7<7»ie Jaargang VRIJDAG 17 APRIL 1936 No. 23331 ft DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit LïfAén en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Pit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KOLONEL A. E. KIST+ De begrafenis van het stoffelijk over schot van reserve kolonel der artillerie A. E. Kist, wiens overlijden wij hebben ge meld, is bepaald op morgen op Rhijntoof, ^ertrek van het sterfhuis te Wassenaar om 12 uur. o »ET ZESTIGJARIG BESTAAN VAN HET ZESDE REGIMENT VELD-ARTILLERIE. Herdenking op 1 Mei a.s. Op den lsten Mei a.s. zal het zestigjarig bestaan van het 6de regiment veld-artll- lerie worden herdacht. Plannen bestaan om ter gelegenheid daarvan een marsch fe maken door de stad, terwijl des mid dags de regiments-commandant, overste Iongh, zal recipieeren. Hoewel men daar van nog geen bevestiging heeft, hoopt inen op een bezoek van den commandant van het veldleger, luit.-generaai Roëll, voor wien het regiment dan des middags defileeren zal. Een belangrijk deel van de jubileum-herdenking is bovendien het ruiterfeest, dat gegeven zal worden door de onderofficieren. Een uitvoerig en in teressant program is opgesteld en gedu rende een week wordt er reeds iederen dag druk geoefend ten einde zoo goed rriogelljk voor den dag te komen. Me nigeen zal zich nog herinneren hoeveel fraais de vroeger ten bate van het sana torium-fonds van de onderofficlerenver- eeniging „Ous Belang" gegeven ruiterfees ten geboden hebben en dus tevens weer belangstelling hebben voor het program van thans. Dat men daarbij niet teleur gesteld zal worden staat thans al vast. Wij hebben gistermiddag eenige uren de oefeningen in de manége der Doelenka- terne, die onder leiding staan van den opper-wachtmeester Opsta), bijgewoond en de overtuiging gekregen, dat de voor stelling tot in de puntjes kloppen zal. Flèche- en carousselrijden zal men zien, benevens een nummer Hongaarsche Post, het optreden van verschillende clowns en cowboys, verrichtingen van „de Leid- sche jockies" en niet te vergeten de dres suur onder leiding van wachtmeester Be verwijk, die een tweetal artillerie-paarden heeft afgericht (het' ééne geheel, het an dere gedeeltelijk) en daarvan proeven af legt, die niet enkel groote waardeering verdienen, maar ook den toeschouwer in hooge mate boeien zullen! In de manége is men bereids bezig een tribune op te slaan, terwijl niet alleen dit gebouw, maar ook de geheele toegangsweg vanaf de poort een feestelijk aanzien krijgen zal. De generale repetitie van het ruiter feest is vastgesteld op 29 April. De gala avond vindt natuurlijk plaats op den avond van 1 Mei en verder zullen er ten bate van de Leidsche Buitenschool en het reeds eerder genoemde Sanato riumfonds voor het publiek tegen een matige entree voorstellingen worden ge geven op 4, 5, 6 en 7 Mei. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Schaaperdemonstratie. Gisteravond gaf de heer Schaaper in „Oud-Hortuszicht" een lezing met de monstraties voor de leden der L.R.V. Na het gebruikelijke openingswoord van den voorzitter was het woord aan den heer Schaaper. Spr. gaf een duidelijk in zicht hoe de kwaliteit der spoel afhan kelijk is van verschillende factoren en verklaarde hoe bij de Schaaper-spoelen deze verliezen tot een minimum zijn teruggebracht, zooals bijv. door het ver- liesvrije Isolatiemateriaal, trolitul ge naamd, zoomede door het 48-aderige litze- draad, waarmede de spoellichamen zijn bewikkeld. Door het inbrengen van een ijzerkern wordt bewerkstelligd dat men tevens met een kleiner aantal wikkelingen kan toe komen en dus tevens wederom verliezen opheft. De vorm en samenstelling dezer ijzer kern was ook een punt van