Jaarvergadering Christelijk Historische Unie 77*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Aprü 1936 Derde Blad No. 23329 Luit.-generaal Roëll over „onze weermacht". BINNENLAND. ONVOORWAARDELIJK Aspirin Openingsrede van jhr. De Geer. De Chrlstelijk-Historlsche Unie heeft heden in gebouw „Bellevue" In Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van jhr. mr. D. J. de Geer. Om half elf werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend, waarna jhr. De Geer de openingsrede uitsprak. 1 Jhr. De Geer. Spr. wees er o.m. op, dat sinds de laat ste bijeenkomst van de Unie in het econo misch en staatkundig beeld van ons land geen groote veranderingen zijn ingetre den. Op staatkundig gebied hebben wij zeide spr. een kabinetswisseling be leefd, die het tegendeel bracht van een nieuw geluid en een nieuwe lente, wat op zich zelf geen reden behoeft te zijn om te treuren. Vernieuwingen in het bewind zijn in dezen tijd niet steeds verbeterin gen gebleken. De politieke verkiezingen van den jong- sten zomer hebben eenige verschuivingen gebracht in de samenstelling der staten colleges. in hoofdzaak ten koste van de vrijzinnige partijen. Een gevolg daarvan is geweest, dat een nieuwe partij is opge treden in de Eerste Kamer. Als nuttige kant hiervan kan worden gezien, dat die partij met het practtsche leven eenige aanraking heeft verkregen en daardoor in de noodzakelijkheid zal komen, haar stre vingen en doelstellingen iets duidelijker te doen kennen. Voorloopig heeft die nadere kennismaking niet den indruk gewekt, dat deze partij een aanwinst zal zijn voor ons politieke leven. Spr, kwam vervolgens op de a.s. voor stellen tot grondwetsherziening. Zonder vooruit te loopen op wat de commissie hieromtrent, zal overwegen, mag er wel eens aan herinnerd worden, zeide hij, dat men evenredig kiesrecht kan hebben zon der dit vast te leggen in de grondwet. Zelfs is het in ons land aanvankelijk nooit de bedoeling geweest, dit vast te leggen in de grondwet. Het zou nog aller minst afschaffing van het evenredig kies recht beteekenen, indien men de zaak voortaan geheel aan den gewonen wetge ver overliet. Slechts zou deze dan, bij handhaving van het evenredig kiesrecht, vrijer zijn in de uitwerking en dus ook bepalingen kunnen opnemen, waarbij van de zuivere evenredigheid werd afgeweken. Wat het evenredig kiesrecht zelf betreft, komt het spr. voor, dat het gemakkelijker is, de schaduwzijden daarvan op te som men, dan een stelsel aan te geven, dat beter is. Indien wij de grondwetsherziening uit schakelen, aldus spr., zijn overigens de doelstellingen van de regeering in het af- geloopen jaar in hoofdzaak dezelfde ge bleven. Met rusteloozen ijver is zij voort gegaan op den weg van verzachting van het leed der werkloosheid, steun aan de zwaarst getroffen deelen van het bedrijfs leven, afsluiting van handelsverdragen om van het internationaal ruilverkeer te redden, wat gered kon worden, aanpassing der staatshuishouding aan de dalende in komsten, en tenslotte het scheppen van de voorwaarden voorzoover dit althans voor een regeering mogelijk is waar onder ook de volkshuishouding zich zal kunnen aanpassen. Dat de resultaten nog weinig hoopge vend zijn, en zelfs ongunstiger dan in menig ander land, is bekend Dat de oor zaak daarvan in 't hier te lande gevolgde beleid moet worden gezocht, wordt door sommigen beweerd, door anderen betwist. Ik zal u op het oogenblik niet vermoeien met een toetsing van de wederzijdsche be weringen. Alleen wil ik in dit verband waarschuwen tegen de tactiek van hen, die. zelf geen enkel constructief denkbeeld aangevende, al het leed van dezen tijd benutten tot roekelooze aanvallen op het huidig staatsbestel en de fungeerende be windslieden. Spr. zette voorts uiteen, dat, wat de in ternationale rechts-organisatie betreft, het vertrouwen in de collectieve veiligheid een kevoeligen schok heeft gekregen. Een kroot land, lid van den Volkenbond, be stookt op dit