ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 14 April 1936 BUITENLAND. LAND- EN TUINBOUW. IAAT/TI BERICHTEN BURG. STAND VAN LEIDEN EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE GEZELSCHAP. Opvoering van een revue. Ter gelegnheid van zijn 14-jar:g bestaan op 20 April a.s. heeft het Eerste Leidsche Klucht- en Revue-gezelschap Zaterdag avond in de groote zaal van „Zomerlust" welke ditmaal te klein bleek om alle be langstellenden te bevatten, een feestelijke uitvoering gegeven, waarbij als hoofd- sohotel op het programma prijkte de op voering ran een revue, getiteld „Kijk uit. Leiden gaat vooruit", samengesteld door het lid Nic. Rosier, die tevens de spel- lelding voor zijn rekening nam. Na eenige vroolijke muzieknummers van ..Hofenk's Melody Makers" en een wel komstwoord van den voorzitter, den heer J. G. van Heusden, die dank bracht voor den in het afgeloopen jaar van de leden en donateurs ontvangen finantieelen steun en voorts begroetingswoorden richtte tot de vertegewoordigers van diverse zuster- vereenigingen. werd direct n aanvang ge- maaikt met de opvoering van de revue. De samensteller koos daarvoor hetzelfde onderwerp, dat hem ook reeds eerder tot leiddraad strekte, doch thans op geheel andere wijze uitgewerkt Janus, de oude wachter van het v. d Werffpark, kan dit plekje Leiden, ook na zijn pensioeneering maar riet veigeten; hij komt er nog dikwijls op een van de ban ken een pijpje rooken en bij een dier ge legenheden krijgt hij bezoek van een schat rijken Amerikaan, die Janus direct in dienst neemt als gids. Tezamen bezoeken zij dan verschillende Leidsche bezienswaardigheden; de polltie- brandweer, de Lakenhal, het strand te Katwijk, enz waarbij tal van plaatselijke toestanden op vaak vermakelijke wijze worden gehekeld Tusschen al che bedrijven door krijgen de leden van het gezelschap volop gelegen heid ran hun kunnen op het gebied van zang en dans blijk te geven en zij maken zich die kans gretig ten nutte. In een viertal fleurige finales levert de heer Rosier het bewijs ook aan dit nood zakelijke onderdeel eener revue de ver- eischte aandacht te hebben besteed. Mede door het loffelijk vlotte tempo, waarmede de verschillende tafreelen over het voetlicht werden gebracht, was het succes volkomen. Jammer alleen, dat de samensteller in den tekst eenige ontoelaatbare dubbel zinnigheden opnam, die deze overigens zeer verdienstelijke revue ontsierden. Men behoeft waarlijk geen puritein te zijn, om zich daarover te ergeren. Een bal onder leiding van den heer Anton de Groot besloot deze door alle aan wezigen zeer gewaardeerde uitvoering. o OPENING DER TENTOONSTELLING „DE KUNST OM DE KUNST". In aansluiting bij het openingswoord van den voorzitter van bovengenoemde vereeniging, den heer L. Verkoren, dee- len wij nog mede, dat de opening der tentoonstelling zich in groote belangstel ling mocht verheugen. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op het raadslid Groeneveld, het bestuur van de Leidsche Kunstvereeniging. ver tegenwoordigd door mr. J. Slagter, mevr. Bicker Caarten en dr. De Gelder, voor „Ars Aemulae" de heer Drost, mevr. C. van ItersonKnüpfle en den heer Bouw meester, voor „Pulchri Studio" den heer V/illem Witjens, den secretaris van de vereeniging „Oud-Leiden" den heer A. Bicker Caarten, eenige exposeerende schilders en andere genoodigden. De tentoonstelling, die als geheel zeer geslaagd is, zal nader worden besproken. Onze oud-stadgenoot, de heer H. L. A. van der Horst voorheen procuratiehou- d'r aan de dekenfabriek der firma Zaal berg alhier is