Snelheidsproeven Queen Mary- Prinses Juliana te Roden DIE HOUTEN KLAAS 77ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. DE PROEFTOCHT VAN DE „QUEEN MARY" A VN DE SCHOT SC HE KUST. Do snelheid van het reu zenschip wordt officieel geheim gehouden. PRINSES JULIANA was t© Roden tegenwoordig bij de opening van het werkkamp, uitgaande van do centrale voor werkloozen zorg. Prinses Juliana ontrolt de vlag, als teeken van de officieel© opening. DE LAATSTE HAND WORDT GELEGD aan den nieuwen kruiser ,,D© Ruyter" op d© werf Wilton-Feyenoord te Schiedam. De „Jantjes" brejjgen reeds hun bagage aan boord. DE VIERING VAN HITLER'S VERJAARDAG. Een graote voorjaarsparade werd gehouden. Tanks rijden voorbij den Führer. Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. YONGE door 3. L en E. A. H. 41) „U zult toch ook wel begrijpen, dat u volgens de wet geen recht op haar hebt, als u het niet ten volle bewijzen kunt, dat ze u toebehoort, met de huwelijksacte en een copie van haar geboortebewijs?" „Wat een drukte nu allemaal ineens!" meende de man, „terwijl miss Morton mij toch wel degelijk op mijn woord had wil len gelooven!" „Ja, dames mogen zich dan zoo voor- loopig laten tevreden stellen, maar voor de wet wordt er meer verlangd, dan enkel uw woord, en bedenk wel, dat, tenzij u volledig bewijzen kunt, dat het kind van u is, er nog zoo iets bestaat als vervol ging wegens geldafpersing onder valsche aanspraken." ..En hoe moet een arme man aan het gelei komen, om al die bewijzen los te krij gen?" vroeg Jones, een steeds onbe schaamder toon aanslaand. „rk zal wel zorgen voor de betaling, als u mij maar zegt, waar ik mij voor de cer- titicaten moet aanmelden?" „Hoe kan ik nu weten, wat de vrouwen hebben gedaan, terwijl ik op zee was? Zij 15 in ieder geval In Rotherhithe gestor ven; dus zal het kind daar wel staan in geschreven," „En het huwelijk? Toen u trouwde, was u toch zeker fiiet op zee?" Maar de man ontweek het antwoord hierop, door te zeggen, dat er zóó veel kerken waren, dat men de een niet van de ander kon onderscheiden, en de jonge meiden liepen je zoo achterna, dat ze je er bij hebben, eer je 't weet!" Eindelijk kwam lord Northmoor van hem af en de man beloofde, dat hij met de bewijzen van zijn vaderschap zou ko men, omdat hij anders, zooals hem nog maals verzekerd werd, nóch het kind, nóch het geld zou krijgen. „Ik betwijfel het ten zeerste, of je ooit nog wel iets van hem zult hooren," zei lord Northmoor, toen hij het onderhoud beschreef „O, Frank! riep Bertha, hem voor het eerst zoo noemend, „Ik weet niet, hoe Ik je genoeg dank kan zeggen. Je hebt mij een onwaardeerbaren dienst bewezen!" ,3edank mij nog niet," antwoordde hij, want ofschoon ik In 't minst niet geloof, dat die man de vader ls van het kind, kan hij toch nog wel kans zien tot het verkrijgen van vervalschte certificaten en het is raadzaam, om na te gaan, wat er van den waren Jones geworden is en eveneens onderzoek te doen naar dezen Rattler. Is het waar, dat zijn vrouw is ge storven in Rotherhithe?" „Volkomen waar. Ik geloof, dat ze daar sinds hun huwelijk gewoond hadden." „Dan zal ik daar heen gaan, als je mij het adres geeft en trachten dar ik er iets te weten kom van haar man, en of ik Iemand te spreken Kan krijgen over de identiteit van Cea's vader met hem." „Je bent een onwaardeerbare hulp, Frank, dat je je nu al deze moeite geeft voor mij!" „Ik hoop maar, dat ik slagen mag. Je moet niet vergeten, dat ik uit kracht van mijn vroegere betrekking zoo eenigszins dit klappen van de zweep ken." Het was Bertha mogelijk, het adres te geven van het huis, waar mrs. Jones ge storven was en dien volgenden ochtend vond ze nog een ander document, dat in den Bijbel lag, die voor het kind bewaard was gebleven, namelijk het huwelijks- bewijs van David Jones en Lucy Smith, In de parochie-kerk, waartoe ook wijlen lord Northmoor behoorde, als hij in de stad verbleef. Om van den dominee, of van een klerk te verwachten, dat zij zich een bruidegom zouden herinneren van acht jaar geleden, aangenomen dan al, dat het toen die zelfde geestelijke met zijn klerk was ge weest, die