Het congres der Philosophische en Technologische Studenten. 77ste Jaargang WOENSDAG 8 APRIL 1936 No. 23325 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BERICHT. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Redevoeringen van de hoogieeraren en Van Arkel De Graaff Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor oprendlng van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Vrijdag 10 April a.s. „Goeden [Vrijdag" verschijnt ons blad niet en zijn onze bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger en het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Goe den Vrijdag, 10 April a.s., zullen zijn ge sloten, en dat het bureau van den Bur gerlijken Stand op dien dag slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. 1728 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lange- gTacht 70 en Hooigracht 14, op 10 April as. (Goede Vrijdag) den geheelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen afleve ring van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake de gas_ of electri- citeitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70 (Tel. 1220). De Directeur voornoemd, 1729 G. A. VAN KLINKENBERG. Dr. E. J. ROELFSEMA. Het hoofdbestuur van de Ned. Here. Diaconessen stichting heeft benoemd tot chirurg aan het ziekenhuis te Meppel den heer E. J. Roelfsema. arts en eerste assis tent aan de heelkundige afdeeling van het Academisch Ziekenhuis alhier. DE E.MMABLOEM. De Zaterdag alhier gehouden verkoop van de Emmablcem ten bate der tuber culosebestrijding heeft f. 1624.36 opge bracht, dit is ruim f. 500 minder dan het vorige jaar toen f. 2150.21 werd ingezameld. Zij die zich gedrongen voelen om dit verschil te helpen nivelleeren. worden be leefd herinnerd aan het gironummer van den penningmeester 45396. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Magazijn „De Zon", Voor straat 3a, Katwijk aan Zee, manufacturen en mode-artikelen. Wijzigingen: E. R. Beulink, Lange Mare 40, Leiden, banketbakkerij. Bijvoeging uit- beoefend bedrijf: tevens broodbakkerij. N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" v/h. Hartevelt Zoon, Langegracht 55/67, Leiden. Nieuwe kassier: F. Sandberg, Lei den (Beperkende Bepalingen). Over de functies van de pharmacie en de chemie in de maatschappij. Het congres voor studenten in de phi losophische en technologische faculteiten in Nederland werd gisteravond voortgezet met een bijzondere bijeenkomst in de Universiteit. Prof. dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar in de pharmacograiphie aan de Universiteit te Utrecht hield een voordracht over: De functie van de phiarmacie in de iflaat- sohappij Rede van prof. dr. VV. C. de Graaff. Nadat spr. er op gewezen had, dat er over dit onderwerp de meest verbijsterende onkunde bestaat, memoreerde hij hoe de meer dan 70 jaar oude wet op de artsenij- bereidkunst den apotheker de verplichting oplegt, dat men dag en nacht bij hem in de gelegenheid moet zijn geneesmiddelen te verkrijgep. Deze verplichting brengt mede, dat de uitsluitend tot het bereiden en tot geneeskrachtig doel afleveren van geneesmiddelen bevoegde apotheker ge noodzaakt wordt aan zijn werkkamer het uiterlijk te geven van een winkel. Men vergeet daarbij, aldus prof. de Graaff, dat zijn geestelijke arbeid gezocht dient te worden in de deugdelijkheid van de medicijn, welke men ontvangt; men meent ten onrechte, dat het hier slechts handelt over een gewone verkoop van stoffelijke objecten, in casu geneesmidde len. Toch heeft de wetgever terecht inge zien, dat de pharmacie bij het hooger onderwijs een plaats moest worden inge ruimd, terwijl hij die plaatsing binnen den kring van de faculteit vaar wis- en natuur kunde van het volkomen juiste denkbeeld is uitgegaan, dat zij geheel dezelfde metho den toepast en volgt als de natuurweten schappen, Mochten haar natuurweten schappen eens door haar zijn