Een jaarvergadering in de Sleutelstad 77ste Jaargang WOENSDAG 15 APRIL 1936 No. 23329 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Fabrieksarbeidster door vroegeren werkmeester vermoord. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeiqdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN INGANG VAN EEN BIOSCOOPTHEATER. HET SLACHTOFFER NA ENKELE MINUTEN OVERLEDEN Gisteravond omstreeks kwart voor acht is de bijna 22-jarige arbeidster Johanna S., werkzaam in de sajetfabriek der firma P. en wonende te Zoeterwoude, terwijl zij met een 17-jarig vriendinnetje de hall van het Luxor-Theater wilde binnenstappen om aldaar foto's te bekijken, onverhoeds in den rug aangevallen door den 27-jarigen M. C. B„ tot voor kort werkmeester aan dezelfde fabriek. B. bracht haar met een groot broodmes twee diepe steken in den rug toe. waarvan een haar trof onder den linkerschouder en die vermoedelijk doodelijk is geweest. Het meisje stortte voorover op den grond, waarna onmiddellijk de Eerste Hulpdienst werd ontboden. Deze was zeer spoedig ter plaatse evenals de politie, doch al direct bleek, dat geneeskundige hulp niet meer kon baten. Nog voor de aan komst in het Academisch Ziekenhuis, is het slachtoffer overleden. Het lijk is door de politie in beslagge nomen en zal vandaag door de doctoren Hulst en Zeldenrust gerechtelijk worden geschouwd. De dader wist in de conster natie van de eerste oogenblikken kalm te verdwijnen, doch omstanders waarschuw den een politie-agent en deze kon 'hem zonder eenige moeite arresteeren en naar het nabij zij ndle politie-posthuis geleiden, vanwaar hij later naar het politiebureau is overgebracht. Ook het mes, dat de dader heeft achtergelaten, is in beslag genomen. Nog den zelfden avond werd hem door den commissaris van politie een verhoor afge nomen. De man was zeer kalm en toonde weinig berouw van zijn misdaad, die hij volledig bekende. B. is reeds zeven jaar gehuwd en vader van een kind. Het schijnt, dat hij den laatsten tijd ge tracht heeft connecties aan te knoopen met het slachtoffer, dat onder zijn leiding op dezelfde afdeeling werkzaam was. Ver moedelijk is het meisje daarvan niet ge diend geweest en heeft zich daarover be klaagd bij den patroon. Uit woede daar over heeft B. haar toen de vorige week ontslagen. Het slachtoffer legde zich echter niet bij dat ontslag neer en deelde haar patroon de toedracht der zaak mede, waarop deze van B. eischte, dat hij haar wederom in dienst zou nemen. Toen B. dit weigerde, werd hij ontsla gen. Hij heeft toen gisteravond het plan opgevat haar te dooden. Hij stak een groot broodmes in zijn binnenzak en wandelde daarmede naar den Stationsweg in de veronderstelling, dat hij haar daar wel zou ontmoeten. Die onderstelling bleek helaas juist en nadat hij zijn slachtoffer eerst had gepasseerd, heeft hij haar in den rug aangevallen. Het gezin, waaruit zij voortkwam, is den laatsten tijd wel zwaar getroffen. In een halfjaar tijds stierven twee zoons, waar van een tengevolge van een auto-ongeval. De waarnemend-subsitituut officier van Justitie, mr. Cohen Tervaart heeft nog gisteravond een onderzoek ingesteld. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag 20 April a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn. dat Jhr. mr. J B. D. Tulleken, oud-arrondissements-schoólopziener in 't district Geldermalsen, thans wonende te Nijmegen, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. De serie van 22 orgelavonden in de Hooglandsche Kerk iederen Woensdag door den organist der kerk, den heer Feike Asma te geven, zal dit jaar 6 Mei aanvan gen en 30 September eindigen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Distilleerderij ,.De Fransehe Kroon" voorheen Hartevelt en Zoon, Langegracht 