LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 April 1936 AMERIKAANSCHE NOTITIES LAND- EN TUINBOUW. JUT DE BONTE WAERELD BUSLICHTINGEN HOOFDPOSTKANTOOR BEURSOVERZICHT. Regelmatig geadverteerde goederen betrouwbare goederen. miKi BIRItMIEN 7"»"'*"'«rs. dat uw WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 767. Hedenmiddag 2 uur: 764. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 769.5 te Thorshaven. Laagste stand 749.8 te Vardoe. Verwachting tot den avond van 5 April: Matige tot krachtige later afnemende N.O. tot O. wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen In het Noorden. In het Zuiden meer kans op regen. Weinig verandering ln temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseint aan alle posten: Weest op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Na het passeeren van de diepe secun daire, die aan de Noorsche kust Z.-Wester- storm bracht, heeft de hooge drukking zich hersteld en de secundaire trekt nu snel Oostwaarts over de Oostzee. De Z.-Westelijke depressie heeft zich uitgebreid tot in Oostenrijk, maar wordt ln den kern weinig dieper. Drukstijging in het Noorden van ons land deedv tijdelijk den luchtdruk toenemen. In Scandinavië ls de vorst in het Noor den weer toegenomen. Er is daar veel sneeuw gevallen. Aan de Noorsche kust waaide een Wester-storm. Op de Brltsche einlanden daalde de temperatuur. In Schotland, waar het opklaarde, daal de de thermometer tot onder het vries punt. In Frankrijk regent het en steeg de temperatuur tot boven normaal. In Dultschland is het overal bewolkt, met regen in het Zuiden. De uitbreiding van de hooge drukking zal den guren Oosten wind doen aanhouden, met kans op regen in het Zuiden van ons land. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 8 gr. C. (46 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Vóorm. te 3 u. 08 min.; nam. te 3 u. 23 m. Voor Maandag. Voorm. te 3 u. 37 min.; nam. te 3 u. 51 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 7.08 n.m. tot 4.57 v.m. Zondag: 7.10 n.m. tot 4.55 v.m, (Van onzen oorrespondent). SERVICE! New York, Maart 1936. Er was eens een neger-farmer in het Zuiden, die op het punt stond door den sheriff van zijn boerderijtje gegooid te worden, omdat hij in betaling van zün hypotheek-rente verre ten achter was en derhalve belde hij President Roosevelt in Washington op om hém te vragen hoe dat nou moest! Want de HFC als onderdeel van de destijds werkende NRA zorgde im mers voor zulke schulden, die door de malaise en daarom alleen ontstaan waren en waardoor tienduizenden voor dakloos heid behoed werden? Onze brave neger ■kreeg Roosevelt niet aan de telefoon, maar wel werd zün geval dadelijk behandeld en bleef hij onder zijn eigen dak wonen. Dit geval is typisch voor de Amerikaansche opvatting, dat men altüd ergens steun of inlichting krijgen kan. Het doet mij den ken aan hetgeen mij onlangs overkwam en misschien de meer vaderlandsche op vatting is van niet te weten hoe en waar aan informatie te komen. Een goede be kende van mij vertrok uit Indlë vla Japan naar Amerika op weg naar Holland. Aan gekomen in New York begaf hij zich naar mijn kantoorgebouw, belanddè op de vijfde verdieping en zocht kamer 505 op. die volgens zün herinnering mijn nummer was. Ongelukkigerwijs vond hij dat lokaal leeg staan, terwijl mijn nummer in wer kelijkheid 520 ls en hit keerde onverrich ter zake naar zijn hotel en kort daarop naar Holland terug, zonder mi! gezien te hebben. Een later gevoerde corresponden tie bracht dit alles aan het licht en ook, dat wil het even hard betreurden. Het is maar een weet! Ik haast mü er bü te voegen, dat men het New-Yorksche adresboek alleen in een bibliotheek of Iets dergelijks kan vinden, omdat het de noodige lijvige boekdeelen ziln. die toch nimmer goed op de hoogte zijn men verhulst hier zooveel, dat tegen den tijd van een nieuwe uitgaaf minstens de helft der adressen alweer MAANS- OP- EN ONDERGANG. 4 April op: 16 u. 29; onder 4 u. 14. 