LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 29 April 1936 BUITENLAND. Thijs IJs trekt op tegen het kattenlegejj DE ALGEMEENE TOESTAND. De vragen aan Duitschland Onrust over Oostenrijk Actie voor den vrede. De vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd, teneinde meer klaanheid te verkrijgen ten aanzien van de beteekenis van enkele punten van het Duitsche vredesplan, is op het Foreign Otfice gereed gekomen. Eden zal ze van daag aan het kabinet voorleggen. De liberale afgevaardigde Mander stelde bij de debatten in het Lagerhuis voor. dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken te Berlijn stappen zou doen. ten einde te vernemen, of „Mein Kampf" van Hitler neg steeds de leidraad blijft van de Duitsche buitenlandsche politiek. Cranborne antwoordde namens de re geering, „dat de minister niet van oordeel is, dat dergelijke stappen eenig nut zou den hebben". Mander insisteerde: Bedoeld boek bevat zekere uitlatingen van een duidelijk agressief karakter. Het is bovendien zoo veel als de politieke bijbel van het Duit sche volk. Zou het dus niet gewenscht zijn, aan de vragenlijst, die Eden aan Hitler zal voorleggen, ook een vraag in te las- schen betreffende des Fuehrer's boek „Mein Kampf". Hierop werd van regeertngszijde geen anwoord meer gegeven. De Labour-partij heeft de regeering medegedeeld, dat zij Dinsdag a.s. een debat over buitenlandsche zaken in het Lager huis wenscht te openen. De verdeeldheid, die in Oostenrijk tus- schen bondskanselier Schuschnigg en den vice-kanselier prins Starhemberg is ont staan,, heeft volgens de Mornlngpost nieuwe ongerustheid omtrent den toestand in Oostenrijk doen ontstaan. Te Londen en Parijs houdt men rekening met een nieuwen ..coup" der nationaal-sociallsten in de nabije toekomst. Volgens de Manchester Guardian lijdt het geen twijfel, dat Duitschland zeer groote risico's op zich zou nemen, door zich in de binnenlandsche aangelegen heden van Oostenrijk te mengen, doch volgens het blad is de toestand in Oosten rijk niet geheel ongusttg voor een der gelijk optreden te achten. Men uit de vrees, dat Hitier de „An schluss" poogt te verwezenlijken, voordat het einde van de campagne in Abessynlë Mussolini in staat stelt zijn troepen we der in Italië te concentreeren. De deskundigen-commissie, welke belast ls met het onderzoek naar de wijzigingen, welke in de samenstelling van den Vol kenbondsraad moeten worden aangebracht heeft met negen tegen vijf stemmen be sloten, den raad en de assemblee voor te stellen voorloopig een vijftienden zetel in te stellen ten behoeve van China. Naar de Geneefsche correspondent van de „Daily Herald" meldt, ls te Genéve on der voorzitterschap van Lord Cecil een vergadering gehouden van vooraanstaan de vredes-propagandisten uit diverse lan. den. In deze vergadering heeft men besloten tot het organiseeren van een vredescam pagne over de geheele wereld, waaraan door alle vredes-organisaties, Volkenbonds vereenigingen. vakvereenigingen en coöpe raties der wereld zal kunnen worden deel genomen. Te Genève zal een permanent bureau worden opgericht om een wereldcongres te organiseeren, dat direct voor de ope ning van de Volkenbondsvergadering van September zal worden gehouden. Verder zal in alle landen, die deze campagne steunen, een uitgebreide propaganda op touw worden gezet, ten einde in de bui tenlandsche politiek van iedere regeering een vredesplan te doen opnemen, bestaan de uit de volgende vier punten: a. Herstel van de onschendbaarheid der verdragen. b. Ontwapening, gepaard gaande met een onmogelijk maken van particulier be lang bij de wapenfabricage. c. Erkenning van Volkenbondssancties, ook militaire sancties, om, voor het geval de verzoening mocht uitblijven, de collec tieve veiligheid te verzekeren. d. Vorming van een doeltreffend or gaan voor de herziening van verdragen. Deze herziening zal echter alleen plaats mogen vinden door vreedzame middelen, na onderhandelingen met de betrokken partijen. Aanwezig waren bij deze vergadering vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, Zwitserland. Tsjecho-Slowakije, de Ver. Staten, Spanje en Nederland. o ENGELAND. 