MAANDAG 20 APRIL 1936 No. 23333 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. TGCNEEL NIEUW/ Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. ??ste LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bjj maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlln: per 3 maanden f.2,35 per weekf.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BEGRAFENIS VAN WIJLEN KOLONEL A. E. KIST. Onder groote belangstelling is Zater dagmorgen op „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen den kolonel der artillerie A. E. Kist, in leven woonachtig te Wassenaar en oud commandant van het 6de regiment veld artillerie alhier. Op de begraafplaats waren vele gepen- sionneerde en actieve hoofdofficieren aanwezig o.w. de divisie-commandant, generaal-majoor van Andel. Aan de groeve werd achtereenvolgens het woord gevoerd door generaal b.d. van der Hoogt, door den commandant van 6 R.V.A., overste C. de Iongh, door den inspecteur der bereden artillerie, generaal-majoor Karstens en door ver tegenwoordigers van de Buurtvereeniging Deyleroord en de afd. Wassenaar van Nationaal Herstel. Een broeder van den overledene be dankte voor de betoonde belangstelling. BEGRAFENIS VAN JOHANNA SIERA. Het slachtoffer van den moord op den Stationsweg. Zaterdagmiddag werd te Leiderdorp onder enorme belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Johanna Siera, het slachtoffer van den moord op den Stationsweg alhier. Reeds meer dan een uur voor het vast gestelde tijdstip stroomde het publiek op en om het kerkhof samen. Ook voor het kerkgebouw aan de Hoofdstraat stonden drommen mensehen toen de lijkstoet naderd Nadat de kist in het graf was neergela ten, trad ds. G. J. Streeder, Ned. Herv. Pred. te Leiderdorp, naar voren en hield een korte treffende toespraak. Aan het slot hiervan dankte hij namens de familie den heer Parmenitier, hij wien het slachtoffer werkzaam was. alsmede de leden van de meisjesvereenigingen „De Heer is mijn Herder" en „De kleine kracht", waartoe de overledene behoorde. Toen ds. Streeder zijn toespraak had beëindigd, zongen de leden der genoemde vereenigingen uit Gez. 189 4 en 6. De droeve plechtigheid was hiermee ten einde. Diep onder den indruk verlieten de toeschouwers, van wie velen hun tranen niet konden bedwingen, den docdenakker. JUBILEUM BRIDGE-DRIVE DER L. K. C. „FLUKS". Als onderdeel van de door de L.K.C. „Fluks" georganiseerde feestelijkheden ter gelegenheid van haar 5e lustrum, werd gisteravond in „Oud-Hortuszicht" een bridge-drive gehouden. Deze krachtmeting waaraan deel namen leden, oud-leden, donateurs en genoodigden had een zeer geanimeerd verloop en „Fluks" kan dan ook met voldoening op dezen avond terug zien. De uitslag, wat de prijswinnaars be treft, luidt als volgt: Oneven lijn: 1. hr. en mevr. SmitMu segaas. 18 matchpunten; 2. mej. T. Ny- land en hr. J. du Pon. 19 m..; 3. mej. M. Lamboo en hr. H. de Vrind 26 m.p.; 4. hr. en mevr. de Graaf 28 m.p.. Even lijn: 1. heeren P. v. d. Zanden en J Crabbendam 20 m.p.: 2. mej. H. Kes- selring en hr. J. v. Nierop 24 m.p.; 3. heeren J. Epskamp en W. Varkevisser 28 m.p.; 4. heeren G. Crama en W. Nleuw- land 28 m.p. VEREEN VAN MATHESIANEN. Excursie naar de steenfabriek „De Ridder" Zaterdag j.l. hield de vereeniging van Mathesianen een excursie naar bovenge noemde fabriek. Per fiets vertrok het ge zelschap onder leiding van de leeraren ir. van Dijk en van Zwieten de Blom er naar toe, waar het door de heeren v. d. Voort en Sweris begroet werd