RIJKSPENSIOEN VOlf Het Koninklijk bezoek aan Goeree en Overflakkee. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 25 April 1936 BINNENLAND. Een gebeurtenis van groote beteekenis voor de bevolking. Voor de eerste maal bezoeken Koningin en Prinses dit eiland. EEN UNICUM IN DEN SCHEEPSBOUW. Drie tewaterlatingen op één dag voor de „Koninklijke Shell" Toen op 7 Maart j.l. voor rekening van de „Koninklijke Shell" twee tankschepen te Rotterdam en Amsterdam tegelijk van stapel liepen, schreven wij, dat dit onge twijfeld als een bijzonderheid mocht wor den beschouwd, omdat het in ons land nog nimmer was voorgekomen, dat voor denzelfden opdrachtgever twee schepen op denzelfden dag in hun element gingen. Gisteren is dit unicum al weer in de schaduw gesteld, want voor de „Konink lijke Shell", die. zooals. bekend, in Neder land een uitgebreid vlootbouw-programma in uitvoering heeft, werden niet nvinder dan drie tankers met een totale tonnage van 30.000 ton draagvermogen te water gelaten. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. te Amsterdam liep het 12.100 tons motor tankschip „Mlralda" van stapel. De stapelloop van de 9100 ton metende Shell-tanker „Erinna" vond plaats te Vlis- singen van de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde". De derde Shell-tanker, de ..Elusa", even eens met een draagvermogen van 9100 ton werd te water gelaten bij Wilton Feyenoord te Schiedam. Met inbegrip van deze drie tankers zijn in de afgeloopen vier maanden voor reke ning der „Koninklijke Shell" niet minder dan negen zeeschepen met een totaal draagvermogen van bijna 70.000 ton in ons land te water gelaten, terwijl inmid dels reeds een drietal proefvaarten van afgebouwde tankers hebben plaats gevon den. Eind April en medio Mei zullen wederom twee gereed gekomen Shell- tan.; .chepen proefvarenen het ligt voor de hand, dat dit alles in onze scheeps- bouwindustrie groote bedrijvigheid heeft gebracht, die tot ver in 1937 ral voort duren. I1ET DREIGEND ONTSLAG BIJ KWATTA. Een uiteenzetting der directie. Naar aanleiding van de berichten om trent. het dreigend ontslag bij "de Kwatta- fabrieken deelt de directie het volgende mede: In October 1935 ontbood de Kwatta-di- rectie de besturen der 3 werkliedenorga nisaties en wees hen op den onhoudbaren toestand, dat een gTOOte en nog eenige kleinere harer concurrenten prijzen no teerden die alleen mogelijk waren, doordat die concurrenten een personeelsformatie hebben ingevoerd, die hierop neerkomt, dat zij met 70» o jongens en meisjes arbeiden op een loon van ca. f 4-tot f6.per week, terwijl in de meeste andere bedrij ven van de chocolade- en biscuitsbranche met ca. 70' volwassenen gewerkt wordt. Bij Kwatta bedroegen die cijfers: 70" o boven de 20 jaar mannen en meisjes; 30" o beneden de 20 j. mannen en meisjes of alleen over het mannelijk fabrieksper- soneel berekend, dus zonder verpaksters: 85"/o boven de 20 jaar 15»/« beneden de 20 Jaar. Daar dit voor Kwatta een loonverschil bedroeg van ca. f. 180.000 per Jaar, en de concurrent met zijn jongeüsexploitatie daardoor slechts 45°/o van de loonen be taalde van Kwatta, is het duidelijk, dat die concurrent zelfs nog met winst kan ver- koopen op prijzen, waarop Kwatta geld verliest. Wij hebben toen aldus de directie de organisaties erop gewezen, dat dit niet houdbaar is, én tevens op het funeste van dat systeem in zijn gevolgen gewezen. De organisaties kenden de gevallen, doch waren machteloos daartegen op te treden, omdat in die bedrijven geen werklieden- organisaties toegelaten werden. Besloten werd toen. dat de organisaties zich tot de regeering