CONCERT een HILLE's Ontbijtkoek Cadeau. Een gascomfoor! EX ANIMO" HET KAASHUIS „Ik had ze wel allemaal willen koopen!" PRIJSCOURANT RUNDHVLEESCH S. W. MARSMAN, Havenplein 1 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 23 April 1936 De nieuwe Kruiser „De Ruyter". FINANCIEN. UIT DE OMSTREKEN. FAILLISSEMENTEN. Koken op gas beteekent: meer tijd voor andere bezigheden LICHTFABRIEKEN - LEIDEN Abonneert U op het Leidsch Dagblad. 9lllllllllllllllllllllllt||HIIHHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHHIIIIIIIIHI! f. 4.95 - f. 5.95 f. 6.95 UW VOET LIJKT EEN NUMMER KLEINER CADEAU CADEAU Haarlemmerstraat 33 - Tel. 2019 Delmonte Koffi e 49 ct. p. blik. Bijzonderheden over afmetingen en bewapening. De nieuwe Nederlandsche kruiser ..De Ruyter". die gebouwd is op de werf Wil- ton-Feyenoord. te Schiedam, is thans ge reed gekomen en zal op 27 April den eer sten technischen proeftocht ondernemen. Op verzoek van her Departement van De fensie zal de oud-luitenant-ter-zee J. C. Mollema dien tocht meemaken en zijn ba- vindingen ten behoeve van de pers op schrift stellen. In verband daarmede zond de heer Mollema ons een uitvoerige vóór beschouwing, waarin hij er op wijst dat het schip genoemd is naar onzen beroem den zeeheld: Michiel Adriaenszoon de Ruyter. die leefde van 24 Maart 1607 tot 29 April. 1676. Hij werd den 22sten April gewond in den zeeslag bij Palermo tegen de Fransche vloot en overleed 7 dagen later. Op 18 Maart 1677 werd zijn stoffe lijk overschot bijgezet in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar in 1681 het monu ment van Rombout Verhulst en de ge broeders Keyser boven het graf werd ge plaatst. Voortgaande schrijft de heer Mollema: Mij dunkt, verder, dat toen Hare Maje steit dit fraaie schip den naam De Ruyter schonk. Zh niet alleen de traditie heeft willen handhaven, steeds in onze Marine een schip dien eerenaam te laten dragen, maar veel meer gedacht heeft, aan het rijke symbool daarin gelegen: „Ziet, wat het kleine vermag, als de ziel groot is en aan het Vaderland verknocht". Een Interessante vergelijking maakt de heer Mollema verder tusschen „De Zeven Provinciën", het befaamde admiraalschip van den grooten zeeheld, en onze gloed nieuwe ,X>e Ruyter". De „De Zeven Provinciën" was onge veer 55 Meter lang, 14 Meter breed. 5 Me ter hol en viel „treffelijk van maaksel en uitermate wel bezeild" uit; het zal met harden wind misschien wel 9 knoopen hebben geloopen. Het was bemand met 475 koppen en met 80 bronzen kanonnen bewapend. Het borg 44000 Amstrd. ponden buskruit; zijn zware 36 ponders verschoten 15 pond kruit per schot. In 1683, het heeft zijn meester lang overleefd, toonde het teekenen van ouder dom, de bewapening werd verminderd en het werd tot gewoon oorlogsschip gede gradeerd. Wij Hollanders waren blijkbaar te nuchter om het evenals Nelson's „Vic tory" voor den nazaat te behouden. De „De Zeven Provinciën" heeft zijn laatsten strijd gestreden bil Kaap La Hogue (1694), aan het hoofd van de Linie; na de overwinning is het vrijwel ontredderd Portsmouth binnengesleept en na gerepareerd te zijn in Holland terug gekomen en toen. voor „sleet" ver kocht. Hoe anders dan dit slagschip der 17e eeuw ziet er onze nieuwe kruiser uit. Deze is 170.8 M. lang, meer dan 3 maal zoo lang als de „De Zeven Provinciën" maar ongeveer even breed (15.6 M.) en steekt even diep 4.9 M.h Maar de „De