Achtereenvolgens werd getoond hoe de afgegraven klei door kipwagens naar de mengers vervoerd wordt, waar zij met zand vermengd, dooi de kleimolen gaat. Nadat zij voldoende is bereid, wordt ze door de strengpers ge vormd. op maat afgesneden en vervolgens naar de droogloodsen vervoerd. Na 14 da gen drogen wordt de z.g. groene steen naar den oven gebracht, waar ze gebakken wordt. Na afloop dankte de voorzitter, de heer v. d Linden de beide heeren en her innerde de deelnemers tevens aan de le ring op Zaterdag 25 April over het op nemen van gramophoonplaten door den heer Jesse. o EEN NOODZAKELIJKE VERBETERING. De uitgangscontröle aan het Station alhier zal belangrijk verbeterd worden, doordat voortaan de beide controleposten 'n gebruik zullen genomen worden, zoodat de reizigers door twee uitgangen kunnen passeeren, terwijl er tevens een ingang komt voor houders van abonnements kaarten. EEN RIJNLANDSCH LY CEUM? De rector van het eventueel in Septem ber a.s. te openen lyceum, de heer I. Blr- nie, zal Vrijdagavond voor de ouders der toekomstige leerlingen een uiteenzetting geven van zijn denkbeelden over het on derwijs aan die school. Daarna zal er voor de ouders gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen betreffende het onder wijs en de daaraan verbonden kosten. Het is nog niet definitief vastgesteld of het lyceum hier of in Wassenaar zal wor den gevestigd. Overwogen wordt om te be ginnen met 1 of meer klassen. Eventueel zullen hier ter stede hieraan 1 of 2 brug klassen, gelijkstaande met 6de of 6de en 5de klasse lagere school, verbonden worden. NED. ZONDAGSSCHOOLVEREENIGING. Onderwijzers Conferentie. In het wijkgebouw „Rehoboth" werd Zaterdagmiddag voor de leden der N.Z.V. en andere Zondagsschoolonderwijzers en onderwijzeressen een conferentie gehouden onder leiding van den heer H. A. de Boer Hzn. uit Amsterdam. Nadat de bezoekers elkaar hadden begroet, opende de heer de Boer de bijeenkomst. Het doel van de conferentie, aldus spr., is in de eerste plaats het duidelijk voor oogen stellen van de taak der leden van de N.Z.V. en in de tweede plaats het tot elkaar brengen van de leden. Na het zingen van een tweetal liederen, het lezen van een gedeelte uit Joh. XIV en gebed, hield de heer de Boer een inleiding over: Zondagsschool en huisgezin. Aller eerst gaf spr. een omschrijving van de begrippen Zondagsschool en huisgezin. Op de Zondagsschool wordt getracht het kind tot Jezus te leiden en het bij Jezus te hou den. Wij, Zondagsschoolonderwijzers, zoo vervolgde de heer de Boer, ontvangen onze taak van God. De Zondagsschoolonderwij zer tracht zijn leerlingen tot God te bren gen door telkens maar weer over God te spreken. Juist doordat de onderwijzer te gen meerdere leerlingen tegelijk spreekt, komt er in zijn betoog bezieling. Bij deze algemeene zielszorg krijgt men echter nooit een antwoord. Om dit nadeel zoo klein mogelijk te ma ken, dient het. persoonlijk contact tusschen onderwijzer en leerling zeer groot te zijn. De opvoedende taak ligt in de eerste plaats bij de ouders. Wordt een kind aan de zorgen van een Zondagsschool toever trouwd, dan dragen de ouders dus eigen lijk een deel van hun werk op de school over. De onderwijzers moeten op de hoogte zijn van de huiselijke omstandigheden van hun leerlingen. Te weinig wordt aan huis bezoek gedaan. Spr. geeft toe dat het bren gen van huisbezoeken zeer moeilijk is, maar zonder ze te brengen, zal men nooit goede resultaten bereiken. Tenslotte sprak de heer de Boer de hoop uit) dat het per soneel der Zondagsscholen voortaan elkaar in moeilijkheden nog meer terzijde zal staan, dan tot nu toe het geval was. