LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 April 1936 SCHEEPSVERBINDINGEN. de NIEUWE ELTAX tarieven: 1 PERS. 15 Ct. VAXOEGSTGEEST. KATH. KERK 2 20 KAAR: WILHELMINABRUG OF TOMATENSTRAAT. 3 25 OF H. MORSCHWEG (SHELL) BUITENLAND. DE OORLOG IN ABESSYNIE. IAAT/Tfc JBtjRICHHN VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Laatste bijeenkomst in het winterseizoen. Men schrijft ons: Gisteravond hield de afd. Lelden van bovengenoemde vereeniging haar laatste bijeenkomst van dit seizoen in de groote Nutszaal. De presidente, mevr. T, Kranenburg— Siemens, opende de vergadering met allen hartelijk welkom te heeten en zeide het op prijs te stellen, dat zoovelen blijk gaven van hun interesse door hun aanwezigheid nu het bestuur met nieuwe voorstellen komt voor het as. seizoen. Voornamelijk worden de bijeenkomsten gevuld door het houden van lezingen; daartoe wordt het bestuur in staat gesteld ten eerste door een perfecte groepstelefoon, ten tweede door een aantal goedwillende Leidenaars, die bereid gevonden werden causerieën te houden. Nooit behoefde het bestuur een redenaar te vragen, steeds werd dat vriendelijk aangeboden; we mo gen trotsch zijn op wat ons geboden werd, maar ook trotsch op de S.H.-leden, die trouw de bijeenkomsten bezochten en met beide handen grepen, wat de techniek biedt. De bijeenkomsten zijn door die lezingen op een hooger peil gebracht, wat geen andere afdeeling heeft kunnen be reiken. Toch is gebleken, dat een deel der S.H. en wel de meest dooven, te kort schoten, wanneer zelfs de groepstelefoon hun 'het gesproken woord niet kan overbrengen. Om daarin tegemoet te komen is getracht de pauzes langer te maken en gelegen heid te geven tot onderlinge gezelligheid en nog zat het bestuur daarbij niet stil en doa nu het voorstel clubjes op te rich ten voor handwerken en huisvlijt. Ver schillende personen zijn bereid deze club jes te leiden en vooral bij de dames vond dit voorstel bijval. Voor het nieuwe sei zoen aanbreekt zal het bestuur trachten alles geregeld te hebben. De presidente maakte er echter opmerkzaam op, dat de gewone maandelijksche bijeenkomsten hoofdzaak blijven, want mocht de be langstelling daarvoor lijden, onder die voor de clubs, dan zal het bestuur zich terugtrekken. Binnen korten tijd hopen we hier weer een proefkist te krijgen aan 't adres van mevr, Doncker; op die huisvlijtavonden kunnen dan ook instrumenten geprobeerd worden. Het bestuur zal het op hoogen prijs stellen, wanneer de steeds aanwezige goedhoorende dames zich beschikbaar wil len stellen om avonden te leiden. In de pauze werd door een der leden getracteerd op cake bij een kopje thee. Deze tijd werd tevens benut om de leden op te wekken mede te gaan naar Lunteren op 6 Juni as. De bus is nog lang niet vol en wie zich wil opgeven kan dit doen bij de secretaresse. Ook werd het plan geopperd naar de Serlngenberg te gaan, wanneer deze in. bloei staat. De heer Mater wil zich belasten met deze excursie, maar de datum kon nog niet worden be paald. De pauze werd opgeluisterd door een nummertje muziek. De heer van Luyken had een electrische grajnofoon afgestaan;, door de groepstelefoon werd de muziek zeer goed overgebracht; den heer v. Luy ken werd hartelijk dank gezegd voor zijn welwillendheid evenals den heer Krlest, die den geheelen winter gratis voor bloe men ter opluistering van de avonden heeft gezorgd. Na de pauze kwamen nog eenige leden met enkele bezwaren, die waarschijnlijk wel ondervangen kunnen worden. Te half elf sloot mevr. Kranenburg deze bijeenkomst, na allen een prettigen zomer te hebben toegewenscht. BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Ned. Bond van Kleermakerspatroons een technischen avond in „De Harmonie". Na opening door den voorzitter, die enkele belangstellenden welkom heette, verkreeg de heer Miltenburg, leeraar N.O., het woord. Als onderwerp behandelde spr. de opstelling van het moderne colbert en de bewerking van den schouder met reoht-streep beloop. Op duidelijke wijze werd een en ander uiteengezet en zeer vele vragen en opmerkingen uitvoerig bespro