nauwkeurige proefnemingen. Door het bijplaatsen van een z.g. reso- nantiespocltje is ook het antenne-aan- passingsvraagstuk opgelost. Spr. behandelde voorts nog eenige schema's en liet aan de hand van ten toongestelde afstem-eenheden de keurige constructie in oogenschouw nemen. Verder maakte spr. de aanwezigen nog bekend met eenige nieuwigheden, welke eerstdaags in den handel Kullen ver schijnen. vele vragen, den spreker gesteld, werden alle op begrijpelijke wijze beant- 1 Woord. °°k, de demonstratie met den ontvanger slaagde volkomen en bewees, dat met i,n m. zorB samengestelden zgn. „recht- jm-ontyanger" zeer goede resultaten, zoo wei wat selectiviteit als kwaliteit betreft, zijn te bereiken. ,V001;Zitter sprak namens alle aan- J°,en h'i den heer Schaaper en téiHv ™edfhelper den heer v. d. Berg, har. siaa»rf bracht voor dezen zeer ge- Bsagden avond. tzaden weer eenige nieuwe leden toe. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID" De bekroningen der Huisvlijt- tentoonstelling. Bovengenoemde vereeniging heeft, zoo als wij reeds meldden, Woensdag en Donderdag j.l. in het gymnastieklokaal der Christelijke scholen aan de Ooster- en Munmikenstraat, een huisvlijttentoonstel- ling gehouden. De jury bestaande uit mevr. Zwaan en mej. J. W. Boehmer en de heeren M. van Zwieten de Blom en St. Verbeek had geen gemakkelijke taak. Over de inzendingen der vrouwen en meisjes was de jury zeer tevreden; het gehalte der tentoongestelde voorwerpen was goed. De inzendingen van mannen en jongens warein niet zeer talrijk, doch het gehalte was goed, vooral wat betreft de groep jongens van 1214 jaar. De prijzen werden als volgt toegekend. Groep vrouwen en meisjes: Eerste prij zen: Mej. Laterveer, mej. Beekman, Lenie Wassenburg, Maria Verplancke, Johanna V. d. Reyden en Adri Bink; tweede prijzen: mej. van Zwieten, Annie Verplancke, Coba Bekooy en Dina Arbouw. Een eervolle vermelding kregen Mientje Neuteboom, Annde v. d. Horst, Maria v. d. Horst, mej. Bink, mej. Cornet, mej. C. Crama, mej. Broers, terwijl de Christelijke scholen Ooster- en Munnikenstraat even eens elk een eervolle vermelding te beurt viel. Groep mannen en jongens: Eerste prij zen: Bernard van Vliet, Teun Flaman, Jacques Arnoldus en de heer v. d. Horst; tweede prijzen: Willem Vertind, Jaap Meel, Gerrit Verlind en D. Bergman; derde prijs: Willem Crama. Een eervolle vermelding ontvingen: C. van Meurs, Karei Flaman, L. Brouwer, J. van Leeuwen en v. d. Horst. De sluiting der tentoonstelling geschied de met een toepasselijk woord door den voorzitter den heer Simons, die mededeel de, dat het bestuur wederom ten volle tevreden was, al hadden de inzendingen der volwassenen beter kunnen zijn, vooral wat betreft de groep mannen en jongens. Tevens bedankte hij de hoofden der beide scholen de heeren Bodewes en Herfkens voor hunne medewerking en het afstaan van het gymnastieklokaal. Ook een woord van dank aan den heer H. Bij voor het belangloos ten gehoore brengen van radio- muziek op beide avonden. De voorzitter overhandigde den heer Bij namens het be stuur een eervolle vermelding en een kistje sigaren. CHRISTEN OF N.S.B.-ER. Lezing van den heer M. v. d. Berg. Op uitnoodiging van de A.-R. Propagan da- en Studieclub sprak gisteravond in hét gebouw „Rehoboth" de heer M. v. d. Berg over het onderwerp „Christen of N.S.B.