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen werden enkele punten uit spr.'s betoog nader toegelicht. Tegen zes uur werd eenige oogenblikken gepauzeerd. Vervolgens werden enkele vragen bespro ken en mededeelingen gedaan over de her denkingen. Met gebed en zang werd deze conferen tie besloten. HET LEIDSCHE TOONEELGEZELSCHAP. Uitvoering in „Zomerlust". Het in November j.l. opgerichte Leidsche Tooneelgezelschap heeft de talrijke bezoe kers met ons Zaterdagavond aangenaam verrast door een alleszins geslaagde uit voering in „Zomerlust", waarbij „The Blue Rhythm Boys" onder de beproefde leiding van Jack Smith voor goede muzikale af wisseling zorgden. De voorzitter, de heer K. Pardon sprak een kort openingswoord, waarin hij den leden en donateurs dank bracht voor den ondervonden financieelen steun en den winkeliers voor het bereidwillig afstaan van prijzen voor de tombola om te beslui ten met allen eep genotvollen avond toe te wenschen. De jonge vereeniging opende het pro gramma met de opvoering van een dra matisch fragment „Zij, die nableven", een schets met een anti-militaristische ten- denz, die aan dilettanten, en vooral aan beginnelingen in de edele tooneelspeel- kunst, vrij hooge eischen stelt. Het moet tot groote eer van de executanten gezegd, dat zij het er uitstekend afbrachten, ge tuige het feit, dat hun spel bij velen in de zaal ontroering vermocht te verwekken. Vooral de rol van Moeder Catherine Mayeaux genoot een zeer goede vertolking. Na een komisch intermezzo „Mie en Ko terug uit het Rijksmuseum", dat onze be wondering in mindere mate kon wegdra gen, kregen wij tot besluit de opvoering van de klucht „Een man voor Anneke", een spel van verwikkelingen en verwisselingen, dat uitbundig lachsucces oogstte. Na afloop werd er onder leiding van den heer G. Mieremet nog eenige uren gedanst. Het L.T.G. kan over het geheel op een goeden avond terugzien. N.V. SANDER's ZEEPFABRIEK. De Zaterdag alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoom-Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek v/h Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeepfabriek Leiden, heeft de jaarstukken over 1935 goedge keurd. In de plaats van den heer mr. Th. G.van Eek, die zich niet herkiesbaar stel de, werd tot commissaris gekozen de heer V/. A. Schrandt, alhier. V. A. R. A. Cabaret avond. Door de afdeeling Leiden van de V.A.R.A. werd gisteravond in de Stadszaal een Cabaret-avond gegeven. Te ruim acht uur, toen de voorzitter van de afdeeling Lei den, de heer C. J. Mosies een welkomst woord tot de aanwezigen sprak, was de zaal voor drie-kwart gedeelte bezet. Num mer een van het programma vermeldde het optreden van Coos Speenhof Jr. Op de hem eigen, vlotte en geestige manier deelde hij het publiek het „menu" van den avond mede. De accordeonisten, the Cavel- lis, oogstten vervolgens met een aantal muziek-nummers een welverdiend en har telijk applaus. Barthly, „een domme August die nog niet zoo dom is", zooals het programma vermeldde, deed de aanwezigen bulderen van het lachen. Ook op het gebied van acrobatiek bleek hij zijn mannetje te kun- men staan. Staaltjes van vingervlugheid werden te zien gegeven door den gooche laar Vigné, die in zijn vak zeker tot de meesters behoort. Coos en Polly Speenhoff brachten tal van aardige liedjes en grap pen, waarmede zij de stemming niet