in gelijke functie benoemd bij de Persil-fabrieken te Jutphaas Met ingang van morgen wordt de heer F. Deysselblom, controleur der plaats bewijzen bij de Nederlandsche Spoorwe gen te Roosendaal overgeplaatst naar het station H.S.M. alhier. De firma J. van Moorsel heeft haar winkelpand aan de Botermarkt 19 een in grijpende inwendige verbouwing doen on dergaan, waardoor niet alleen het aanzien werd verhoogd, maar tevens de winkel ruimte gelijkvloers op de dubbele grootte werd gebracht Hierdoor was het boven dien mogelijk de rijk gesorteerde stoffen- afdeeling van de eerste etage naar bene den over te brengen, zoodat de clientèle zich voor den aankoop van stoffer, het vermoeiende trappenloopen kan besparen De vrij gekomen ruimte is tenslotte be nut voor een uitbreiding der collecties handweefstoffen, gordijnen e.d„ terwiil in den geheelen winkel een nieuwe eiken houten betimmering werd aangebracht. Hedenmiddag had de heropening plaats van het pand. voor welks verbouwing de plannen werden vervaardigd door het Ar chitectenbureau Ponsen en Lohmann en uitgevoerd door de aannemers Bink en Valk alhier. In de Stedelijke Werkinrichting waren ccgcnomen: Maandag 6 April 53 volwassen per sonen; Dinsdag 7 April 53; Woensdag 8 April 50; Donderdag 9 April 51: Vrijdag 10 April 44; Zaterdag 11 April 52 volwas sen personen. De politiebrandweer heeft Zondag morgen ten huize van F. M. van Z. aan de Voldersgracht 22 een schoorsteen brandje gebluscht. De dienstplichtigen der lichtingen 1930 en 1932 van het 4e regiment infan terie komen hier ter stede als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren-administrateur van 7 t/m. 30 Sent., de overige onderofficieren van 3 t/m, 23 en de korporaals en solda ten van 10 t/m. 26 September. HULP AAN VEEWEIDERS EN MESTERS. Uitkeering-ineens van twintig gulden per beest. Naar wij vernemen, heeft minister Deckers besloten, om aan de veewelders en -mesters, die in flnancleele moeilijk heden verkeeren, een uitkeerlng-ineens te teven van twintig gulden per beest. (Hbld.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Een rede van Laval. Gedurende de Paaschdagen heeft de groote politiek gerust en is er absoluut geen wijziging getreden in de algemeene situatie. De Fransche oud-minister van buiten- Jandsche zaken. Laval, heeft in een inter view met een redacteur van het blad „Moniteur de Clermont Ferrand" onder meer het volgende verklaard: Zonder een overeenstemming tusschen Parijs en Berlijn bestaat er geen daad werkelijke garantie voor den vrede in Europa. Voor Hitler is vernietiging van het verdrag van Versailles voorwaarde voor deze overeenstèmming. Dit bedrag bracht voor ons herstelbeta lingen mede: zij werden opgeheven. Het gaf garanties voor de veiligheid, militaire clausules en demilitarisatle van de Rijn- zone: zij verdwenen. Frankrijk heeft reeds een zware schatting betaald aan de eischen van het Derde Rijk. Hitier moet weten, dat Frankrijk door en door vredelievend is, het vreest den oorlog niet, het haat den oorlog. Ook tijdens mijn ministerschap heb ik steeds gevraagd naar de bases, waarop zou kunnen worden onderhandeld. In Krakau heeft Goering tegen mij gezegd, dat het belangrijkste zou zijn een sfeer van ont spanning te scheppen gedurende eenige maanden. Daarna zou men beginnen te zien, welke concrete oplossingen nage streefd konden worden. Tien maanden verliepen, de toenadering tot Duitschland kwam nUt. het Rijnland werd weer bezet. Hieruit blijkt alles, wat ons van Duitsch land scheidt. Om beter begrepen te worden bij de in ternationale