-er". Na een kort inleidend woord van den voorzitter en enkele huishoudelijke me- dedeelingen, was het woord aan den heer Van den Berg. In het begin van zijn rede wees spr. op het groote gevaar van de N.S.B., wan neer zij werkt onder het mom van den godsdienst. Na een korte beschrijving van de be ginselen der N.S.B. zeide spr., dat deze beginselen niet ontleend zijn aan Godde lijke openbaring, maar aan menscheiijke wijsheid. Het geheele systeem der N.S B„ aldus spr., houdt geen rekening met de zonde. Boven alles stelt deze beweging den Staat en niet God. Enkel en alleen wil zij de staatsidee dienen en hieraan alles onderworpen maken, ook de kerk. Het recht staat bij haar op de tweede plaats, de staat is nummer één. Haar karakter is zuiver revolutionair. Met een verwijzing naar Duitschland, merkte spr. op, dat mocht ooit de N.S.B. aan het bewind komen, het met de Kerk gedaan is; zij zal dan zwaar in de ver drukking komen. De geest onder de N.S.B. is onchristelijk. Het. staatsabsolutisme is in strijd met het eerste gebod en Zondag 34 van de catechismus. De heer Van den Berg, die ter illustra tie vele citaten uit brochures voorlas, eindigde met nadrukkelijk in het licht te stellen, dat de beginselen der N.S.B. voor een Christen onaanvaardbaar zijn. Na een korte pauze beantwoordde de inleider nog enkele vragen, waarbij hij nog nader de beginselverklaring der N.S.B bestreed. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd een concert gegeven in de Centrale Ontspanningszaal van Ende- geest, aangeboden aan de patiënten der gestichten door een leerlingen-orkest van den-heer J. Blitz uit Leiden en het Zuster- koor „Onder Ons", dir. mevr Dr. Stuur man. Uitgevoerd werden verschillende nummers o.a. van Mendelssohn. Schubert, Kïndel, Mozart en andere bekende com ponisten. Mevrouw Stuurman zong eenige liederen met orkest-begeleiding. Ook mej. Kok begeleidde eenige liederèn op de Jwrto. De jongenheer J van Hurk bood met een toepaselijk woord aan mevrouw Stuurman, mej. Kok en den heer J. Blitz bloemen aan. o Pater C. N. M. de Goede alhier en de heer M. C. Selier te Oegstgeest zijn be noemd tot leden der commissie, welke in 1936 belast is met het afnemen van het eindexamen H.B.S. voor extraneï, NED. BOND VAN LEERAREN EN LEERARESSEN BIJ HET N. O. Recreaties. Ter ontspanning van het tweedaagsch congres van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonder wijs, hgtwelk hier ter stede gisteren en eergisteren in „den Burcht" werd gehou den, is op den eersten avond een revue opgevoerd. Deze revue .Hutspot" ge naamd, werd geheel verzorgd door de leden der afdeeling Leiden, van genoem den bond. Het „voorheen en thans" der stad Leiden werd daarin op origineele wijze weergegeven. Voor het „thans", deed de film der stad Leiden, hiervoor welwillend door het Gemeentebestuur af gestaan, goede diensten. De band der „Roto Colour Players" zorgde op voortref felijke wijze voor toepasselijke muziek bij de opvoering. Enkele dansjes uitgevoerd door een vijftal meisjes en ingestudeerd door mej. Ort vonden grooten bijval. De verschillende décors en costuums eveneens ontworpen en verzorgd door leden der afd. Leiden droegen het hunne er toe bij om het geheel te doen slagen. De grimage enz. berustte ln de beproefde handen van den heer Hoppezak. De afgevaardigden waarvan ook velen hun dames hadden laten komen, waren dan ook vol lof over dezen weiverzorg den, genotvollen avond waarvoor allen medewerkenden bij monde van een hoofd bestuurslid. hulde en dank werd gebracht. Gisteren bracht een 50-tal dames een bezoek aan de wollendekenfabriek van „Zaalberg" hier ter stede. Onder lei ding der directie werd in twee groe pen het vervaardigen der zoo bekende „Zaalberg-dekens" bezichtigd. Deze leer zame excursie werd door de dames zeer gewaardeerd en de woorden van dank door het lid der afdeeling Leiden, mej. Otto, uitgesproken, waren zeker ook die van alle aanwezige dames. Ongeveer dezelfde groep dames bracht 's middags een bezoek aan „de Hortus". Zij werden daar ontvangen door den Hor- tulanus en kregen leiders mede voor het bezichtigen der verschillende kassen. Ook deze excursie kan een succes genoemd worden. Een en ander hè£ft er zeer zeker toe bijgedragen dat de wetenswaardigheden en de bezienswaardigheden onzer stad aan meerderen in den lande bekend zijn geworden. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken dienst voor Soc. Zaken (afd. Arbeidsbemiddeling) stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 8. betonvlechters 27, betonwerkers 67, fundeeringswerkers 1, glazenmakers 1, glazenwasschers 7. granietwerkers 14, grondwerkers 90, metselaars 143, opperlie den 114, schilders 72, sloopers 5, steenhou wers 3, steenbikkers I, straatmakers 2, hulp straatmakers 4, stucadoors, witters. 72, timmerlieden 231, uitvoerders 3, voegers 23, ongesch. bouwarb. 8, totaal 899. Fabrieksarbeiders: bleekers 15, lompen sorteerders 14, vellenblooters 8, zeepfabr.- arb. 5, steenfabr.-arb. 126, ongesch. fabr.- arb. 64, totaal 232. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 96, reizigers, colp. 44, winkelbedienden 34, in casseerders 11, musici 7, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11, verplegers 2, tot. 215. Hotel-café-personeei: huispersoneel 16, kellners 49, koks 3, totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 89, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 2, mandenmakers 1, meubel makers 26, meubelstoffeerders 15, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 34, totaal 185. Kleermakers: kleermakers 43, kappers 9, schoenmakers 13, totaal 65. Land- en tuinarb.: bloemisten 30, land arbeiders 24, tuinlieden 35, warmoeziers 10, ongesch. landarbeiders 8. totaal 107. Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 30, burgersmeden 35, electriciens 61, galvaniseurs 1, gasfitters 10, gereed schapmakers 2, instrumentmakers 5. iso- leerders 9, kernmakers 2. kettingsmeden 36, klinkers 13, koperslagers 4, lab. bedienden 4. lasschers 7, loodgieters 58, machinisten 21. metaalboorders 6, metaaldraaiers 16. metaalschavers 3, metaalslijpers 4, mon teurs 33, pianostemmers 3, polijsters 1, pon- sers 4, rijtuigschilders 2, rijwielherstellers 12, scheepstimmerlieden 7. stokers 25 te- genhouders 17, verw. monteurs 18, voor- slaanders 13, voorwarmers 9, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 6, ijzer werkers 51, zandvormers 5, zilversmeden 1, ongesch. arbeiders 39, totaal 696. Sigarenmakers: sigarenmakers 7, sig.- sorteerders 3, strippers 2. totaal 12. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3, technikers 7, teekenaars, opz. 15, werkmeesters 19, totaal 47. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoen drukkers 26, kluwers e.a. 8, luikers 7, plaat snijders e.a. 24, schrobbelaars 3, spinners 42 spoelers 3, staaldraaddraaiers 10, sterkers 2, strijkers 14, wevers 110, wolbewerkers 32, ongesch. textielarb. 56. totaal 341. Transportarbeiders: chauffeurs 130, em- balleurs 5, exp.-knechten 24, koetsiers 17, loopknechten 43, magazijnknechten 55, schippers 99, spoor- en trampers. 17, wa kers 9, transportarbeiders 47, losse arbei ders 451, totaal 897. Typografen: boekbinders 36, boekdruk kers 20, fotografen 1, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 30, steendrukkers 1, tot. 91. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 89, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 63, suikerwer kers 22. wijnkooperskn. 