dienst hadden gedaan, was toch wel wat te véél gevergd; maar Ber tha zou probeeren dit uit te vinden, door dat zij wilde gaan spreken met een vroegere dienstbode, een kameraad van de arme Lucy, die de ongelukkige kennis making van de jongelui nog in de hand gewerkt zou hebben. Nadat Frank zijn schoonzuster een brief had geschreven, om haar te vragen, wat zij afwist van Sam Rattler, nam hij de moeite om per trein en per stoomboot naar Rotherhithe te reizen. Toen ze 's avonds weer bijeen waren, was Bertha alleen te weten gekomen van die vroegere dienstbode, dat de stoker een vrij kleine man was en dat hij een rossen baard en haar had, waar Cea's tint dus uit verklaard zou kunnen worden De onderzoekingen in Rotherhithe had den meer te berde gebracht. Lord North moor was doorgedrongen tot het armzalig verblijf, waax het vrouwtje gestorven was en geen wonder, want het bleek, zooals Bertha hem dan ook wel gewaarschuwd had, een nest van malaria, wegens slecht riekende dampen. De vrouw, bij wie zij ingewoond had, herinnerde zich haar dood, daar die door de bezoeken van miss Morton wel tot een heugelijk feit was ge worden; maar zij wist niet, waar mrs. Jones vandaan gekomen was, ofschoon ze, daartoe aangezet door een halven kroon, een kruidenierswinkeltje uitduidde, waar misschien meer te hooren viel. De winke lierster daar herinnerde zich mrs. Jones dan ook als een zeer fatsoenlijk vrouwtje, dat eerst ook wel degelijk in nettere hui zen gewoond had, tot zij verlaten was door haar man, die met een Australische boot was weggereisd. Zij kon hem zelfs den naam van het schip zeggen en zoo had hij ook nog tijd, om den scheepsagent op te zoeken, die op de lijst van het scheeps volk ook wel degelijk den naam van David Jones vond. Verder bleek, dat deze DavKI Jones over boord gevallen en verdronken was, maar, daar hij niet ingeschreven stond als een getrouwd man, was zijn vrouw ook niet op de hoogte gebracht van zijn lot. Er bestond echter geen twijfel aan, dat het kleine meisje een wees was en dat niets Bertha dus verhinderen kon, om haar bij zich te houden. Lord Northmoor kwam terug, wel zeer vermoeid en geschokt door het armoedige interieur, dat hij in Rotherhithe gezien had, maar toch in zekeren zin zegevierend. Bertha was zeer voldaan en voelde zich uiterst dankbaar jegens hem gestemd. Mocht de zoogenaamde vader zich nu nog eens opdoen, dan kon zij hem in ver zekerde bewaring laten nemen. Toen zij eeos de keeren optelde, dat bij haar een som geld had afgezet, stond ze verbaasd over zichzelve, dat ze dan niet eerder om bewijzen had gevraagd. Die afpersingen hadden alle plaats gehad in het laatste jaar, zoodat hij waarschijnlijk van Louise Hall, het kindermeisje, had gehoord, dat Cea het kind was van een verlaten vrouw. Een brief van mrs. Morton deelde enkele bijzonderheden mee van Samuel Rattler, zooals die vernomen waren van mrs. Hall, de werkster, voor wie hij een ware ver schrikking was. Zijn werkelijke naam luidde Jones en hij was waarschijnlijk de Samuel Jones, wiens naam lord North moor had opgemerkt als jongen aan boord van David. Hij hoorde tot een fatsoenlijke familie, ergens in een dorp, maar was thuis weggeloopen, naar zee gegaan en stond in Westhaven algemeen bekend onder den naam van Sam Rattler. Hij had een broer in Canada, die hem onlangs 'n baantje had aangeboden op een van de Ontario-schepen en het was nu de verschrikking van die arme mrs. Hall, dat haar dochter hem vergezellen zou, ofschoon gelukkig gebrek aan geld dit verhinderde. De beschrijving van zijn persoon luidde als volgt: een lange, knap pe man met een zwarten baard, die in het algemeen onder de meisjes in Westhaven zeer in den smaak vieL Dit alles kwam overeen met hetgeen men van het kind te hooren had gekre gen; door deze laatste afpersing had hij 2ich zeker het geld voor den overtocht van zijn meisje willen verschaffen. Daar hij zeker lont had geroken, ver scheen hij dan ook niet meer en veertien dagen lang ontving Bertha haar neef altijd met een teleurgesteld; „Nóg geen Ratüer!" iWordt vervolgai.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5