschappij kunnen worden 'overgegeven. Aan secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor hun arbeid In het afgeloopen jaar. Als afgevaardigden naar de in Juni te houden algemeene vergadering werden aangewezen de heeren ds. J. Ph. Makkink en J. M. Vos Jz. en als hun plaatsvervang ster mej. J. H. C. van Heemskerk Düker. De voorzitster, mevr. C. EerdmansDe Holl, die aan de beurt van aftreden was, werd met alg. stemmen in 't bestuur her kozen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Katwijk en Omstreken. In liquidatie. Voorstraat 13a, Katwijk aan Zee. Wijziging: E. H. F. Passier, Langestr .1319, Leiden Automobielverhuurinrichting, autohandel rep.-inrichting. De showroomHoogewoerd 107, leiden, is opgeheven. hom" Zee' zelden voorkomend jubileum "Pen op io Mei a.s. onze stadgenooten C Hart'holomeus Devilé en mej. K-V' Maria van der Zon, wonende _'lnSzstraat 19, te herdenken. °)en datum zal het namelijk vijf-en- „ije Jaar geleden zijn, dat hun huwe- "JK-bootje zee koos. 88 telt thans respectievelijk gen wJ?ren; beiden ziJn voor hrin h°°" ope'-woift 2 no= zeer 'cras en uittermate moto De bruidegom vertelde ons van- i blindt dat bij eenige jaren volslagr was; dank zij een welgeslaag "Peratle liét „„i - Prof- van der Hoeve kreeg j howw weer terug, waarvoor hij d n «aar nog dagelijks dankbaar is! Tot op zeer vergevorderden leeftijd is hij steeds werkzaam geweest. Als jongen van 10 jaar deed hij zijn intrede als jongmaatje bij een tabaks fabriek hier ter stede en toen hij dezelfde onderneming als chef verliet, had hij de zeven kruisjes al eenige jaren adhter den rug. Him huwelijk werd gezegend met 7 kinderen, terwijl er voorts 42 klein- en 25 achterkleinkinderen zijn. Mogen voor beiden nog eenige goede en onbezorgde jaren zijn weggelegd, te midden van hun kinderen en verdere nakomelingschap, die hen in de afgeloo pen dagen ook met zooveel treffende blij ken van liefde en dankbaar medeleven hebben omringd. de a.s. zomerdienstregeling. Gunstige wijzigingen voor Leidsche reizigers. Met de nieuwe Zomerdienstregeling der Ned. Spoorwgen, aanvangende 15 Mei a.s. zal trein 1190 (vertrek Dordrecht 23.16) bij vertrek van Dordrecht zeven minuten later gesteld worden, waardoor te Leiden de aansluiting wordt verkregen van trein 3398 van de richting Alphen aan den Rijn (vertrek 23.53). Bovendien zal op Zon- en feestdagen een nieuwe trein 1153 worden ingelegd, vertrek 21.07 van Amsterdam C.S., van Leiden 21.43, die te Rotterdam nog aansluiting geeft op trein 1237, Rotterdam- Eindhoven, zoodat men thans 22 min. later van Leiden kan vertrekken. Ingelegd wordt een dagelij ksche vierde bootverbinding EnkhudzenStavoren en terug met aansluiting sneltreinen naar Amsterdam en Leiden. Op het baanvak AmsterdamHaarlem mermeerAalsmeer wordt een uurdienst ingevoerd, welke zoo noodig tot een half- uurdienst zal worden uitgebreid. Op het baanvak LeidenAlphen a. d. RijnGouda wordt op werkdagen 5 paar en op Zaterdagen bovendien nog 2 paar nieuwe motortreinen ingelegd: terwijl trein 3854 te Gouda aansluiting zal geven op trein 303 naar Twente en Groningen In den middag worden enkele motortrei nen ingelegd, in directe aansluiting aan de treinen van Leiden naar Woerden en terug, waardoor het lange oponthoud te Alphen komt te vervallen. leidsche geologische vereeniging. Lezing van dr. S. IV.' Visser. In de jaarlijksche vergadering van de Leidsche Geologische Vereeniging, die gisteravond werd gehouden in het Rijks museum voor Geologie alhier, heeft dr. S. W. Visser een voordracht gehouden over „Aardbevingen met zeer diepen haard". In 1921 leidde