CHIEF WHIP U eischt 100°/, zuiverheid? Qu dan over op LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 25 April 1936 OOK MET KURK MONDSTUK DE BIOSCOPEN. GEVEILDE PERCEELEN. HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE J.V. PREDIKER. De feestplannen. Zooale wl1 reeds met een enkel woord hebben gemeld. ral de Chr. J.V. "'redlker 12 la ln het begin van Juni haar 75-). ;ig bestaan herdenken. Od feestelijke wijze zal dit feit herdacht worden. Ter inleiding zal het Car Harmonie- corps oo Zaterdag 6 Juni een rondging door de stad maken met als elndDunt de Janvossensteeg waar. zooals bekend, hd vereeniglngsgebouw staat. Oo Donderdag 11 Juni zal deze rondgang worden her haald. In een plèchtigen wijdingsdienst in de Marekerk 00 Dinsdag 9Juni rullen ds. I. Voorsteerh. herv. Dred. te Den Haae en ds. H.< A. Wiersinga. geref. Dred alhier dit jubileum herdenken. Het zangkoor van Prediker zal aan dezen dienst' mede werking verleenen. De Woensdag da.v. wordt geheel in be slag genomen door de feestviering 's Morgens om tien uur heeft in Predi ker een ochtendvergadering Dlaat» waar de verslagen zullen worden uitgebracht en diverse toesDraken gehouden. Te 12 uur volgt dan een koffiemaaltijd. 's Middags zal een autotocht worden gehouden met als einddoel Schiphol, waaraan alle leden zuilen deelnemen. Na een feestdiner in Groenendaal hoont men weer vroegtijdig in de stad terug te zijn. 's Avonds heeft dan een groote feestvergadering in Prediker Dlaats Opgevoerd zal worden .het tooneelstuk „Graaf-Loodgieter". Voor de Janvossen- steegbewoners en voor ouders der leden wordt deze samenkomst herhaald op 17 Juni. Teneinde ook de winkeliers van de Jan vossensteeg in dit jubileum te betreken zal deze straat tijdens de lustrumweek worden versierd. Alle inlichtingen omtrent dit jubileum verstrekt de secretaris, de heer H. Hey- mans. Oude Riin 100 terwijl oud-leden, niet aangesloten bli de Ver. van oud leden. alle inlichtlneen kunnen verkrilgen bli den heer K. Veerman, Jan van Hout kade 41. o VER. VOOR SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING. De jaarvergadering. Gisteravond vond in haar gebouw Pie terskerkgracht 11, de jaarvergadering van bovengenoemde Vereeniging plaats, onder voorzitterschap van den heer F. Schilt- huyzen Sr. Na een woord van welkom van den voor zitter. bracht de secretaresse, mevr. W. J. MenkhorstSwart. het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende-ontleenen De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Mei. Hierbij werden uitgedeeld: 625 jongens hemden, 625 jongensbroeken, 615 meisjes hemden. 615 meisjesbroeken, 1240 paar kousen. Bij de tweede uitdeeling in December •werden uitgereikt: 749 jongensblouses, 749 bovenbroeken, 714 meisjesjurken, 714 meis jesschorten, 1463 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 4818 paar klompen. 133 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 352259 por ties eten verstrekt. De Armenraad ver strekte 856 rapporten, waaronder eenige her-onderzoeken. De kosten per portie kwamen met be diening op 9.49 cent. De gemiddelde groot te der porties was 0.588 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 1151. Het bestuur werd bij het toezicht ên de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per soneel. De extra-aangestelde hulp op de scholen Vrouwenkerkhof en Haverstraat bleef ook ln het afgeloopen Jaar gehand haafd. Op verzoek van het gemeentebestuur werd ook gedurende alle vacanties voeding verstrekt. De opkomst van de leerlingen gedurende deze vacanties was bevredigend te noemen. Het eten werd wederom tot volle tevre Trianon-theater Het programma dat deze week in Trianon draait is in alle opzichten af. Twee groote films, elk in hun soort tot de beste