gevoed, thans zijn de rollen omgekeerd. Het is de pharmacie, die op haar geheel te steunen heeft. Het beroep van apotheker is ontstaan als gevolg van een steeds toenemende ondeugdelijkheid van de te koop aangebo den geneesmiddelen, zooals spr. nader uit eenzette. Waar het den apotheker werd toegestaan dit beroep in volle vrijheid te beoefenen, werd in zekeren zin daarmee tevens bereikt, dat een belangrijk deel van het land in het genot werd gesteld van een betrouwbare geneesmiddelvoorziening. Slechts voor die centra, .vaar door plaat selijke omstandigheden de vestiging van den apotheker vooralsnog was uitgesloten, moest naar een andere wijze van genees middelvoorziening worden uitgezien en het lag voor de hand daarbij het oog te richten op de ginds gevestigden geneeskundige, ondanks het feit, dat deze te dier zake geheel onkundig was! Het is echter in hooge mate bevreem dend. dat de wetgever zich daarbij niet bewust werd, dat men hier niet anders dan een noodmaatregel had te zien, een toe stand. die verbetering eisch.te. zoodra de omstandigheden zich wijzigden. Het kon toch nimmer in de bedoeling liggen een altijd durende concessie te verleenen. De wetgever heeft echter geen oogenblik ge aarzeld den arts dit recht voor heel zijn Een kranig staaltje van huisvlijt heeft leverd door met geen andere hulpmiddelen werkplaats in het Korenhof No. 6 (Oude beeldengroep te vervaardigen. De groep links naai' rechts het Geloof, de Macht fond ter grootte van 3 bij i'lt meter, - 24J 3ich moeten haasten, want de heer spoedig weer voor andere onze stadgenoot, de heer H. Scheffer ge- dan gewone tuinaarde en water vóór zijn Vest nabij Pelikaanstraat) bovenstaande symboliseert „Het gezag", te weten van en het Recht. De beelden liggen op een Wie een en ander nog wil bewonderen, Scheffer zeide ons de verwerkte aarde modellen noodig te hebben. leven toe te kennen, ja er een soont erf recht op te vestigen, of althans toe te staan. Dit alles treft te meer, nu voor de jongeren de bestaansvoorwaarden zoo uiterst moeilijk zijn geworden. Indien men wensoht te spreken van een overbevolking onzer universiteiten en hoogescholen, daarover lijvige rapporten samenstelt en daarbij mede voor de pharmacie een nnmmerus clausus predikt, dan mag men zich wel eens eerst ernstig afvragen, of daardoor het belang van onze zieken wordt gediend en" of ook het belaing van de stu deerenden en afgestudeerden niet door een heel andere, zeker billijker oplossing zou zijn te bevorderen.... Op den apotheker rust de dure verplich ting de hoedanigheid van zijn geneesmid delen ten volle te waarborgen. Door den van hem gevorderden eed, dat hij de airtsenijbereidkunst naar beste weten en vermogen zal uitoefenen, is de apotheker gebonden, maar door dezen eed van hem te vergen, wordt tevens erkend, dat zijn beroep een bijzonder is, dat zeker nim mer commercieel mag of kan zijn. Dit alles wordt maar al te zeer vergeten, im mers, de verkoop van geneesmiddelen is weder mede in handen gekomen van han delaren en industrieelen, die in de door hen veil geboden waren niet anders kun nen zien dan uitsluitend handelsobjecten waarvan de beoordeeling van samenstel ling en deugdelijkheid geheel aan het oordeel van den tptaal onkundigen koo- per wordt, geëndosseerd. Deze verkoop, wel verre van onbeteekenend te zijn. heeft zich alom ingeburgerd, zonder dat de tot oor- deelen wel bevoegden zich daarover ook maar in het minst het hoofd gebroken hebben. Het niet ten volle begrijpen van de rol van den apotheker in het maat schappelijk samenstel heeft er ongetwij feld krachtig toe meegewerkt deze onge- wenschte toestanden in het leven te roe pen en te bestendigen. Het hoofddoel dat de pharmacie zich steeds voor oogen heeft te houden, is het deskundig bö'neeren van de apotheek, waar niet alleen waakzaamheid over de deug delijkheid der geneesmiddelen wordt be tracht. maar waar