oogenblik een medelid met gasbommen en ander modern moordtuig, om geen andere reden dan omdat het be- 'ust is op zijn grondgebied Een ander groot land, dat voorheen den Volkenbond f|eoft verlaten, schendt een verdrag, dat het vrijwillig gesloten heeft en verwerpt, Db monde van zijn leider, in beginsel iedere gedachte aan een internationale rechtsorde door de sinistre uitspraak: „niet een vreemd hof van justitie, maar mijn volk (d.w.z. de partij in geding i is de rechter". Andere volken voelen zich door deze herleefde eigenrichting bedreigd Jhr. de Geer besprak voorts de positie der christelijk-hlstorischen in dezen don keren tijd en eindigde: laat ons, naar mate het buiten donkerder wordt, te meer binnen de lampen brandende houden. Laat ons bewaren het pand, dat ons toe- betrouwd is. Laat ons wandelen als ge roepenen, ten dienste van ons volk, tot zegen van vriend en tegenstander. Laat ons, ondanks wat drukt, blijmoedig den arbeid voortzetten, stil en waardig, omdat wij het heden te verzorgen hebben, maar bovenal met vlammende geestdrift, omdat wij bouwers zijn der toekomst. De commandant van het veldleger, lui tenant-generaal jhr. W. Roëll, heeft een rede gehouden over „onze weerkracht". Spr zou willen doen aanvoelen, dat de weerkracht de sociale grondslag, de fun deering is, waaraan allen samenwerken en waaruit als het ware van zelf de weer macht als maatschappelijk uitvloeisel naar voren treedt. Het gaat hier om de groote zaak van de weerkracht van ons volk, om die van het eindelooze aantal componenten, die samen tot resultante hebben een weerkrachtig volk. Daaraan werkt iedereen mee. Wie er zich aan ont trekt, is geen vaderlander. Generaal-majoor W. Roëll. Degene, die vaderlandsch bloed heeft, zegent de preventieve gevolgen der weer macht en zoover hij dat met zijn con sciëntie overeen kan brengen, dankt hij er God voor. Wanneer echter die preven tieve kracht zich niet naar buiten toont, en daaraan twijfel geuit wordt in de bui- tenlandsche pers, dan zijn dit ernstige en gevaarlijke waarschuwingen, welke ter dege ter harte genomen moet»n worden. Daarom is het thans noodig aandacht te wijden aan de in de Japansche pers nu dag aan dag, wel is waar met oostersche kleur en overdrijving, maar niettemin voorkomende mededeelingen over onze aziat.ische defensie. Gelukkig, dat de Indische defensie en in de eerste plaats de vloot de warme be langstelling heeft van de Indische en van de geheele rijksregeering en dat ook te haren aanzien het publiek geweten wak ker wordt. Hoe gauw het buitenland deze preven tie aanvoelt, toont wel de bijna overal plaats gevonden hebbende uitnemende re actie op de jongste regeeringsmaatregelen, in het bewapeningsfonds' gemateriali seerd en bewerkstelligd in de dezer da gen genomen zeer wijze voorzorg in zake het onder de wapenen houden der halve lichting infanterie. Uit de bewezen positieve preventie, voor en gedurende den grooten oorlog, door onze. toen parate, weermacht verschaft, evenzeer als uit het thans maar nega tief voorvallende, mag u duidelijk zijn, dat 't geen spr. zich voor ons land - hier en overzee als ideale werking der defensie- vraag voorstelt, reëel is.... mits men wete, dat het defensieve potentieel van de weermacht ook reëel is, gereed om repres sief op te treden, en dat het gefundeerd is in een sterk potentieel van nationale weerkracht der goedmeenende natie. Spr. kan met trots zeggen, dat in zake oefening, efficiency, woekeren met den tijd, ons leger aan de spits staat. Intusschen is de bezuiniging op onze de fensie-begrooting tot stand gebracht ten koste der paraatheid. Het was daarom zoo toe te juichen, dat de minister-president 1.1. 