LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 21 April 1936 GEMENGD NIEUWS. Een merkwaardig luchtvaartdiner te Parijs. 8J±l (t tfWAjjgcp' Een noodlanding Tsjechisch vliegtuig bij Elburg. Twee personen gewond. AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. VLIEGTUIGEN BRENGEN OP 14 MEI DE INGREDIËNTEN UIT ALLE DEELEN VAN EUROPA. OPTREDEN FIENTJE DE LA MAR. Een merkwaardig luchtvaartdiner zal op 14 Mei a s. te Parijs plaats vinden, geor ganiseerd door de Fransche luchtvaart maatschappij Air France in samenwerking met het tijdschrift „Le Golf". De deelne mers betalen den eenigszins exorbitanten prijs van 250 francs per couvert en voor de soirée, die op het diner volgt, bedraagt de toegangsprijs honderd francs, maar ter verontschuldiging diene, dat de geheele opbrengst ten goede komt aan het steun fonds voor weduwen en weezen van lucht- varenden, verongelukte of verminkte pilo ten en andere slachtoffers van de lucht vaart, onder beschermheerschap van maarschalk Franchet d'Esperey en onder voorzitterschap van den Franschen mi nister van Luchtvaart. Het aantal deelne mers is beperkt tot 250 en men verwacht aan dezen dtsch het meest selecte gezel schap van Parijs en o.a. alle leden van het corps diplomatique. De Air-France heeft derhalve de verplichting op zich genomen, ook den maaltijd zelf in zijn samenstelling een uiterst select karakter te geven, waar in de mogelijkheden van het moderne luchtverkeer op sprekende wijze tot uiting zouden komen. Dagelijks vertrekken in den vroegen och tend uit 23 Europeesche steden of centra vliegtuigen van de Air France naar Pa rijs. Op 14 Mei zal elk van deze vliegtui gen uit het land van vertrek een hoeveel heid dranken of delicatessen meenemen, die als gerenommeerde specialiteit van dit land beschouwd kunnen worden. Uit En geland wordt stout, ale, whiskey en beef meegenomen, uit Spanje en Portugal o.a. Port en Sherry, uit Praag de beroemde Prager Schinken, uit Straatsburg de niet minder beroemde paté de foie gras, uit Noorwegen zalm en andere vischconser- ven, uit Boedapest Tokayer, uit Warschau wodka, uit Sofia kaviaar, uit Griekenland Salami, en zoo uit 23 landen of steden iets anders. Het vliegtuig van de Air France, dat in den ochtend van den 14den Mei van Schip hol naar Parijs vertrekt, neemt o.a. 50 Kg. Hollandsche boter, 10 kg. Hollandsche kaas en een groote hoeveelheid tulpen mee. Alles zal voor des middags vier uur in Pa rijs zijn, waar verschillende koks, die in verschillende Europeesche hoofdsteden een bijzondere faam genieten en die even eens door de Air France naar Parijs zijn genoodigd en vervoerd, uit deze ingre diënten het feestmaal zullen bereiden. Om ook de soirée, die op het banket volgt, een bijzonder karakter te geven, heeft de Air France vooraanstaande ar- tisten uit verschillende landen naar Parijs ontboden om het selecte gezelschap van hun kunst te laten genieten. Naar wij ver nemen heeft een dergelijke uitnoodiging ook onze populaire actrice, chansonnière en cabarettiere Fientje de la Mar bereikt, die zich in principe bereid heeft verklaard, bij deze gelegenheid, die de mogelijkheden van de luchtvaart wel in een zeer bijzonder licht laat zien, onze Nederlandsche kunst op waardige wijze te vertegenwoordigen. BRAND IN BEDDENMAGAZIJN TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen half negen werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het perceel Prinsengracht 581 waarin gevestigd is het magazijn en de fabriek van bedden, ledi kanten en matrassen van de N.V. Over- ijsselsche Handelsonderneming. Vooral aan de achterzijde van genoemd perceel had men hevige vuurverschijnselen waargeno men in de bovenste verdieping. Aangezien het de brandweer bekend was, dat bij de O.H.O. groote voorraden brandbare stoffen opgeslagen liggen, was zij spoedig met veel materiaal ter plaatse. Het