bovendien verlangd wordt dat alle controleerbare geneesmid- delvormen door eigen bereiding zullen worden samengesteld: immers dan. eerst zal het mogelijk zijn de volle verantwoor delijkheid daarvoor te dragen. Waar bovendien bij de vorming van de hedendaagsche geneeskundigen het ars- praescribendum nog al eens in de verdruk king komt, de moderne geneesheer zelden meer een samengesteld recept weet te schrijven, dient de apotheker voortdurend een waakzaam oog gevestigd te houden op deze door hem afgegeven voorschriften, om met zekerheid mogelijke vergissingen in het belang van de zieken te voorkomen. De verantwoordelijkheid van het lagere personeel in den apotheek strekt zich nimmer verder uit dan tot het recept, het is zelfs niet bevoegd dat onderdeel der pharmacie nit te oefenen anders dan onder direct toezicht van den apotheker. Dat dit toezicht noodig is, wordt doorgaans nog wel begrepen, maar menigmaal vervalt men daarbij verder tot de dwaze opvatting, dat hier mede de hoofdbezigheid van den apotheker moet worden gezocht! Evenmin schijnt men te begrijpen, dat geneesmiddelen van huis uit gewone han delsobjecten zijn, dat zij door den apothe ker uit den niet verantwoordelijken han del worden betrokken. Het is dan ook steeds aan den afnemer hun kwaliteit te beoordeelen en waardeeren. Het kan daarom nooit de bedoeling zijn, dat de handel rechtstreeks het groote publiek van geneesmiddelen voorziet. Het zelfde geldt voor al die detaillisten, die zich op grond van het gemis aan nood zakelijke kennis, geen juist oordeel over de hoedanigheid, samenstelling en deug delijkheid van deze handelsproducten kunnen vormen. Het voortdurend toezicht van den apotheker schijnt al heel weinig gewaar deerd en begTepen te worden, ik vrees zelfs niet in geneeskundige kringen! aldus spreker. Tenslotte wees spr. nog op de toxicolo gische en de bromatologische kennis die de apotheker bezit. Ook op het onderzoek van pathologische producten wordt hij georiënteerd, zoodat hij als volkomen be trouwbaar en wetenschappelijk onderlegd medewerker bij het medisch, chemisch, bacteriologisch en microscopisch onder zoek hem kan terzijde staan. De verspreiding der apothekers over het gansche land brengt het ontzaglijk g-root voordeel mede, dat men op vele plaatsen, die anders van dergelijke hulp verstoken zouden zijn, over zijn hulp en voorlichting kan beschikken, niet slechts hier te lande, maar evenzeer in de koloniën. Heeft men, zoo besloot prof. De Graaff, de maatschappelijke beteekenis van de pharmacie voor die uitgestrekte gebieden hier te lande wel ooit voldoende begre pen? Mogen de Fransdhen ons ten voor beeld strekken die beter en juister van het maatschappelijk nut der pharmacie heb ben weten te profiteered en het daarbij ook openlijk hebben durven erkennen. Vandaag was het de derde en laatste dag van het congres. Vanochtend om 11 uur hield prof. dr. A. E. van Arkel alhier een voordracht over: De functie van de chemie in de maat schappij. Voordracht van prof. dr. A. E. v. Arkel. Spr. herinnerde eraan, welk een enorme rol de scheikunde in het dagelijksche leven speelt. Het materiaal, waaruit onze wonin gen zijn geconstrueerd, waaruit onze dage- lijke gebruiksvoorwerpen en onze kleeding bestaan, alie hebben, voor zij in dezen toestand gekomen zijn, in het algemeen talrijke chemische bewerkingen ondergaan. Zelfs aan ons voedsel is de scheikunde r.e pas gekomen. Zoo wordt bijvoorbeeld meel dikwijls met chemische middelen gebleekt, terwijl aan allerlei voedings- en genotmid delen stoffen worden toegevoegd om smaak en geur te verbeteren. Zonder de scheikunde zou de wereld er geheel anders ultzen dan nu het geval is. Dat ondanks de geweldig toegenomen be volking, in weerwil van de verwoestingen in den wereldoorlog aangericht, en on danks den chaotischen toestand in de distributie der goederen, de aarde nog steeds in staat is haar