Turner het bestaan van aardbevingen met zeer diepen haard af uit het gedrag van de aardbevingsgolven, die in het antipodgie gebied aankomen, aldus spr. Deze blijken in sommige geval len belangrijk vroeger aan te komen dan met den gemiddelden looptijd overeen komt en dit is alleen mogelijk, wanneer de haard zeer diep gelegen is. Hij meende te kunnen concludeeren tot een normale diepte van 250 k.m. Deze uitkomst is fout: normale bevingen liggen zeker niet die per dan 35 k.m. Hierdoor heeft Turner's werk niet de waardeering gevonden, die het verdient. Geheel onaanvechtbaar is de ontdekking van zeer diepe aardbevingshaarden in Japan door Wadati in 1929. Er valt tegen woordig niet meer te twijfelen aan het voorkomen van aardbevingen tot op 700 k.m. diepte. Volgens de Japansche schat ting bedraagt hun aantal 10 pet. van het totaal. Zij worden als zwakke stooten over een uitgestrekt gebied gevoeld, om dat men ver van den eigenlijken haard verwijderd is. Ook in de seismogrammen kan men ze aantoonen. Hierbij is vooral van betee- kenis het ontbreken van de z.g. lange golven. Deze zijn gebonden en afhankelijk van de hier beschikbare energie en aan gezien deze gering is, moeten de lange golven zwak zijn. Door Turner's diepe haarden te contro leeren op de aanwezigheid van lange gol ven was het mogelijk een schifting te maken. De betrouwbare gevallen toonen duidelijk algemeene aigenschappen aan, zooais die ook in Japan zijn gevonden. De diepe haarden blijven beperkt tot be paalde randgebieden vanden Stillen Oceaan: Zuid-Amerika. Fidsji-eilanden, Nederlandsch Indië, Philippijnen, Japan. Aieoten. Hun diepte neemt land inwaarts toe en aan de zeezijde worden zij begrensd door diepe zeetroggen van meer dan 6000 m. De aardbevingen met zeer diepen haard wijzen op werkingen tusschen de conti nenten en den zeebodem tot op diepten, waarop alle gewone seismische werkin gen, gevolgen van tectonische krachten in de aardkorst, ontbreken. Waarschijnlijk hangen zij samen met stroomingen, die ontstaan als gevolg van warmte-verschillen tusschen de conti nenten en den Oceaan-bodem, die ver moedelijk wel tot 1200 k.m. diepte zich uitstrekken. Deze stroomingen, die ook de oorzaak zijn van de verschuivingen der continenten, uiten zich juist het sterkst, waar diepzee-troggen aanwezig zijn. aanbesteding. Bij de heden door den heer W. J. Kret alhier gehouden aanbesteding van het sloopen van perceel Hooglandsche Kerk- graöht No. 2 en het ter plaatse bouwen van een beneden- en bovenwoning waren ingekomen 13 geldige biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Th. G. Barthen en Zoon f. 6868—; A. Kantebeen f. 6868.Gebr. de Graaf, Voorschoten, f. 6840.-; C. Leenderts, Schiedam, f. 6734.-; Bink en Valk f. 6696 K. Burgij f. 6565.-, M. Kool, Warmond, f. 6300.Aanhane en Kruger, Katwijk a. d Rijn f. 6281.—; de Later en Meyers, Oegslgeest, f. 5975. Gebr. v. Wijk, Alphen, f. 5585.—; D. v. Kint. Langeraar, f. 5275.M. v. Duin, Katwijk aan Zee f. 5090.— W. Jansen. Voorschoten f. 4837.—. Waar geen plaats naam is vermeld, wonen de inschrijvers te Leiden. De gunning is aangehouden. oud-lid der eerste kamer en van den hoogen raad van arbeid. Dr. f. m. Wibaut. Hedenmorgen is te Amsterdam in den ouderdom van 76 jaar overleden dr. F. M. Wibaut. Dr. Florentius Marinus Wibaut werd den 23sten Juni 1859 te Vlissingen geboren. Aanvankelijk kreeg hii een katholieke op voeding en bezocht o.a. het seminarium te Rolduc. om later over te gaan naar de openbare handelsschool Van 1876 tot 1904 was hi.i te Middelburg werkzaam in den houthandel. De laatste jaren van ziin verblijf