behoorend, worden er gedraaid. Voor de pauze loopt na een aardig journaal en een grappig teeken filmpje, de film Bulldog Drummond overwint". De hoofdrollen worden ver vuld door Warner Oland, Ronald Colman en Loretta Young. De eene sensatie volgt op de andere, spanning is er van het be gin tot het einde. De handeling is vlot en niet onwaarschijnlijk, wat bij dergelijke films maar al te dikwijls het geval is. De tweede film is van een geheel an der soort De „Droomer" met de onverge lijkelijke Emil Jannings in de hoofdrol, laat ons een idealist zien. wiens verwach tingen alle den bodem worden Ingeslagen. De rol van droomer, die door Jannings wordt vertolkt, biedt mogelijkheden, die door dezen grooten acteur ten volle wor den benut. De manier, waarop hij de ge voelens uitbeeldt van den idealist-kost schooldirecteur, die door zijn leerlingen van alle zijden wordt bedrogen en dat maar niet kan inzien, is zóó echt, zóó natuurlijk, dat het eigenlijk geen spel meer is, maar werkelijkheid. Wantrouwen te genover zijn leerlingen kent hij niet. hij denkt er zelfs niet aan. dat zij de wetten der school wel eens overtreden. Wanneer hij dan ook hoort, dat de leerling waar in hij het meeste vertrouwen stelt, een misstap hééft begaan, kan en wil hij dit niet gelooven. Het gesprek, dat hij met den zondaar heeft, versterkt hem ln dit geloof, 't kan niet, het is onmogelijk, dat zijn leerlingen hem bedriegen. Wanneer dan tenslotte door het harde en wreede optreden van den landsraad het bedrog van zijn jongens aan het licht komt, ziet hij al zijn mooie ideeën in rook opgaan. Zijn woede kent geen grenzen, ruw stoot hij zijn liefsten leerling van zich. Hij valt van het eene uiterste in het andere, wordt onredelijk, wil niet meer hooren en wijst een zijner leerlingen de deur. Deze, die ditmaal werkelijk verkeerd wordt beoor deeld, loopt van de school weg. Dan zien we Jannings ten prooi aan denheid van het bestuur geleverd door de firma N. Wouterlood P.Jzn. alhier. De vereeniging Armenzorg zorgde weder om voor de vervaardiging van alle onder- kleeding en meisjesjurken en schorten. Door net steeds groeiend aantal kinde ren, waarin nog steeds geen stilstand is gekomen, was zeer veel geld noodig. Al hoewel het aantal contribueerende leden Iets afnam, gingen de contributiën iets omhoog, wat in deze sombere tijden voor de Vereeniging een zeer verblijdend feit is. Het bedrag der bijdragen en giften ging ook Iets omhoog, terwijl de opbrengst der collecten en busjes vrijwel gelijk bleef. De gemeentelijke subsidie moest met een grooten sprong omhoog om 't bestuur in staat te stellen aan alle aanvragen om hulp te kunnen voldoen. Dit jaarverslag werd onder dankbetui ging goedgekeurd. Uit het financieel jaarverslag van den penningmeester, den heer W. J. Nyholt, vermelden wij het volgende: De ontvangsten bedroegen: Subsidie gemeente Lelden f. 42.567.86, contributiën f. 325.75, bijdragen en giften f. 22.25, collecten en busjes f. 11.25, buiten gewone ontvangsten f. 52.79, Totaal f. 42.979.90. De uitgaven waren: Voeding f. 30.079.97. kleeding f 8960.23, loonen f. 3427.50, advertentlën en drukwer ken f. 76.98. meubilair en materialen f. 207.06. kosten van vergaderingen, ver schotten f. 135.87, zegels en assuranties f. 92.29. Totaal f. 42.979.90. Bij monde van den heer B Hoff, werd namens de kas-commlssie voorgesteld zoo wel den eersten penningmeester, alsook den tweeden penningmeester, den heer C. B. Velds voor hun beleid te dechargeeren, hetgeen onder dankbetuiging geschiedde. Aan de beurt van aftreden in het be stuur, waren de dames H. Middelkoop en M. Soesman, en de heeren W. J. Nyholt en W. Caro, die allen werden herkozen. In de bestaande vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer L. Duval. Tot