26 Maart met de grootste openhartig heid er van getuigd heeft, dat wij ons oor- logsleger feitelijk eerst bij mobilisatie moeten formeeren en dat dus in de eerste plaats alle maatregelen noodig zijn om die mobilisatie te dekken, terwijl daarna vergrooting van mankracht en van het aantal herhalingsoefeningen aan de orde komen. Hoe korter eerste oefeningstijd, hoe minder herhalingsoefeningen, hoe minder beroepskader, hoe meer tijd noo dig zal zijn, om die paraatheid tot stand te brengen tot homogene samenhangende strijdeenheden, maar hoe sterker dan ook de goed bemande betonnen dekkingsmuur moet zijn, waarachter de mobilisatie kan plaats hebben. Het gaat dus, zonder eenig land als te genpartij aan te duiden, speciaal om die veiligheid in eerste lijn. Wij hebben veel en uitnemend krijgswaardig materiaal, ook zeer goede nieuwe pantsermunitie van het bestaande oude infanterie-kanon, dat zijn waarde elders behoudt, maar onvol doende in aantal en vrij zwaar en zicht baar is voor gebruik in eerste lijn. Onze artillerie te velde en de luchtafweermid- delen, die de operatievrijheid van ons leger bij rivieren, enz. en ook de steden MAG DAT ZOO MAAR? Uitsluitend verkrijgbaar in de otanje-bandbuisjet van 20 tabl. 70 ch. on oranjezakjes van 2 tabl. i 10 ets. 2042 (Ingez, Meel.) DE KOLENCONVENTIE. DE ONVERWACHTE VLUCHT VAN DEN ZEPPELIN BOVEN NEDERLAND. (Van onzen reisredacteur). Het motorengeronk van de Zeppelin, die in den nacht van Maandag op Dinsdag boven het Zuiden van ons land koerste, was een volledige verrassing. Bij vorige ge legenheden, wanneer de Zep over Neder land vloog, was de komst van het lucht schip steeds van te voren aangekondigd. Nu was de bevolking volkomen onvoorbe reid. Onwillekeurig zal men zich de vraag hebben gesteld en dat niet alleen in de plaatsen, waar de luchtreus overheen vloog mag dat zoo maar? Het antwoord op die vraag moet be vestigend luiden. Inderdaad mag een luchtvaartuig van vreemde nationali teit, of het nu een vliegmachine of een luchtschip is, in den regel over ons land vliegen zonder dat daartoe een speciale vergunning is verkregen. Dit geldt althans voor speciale vluchten, als hoedanig dit plotselinge bezoek van de Graf Zeppelin moet beschouwd worden. In 1919 is te Londen, als uitvloeisel van het vredesverdrag van Versailles, een in ternationaal luchtvaarttractaat gesloten, waartoe ook Nederland is toegetreden. Dit verdrag draagt echter nog alle kenteeke- nen van de omstandigheden, waaronder het werd geboren: alleen de vroegere „geallieerden" benevens enkele „neutrale" mogendheden zijn erbij betrokken. Volgens deze overeenkomst mag ieder luchtvaar tuig van een contracteerenden staat vrij boven een der andere contracteerende sta ten vliegen zonder er een landing te ma ken. In dat geval is het gehouden de route te volgen, die door deze staten is vastgesteld. Wanneer het wel een landing wil maken, moet het dit op een vastge stelde luchtvaarthaven doen. Staats- luchtvaartuigen (waaronder vallen mili taire, douane- en politie-vliegtuigen) heb ben wel een speciale vergunning noodig. Nederland heeft op 24 Juli 1922 met Duitschland een voorloopige schikking getroffen, om deze aangelegenheid tus- schen beide landen te regelen. Deze schik king is, ondanks haar voorloopigheid, nog steeds van kracht. Zij houdt in, dat voor speciale vluchten van luchtvaartuigen van het eene land boven het andere geen toestemming noodig is. Wèl is dat het ge val, wanneer een vreemde maatschappij een geregelde lijn over het land wil in stellen, al of niet met tusschenlandingen. De route van den Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika leidt niet over Nederland. Wanneer dus een luchtschip van dezen dienst boven Nederland komt, is dat steeds een bijzondere vlucht, waarvoor een toestemming niet noodig is. Zoo ook dezen nacht, toen de koers van den Zeppelin, wegens de onverwachte weigering van Frankrijk om over te vliegen. Noordelijker werd verlegd. Deze tocht, alhoewel deel uitmakend van eenijijnvlucht, werd om deze redenen toch dlë een speciale vlucht beschouwd. Het feit dat tot het uitstapje over Nederland zoo plotseling moest wor den besloten en aan het voornemen voor af geen bekendheid was gegeven, deed vermoeden, dat dit dezen keer niet het