Ruyter" wint het met de vaart, die 32 knoopen wordne moet. Hij zal bemand worden met 432 koppen en zijn 7 kanonnen van 15 c.M. zouden de 80 van de „De Zeven Provinciën" binnen de minuut het zwijgen kunnen opleggen, om maar te zwijgen van zijn 10 mitrail leurs van 40 m.M. en 8 mitrailleurs van 12.7 mJM., waartegen onze met enterbij len en cortelassen gewapende voorvade ren, die zoo op enteren belust waren, geen „slag aan den bak" zouden krijgen. Aan munitie draagt de „De Ruyter" rond 130.000 K.G. mede, enfin tusschen snelvuurpatronen en kogels en kruit gaat de vergelijking heelemaal niet op. En dan. alles op de „De Zeven Pro vinciën". behalve de mannen, was van hout, alles op de de „Ruyter" is van staal en ander hard metaal. m Volledigheidshalve vermelden wij nog even de andere naamgenooten-voorgan- gers van onzen nieuwen kruiser. Bekend zijn een linieschip van 1778 met 68 stuk ken. gevolgd in 1804 door een met 90, ge sloopt in 1822. Het derde met 80 stukken is gebouwd in 1806 en gesloopt in 1818. De merkwaardigste ,De Ruyter" is wel die, die in 1831 op stapel is gezet en na twee maal gewijzigd te zijn. eindelijk in.... 1853 van stapel liep als stoomfregat; het diende tot 1860 Daarop volgde een stoom fregat in 1876, later herdoopt in „Koningin Emma", nadat en nieuw schip, in 1879 gebouwd, zijn naam geërfd had. Het pant serschip „De Ruyter". welks aanbouw de vader van den commandant van den nieu wen kruiser hielp verzorgen, dateert van 1900. In 1925 liep de torpjedojager „De Ruyter" van stapel, die zijn naam en scheepsklok, hem geschonken door het gemeentebestuur van Vlisslngen, aan het nieuwe schip heeft moeten afstaan en nu „Van Gendt" heet. N.V. NEDERL. BANKINSTELLING VOOR WAARDEN, BELAST MET VRUCHT GEBRUIK EN PERIODIEKE UITKEERINGEN. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Nederlandsche bank instelling voor waarden, belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen te 's-Gravenhage zijn de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Ovreenkomstig het voorstel van com missarissen zal geen dividend worden uit gekeerd en zal alleen aan die aandeel houders, die hun aandeelen onverplicht hebben volgestort, een rente van 4 'It over de onverplicht gestorte bedragen worden vergoed. De afschrijvingsrekening voor geldlee- ningen en ingekochte onderpanden werd verhoogd tot f. 1.000.000 en bovendien werd een reserve voor bijzondere doeleinden ad f. 250.000 gevormd, terwijl de overige re serves f. 1.007.469,18 bedragen. De periodiek aftredende commissaris sen, de heeren A. Pierson. J, F. van der Maesen en mr. J. D. Verbroek werden herkozen, terwijl de in 1935 plaats gehad hebbende benoemingen der beheerders van het bijkantoor te Berlijn en van een tweeden procuratiehouder der bank door aandeelhouders werden bekrachtigd. HILLEGOM. Wederom een nieuwe weg. De toelichting is verschenen od het voorstel aan den gemeenteraad voor den aanleg van een weg loodrecht ob het door getrokken gedeelte der Van den Endelaan en de bebouwing der terreinen grenzende aan dezen weg Verwezen is naar de voor dracht dato 11 December 1935 betreffende de ruiling van gronden met de firma A. J. v. Engelen. Daaruit blijkt, dat de bedoe ling is te geraken tot bebouwing dezer terreinen grenzende aan den geDroiec- teerden wee. Het nieuwe uitbreidingsplan zal wellicht binnen afzienbaren tlid worden aange boden. Gestreefd wordt naar