bleek, dat het vuur woedde in het achterste gedeelte van de vierde étage, waar een kapokopslag plaats en de kaarderij zijn gevestigd. Met eenige stralen aan voor en achterzijde van het perceel slaagde men er weldra in den brand te blusschen. Het vuur kon beperkt blijven tot de twee genoemde vertrekken, die ten deele uitbrandden. Men mag van groot geluk spreken, dat de brand niet een of twee étages lager is uitgebroken, want hier liggen eveneens zeer groote hoeveel heden brandbaar materiaal, en vuur in deze verdiepingen had zich allicht aan de bovenverdiepingen medegedeeld, zoodat de uitbreiding, die de vlammen dan hadden kunnen krijgen niet te overzien ware ge weest. Aan de achterzijde van het perceel grenst het aan den tuin van het Old Fellowhouse aan de Keizersgracht, waar in een der zalen juist een vergadering werd gehouden, waar men het vuur het eerst heeft waargenomen. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend, maar men vermoedt, dat tengevolge van kortsluiting of door andere oorzaak een vonk van een electrische geleiding in het kapok is gesprongen. DIEFSTALLEN TE HILVERSUM. Te Hilversum heeft de politie gistermid dag twee vrouwen gearresteerd, die zich op onrechtmatige wijze goederen hebben toegeëigend. De 31-jarige E. M„ woonach tig te Hilversum, heeft in den loop van enkele maanden ten nadeele van een wa renhuis aan de Spoorstraat geleidelijk di verse goederen tot een waarde van ruim f 300 gestolen. Zij was in de expeditie van de firma werkzaam en nam telkens arti kelen mede. De 22-jarige C. v. d. B. eveneens te Hil versum woonachtig, heeft in haar dienst betrekking bij een dame aan de Tromp- laan kleedingstukken, boeken en huisraad meegenomen. De beide gearresteerden hebben een be kentenis afgelegd. Zij zijn op transport gesteld naar Amsterdam en zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld. ZANDTREIN OMLAAG GESTORT. Gisteren had te Moerdijk een ernstig ongeval plaats. Terwijl van af het Hol- landsch diep een zandtrein, bestaande uit een locomotief en 16 met zand gevulde kipkarren voor den nieuwen in aanleg zijn- den verkeersweg in aantocht was, begon plotseling de groote zanddijk te verschui ven, tengevolge waarvan de locomotief met de 16 kipkarren van een hoogte van 12 meter naar beneden stortten. De machi nist, die het gevaar zag aankomen, wist door vlug van de machine te springen het leven te redden. De machine kwam met den schoorsteen in het zand terecht en ligt met de wielen omhoog. De materieele schade is voor de N.V. v. Zanen en Ver stoep. die het werk uitvoert, zeer groot. GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ. Te Barneveld stoeiden een paar zoons van den eierhandelaar J. M. om in het bezit te geraken van een flobert, waarmede zij wilden schieten. Plotseling ging echter het sohot af en trof den 19-jarigen zoon in den bulk. De jongen werd oogenbllkke- lijk naar het diaconessenhuis te Arnihem gebracht, waar bleek, dat de kogel, die nog niet verwijderd kon worden, in de lever was gedrongen. De toestand is ernstig. o BOERDERIJ BIJ KEDICHEM AFGEBRAND. In Kedichem heeft een ernstige brand gewoed, waarbij de aan de Linge gelegen kapitale boerenhofstede De Zwaan, be woond door den eigenaar, den heer Joh. Kooy, in vlammen is opgegaan. De bijbe- hoorende schuren en stallen werden door het vuur vernield, evenals de daarnaast gelegen smederij van den heer van Gessel. De brand ontstond in de hooischuur en binnen enkele minuten stond alles in lichte laaie. Ofschoon omtrent de oorzaak geen zekerheid bestaat, vermoedt men, dat de schuld gezocht moet worden bij een paartje, dat den avond in deze schuur heeft doorgebracht. Onvoorzichtigheid met een brandend eindje sigaret zou den brand hebben veroorzaakt. De Kedichemsche spuit was tegen de ge weldige vuurzee niet opgewassen; de mo torspuit van de N.V. Betondak te