's Konings civiele lijst. Het Hoogerhuis geen gerechtshof meer Mc Donald hersteld. De parlementaire commissie, welke be last was met het doen van voorstellen voor de vaststelling der civiele lijst van koning Edward VIII heeft haar rapport gepubliceerd. Voorgesteld wordt de civiele lijst vast te stellen op 410.000 pond ster ling, in plaats van 470.000 pond sterling, zooals ir. 1910 bij de troonsbestijging van koning George V was goedgekeurd. Mocht de koning in het huwelijk treden, dan zal dit bedrag met 40.000 pond worden ver hoogd. Het Hoogerhuis heeft met 62 tegen 35 stemmen in tweede lezing het wets ontwerp aangenomen, waarbij het privi lege van de lords om door hun gelijken te worden gevonnist, wordt afgeschaft. Mc Donald zal heden hersteld het zie kenhuis verlaten. FRANKRIJK. De verkiezingen. De afspraak der linksche partüen. el kaar bij de herstemmine te steunen, gaat in werking. Vandaar dat de oud-minister Germain Martin zich hééft teruggetrokken voor een socialist evenals minister Guer- nut. Daarentegen trok te Lyon de com munist zich terug voor Herriot. DUITSCHLAND. De Russisch-orthodoxe kerk publiek- rechtellik lichaam. De Pruisische regeering heeft het Rus sisch-orthodoxe diocees van den ortho doxen bisschop van Berlijn in DuitschJand de rechten van een publiekrechtelijk lichaam verleend. Dit beteekent. dat deze kerk door den staat wordt erkend en be schermd. De Russisch-orthodoxe synode heeft Tychon als bisschop bevestigd. o OOSTENRIJK. Nazis en communisten gebruiken scholieren als hun werktuigen. De politie heeft ontdekt, dat nationaal- sociallsten en communisten er in geslaagd zijn, zoowel in Weenen zelf als in de pro vincie. een aantal scholleren over te halen op te treden als propagandisten en als agenten tot verspreiding van vlugschrif ten. en verboden insignes. Verscheidene leerlingen, jongens zoowel als meisjes, zijn in verband hiermede aan een verhoor onderworpen. o POLEN. He bezoek van van Zeeland. Het bezoek van den Belgischen premier is gisteren beëindigd en gisteravond ver liet van Zeeland Warschau weer. Hij zeide tot de journalisten: „Bij d° besprekingen, die minister Beek en ik te Genève hebben gehad, hebben wij zonder om-wegen met elkaar gesproken, zooals dat behoort tusschen vertegenwoor digers van landen, welker politiek strikt binnen de grenzen van hun aanvaarde verplichtingen blijft. Wij beleven een tijd ran begripsverwar ring in het internationale leven. Gelukkig berust de beslissing over het drama nog bij de leiders. In de laatste weken hebben wij een zekere rustpoos kunnen consta- teeren, maar van de groote problemen ls er nog geen enkel geregeld. Men zal de elementen voor een duur zame oplossing moeten vinden en ik geloof, dat die er zijn. België en Polen zijn meer dan welk land ook geïnteresseerd bij een snelle regeling; de atmosfeer, waarin wij werken, houdt beloften in." o SPANJE. Wordt Azana president? - Moord te Barcelona. De besprekingen, welke Azana van nacht heeft gevoerd met een aantal link- sche persoonlijkheden wijzen erop, dat hij candidaat zal worden voor het president schap. De socialisten Besteiro en Idalecio Prieto verklaren, dat zijn candidatuur de cenig mogelijke is. De Catalaansche regionalist Venrosa zag evenwel liever een minder politiek per soon. Largo Cabalero weigerde iets te zeg gen omtrent deze candidatuur. hetgeen men als een kritiek beschouwt op de ver