ken. Twee nieuwe leden konden worden ge boekt. Verder werd besloten op 13 Mei een ledenvergadering te houden en een spreker voor dien avond uit te noodigen om 'n voordracht te houden over „Waren kennis". De leerzame vergadering werd te ong. 11 uur gesloten. o De politie-brandweer heeft heden morgen in het perceel Rapenburg nr. 2 ten huize van dr. C. J. A. van I. een schoorsteenbrandje gebluscht. Gisteravond omstreeks halfacht is de 36-jarige motorijder J. M„ timmerman te Den Haag, met zijn motor in het Noord einde opgereden tegen een personenauto, bestuurd door den heer L. alhier, die in een zeer kalm tempo de Weddesteeg kwam uitrijden. De motorrijder kwam te vallen en brak het rechterbeen. De E.H.D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis, vanwaar hij later naar zijn woonplaats is overgebracht Bij het bestuur van de Ver. „Oud- Leiden" is door de V.V.S.L. als vertegen woordigster aangewezen ln de vacature van mej. I. Vies te Rotterdam, mej. T. T. Meyers, alhier. De navolgende schepen zijn morgen, radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen radio. Aagtekerk. Alchiba, Alcyone, Almkerk, Alphacca, Alpherat. Baloeran, Bloemfon tein, Colombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Jagersfontein, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Tjandi, Marnix van St. Aldegonde, Meerkerk, Meliskerk, Oranje Nassau, Poe- lau Roebiah, Van Rensselaer, Sibajak, Simon Bolivar, Springfontein, Statendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. VOORBEELDEN OF L. v. 0. POELGEEST OF CONST. HUIJGENSLAAN VOORRIJDEN VIJF Ct. TELEFOON 666 HAAG f. 2.25 GEYL f. 1.00 ADAM f. 5.90 VOORRIJDEN GRATIS 2335 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche kwestie. De Britsche vragenlijst, die aan de Duitsche regeerins zal worden voorgelegd, zal pas na de op 29 April te houden Engelsche kabinetszitting wordep opge steld Omtrent den vorm en den toon, alsmede omtrent den inhoud van de vragenlijst, moet nog een beslissing wor den genomen. Het is mogelijk, dat Eden er de voorkeur aan zal geven, om zijn vragen te stellen op een wijze welke de kansen op een constructief resultaat vergroot liever dan een onvruchtbare uiteenzetting te geven van de zwakke punten in het Duitsche memorandum. Het is waarschijnlijk, dat Frankrijk op nieuw geraadpleegd zal worden over de vragenlijst. Van een Engelsche leening aan Dultsch- land ls geen sprake. Volgens een bericht v^n den specialen correspondent van de „Excelsior" uit Wiesbaden zijn de laatste twee weken 70.000 arbeiders in de voormalige gedemi litariseerde zóne samengetrokken, teneinde fortificatlewerken aan de Duitsche west grenzen uit te voeren. De werkzaamheden worden dermate be spoedigd dat het kort geleden in Forsten bij Aken tot een proteststaking van twee uur onder de arbeiders is gekomen. Het gaat hier grootendeels om werk- loozen uit de steden die tegen een dag loon van 1.35 mark tot 2 mark met af trek van de kosten voor huisvesting en verzorging, tewerk worden gesteld. Hun aanwerving geschiedde aldus, dat de rijks minister van arbeid. Seldtke. in een cir culaire ongeveer twee derden der stedelijke werkloozen voor de keuze stelde hun steun te verliezen dan wel naar de Rünzóne te gaan. In verscheidene steden moesten werkloozen. die niet op deze voorwaarden wilden ingaan met geweld naar de werk plaatsen gebracht worden. De Duitsche versterkingen, die naar het voorbeeld van de Maginot-linie zullen worden aangelegd, beginnen bij Effeld aan de Duitsch-Ne<jerlandsche grens en loooen via Aken. Trier, de Pfalz en Baden - naar de Zwitsersche e-rens. Voorlooplg wordén betonnen schui'- plaatsen gebouwd. De tot dusverre voor dit doel beschikbaar gestelde credieten beloooen honderden millloenen rijksmark. BELGIË. De verkiezingen - De landsverdediging. De Kamerverkiezing is definitief op 24 Mei bepaald. De nieuwe Kamer zal 23 Juni bijeenkomen. In zijn in de openingszitting van de commissie voor nationale defensie gehou den rede verklaarde Devèze o.a. nog dat het dringendste probleem bij de organisa tie van de Belgische landsverdediging