bewoners te voeden, zelfs in ruimere mate dan bijv. een eeuw geleden, is te danken aan de ontwikkeling van de techniek, die daarbij gesteund werd door de exacte natuurwetenschappen. Ongetwijfeld heeft hierin de scheikunde een belangrijk aandeel gehad. Wij behoe ven alleen maar te denken aan de beteeke nis van de kunstmeststoffen. De syntheti sche bereiding van stikstofverbindingen uit de atmosferische stikstof heeft het mogelijk gemaakt tekorten aan stikstofverbindingen in den akkerbodem, die door intensieve cultuur ontstaan, aan te vullen. Een probleem, in het belang niet onder doende voor het stikstofvraagstuk, ls ech ter tot nu toe niet opgelost. Sommige des kundigen vreezen namelijk, dat op den duur de intensieve cultuur een ernstig te kort aan fosfor zal doen ontstaan, welke tekorten niet zouden kunnen worden aan gevuld uit de natuurlijke fosforvoorraden. Hoewel volgens anderen deze voorraden toch nog wel zoo groot zijn, dat een spoe dige uitputting niet te vreezen is, rijst toch de vraag, of niet alreeds in de naaste toe komst maatregelen moeten worden geno men, om de fosfor, die aan het bouwland wordt onttrokken, zooveel mogelijk weer in de circulatie terug te brengen. De economi sche verwerking van den afval der groote steden tot fosformeststoffen biedt een pro bleem van zeer groot belang, dat waar schijnlijk alleen door samenwerking van chemie en biologie tot oplossing kan wor den gebracht. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat aan de verschillende physiologi- sche processen, die zich in het lichaam van planten en dieren afspelen een veel grooter aantal elementen deelneemt dan men oor spronkelijk vermoedde. Vermoedelijk is voor het leven zelfs een aantal zeer zeld zaam voorkomende elementen noodzake lijk. Het zal nu een belangrijk onderdeel van de taak van de scheikunde worden de methoden van opsporing en kwantitatieve bepaling van deze elementen uit te werken, opdat men in gevallen van storing door ge brek aan deze elementen, de reden van de storing zal kunnen ontdekken en de mid delen zal kunnen aangeven om deze tekor ten aan te vullen. Dit zal alleen mogelijk zijn wanneer men weet in welke mineralen of gesteenten men deze elementen zal kun nen aantreffen. Zoo beschouwd, zal een diepgaande studie van de eigenschappen dezer zeldzame elementen en hun versprei ding over de aarde van fundamenteel be lang kunnen worden. Lagen de problemen, die tot dusver wer den aangeduid, voornamelijk op het gebied der anorganische scheikunde, ook de orga nische scheikunde zal in de toekomst nog een uiterst belangrijke taak te vervullen hebben. Een zeer belangrijk gebied is hier de bereiding van geneeskundige praepara- tcn. Als wij zien welke successen de syn thetische organische chemie reeds behaald heeft bij de bereiding van verdoovingsmid- delen, die pijnlooze operaties mogelijk ma ken, dan mogen wij ook voor de toekomst in dit opzicht nog belangrijke successen verwachten. Onderzoekingen van de laatste tientallen jaren hebben aangetoond dat de schei kunde ook in den strijd tegen de kanker- een belangrijke rol zal kunnen spelen. Se dert men heeft aangetoond, dat zeer be paalde chemische verbindingen, wanneer zij gedurende langen tijd met de huid in aanraking komen, kanker kunnen veroor zaken, kan men de hoop koesteren, dat het voortgezet onderzoek ons den weg kan wij zen hoe wij ons kunnen beschermen tegen deze gevaarlijke stoffen, terwijl de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat middelen gevonden worden, om de schadelijke wer king ervan te niet te doen. Buitengewoon belangrijke werk zal nog verricht kunnen worden door de nauwkeu rige studie van de z.g. hormonen en vita minen. Van beide groepen zijn reeds eenige vertegenwoordigers door directe synthese verkregen. I11 het vitamine D dat tegenwoordig reeds od groote schaal gefabriceerd wordt, heeft men de beschikking