leden der kas-commissie werden herbenoemd de heeren B. Hoff en C. W. Huibregtsen. Hierna sluiting. o DE L.Z. 129 (HINDENBURG). Lezing van ir. P. J. v. d. Zanden. Voor de Vereen van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool hield ir. P. J. v. d. Zanden gisteravond een lezing over de L.Z. 129. De voorzitter, de heer H. Mulder, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bij zonder den spreker, en gaf deze meteen het woord. Spreker ving zijn lezing aan met het noemen van de grondslagen van het iuchtschip, t.w. dat het is een mechanisch voortbewogen schip, dat evenals een duik boot, zweeft in de omringende stof (lucht) en dat het zich beweegt door een zekere hoeveelheid van die stof naar achteren te versnellen. Voor het ln de lucht blijven behoeft het dus geen arbeid te verrichten. Het is verder afhankelijk van den druk en de temperatuur van de verplaatste lucht. Hierdoor is b.v. te Batavia de op- waartsche druk 10»,» kleiner dan te Am sterdam, waarmee dus bU de belading rekening moet worden gehouden. Typisch voor het luchtschip is. dat de beladings toestand géén invloed heeft op de snel heid, dit in tegenstelling met het vliegtuig. De krachten op het luchtschip kunnen worden opgenomen door het geraamte (Zeppelin) of door de huid (Prall-type). Spr. behandelde uitvoerig de voor- en na- deelen van deze typen. Het gas, foutief draaggas genoemd, Is opgeborgen *n cellen, die vrij kunnen uitzetten. Het gas is waterstof, dat echter brandbaar is en in de toekomst door het onbrandbare, echtet zeer dure helium zal worden vervangen. Voor den bouw van Zeppelins zijn de profielen van het geraamte kenmerkend. De ontwikkeling van deze profielen even als die van het materiaal duraluminium is zeer belangwekkend. Het geraamte be staat uit langsliggers, dwars- en hulp spanten, die alle door middel van draden irameekoorden en staaldraden) verspan nen zijn. de grootste wanhoop, hij voelt zijn onre delijkheid en vreest nu. dat de verstoo- tene zich van zijn leven zal berooven. Dit is wel een van de mooiste en aan grijpendste scènes uit de „Droomer". Zijn vermoeden wordt bewaarheid, dood wordt zijn leerling thuisgebracht. Steeds treedt in hem de man op den voorgrond, die de jongens Idealiseert, niet de zelf moordenaar is schuldig, maar hij heeft den moord op zijn geweten. Het is een waarlijk grootsche, sterk gespeelde film. die niet zal nalaten die pen indruk te maken. Luxor-Theater. „Singende Jugend" is de hoofdfilm van het Luxor-program. Wij hebben daar reeds tweemaal zeer uitvoe rig over geschreven en mogen daarom thans volstaan met er nog eens op te wij zen dat de beroemde „Wiener Sanger- knaben" in deze zeer goede film van hun magnifieken zang doen genieten. Als tweede hoofdfilm gaat een kluchtig verhaal „Harold heeft pech" met Harold Peen, de fabuleuze tap-danser, in de voor naamste rol. Casino-Theater. In langen tijd heb ben we, na de eerste verrassende produc ten. geen werk meer van Russische ma kelij gezien en daarom waren we nieuws gierig te aanschouwen, in hoeverre regis seur Barnett ons iets nieuws had te bren gen. Laten we direct voorop stellen, dat Barnett een vakman is, iemand, die zijn stof volkomen beheerscht, maar toch heeft hij ons geen nieuwe gezichtspunten weten te openbaren. Zijn werk ademt daarvoor te veel den geest van zijn voorgangers, zooals Pudowkin, hoe voortreffelijk die voorbeelden op zichzelf dan ook zijn. De schrille tegenstellingen van wanhoop en ellende, de expressieve koppen van de boeren en de arbeidersbevolking heeft Barnett, evenals zijn leermeesters, op knappe, we zouden haast zeggen, specifiek Russische wijze uitgebeeld. In „Oekraïne" voert hij ons terug naar den wereldoorlog en vindt in de oorlogsellende aan het front