55/67, Leiden. De procuratie van J. J. Kop is inge trokken. J. J. van Schie, Kraaierstraat 34a. Haverstraat 39, 41 en 43. Leiden, fabricage van en handel in zuivelproducten. Wijziging handelsnaam in: Melkinrich ting „Het Zuivelhuis". BUURTVEREENIGING EENSGEZINDHEID Huisvlijt TentoonsteUing. In het gymnastieklokaal van de scholen Ooster- en Munnlkenstraat in de Ooster straat is hedenmorgen een 'huisvlijt ten toonstelling geopend, georganiseerd door de buurtvereenlgir.g „Eensgezindheid". De zaal is door middel van een aantal vlaggen feestelijk versierd, terwijl door een radio installatie, welwillend aangeboden door den heer H. Bij, vroolijke muziek ten ge- hoore wordt gebracht. Op de tentoonstelling zijn een groot aantal fraaie huisviijt-producten samen gebracht, ingedeeld in groepen naar ge lang den leeftijd van den maker of maakster. Het tentoongestelde, kleedjes, wandver sieringen, kinderkleeding, kussens, speel goed enz. is een bewijs van wat met eenig geduld en volharding bereikt kan worden. Naast de vele inzendingen door de leden der buurtvereeniging zijn de leerlingen van de scholen aan de Munnlkenstraat en de Oosterstraat met een groot aantal fraaie inzendingen vertegenwoordigd. Vooi; de jeugd zijn verder verschillende attracties zooals een schiettent, sjoelbak en draaitafel aanwezig. De tentoonstelling zal heden- en mor genavond geopend zijn van 710 uur. De heer M. Vrijenhoek, architect te 's-Gravenhage, heeft na gehouden beste ding, naimens het bestuur der Woningbouw Vereen. „De Eendracht", het verbouwen van perceel Lombokstraat 49 opgedragen aan den heer Burgy, aannemer alhier. Voor het examen Nijverheidsonder wijs akte Nj is geslaagd G. Mulder alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De generale staven bijeen te Londen. Heden kwamen te Londen de generale staven van Engeland, Frankrijk en België bijeen in het gebouw der Engelsche ad miraliteit. Italië is niet vertegenwoordigd, daar het het accoord van Londen nog niet heeft goedgekeurd. De zetel der volgende besprekingen zal afhangen van het karakter daarvan. De bijeenkomsten der deskundigen zullen worden gehouden in de departementen van oorlog, luchtvaart of marine. Deze besprekingen dragen een buitengewoon besloten karakter. De uiterste voorzorgen zijn getroffen ten einde het uitlekken van. bijzonderheden te voorkomen. De beraad slagingen worden beschermd door de wetten op de staatsgeheimen. ENGELAND. Congres der onafhankelijke arbeiderspartij Op het te. Keighley gehouden congres van de onafhankelijke arbeiderspartij is Fennerd Brockway tot voorzitter gekozen. In een felle rede hield hij zijn toehoorders voor, dat de arbeiders niet meer moeten vertrouwen op de kapitalistisohe regeerin gen of den Volkenbond om den oorlog te beletten. Het congres nam een motie aan in welke wordt uitgedrukt dat zich omstandigheden kunnen voordoen waarin alleen een alge meene staiking den dreigenden oorlog nog zal kunnen afweren. GRIEKENLAND. Lijkdienst voor déji overleden premier. Onder zeer gToote belangstelling is giste ren de lijkdienst voor den overleden minister-president Demerdzris gehouden. In de kathedraal de Athene sprak Metaxas de lijkrede uit. De koning, dekroonprins en alle leden van het diplomatieke corps woonden den dienst bij. Sedert Maandag avond was het stoffelijk overschot in de kathedraal opgebaard, waar een groote menigte, waaronder tal van hooge autori teiten, de laatste eer kwamen bewijzen. TURKIJE. Belangrijke ministerraad. Onder voorzitterschap van Ataturk is een belangrijke ministerraad gehouden, waaraan ook de chef van den generalen staf, maarschalk Feyzi pasja deelnam. Tijdens dezen ministerraad werd kennis genomen van de antwoorden der diverse mogendheden op de Turksche nota aan