te Middelburg had hii zich reeds uitgesproken voor het socia lisme. Hii deed dat in het voorwoord van een vertaling van de Fabian essays in socialism", welke vertaling in 1891 ver scheen. Het duurde nog tot 1897 voor hij zich bii de SD-A.P. aansloot. In 1903 ver scheen ziin boek over „Trusts en kartel len". Van 190P tot 1907 was hii met P. L. Tak redacteur van ..De Kroniek". Intusschen was hii in 1904 naar Amsterdam verhuisd, waar hii in 1907 lid van den gemeente raad werd om in 1914 te worden benoemd als wethouder. Hij was de eerste soc.-democratische wethouder in ons land. Dit wethouder schap duurde tot 1927 met een k'eine onderbreking in 1926 De tweede periode van ziin wethouderschap duurde van 1929 tot 1931. Zijn werkzaamheid als wethouder lag voornamelijk op het gebied van de gemeentebedriiven de volkshuisvesting en de financiën. Ook had hii groote belang stelling voor kunstzaken en tijdens de oorlogsjaren had hii ook de levensmidde lenvoorziening onder ziin beheer. Bii zijn afscheid als wethouder, werd hem de gou den medaille der stad Amsterdam ver leend. Dr. Wibaut is vele jaren lid geweest van de Prov. S.taten van Noord-Holland. In 1922 moest hii bedanken voor het lidmaat schap. omdat hi.i toen benoemd werd tot lid van de Eerste Kamer, hetgeen hij tot 1935 is gebleven. In 1928 werd hii door de universiteit van Amsterdam eershalve benoemd tot doctor in de handelswetenschappen. Behalve openbare ambten heeft dr. Wi baut nog functies gehad in een groot aantal andere organisaties. Zoo is hii tal van jaren lid geweest van het Dartii- bestuur van de S.D.A.P.. waar hii een vooraanstaande plaats innam Hii ls lid geweest van den Hoogen Raad van Ar'oeïd. voorzitter van de Union internationale des villes. Dr. Wibaut is voorts redacteur geweest van het tijdschrift De Gemeente" en van het marxistisch weekblad van ..Het Volk". Van zijn hand verschenen voorts een aan tal prae-adviezen voor de vereeniging van staathuishoudkunde en statistiek en an dere vereeni'gingen, een aantal brochures over onderwerpen van gemeentepolitiek. Mede versohenen uit ziin vruchtbare pen tal van artikelen in verschillende tijd schriften als Sociaal Weekblad. Nieuwe Tijd, Socialistische Gids en was hii de verzorger van de economische kroniek in Het Volk. In 1926 verscheen ziin boek over ge- meentebeheer en in 1932 tezamen met ziin vrouw „Wordend Huwelijk". Met dr. Wibaut is een groot man heen gegaan. waarschuwing. De Armenraad hier ter stede waar schuwt het publiek geen giften te geven aan den persoon, die zich noemt B. Nieu- wenhuis. De man verspreidt kaartjes waarop hij goederen vraagt. Bij onderzoek is gebleken, dat de man gefingeerde adressen opgeeft. De mogelijkheid bestaat ook, dat hij zich onder een anderen naam voordoet. De Armenraad waarschuwt in 't algemeen geen giften te geven zonder on derzoek. Het bureau van den Armenraad, Nieuwsteeg 6. Telef. 1052 geeft gaarne in lichtingen over personen, die de publieke liefdadigheid inroepen. BINNENLAND. Te Amsterdam is, 76 jaar oud, overleden dr. F. M. Wibaut, oud-lid der Eerste Kamer. (Ie Blad). De heer Fentener van Vlissingen over den weg naar ruimer ruilverkeer. (Binnen land, 3e Blad). Er dreigt een tekort aan binnenlandsch. rundvleesch. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De opmarsch der Italianen in Abessynië. Wordt het land geannexeerd? (3e en le Blad). De vragen aan Duitschland opgesteld. (Buitenland, 3e Blad). Na den dood van koning Foead. (Bui tenland, 3e Blad). Spanningen aan de Duitsch-Oostenrijk- sche grens (Buitenland, 3e Blad en Tel., le Blad). zie voorts laatste berichten, eerste blad. UITVOERING CHR. ZANGVER. „EX ANIMO". „Ex Animo" is toch een kranige zang- vereeniging met een even kranigen diri gent. Er gaat een activiteit en een waar achtige geanimeerdheid van uit, die in volkomen overeenstemming is met den naam der onderscheidene afdeelingen van dit koor, voor welks uitvoeringen steeds een sterke en alleszins gerechtvaardigde belangstelling bestaat, getuige ook weer de prachtig bezette Stadszaal van gister avond. Wij woonden slechts een gedeelte van deze uitvoering bij. daar onze plicht ons ook naar een ander concert riep, doch wat wij van „Ex Animo" en het medewerkende Rotterdamsch Chr. Mannenkoor, dat eveneens onder leiding staat van den heer de Wolff, hoorden, was wederom van uitstekend gehalte, terwijl wij vóór alles onder den indruk kwamen van de enthou siaste wijze waarop, zoowel door jongeren als ouderen, gezongen is. Het kinderkoor bracht juist Tierie's .Lente" ten gehoore toen wij binnentra den gevolgd door „De winter is geweken" van J. D. van Ramshorst en het stralende en meesleepende „Ruim baan" van Cath. v. Rennes: een uitstekende keuze, leven dig en blijde vertolkt, helder en frischvan klank, die massaal en ongeforceerd wordt voortgebracht. Het verwonderde ons dan ook geenszins, dat het applaus zóó sterk was, dat het laatste deel van „Ruim baan" gebisseerd moest worden. „Dit is ongedwongen zingen" zoo dach ten wij, gelijk slechts kinderen het kun nen, die geprofiteerd hebben van lofwaar dige muzikale en zangtechnische raadge vingen. Zoo hebben wij ook met belangstelling gevolgd de lichte en glansrijke vertolking van het Brautchor uit Wagner's „Lohen grin", die, behoudens een enkele onzuiver heid toch een prestatie van rang was' en ook opviel door de verzorgde uitspraak van het Duitsch. Het gemengde koor was hierin aan het woord en wij willen niet nalaten onze erkentelijkheid te uiten voor de wijze, waarop het deze werkelijk niet gemakkelijke opgave heeft voorgedragen. Dat de heer de Wolff in Rotterdam een klankrijk en gedisciplineerd mannenkoor dirigeert, bleek wel tijdens het „Soldaten- koor" uit Gounod's Faust, populair en gaarne gehoord, luchtig en sterk rhyth- miseh gezongen, door een daverend ap plaus gevolgd. Dankbaar en voortreffelijk voor mannenkoor geschreven, heeft het de kwaliteiten dezer zangers duidelijk kun nen toonen, evenals in „Ons Hollandsch" van Bernard Zweers, een indrukwekkende compositie van dezen belangrijken Neder- landschen componist. Mej. Rie Beute uit Delft heeft een en ander, alsook de vele andere nummers van het programma met veel bezieling bege leid: de dezen avond wel zeer goed gedis poneerde dirigent kon zich volkomen op haar verlaten. Het is ontegenzeggelijk een geruststel lende gedachte, dat een zoo groot deel van de Leidsche zangerswereld, van hèèl jong af tot volwassen toe, zich heeft toever trouwd aan de leiding van iemand, die jong en oud zoodanig laat zingen, dat zij zelf er een oprecht genoegen in hebben en de luisteraars zóó laat meegenieten: zélfs de critisch gestemden onder hen. Wij he'oben reeds dikwijls de prestaties van „Ex Animo" kunnen huldigen: deze korte indruk kan beschouwd worden als een nieuwe lauwer, die wij hechten aan den krans van „Ex Animo", welke reeds onder den heer de Wolff een respectabe len omvang heeft gekregen! Wij zijn ervan overtuigd, dt ook de niet dcor ons besDroken nummers eenzelfden mooien indruk gemaakt hebben! De avond is, bij verhindering van ds. Riemens geopend door diens zoon de heer S. Riemens, Cand. t. d. H. D. te dezer plaatse..

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1