zouden wenden en dat ook Kwatta alles ln het werk zou stellen om een overslaan van dat verfoeilijk systeem naar andere bedrijven te voorkomen. En Kwatta èn de organisaties hebben zich be ijverd maandenlang om van de regeering eeii ingrijpen in die toestanden te verkrij gen. De Minister van Sociale Zaken, de Directeur-Generaal van den Arbeid, Ka merleden, dagbladartikelen waarin op de ondragelijke gevolgen werd gewezen, alles is bewerkt om een oplossing te krijgen, let wel, hand aan hand, de werkgever Kwatta èn de werknemersorganisaties. Het mocht alles niets baten. Na maanden kwam van de regeering als antwoord op haar onderzoek, de mededeeling, dat de concurrenten het onderling maar eens moeten zien te worden, met een verwijzing naar de verbindend verklaring van onder nemersovereenkomsten. Kwatta moest in dezen concurrentiestrijd met ongelijke wapens van twee kwaden nu het minste kiezen. De directie besloot daarom met grooten tegenzin, omdat ze zóó overtuigd is van het funestq van het systeem, waartegen zij zelf der. strijd aanbond, de zaak zoo snel mogelijk en zoo scherp mogelijk te stellen met de zwakke hoop, dat de regee ring alsnog zal inzien, dat niets doen den weg opent in tal van bedrijven voor het systeem van jongensexploitatie en de vol wassenen werkloos op straat, en dat ingrij pen zooals tal van couranten reeds met klem betoogden, gebiedende noodzaak is. Intusschen hebben wij zoo gaat de directie voort in overeenstemming met de 3 vakorganisaties der werklieden de ontslagen opgeschort en als laatste hoop de tusschenkomst van den Rijksbemidde laar aangevraagd. En als onze flauwe hoop eens gelukkig verwezenlijkt werd. n.i. dat de Rijksbemiddeiaar de noodzakelijkheid zal inzien en de Regeering zal kunnen be wegen tot ingrijpen, dan zal de directie van Kwatta de groote voldoening smaken een zeer venijnig, snel voortwoekerend kwaad, dat onze heele gemeenschap be dreigt, nog in den wortel te hebben aan gepakt en uitgeroeid. NEDERLANDSCH LUCHTVAART-INSTITUUT OPGERICHT. Centrale school voor luchtvaartvakken te Utrecht. Onder den naam Nederlandsch Lucht vaart-Instituut is te Utrecht opgericht 'n centrale school voor het onderwijs in alle vakken der luchtvaart en radio-telegrafie, zooals die benoodigd zijn voor de militaire en civiele luchtvaartbedrijven en radio diensten en waarvoor voor een deel rijks- en andere algemeen erkende diploma's zijn vastgesteld. De directie van het instituut zal ge vormd worden door de beide promotors van het plan luit. E Viseh, luit.-vlieger to Soesterberg en chef van den meteorolo- gischen dienst der L.V.A. en den heer W. Broertjes, directeur van het Amsterdam- sche radio-instituut en oud-leeraar aan de Zeevaartschool en M.T.S. te Amsterdam. Deze directie wordt bijgestaan door een college van advies onder voorzitterschap van kolonel van den generalen staf P. W Best, commandant der luchtvaartafdeeling. A. VIRULY VRAAGT ONTSLAG ALS OFFICIER-VLIEGER. Door den piloot A. Viruly is in een brief aan den minister van defensie, dr. Colijn, welk schrijven is gepubliceerd in de „Groene Amsterdammer" medegedeeld, dat hij ontslag neemt als officier-vlieger op g'.o.