LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 April 1936 TELEGRAMMEN. VOORDRACHTSOEFENING LEIDSCH MUZIEKLYCEUM. Meerdere aardige prestaties. Vele ouders en belangstellenden waren gisteravond in de kleine Stadszaal veree- nigd om de prestatie's der leerlingen van het Leidsch Muzieklyceum te beluisteren. Deze voordrachtsoefening werd geopend met een woord van den voorzitter der Commissie van Advies prof. dr. H. J. Lam, die er op wees, dat ditmaal een strengere selectie was toegepast en alleen die leer lingen tot de voordrachtsoefening waren toegelaten, die door hun IJver of hun ta lent iets bereikt hadden, dat het L. M. L. als gemiddelde of meer móet en mag eischen. Er Is door directrice en leer krachten hard gewerkt. Naar het spr. voorkomt werd onder hun bekwame lei ding Iets bereikt, waarmee men voor den dag mag komen. Spr. leidde vervolgens de nieuwe leerkrachten in. De veranderingen in het onderwijzend personepl waren een onderdeel van de reorganisatie van het L. M. L. Ook besprak prof. Lam uitvoerig de reeds door ons vermelde instelling van eenige muziekbeurzen, een nieuwe maat regel, die een uitvloeisel is van de onder de leerkrachten heerschende toewijding en collegialiteit en waarvan het initiatief van hen is uitgegaan. Het „woord" was dan aan een groote serie leerlingen van héél Jong af tot bijna volwassen toe. die. hetzij op de plano, het harmonium of de viool en ook ln zang, blijk gaven van hun vorderingen. Wij wa ren ten zeerste benieuwd, hoe zij het er af zouden brengen, want onze herinnering ging uit naar een vorige uitvoering, waar over wij helaas niet bepaald gunstig kon den refereeren. Het is steeds moeilijk een Juiste maat staf aan te leggen voor de graden, waar aan de jeugdige leerlingen hebben te vol doen. Maar het is niet moeilijk te beoor- deelen, wanneer leerlingen blijven onder een bepaalden norm. die men van een school, welke een zekere belangrijke plaats in ons muziekleven wil innemen en die haar leerlingen ln het Openbaar laat op treden. toch altijd mag eischen. Bleef men een vorig maal beneden dien norm. dit maal was er ln menig opzicht een ver heugende vooruitgang, zélfs waren er leer lingen, waarop onze aandacht sterk is ge vallen en die zeker wat voor de toekomst beloven. Mogelijk is dit ook het gevolg van het feit, dat het Muzieklyceum nu langer heeft gewerkt en deze langere studie heeft dus in bepaalde gevallen een ver blijdend succes gehad. Zoo willen wij van de vele leerlingen, die wij hoorden, allereerst noemen de hee- ren A. Akkerman en B. Harmsen, die het stellig niet gemakkelijke Vioolconcert in C-moll van Max Bruch speelden en daar mee een welverdiend en krachtig succes oogstten. Het zou ons niet verwonderen, wanneer wij den violist Akkerman op den duur nog eens op andere uitvoeringen dan een leerlingenavond zouden begroeten, want zijn gedegen spel, zijn vaste, heldere streek, zoowel in de lagere als in de hoo- gere regionen, zijn vèrgevorderde techniek en warm muzikaal spel, waren ons een verrassing. Ook zijn accompagnateur de heer Harmsen is ons opgevalen als iemand die weet, wat musiceeren is. Dit duo moge zoo blijven voortwerken! De sopraan mej. Greeth Versteegh leer den wij vroeger reeds kennen als iemand met een mooie stem: zij zong „Zueignung" van Richard Strausz niet Johan S. zooals het program vermeldde! - en „Ver- gebllches Standchen", van Brahms. Meer bezieling ln de voordracht zij haar nog steeds toegewenscht! Van de overige leer lingen, die al een eind op den goeden weg zijn. noemen wij Jan v. d. Veld (planoi en Bertus van der Linden (piano en or gel!, alsmede Nelly Klarenbos, wier lichte sopraan ons beter beviel ln haar duet uit Figaro met mej. Versteegh, dan ln de voor haar nog te zware „Valse" van Ardltl. Het laten zingen en spelen van te zware opgaven is op dergelijke avonden een wel meer voorkomende fout. Er ls wel