een concen trische bebouwing der gemeente, dus zonder lintbebouwing. Bedoelde weg moet verhard zijn voor er gebouwd mag worden Voor de gemeente mogen daaraan geen financleele bezwaren verbonden zijn. Door B. en W. wordt voorgesteld te handelen in den geest als indertijd is geschied met de bebouwing der Burgemeester Pontstraat. De gemeente verbindt zich den weg te doen aanleggen, verharden en rioleeren. terwijl de eigenaar der bouwgronden zich verplicht de daar mede gepaard gaande kosten in tien achtereenvolgende laren met bijbetaling van een rente ad 5 pet. terug te betalen. De eigendom van den weg zal om niet aan de gemeente wprden overgedragen met bestemming voor den openbaren dienst. De dienst van Openbare Werken heeft de kosten geraamd oo f. 12.000. Voorgesteld wordt dit bedrag te voteeren en een overeenkomst met den eigenaar te sluiten. De weg zal een verbinding worden van den nieuwen verkeersweg, achter de Open bare School heen met de Wilhelminalaan nabii de Openbare Begraafplaats. U'/s-jarig jubileum Hillegomsch Dameskoor. Het Hillegomsch dameskoor, dat 12'/i jaar bestaat, heeft dit feit gevierd met een concert, dat druk bezocht was en voortreffelijk geslaagd is. De zaal van hotel Sistermans was geheel bezet. Onder leiding van de dlrigente, mej. Cor Igesz en begeleiding van mej. Annie Jonkheer, is er zeer mooi gezongen. Me dewerking verleenden de dames Kitty Nederkoorn. sopraan, mej. Rie Tuyl Schui temaker, alt, AlphenaarBoxs, alt-viool, en Nederkoorn, orgel, en de heeren Jac. Reinalda, viool. Arnold Keller, viool, en Onne v. d. Klashorst, cello. De avond is geopend met het piano kwartet van Fauré, waarop volgde Ste. Marie Magdaleine van Vincent d'Indy, cantate voor mezzo-sopraan, solo en koor, met begeleiding van orgel en piano. Na de pauze is uitgevoerd het „Stabat Mater" van G. B. Pergolesi voor sopraan, alt-solo en koor, met begeleiding aan de piano en het strijkkwartet. Beide koorwerken oogstten, evenals het piano-kwartet, een dankbaren en ten volle verdienden bijval. Bloemen zijn aan geboden aan de leidster, mej. Cor Igesz, mej. Jonkheer en me}. Tuyl Schuitemaker. De laatste hield een toespraak, in het bijzonder tot mej. Jonkheer, die wegens haar aanstaand huwelijk het koor gaat verlaten, na het vele jaren als verzorg ster der piano-begeleiding groote dien sten bewezen te hebben. Een blijvende herinnering aan het koor is haar aange boden in den vorm van tafelzilver in étui Het twaalf en halfjarig bestaan is in derdaad waardig herdacht, het concert was een groot succes! De uitslag der aanbesteding van B. en W. voor het verbouwen en uitbrei den van het bureau van arbeidsbemidde ling en steunverleentng, luidt als volgt: C .J. Jansen f. 1143; A. J. Seijsener f. 1095; C. Veelenturf f. 1197; Voorh. J. v. d. Bosch en Zonen f.1381; B. Imthorn en Zn. f.1444; Veenman en Vink f.1045; J. v. d. Jagt en Zn. f. 1260; Th. v. d. Hoorn f. 1324. Over de gunning wordt later beslist. Bij onderhandsche aanbesteding is 't bouwen van een kantoor, pakplaats en bijkomende werken aan de Weerestein- straat voor rekening van de N.V. J. H. Muller en Zn. alhier, opgedragen aan de laagste inschrijf ster, de firma de Vries en Couzijn alhier. NOORD WIJK. GEMEENTERAAD. Geen colportageverbod Een onderwijs debat Huurverlaging. De Raad kwam in openbare zitting bij een. De heer van der Wiel, die nog steeds niet van zijn ernstige ziekte