10, zoutzieders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. voed. arb. 39, totaal 234. Vrouwen: Analysten 1, maasters 1, brei- DE ALGEMEENE TOESTAND. Het overleg der Generale Staven geëindigd. De besprekingen der generale staven te Londen zijn gesloten. De Fransche delegatie zal morgen naar Parijs terug keeren en bij zijn thuiskomst een communiqué publiceeren. DUITSCHLAND. Goering ontvangt morgen dr. Eckener Monsterproces te Hamburg. Aan dr. Eckener is medegedeeld, dat Goering morgen te Berlijn terug is en hem dan zal ontvangen. Naar verluidt, zal het congres der N.S.D. A.P. dit jaar van 814 Sept. te Neuren berg worden gehouden. Voor den Pruisischen strafsenaat met tijdelijken zetel te Hamburg, loopt mo menteel een proces tegen 570 beklaagden, wien „hoogverraad" ten laste gelegd wordt Hieronder worden in dit geval verstaan pogingen, om vrije vakvereenigingen op te richten, het drukken en verspreiden van een bedrijfskrant en het uiten van onte vredenheid in de bedrijven en in de stem pellokalen. De arrestaties vonden plaats in het voorjaar van 1935 Een groep is reeds ver oordeeld tot tuchthuisstraffen, varieerend var. anderhalf tot acht jaar. Tegelijkertijd loopt te Hamburg een ander proces tegen 270 beklaagden uit de plaatsen Pinneberg. Elmshorn, Uetersen en Tornesch en omgeving. Naar aanleiding van een actie en een staking in de leder en de margarine-fabrieken ln Elmshorn, ais protest tegen een loonsverlaging, wer den in November en December 1935 300 arbeiders gearresteerd. Een van hen is tijd'is het voorarrest gestorven. Tot nu werden 80 beklaagden in dit proces veroordeeld tot tuchthuisstraffen van in totaal 234 jaar en waarvan de maximumstraf acht jaar bedroeg. i SPANJE. Vertrouwen voor Azana Nieuwe ongeregeldheden. Het debat in de Cortes over de regee- ringsverklaring is beëindigd met het aan nemen van een motie van vertrouwen in de regeering Azana met 195—78 stemmen en 1 onthouding. Intusschen hebben te Madrid weer ern stige botsingen plaats gevonden. Gistermiddag is een der slachtoffers van de relletjes van Maandag onder groote belangstelling der bevolking ten grave gedragen. In een der hoofdstraten, die de stoet passeerde, klonk plotseling uit een geopend venster een schot, waarop de civiele garde het geheele gebouw, welks ramen open stonden, met een salvo door zeefde. Er is een man gedood en acht zijn gewond. De stoet heeft zonder verdere incidenten het kerkhof bereikt. Na den aanval op den begrafenisstoet hebben in verschillende deelen der stad nieuwe schietpartijen plaats gehad. In totaal zijn drie personen gedood en onge veer vijftig gewond. Het is echter mogelijk, dat het doodental nog zal stijgen. Alleen bij het incident gedurende de begrafenis- sters 3, naaisters 15, winkeljuffrouwen 16, kantoorpersoneel 30, apothekersass. 1, on derwijzeressen 4. boekbindsters 1, serveer sters 1, strijksters (atelier) 1, verpleegsters 7, teekenaressen 1. huisel. diensten 158, fabr.-arbeldsters 58, leerl. kapsters 2, to taal 300. Algemeen totaal 4389, 18 April 1935 4070, 19 April 1934 3131, ben. 64 ged. werkloozen en 97 werkverschaffing. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging. N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" voorh. J. M. van Kempen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, Leidscheweg 169, Voorschoten. Nieuwe commissaris: D. Vos, den Haag. Teneinde hare producten weer onder de rechtstreeksehe aandacht van het publiek te kunnen, brengen, heeft de N.V. Leidsche Meubelindustrie in haar fabriek aan den Hooge Rijndijk nr. 94 een negen tal toonkamers ingericht, welke gratis en zonder eenige verplichting tot koopen voor iedereen toegankelijk zijn. Hoewel de L. M. I. niet direct aan par ticulieren levert, kunnen de laatsten toch hier hun keus bepalen, waarna de bestel ling gaarne en prompt wordt uitgevoerd met inschakeling van den tusschen- handel. Behalve dat men hier z'n woning com pleet kan meubileeren, kan men er ook de bijpassende