onderhandelingen, aldus ver volgde Laval, blijf ik ervan overtuigd, dat Frankrijk vooral op zich zelve moet reke nen. Frankrijk moet sterk zijn en er mag niet geknabbeld worden aan de militaire credie- ten. Wanneer wij sterk zijn, zullen wij al tijd de achting van onze wederpartij heb ben, terwijl wij, zwak zijnde, een verleiding en vervolgens een gemakkelijke prooi zou den vormen. Wat de Duitsohe vredesvoorstellen be- treft, zeide Laval een systematische weige ring tot onderhandelen een dwaling te achten. Berlijn moet echter weten, dat er zekere methoden van discussie zijn, die Frankrijk niet aanvaardt. Wij zullen onzen voortdurenden wil den vréde op te btju- wen, moeten toonen en bewijzen, zonder echter nadeel toe te brengen aan onze vrienden en bondgenooten. Wij streven den vrede voor allen na, zoowel in het Westen als in het Oosten. De woorden van Hitier zouden geen enkele waarde hebben als zij een andere beteeke- nis hadden. Het gaat thans niet om for mules, maar om een substantieel resul taat. In den staat van onrust en wanorde, waarin Europa zich bevindt, moet gehan deld en vlug gehandeld worden, met name moet getracht worden alle Fransch- Duitsche problemen te regelen. Geen Fransche staatsman kan zich aan de po ging hiertoe onttrekken, zonder een zware verantwoordelijkheid op zioh te nemen. Frankrijk is teleurgesteld door de hou ding van Engeland. De Engelschen zeggen, dat wij steeds en te veel paragrafen anali- seeren, terwijl zij vooral de feiten waar nemen om hun houding vast te stellen. Ondanks de contrasten, weet ik, dat In de ure des gevaars de eenheid tot stand zal komen. Overgaande tot bespreking van de sancties ten opzichte van Italië, zeide Laval, dat men hem zijn aarzelingen in deze aangelegenheid vaak verweten heeft, maar dat hij steeds de beslissing van Genève heeft gerespecteerd. Frankrijk heeft zich wat de toepassing van de sancties betreft en het uitvoeren van de besluiten van Genève, niets te ver wijten. Bovendien heeft Frankrijk op zich genomen, zoo noodlg, Engeland ter zee, te land en in de lucht bij te staan, wanneer het door toepassing der sancties aange vallen zou worden door Italië. Besprekingen tusschen de generale sta ven zijn toen onmiddellijk begonnen. Het is juist, dat ik. zoo zeide Laval, een ge vaar heb gezien in uitbreiding der sanc ties en daarin was ik het eens met Sir Samuel Hoare. Wij hebben toen voorstellen gedaan tot een snelle vreedzame oplossing. Ik weet niet. of sommigen, die deze voorstellen toen fel becritiseerden, thans niet be treuren dat ze niet zijn aanvaard. Wij dachten toen te kunnen komen tol een prachtige Fransch-Britsche samen werking, waarna gepoogd zou kunnen worden Duitschland te doen treden in de organisatie van de collectieve veiligheid. Helaas is de vrede in Abessynië niet her steld en moet hij ln Europa nog weer op gebouwd worden. Wat doen wij? Wij roe pen Locarno cp om Italië zijn medewerking te vragen, terwijl wij voortgaan ln toepas sing van het Volkenbondshandvest sancties tegen dit land ten uitvoer te leggen. Deze paradoxale toestand kan niet voortgezet worden. Ik heb alles wat ik kon gedaan, om de vlam van Stresa niet te laten ultdooven. Het oogenblik is gekomen deze vlam weder aen te wakkeren. Wanneer de sancties zullen zijn opgeheven, en een rechtvaar dige en eervolle vrede met Abessynië ein delijk zal zijn gesloten, zullen wij met meer verirouwen het lot van Europa onder oogen kunnen zien, en den Vrede kunnen orzaniseeren. TSJECHO-SLOWAKIJE. Tegen de Sudetèn-Duitschers. De partij der Sudeten-Duitschers, welker leider