eens een neiging te gemakkelijk een succes te behalen, maar dat mag niet gaan ten koste van de ontwikkeling. Zoo was het „O, versenk", van Brahms voor mej. Thea van Bockel bepaald nog veel te hoog ge grepen: wij hopen, dat men zich aan der gelijke vergissingen niet meer schuldig zal maken. Overigens belooft ook deze stem wel het een en ander, als men maar voor zichtig te werk gaat. Een heel jonge pia niste Marletje Laterveer gaf blijf van veel durf en reeds vasten, technischen onder grond: zij kan het nog wel vér brengen! Over het algemeen was het prettig te hoo- ren, hoe de jongeren rythmisch en tech nisch aardig voor den dag kwamen: an dere te stellen eischen mogen bij meer dere ontwikkeling ook nog komen! Het is niet mogelijk alle nummers ge detailleerd te bespreken: laten wij onzen indruk samenvatten en dan zeggen, dat wij met genoegen een groot deel der leer lingen gehoord hebben en dat de „selec tie" waarvan prof. Lam sprak, alsook de ernst en de toewijding meerdere bevredi gende resultaten hebben afgeworpen. Nog zij vermeld, dat de koorklasse, onder lei ding van mej. Annie Dijkstra ook aardig heeft gezongen. De leerares begeleidde zeer muzikaal ook de zangleerlingen maar soms te luid. Moge een krachtigs begeleiding den leerlingen een zekeren steun geven, anderzijds bestaat het ge vaar. dat zij zich gaan forceeren, hetgeen absoluut vermeden moet worden! Héél goed en veelbelovend slaagden ook enkele deelen uit de Petite Suite voor 2 piano's van Debussy, waarin het spel van enkele vrouwelijke leerlingen van alles zins tevredenstellend gehalte was. De directrice mej. Westendorff en mej. Dijkstra werden bloemen aangeboden. Op dezen avond heerschte de gebruikelijke geanimeerde stemming, die dergelijke uit voeringen eigen is. Het Leidsch Muziekly ceum gaat in verschillend opzicht den goeden weg op! CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG. Buwalda en door ds. Kuilman. Aanvanke- kelljk zou ds. C. de Meyere spreken, maar deze was door ongesteldheid verhinderd. De heer Buwalda sprak naar aanleiding van een gedeelte uit Jesaja over het lijden van den Heiland. De menschen spreken daarover in onze dagen veel. omdat ze er erg gevoelig voor zijn, maar helaas zijn ze het al spoedig weer vergeten wat Jezus voor ons gedaan heeft. Vrijwillig is hij den dood ingegaan. Hebben wij Zijn kruis al eens van dichtbij gezien? Christus heeft daaraan gehangen voor ons. Wie kan dat begrijpen? Wat een verschil tusschen de handen van Judas, met bloed bevlekt, die de zilveren penningen opraapte de han den van Pilatus die ze in onschuld waschte en de handen van Jezus, die aan hét kruis genageld werd voor de zonden der wereld. En nog staat Jezus met die genagelde handen uitgebreid om zich over ons te ontfermen. Laten wij al de dagen onzes levens daaraan mogen denken. Ds. Kuilman sprak naar aanleiding van enkele verzen uit Corinthe 15 en wees er op dat wil niet alleen Goeden Vrijdag, maar ook Paschen hebben. Wij denken er dikwijls aan dat het de Farizeeën, de Jo den waren die Jezus gekruisigd hebben, maar het ziin die menschen niet geweest. Wii allen doen dagelijks hetzelfde. Spr. wees er verder op. dat wij allen, zooals we op de wereld zijn. eenmaal moeten sterven De dood zal ons allen te machtig worden. De duivel fluistert ons daarbij in dat we verloren gaan. Gode zit dank. dat Christus voor onze zonden is gestorven. De Kerst boodschap verkondigt ons de komst van den Redder Goede Vrijdag delgt de zon den uit. Maar de Bijbel houdt niet op bij het eraf Ons geloof eindigt met een op- gestanen Heiland, die over dood en graf heeft getriomfeerd Bulten God kunnen wij het ln ons leven niet stellen Wil kunnen a 'een gelukkig leven als wii Zijn eigen dom zijn. De avond werd opgeluisterd met zang door het dameskoortje van den Ned, Chr. Vrouwenbond en piano- en vioolspel door mej. Rie Eikerbout en de heer Trouwee. In de pauze werden doosjes sigaren en pakjes koffie uitgereikt. Paasch-Wijdingsavond. Vanwege het Chr. Comité voor Werkloo- zenzorg werd gisteravond ln gebouw „Pre diker" ln verband met het op handen zijnde Paaschfeest een wijdingsavond ge houden onder leiding van den voorzitter den heer J. Slechtenhorst. De werkloozen, die ln grooten getale waren opgekomen werden toegesproken door den leider "van het Leger des Hells in onze stad, den heer OPENBARE LAGERE SCHOOL. Ouderavond Zuidsingel A. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer A. van der Neut, dezen avond met een hartelijk woord van welkom, in het bij zonder gericht aan den heer Koelewijn, Jachtopziener ln „de Pan", te Wassenaar. Het hoofd der school hield daarna een kleine causerie, waarin hij naar voren liet komen, hoe de reinheid van het school kind van groot belang ls voer het kind zelf en hoe deze tevens de bezuiniging in de hand werkt. Verder vestigde de voor zitter de aandBClit der ouders op het jenge vogelleven en riep aller medewerking in, om deze zoo hoogst nuttige dieren te sparen en tevens te verhinderen, dat kin deren den nestbouw en het broeden ver storen. Hij vestigde met klem de aandacht der ouders op het feit, dat, wanneer wij de kinderen wijzen op het groote nut der dieren voor ons, menschen. de dierenbe scherming ln de hand gewerkt wordt, en wij bij de kinderen gevoelens aankweeken, die later van groot belang zijn. Maar wij, groote menschen, dienen ln alles voor te gaan. Daarna waren nog eenige huishoudelijke zaken aan de orde, waarna spreker het woond gaf aan den heer Koelewijn, die zou spreken over „Vogels". En wat deze spre ker vertelde en liet zien, was ln één woord prachtig. De lantaarnplaatjes waren schitterend, de daarbij behoorende cause rie alleraardigst en zeer begrijpelijk. Wat een verbazing wekte het, toen spreker vertelde, dat een koolmees voor één broedsel 50 kg. insecten noodlg had. Wat. keek iedereen op, dat het kleine winterkoninkje te midden van al het lawaai ln den stal van den boer bleef waar hij eens zijn woonplaats had gezocht. Was het niet aardig te vernemen, hoe ln het domein van den heer Koelewijn een wulp zoo mak was gewerden, dat deze met de hand kon worden aangeraakt. Wat waren de plaatjes van de nacht zwaluw, de steenulltjes, de sperwerjon gen uitnemend. Toen de spreker geëindigd was, werd hij beloond met een daverend applaus. Een leder was ten zeerste vol daan. Het was voor het hoofd der school een prettige opdracht, spreker te mogen bedanken voor alles, wat men op dezen avond gezien en gehoord had en toen de voorzitters den ouders vroeg of ze den heer Koelewijn nog eens als spreker wil den hooren, klonk er een eenstemmig „Ja, heel graag" door de goed gevulde zaal. Hierna was de pauze, waarin den ouders een kop chocolade en biscuits werden aan geboden Vervolgens demonstreerde de heer kühler, hoe hij gewend was met de kinde ren te werken En wat de kinderen deden en te aanschouwen gaven, viel ten zeer ste ln den smaak der ouders. Er werd bui tengewoon goed gewerkt. Vele ouders ke ken zich de oogen haast uit. Van zulke gymnastiek hadden ze niet gedroomd. Wat werkten de jongens en wat deden ze hun best. En wat ging alles in een geweldig tempo. De avond vloog om. De heer Kühler mocht een zeer dankbaar applaus ln ont vangst nemen Het was voor het hoofd der school wederom een prettige taak, den heer Kühler te bedanken, voor het vele werk en de moeite, die hij zich getroost had. de jongens zoover te brengen. Even eens gevoelde de voorzitter zich verplicht, den heeren Volkers en van Weerlee zijn oprechten dank te betuigen voor alles wat zij gedaan hadden om dezen ouderavond weer te doen slagen. Met een hartelijk „tot weerziens" sloot de heer van der Neut dezen bijzonder geslaagden ouderavond. PASSIEAVOND VOOR R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Passievcordracht