-.d van het feit dat hij zich in een ever.tueelen oorlog niet beschikbaar zou willen stellen als zoodanig Wel ls hij be reid andere staatsdiensten daarvoor in de plaats te doen. DE MOEILIJKHEDEN BIJ „LEERDAM". Een conferentie met minister Slingcnberg. De minister van Sociale Zaken, mr M. Slingenberg. heeft gisteren on hun verzoek een onderhoud toegestaan aan de bewind voerders van de N.V. Glasfabriek Leer dam. Deze verzochten gedurende enkele maanden het bedrijfsverlies voor rekening van het Rijk te willen nemen waardoor de onderneming zou kunnen bhfvep door werken. Op dit verzoek is afwijzend beslist met het oog ob de consequenties tegenover andere bedrijven. De minister voegde hieraan toe. dat de Regeering het laatste voorstel tot sanee ring van Leerdam, hetwelk minister Gelissen heeft gedaan, volledig handhaaft ONTHULLING GEDENKTEEKEN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het comité Gedenkteeken H. M. de Ko ningin-Moeder, 's-Gravenhage, deelt mede, dat de onthulling van het gedenkteeken thans definitief is bepaald op Donderdag 4 Juni a.s. te halfdrle. Het stemt het comité tot groote dank baarheid, hieraan te kunnen toevoegen, dat H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses het voornemen hebben, persoon lijk bij de onthulling tegenwoordig te zijn; alsmede dat H. M. goedgunstig heeft wil len toestaan, dat uit Hare, na het over lijden van Hare Koninklijke Moedér, op 31 Maart 1934 gehouden radio-rede eenige strofen aan de achterzijde van het ge denkteeken worden aangebracht. CONTACT- COMMISSIE CHRIST. LICH. OEFENING. Te Den Haag is een vergadering gehou den van vertegenwoordigers der vier lan delijke christelijke organisaties, welke zich bewegen op het gebied der lichamelijke oefening: het Nederlandsch Chris teiik Gymnastiek Verbond, de Christelijke Korf bal Bond in Nederland, de Christelijke Ne derlandsche Voetbalbond en de Nederl. Chr Vereenizing van Leeraren en Onder wijzers in de llch. opvoeding. In deze vergadering werd besloten tot. vorming eener contact-comanissie. welke regelmatig zal bijeenkomen om de vraag stukken welke op het gebied der Chr. lichamelijke opvoeding zich voordoen te bespreken, en zoo mogelijk tot gemeen schappelijke conclusies en adviezen en daaruit voortvloeiende actie te komen. Tot secretaris-penningmeester van deze contactcommlsie werd benoemd de heer T. H. Teeuw. Harddraverstraat 47b te Rotterdam. De gevormde commissie heeft zich in haar eerste vergadering bezig gehouden met de publicaties, welke den Iaatsten tijd od dit gebied in de dagbladpers ziin verschenen. Te dien aanzien was de com missie unaniem van oordeel, dat deze publicaties in vele gevallen niet strooken met de gemeenschappelijke gedachtengang der vier landelijke christelijke organisaties voor lichamelijke oefening. Met name werd bezwaar gemaakt tegen het vestigen van een indruk, als zon alleen het feit. van het niet op Zondag hóuden van sport- en gymnastiekwedstriiden en -demonstraties criterium ziin bii het be antwoorden van de vraag, of daaraan van christelijk standpunt bezien werking kan worden verleend. Eenige punten van actie werd°" verder ter sprake «gebracht, welke nog nader zul len worden uitgewerkt. JAARVERSLAG VAN DE A.V.R.O. Versohenen is het jaarverslag van de. A.V.R.O. Er wordt in geconstateerd, dat de A.V.R.O., niettegenstaande de ongun stige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft gehad. Het aantal leden, ten op zichte van dat van 1934, bleek zich vrijwel gehandhaafd te hebben. Bij de telling op 1 October 1935 bleek dit te zijn 198.127 Dit beteekent slechts een teruggang van 60 leden. De vrijwillig door de leden bijeengebrachte contributie bedroeg f. 660.574.65 of nog geen lIP/o minder dan in 1934. Het bedrijfs-oversohot over 1935 be draagt ruim f. 600.000. Het kapitaal van de A.V.R.O. kwam daardoor na afschrijving' tot op f. 1 van alle bezittingen (met uit zondering van het effectenbezit) op ruim 21/: millioen gulden. Aan de omroeppro gramma's werd bijna 671.000 gulden ten koste gelegd. Tot en met Maart 1936 stortten de luis tervinken n.i. ruim f. 300.000 aan contri buties. Toch wordt het bedrijfsoverschot voor 1936 voorzichtigheidshalve geraamd op niet meer dan f. 200.000 De voltooiing van de niéuwe studio te Hilversum wordt binnen enkele maanden tegemoetgezien. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 20 tot 25 April is door de Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks R.M. 700.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 86.554-86.760. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 18,3 millioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende de zelfde periode ln totaal een bedrag van ongeveer R.M. 300.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volg ordenummer was 22.618. Het totale bedrag van de op het Treu- haendefkonto Niederlande uitstaande vor deringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 13.4 millioen. De Treuhaen derkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. BEMIDDELING VOOR EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA STOPGEZET. Naar aanleiding van schriftelijke en te legrafische mededeelingen van den hono- rair-vertegenwoordiger te Johannesburg moeten de Nederlandsch-Zuid-Afrikaan sche Vereeniging te Amsterdam en de Stichting „Landverhuizing „Nederland" ln Den Haag. timmerlieden, metselaars, stu- cadoors, electriciens en loodgieters ten sterkste afraden om in de komende maan den naar Zuid-Afrika te gaan om werk te zoeken. De reden is, dat tegen Augustus ver schillende groote bouwwerken gereed ko men en vele honderden bouwvakarbeiders naar ander werk zullen moeten omzien. Nieuwelingen hebben derhalve onder deze omstandigheden niet de minste kans om spoedig werk te vinden. Op grond van het bovenstaande hebben de Nederl.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging en de Stichting Landverhuizing „Neder land" thans dan ook alle bemiddeling niet alleen aan timmerlieden, welke reeds we ken was gestaakt, maar ook aan metse laars, stucadoors, loodgieters en electri ciens ingetrokken en stopgezet. Men wordt verder gewaarschuwd om op eigen gelegenheid te vertrekken, aangezien men rekening zal moeten houden met sterke tegenwerking van de zijde van de vakbonden aldaar. NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGERS VEREENIGING. In Atlanta te Rotterdam ls onder voor zitterschap van den heer W. F. de Hondt Jr. de Jaarliiiksehe ateemeene ledenver gadering gehouden van de Nederlandsche Handelsreizigersvereeniging. gevestigd te Rotterdam. De vereeniging teïdq aqn het eind van het boekjaar 1773 leden, verdeeld over 14 afdeelingen. In 1935 overleden 31 leden, aan wier nabestaanden de reglementaire uitkeering werd gedaan. 39 nieuwe leden traden toe. geroyeerd werden 81 leden. Sedert 1 Mei ls de heer G. v. Eek als ge salarieerd buitengewoon bestuurder aan de vereeniging verbonden. Het financleele verslag van den pen ningmeester. den heèr J. B. Kastrop. ver meldde de winst- en verliesrekening der N.H.R.V. tot 'n eindbedrag van f. 574.304.96, de balans op 31 Deè. sluitende met een eindcijfer van f. 579.974 99 en de winst- en verliesrekening van de Fkmdsenvereeniglng tot een eindbedrag van f. 46.986.38. De verlies- en winstrekening van het Vrljw. Onderst. Fonds sluit piet een bedrag ran f. 13.001.92. de balans.van het fonds loopt over een bedrag van."