Konrad Henlein is, was voornemens in Mei a.s. ln twee steden van Noord-Bo- hemen een „Parteltag" te houden, waaraan ongeveer 250.000 partij-aanhangers zouden deelnemen. Het congres is thans door de autoritei ten verboden. In de motiveering van dit verbod wordt gezegd, dat „Parteltag" hier slechts de onschuldige benaming ls voor een reusachtige politieke betooging, welke de partij doende is te organlseeren en welke gemakkelijk de orde zou kunnen ln gevaar brengen. Zes Sudeten zijn gearresteerd onder be schuldiging van spionnage. 3993 (Ingez. Med.) GRIEKENLAND. DE PREMIER DEMERDZIS OVERLEDEN, METAXAS ZIJN OPVOLGER. Minister-president Demerdzis is giste ren plotseling aan een beroerte overleden. Toen zijn familie hem gistermorgen wilde wekken, vond zij hem dood in bed. Demerdzis was voor den wereldoorlog minister van marine in het kabinet Veni- zelos Hij had de liberale partij verlaten toen Venizelos in conflict geraakte met koning Konstantijn. Tijdens de dictatuur van generaal Pangalos, toen admiraal Kondoeriotls, die toen president der repu bliek was, aftrad, werd Demerdzis als can- dldaat voor het presidentschap door alle politieke partijen aangewezen. Hij trok zjjn candidatuur echter in. toen Pangalos zich candidaat stelde. Demerdzis was sinds 1928 hoogleeraar in het Romelnsch recht aan de universiteit van Athene. Hij heeft talrijke wetenschappelijke werken geschreven en genoot de algemeëne achting. Hij was gé boren in 1876. De koning heeft den overledene na zijn dood nog het grootkruis in de orde van George I verleend Het stoffelijk overschot is in de Kathedraal opgebaard. Metaxas ls door den koning belast met de vorming van en nieuw kabinet. Metaxas handhaafde het afgetreden ministerie. Zelf nam hij bultenl. zaken. QrigTFj^Pi i'' Maatregelen tegen nationaal-socialisten. De laatste dagen zijn strenge maatrege len genomen tegen nationaal-soclallsten, daar de regeering er van op de hoogte ge steld is. dat een nieuwe aanslag van deze zijde dreigde. Gedurende de afgeloopen week heeft men in nazi-kringen een bui tengewone activiteit bemerkt. Groote groe pen nationaal-socialistische leiders zijn gearresteerd. De gendarmerie heeft op dracht gekregen zich voor alle eventuali teiten gereed te houden. Langs de noorde lijke grenzen zijn de wachtposten ver sterkt. DUITSCHLAND. Onderhoud van Eckener met Goering. Dr Eckener verklaarde den correspon dent van Reuter, dat hij vandaag naar Berlijn gaat en denkt morgen een onder houd te hebben met Goering over zijn be weerde ongenade, De vrienden van Ecke ner zijn van meening, dat Goering de laatste zal zijn om de Duitsche luchtvaart industrie hinderpalen ln den weg te leggen. SPANJE. De Ceda zal niet deelnemen aan dc verkiezingen. De leider van de Volksactie, dr. Gil Robles, heeft aan den minister-president een nota gericht, waarin hij uiteenzet, dat de aanstaande verkiezingen van de z.g, compromlsarios, die tezamen met de cortesafgevaardigden den nieuwen presi dent van de republiek zullen moeten kiezen, den oppositie-partijen niet den minsten waarborg bieden om er aan te kunnen deelnemen. Wijzend op de belangrijke rol, welke door de constitutie aan de gemeente raden is toegekend bij deze verkiezingen, verklaart Gil Robles vervolgens: .Aangezien de gemeenten op het oogen blik bestuurd worden niet door wettig gekozen raadsleden dpch door z.g. comi- siones gestores, welke door de regeering zelf zijn aangewezen en welker leden dientengevolge voor het meerendeel tot het Vólksfront behooren. is het evident, dat de candidaten alleen tot de linksche partijen zullen behopfen. Onder dergelijke omstandigheden ter stembus gaan zou een dwaasheid zijn, welke de C.E.D.A. nu reeds aan de kaak stelt." De C.E.D.A. zal haar definitieve hou ding a.s. Donderdag bepalen. De politieke misdaden duren voort. Te Madrid ls een rechter, die fascistische studenten wegens moord had veroordeeld, doodgeschoten. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerlkaansche conferentie. Het ontwerp, dat de Vereenlgde Staten voornemens ztin voor te leggen aan de commissie, die belast ls met het opstellen van het programma der Pan-Amerikaan- sche conferentie bevat o.a. de volgende punten: 1. Algemeene wapenstilstand op douane gebied tusschen de Amerlkaansche repu blieken. 2. Economische sancties tegen eiken Amerlkaanschen aanvaller. Deze sancties mogen ln geen enkel verband staan tot de actie, die de Volkenbond tegen eiken Eüro- ceeschen aanvaller zou kunnen onder nemen 3. Het organlseeren op permanenten grondslag van een systeem tot verzekering van den Amerlkaanschen vrede. 4. Overeenstemming tot gemeenschap- peliike Pan-Amerlkaansche actie tot in achtneming eener neutrale houding tegen over Europa. De conferentie wordt ln Juli of Augustus in Buenos Aires gehouden. ENGELAND. Mc. Donald wordt geopereerd Iersch verzet. Mc. Donald zal heden worden geope reerd. Het schijnt niet ernstig te zijn. doch men weigert bijzonderheden. Bij een optocht te Dublin ter herden king van den Paasch-opstand van 1916 ls het tot ernstige botsingen gekomen. Tien tallen personen werden gewond. Maurice Tommey, chef van den genera- len staf van het Iersche republikelnsehe leger behoorende tot de extremistische republikelnsehe partij heeft ln een rede te Boyle (graafschap Roscommon) verklaard: het ls de plicht van Ierland het huidige door Engeland opgelegde regiem omver te werpen, de beide deelen van Ierland te veresnlgen en een onafhan kelijke republiek te vormen. Hij voegde er aan toe: een nieuwe oorlog staat voor de deur. Hierin zal Ierland niet aan de zijde van maar tegen Engeland moeten strij den. VEREENIGDE STATEN. Eerste verkiezingsrede van Roosevelt. President Roosevelt heeft voor de ..Club van jonge democraten irf Maryland" zijn eerste verkiezingsrede gehouden, en daarin o.a. beloofd dat zijn regeerlng de volgende programpunten oDnieuw zal bestudeeren: 1. Vermeerdering van de koopkracht. 2. Verhooging van den leerplichtigen le'ftild 3. Penslonneering van oudere arbeiders. 4. Verkorting van de werkweek. 5. GelUkmat'ge verspreiding van -de we"V"",e"pnheld over het eeheele jaar, 6 Beta'lnz van toereikende" minimum- 1 ooien 1 PERS, 15 et.) 1 IA EN JL m lXs grootehe j afstanden 5 veer vbOrrljdon 5508 (Inges. Med.) J BINNENLAND. GROOTE BRAND TE VENLOè l",T HET VERRE OOSTEN. Aan de grenzen van Mandsjoerijc. Zaterdag ls een tweede nota van China aan Rusland overhandigd inzake het ver drag tusschen Bulten-Mongolië en Sovjet- Rusland Dit bevat: 1. Nota neemt van de bevestiging door Rusland, dat Bulten-Mongolië Chlneesch grondgebied blijft; 2. Verklaart, dat ln strijd met de be weringen van Moskou het in 1924 gesloten verdrag tusschen de U.R.S.S. er. Tsjang So Lln, 11e op dat oogenblik heer van Mand- sjoerije was, protesten heeft uitgelokt van de vegeering te Peking, alvorens het ver drag later in het algemeen Russlsch-Chi- neesche accoord van 1924 werd ingevoegd. Deze laatste handelwijze, welke werd ge volgd met verzoenlngsdoelelnden, schept geen precedent dat een bultenlandsche mogendheid hel recht verleent met locale autoriteiten te onderhandelen. 