geval is geweest. Wij hebben daarom eens geïnformeerd op het departement van buitenlandsche zaken, of ook voor dit ge val zulk een aankondiging was geschied. Inderdaad is nu ook de gebruikelijke me- dedeeling niet uitgebleven. Zij was nog Zaterdag j.l. verzonden, doch wegens de Paaaschdagen had men er niet tijdig pu blicatie aan kunnen geven. De internatio nale courtoisie, zulk een belangrijk ge bruik in het verkeer tusschen de volkeren, heeft ook ditmaal waarlijk wel haar deel gekregen. alleen het besfe voor Uw gezondheid moeten beschermen, zoomede de vliegtui gen zullen flinke aanvulling behoeven. Eindelijk zal de mankracht van ons te veel oude lichtingen bevattende oorlogs- leger, door breeder basis en grooter aan tal herhalingsoefeningen parater moeten worden om den wil te vervullen van de regeering in zake de spoedige vorming van het oorlogsleger in wording, beveiligd achter een behoorlijke mobilisatiedekking door steeds aanwezige manschap ten dien ste der beton-afweermiddelen. Wat onze vloot in Indië betreft, merkte spr. op. dat geen van de onderdeelen der smaldeelen. te weten onderzeeërs, jagers, kruisers en vliegtuigen voor verkenning en voor het werpen van bommen kan ge mist worden zonder de harmonie en het rendement der kostbare vloot onevenredig te verminderen, ja zoodanig in gevaar te brengen, dat de wetenschap van die dis harmonie tevens de preventieve kracht der weermacht ter zee doet vervallen. Het verheugde spr. zeer, dat dr. Colijn het vlootplan van dr. Deckers een mini mum noemde en zeide hiervoor jaarlijks 15 millioen meer te behoeven, n.l. 7'It mil- lioen voor aanbouw en 7"/i millioen voor personeelsuitgaven. Voorts komt ook de Indische weermacht te lande, sedert eenige jaren vooral inge steld op binnenlandsche ordebewaring, nu weer meer in het licht van verdediging tegen buitenlandsch geweld te staan. Een goede zee- en luchtvloot waarborgt bij de ontzaglijke afstanden van den Pacific, re delijke veiligheid tegen landingen, maar basis, steunpunten en beschermende olie centra zullen steeds krachten vragen, ter wijl het spr. wil voorkomen, dat voor de strategische verplaatsing en gebruik van belangrijke troepeneenheden, b.v. van ge mengde brigades of divisies de motorisee ring en mechaniseering door het nieuwe auto-wegennet op Java mogelijkheden geopend worden, waardoor de snelheid de kracht verveelvuldigt. mits de moderne strijdmiddelen er niet aan onthouden worden. Tenslotte bepleitte spr. de opheffing van het euvel, dat de algemeene rijksdefensie I geen gezamenlijk orgaan heeft. Vragen van den heer Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijn koop, stelde de volgende vragen aan den minister van handel, nijverheid en scheep vaart: Is het den minister bekend, dat de zoo genaamde kolenconventie beoogt per 1 Mei a.s. opnieuw de saneering van den kolen handel ter hand te nemen, en deze nog straffer te doen zijn dan in het afgeloo- pen contractjaar het geval was? Is de minister niet van oordeel, dat het vaststellen van prijzen, waaraan de de tailhandelaren zich hebben te houden, tot prijsopdrijving zal leiden, hetgeen vooral voor den kleinen man een ondragelijke last zal worden? Acht de minister het niet onrechtvaar dig, dat handelaren, die blijk geven bene den de vastgestelde prijzen te kunnen le veren, gestraft worden met geldboeten, die, bij niet-betaling, gevolgd worden door uitsluiting d.w.z. stopzetting van hun aan voer waardoor zij binnen een jaar ge ruïneerd kunnen worden en het leger der steuntrekkenden zullen vergrooten? Is het den minister voorts bekend, dat een dergelijke saneering aan de mijnen en indirect aan de mijnwerkers ten goede heet te komen, maar dat ze in werkelijk heid van belang is voor die handelaren die kunnen blijven leveren? Is de minister bereid zoo spoedig moge lijk stappen te doen om aan dezen toe stand een einde te maken? DE MOORD OP GUSTLOFF. Antwoord aan mr. Van Vessem. De ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Ka