*f. 67.471.93. De bestuursvoorstellen betreffende de besteding van de winst der N.H.R.V en de afschrijving van het verlies der fond- senvereeniging werden aangenomen. Tot lid van het dageliiksch bestuur wer den gekozen de heeren J. de Vries en G. Barmen 't Loo te Rotterdam, tot leden van het hoofdbestuur de heeren P. Nies- veld Den Haag en J. Jacobs te Utrecht. N.R.Crt. —o CONTINGENTEERING. Ingevolge artikel 3 der Crisisinvoerwet 1931 is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van nieuwe jute zakken, voorwerpen van jute en jutedoek, ter bekrachtiging van het Koninklijk be sluit van 28 Maart, waarhij de beperking van den invoer van genoemde artikelen met ingang van 1 April voor één Jaar ver lengd werd, -» Verder is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van linoleum, ter bekrachtiging van het Koninklijk besluit van 31 Maart, waarbij de beperking van den invoer van linoleum met ingang van 1 April met 6 maanden verlengd werd. Ofschoon de omstandigheden, welke in dertijd tot de instelling van deze contin- genteerlng deden besluiten, niet meer in die sterke mate aanwezig zijn als bij den aanvang, is de toestand van de Neder landsche llnoleumlndustrie nog steeds van dien aard, dat de minister voorshands voortzetting der contingenteering noodza kelijk acht. Tenslotte is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van steen kolen, ter bekrachtiging van het Kon. be sluit van 30 Maart, waarbij met Ingang van 1 April de beperking van den invoer van steenkolen voor een jaar wordt ver lengd. Blijkens de memorie van toelichting heeft een ingesteld onderzoek uitgewezen, dat de invoerbeperking haar uitwerking niet heeft gemist. Wel is waar nam de totale productie der Limburgsche mijnen ook in 1935 weer af en kwam de teruggang der werkgelegenheid, mede in verband met de nog steeds voortschrijdende ratio nalisatie. niet tot stilstand, doch het aan deel van de Nederlandsche steenkolen in het teruggeloopen gebruik hier te lande is gestegen, daar de invoer in sterkere mate is verminderd dan de binnenlandsche af zet der mijnen. Bovendien verbeterde de verhouding tusschen kostprijs en op brengst. In alle dorpen op het eiland Goeree en Overflakkee en in het bijzonder te Mid- delharnis heerschte reeds gisteren groote drukte en opgewektheid in verband met het bezoek van heden van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana. Overal werd geschrobt en schoongemaakt, vlag gen werden aan de hulzen aangebracht en de wegen, die gevolgd zouden worden, werden, waar mogelijk, verbeterd. Overal groepte de bevolking bijen om de groote gebeurtenis te bespreken. Met de middag- boot arriveerde de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, Jhr. mr. dr. Van Karnebeek, die op het haven hoofd van Middelharnis door den burge meester, den heer L. J. den Hollander ont vangen werd. Het dezelfde boot arriveerde uit Den Haag een detachement rijksveldwacht van 36 man, dat onder leiding van den districts commandant der rijksveldwacht In het vierde district F. H. A, H. Tlelens, voor de verkeersregeling op het eiland zou zorg dragen. Aan boord van de „Nautilus". Gisteravond om vijf minuten voor negen arriveerden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana met gevolg, bestaande uit jonkvrouwe H. D. van Tets, jonkvrouw M. J, baronesse van Heemstra en den adju dant van Hare Majesteit, den kapitein- luitenant ter zee N. A. Rost van Tonnin gen, aan de Koningin Wllhelmtna-haven te Vlaardingen, teneinde zich aan boord te begeven van Hr. Ms. poUtlekrulser „Nautilus". Aan de valreep werden de Hooge Be zoeksters opgewacht door den comman dant van de „Nautilus", den kapitein-lui tenant ter zee P. J. M. Eikot en den eer sten officier. Toen de vorstinnen aan boord waren werd de état-majoor voorge steld, waarna H. M. en H. K. H. door den commandant naar de voor haar bestemde vertrekken werden geleid. Zij begaven zich