3. De Chineesche regeering handhaaft haar eerste protest, waarin gezegd wordt, dat het Russisch-Mongoolsche verdrag een schending beteekent van het Chineesch- Russisch accoord van 1924. Een klein grensincident wordt Inmiddels weer gemeld tusschen Russen en Japan ners. In Mandsjoerlje zijn vijf Mongolen, die belangrijke functies bekleedden, gear resteerd wegens spionnage. De „Jomioeri" verneemt, dat de mili taire autoriteiten te Tokio aan het Kwan- tung-leger de noodige volmachten hebben verleend om tot eiken prijs een „authen tieke" grens tusschen de sovjet-unie, Mandsjoekwo en Mongolië te verkrijgen, en om zich met „doeltreffende maatrege len" te verzetten tegen elke gebledsschen- dlng van de zijde van sovjet-Rusland of bulten-Mongollë Indien de sovjets niet voldoen aan de Japansche eischen: 1, Om de grenzen vast te stellen en het het statuut van 1931 weder te herstellen, en 2. de troepen van de sovjet-Russische grens terug te trekken, en eenige verster kingen weg te nemen. Officieus wordt verklaard, dat het leger besloten heeft, zoo spoedig mogelijk de garnizoenen ln Mandsjoekwo te versterken en tegelijkertijd de sedert 1922 opgeheven divisies weder ln te stellen. GEBUKEN: Johannes Hendrik, z. v. J. J. v. d. Steen en G. H. Wlepklng Teunls Adrlanus, z. van H, Spies en J. W. de Tombe Llese Lotte, dr. v. J. J. A. Dieben en C. G. K. A. G. P. Ibel Pieter Hendrik Marlnus, z. v. H. v. d. Steen en J. Burgersdtjk. ONDERTROUWD. P. J. Geertsma Jm. 27 j. en A. C. v. Zonne veld Jd. 27 j. W. v. d. Hoeven Jm. 29 J. en E. v. d. Berg Jd, 26 J. A. Momberg Jm. 23 J. en E. Mulder jd. 20 J. L. F. Phlllppo Jm. 27 j. en H. Kuiters Jd. 22 j. OV' KLEDEN. M. Guijtv. d. Werf wede 70 J. J. C. Brouwer m. 78 j. J. C. Brouwer m. 78 J. J. M. Bekooiv. d. Linden wede 72 j. H. A. de Moolj m. 55 j. D. A. Hus z. 3 j. H. E. v. d. Burgh dr. 28 J. E. F. Jonk man dr. 31 j. LOODSEN EN OPSLAGPLAATSEN DER COÖP. VEILINGVEREENIGING IN VLAMMEN. Hedenmorgen tegen elf uur brak, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uit ln de loodsen en opslagplaatsen der Coöp. Vnlosche Veilingvereeniging, gelegen aan de Havenstraat aldaar. In deze opslagplaatsen lagen groote voorraden van duizenden veillngkisten op geslagen, welke hoofdzakelijk bestemd wa ren voor verpakking van sla en eieren. De Nederlandsche Instrumenten compagnie, die in de onmiddellijke nabijheid van den vuurhaard gelegen is, sloeg het eerste alarm en trad met haar eigen brandweer onmiddellijk actief op. De felle Zuid-Oos ten wind dreef het vuur dwars door de loodsen van de achterzijde van het ge bouwencomplex naar het front. Het vond gretig voedsel in den grooten houtvoor - ,raad, bestemd voor het vervaardigen van kisten en de reeds gereed zijnde kisten. De brandweer van Venlo was vrij spoedig ter plaatse, terwijl onmiddellijk bleek, dat men assistentie noodig had van de omlig gende plaatsen, welke werd ingeroepen. Een zware, dikke rookwolk werd door den wind over de stad gedreven. De brand had bij het verzenden van dit bericht zooda- nigen omvang aangenomen, dat gevreesd wordt, dat alle gebouwen van de Venlo- sch Veilingvereeniging waarschijnlijk niet kunnen worden behouden. De vlammen bereikten een hoogte van 30 Meter. In de nabijheid van den vuurhaard is ook gele gen de timmerfabriek en de houtzagerij van de gebroeders Van Gasselt. Om half één, dus ruim een uur nadat de brand is uitgebroken, waren de drie groote loodsen, welke onmiddellijk achter de nieuwe veilingslokalen gelegen zijn, tot den grond toe afgebrand. Er waren hierin ongeveer drie duizend houten kisten ge borgen, zoodat het vuur