wei nig verhoogden. Een daverend succes is de rijmwedstrijd geworden. Alleen al de manier waarop de wedstrijd werd aangekondigd door Coos Speenhoff deed de aanwezigen schudden van het lachen. De wedstrijd zelf, waaraan door zeer velen werd deelgenomen, lever de heel wat grappige gedichtjes op. Voor de pauze hield de secretaris van de V.A.RJV., de heer Arie Pleysier, een korte redevoering. De crisis is niet veroorzaakt door gebrek, maar door overproductie. Het productie-apparaat is als het ware dol geworden. Sommige staatshoofden trachten de werkloosheid te doen verminderen door van de werklcozen soldaten te maken. Dr. Colijn heeft het gezocht in verlaging van het levenspeil, het resultaat is na 3 jaar dat er 100.000 werkloozen meer zijn. Wan neer dit zoo doorgaat, dan dreigt het ge vaar van het fascisme. Voor de N.S.B., aldus spr., behoeven we niet bevreesd te zijn. Het werkelijke gevaar dringt van de zijde der oud-liberalen, die Hitler in Duitschland een kans hebben gegeven. Daarom dient een ieder zich te organi- seeren, ook in den radio-omroep. Neutraliteit, aldus spr., is gelijk een vaatdoek, die men in alle richtingen kan wringen. Degenen, zoo eindigde de heer Pleysier, die hun vrijheid liefhebben moeten zich bij de V.A.R.A. aansluiten. De V.A.R.A.-leden die dezen avond heb ben bijgewoond, zullen er zeer zeker met genoegen op terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen P. J Mulder en Zoon, Breestraat 70, Leiden. Drukkerij. Procuratie verleend aan: J. Overduin Jr. (Beperkende Bepa lingen). Maison Hagemeyer, Breestraat 83, Lei den Dameshoeden en damesconfectie. Uittredend Eigenaresse: M. Starrenburg Hagemeyer. Nieuwe Eigenaresse: C. J. H. Koch—ie Jour, Den Haag (Huwelijksche Voorwaarden). Hollandsche Kettingfabriek N.V. Leid sche straat 169, Voorschoten. Overleden Commissaris: C. F. J. Brands. Nieuwe Commissaris: D. Vos, Den Haag N.V. Ateliers voor Edelsmeeö- en Pen ningkunst voorheen Kon. Utr. Fabriek van Juweelen. Zilverwerken en Penningen van C. J Begeer, Leidscheweg 169, Voorscho ten. Nieuwe Commissaris; D. Vos, Den Haag. Wybenga en van Ginhoven, van Man- dersloostraat 46, Alphen a. d. Rijn Meu bileering en stoffeering. Ten aanzien van derden zijn thans beperkende bepalingen vastgesteld. Heden slaagde aan de Rijksvakschool voor schoenmakers te 'sGravenhage voor Diploma A onder Rijkstoezicht erkend schoenhersteller, onze stadgenoot de heer B. v. Daalen. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is een begin van brand ontstaan op het dak van de timmermanswerkplaats van H. S. in de van Oldenbarneveldtstr. no. 12, waar eenig houtwerk door uit den schoorsteen gevallen vonken had vlam gevat. Personeel wist het vuurtje met een slang op de wa terleiding te blusschen. waarna de politle- brandweer voor de nablussching zorgde. LEIDSCHE SCHOUWBURG. K. V. LITTERIS SACRUM. t Is niet zoo eenvoudig. Revue in 3 bedrijven. Het 80-jarig feest van de K. V. Litteris Sacrum is dan besloten (behalve dat Woensdag en Zaterdag a.s. nog 'n reprise plaats vindt) met een revue, een voor de vereeniging nog „onbekend terrein". De titel ,,'t Is niet zoo eenvoudig", draagt dientengevolge reeds in zich de erkenning, dat het een heele kluif is geweest om deze revue in elkaar te zetten en er daarna te doen „uitdraaien". Maar het zal voor ver vaardigers en vertolkers ongetwijfeld een groote voldoening zijn geweest dat „de kluif" den eersten avond met graagte is genuttigd door een zeer tevreden publiek, dat er alleszins