77ste Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1936 No. 23328 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste nieuws van heden. STADSNIEUWS. Ned. Bond v. Jongelingsver. op Geref. Grondslag. Bollendrukte, die geen drukte was. LEIDSCH 4È& DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) BINNENLAND. Het Paaschcongres der S. D. A. P. (jfc> Blad). Bij een auto-ongeluk te Heesch zijn drie personen gedood. (Gemengd), 4e Blad). Twee kinderen bij Amersfoort uit een trein gevallen. (Gemengd, 4e Blad). Zes gewonden bij autobotsing te Maar tensdijk. (Gemengd. 4e Blad). De regeling van haringdrijfnetvisscherij (Laatste Berichten, le Blad). Groote brand in de loodsen der coöp. Venlosche Veilingvereeniging. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Verdere opmarsch der Italianen in Abessynië. (4e Blad. Baron Alois! zal Italië vertegenwoordigen bij de besprekingen met de Madariaga 14e Blad). Overleden is de Grieksche premier Demerdzis. (Buitenland, le Blad). Een rede van den vroegeren Franschen minister Laval. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Vooral voor de school voor ..Buitenge woon Lager Onderwijs" zou een ouder commissie veel goed werk kunnen doen. Vooral in het afgeloopen jaar werden aan moerdere scholen schoolfondsjes ge sticht. Mede aan deze fondsen is het te danken, dat de uitgaven konden worden gedaan, welke noodig waren voor het houden van lezingen en het aanbieden van versnape ringen op de ouderavonden. Aan enkele scholen wisten de oudercom missies het zelfs zoo ver te brengen, dat uit het schoolfonds schoolreisjes gemaakt konden worden, waardoor de kinderen een „heerlijk dagje buiten" waren. o CHR. PADVINDERS „DE TREKVOGELS". Het was tweeden Paaschdag nog heel vroeg in den morgen toen ,,De Trekvo gels" Gr. 6 N.P.V. met trommels en vlag gen hun troephuis aan den Maredijk uit vlogen, om een dag in bosch en duinen door te brengen. Dank zij het mooie weer en het prachtige terrein is het een goed geslaagde dag geworden. Het was een fleurig gezicht, die 120 pad- vindsters en padvinders den geheeien dag druk in de weer te zien met hun onder linge wedstrijden. Alles is dank zij de goede zorgen en samenwerking der leid sters en leiders goed verloopen: jammer was het dat Hopman Groeneveld, die een groot aandeel heeft gehad in de voorbe reidende werkzaamheden, niet mee kon. Ook bij de verkenners liep alles vlot van stapel. Bij de verkenners werd een groote vlaggenroof gehouden, die eenige uren in beslag nam; het was een heerlijk spel. Daarna een voetbalwedstrijd om prijzen door vier elftallen. Ook de welpen hielden een voetbalwedstrijd en daarna zakloopen, eierenrace, hoogspringen, vèrspringen, korfballen enz. Ook de meisjes waren den geheeien dag druk in de weer met zakloopen. korfbal len, eierenrace en vooral 't weversspel was heel mooi: bij het geblinddoekt koekhao- pen werd veel gelachen. De E.H.B.O.- dienst had behoudens een paar kapotte knieën en handen, weinig te behandelen. Dr- meegebrachte cantine had een druk ken dag. Veel te vroeg naar ieders z>n brak het uur van vertrek aan. Omstreeks zeven uur kwamen de ..Trekvogels" weer naar hun troephuis gevlogen. De Leid- sche Christelijke Padvinders-Vereeniging kan op een mooien dag terugzien! „DE MEID". Voor een uitstekend bezette groote Stadszaal heeft gisteravond het ensemble van mevrouw Esther de Boervan "Rijk één enkele opvoering gegeven van de be kende comedie „De Meid", waaraan reeds meer dan duizend voorstellingen vooraf gingen en waarin onze hoogbejaarde, maar nog uitermate vitale actrice op onverbe terlijke wijze de rol van de dienskcae „Annemie" speelde. Het vrij talrijke ~u- bliek toonde met hartelijk applaus, w ar- van mevrouw de Boer het leeuwendeel mocht incasseeren, zijn waardeering voor het gebodene. o Vrijdag en Zaterdag a.s zal in het wijkgebouw Geloof, Hoop, Liefde. Lange- straat 67 de jaarlijksche teekentsntocn- stelling met daaraan verbonden zaag- en timmerwerktentoonstelling worden ge houden. Om half 8 dienzelfden Vrijdag avond vindt de officieele prijsuitdeeling plaats. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. JAARVERGADERING VAN DE AFD. ZDID-HOLLAND. L f REFERAAT VAN PROF. DR. D. H. TH. VOLLENHOVEN f De afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. Grond slag hield gisteren hier ter stede haar 43e jaarvergadering. Uit alle deelen der provincie waren af gevaardigden en belangstellenden wij schatten het aantal op twaalf honderd naar de Sleutelstad gekomen, waar in de Stadsgehoorzaal de jaarvergadering werd gehouden. Te ruim tien uur werd deze bondsdag door een voorzitter, den heer H. de Ruig van Rotterdam op gebruikelijke wijze ge opend. In zijn openingsrede wees de heer Ruig met een enkel woord op de verdwazing en verwarring van dezen tijd om voorts te waarschuwen voor de in den laatsten tijd oranje-getinte S.D.A.P. en voor de N.S.B., welke beweging de massa met ge suggereerde daden wil vasthouden en waarin men komt tot ordening van de geestdrift. Wij daarentegen, aldus spr„ zullen pal staan voor de bewaring van onze heilige rechten zooals ook eens de Vader des Va derlands deze beschermd en bewaard heeft Wij zullen Gods Woord als norm voor ons leven stellen. Nadat spr. nog gewezen had op de Ver- bondsgemeenschap God en mensch, welke het bestaan van de schepselen beheerscht, eindigde hij met den persoon van Willem van Oranje naar voren te brengen, die ook eens als een getrouw held pal gestaan heeft om de rechten en vrijheden van het volk te verdedigen. Als een getrouw held zullen ook wij niet wankelen, maar stand houden en voortvaren. Verscheidene huishoudelijke zaken wer den na dit openingswoord afgedaan, waar van wij willen noemen het besluit om volgend jaar te Maassluis te vergaderen. Met overgróote meerderheid van stemmen werd de heer L. Kooijman van Pijnacker tot bondbestuurslid en de heer Karssen van Bodegraven tot afdeelingsbestuurslld herkozen. Na een geanimeerden koffietafel in „Den Burcht", waarbij ds. H. A. Wiersin- ga als tafelpresident fungeerde, refereer de prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven van Amsterdam over het onderwerp: „Bezin ning noodig!" Voor deze middagsamenkomst, die in de Stadszaal werd gehouden, bestond weder om zeer groote belangstelling. In het begin van zijn rede zette spr. uiteen, dat onze tijd ten prooi is aan een nog steeds toenemende verwarring. Deze is te karakteriseeren als een in de kern gees telijke. Historisch is ze op te vatten als het gevolg van het niet-voldoende letten op het verschil tusschen schriftuurlijk en niet-schriftuurlijk denken. In een achttal punten onderscheidde spr. het schriftuur lijk denken, t.w.' le. God en Kosmos de verhouding is die van Souverein en on derdaan, 2e. In den Kosmos: hemel (en gelenwereld) e,i aarde, 3e. In de aarde: tal van rijken, temidden waarvan dat van het menschelijk geslacht de centrale plaats inneemt, 4e. In het menschelijk ge slacht: den religieuzen ambtsdrager en degenen die in hem begrepen zijn, 5e. Bij de religieuze ambtsdragers: den eersten en den tweeden Adam. 6e. In elk individueel lid van het menschelijk geslacht: hart en leven (functiemantel). 7e. In den functie mantel: tal van onderling niet-herieidbare functies en ten achtste in één functie: ob ject en subject. Het niet-schriftuurlijke denken gaat. volgens spr. scheef doordat het één of meer van deze onderscheidingen verwaar loost. Van de beide hoofdrichtingen, die hier zijn te onderscheiden het objec tivisme (wel te onderscheiden van het dogmatisme i en het subjectivisme le vert voor niet-Roomsche kringen het sub jectivisme de grootste gevaren op. Van daar dat vooral deze richting onze aan dacht vergt. Binnen haar zijn te onderscheiden een niet- en een wél-dialectische strooming. Met name laatstgenoemde richting is thans aan de winnende hand. Zoowel in haar individualistische