stoffeering uitzoeken in den vorm van tapijten, gordijnen, lampe- kappen, e.d. Dat zoowel smalle als welgevulde beur zen er terecht kunnen, behoeft nauwelijks gezegd. BINNENLAND. De dienstplichtigen der winterploeg morgen met onbepaald klein verlof. (Bin nenland, 3e Blad). De K. L. M. stelt het volgend jaar 12 nieuwe Douglasmachines op de Indië-lijn in gebruik. (3e Blad). Bij de Nederlandsche ambulance in Abessynië; relaas van dr. Winckel; terug keer tegen einde Juni? (4e Blad). Te Ammerzoden zijn twee woningen, een mandenfabriek en een pakhuis afge brand. (Gemengd, 3e Blad1). De installatie van den heer J. A. Bak huizen als Burgemeester van Nieuwveen. (3e Blad). Het congres „Nederland Weerbaar" te 's-Gravenhage. (Ie Blad). Veilinggebouwen te De Lier afgebrand. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Italiaansche vredeseischen worden door Abessynië afgewezen. De Commissie van Dertien in moeilijkheden. (4e en le Blad). De besprekingen der generale staven te Londen beëindigd. (Buitenland, le Blad). Het Spaansch'e kabinet Azana krijgt van de Cortes een motie van vertrouwen. (Bui tenland, le Blad). Ongeregeldheden in Spanje, Polen en Zuid-Slavië. (Buitenland, le Blad). Een Duitsch vliegtuig in Zwitserland verongelukt, 3 dooden en 2 gewonden. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. plechtigheid zijn volgens verklaringen van ooggetuigen 800 schoten gewisseld. De gezant van Brazilië ontsnapte ter nauwernood den dood. Een kogel ging hem rakelings langs het hoofd toen hij zat te werken. Onder de drie dooden bevindt zich André Saez de Heredia, een neef van den leider van de fascistische partij der Spaansche phalanx. De politie heeft 1000 personen meest aanhangers van de Spaansche Phalanx gearresteerd, alsmede 74 arbeiders, die werkzaam waren aan het gebouw, vanwaar op de begrafenisstoet werd geschoten. De socialisten hebben de regeering ge vraagd energieke maatregelen te nemen tegen hun vijanden. De anarcho-syndcca- listische arbeidersfederatie heeft een pro teststaking van 24 uur afgekondigd voor Madrid, welke vannacht te middernacht is begonnen. Vannacht te 1 uur brachten de verte genwoordigers van de vakbonden, socia listen, de leiding van het volkshuis en de marxistische jeugd een bezoek aan Azana. Na afloop verklaarde een afgevaardigde, dat de proletariërs-klasse zich naar Azana had begeven om een protest in te dienen tegen de „fascistische aanslagen". Het is nog niet bekend, of de socialisten deel zullen nemen aan de staking. Aangezien de toestand zeer moeilijk is, heeft de minister van Openbare Werken Casares Quiroga, het ministerie van bin- nenlandsc'he zaken ad interim op zich ge nomen, aangezien de minister van binnen- landsche zaken ziek is. OOSTENRIJK. Bezoek van sir Austen Chamberlain. De News Chronicle bespreekt een bezoek van sir Austen Chamberlain aan Weenen. Men zegt, aldus het blad, wel, dat het be zoek van particulieren aard is, doch het heeft toch een groote politieke beteekenis door de invloedrijke positie van Chamber lain in de Britsche politiek, in het Lager huis en in de conservatieve partij. Na zijn bezoek aan Weenen zal sir Austen Cham berlain zich naar Praag begeven om de opvattingen te leeren kennen van de staatslieden der Kleine Entente. De Daily Herald meldt uit Weenen. dat sir Austen beschouwd wordt als niet-of- ficieele ambassadeur om Oostenrijk over te halen zijn politiek tegenover Italië te wijzigen. ZUID-SLA vie. Ongeregeldheden. Uit Agram (Zagreb) wordt gemeld, dat te Samobar gisteravond bij ongeregeldhe den acht personen om het leven zijn ge komen. Bij relletjes te Novagrass zijn drie per sonen gedood.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1