Arkel, wist de omliggende perceelen door nat houden tegen aantasting te behoeden. De Leerdamsche motorspuit, welke eveneens was gerequireerd, behoefde geen dienst te doen. Alles was verzekerd. JONGETJE DOOR GOEDERENTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het tienjarig zoontje van den heer Hermkes te Helden door een goederentram overreden en gedood. De jongen was op de buffers van de rijdende tram gesprongen, waarna hij van de buffers weer op den grond sprong. Hij wilde dit kunststukje herhalen, doch struikelde, met het noodlottig gevolg, dat de wielen hem over het lichaam reden. Dr. Smeets, die spoedig ter plaatse was, kon sleohs den dood constateeren. LOOD GEZOCHT OP DE KOGELVANGERS. Den laatsten tijd, nu het oude lood meer waarde schijnt te hebben, werden door onbevoegden geregeld bezoeken gebracht aan de militaire schietbanen aan den Kemperbergerweg te Arnhem. Door de marechaussee, die per motor patrouil leerde, zijn Zondagmorgen nabij de kogel vangers vier personen aangetroffen, die zich in de richting Wageningen begaven en een zak met oud lood, kennelijk afkom stig van de kogelvangers, vervoerden. Het viertal werd overgebracht naar de mare chausseekazerne in Arnhem en daar in arrest gesteld. De mannen hebben bekend. In den afgeloopen nacht is nog een viertal Wageningers van hun bed gelicht, die eveneens ervan worden verdacht zich aan diefstal van oud lood van de kogel vangers te hebben schuldig gemaakt. Ook zij zijn naar de marechausseekazerne over gebracht. Ongeveer 500 kilogram oud lood werd in beslag genomen. Msb. BUITENLANDSCH GEMENGD. INGESLOTEN IN EEN GOUDMIJN. 300 man arbeiden aan het redden van de drie personen, welke zijn opgesloten in een goudmijn in Nieuw Schotland. Na 3 dagen wefken is men in contact gekomen met de slachtoffers, dr. Robertson, een chirurg te Toronto en aandeelhouder in de mijn en Scadding die werkte aan de exploitatie. Zij verklaarden, dat hun met gezel was bezweken en dat zij zelf uiterst zwak zijn. De redders lieten vloeibaar voedsel en warme dranken door metalen buizen naar hen toevloeien. Heden hoopt men beiden te redden. DE VERMISTE DUITSCHE GEZANT. Nog altijd niet gevonden. In officieele kringen te Cairo maakt men zich ernstig ongerust omtrent het lot van den Duitschen gezant, von Stohrer, die tijdens een autotocht door de woestijn spoorloos is verdwenen. De bekende Engelsche vliegenier luite nant Webster, die aan het opsporingswerk heeft deelgenomen, heeft aan een pers vertegenwoordiger medegedeeld, dan von Stohrer in een kleine auto Zaterdag j .1. van de Pyrimiden naar Baharia vertrok ken was, om daar de autorennen van de Koninklijke Automobielclub bij te wonen. Hij is daar evenwel niet aangekomen. Webster verklaarde, dat de verdwijning van den gezant des te merkwaardiger is, wijl het zicht daar buitengewoon goed is. Vijf vliegmachines van de Egyptische luchtmacht, die gisteren sedert het aan breken van den dag de streek hebben af gezocht, zijn tegen den middag zonder resultaat teruggekeerd. Ook drie door het Duitsche gezantschap op zoek uitgezonden automobielen hebben totdusver geen spoor van den gezant kun nen ontdekken. Von Stohrer had weliswaar bepaalde voorraden levensmiddelen en water mee genomen, doch deze zullen wel verbruikt zijn, .temeer daar de streek, waarin de ge- TJiayonricuse eng 2329 (Ingez. Med.) Benauwde oogenblikken het IJsselmeer. boven Benzinevoorraad bijna uitgeput en de radio gestoord. Terwijl de officieele openingsvluchl van den luchtdienst AmsterdamBoedapest door de K.L.M. gisteren een vlot en opge wekt verloop heeft gehad is de eerste vlucht in omgekeerde richting, uitgevoerd door de Tsjecho Slowaaksche Luchtvaart Mij. op betreurenswaardige wijze ge strand in het gezicht van de haven. Een gelukkige omstandigheid bij dezen tegen slag mag het heeten, dat het ongeluk goed is afgeloopen en