met zijn loopgraven en granaatver woestingen een dankbaar object tegen over het achterblijvende deel van de be '2588 De Ihuid bestaat uit linnen (neus en staart) en katoen. Zij wordt op een zeer speciale wijze behandeld en zeer glad ge maakt. AUeen de Zeppelin-werf te Friedrichs- hafen heeft 118 luchtschepen gebouwd, waarvan echter nog maar twee in dienst zijn. De andere zijn gesloopt, vergaan of verbrand. Alle nlet-DultsChe luchtschepen van het stijve type zijn vergaan. Toch is speciaal in Amerika in den laatsten tijd weer een groeiende belangstelling voor luchtschepen waar te nemen. De L.Z. 129 „Hindenburg" kan op de transatlantische vaarten 50 passagiers en 12 ton vracht plus post meenemen. Zij is 248 M. lang en heeft een diameter van 40 M. De passagiers zijn in het luchtschip zelf zeer comfortabel ondergebracht Er zijn 25 hutten, badkamers, een eetzaal en zelfs een rooksalon. De L.Z. 129 heeft 4 motorgondels, waar in elk is ondergebracht een Mercedes-Benz 12 cylinder dieselmotor van max. 1200 P.K. Het is het eerste luchtschip, dat niet ruwe olie wordt bewogen. Ten slotte heeft het een uitgebreide radio-installatie, waar onder een lange-golfzender voor duplex- telefoonverkeer, een rióhtingzoeker enz. o MUZIEKVEREENIGING N.Z.H.T.M. Geslaagde uitvoering. Dat er onder het trampersoneel van de N.Z.H.T.M. nog menige muziekliefhebber wordt gevonden werden wij gisteravond gewaar in de concertzaal van Zomerlust, waar de muziekvereeniglng „N.Z.H.T.M." haar Jaarlijksche uitvoering gaf. Het ge- heele podium was bezet met leden dezer vereeniging, die zich door een vriend schappelijke schikking met collega's allen voor deze uitvoering, die tevens de her denking van het derde lustrum vormde, hadden kunnen vrijmaken. Na een goede verzorging der entre-acte- muziek door „The Blue Rhythm Boys", welk gezelschap er al spoedig een opge wekte. feestelijke stemming Inbracht, heette de voorz., de heer van Breda allen hartelijk welkom in het bijzonder het lid van de directie, en de afgevaardigden van zustervereenigingen. Dank bracht spr. aan donateurs en kunstlievende leden voor hun gavenr-alhoewek-deze in het afgeloo pen jaar aanmerkelijk waren teruggeloo- pen Den heer» De Wekker, een trouw lid van t gezelschap, dankte de heer v. Breda voor zijn lustrumgave, een compleet stel muziek van „De Vier-daagsches Marsch". In bewonderenswaardig snel tempo werd nu het programma afgewerkt. De directeur de heer Reinier van 't Hooff heeft zijn mannen een juist maatbegrip en een zui ver aanvoelen der composities weten bij te brengen. Groote waardeering, hetgeen ook telkens bleek uit het lulde applaus, had men voor het ten gehoore gebrachte. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met een aardig cabaret-programma dat door het trio-De Laat werd verzorgd. Niet het minst is het aan dit trio te dan ken, waarbij prof. Antönini als buikspre- Slagrooiu kan wel goed zijn Toch „LA H DB 00 W'8' VOLTANA heter nog! „De landbouw" - Leiden - Telefoon 218 9621 (Ineez. Med.) ker en goochelaar een welkome afwisseling bood, dat het muziekcorps der N.Z.H.T.M. op een welgeslaagde uitvoering mag te rugzien. Een bal onder leiding van den heer W. F. van Wijk hield, op Uitstekende dansmu ziek van The Blue Rhythm Boys, de vele aanwezigen nog lang bij elkander. o Gisteren slaagde te Den Haae voor het voorloople diploma machinist ter koobvaardii H. Verstraten, leerling der Machinistenavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Hedenmiddag te 4.45 uur zal het Chr, Harmoniegezelschap vanaf de Kaasmarkt een rondgang door de stad maken volgens onderstaande route: Kaasmarkt, Koppenhinksteeg, Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Bree- straat, Noordelnde, Haagweg naar het L.F.C.