ais in haar univer salistische vertakking levert haar hoog moed een groot gevaar op voor het leven in het Verbond. Prof. Vollenhoven eindigde met er op te wijzen, dat zal deze richting ook in de toekomst met kracht bestreden worden, het noodig is, dat ook de J. V. bij de be ginselstudie zich steeds weer bezinne op de grondgedachten van het-calvinisme. De Bondsdag werd besloten met een op wekkend woord van ds. F. A. den Boeft van Kralingen, die hierin nog uitvoerig 'behandelde: Deformatie en Verbonds- overtreding Reformatie en Verbonds- leven". Zeer vele aanwezigen hebben tenslotte nog het orgelconcert, dat de heer Feike Asma op het orgel der Hooglandsche Kerk gaf, bijgewoond. TINE BRINKGREVE—WICHERINK t In den afgeloopen nacht is geheel on verwachts in den leeftijd van 56 jaar overleden onze stadgenoote, mevrouw Tine BrinkgreveWicherink. de "schrijf ster van tal van bekende en veelgelezen meisjesboeken. De meest bekende zijn wel de Lies en Loek-series, te weten: Lies en Loek op de H.B.S.; Lies' en Loek's bakvisschentijd; Hoe het Lies en Loek verder ging en Lies en Loek verloofd. Voorts „De zusjes Breesma", Dina's reisavonturen, Netty's eerste schooldag: Voor het eerst van huis; Het nestkuiken; De Van Dalentjes; Tilly en haar vrien dinnen. e.a. "Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmorgen om 11 uur op „Rhijnhof" ter ruste worden gelegd. PAASCHDRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Met de Paaschdagen is het bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest; voor al gisteren waren de treinen zóó vol als in geen jaren het geval was. Reeds Zater dag was het in Utrecht en Amsterdam zóó druk dat de politie buiten de stations den stroom reizigers bij de in- en uitgangen moest regelen. Maar ook hier op het sta tion heerschte Zaterdag en Tweeden Paaschdag een groote drukte, zoodat de controle-posten aan de in- en uitgangen verdubbeld waren. Ook op het baanvak LeidenUtrecht was het dit jaar bijzonder druk, zoodat de versterkingen niet over bodig waren. Ten gerieve van de reizigers had de Ned. Spoorwegen dit jaar de treinen niet met oud materiaal versterkt, maar le en 2e klasse rijtuigen voor 3e klasee reizigers beschikbaar gesteld. Gisteravond heerschte op de stations Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zoo'n drukte dat uitgebreide maatregelen moes ten worden genomen om een geregelden treinenloop te verzekeren. Voor het eerst was dit jaar door de Ned. Spoorwegen een centrale vervoersregeling ontworpen die uitstekend voldaan heeft. Door het wach ten op aansluitingen, waren sommige trei nen nogal laat, zoo kwam de .trein die hier om 22.19 uur moet aankomen met 50 min. vertraging aan en de laatste trein uit Utrecht met ongeveer 20 min. vertraging. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Tieleman en Dros, Middelstegracht 107 117, Leiden; fabrieken van Verduurzaamde levensmiddelen. Procuratie verleend aan C. W. Tieleman (B.P.). N.V. Gebr. Bergman, Teylingerlaan 69, Sassenheim; kweekerij en handel in bloembollen enz. Het kantooradres der N.V. is verplaatst naar 's-Gravenhage, Korte Voorhout 13. DE GROOTE TOELOOP WORDT NOG VERWACHT. OOK DE N.Z.H. KON HET VERVOER GEMAKKELIJK VERWERKEN. Zooals wel eenigszins te verwachten was na de koude van de voorgaande dagen, zijn de Paaschdagen niet de bollendagen geworden. Het weer werkte daartoe boven dien niet mee: op den Eersten Paaschdag werden de bezoekers van Bollenland zelfs neg onaangenaam verrast door een fiksche hagel- e:i sneeuwbui, hetgeen overigens een fantastischen aanblik opleverde: al die kleurrijke hyacinthen met een sneeuw kleed als ondergrond. En ook gistermorgen lokte het weer er niet toe aan om er met de fiets op uit te trekken; eerst tegen den middag kwam de zon erbij en toen haalde nog menigeen zijn karretje voor den dag om eenige uren later terug te keeren, eenige bossen welriekende hyacinthen ais vreedzame jachttrophee