klaringen, welke gunstig voor Azana luid den. Gistermiddag heeft een aantal onbe kenden den vroegeren chef van de politie van Barcelona, José Badia, voor zijn wo ning vermoord. Het slachtoffer was zeer bekend in Barcelona: hij was leider van de „Cata laansche jeugd" en werd tot hoofd van dé politie benoemd, toen de ordebewaking aan de Catalaansche regeering werd over gedragen. In deze functie trad hij zeer streng op tegen de extremisten, zoodat men vermoedt, hier met wraak te maken te hebben. Badia nam actief deel aan de October- revolutie en vertrok daarna naar Frank rijk en Amerika. Hij keerde na de verkie zingen van Februari jl. terug. o JAPAN. Hirota's program. Het Japansche kabinet heeft het con cept van de rede. die minister-president Hirota zich voorstelt in de bijeenkomst van den landdag te houden, goedgekeurd. Naar verluidt, bevat deze rede de volgende programmapunten. - 1. Strenge maatregelen naar aanleiding van de revolte-poging van 26 Februari. 2. Nationale eendracht en solidariteit in den strijd tegen de crisis, welke het land doormaakt. 3. Bescherming van het parlementaire stelsel. 4. Een onafhankelijke en krachtige bui tenlandsche politiek. 5 Versterking der nationale verdediging een grondige financieele en economische reorganisatie. 6. Ontwikkeling van den buitenlandschen handel en stabilisatie van de nationale levensvoorwaarden. 7. Een administratieve reorganisatie. o VEREENIGDE STATEN. Het werkloosheidsprobleem. Op het 24ste iaarltiksche congres der Amerikaansohe Kamers van Koophandel heeft de minister van Handel, Koper een uit tien punten bestaand program bepleit, volgens het welk de Industrie meer werk- loozen zou kunnen opnemen. Het plan stelt o.a. voor een uitgebreide studie van de werkloosheid tengevolge van het gebruik van machines in elk der hoofd-lndustrieën een intensievere uitbreiding van den Amerikaanschen buitenlandschen handel en een meer daadwerkelijke samenwer king tusschen zakenwereld en regeering. De voorzitter van de Kamer. Harper Sibley, die na Koper het woord voerde, deed eveneens een beroep op samenwer king tusschen regeering en industrie tot oplossing van het probleem der werkloos heid Hii verklaarde, dat de mogelijkheid om millioenen weer aan het werk te hei oen ter beschikking staan doch dat de kwestie waar het om gaat. is. of het Amerlkaansche principe van economische vrijheid zal worden gehandhaafd, of door regeeringscontrole zal worden beperkt. EGYPTE. Na het overlijden van den Koning. De begrafenis van koning Foead zal morgen, geschieden. Het stoffelijk over schot zal vandaag van het paleis Koeb- beh naar Cairo worden overgebracht. Het geheele Egyptische leger zal bij de begra fenis tegenwoordig zijn. De koning zal rusten in de Rifai-moskee te Cairo, die hij heeft laten bouwen. Volgens den Koran zou de koning reeds vandaag begraven moeten worden, doch wegens buitengewone omstandigheden is de begrafenis 24 uur later gesteld. Het eerste gevolg van den dood van koning Foead is, dat de Britsch-Egyptische besprekingen, welke worden gevoerd tot regeling van de betrekkingen tusschen de twee landen, zullen worden verdaagd, ver moedelijk totdat een regentschapsraad zal zijn samengesteld. Uit Cairo wordt nog in verband met het overlijden van koning Foead gemeld, dat de revolverkogel door zijn neef prins Scif Eddin ruim 30 jaar geleden op hem afge schoten, een van de voornaamste oorza ken was welke bijdroegen tot 's konings dood. Prins Ahmed Foead, zooals de koning toen heette werd door den kogel in de keel getroffen en het gevolg was een blijvende zwakheid en een schier aan houdende hoest. De ziekte waaraan de Koning stierf concentreerde zich op de zwakke plek, de keel; de bloeding welke zich onlangs voordeed, werd door het hoesten veroorzaakt Sedert meer