op het oogenblik de voortdurende dekking van de grens is door goed geoefende, goed gewapende en ten allen tijde beschikbare manschappen De Maaslinie is gereed gekomen door de moderniseering van de oude forten van Luik en Namen en door den bouw van het fort Ebenemael. Aan de rivierovergangen tusschen Luik en Dinant wordt gewerkt. Devèze sprak daarna van het toene mende gevaar voor een schending der Nederlandsche neutraliteit, om daarmede de noodzakelijkheid van de inrichting van de fortificaties van Antwerpen en Gent te rechtvaardigen. De vestingwerken in de provincie Luxemburg zijn gereed, eveneens de forti ficaties van de waterlinie ln de provincie Limburg. De commissie heeft zich tot begin Mei verdaagd. Tot October zal zij dan twee maal per week bijeenkomen. DUITSCHLAND. Beter sterk dan vet! Dominé gearresteerd. Rijksboerenleider Darre heeft voor de districtsleiders te Croessin-see een rede voering gehouden, waartn hij o.m. zeide: Voedingscatastrofen zullen in Duitsch- land onder het nationaal-socialisme niet meer voorkomen. Duitschland zal niet meer door honger op de knieën gedwon gen worden. Wanneer weer eens, zooals ln den vorigen herfst bij de boter, markt- moeilijkheden mochten opduiken, moet steeds geconstateerd worden: het is beter dat Duitschland sterker wordt dan dat het vet wordt. De herstelde militaire souverei- niteit zou zonder de uitgevoerde levens middelenbeveiliging in haar waarde zeer beperkt geworden zijn. Domme Mlddendorf uit Schmetto.i in Hannover, lid van den broederraad der belijdenis-kerk en leider der belijdenis gemeenten in het vroegere graafschap Bentheim, werd door de politieke politie gearresteerd en in de gevangenis opgeslo ten. In een brief aan den plaatselijken lei der der nationaal-socialistlsche partij heeft dominé Middendorf het feit, dat bij de verkiezingen van 29 Maart blanco stem biljetten als stemmen ten gunste van het regiem waren beschouwd, zwend ge noemd. OOSTENRIJK. Vijftigduizend man onder de wapenen geroepen - Bond van Groot-Duitschers ontbonden. Het regeeringsblad „Reichspost" publi ceert een besluit, tegen den komenden herfst vijftigduizend man onder de wa penen te roepen. De „Times", meldt uit Weenen. dat de regeermg de ontbinding heeft bevolen van den Bond van Groot-Duitschers. De Oostenrljksche Groot-Duitsdhe be weging, welke vóór den oorlog van wei nig bëteekenis was, heeft na den oorlog een bloei-periode meegemaakt, welke de voorloopster was van het Oostenrljksche nationaal socialisme Frauenfeld, de leider van den gouw Weenen, die juist vóór den opstand der nationaal-socialisten en den moord op Dollfuss naar Duitschland was uitgeweken, heeft ter gelegenheid van Hitler's verjaar dag een over alle Duitsche zenders ver spreide radio-redevoering uitgesproken. Hij werd door den omroeper aangekondigd als: gouwleider Frauenfeld. Dit is niet aan de aandacht der Oosten rijkers ontsnapt! SPANJE. Nieuwe onlusten. In Barcelona explodeerde in hotel Con tinental een door extremistische elemen ten gelegde bom. Een deel van het inte rieur van het hotel werd vernield. De portier werd zwaar gewond. Uit Asturië wordt gemeld, dat tenge volge van de omvangrijke arrestaties van fascisten en leden van andere rechtsche partijen de gevangenissen op verschil lende plaatsen propvol zijn. In Sotrondio werd een spoorwegbe ambte door extremisten zóó ernstig ge wond, dat men eraan twijfelt, of hij nog in het leven zal blijven. Vierhonderd mijnwerkers van de mijn Poladasiero in Oviedo zijn in staking ge gaan: zij weigerden de mijn te verlaten. Zij verlangen de geheele week te werken inplaats van drie dagen, zóoals thans het geval is. Uit solidariteit zijn 8000 arbeiders van de mijn Mosquitera Langreo eveneens in staking gegaan. In het dorp Calloa de Segura hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij de civiele garde moest ingrijpen. De com mandant van de garde werd gewond. Van de betoogers werd er één gedood en een ander gewond. PALESTINA. De strijd tegen de Joden. De staking in Palestina duurt voort. De Arabische winkels blijven gesloten, en die der Joden