buitengewoon fél woedde. De brandweeren van Venlo, Tegelen en Blerik tastten het vuur van drie kanten met tien stralen aan. Door de politie, padvinders en burgers werden in allerijl groote voorraden opge slagen materialen, die nog niet door het vuur waren aangetast, weggesleept, om den brand, dat zich met zeer groote snel heid uitbreidde, vóór te zijn. Ook de eigenlijke veillnglokalen, waarin men op het oogenblik van het uitbreken van den brand nog een veiling hield, wer den ontruimd. De aangevoerde voorraad groenten en eieren werd snel op vrachtauto's geladen en weggevoerd. Tegen één uur vatte een nieuwe stee- nen loods van twee verdiepingen en onge veer 12 meter lengte vlam. OOk hierin waren duizenden houten kis ten opgeslagen. Voor de brandweer was deze nieuwe vuurhaard uiterst moeilijk te bereiken, omdat de houten loodsen ln de richting van het brandende gebouw waren Ingestort. Achter de stapels kisten ver scholen, om beveiligd te zijn tegen de ont zettende hitte, zaten de spuitgasten, voor zien van rookmaskers en bestreden onder de belemmerende omstandigheden van den vreeselijken gloed en den verBtlkken- den rook het vuur. Onder commando van enkele officieren van het tweede en zeventiende regiment infanterie trachtte een detachement mili tairen een der kantoorlokalen leeg te ha len, Nadat enkele bureaux en kasten naar buiten waren gesleept, moesten zij, terug gedreven door de ontvettende hitte, hun pogingen staken. Een groote menschenmenigte, waaron der wij o.m. onmerkten overste Rutgers van der Loeff, commandant van het tweede regiment Infanterie en enkele wet houders, was op het terrein van den brand aanwezig. Vanaf de Maasbrug, in welker nabijheid het brandend complex gelegen ls en vanaf het dertig meter hooge gebouw van de Nederlandsche Instrumenten Com pagnie had men een schitterend gezicht op den brand. Inmiddels had het vuur de zij gang der houtzagerijen van de Gebr. van Gasselt aangetast. Een gedeelte van de brandweer van Tegelen trachtte het vuur uit de machine kamers te houden. Ofschoon het vuur zich zeer snel uit breidde had men een gereede hoop, dat men de frontgebouwen der coöperatieve veilingvereeniging kon behouden. INBRAKEN TE KOOG AAN DE ZAAN EN ZAANDAM. Te Koog aan de Zaan is ln den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de koekfabriek van de firma Van Delft. De dieven, die aan de achterzijde van het gebouw binnengekomen zijn, zijn er in ge slaagd de brandkast open te scheuren, waarbij hun een bedrag van f. 179 als buit ln handen viel. De daders zijn onbekend. Dit is ln de afgeloopen week reeds de der de inbraak. Te Zaandam heeft de politie gisteravond twee Inbrekers op heeterdaad betrapt, toen zij poogden hun slag te slaan in den verf- wlnkel van de firma W. Kieft, aan de Zuiderkerkstraat. De verdachten zijn twee 18-Jarige Jongens uit Zaandam. Zij ziju door de politie achter slot en grendel gezet. MEISJE TE DOORNSPIJK DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Auto reed daarna tegen een boom. Gistermiddag omstreeks 5 uur ls op den rijksstraatweg tusschen Doornspijk en El- burg een vijfjarig meisje, dat bi) haar grootmoeder, mej. H. Land logeerde, toen zij ter plaatse den weg wilde oversteken, door een auto, komende uit de richting Nunspeet, gegrepen en op slag gedood. Doordat de bestuurder, de heer J. uit Ermelo, tengevolge hiervan zijn macht over het stuur verloor, reed de auto tegen een boom. De drie inzittenden werden allen min of meer gewond. De auto werd geheel in elkaar gedrukt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2