dan 19 jaar werd de gezondheid van Foead ook ondermijnd door aandoeningen van het hart en van de nieren. Omtrent de laatste oogenblikken van koning Foead wordt nog gemeld, dat de vorst, ofschoon de nacht slecht was ge weest, 'sochtens volkomen helder was van geest. Toen zijn familie bij hem kwam vond zij hem verdiept in overpeinzingen. Tot de geneesheeren, die hem een in jectie wilden geven, zeide de koning: „Waar is het goed voor, laat mij toch sterven". De koning had nog den minister-presi dent bij zich ontboden, omdat hij hem tot luitenant-generaal wilde benoemen. Wel bleef de koning zwak. maar niets liet toen nog een spoedig einde verwaoh- ten. Om half twee viel de koning echter plotseling in zwijm, enkele oogenblikken later was hij overleden. De namen van de drie leden van den regentschapsraad, die door koning Foead werd aangewezen bevinden zich thans in een enveloppe met het koninklijke zegel; niemand kent ze tot dusver. In Engelsche conservatieve kringen wordt verondersteld, dat de Egyptische gezant te Parijs Fakhry Pasja hoofd van dezen raad zal worden en dit vooruitzicht wekt eenige beduchtheid daar men meent, dat Fakhry Pasja in groote mate gewon nen is voor de zaak van de Wafd. In de zelfde kringen gelooft men daarom dat zijn aanwijzing van grooten invloed zou kunnen zijn op de Engelsche-Egyptische onderhandelingen en de vorderingen er van moeilijker zal maken. De troonopvolger prins Faroek, ls op 11 Februari 1920 te Cairo geboren en dus 16 jaar oud. Hij wordt beschreven als iemand van meer dan gemiddelde lengte, met een aangenaam voorkomen en zeer Innemende manieren. In 1933 ontving hij op 13-jarigen leeftijd den titel van prins van Boven-Egypte. Hij was in October van verleden jaar naar Engeland gekomen om ziöh voor te be reiden op het toelatings-examen voor de Koninklijke Militaire Academie van Wool wich. Het land rouwt oprecht over den over leden koning. Tal van telegrammen van rouwbeklag zijn reeds Ingekomen, o.a. van den Engelschen koning en den Franschen president. Na afloop van den gisteren gehouden ministerraad is een communique gepubli ceerd, waarin o.m. wordt bepaald, dat officieel drie maanden rouw zal worden aangenomen. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat de ministerraad na prins Faroek tot koning te hebben uitgeroepen, met ingang van heden, onder verantwoor delijkheid en In naam van het Egyptische volk. de constitueele madht van den koning uitoefent, tot op het oogenblik, waarop de bevoegdheden aan den regent schapsraad zullen moeten worden over gedragen. Minister-president AU Maher pasja heeft In een boodschap aan koning Faroek zijn vreugde over diens troonbestijging uitgesproken en de verzekering gegeven van de toewijding der regeering. De pre mier maakt voorts bekend, dat koning Faroek 5 Mei te Egypte zal aankomen. UIT HET VERRE OOSTEN. Bezoek Van Joerenef aan Arita. De bladen melden, dat de ambassadeur der sovjet-ugie te Tokio, Joerenef, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft medegedeeld, dat de sovjetregeering overwegende, dat de con flicten plaats hebben langs de geheele sovjet-Russlsch-Mandsjoerljsche grens,van oordeel ls, dat het noodig ls een grens- commissie in het leven te roepen om deze conflicten, waar zij zich ook langs deze grens voordoen, te bestudeeren. De sovjet-regeering heeft er niettemin geen bezwaar tegen, dat deze grenscom- missie, evenals de grensafbakeningscom- missie haar werkzaamheden aanvangt ln den Oostelijken grenssector. De sovjetregeering houdt er rekening mede, dat het Kwantoeng-legex deelneemt aan de aanvallen op de Mongoolsche volksrepubliek en zij kan de opvatting van Arita niet deelen, dat de z.g. kwestie van de insteUing van dergelijke grens- commissies voor de Mongoolsch-Mand- sjoerijsche grens