hersteld is, was de eenlge afwezige In antwoord op verschillende in vorige vergaderingen gestelde vragen werden eenige mededeelingen verstrekt. De nieu we brandspuit zal deze week ten over staan der Raadsleden proeve van be kwaamheid moeten afleggen, waartoe de uitnoodigingen tot bijwoning reeds ver zonden zijn. Waar zulks zal plaats hebben werd niet publiek gemaakt, teneinde een te groote toeloop te vermijden. Aangaan de de technische bekwaamheid van chauffeurs'-pompdrijvers bij het event, optreden van motorstoringen, zoo achtte blijkens ingewonnen advies van den hoofdbrandspuitmeester deze de tegen woordige functionarissen voldoende com petent om eventueele storingen onmid dellijk te verhelpen, zoodat Noordwijk in deze geryst kan zijn. Voor een colporta geverbod op den Boulevard van „Volk en Vaderland" en dergelijke geschriften vond de voorzitter geen reden aanwezig. Dit voor zoover de vragen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de bewoners der Stijntjes- duinstraat, die er zich over beklaagden, dat hun straat niet gereinigd werd. De geweldige zandverstuivingen van den laatsten tijd in deze omgeving zijn hier aan niet vreemd. In handen gesteld om praeadvies De commissie van toezicht op de Noord- wijksche Spaarbank had een accoun tantsrapport over 1934 ingediend, dat voor kennisgeving werd aangenomen, nadat de heer Schelvis had geïnformeerd naar een post van f. 200.— voor een subsidie, wel ke, naar vermoed werd, gelijk verdeeld werd tusschen het Groene en Wit-Gele Kruis. Aan eenige weezen en half-weezen werd het gebruikelijke weezengeld toege- staa.n Een voorstel tot ruiling van grond nabij de Scheveningschestraat werd ter nadere oriënteering terug genomen en zal later weer aan de orde komen Daarna kwam er een levendig onder wijsdebat aan de orde. waarbij de heer Liefferink om eenige nadere toelichtingen vroeg. Zoo had hij een post gezien voor subsidie van de N.C.R.V. door de Wilhel- minaschool. Algemeen echter werd lof toegezwaaid aan het zuinig beheer der verschillende bijzondere schoolbesturen voor hun economisch beleid. De heer de Vieede bepleitte bezuiniging op 't Open baar Onderwijs. De Chr. U. L. O.-school verkreeg medewerking tot het aanschaf fen van eenige moderne leermiddelen ten dienste vajr proeven bij het onderwijs in de natuurkunde. De verordening op de gaslevering zal op voorstel van den heer Vogelaar nog eens opnieuw bekeken worden, zoodat het ter tafel liggende voorstel werd aange houden. De verordening op de heffing en invordering van havengeld werd z h. st. aangenomen. Twee voorstellen tot verla ging van huurpenningen voor woningen van „Patrimonium" en „St Jeroen" lok ten langdurige discussie's uit, waarbij de heeren Vogelaar en de Vreede als deskun digen in deze materie het B. en W. niet gemakkelijk maakten hun voorstel er door te krijgen. Een komisch Incident deed zich voor, toen het voorstel met 8 tegen 6 st. werd aangenomen en de heer Vogelaar nletig-verklaring der stemming vorderde, aangezien een der raadsleden, huurder van een gemeentewoning, hoe wel belanghebbende, in deze had meege- stemd. Hij kreeg gelijk, waarna opnieuw gestemd werd met het resultaat dat het aantal voorstemmers tot verlaging met één verminderd bleek te zijn, zoodat het thans met 7 tegen 6 was aangenomen. Het autopark aan de Noord-Boulevard zal voor één jaar worden verpacht. Het bleek dat een ontwerp tot