-terrein, alwaar het gezelschap zal spelen bij den voetbalwedstrijd C.G.W. I N. R. M. om den Trlanon-beker. S. M. en W. B., beiden alhier. heb: ben bij de politie aangifte gedaan, dat zij door zekeren S. uit Monster zijn opgelicht voor bedragen van respectievelijk 5 en 4 gulden. Bij het uitladen van vee uit een zol derschuit zijn gistermorgen twee koeifn. die met de koppen aan elkaar waren gebonden, in den Oude-Singel te water geraakt. Een der dieren kon op dezelfde plaats op het droge worden getrokken, doch het andere moest zwemmende naar de Beestenmarkt worden geleld, waar het met eenige moeite eveneens op den vas ten wal werd geholpen. Met ingang van heden is het Leld- sche bijkantoor van het welbekende Ned. Reisbureau LissoneLindeman, dat tot dusverre was ondergebracht bij de firma Vroom en Dreesmann zelfstandig geves tigd in het pand Breestraat 151, dat ln verband met de gewijzigde bestemming gelijkvloers geheel werd verbouwd. De beheerder, de heer H. W. Tieleman, die reeds over vele jaren practlsche er varing beschikt, stelt gaarne de uitge breide service van dit voortreffelijk geoutilleerde reisbureau ter beschikking van de aspirant-reizigers, wlen het rei zen op deze wijze wel bijzonder geifeak- kelijk wordt gemaakt. En niet alleen gemakkelijk, maar veelal ook voordee-- liger. omdat de doorsnee vacantleganger onmogelijk zoozeer op de hoogte kan zijn van alle mogelijke reducties, welke op buitenlandsche reizen worden toe gestaan. Behalve voor reis- en passagebiljetten naar alle plaatsen ter wereld, belast mén zich ook gaarne met hotelreserveerlngen, Inwisseling van vreemde valuta, kortom met al het vele, waarmede een goed reis bureau van dienst kan zijn. Hedenmiddag had de offlcieele opening plaats, waarbij o.a. ook tegenwoordig was de directeur van het hoofdkantoor in Den Haag, jhr. W. Boreel. De heer M. J. Krop alhier is be noemd t?t lid van een commissie, welke in 1936 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77a der wet tot regeling van het lager onder wijs van 17 Augustus 1878. (loges. UidJ Ten overstaan van B. H. Stumpel, notaris te Lelden: Winkelhuis met bovenwoningen Nieuwe Beestenmarkt 2, 2a. 2b, in bod f. 6500, kooper de heer G. A. van der Poel q.q. te Lelden voor f. 6975. Huls met bovenwoning Vliet 37/37a, in bod f. 2450, kooper de heer J. C. van der Steen te Leiden voor f. 2450. Huis Waardgracht 16, ln bod f. 810. koo per de heer M. H. Atteveld q.q. te Leiden voor f. 840. Huizen Maresingel 2, 3, 4 en 5 tezamen in bod f. 3680, kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f. 3710. Huls met bovenwoning Paul Kruger- straat 19/19a Is niet gegund. Ten overstaan van A. J. C. van der Heijden, notaris te Leiden: Huis Thorbeckestraat 12, in bod f. 6000, koojoer de heer D. Stigter q.q. te Lelden voor f. 6100. Huis Thorbeckestraat 14, in .bod f. 6000, kooper de heer P. J. Jansen q.q. te Leiden voor f. 6200. Hulzen Thorbeckestraat 17, 19. 21 en 23, na afmijning tezamen in bod f. 24.366, kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Lelden voor f. 24.387. Huis de Laat de Kantevstraat 13a, hoek Thorbeckestraat, ln bod f. 6400, kooper de heer G, de Wolff q.q te Oegstgeest voor f. 6625. Thorbeckestraat 8, 10, 15 en 17, in bod resp. f. 5900, f. 6000, f. 5900 en f. 6000, koo per de Ih-eer B. J. Huurman q.q. vOor resp. f. 5900, f 6000, f. 5901 en f. 6010. Huis Thorbeckestraat 13, in bod f. 6000, kooper de heer D. Hagemans q.q. te Leiden voor f. 6010. Ten overstaan van H. M. Markuss» notaris te Leiden. Huis Apothekersdijk 6 ln bod f. 4.400 kooper de heer W. Th. Breedeveld q.q. te Leiden voor f. 5.100. Huls Plantsoen 81 ln bod f. 4.200.koo per de heer J. H. Planje q.q. te Leiden voor f. 4.600. Gebouwen en terreinen der voormalige Banketfabriek „De Bij", ln bod resp.: f. 2.750.