Japan niet rechtstreeks zou betreffen. Toch is de sovjet-regeering bereid niet aan te dringen op een volledige instem ming van de Japansche regeering met de de Instelling van een Mandsjoerijsche- Mongoolsche commissie, Indien dergelijke commissies zullen tot stand komen als re sultaat van directe besprekingen tusschen de Mongoolsche volksrepubliek en Mand- sjoekwo. De sovjetregeering acht het voor een welslagen der commissie-werkzaamheden noodig, dat volledige orde en rust heer- schen aan de grens en dat de Japansche regeering dienovereenkomstig maatrege len neemt. In zijn antwoord verklaarde Arita het in principe eens te zijn met de Instelling van een grenscommlssie voor de geheele grens. Naar zijn meening is het evenwel noodig in den beginne de „vage grens- punten" vast te stellen. Arita gaf de ver zekering, dat de opperbevejhebber van het Japansche leger een krachtig bevel heeft uitgevaardigd, dat Japansche troepen de grens niet mogen overtrekken. Hij maakte evenwel het voorbehoud, dat indien noch- thans grensoverschrijdingen zouden plaats vinden, deze niet aan kwade bedoelingen moeten worden toegeschreven. Joerenef verwierp dit voorbehoud en wees er op, dat de grenslijn duidelijk is en dat daarom grensoverschrijdingen slechts hét ongewenschte gevolg zouden kunnen hebben, dat de werkzaamheden der com missie zouden worden bemoeilijkt. Tegen verstopping zijn L e o p i 11 e n een mUd en prompt werkend laxeermiddel, dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen ls samengesteld. L e o p 111 e n hebben, zelfs ln chronische gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleld. L e fl ip 111 e n ln doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. 8505 (Ingez. Med.) IJMUIDEN, 29 April 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. 1.401.20; Griet per kist van 50 K.G. 4018; Tongen per K.G. 1.120.73; Groote schol per kist van 50 K.G. 35; Middelschol per kist van 50 K.G. 35; Zetschol per kist van 50 K.G. 3123; Kleine schol per kist van 50 K.G. 233.80; Schar per kist van 50 K.G. 132.40; Tong schar per kist van 50 K.G. 2826; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. 8 3.40; Groote schelvisch per kist van 50 K.G. 23—22; Middel sohelvisch per kist van 50 K.G. 21—18.50; Kleinmiddel schelv. per kist van 50 K.G. 20.5019; Kleine schelv. per kist van 50 K.G. 1814; Kabel jauw per kist van 125 K.G. 6925; Gullen per kist van 50 K.G. 2313; Lengen per stuk 1.850.70; Heilbot per K.G. 1.100.84; Wijting per kist van 50 K.G. 102.70; Koolvisch per stuk 1.600.28; Makreel per kist van 50 K.G. 7.50—2.90. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM. 41 met 848; LJM 133 met 1117; IJM 85 met 2834; IJM. 95 met 2364: IJM. 177 met 1270; IJM. 112 met 3360 en de loggers K.W. 162 met 435; K.W. 167 met 517: K.W. 127 met 637; SCHE. 181 met 843; SCHE. 133 m. 1030. DONDERDAG 30 APRIL. Hilversum I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00: Gram.pl. 10.15: Morgendienst 10.45: Gram.pl. 11.30— 12.00: Godsd. halfuur 12.15: Gram.pl. en KRO-orkest 2,00: Handwerkcursus 3.003.45: Gram.pl. 4.00: Bijbellezing 5.00: Jeugdcursus 5.30: Zang, piano en strijkensemble 7.00: Berichten 7.15: Reportage 7.30: Lezing 8.00: Berichten 8.15: Oranje-Avond. M. m.v. sprekers, koor en orkesten (9.409.45: Be richten) 10.4012.00: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzendinz 8.00: Reportage Huldebetooging a. Prins» Juliana 9.00: Ensemble Jonny Kroon - 10.00: Morgenwijding, Gram.pl. 10.30; Jonny Kroon's Ensemble 11.00: Knip! cursus 11.30: Omroeporkest 1.10; Causerie 1.30: Kovacs Lajos' orkest-! 2.15: Causerie 2.45: Gram.pl. 3.00; Knipcursus 3.45: Gram.pl. 4.00: Voor zieken en ouden van dagen 4.30: Vlooi en piano 5.00: Voor de Meisjes 5.15: Kovacs Lajos' orkest en soliste 6.30: Sportpraatje 7.00: Voor de kinderen -! 