zijn slechts in de Joodsche wij ken open. De Moharamedaansche leiders hebben met algemeene stemmen besloten, de staking voort te zetten tot de Arabie ren inwilliging hunner eischen hebben verkregen: algeheele stopzetting der Joodsche immigratie en verbod voor de Joden om land te koopen. Alleen de bak kers, personeel van de klinieken, apothe kers, transportmiddelen en koffiehuizen worden van de staking uitgezonderd. De vereenigde Arabische partijen zul len a.s. Zaterdag opnieuw een bijeen komst houden. Gisteren hebben ln verschillende dee- len des lands wederom kleine aanvallen op Joden plaatsgevonden. Te Jeruzalem zijn tal van stakingsposters gearresteerd, die de winkeliers met geweld tot sluiting wilden dwingen. De Joden, die ln Pales tina ongeveer 26 a 27 pCt. van de bevol king uitmaken, worden gedwongen, zich in de groote steden te concentreeren, om aan de vervolging der Arabieren te ont komen. In groote massa's trekken zij weg uit Jaffa naar Tel Aviv en de verlaten woningen worden onmiddellijk in brand gestoken. De branden worden aangewak kerd door den wind, zoodat gisteren dui zenden woningen een prooi der vlammen werden. De brandweer was niet bij machte de vuurzee te beperken. De Hebreeuwsche bladen verschijnen met groote rouwranden en roepen om be scherming van de regeering. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat sedert het uitbreken der ongeregeldheden in het land 18 Joden zijn gedood en 26 in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, terwijl 49 anderen licht zijn gewond. Verder zijn vijf Arabie ren gedood, 31 in de ziekenhuizen opge nomen en 49 licht gewond. In het goederendepot van het station Haifa ls een zware brand uitgebroken. De aangerichte schade wordt op eenige dui zenden ponden sterling geraamd. Het is nog niet bekend of de brand aan kwaad willigheid is te wijten. MEXICO. De houding tegenover den Volkenbond. Naar het schijnt is de vraag of Mexico zich uit den Volkenbond zal terugtrekken thans definitief verschoven tot de g^one zitting van het Congres ln September. Wel ls de permanente commissie bijeengeko men doch deze heeft deze kwestie niet besproken daar zij geen opdracht daartoe had. Het is ook niet waarschijnlijk te achten, dat een buitengewone zittlnv van het Congres zal plaats vinden. (Vervolg van het 3e Blad). Toenemende regenval belem mer de operaties. ROME, 23 April. (Reuter). De opera ties onder leiding van generaal Graziani worden stelselmatig voortgezet, in weer wil van het slechte weer, dat van storen- den Invloed is op de radlotelegrafische verbindingen, waardoor het gebruik van de luchtmacht onmogelijk is. De hevige regenval neemt nog voortdu rend toe. De ravitailleering heeft een nor maal verloop. De colonne Vene achtervolgt de Abesslj- nen. De rest var. het Abessljnsche leger, welke bij den strijd aan de Djanagobo is ontkomen, en waarvan de terugtocht naar Daggaboer reeds is afgesneden, begeeft zich thans in de richting van Daggamedo. Het legerberlcht. ROME. 23 April (Reuter) Maarschalk Badogllo telegrafeert: „Aan het Somalifront zet de Libysche divisie den opmarsch voort. De langs den karavaanweg naar El Foed trekkende en uit hun verband gerukte vijandelijke groepen hebben vergeefs getracht aan de achtervolging te ontkomen. Een onder be vel van generaal Hernet staande colonne heeft een karavaan buitgemaakt, be staande uit 600 kameelen, die levensmid delen voor de troepen van Dedjaz Abbebe Damto vervoerden. Voorts zijn nog een aantal automobielen en een groote hoe veelheid ambulancemateriaal buitgemaakt Andere colonnes hebben Sec en Hosc In 't dal van de Taf en de Koeratl bezet. In den sector van de Borana hebben onze detachementen Doebats, terzijde gestaan door de onderworpen Gherra-stammen, 't gebied van El Dere, ten westen van Malca Marre. bereikt, waar zij op groepen gewa pende Abessijnen stootten, die zij op de vlucht joegen. De luchtmacht heeft in alle sectoren van het Somalifront krachtig de vijandelijke stellingen gebombardeerd. Van het Eritrea-front ls niets belang rijks te melden". Amerikaanschc kunstenaars wël- gcren