door den heer Theo van de Meer. Gisteravond vond ln de groote zaal van het St. Josephgezellenhuis een passieavond plaats, waarvoor alle R.K Jeugdige Werk loozen waren ultgenoodig'd. Velen hadden aan den oproep gehoor gegeven en toen recto" Beune den avond met een wel- komsrivoordje opende, was de zaal goed bezet. Rector Beune meende, dat de ver- eeniglng voor werkloozenzorg geen moole- ren avond dan een passieavond ln deze week kbn organiseeren en verheugde zich over de bereidwilligheid van den heer Theo DE OORLOG IN ABESSYNIË. Het Italiaansch legerbericht. ROME, 8 April. (Reuter) Het Italiaansch legerberieht nr. 178 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: langs den weg naar Dessie is de Galla- bevolking in opstand gekomen tegen de choa's, zij brengen zware verliezen toe aan het vluchtende leger van den Negus. In de gebieden Gondar, Semien en Wol- kait bieden vele stamhoofden hun onder werping aan. In alle bezette gebieden worden weer de normale markten ge houden. De sancties. GENEVE, 8 April, iReuter). De Mexi- caansche regeering heeft een nota ge zonden aan den voorzitter van de commis sie van achttien, waarin wordt verklaard, dat geen verantwoordelijkheid kan warden genomen, voor eiken maatregel, welke tot resultaat zou hebben de sancties te ver zwakken of niet doeltreffend te maken, of het gebouw van de collectieve veilig heid te verzwakken. ROME, 8 April. (A.N.P.). De regeering van Ecuador heeft medegedeeld, dat zij niet verder zal deelnemen aan de econo mische en financieele sancties tegenover Italië. De Italiaansche diplomatieke vertegen woordiger te Quito, die ter zake een offi- cieele nota had ontvangen, heeft niets vernomen, wanneer Ecuador de sancties niet verder zal toepassen. Een nieuw soort strijdgas? ADDIS ABEBA, 8 April. (Reuter). Vol" gens nog niet bevestigde geruchten zou de overwinning van de Italianen aan het Noordelijk front voor een groot doel te danken zijn aan een nieuw soort strijd gas, dat zelfs door de modernste maskers heendringt. Naai men zegt. worden de getroffenen eerst blind, het hoofd zwelt op en na een versehrikkelijken doodstrijd van 20 minu ten sterven zij. Gifgas op Kworam. ADDIS ABEBA, 8 April, (keuter). De regeering van Abessynie deelt mede, dat de Italiaansche vliegtuigen mosterdgas strooien op het gebied van Kworam. ZIJ maken hiermede tallooze slachtoffers onder de burgerbevolking, Tot kalmte aangespoord. ADDIS ABEBA, 8 April. (Reuter). De autoriteiten van Addis Abeba hebben een oproep tot de bevolking gepubliceerd, waarin tot kalmte wordt aangemaand. Verder wordt gezegd, dat Indien de Italia nen de stad zouden bombardeeren, dit een teeken ls. dat hun troepen het leger van de Abessljnen niet tot wanorde kun nen brengen. Italiaansche verlieslljst. ROME, 8 April. (Reuter). Het aantal dooden van de Italiaansche troepen in Oost-Afrika van I Januari tot 30 Maart bedraagt 1622. HET TRANSITOVERKEER DOOR DEN POOLSCHEN CORRIDOR. WARSCHAU, 8 April (Havas) Na langdurige onderhandelingen tusschen Polen en Dultschland is de schadeloos stelling, welke Duitschland aan Polen moet betalen, voor het transitoverkeer door den Poolschen corridor geregeld. Met lhgang van 26 Maart moet Duitschland maandelijks 1.500.000 goudmark contant betalen De likwldaUe van de achterstal lige schuld zal later worden geregeld. ANTI-DUITSCHE ONLUSTEN. WARSCHAU. 