belangrijke wij ziging van den Noord Boulevard in stu die was, hoewel dit niet meer dit jaar ter tafel zal komen. In Noordwijk blijkt ook lust te bestaan bij bouwvakarbeiders voor emigratie naar Zuid-Afrlka door bemiddeling van de stichting „Landverhuizing Nederland". Aan maximum 10 personen zal een ge meen tenlijke borgstelling worden ver leend van 2 jaar voor circa f. 725.per persoon, waarmede de Raad zich kon vcr- eenlgen. Ged. Staten maken bezwaar tegen de begrooting wegens het beschikken van f. 7000.uit de algemeene reserve. Hier door wordt de mogelijkheid van belasting verlaging zeer verkleind en is eer het te gendeel te vreezen. Bij de rondvraag maakte de heer Schelvis wederom aanmerking op de Filmkeuringscommissie. Verder infor meerde hij naar het Arbeiderscontract en of het B. en W. bekend was, dat Noord wijk wellicht dezen zomer een openlucht dancing rijk zou zijn, hetgeen volgens de geruchten moet dienen om een hotel in de Zuidduinen nieuw leven in te blazen. Het hoofd der Politie, in den persoon van den voorzitter, was hieromtrent nog niets bekend. De heer Vogelaar wees op een onhoudbaren toestand aan het Egbert de Grootplein, waar vorige week een zand storm had gewoed a la Sahara, zoodat eenige aangrenzende bewoners zelfs een gedeelte Beveaterreln in hun aardappel- schaal aantroffen. Een oplossing is blijk baar niet zoo eenvoudig aangezien het Gemeentebestuur een der klagers verwees naar het Hoogheemraadschap Rijnland en omgekeerd. Aangezien het Crisis-Comité met 1 Mei wordt opgeheven, rees de vraag wat er nu gebeuren moet. Aan het Crisis-Comité was in deze juist dien morgen om advies verzocht. De heer Casper deelde mede. dat een bewoner van de Vinkenlaan dezer dagen vanwege de Egyptische duisternis zijn woning niet had kunnen vinden en bepleitte 't laten branden van 'n gaslan taarn bij de Ger. Kerk, welk verzoek aan den adviseur van 't Gasbedrijf zal worden overgebracht. Hierna ging men over in Comité-Generaal. Opgeheven wegens gebrek aan actief: P. R. Tromp, Aalsmeer. Geen ander kooldoestel brengt U zooveel goeds tegelijk; vlugheid, veiligheid en gemak! Kookt op gas 't Gaat rein en ras! "Ik ben blij dat we naar Swift hebben ge vraagd. Wat zitten die verrukkelijk. Al direct bij 't eerste paar voelde ik dat 't Swift moest zijn. Wat 'n beeldige schoentjes toch. 't Eene Swift-modelletje is nog aparter dan 't andere en heusch hoor, mijn voet lijkt werkelijk een nummer kleiner. Jij neemt straks zeker ook Swift I" Do prijs is in de zool gostempeld 2426 CHR. ZANGVER. KERKKOOR u Opgericht 22 April 1919. Dir. H. W. DE WOLFF, R'dam, op DINSDAG 28 APRIL 1936 in de STADSGEHOORZAAL, •s avonds 8 uur, met medewerking van het ROTTERDAMSCH CHR. MANNENKOOR en het Kinderkoor „EX ANIMO". Aan den vleugel: Mej. RIE BEUTE, Delft. ENTREE 3» CENT. TEKSTBOEKJES 15 CENT. Plaatsbespreken op Maandag 27 April a.s., 's avonds van 7—9 uur, in Wijkgebouw „PNIEL", Middelstegracht 60, a 10 cents per plaats. 2436 Runderlappen v.af 30 Ct.p pond I Rundvet. 30ctp. pond Rundergehakt 25 Ct.p.pond Gemalen Tet 25 etp.pond Aanbevelend, 2463 geeft tot 2 Mei a. s. bij ÉÉN GULDEN Winkel waren waaronder een half pond Koffie of een ons Thee Boter, Margarine, Slaolie en Suiker uitgezonderd Reclame Kolfie 16 ets. p. Vi p. Prima 21 Dessert 25 Reclame Thee 18 ets. p. ons Prima 21 Extra 25 2457

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12