meevoerend. Gemeente- en rijkspolitie had overigens geen moeite om ook op de drukste knoop punten het verkeer te regelen, terwijl ongevallen niet voorkwamen. Wel passeerden vrij veel auto's uit andere provincies en verscheidene Belgische en Fransche autobussen, maar hun aantal was lang niet zoo groot als in vroegere jaren met Paschen wel eens het geval was en verkeersopstoppingen hadden dan ook practisch niet plaats. De hoop van de bewoners onzer bloem bollenstreek blijft gevestigd op de restee- rende dagen der Paasohvacantde en de eerstkomende Zondagen. Trouwens de Centrale Commissie voor het vreemdelingenverkeer in de streek heeft haar groote actie pas ingezet. Zoo wel de hyacinthen als de tulpen moeten het hoogtepunt van den bloei nog bereiken en daarvoor is zeker nog eenige dagen goed en warm weer noodig. Maar de bloemen staan overal op ber sten: een lekker warm voorjaarszonnetje is in staat om het bollentapijt in' korten tijd in de prachtigste kleuren voor onze bewonderende oogen te ontvouwen! Vanzelfsprekend kon de N. Z. H. het vervoer gemakkelijk de baas blijven. Het aantal passagiers, dat zij op beide Paasch dagen in en om onze stad vervoerde be droeg respectievelijk 20.866 en 38.374 tegen 25.131 en 45.302 met Paschen 1935. Hierbij moet evenwel niet uit het oog worden verloren, dat in de eerste plaats Paschen het vorige jaar later in den tijd viel. terwijl bovendien de groote Flora tentoonstelling te Heemstede een buiten gewone attractie vormde, welke duizenden bezoekers trok. CENTRALE OUDERRAAD. Verslag over het jaar 1935. Het wachten blijft voorloopig op de koesterende voorjaarszon; als die er is, dan komen de bloemen en bezoekers vanzelf Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Maakten we, in het vorig jaarverslag, melding van de opheffing van twee open bare lagere scholen te Leiden, dit jaar gaven de bezuinigingsmaatregelen geen aanleiding tot opheffing van meerdere dezer scholen Dit kan in het licht der overheidsmaat regelen van de laatste twee jaren t.a.v. de openbare school in het algemeen, tot op timisme leiden. Daartegenover staat, dat in September 1935 aan de O.L.S. Lange- brug B. geen eerste klasse gevormd kon worden wegens gebrek aan leerlingen. Bedenken we daarbij, dat in Leiden vele kinderen de bijzondere scholen bezoeken, omdat die scholen dichter bij huis staan of de gebouwen soms mooier en grooter ziin dan de openbare schoolgebouwen, doch geenszins, omdat de ouders dier kin deren aangesloten zijn bii een kerkgenoot schap waartoe die scholen behooren. dan wil het ons voorkomen, dat meerdere activiteit der Oudercommissie in samen werking met het onderwijzend personeel der Langebrug-B-school wel tot vorming van een sterke eerste klasse zal kunnen leiden. Overigens geeft 1935 alle reden tot dankbaarheid over de activiteit van vele Oudercommissies. De medewerking van Hoofden en Onder, wijzend Personeel gaf hen daarbij groote steun en leiding en was oorzaak van ver sterking der wederziidsche waardeering. In prettige samenwerking en dank zij de medewerking van zoo goed als alle oudercommissies vele hoofden van scholen en onderwijskrachten gelukte het de St. Nicolaas-intocht-commissie dit jaar weder om een uitstekend geslaagden intocht te organiseeren. Moesten we in ons vorig jaarverslag melden, dat nog niet aan alle openbare scholen oudercommissies waren gevormd thans in het ons een genoegen te kunnen schrijven dat bii het einde van 1935 wel aan alle openbare lagere scholen ouder commissies bestaan. Nog willen we hier wijzen op „de Cen trale School voor het 7e en 8ste leerjaar" en de school voor „Buitengewoon Lager Onderwijs". Foto Bleuzé. 2? Ned. Bond van Jongelingsvereenigin gen op Gereformeerden Grondslag, afdee ling Zuid-Holland h'ieffi gisteren hiST ter stede zijn 43e jaarvergadering. Onze foto toont een aantal afgevaardigden op en voor de brandtrappen v. d. Stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1