merlid van Vessem betreffende in. de Vrijzinnig-Democraat opgenomen uitingen naar aanleiding van den moord te Davos op den Duitscher Gustloff: Van de bedoelde publicatie, waarvan de aangehaalde zinnen, uit hun verband genomen, een onvolledigen en onjuisten indruk wekken, hebben de ministers ken nis genomen. Zij hebben tevens kennis genomen van artikelen over hetzelfde onderwerp in vorige nummers, waardoor een meer volledig inzicht wordt verkregen in de bedoeling van den auteur van 't in de vraag vermelde onderschrift. Of bepaalde feiten als strafbaar voor vervolging in aanmerking komen, staat in de eerste plaats ter overweging van het openbaar ministerie. Ingewonnen in formatie heeft den minister van Justitie doen zien, dat het parket in dezen geen strafbaar feit aanwezig acht. Reden, in afwijking van deze ziens wijze, last tot vervolging te geven, is voor hem niet aanwezig. Het is den minister van Justitie niet bekend, of de minister van Financiën en den minister van Sociale Zaken, leden van den Vrijz. Dem. Bond, op eenige wijze hebben doen blijken, dat zij het opnemen van bedoelde uitingen in het orgaan hunner politieke partij afkeuren. Voor den minister van Buitenlandsche Zaken bestaat geen aanleiding tot het doen van eenigerlei stap. HEFFING OP KOFFIE. Gisteren is uitgegeven Staatsblad No. 750, houdende het besluit van 6 April tot toepassing van artikel 11 der landbouw- crisiswet 1933 op koffie. Dit besluit treedt heden in werking. BIJEENROEPING EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 21 April te half- negen. Medegedeeld zal worden het be sluit van de centrale afdeeling. De voor zitter is voornemens, aan de centrale af deeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken onmiddellijk na de openbare vergadering een groot aantal kleinere wetsontwerpen. Maandag 22 April te 11 uur zal de Ka mer in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling o.m. van de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds en van de wetsontwerpen: wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel en bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen. CONTINGENTEERINGEN. Ingediend zijn wetsontwerpen tot con- tingenteering van den invoer van: meu belen (verlaging) en veevoederkooktoe- stellen. Deze laatste maatregel moet blijkens de toelichting worden beschouwd als een verlenging der contingenteering van haarden, enz. NIEUWE VERKEERSSIGNALEN TE AMSTERDAM. Nu de verkeerslichten op het Leidsche- plein en op het Spui en in de Leidsche- straat te Amstrdam geruimen tijd bevre digend gewerkt hebben, zullen morgen ochtend te halftien op zes nieuwe kruis punten de automatische verkeersseinen in werking worden gesteld. Het zijn de kruispunten langs de Stadhouderskade bij de Hobbemastraat, bij het Rijksmuseum, de Ferdinand Bolstraat en de van Wou- straat. en langs de Weteringschans bij het kruispunt Vijzelgracht en Spiegelgracht, tegenover het Rijksmuseum. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is De Kievit om 8.03 van Schiphol naar Indië vertrokken. De be manning bestaat uit de heeren van Bal- kom, gezagvoerder. Dill, 2e bestuurder. Dunk, mecanicien, en van Brugge, mar conist. Voor deze reis hebben geboekt twee passagiers AmsterdamBatavia, een pas sagier AmsterdamCalcutta, een passa gier Amsterdam—Karachi, drie passagiers msterdamRome. een passagier Rome Calcutta en een passagier Singapore Soerabaja. Het vliegtuig heeft 189 kg. briefpost, 11 kg. pakketpost en 33 kg. goederen aan boord. SAMENWERKING TRAMWEGEN IN DRENTE EN OVERIJSEL. Ingediend is een wetsontwerp inzake bevordering van de samenwerking van i tramwegen in Drenthe en Overijsel. Blijkens de memorie van toelichting be- I treft het hier de volgende maatschap- pijen: 1 De eerste Drenthsche stoomtramweg maatschappij te Hoogeveen, (E.D.S.), welke tramwegen exploiteert van Hooge veen naar Nieuw Amsterdam, van Erm over Emmen naar Ter Apel en van Assen over