daarna naar de brug om de uitbundige toejuichingen van de samengepakte me nigte minzaam buigend in ontvangst te nemen. Vervolgens werden de trossen losge gooid en stoomde de „Nautilus" statig de nieuwe haven uit, begeleid door Hr. Ms. mljnenlegger „Hydra" onder commando van den luitenant tér "zee eerste klasse J. H. van Rinkhuyzen. Een feestdag. En vandaag was het voor Goeree en Overflakkee dan de groote dag. Overal wapperen de vlaggen. Het is thans de eer ste maal dat de Koningin en de Prinses een bezoek aan 't eiland brengen. Slechts eens, ln de eerste mobilisatiejaren, heeft Hare Majesteit het eiland betreden op 'n korte inspectietocht naar het fort Oolt- gensplaat. De bewoners hebben daarvan toen echter niets te zien gekregen en de dorpen heeft de Koningin niet bezichtigd, zoodat dit bezoek niet als het eiland gel dende kon worden beschouwd. Voor de prinses ls het de eerste maal, dat zij het eiland betreedt en vooral de jeugdige In woners, die nog nooit een lid der Konink lijke Familie hebben aanschouwd, zagen den dag van heden met spanning tege moet. De aankomst te Middelharnis. Het meerendeel der bevolking was ln de dorpen gebleven om daar getuige te zijn van de aankomst en de ontvangst der Hooge bezoeksters, doch niettemin hadden zich aan de haven nog tal van belang stellenden verzameld, toen tegen negen uur de „Nautilus" met den Koninklijken standaard ln den mast voor het haven hoofd van Middelharnis bijdraaide. Eeni ge vaartuigen van de rijkspolitie vergezel den het marineschip, en met een barkas werd het hooge gezelschap aan land ge bracht, waar de Koningin en de Prinses verwelkomd werden door jhr. mr. dr. H. A. van Kaïnebeek, den burgemeester van Middelharnis, L. J. den Hollander, den reeds gisteravond op het eiland gearrl- veerden kamerheer der Koningin, jhr. M. C. Dedel en den districtscommandant der rijksveldwacht in de vierde divisie, den heer F. H, A. H. Tielens. Hierna werd per auto" van de haven naar het dorp gereden, Tusschen de bevlagde huizen en de jui chende bevolking door ging het naar de Nieuwstraat, tot aan het plein voor de la gere school, waar buiten schoolkinderen uit Middelharnis en Sommelsdljk stonden opgesteld, die juichten en zwaaiden met hun vlaggetjes en het Wilhelmus zongen. Van hier ging het door hef dorp naar Sommelsdijk, waar voor het raadhuis de leden van den raad stonden opgesteld. De heer den Hollander, die tevens burge meester van Sommelsdljk ls, stelde de wethouders en de raadsleden collectief aan de Hooge Bezoeksters voor, die de auto niet verlieten. Vervolgens reed men terug naar het raadhuis van Middelharnis, waai' bloemen werden aangeboden door de echtgenoote en dochter van den burgemeester en waar burgemeester Den Hollander in de fraaie antieke raadszaal, in tegenwoordigheid van wethouders en raadsleden de Vorstin nen hartelijk welkom heette. De hooge bezoeksters plaatsten haar handteekening in het speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde ln leer gebonden gedenkboek en hiermee was het bezoek aan het raadhuis geëindigd. Langs de dorpen. Hierna werd vertrokken in Oostelijke richting naar Stad aan het Haringvliet, waar burgemeester F. Nieborg en de wet houders en raadsleden collectief werden voorgesteld. Er werden weer bloemen aan geboden. Op dezelfde wijze verliep het bezoek aan Den Bommel en Achthuizen. In laatst genoemde plaats, dat tot de gemeente Ooltgensplaat behoort, werd gestopt bij de R.K. pastorie aan den Oudelandschen dijk, omdat de kom van het dorp Ooltgensplaat te ver uit de route lag. Vervolgens werd halt gehouden te Oude en Nieuwe Tonge. Zoo naderde