7.05: Radio-tooneel met muziek 7.3o: Engelsche les 8.00: Berichten 8.10: Kon. Marine Kapel 9.00: Radio-tooned 9.35: Opera-concert m.m.v. solisten, koor en orkest 10.50: Gram.pl. 11.00: Berichten 11.1012.00: Dansmuziek. Droitwich, 1500 M. 10.2510.50: Or gelspel 11.10: Het Trocadero-Cinema- orkest 12.10: Gram.pl. 12.35—1.20: Het Elman-Sextet 2.20: Vesper 3.10: Causerie 3.30: Gram.pl. 4.05: Het ,.Harp"-Trio 4.35: Dansmuziek 5.20: Berichten 5.50: Koorconcert 6.15: Spaansche les 6.50: Lezing 7.25: Opera-uitzending 8.10: Dansmuziek 8 45: Causerie 8.50: Berichten 9.20: Kerkdienst 9.45: Bridgewater-kwlntet en solist 10.3511.20: Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 8.20 en 7.40: Gram.pl.8.50: Orgelconcert 10.20: Orkestconcert 1.50: Gram.pl. 3.20: Gevar. concert 4.20: Hoorspel 6.20: Gram.pl. 7.20: Zang 8.05: Orkest- concert 10.0511.35: Dansmuziek en Populair concert. Keulen, 456 M. 5.507.20: Concert - 9.20—9.50: Volksliederen 11.20: Ver- zoekconcert 12.35: Omroepklelnorkest 1.35—2.20: Gram.pl. 3.20: W. Krüget's orkest 5.20Omroeporkest en solisten - 7.30 en 8.00: Vocaal concert 9.50: Zanf en piano 10.2011.20: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 3.22 M.: 11JO Gram.pl. 11.50: Zlgeunermuzlek 1256 1.20: Gram.pl. 4.20: Plano-recital - 5.50 en 6.20: Gram.pl. 7.20: Radio-toe- neel 8.20: Omroeporkest 9.30—10.26: Gram.pl. 484 M.: 11.20: Gram.pl. 11.50: Om roeporkest 12.50: Zang 1.00—1.26: Gram.pl. 4.20: Harmonicamuziek 4.46 Gram.pl. 5.15: Gram.pl. 5.50: Plano recital 6.35: Klarinet-recital 7.26: Symphonie-orkest en soliste 9.30: Gra- mofoonpl. 9.4510.20: Harmonlcamuz, Deutschlandscnder, 1571 M. 7.30! Gram.pl, 8.30: Radio-tooneel 9.20: Berichten 9.50: Pianorecital 10.05: Weerbericht 10.2011.20: Vocaal con cert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 30 April. Ie Programmalederen dag, van 8— uur: AVRO, VARA, enz. 2e Programma: lederen dag, van 8-11 uur: KRO, NCRV, enz. 3e programma: 8.00: Brussel VI. 9.05: Keulen 10.20: Parijs Radio - 12.05: Brussel VI. 13.20: Keulen 14.20 Droitwich 15.10: Diversen 15.20: Parijs Radio 16.20Brussel Fr. 17.20: Keulen 19.20: Parijs Radio 19.55: Diversen 20.20; Rome of dlv. 4e programma: 8.00: Diversen 8.50: Parijs Radio 9.35: London Reg. 11.35: Droitwich 13.20- London Reg. 16.35: Droitwich 17.20: Diversen 17.50: Lon- don Reg. 19.20: Droitwich 19.30: Sportpraatje door den heer J. G. A. Jans sen (Journalist) 20.00: Droitwich 20.50: London Reg. 21.40: Boedapest of div. Pl.m. 22.00: Londen Reg 22.50: Kalundborg. Wijzigingen voorbehouden. 91. Toen zij des burgemeester's woord nu hadden aangehoord-, waren Thijsje en de houthakker eerst erg geschrokken; doch vol van moed hebben zij het sluitstuk toen dan van den staim getrok ken. En schrik nu dan maar niet van wat je op dit plaatje ziet! Want uit dien stam kwamen geen witte katten loopen neen, er kwam een tiental oude heksen uitgekropen! De houtthakkeT was nu volkomen van de wijs, maar het geval werd wel begrepen door vriend Thijs die heksen namen katten-vormen aan, om op het pad der misdaad uit te gaan; maar toen ons Thijsje haar ge vangen had genomen was daar een einde aan gekomen, 't Ver blijf in dezen boomstam was haar lang niet meegevallen, en de burgemeester hier herkende allen; zij woonden allen ln de buurt, en haar toov'narlj had nu dus wel den langsten Kjd geduurd! Heb medelij!", zoo riep een booze vrouw, „ik heb zoo'n diep berouw!" „Ik zal het nooit weer doen", huilde een ander toen. „Je hebt de m-mschen zoo gefopt, dat je nu eerst in 't hok onder den toren wordt gestopt", zoo sprak de burgemeester streng, „en dan zal ik er nog eens over denken, of 'k je misschien vergiffenis zal schenken".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10