5 Aprü: op 17 u. 37; onder 4 u, 27.. veranderd zijn! Ons adresboek ls het telefoonboek, omdat bijna iedereen er een telefoon op na houdt. Was miin kennis naar de tooverachtige marmeren vestibule met haar Indirecte belichting gestapt dan had hij daar eerst een bord gezien waar op al de namen der Inwoners van het 56 verdiepingen hooge gebouw Tweedens had hij ln het midden een geuniformd persoon achter een bureautje zien zitten die de namen van alle inwoners van ziln wolken krabber kan opnoemen zonder in zijn boekje te kijken. Verder was daar natuur lijk het telefoonboek, waar ik onder mijn eigen naam en onder een zeer Holland- sche aparte omschrijving twee maal in sta. Dan was er nog ons consulaat, waar iedereen mijn adres en telefoonnummer uit het hoofd kent. om maar te zwijgen van de Nederlandsche Kamer van Koop handel totaal vijf bronnen van infor matie. die door mijn kennis totaal over het hoofd gezien werden, toen hij mis moedig de lift was uitgestapt en naar zün hotel ging. Natuurlijk zou lk nog wel een half dozlln bronnen van informatie meer aan de hand kunnen doen. maar de vorlgé zijn ruimschoots voldoende. Ik geef graag toe. dat lk de noodige jaren geleden als grasgroene bewoner van dit land ook niet de moed bezat om maar leder aan te klampen of de telefoon van den haak te nemen, maar in dien tüd heb lk veel geleerd wat men in Amerika verstaat onder „Information" en „service" En aangezien lk mü er wèl bü heb be vonden. ook al belde ik nooit den Presi dent in Washington op. hetgeen een amusante uitzondering is, geloof ik wel, dat dit idee meer buiten Amerika ingang zou moeten vinden. Eenige maanden ge leden overkwam een bezoekenden land genoot het volgende HU belde vanuit zün New-Yorksche hotel een zakenrelatie in Cleveland op. Zooiets duurt ongeveer een halve minuut, al Is het meer dan een halve dagreis per trein, HU maakte een zoogenaamde ..person to person call", waarbü men alleen zün gesprek kan voe ren door een bepaalde opgeroepene aan het andere eind te krügen. De telefoon juffrouw deelde hem na een minuutje wachten mede. dat Mister Jones niet in Cleveland, maar in Chicago zat ln het Empire Hotel en wilde ze hem soms daar opbellen? Onze landgenoot slikte even van benauwdheid over zooveel goede zorg en vertelde haar om dat maar te doen en wachtte. Na eenige oogenbllkken: „Sorry! Maar Mister Jones is niet in de Empire op het oogenblik. hli ging naar een bios coop en komt om twaalf uur thuis. Zal lk probeeren hem om twaalf uur met u aan te sluiten?" Na een toestemmend antwoord ging de telefoon inderdaad om half een en sprak de opgeroepene uit Chicago. Die natuurlük heelemaal niet verbaasd was. Alles per telefoon! Hallo! Radio City Music Hall? Wanneer begint de groote film vanavond? Om 5.09, 7.29 enDat is alles, wat ik weten wil. thank you! Hallo! Pennsylvania Rail road? Wanneer gaat er een express naar Washington om een uur of drie en hoe veel kost het? Om 3.10 en het is 9.90? Thank you! De lezer heeft al in de gaten, dat wij hier schrikbarend veel per tele foon afdoen en hü vergist zich nibt. Tjonge, ls het al half drie? Ashland 4-5555! President Caféteria? Stuur mü een warme roastbeef, sandwich met puree, een stuk appeltaart en warme koffie. Wan neer komt de „Statendam" nu eigenlijk binnen, die ik tegemoet wil varen om een paar bekende passagiers te interviewen vóór zü voet aan wal zetten? Hallo! Custom House (d.i. het hoofdbureau van de Douane en Immigratie). Geef mü lijn 94hallo! wanneer komt de „Staten dam" binnen? Om half vyf vanmiddag en de kotter vaart om 4 uur hem tegemoet? Thanks! What's that? Oh. u bent er niet zeker van en zal mü nader opbellen! Heel vriendelük. Mün nummer Is Murray HUI 2-1360. Tien minuten later ging de bel en veTtelde een stem mü, dat de „Staten dam" pas den volgenden morgen om 8 uur zou blnnenloopen en ik me de moeite dezen dag besparen kon. Thank you! You are welcome! Zou de geachte correspon dent van dit blad zoo goed willen zijn den schrijver eens wat Inlichtingen te ver schaffen over de Amerikaansche fabricage en handel van Triplex? Met genoegen en schrüver dezes wendt zich tot het mi nisterie van Handel in Washington, van waar hü binnen enkele dagen zulk een bundel literatuur over dit onderwerp gra tis ontvangt, dat hü bevreesd ls het alle maal naar zün aanvrager thuis te sturen. Alles vergezeld van een brief, dat men ln Washington hem gaarne nog meer wil bijstaan, Indien dit niet voldoende is. Zou het gemeentebestuur zoo vriendelük wil len zün ondergeteekende, een HollanH- schen persvertegenwoordiger, in