van heeft genoten. En te recht, want deze eerste proeve mag in derdaad geslaagd heeten! Slechts één en kele opmerking: Nu mogen de succesvolle auteurs de heeren B. Hageman en H. de Wilde en de verzorger van de mu ziek de heer J. W. Nieuwenhuizen Se- gaar aan het slot verzekeren, dat ze „het nooit weer zullen doen", je kunt nooit weten en daarom willen wij naast volle waardeering voor het gegeven en gebodene toch nog even er op wijzen, dat bij een tweede revue alleen nog wat meer aan dacht dient te worden geschonken aan het vullen der pauzes, die in een revue onver mijdelijk zijn. Wie deze opvoering heeft bijgewoond, moet tot de conclusie komen, dat dit voor Litteris niet zoo heel moei lijk is! Maar overigens niets dan lof. want, waratje, de Litteranen mogen dan „groen" zijn geweest op revue-gebied, zij hebben zich toch maar wat kranig van hun taak gekweten en een revue ten beste gegeven van voornaam gehalte, waarin zang, dans, aankleeding, muziek, tooneel. voordracht met elkaar wedijverden en dat in een ver tolking, vlot en lenig, waarop deze „de butanten" trotsch mogen zijn. De proloog bracht al direct „contact" met de zaal en was een zeer gelukkige opening en dit contact werd steeds hech ter, daar volkomen werd medegeleefd met alle, goed aan elkaar verbonden gebeur lijkheden in deze Litteris-revue, waarvan wij den inhoud reeds kort weergaven. Kostelijk waren de scènes op het eiland Haikikkie met prachtig in stijl gehouden koning en koningin Falikkie en Adrikkie en ook het slot, de terugkeer in onze goede sleutelstad, waarbij het muziekge zelschap T. en D. zelfs op de planken ver scheen een pracht-stel die Sefie en Brammet je! was een trouvaille op zich zelf. doch we kunnen niet alles noemen, al verdienen bestuursvergadering, de scè nes aan boord en nog zoovele andere fei telijk gememoreerd te worden. En ook de executanten kunnen wij niet alle apart de lof toezwaaien, die hun toekomt. Het I program liet ze overigens in „anonimiteit". Volstaan we daarom met nog apart een woord van waardeering te uiten voor het trio vervaardigers, die zelf een groot aan deel namen in de vertolking, aan mevr. Hageman. aan Han Zirkzee. aan mej. Van Ootmerssen, mej. Gaaykema, en tenslotte aan de medewerkende dames van Nieuw- Brunhilde. Het 80-jarig feest, dat Litteris toonde als eer, „frissche jonge meid", is op keu rige wijze besloten en het moge dan niet zoo eenvoudig zijn. men zou het aan het resultaat niet zeggen. De volle schouwburg heeft het aan tee kenen van dankbaarheid dan ook niet laten ontbreken, vaak zelfs bij open doek en het refreintje ging er in als koek! Litteris verdient de thans aanbrekende periode van rust ten volle na dit seizoen, dat van de leden wel het uiterste heeft gevergd! Mej. W. C. de Nie alhier is aange wezen als lid van de commissie, welke in 1936 belast is met het afnemen der exa mens nuttige handwerken. Tijdens het Zaterdag j.l. gehouden slotbal van den heer S. P. Wielinga is een collecte gehouden ten bate van het Centr. Genootsch. voor kinderherstellings- en va- cantiekolonies, welke f. 15.83 heeft opge bracht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 13 April Dins dag 14 April 50 volwassen personen, Woens dag 15 April 50, Donderdag 16 April 51, Vrijdag 17 April 51 en Zaterdag 18 April 50 volwassen personen. Zaterdagmiddag zijn op den Hooge- Rijndijk de sturen van twee rijwielen, be reden door den 15-jarigen R. B. en den 14- jarigen P. van A. In elkaar geraakt, waar door eerstgenoemde zoo