dat alle passagiers er zonder kleerscheuren zijn afgekomen en slechts twee leden der bemanning betrek kelijk lichte, en in elk geval ongevaarlijke verwondingen hebben opgeloopen. Het Tsjechische toestel is gistermiddag te vier uur uit Praag vertrokken, nadat het passagiers uit Boedapest en Weenen had opgenomen. In totaal werd met negen passagiers de reis van Praag naar Am sterdam gemaakt. De machine, een Doug las DC 2, van het type dat ook door de K.L.M. op deze lijnen gebruikt wordt, werd bestuurd door den gezagvoerder Ballk, een bekend Tsjechisch piloot, een ervaren vlieger, die ook op Schiphol een bekende gast is. Aan boord waren verder den me canicien Stun, en de marconist Mica. Naarmate men de Nederlandsche grens naderde, werd het weer slechter en. boven Nederlandsch gebied gekomen, raakte men weldra in een sneeuwjacht. Het toestel moest te 19.10 uur op Schiphol landen en was inderdaad omstreeks zeven uur de hoofdstad genaderd. In 'n dichte sneeuw jacht kwam het boven Schiphol, waarmee het draadloos contact kreeg Op dat oogenblik zag de bestuurder geen moge lijkheid te landen, waarvan hij Schiphol mededeeling deed. Ongelukkigerwijze raakte omstreeks dezen tijd de draadlooze zendinstallatie van het Tsjechische vlieg tuig defect, waardoor Schiphol het geen nadere mededeelingen omtrent bétere landingsgelegenheid kon doen. Verdwaald in de sneeuwjacht. Het toestel keerde terug, vermoedelijk om in het Oosten van het land of over de Duitsche grens landingsgelegenheid te zoeken. De piloot bemerkte met schrik, dat de benzinevoorraad begon af te ne men en raakte bovendien, tengevolge van het missen van elke radio-aanwijzing in de sneeuwjacht, die toen boven het geheele westen van ons land heerschte. aan het dwalen. Het dreigende water. Toen de benzinevoorraad hoe langer hoe meer begon af te nemen, besloot de be manning een lichtfakkel uit te werpen teneinde naar landingsgelegenheid uit te zien. Toen de eerste fakkel zijn licht ver spreidde, bemerkte men tot zijn schrik, dat men boven water vloog Meer fakkels werden uitgeworpen en steeds opnieuw zag men de watervlakte onder zich, zoodat men weldra begreep, boven het IJsselmeer verdwaald te zijn, en de piloot Balik slechts één doel had; zoo snel mogelijk land te bereiken, en ten koste van alles te landen, alvorens de benzinevoorraad geheel uitge put zou zijn. Een nieuwe lichtfakkel toon de toen plotseling de kustlijn, en, na dat eenigen tijd in richting van de kust was gevlogen, werd met behulp van een der laatste llchtfakkels een tamelijk ge schikt uitziend landingsterrein waargeno- zant reisde, door hevige hitte geteisterd wordt. De secretaris van de Duitsche legatie legde tegenover een vertegenwoordiger van Havas de volgende verklaring af: „Deze verdwijning is onverklaarbaar. Wij worden er toe gebracht ernstiger veronderstellingen te maken dan alleen van een eenvoudig reisongeval. Zoo zou men kunnen vreezen, dat de auto in een ravijn is gestort tengevolge van slecht zicht en zandstormen, of zelfs dat de ge zant door inboorlingen is ontvoerd. Door vrienden van den gezant werden de sporen in het westen van de woestijn naar Fajoem en Wadi-Natroon afgezocht. Aan de nasporingen wordt verder deel genomen door het leger, de politie en de luchtmacht". men niet ver van de kust. Het bleek te zijn een weiland, achter de gemeente Putte, dicht bij Elburg op het gebied der ge meente Doornespijk. Op het laatste oogen blik werd den passagiers, die zich in de cabine van geen gevaar bewust waren, medegedeeld, dat men een noodlanding zou gaan maken Bijna op hetzelfde oogen blik daalde de machine in een glijvlucht boven het weiland en de landing zou ge heel gelukt zijn, Indien men hierbij niet met de vleugels langs de toppen van een langs het weiland staande boomenrij had gescheerd. Het toestel kwam op de vleu gels terecht, die als