— en f 865—, kooper de heer G. de Kier q.q. te' Leiden voor f. 3.450.— en f. 900.—. Bouwterrein enz. Beschuitsteeg 35 in bod f. 1470.kooper de heer Th. L. J, Zitman te Zoeterwoude voor f. 1.670. Woon- en winkelhuis Oude Rijn 8 ln bod f. 1.475.—, kooper de heer K. L. van Duuren q.q. te Leiden voor f. 1.605. Pakhuis met bovenwoning Korte Raar.- steeg 81—81a is niet afgeslagen. In de jaarvergadering van de Leid- sche Geologische Vereeniging. welke Dinsdag 28 April in 't Geologisch Museum alhier wordt gehouden, zal na behande ling van het huishoudellik gedeelte der agenda, de jaarverslagen en de bestuurs wisseling een voordracht worden gehou den door dr. S. W. Visser over: Aard bevingen met zeer diepen haard". Prof. dr. J. van der Hoeve alhier heeft zitting genomen in een comité van aanbeveling van de Stichting Neder- landsch Geleidehondenfonds, welke stich ting beoogt het verschaffen van geleide honden aan blinden. Het Nieuwe Roxy-Theatcr - „De crisis is voorbij!" Hoera, dan is er reden voor de uitbundige vroolijkheld en zorgeloosheid, voor de lachende gezichten en het gezond optimisme, waarmee deze Fransche rol prent zoo overdadig bezield is. Een flinke dosis moed en durf, en de speelsche geest van een bekwaam regisseur als Robert Siodmak, ziedaar de elementen van een film, bruisend van levenslust, sprankelend van geestigheid, tintelend van humor. Ge zoudt willen, dat ge voor een oogenblik temidden van die zonnige artlsten ver toefde. om een vonk van dat laaiend en thousiasme deelachtig te kunnen worden. In deze door en door met Franschen geest overgoten film trekt een troepje revue- artlsteg, onderweg gestrand wegens on- eenlgheid, Parijs binnen en behaalt daar zonder een cent op zak een klinkend succes. Hoe ze dat eigenlijk voor elkaar spelen, ach, het is niet na te vertellen, want zooiets moet men zelf zien. Het zijn juist die duizend en één details, die Robert Siodmak op de manier van een KénéClair in deze film heeft gelegd, licht, luchtig, vlot, geestig. En hier ziet ge dan Parijs, zooals het reilt en zeilt, Parijs, zooals het is. en zooals het niet anders zijn kan. Ver der wondt de film gedragen door een on derhoudenden muzikalen ondergrond, waarvoor niemand minder dan Lenoir zijn capaciteiten aanwendde. Albert Prejean zingt de verschillende chansons in typisch Fransche stijl en Danielle Darrieux, een charmante en gracieuze verschijning, staat hem heel verdienstelijk daarbij terzijde. Maar bovenal zijn het toch de grapjes van Siodmak, die de film een dergelijk cachet verleenen. Een van spanning en griezeligheid door trokken film is „Het masker van Fu Manchu", waarin Boris Karloff, de gehelffl- zinnige, als Fu Manchu en Lewis Stone, als de chef van den geheimen Engelschen dienst een strijd op leven en dood voeren om een zwaard en een masker van een vroegeren Chineeschen heerscher te be machtigen. En die Fu Manchu doet u met zijn folterwerktuigen en zijn spionnen zoo griezelen, dat ge er bij tijd en wijle kippen vel van krijgt, maar willen we eigenlu* allemaal niet eens ouderwetsch griezelen. De combinatie van beide films vormt on getwijfeld een geheel, dat de toets der cn- tiek grandioos kan doorstaan. 