8 April (Havas) Te Weirowo, nabij de baai van Dantzlg heb ben Duitsche demonstratie plaats gehad. Een aantal Polen hebben de vensters van de woningen van Dultschers Ingeworpen. De politie verrichtte een aantal arrestaties DE SABOTAGE OP SCHEPEN, NEW YORK, 8 April iReuter) Niet tegenstaande het dementi schrljlt de New York Times, dat het bureau van de navi gatie- en stoombootinspectie den radlo- telegraflsten van alle Amerikaansche pas sagiersschepen en vrachtschepen heeft opgedragen het bureau op de hoogte te houden van elk geval van sabotage of In subordinatie aan boord. Het bureau heeft een lijst van 300 ge vallen samengesteld van gevallen van In subordinatie Hieronder zijn verscheidene gevallen, waarin de zeelieden weigerden deel te nemen aan de „brand-manoeu- vres" aan boord. van der Meer uit den Haag, den Christus vertolker uit het Passiespel van Pastoor Möller te Voorburg, om dezen avond met enkele passievoordrachten op te luisteren. Nadat het koortje Sint Franciscus Liefde werk onder leiding van den heer Vlas veld en het strijkje der Josephgezellen en kele stemmige nummers ten gehoore had den gebracht, was het woord direct aan den heer van der Meer die voor de pauze enkele fragmenten uit het Lijdensverhaal van Pilatus tot het Kruis declameerde. In de pauze besprak rector Beune het zomer- programma. waarin onder andere excursies sportdagen en vlschtochtjes voorkomen. Nadat het S.FD.-koortje zich nog eens had laten hooren, was het woord weer aan den heer Theo van der Meer, die zich ook in het tweede gedeelte van het pas sieverhaal als een begaafd declamator Het kennen, waarna spr nog een schets „In den Paaschtljd" ten gehoore bracht. Rec tor Beune dankte den heer van der Meer vervolgens voor de wijze waarop hij dezen avond had gemaakt tot een waren passie avond en hoopte dat allen begrepen heb ben. wat spr. reeds in het begin van den avond naar voren had gebracht, dat uit lijden verblijden, uit strijden de overwin ning en uit sterven het leven wordt gebo ren. Vervolgens dankte spr het koor en het strijkje, die belde op verdienstelijke wijze hadden meegewerkt om dezen avond te doen slagen. De avond werd besloten met het „Ave Maria" uitgevoerd door" het S.F.L.-koor. HET FRANSCHE VREDESPLAN. BESTAAT UIT 2 GEDEELTEN. SPORT. GENEVE, 8 April (Reuter) De tekst van het Fransche plan omvat 20 pagina's, ver deeld over twee documenten, het eerste getiteld „verklaringen van het constructie ve Fransche plan tot actie voor den vrede" en het tweede getiteld: „memorandum op het Duitsche antwoord van 1 Februari". Het eerste document is verdeeld ln 25 paragrafen, verdeeld in 4 hoofdstukken. Hierin wordt o.a. voorgesteld gelijkheid van reohten in te voeren, met eerbiedi ging van de overeenkomsten, het Inter nationale recht en geen hegemonie van cenlg land. Verder wordt gesproken over collectieve veiligheid, wederkeerlgen bij stand en ontwapening. In verband hiermede wordt voorgesteld, een commissie ln te stellen, welke alleen Europeesche kwesties zal behandelen. Frankrijk stelt eveneens een vrede van 25 jaar voor met wederkeerlgen bijstand en de organisatie van een internationale legermacht, ter beschikking van den Vol kenbondsraad. welke beschikt over gemo toriseerde eenheden en luchtvaart. Een commissie zal worden ingesteld, welke de controle uitoefent over de bewapening van alle landen. Op economisch gebied wordt voorgesteld een samenwerking tusschen alle volkeren, met uitbreiding van het crediet en mone taire stabiliteit uitwisseling van de voor naamste grondstoffen en koloniale mark ten. In het tweede document worden de po gingen van Dultschland om de bezetting van het Rijnland te rechtvaardigen ver worpen. De tegenvoorstellen eindigen met een kort communiqué over het algemeen van belde documenten. DE COMMISSIE VAN DERTIEN BIJEEN. GENEVE, 8 April (D.N.B.) Hedenochtend omstreeks 11 uur ls de oommissie van dertien van den Volkenbond onder voor zitterschap v. d. Madariaga btieen gekomen om het Italiaansch-Abessijnsch conflict te bespreken. Aan de zitting namen o.a. deel Eden, Flandln en Titulescoe. Eden verklaarde, dat men er wel aan moet denken, dat beide partijen in het Itallaansch-Abessljnsch conflict de „gas- conventle" van Genève ln 1925 hebben onderteekend, waarin het gebruik van stTljdlgas absoluut wordt verboden. Het gebruik van gifgas door Italiaansche vliegeniers