Schoonoord naar Coevorden, samen lang 110 km. 2. De Dedemvaartsche stoomtramweg maatschappij te Dedemsvaart (D.S.M.), welke een tramweg exploiteert van Zwolle over Coevorden naar Ter Apel met zijlij nen van Slagharen naar Hoogeveen en van Lutten naar Hardenberg, in het ge heel lang 118 k.m. 3. De spoorweg MeppelBalkbrug, te Meppel (M.B.), die een tramweg lang 21 k.m. heeft aangelegd van Meppel naar Balkbrug, en dezen in exploitatie heeft gegeven aan D.S.M. Het tot stand brengen van de samen werking brengt verschillende uitgaven mede. Een bedrag van rond f. 150.000 zal moeten worden gevonden. E.D.S. was slechts bereid tot de ontworpen regeling toe te treden, wanneer haar risico daar door niet wordt vergroot en zij in staat wordt gesteld een leening te sluiten, waarvan rente en aflossing door den Staat worden gewaarborgd. De regeering Is van oordeel, dat dit ver langen billijk is. Zij meent daarom de ontworpen regeling te mogen aanbevelen. DOUGLAS FAIRBANKS IN ONS LAND. De Amerikaansche filmspeler Douglas Fairbanks brengt met z'n echtgenoote een bezoek aan ons land. Gisteren is een tocht gemaakt langs de bollenvelden. STAKING IN HET BOUWBEDRIJF TE ZUTPHEN. Gistermorgen is er te Zutphen een sta king uitgebroken in het bouwbedrijf. Aan deze staking wordt door 90 arbeiders deel genomen, waarvan er 60 georganiseerd zijn. De oorzaak van de staking ls de om standigheid, dat de patroons geen reke ning willen houden met het landelijk col lectief contract voor de bouwbedrijven 1935/1936. Vrijwel alle bouwwerken liggen stil. Slechts twee ongeorganiseerde patroons zijn ingegaan op een overeenkomst met de werknemersorganisaties, waarbij zij zich hebben verbonden de voorwa-arden van het collectief contract na te komen. Hoewel er gepost wordt, is de staking tot nu toe zonder ongeregeldheden ver- loopen. STAKING AAN TILBURGSCHE KATOENSPINNERIJ. Gistermorgen hebben 70 a 80 meisjes van de Tilburgsche katoenspinnerij het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is een loonconflict. TENTOONSTELLING MODELLEN H. Ms. „DE RUTTER", De tentoonstelling, welke vanwege de propaganda-commissie voor H. Ms. krui ser „De Ruyter" van 7 t/m. 14 April in de Rolzaal te Den Haag ls gehouden, is gis termiddag met de uitreiking van prijzen aan de vijf winnaars gesloten. Bij de prijsuitreiking waren tegen woordig de juryleden, vice-admiraal de Graaf, chef van den marinestaf, schout bij-nacht Vos, en de kapitein-luitenants ter zee van der Kun en Fürstner, alsmede de chef van den rijksgebouwendienst, baron van Lynden. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Wengen (Zwitserland) is op 79- jarigen leeftijd overleden mr. dr. W. F. Schimmel, die indertijd een bekend advo caat te Soerabaja was en hoofdredacteur van het Soerabajaasch Dagblad. Hij keerde in 1914 uit Indië terug en vestigde zich daarna in Zwitserland. Hij woonde de laatste jaren in Wengen. UIT NED. OOST-INDIË. WONING AFGEBRAND. TANDJONG BALEI 14 April (Aneta) In de afgeloopen nacht is brand uitgebro ken in een aan de Delispoor toebehoo- rende woning, welke bewoond werd door den heer Bokhorst, directeur der ge meentewerken. De heer Bokhorst ontwaakte toen de voorgalerij reeds in vlammen stond Hij redde met moeite zijn vrouw en vijf kin deren. Het huis is totaal afgebrand De schade wordt door verzekering gedekt. WIJZIGING DIENSTPLICHTREGELING. BUITENZORG. 14 April (Aneta). Vastgesteld is een regeerings-verordening. houdende wiizigine van de dienstolicht- regeline in Ned. Ind'ë en een reserve- regeling van het Ned. Indische leger. DOOR OMVALLENDEN BOOM GEDOOD. KOETARADJA, 14 April (Aneta). De heer J. Meynhardt, opzichter bij het departement van verkeer en waterstaat, is even voor het or> dienstreis -aan. voor zijn woning te Iho-"-u"-ar - -'oor een omvallenden boom t Yens een hevie-n wind, gedood. De chaurteur werd gewond. Het stoffelijk overschot is Maandag j.l. ter aarde besteld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9