in Italië te exposeeren. NEW-YORK, 23 April. (Reuter). Meer dan een derde van de 79 kunstenaars, die uitgekozen zijn om de Vereenigde Staten te vertegenwoordigen op de 20e interna tionale kunsttentoonstelling, die binnen kort te Venetië zal worden gehouden, hebben, naar de „Herald Tribune" meldt, geweigerd, hun werken te exposeeren. De reden van dezen boycot ls voorname lijk van politieken aard. De voorzitter van het congres van Amerikaansche kunste naars verklaart, dat de tentoonstelling is georganiseerd om vreemd geld naar Italië te brengen, teneinde de uitgaven van den Abessijnschen oorlog te kunnen dekken. De Amerikaansche kunstenaars, zoo voegde de voorzitter hier nog aan toe, moeten weigeren, zich te laten gebruiken als in strumenten om een stelsel te steunen, dat den oorlog als schoon beschouwt. Symbolisch protest. VENETTE, 23 April. (Reuter). Door een afvaardiging der Roemeensche „anti- sanctionnistische intellectueelen", zijn aan den fasclstlschen secretaris van Venetle 60 flesschen benzine overhandigd als een „symbolisch protest tegen de onbillijkheid der sancties". Deze flesschen waren ver sierd met de Roemeensche kleuren. Het hoofd der delegatie professor Alexandres- coe was vergezeld van den Roemeenschen consul. RUSLAND. Programma van het Centraal Comité der Communistische Partij. Ter gelegenheid van den komenden 1 Mei-dag publiceert het Centraal Comité van de Communistische Partij in de Sovjet- Unie het politieke programma voor de komende twaalf maanden. In dit programma, dat ls samengesteld uit een zestigtal wachtwoorden, wordt 'n beroep gedaan op de eenheid van alle arbeiders der wereld. Het Centraal Comité spreekt zijn voldoening uit over de zege der Spaansche revolutie. Het fascisme wordt opnieuw aangevallen. De strijd tegen haar leerstellingen moet het doel zijn van het geheele internationale prole tariaat. Gewezen wordt voorts op het gevaar van het Japansdhe militairisme en op den wensch der Sovjet-Unie, alle geweld, die men tegen haar zou willen gebruiken, met gelijke munt betaald te zetten. TURKIJE. De militarisatic der zeeëngten. Ook Frankrijk zal gunstig antwoorden op de Turksche nota Inzake remilitarisatie der zeeëngten, gelijk ook de Balkanlanden, zoodat er geen twijfel meer is inzake in williging. Onderhandelingen worden te Belgrado en Boekarest gevoerd inzake het effenen van de situatie over het bijeenroepen van den raad der Balkan-entente. UIT HET VERRE OOSTEN. Een regeling der grensgeschillen aanstaande? Naar Domei meldt, zijn de kansen op een oplossing der Japansch-Sovjet Russi sche grensgeschillen aanzienlijk verbeterd na het onderhoud, dat de ambassadeur der sovjet-unie te Tokio, Joerenef, heeft gehad met Arlta, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Joerenef heeft Arita er van op de hoogte gesteld, dat de sovjet regeering bereid zou zijn rekening te houden met de Japan- sche wenschen aangaande een beperking der bevoegdheden van de gemengde com missie. welke belast is met het afbakenen van de grens tusschen sovjet-Rusland en Mandsjoekwo. Joerenef voegde hier evenwel aan toe, dat de regeering der sovjet-unie de instel ling wenscht van een tweede commissie, welke speciaal belast zou moeten worden met de regeling der geschillen voort- vloelende uit grenskwesties. Arita antwoordde, dat Japan geen be zwaar zag ln de uitbreiding tot commis sies, doch dat men moet trachten een practische oplossing na te streven. BINNENLAND. NEDERL. AMBULANCE IS VRIJWEL ALLES KWIJT. HET MEESTE ACHTERGELATEN TE DESSIE. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Nederlandsche ambulance verklaart vrijwel haar geheele uitrusting, alsmede de persoonlijke bagage der leden te heb ben verloren. Een gedeelte is te Kworani verloren geraakt, doch het grootste deel ls achtergelaten te Dessie, waar het is over handigd aan de Fransche franciscaner missie, die, naar gemeld wordt, nog steeds de werkzaamheden van het zich thans in Italiaansche handen bevindende zieken huis voortzet. Veel bagage is ook verloren gegaan, toen een der beide vrachtauto's van de ambu lance te Sjolameda in den modder bleef steken en moest worden achtergelaten. De inzittenden werden na een opwindenden rit per muildier door de Britsche ambu lance in veiligheid gebracht. MINISTER COLIJN NAAR ROTTERDAM. De minister van defensie ad interim, dr. Colljn, is hedenochtend, vergezeld van den schout bij nacht Vos, chef van de afdeeling materieel der zeemacht en van zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Post Uiterweer, naar Rotterdam vertrok ken tot het brengen van een bezoek aan de marinierskazerne aldaar en ter be zichtiging van den nieuwen kruiser Hr. Ms. de Ruyter. o MINISTER DE WILDE NAAR UTRECHT. De minister van binnenlandsche zaken, de Wilde, is hedenmiddag naar Utrecht vertrokken tot het bijwonen van een oefening in luchtbescherming. DE BANKBILJETTEN IN DE AMSTERDAMSCHE TAXI. De eigenaar meldt zich aan. Vanmorgen zijn de zeven bankbiljetten van f. 100. welke Dinsdagavond in een Amsterdamsche taxi gevonden waren, weer naar hun rechtmatigen eigenaar teruggekeerd. Gisteravond had de verliezer, die in de krant had gelezen, dat de zeven bankbil jetten bij de afdeeling „Gevonden voor werpen" der taxi-centrale waren gedepo neerd, zich aan de taxi-centrale gemeld. De afdeeling „Gevonden Voorwerpen" was toen echter gesloten, zöodat de eigenaar der bankjes hedenochtend moest terug komen. Voor tienen reeds meldden een heer en dame, die verklaarden gezamenlijk den rit in de taxi te hebben gemaakt, zich hedenmorgen bij de taxi-centrale. Daar moesten zij wachten, totdat de chauffeur, die het geld had gevonden, eveneens op de taxi-centrale was gearri veerd. Om tien uur kwam de eerlijke vinder en het wederzien was allerhartelijkst. De chauffeur herkende zijn vroolijke passagiers dadelijk en met eenige forma liteiten van handeekeningen zetten was de plechtigheid spoedig afgeloopen en waren de f. 700 minus een belooning naar den rechtmatigen eigenaar teruggekeerd. VRACHTAUTO RIJDT TWEE WIELRIJDERS AAN. Op het beruchte kruispunt van de Em- mastraat met den Provincialen Weg Am sterdam-Alkmaar, is te Zaandam vanmid dag weer een vry ernstig ongeluk gebeurd. Op het oogenblik, dat een wielrijder uit de Emmastraat den Provincialen weg wilde oversteken om op het rijwielpad te gaan rijden, kwam uit de richting Wor- merveer een vrachtauto van de gebroeders De Fouw uit Halfweg. De vrachtauto haalde, om een aanrijding te voorkomen, sterk naar rechts uit, doch de wielrijder werd geraakt en tegen den grond geslin gerd. Door deze manoeuvre reed de vrachtwagen echter het fietspad op, waar hij een anderen wielrijder, die uit tegen overgestelde richting kwam, aanreed. Beide slachtoffers werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. DE GLASFABRIEK „LEERDAM". Naar aanleiding van de aanvrage tot voorloopige surseance van betaling der N.V. Glasfabriek „Leerdam" voorheen Jeekel, Mijnssen en Co. (men zie onder „Binnenland") vernemen wij, dat tot deze stap besloten werd, teneinde de mogelijk heid tot voortzetting dezer nationale industrie niet geheel te doen verloren gaan. Ten aanzien van plannen in deze rich ting kan het bestuur op dit oogenblik geen nadere mededeelingen doen. De re organisatieplannen, door het bestuur ingediend, hebben niet tot een resultaat geleid, aangezien hierbij een voorwaarde was: het bereiken van een prijs- en pro ductieregeling met de andere glasfabrie ken in Nederland. In een bespreking met de besturen dezer ondernemingen bleek, dat zoodanige regeling niet zou zijn te verwezenlijken zonder medewerking van de regeering ten aanzien van de beperking van invoer van glas uit het buitenland, een medewerking, die de regeering, mede in verband met verplichtingen, voortvloeiende uit han delsverdragen, op dit moment niet kon garandeeren. Plannen van andere zijde zijn tot dus verre ondoorvoerbaar gebleken aangezien hierbij, afgezien van de vraag of werkgelegenheid bij deze plannen wel inderdaad behouden zal worden, de rech tens noodzakelijke medewerking van pre ferente crediteuren op zijn minst uitera dubieus moest worden geacht. 2-8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2