2—1 volking. dat in blinden haat de weerspie geling van den oorlog aanvoelt in zijn ge dragingen. En daarom ls ook deze film in Zijn felle aanklacht tegen den oorlog ten volle geslaagd. „De negende gast", ls een nogal geheim zinnige film. Acht menschen worden op een soirée uitgenoodigd. De rol van gast heer wordt vervuld door een luidspreker, die aankondigt, dat er nog een negende gast is, n.l, de dood; en dat er ieder uur één van de gasten gedood zal worden. Slachtoffer na slachtoffer valt en nog is de oplossing niet gevonden, die wij na tuurlijk zullen verzwijgen. Lido-theater. De verfilming van Sha kespeare's „Een Midzomemachtdroom" ls een ontzagwekkend waagstuk geweest, dat echter aan geen kundiger hand kon wor den toevertrouwd dan aan die van Max Reinhardt: deze belicht dit fantastische sprookje van verwarringen en verdichtse len mét een sterke en origlneele verbeel dingskracht. De verrassend vlsueele gavem van dezen regisseur, wiens grandioos ge- esceneerde spektakels voor het tooneel zijn naam beroemd maakten over de gansche wereld, kon hier zijn rijkdom aan ideeën nóg meer uitleven en wist de mogelijk heden van de film uit te busten op een schier ongeloofwaardige wijze. De resul taten van zijn merkwaardige schepping bewijzen, dat het „onbereikbaar geachte" bereikbaar werd: dit sprookje is onder Reinhardt's aanwijzingen een verwonder lijk en technisch verbluffend kijkspel ge worden, waarin men van de eene verba zing in de andere valt. De gebeurtenissen en betooveringen in het door elfen, feeën en gnomen bevolkte woud tijdens de nach telijke uren, vormen met de komische wederwaardigheden der handwerkslieden het voornaamste bestanddeel, daarnaast ls de pompeuse voorbereiding van het fees telijke huwelijk /an den hertog van Athene Theseus met Hippolyta, Koningin der Amazonen een schitterende ouverture van dit vluchtige droomspel, waarin de op rechte liefde van eenige minnenden door het toovervooht en de bezweringen van Oberon's speelzieken en boosaardiger die naar Puck verward en vervalscht wordt,g zoodat daaruit .de hevigste complicaties ontstaan. De gansohe geschiedenis hier weer te geven, is in 't kort niet mogelijk. Daarvoor ls zij te verwikkeld en voor den nlet-S'hakespearekcnnor blijft zij, in enkele woorden weergegeven, te onbegrijpelijk. De tekst ls sterk bekort, maar des te meer komen de hoofdmomenten van deze ge schiedenis pakkend naar voren. Zij wor den gedragen door een leger van Amerika's beroemdste acteurs: wij denken vóór alles aan het suggestieve spel van James Cagney in zijn rol van Spoel, den wever, wiens hoofd in een ezelskop verandert en wien de tijdelijke liefde ten deel valt van de eveneens betooverde Titania, Koningin der Feeën, die dezen naoht ln onmin leeft met Koning Oberon. De eveneens bewon derenswaardig spelende Puck heeft aller gedachten beneveld, totdat bij het aan breken van den dag de oogen weer open gaan en men meer weet, wat waar ls, allen elkaar terugvinden, zooals het was, vóór dat deze mysterleuse nacht een aan vang nam. en de meesterlijk uitgebeelde groep handwerkslieden kan haar drama opvoeren, dat uitloopt op een onbedaarlijke klucht, waarin Spoel en Wind, de blaas balgmaker (Joe E. Brown i hun hoogste troeven van waanzinnig-dolle humor uit spelen, terwijl zij hun spel toch eigenlijk als hoogst ernstig bedoelen. De balletten, waarover wij gisteren reeds iets schreven, geven eveneens een groot sche impressie: het is voor den toeschou wer een mysterie, hoe hier de eene vondst de andere opvolgt en de teederste effec ten als ln een zilveren waas voorbij zwe ven, zonder ophouden het oog boelend. Reinhardt betoonde zich hierin een too- venaar, die de geheimzinnigheid van den nacht en ochtendnevelen uitbeeldde met zulk een fantasie en zulk een sfeer, dat mem zich zelve in Oberon's rijk waant. Ben fladderende massa van droomfiguren, schoon, grillig of gruwelijk-gedrochtelijk beweegt zich om zijn oneindige mantel. Een der merkwaardigste films, die wii colt zagen, van een genre, waartoe men zich aangetrokken meet gevoelen, om haar volkomen te waardesren en die tevens door de wondere muzikale illustratie op Men delssohn's melodleuse muziek tot een waar dige nagedachtenis vam Shakespeare's est is geworden 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2