gaande de zee-engten en de internatio nale toestand bestudeerd. In politieke kringen verluidde, dat Turkije verzekerd is van den steun van Frankrijk en Italië in de kwestie van de versterking der Dardanellen en den Bosporus. FRANKRIJK. OUD-MINISTER CHERON OVERLEDEN. Dreigende mijnstaking. Oud-minister Henry Chéron is gister middag te drie uur na een operatie, welke noodzakelijk was geworden in verband met een acute blindedarmontsteking, gepaard gaande met een begin van buikvliesont- steking. overleden. Overzichtsfoto van de algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonder wijs, die hedenmorgen in den „Burcht" alhier is begonnen, - Voor het verslag zie men elders in dit Blad. Chéron. Henry Chéron werd in Mei 1867 te Lisieux geboren en bereikte dus den leef tijd van 68 jaar. Na rechten te hebben gestudeerd, was hij eerst als advocaat verbonden aan de rechtbank van Caen. Van 1894 tot 1908 was hij burgemeester van zijn vaderstad, terwijl hij in 1902 in het parlement werd gekozen, waar hij een bijzondere interesse toonde voor kwesties van financieelen aard. Door Clemenceau werd de thans over ledene in 1906 benoemd tot onderstaats secretaris van het departement van oorlog. Na gedurende drie jaren op buitenge woon verdienstelijke wijze dusdanig werk zaam te zijn geweest maakte hij van 1909 tot 1910 in dezelfde functie deel uit van het ministerie van marine. Van Mei tot December 1913 was hij minister van arbeid. Hij nam daarop zitting in den Senaat. Als minister van landbouw, later van han del. financiën en justitie heeft hii deel uitgemaakt van diverse kabinetten. Het laatst was hij minister in het kabinet Doumergue in 1934. De finantieele schan dalen dwongen hem eind 1934 heen te gaan. waarna hii niet meer op den voor grond is getreden. Op een vergadering der vertegenwoor digers van alle vakvereenigingen van het Noord-Fransche steenkolenbekken te Lens is besloten, tegen 1 Mei de algemeene staking af te kondigen. De vakvereenigingen staan op het standpunt, dat de concessies, gedaan aan de bovengrondsche arbeiders, te gering zijn, terwijl aan de mijnwerkers onder den grond deze concessies in het geheel niet gedaan zijn. De landelijke bond van mijn werkers onder den grond heeft onmiddel lijk na het bekend worden van het sta- kinvsbesluit een buitengewone vergadering op Maandag a.s. uitgeschreven waar zal worden overwogen of de staking moet worden uitgebreid tot de geheele Fransehe steenkolenindustrie. DUITSCHLAND. Hitier in het Rijnland. Het is nu pas bekend geworden, dat Rijkskanselier Hitier Zondag in gezelschap van de leden van zijn staf, o.w. Joachim •von Ribbentrop, de leiders der S.A. in het Rijnland en vooraanstaande leden der S.S. een bezoek heeft gebracht aan het door de Duitsche troepen bezette Rijn gebied. o SPANJE. Incidenten op den jaardag der republiek. Zooals in een gedeelte onzer vorige op laag nog is vermeld, hebben te Madrid bij de feesten ter. eere van den 5en verjaardag der republiek eenige incidenten plaats ge had. Officieel wordt daarover gemeld: Bij den aanvang van het troepen-defilé wierp een individu, zekere Ojeda, die blijk baar dronken was, een aantal donderbus sen tusschen het gevolg van den presi dent, dat rond de officieele tribune stond geschaard. Er volgde een explosie, waarop de menigte in paniek uit elkaar stoof. Ojeda werd gearresteerd en naar het hos pitaal geleid, waar bij behandeld werd wegens een aanval van delirium, veroor zaakt door overmatig alcohol-gebruik. Het défilé vond, na de arrestatie van Ojeda, weer voortgang, maar op 't oogen- blik, dat een ambulance-afdeeling van 't Roode Kruis voor de presidentieele tribune voorbij trok, werd het andermaal rumoe rig: -een groep manifestanten, meeren deels jonge lieden van linksche extremis tische organisaties balden de vuisten en schreeuwden het ordewoord van de Astu- BINNENLAND. H. M. de Koningin bezocht hedenmor gen de Primavera. (Laatste Berichten, 1® Blad). Algemeen Vergadering van den Nederl. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs te Leiden. (Ie Blad). Moord in een bioscoophall te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Algemeene vergadering Chr. Hist. linie; openingsrede van Jhr. De Geer; gen.-ma- joor Roëll spreekt over „Onze Weermacht" (3e Blad en Laatste Berichten Eerste Blad). Dr. Van Schelven in ons land terugge keerd; een relaas over den overval op onze ambulance. (2e Blad). Treinontsporing nabij Woerden; drie lichtgewondenaanzienlijke materieele schade. (Laatste Ber., le Blad). Een Indisch legervliegtuig is op 70 K.M. van Bandoeng neergestort; drie der vier inzittenden zijn gedood. (Laatste Berich ten, le Blad). Jaarverslagen Anton Jurgens' Ver. Fa brieken, Van den Berg's Fabrieken en de Holl. Ver. tot Expl. van Margarinefabrie- ken; onveranderd dividend. (Financiën, 4e Blad). De zware brand te Venlo; de buitenmu ren zijn ingestort. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Dessie door de Italianen bezet, (le Blad) Morgenavond bijeenkomst der Commis sie van Dertien na een onderhoud van de Madariaga met Aloisi. (3e Blad). De generale staven te Londen bijeen. (Buitenland, le Blad). Overleden is de Fransehe oud-minister Chéron. (Buitenland, le Blad). Incidenten in Spanje. (Buitenland, le Blad). Ernstig mijnongeval in Japan, 49 doo den. (Buitenl. Gemengd, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. rische October-rebellen van 1934. Onmid dellijk daarop knalden zeven of acht schoten. Het is niet bekend, wie de scho ten gelost hebben. Barrio, de waarnemende president der republiek, sprak toen eenige woorden, om de menigte tot kalmte te manen. Intusschen werden een doode. nl een luitenant van de civiele garde, twee ern stig gewonden en drie licht gekwetsten weggedragen. In een naburige straat organiseerde on derwijl een groep fascisten een betooging. Twee mannen van de civiele garde wer den mishandeld. Herhaaldelijk moesten charges worden uitgevoerd. Dertig betoo- gers werden gearresterd. Verdere ongeregeldheden hadden plaats te Saragossa, waar drie personen werden gewond, te Guadalajina en nog enkele andere plaatsen, waarbij eveneens gewon den vielen en vele arrestaties plaats vonden. Te Jerez de la Frontera hebben ver schillende relletjes plaats gehad, waarbij een roode-kruisverpleger werd gedood en een fascist zwaar gewond Betoogers heb ben vergeefs getracht, de kerk in brand te steken. De algemeene en de nationale werk- liedenbond zijn bijeengekomen om den toestand te bestudeeren na de jongste aan slagen. en de door fascisten of anti-repu blikeinen verwekte ongeregeldheden. Men acht het niet uitgesloten, dat de beide vakvereenigingen een algemeene staking afkondigen om te protesteeren tegen de anti-republikeinsche actie, waarvan leden van het volksfront het slachtoffer gewor den zijn. ZUID-AMERIKA. Huil over de Pan-Amerikaausche conferentie. Ter gelegenheid van den Pan-Ameri- kaanschen dag heeft minister Huil een oproep gericht tot de bevolking van 21 Amerikaansche staten, de pogingen hun ner regeering te ondersteunen om voor altijd den oorlogsgeesel uit hun halfrond te bannen. Hij verklaarde, dat do aan staande Pan-Amerikaansche conferentie te Buenos Aires een gelegenheid bood om de wereld een voorbeeld te geven van vriendschappelijke samen-,vering en inter nationalisme, dat een scherpe tegenstel ling vormt tot de atmosfeer van onzeker heid. onveiligheid en vrees, die op het oogenblik over zoo vele deelen der wereld hangt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1