men Dirksland, waar het in 1934 gebouwde nieuwe ziekenhuis werd bezichtigd. In de vestibule werden H.M. de Koningin en de Prinses verwelkomd door den voor zitter van het ziekenhuis „Bethesda", ds. C. van der Wal, die aan de beide hooge bezoeksters werd voorgesteld, het dage- lijksch bestuur, den geneesheer-directeur dr. P. Boot en den chirurg J. J. de Laife. Het personeel stond eveneens in de hall opgesteld en bood den gasten eenige ver- verschlngen aan. De uiterst moderne uit rusting van het ziekenhuis wekte de be wondering van de Koningin en de Prinses die zich vervolgens naar de ziekenzalen begaven en een bezoek brachten aan de 28 patiënten, die hier op het oogenblik verpleegd worden. Met velen hunner onder hielden de bezoeksters zich eenigen tijd. Vertrek uit Stellendam. Hierna begaf het gezelschap zich door Melissant naar Stellendam, Na een rit door het dorp werd het havenhoofd, bereikt, waar de Koningin af scheid nam van de burgemeesters der ver schillende gemeenten, die zij bezocht en die zich bij den stoet hadden aangesloten. De „Nautilus" lag reeds eenigen tijd voor de haven te wachten op zijn Hooge passagiers en het muziekgezelschap scheepte zich in qp een der in de haven liggende vaartuigen om het afscheid met muziek te kunnen opluisteren. Met een barkas begaf het gezelschap zich weer aan boord van de „Nautilus", die het anker lichtte om naar Vlaardingen te stoomen, of naar Hoek van Holland, al naar het weer en het getij. VERZEKER U THANS EEN RAAD VAN ARBEID EN SL UIT EEN WiWi 2586 (Ingez, Med.) DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is het Indië- vllegtulg de „Nachtegaal" van Schiphol opgestegen met als bemanning Viruly (ge zagvoerder), H. Fuchs (2de bestuurder), J. Suttorp (marconist) en Gits (werktuig kundige). Er waren vijf passagiers aan boord, een voor Batavia, een voor Calcutta, een voor Allahabad, een voor Jodhpoer, en een voor Boesjir. In Bangkok zal nog een pas sagier Instijgen voor Batavia. Er waren 82 K.G. goederen, 210 K.G. briefpost en 9 K.G. pakketpost aan boord. De „Kievit" is heden te halfelf van het vliegveld TjUilitan te Batavia vertrokken met medeneming van 129 K.G. post, 5 K.G. pakketpost en 135 K.G. goederen. Voor tusschentrajecten werden 20 passagiers geboekt. Vijf passagiers moesten wegens plaatsgebrek worden geweigerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Men verzoekt ons mede te willen deelen dat de Paaschcollecte welke ln ver schillende bioscoop-theaters ls gehouden ten bate van het Bio-Vacantieoord. de stichting van het film- en bioscoopbedrijf, pl.m. f. 27.000 heeft opgebracht. UIT NED. OOST-INDIË. ZWARE BANDJIR. KENDAL, 24 April (Aneta) Heden nacht zette een zeer snel opkoménde zware bandjir van de Kali Bodri in het Kendalsche ruim 150 H.A. land ln de omgeving van de suikerfabriek Gemoeh, ongeveer een meter onder water. De bevolking vluchtte naar het fabrieks- emplacement. Een inlander en eenig klein vee werd door den bandjir meegesleurd. Op enkele plaatsen liep het water over den dijk, die echter weerstand bood. Heden morgen was het water weer gezakt. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 25 April (Aneta). - Op verzoek is eervol ontslag verleend met In gang van 23 April aan B. Braat, hoofd inspecteur, hoofd van den dienst van scheepvaart, onder dankbetuiging voor de langdurige goede diensten den lande be wezen. Met ingang van 23 Mei is benoemd tot hoofd van den burgerlijken veeartsenil- kundigen dienst dr. C. Kunst, thans in specteur in de provincie West-Java, met standplaats te Bandoeng. Z

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10