doet thans vragen, of de inter nationale conventies nog wel eenige waarde hebben. De zitting werd vervolgens tot vanmid dag 4 uur verdaagd, teneinde den secreta ris-generaal van den bond gelegenheid te geven, zich ln verbinding te stellen met den voorzitter van liet Roode Kruis, inzake de klachten van Abessynië. GENEVE, 8 April (Reuter). Nadat Eden een onderzoek had verzocht naaf de klacht over het gebruik van gifgas vroeg Flandln, dat het onderzoek niet tot een van de partijen beperkt zou blijven en dat ook een onderzoek zou worden Ingesteld naar de klacht van de Italianen Inzake de wreedheden van de Abessljnen. Over eenkomstig dit verzoek werd besloten. ZAMORA OFFICIEEL AFGEZET. MADRID, 8 April (Reuter). De staats courant bevat heden het bericht, dat Zamora is afgezet als president en vervan gen door Mar tinez Barrio. KNOEIERIJEN BIJ PETROLEUM- MAATSCHAPPIJ. LOS ANGELES. 8 April (A.N.P.) Carl W. Beekman, de vroegere president van de Standard Royalty Company Inc. te Shreveport (Louisiana! is gisteren alhier gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid in een petroleum-schan- daal, waar 500.000 dollars mede gemoeid zijn. o LINDBERGH MAG IN ENGELAND VLIEGEN. LONDEN, 8 April (Reuter) pet Brit- sche Ministerie van luchtvaart heeft Lind bergh toegestaan in Engeland te vliegen met zijn Amerikaansche brevet FELLE KOUDE IN DE OOSTZEE-STATEN RIGA, 8 April (Stefani) Felle sneeuw stormen woeden over de Oostzee. In Let land schijnt het, of de winter terugkeert, langs de kust drijVen groote Ijsblokken, waardoor de scheepvaart wordt belem merd. Ook Estland wordt door sneeuw stormen geteisterd, welke aanzienlijke schade hebben aangericht. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ofschoon er in de vorige weken voor de komende feestdagen, wat betreft goed slachtvee, reeds veel was ingekocht, viel er toch op de markten van begin dezer week een tamelijk vlotte handel te con- statoeren terwijl het aanbod flink was te noemen Successievelijk ls er op de slachtveemarkten een beetje fleuriger stemming ontstaan en hieraan zullen eenige aankoopen voor export niet vreemd zijn, want bij wel niet groote kwantums schijnt er toch geregeld een weinig de grens over te gaan en er zijn teekenen die er op wijzen, dat de naaste toekomst in dit opzicht iets meer belooft. Het is ons b.v. bekend dat aan enkele commis sionairs reeds beduidende opdrachten ln uitzicht zijn gesteld, doch elk voor zich ls „koopman eigen" zeer zwijgzaam. Over de geheele linie was ook het klein slachtvee begin dezer week vlotter en tot DE NEDERLANDSCHE OLYMPISCHE PLOEG NAAR BERLIJN. WAARSCHIJNLIJK 200 PERSONEN, WAARVAN 150 DEELNEMERS IN TWAALF TAKKEN VAN SPORT. (Van een specialen A.N.P.-Verslaggever). De Nederlandsche Olympische ploeg,, die ln de a.s. zomermaanden naar Berlijn en Kiel gaat, zal uit ongeveer 200 personen bestaan, waarvan 150 actieven ln twaalf verschillende takken van sport, aldus ver. namen wij op een vraag onzerzijds van de heeren S. van Rossem, secretaris van het N. O. C. en K, J. J. Lotsy, be stuurslid van het N.O.C.. en Nederlandsch cnef de mission, toen wij heden een on derhoud met deze beide heeren hadden. Deze 150 deelnemers zullen Nederland vertegenwoordigen ln de volgende takken van sport: athletiek. schermen, zwemmen, hockey, zeilen, schieten, wielrennen, kano sport, boksen, roeien en ruitersport en zeer waarschijnlijk ook ln den modernen vijfkamp. Zooals men weet staat voetbal hier nog niet bij, daar een beslissing hieromtrent nog niet kon worden genomen en "uitge steld is tot de eerstvolgende bestuursver gadering van den K3I.V.B. De heeren Van Rossem en Lotsy deelden ons mede, dat een 100-tal Nederlandsche heeren athleten ln vier huisjes ln het Olympische dorp zullen worden onderge bracht. In elke villa deze benaming mogen wij er heusch wel aan geven kunnen 22 athleten slapen waarvan twee