gekregen over een afdoend middel tegen de vroeger vaak voorkomende Engelsche ziekte. Waar wij hier pas In het begin van een BINNENLAND. Financiering der industrie; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (3e Blad). Dreigend conflict in het visscherij- bedrijf te IJmuiden. (Binnenland, 4e Blad) Protestvergadering van huiseigenaren tegen het vaste lasten-ontwerp. (Binnen land, 4e Blad). Jaarvergadering te Lisse van de vereeni- ging „De Hyacinth" (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Zware brand te Sittard. (Laatste Berich ten, l'e Blad). Relletjes bij „Heldenkennis" te Haar lem; 20 N.S.B.'ers vrijgesproken. (Recht zaken. Ie Blad). BUITENLAND. De Commissie van Dertien te Genève bijeen. (Buitenland, 2e Blad en Tel., Ie Bi.) De Italiaansche opmarsch in Abessynië (3e en le Blad). Zamora afgetreden als president van. Spanje. (Buitenland, 2e Blad). Ernstig vliegongeval in Amerika. 11 doo- den. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). In Mexico is uoor een aanslag een trein verongelukt. 9 dooden en 18 gewonden. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). Het Fransche vredesplan. (Tel., le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Vroom Dreesmann brengt speciale Paas-aanbiedingen! (Op pagina 4 van het 4de Blad). (Ingez. Med.) groot gebied van onderzoek staan, mogen wii verwachten, dat door samenwerking van scheikunde, biologie en geneeskunde heilzame resultaten bereikt kunnen wor den. De hier genoemde voorbeelden zouden nog gemakkelijk met tientallen andere kunnen worden aangevuld, echter is hier mede al wel voldoende de belangrijke functie die de scheikunde in de maat schappij te vervullen heeft, toegelicht. Zij geven echter slechts één aspect van deze taak. Schrijvende over de waarde der weten schap zegt Poincaré het volgende: „achter datgene, wat de wetenschap ons als grootsch laat zien. doet zii ons het nog grootschere vermoeden Dit schouwspel is een genot voor ons, maar een genot, waarin wii onszelf vergeten". Indien de wetenschap erin mocht slagen in breede- ren kring dit gevoel van ontzag voor de natuur en wat daarachter ligt. te ver breiden dan zou zij daarmede aan de menschheid een dienst bewezen hebben, belangrijker misschien dan al wat zii heeft gedaan tot verh-ooging van de mate- rieeie welvaart. Vanmiddag werd een excursie gemaakt naar het Zeiss-planetarium in Den Haag. Tot besluit van het congres werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. De heer J. A. Bon alhier is geslaagd voor het dngenieursexamen afdeeling werktuigbouwkunde van het Rheinischr-s Technikum te Bingen aan den Rijn. Bii het op 6 April j.l. gehouden examen ter verkrijging van het diploma ziekenverpleging A. zijn geslaagd de zus ters J. Hamburger en J. J. Patist. die haar opleiding hebben genoten in het Acade misch Ziekenhuis alhier. Hedenmorgen omstreeks haifelf is door het terugslaan van de vlam van een gascomfoor Sn een gummislang een begin van brand ontstaan in de beneden-achter. kamer van het perceel Hooge-Rijndijk 124, bewoond door mevrouw de weduwe F. E. B. Het brandje is door eenige onbekend gebleven personen, die toevallig aan de deur waren, met emmers water gebluscht, zoodat de inmiddels gealarmeerde motor spuit geen dienst behoefde te doen. M. V„ alhier, die verdacht werd van diefstal van een portemonnaie met inhoud en van verduistering van een heerenrij wiel, beide ten nadeele van mej. J. te Wassenaar, alwaar hij in dienstbetrekking was, is te Eindhoven als zwervende min derjarige door de politie aangehouden en aldra kwam men tot de ontdekking, dat terzake van bovenvermelde feiten zijn aanhouding door den commissaris van po litie te Wassenaar was verzocht om zich over deze feiten te verantwoorden. Des wege werd hij op transport naar daar gesteld en na verhoord te snjn voorloopig ingesloten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1