sleden fungeerden en de landingssnelheid braken. Door den schok brak het ondergedeelte van den rechtervleugel af en toen de machine tot stilstand was gekomen, bleek de rechter motor uit de vleugel te zijn gebroken. Hij lag op ongeveer twintig meter afstand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar beschadigd, terwijl de geheele fusillage in elkaar bleek te zijn gedrukt. De passagiers werden met een hevigen schok door elkaar geworpen, doch bleven overigens onge deerd. Alleen van de bemanning had de bestuurder Balik een tik tegen het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep, terwijl de marconist Mica zijn been zoodanig bezeerde, dat hij naderhand op een brancard moest wor den weggedragen en vermoedelijk een beenfractuur heeft opgeloopen. Paniek vermeden. Zonder dat een paniek ontstaan was, begaven de passagiers zich uit het toe stel. Een der inzittenden, een Engelsch- man, deel uitmakende van de Britsche le gatie te Praag, haalde hulp van een boer In de omgeving, met wien hij zich te voet naar Elburg begaf, waar via het postkan toor Schiphol en de betrokken autoritei ten werden gewaarschuwd. Onmiddellijk begaven zich ook men- schen uit Elburg naar het gedeeltelijk ver nielde vliegtuig. Onder hen bevond zich de EIburgsche dokter S. P. Gualtery van Weezei, die de beide gewonden de eerste hulp verleende en een noodverband aan legde. Op zijn verzoek werd naar Zwolle getelefoneerd van waar weldra een zieken- Iransportauto ter plaatse kwam die de beide gewonden naar Zwolle vervoerde, waar zij in het Sophia ziekenhuis werden opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. De overige passagiers begaven zich naar hotel Kleykamp te Elburg, waarheen ook hun bagage werd gebracht. Binnen twee uur nadat het bericht Am sterdam had bereikt, was reeds assistentie van de K.L.M. ter plaatse, n.l. de heer Loo van den stationsdienst, in gezelschap van eenige technische hulpkrachten, die het eerste onderzoek bij het vliegtuig instel den. Nadat een ambtenaar der invoerrech ten en accijnzen te Elburg de bagage der passagiers had onderzocht werden zij met de inmiddels uit Amsterdam gearriveerde K.L.M.-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zij tegen twee uur in den nacht aan kwamen en hun intrek namen in een der groote hotels. Passagiers tevreden over den af loop en over de stevigheid van het vliegtuig. De passagiers bleken, ondanks den on dervonden tegenslag, uiterst tevreden over de wijze, waarop de noodlanding is ten uitvoer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich ongerust gemaakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde moment dat de landing goed was afgeloopen. Zij spra ken met bewondering over de soliditeit van het vliegtuig Immers de cabine bleef on beschadigd en bij onderzoek bleek alleen de neus eenige schade te hebben opge loopen. In Elburg heerschte den geheeln nacht een vrij druk vertier en velen begaven zich, ondanks het late uur, naar het afge legen weiland op het landgoed „Oosten dorp" waar het wrak zich bevindt. SPOORWEGONGEVAL IN AMERIKA. Tengevolge van het losraken van een spoorwegrijtuig zijn bij Topeka (Kansas) 2 passagiers gedood en 6 gewond. COMMUNISTEN VEROORDEELD. Het gerecht te Boedapest heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen 14 communisten, allen intellectueelen, die eenige maanden geleden gearresteerd zijn. Dr. Well, direc teur van een groot sanatorium, is veroor deeld tot 31/; jaar gevangenisstraf. De straffen der overigen varleeren tusschen 4 maanden en l'/i jaar. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. Tengevolge van regenval en van het smelten van sneeuw zijn in den Kaukasus ernstige overstroomingen ontstaan, zoodat duizenden gezinnen de dorpen langs de Svanetia hebben moeten verlaten. Men vreest, dat zich nog meer overstroomingen zuilen voordoen en dat Jaardoor de toch al aanzienlijke materieele sohade nog zal toenemen. HEDEN. 