personen op één kamer. Vanzelfsprekend zijn er waschkamers en ontspanningszalen aanwezig. De hockeyspelers krijgen een zonnig huisje, verder worden, over de andere wo ningen verdeeld, de zwemmers, de athle ten, de schermers, de wielrenners en de boksers hier ondergebracht. De voetballers zullen, indien deelgeno men wordt, niet in het Olympisch dorp wonen, doch ln een hotel te Berlijn. De Nederlandsche damesploeg, welke zal bestaan uit zwemsters en athleten, zullen, ln het zgn. Frauenheim, gelegen vlak bij het Olympische stadion, worden onder, gebracht. Komt men overal reeds plaats en ruimte tekort, hier ln het Frauenheim. zijn nog slechts 300 van de 450 beschik bare plaatsen bezet. De roeiers- en kano'-ers zullen ln het ontruimde modern Ingerichte politiebureau van Grunau worden ondergebracht, de schutters te Wannsee of ln een hotel ln de stad, de ruiters te Oatov en de zeilers natuurlijk te Kiel. De heeren Van Rossem en Lotsy hebben in de afgeloopen dagen zooveel mogelijk alles bezichtigd. De algemeene Indruk was. dat de orga nisatie op tijd klaar zal zijn, trouwens het Olympisch stadion zal reeds op 20 Juni met groote plechtigheid worden ingewijd, een generale repetitie dus voor de Olym- sche spelen. Wat het wlclrenen betreft, men heeft dezer dagen eerst besloten rondom het voetbalveld van de Berliner Sportklub een houten baan te bouwen met lengtelatten. De baan zal 8 meter breed zijn en ongeveer 1 Juli a.s. geheel ln gereedheid komen. WIJ vernamen voorts nog, dat het ln de bedoeling ligt de Nederlandsche equipe voor het vertrek naar Berlijn en Kiel, waarschijnlijk te Amsterdam samen te doen komen. Elke tak van sport zal te Berlijn een algemeenen leider hebben. Zoo vernamen wij nog, dat de heer De Vries als zoodanig voor het zwemmen zal optreden, de heer Swaab de Beer voon het wielrennen, dë heer Quarles van Ufford voor hockey, de heer Burger voor athletiek. lult.-kolonel Quarles van Ufford voor de ruiters, ter wijl dit voor de andere takken van sport nog niet definitief bekend ls. In het Frau enheim zullen de dames Braun en Van Wuyckhulse als leidsters optreden. VOETBAL. DE OLYMPISCHE DAG. Een wedstrijd tusschen een Nederlandsch en een Spaansch elftal. Naar wij vernemen zijn er besprekingen gaande, die, naar men hoopt, ertoe zullen leiden, dat op 7 Juni a.s. te Amsterdam in het kader van den Olympischen dag een voetbalwedstrijd NederlandSpanje wordt gespeeld. Gelijk bekend, wordt op een Olympischen dag nimmer een offi- cieele voetballandenwedstrijd gehouden, doch het geldt hier een ontmoeting tus schen een Nederlandsch bondselftal, dat zooveel mogelijk uit Internationale spelers zal bestaan en een sterk Spaansch elftal. De leiding van den Olympischen dag ligt wederom in handen van den heer K. J. J. Lotsy. Iets hoogere prijzen te plaatsen. Vette en nuchtere kalveren konden schoon worden verkocht, terwijl de prijzen gaande de markten Iets stijgende waren. Evenzoo was het wolvee flink prijshou dend te plaatsen en weer hoofdzakelijk voor Frankrijk en België. Ongunstig ls de Paaschweek voor den veehandel dus niet. De vette varkens gingen vrij wel niet mee, maar we verwachten hier toch ook binnen enkele weken weer eenige ver betering. Magere varkens en biggen zijn reeds duur genoeg en zoo de vette var kens momenteel op 20 cent zouden staan, zou er ln het magere goed, met het oog op het seizoen o. 1. een zeer drukke han del zijn Op de gebruiksvee-afdeelingen kan het koude weer toch geen voldoende Indruk maken op de koopers om de prijzen te doen kelderen. Integendeel, we vonden vooral het melkvee duurder en het guste weidevee werd sleepende weg, toch ook flink prijshoudend, verkocht. Op de verstelde markt heden hier ter plaatse wel een kalme stemming maar toch ook zeker niet minder. Vooral het goede vei was te verkoopen en prijzig.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2