ernstig kwam te vallen, dat hij het rechteronderbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. J. van W. heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van zijn 2- persoons-kano, liggende in den Mare- singel. BINNENLAND. Herdenking Ruys de Beerenbrouck in de Tweede Kamer. (Laatste Berichten, le Blad). De Vrijz. Democraten zullen bijdrages aan de collectieve veiligheid; het congre» te Utrecht. (4e Blad). Versnelde bruggenbouw door verhooging van den benzineprijs; het oordeel der Eerste Kamer. (4e Blad). Een Nederlandsch consortium zal een spoorweg in Mexico aanleggen. (2e Blad). Hoe de N.V. Hollandsche Grondcrediet- bank werd leeggeplunderd. (3de Blad). Na het overlijden van jhr. Ruys de Bee renbrouck. (Binnenland. 2e Blad). BUITENLAND. In het Zuiden zijn de Italianen tot den aanval overgegaan en hebben den rechter vleugel van Ras Nassiboe verslagen. (4e Blad). De Volkenbondsraad is heden bijeenge komen.' (2e Blad). Redevoeringen van Baldwin en Daladier (4e Blad). Adolf Hitler heden 48 jaar. (Buitenland, le Blad). Ernstige ongeregeldheden in Syrië. (Bui tenland, le Blad). Kabinetswijziging in Polen venvacht. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. FRANKRIJK. De komende verkiezingen Botsingen In Syrië. Bij het sluiten van de lijsten bleken zich nog 4807 candidaten te hebben aangemeld voor de Kamerverkiezingen. Hierbii zullen nog eenige candidaten uit de koloniën komen, die hun candidatuur bii het mi nisterie van binnenlandsche zaken nog niet hebben kunnen indienen. Op 25 April te 20 uur zal minister president Sarraut voor alle Fransche zen ders een rede houden, waarin hij het es- sentieele van de Fransche politiek uiteen zal zetten aan den vooravond van de ver kiezingen. In een rede te Bordeaux verklaarde de communistische Senator Marcel Cachin, dat bii de tweede verkiezingsronde geen communistische stem za] ontbreken od den linkschen candidaat. die de meeste kansen heeft, hetzii deze socialist, nieuw-socialist of radTaal-socialist is. ..Na de verkiezingen zal een meerder heid van het volksfront bestaan en zal zeker een regeering van het volksfront komen, met het bekende programma. Wij. communisten, zullen niet in de regeering treden, doch wii verbinden ons deze regee ring te steunen en stellen de krachten van onze partii te harer beschikking". In Syrië hebben nieuwe botsingen plaats gehad. Woensdagmorgen werd bii een overval te Nabloes een Jood gedood twee anderen werden ernstig gewond. Vrijdagmorgen werden twee Arabieren vermoord naar men aannam door Joden. Tijdens de be grafenis van de Arabieren hield een Jood- sche menigte te Tel Aviv demonstraties en trachtte Jaffa binnen te dringen. De politie, die haar dit belette, werd met steenen bekogeld. Zaterdag deden ongemo tiveerde geruchten de ronde dat er nog meer Arabieren gedood zouden zijn ten gevolge waarvan botsingen ontstonden die aan beide ziiden tot verliezen leidden. Protesteerende Arabieren trokken van Haifa in de richting van Tel Aviv. Tal van auto's met Joden werden met steenen. bekogeld, aangehouden en in brand gesto ken. terwij] de inzittenden werden gemole steerd. Een Engelsch toerist en ztin vrouw wer den eveneens gewond en moesten over gebracht worden naar het hospitaal te Tel Av'v waar vijftig geweien opgeno men ziin De liist van slachtoffers ver meldt elf dooden. van wie negen Joden en twee Arabieren en zestig gewonden. Een Sinegaleesch bataljon is naar Syrië gezonden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1