1 Jeruël: Bijbelbespreking. 8 uur nam. Morschweg 59, Stadsevangelisatie te 8 uur nam. K a t w IJ k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr. de heer Schoonerbeek van Lunteren. 7'/i uur nam. Woensdag. Nutsgebouw: Bazaar t.b.v. het Leidsche Dierenasyl. 25 en 7—11 uur nam. Prediker: Bazaar Chr. Muzlekvereen. „Athalia". Schouwburg: Jubileumrevue Litteris Sacrum. 8V« uur nam. Stadszaal: Chr. filmvoorstellingen. 3 en 8 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht: Tentoonstelling „De Kunst om de Kunst", dagelijks 1012 en 25 uur, 's Zondags 24 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Olie voor China's lampen". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Th eater, Breestraat, 8 uur nam. „De melkboer". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2Th en vervolgens om 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u. non. „Op de Planken". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater, Steenstx. 39, 8 1/4 u. njn. „Om het recht van het kind". Woensdag en Zaterdagnam. 2uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „Variété". lederen middag 2'/i u„ Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136; A. J. Donk, Doeza- straat 31, Telef. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. .z.o.agwevEw 7653 (Ingez. Med.) AALSMEER. Jaarvergadering „Bloemenlust". De coöp. veillngsver. „Bloemenlust" hield haar druk bezochte jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer J. v. d. Meer Pzn. Deze opende en heette speciaal welkom de heeren J. Mensing (Aalsm. Tuinbouwbond) en C. Eveleens Pz„ die een causerie zou houden. De voorzitter be sprak den steun aan de bloemisterij, welke nu door de regeering in uitzicht is ge steld. Hij was dankbaar, dat nu steun op de minimum-prijzen der producten zal gegeven worden; het is tenminste een begin. Vervolgens waarschuwde spr. de kweekers, dat zij niet moesten denken, dat nu alles wat ter veiling werd aangevoerd gesteund zou worden; slechts marktwaar dige producten zouden in aanmerking ko men. Voorts herinnerde de voorzitter er aan, dat er in 1935 door de tuinbouworga nisaties ter plaatse weer veel nood gele nigd is. De heer v. d. Meer deed mededeelingen over besprekingen met de handelaars, waarbij is besloten tot samenwerking in verband met het tegengaan van uitbrei ding van het aantal kooplieden. Spr. was overtuigd, dat er voorloopig voldoende handelaars zijn. De secr., de heer G. H. v. Itterson las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Goedgekeurd werden het jaarverslag met balans en exploitatie-rekening 1935, den leden in druk toegezonden. De heer C. Eveleens Pz. hield hierop zijn rede over het door hem ingesteld on derzoek naar de mogelijkheid van den export van afgesneden seringen naar Amerika en Canada, Wat Canada betreft, in de steden Toronto en Montreal had spr. de seringen geëxposeerd en was de Aalsmeersche film gedraaid. Hoewel de heer Eveleens niet ontevreden was over het onthaal, dat de seringen daar von den, waren de teleurstellingen hem niet bespaard. Het bloemengebrulk is daar nog zeer gering en de toestanden zijn op dat gebied zoo geheel anders dan in Europa; als men die niet kent, is de kans groot, dat met den export van seringen over den oceaan verliezen geleden worden. De voorzitter dankte den heer Eveleens voor zijn rede. De voorzitter herinnerde er aan, dat er gedurende het 1ste kwartaal van dit jaar pl.m. f. 40.000 meer geveild was dan in dezelfde periode van 1935. Dan waar schuwde hij de leden in het algemeen niet meer te trachten bloemen, welke geen 1ste kwaliteit zijn daarvoor te doen doornaan; scherpe maatregelen zullen daar'-gen niet kunnen uitblijven. Na rondvraag volgde sluiting. 2t

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6