de gele genheid te willen stellen hem met eenige belangstellende landgenooten alles te la ten zien yan het havenbedrijf, het over laden van spoorwagens, een abattoir, de electrlclteltsvoorzlening? Den volgenden dag komt er een hoffelijk schrijven, waar- In tüd en plaats worden opgegeven, be nevens de mededeeling, dat ingenieur zoo-en-zoo ons alles zal uitleggen. Spontane medewerking geboden. Ik had de vorige week een Indische col lega bü me op bezoek, die op weg was naar het zonnige Java. „Moet u niet eens een groote New-Yorksche krant zien drukken? Zoo eentje, met één mlllioen zes honderd duizend oplaag per dag?" Tja, dat was wel een goed idee, maar kon ik dat gedaan krügen? Kon ik! „Daily News"? Ik heb hier een collega uit Neder- landsch-Indië bü me, die jullie krant wil zien morgenavond wanneer jullie per sen gaan draaien wil je hem onder je vleugels nemen? Mooi! Thanksl Ik kreeg later een brief van mün Indlschen collega uit San Francisco, dat hü van dat bezoek genoten had en het zonder mün hulp zeker nooit klaar had gespeeld. Onzin! Men heeft maar de telefoon van den haak te nemen, duidelijk Engelsch te spreken, te vertellen hoe de zaak staat en héél Amerika gooit zün deuren wagen wijd open. De handicap ls, dat men er bij ons niet zoo over denkt en het dus niet verwacht in dit land. Daar was eens een fabrikant van een bekend vaderlandsch product op bezoek hier, die de stoute schoenen aantrok en naar fabrieken van zün eigen product toeging om te küken hoe het hier ge maakt werd. Niet alleen werd hij met een auto van het station gehaald en op een koninklüke lunch onthaald, maar boven dien werd hem he hééle bedrüf van a tot z vertoond en kreeg hü inzage van de boekende goede man was nog duizelig, NOGMAALS, BESTRIJDEN VAN SCHURFT BIJ APPELS EN PEREN. In ons vorig opstel hebben wü, voor de i zooveelste maal uitvoerig de bestrijding van bovengenoemde ziekte beschreven. Het zou ons niet verwonderen, wanneer liefhebbers op het eerste gezicht de noo dige behandeling tijdroovend en duur vinden en daarom er maar niet eens aan beginnen. Meermalen toch werd ons de opmerking gemaakt, dat een dergelüke bewerking voor een liefhebber (dus nlet- vakman) veel te lastig is en door het aan schaffen van de spuit en spuitmiddelen veel te duur. Niet zelden wordt de ver zuchting geslaakt dat het dan maar beter is voor het benoodigde geld vruchten te koopen en vaak eindigt men met te vra gen: „maar hoe ging het dan vroeger?" Om nu bij deze laatste vraag.even stil te staan dient te worden opgemerkt, dat het bestrijden van ziekten in land- en tuinbouw niet van de; laatste jaren is. Dat werd al door de Romeineii gedaan. Er zün vele factoren die er toe meewerken om dit probleem meer algemeen dan vroe ger op te lossen. Er mogen nog enkele sterke vruchtensoorten zün, die voor ziekten niet vatbaar blijken, vrijwel de meeste handelssoorten zün dat wel. En vóór veertig jaar gold reeds het rümpje: Wie niet spuit, Gaat in kweeken nooit vooruit. Niet alleen gold dat voor vruchtboomen, dat was tevens geldig bü den verbouw van bijv. aardappelen. Door het samenstellen van nieuwe spuitmiddelen en door het goedkooper worden van de gereedschap pen wordt het vrij lastige spuitprogram- ma steeds eenvoudiger en gemakkehjker toe te passen, m. a. w. wordt steeds meer geschikt voor toepassing door liefheb bers. En dit is van groot belang, want juist bij deze laatsten gaan jaarlüks vele vruchten door de schurftziekte te gronde, wat met weinig geld en weinig moeite was te voorkomen. Zoo kent menig lezer in zijn omgeving wel tuinen waar het fruit jaarlüks ontoonbaar ls door de schurftplekken. Toch worden die boomen elk jaar ge snoeid en gemest, m. a. w. goed verzorgd. Zou het niet veel verstandiger zün alles om te hakken, als men aan de overigens goede behandeling ook niet het bespul- ten toevoegt? De ware liefhebbers doen het een zoowel als het ander of ruimen de boomen op: zonder spuiten is vrijwel geen gaaf ooft te kweeken. In 'ons vorig opstel maakten we reeds de opmerking dat men verrast zal zijn door de resultaten en wie eenmaal spuiten toepast zal deze bewer king in het vervolg het allerlaatst achter wege laten. 't Spreekt van zelf dat kleine boomen beter en gemakkelüker te spuiten zün dan groote. Voor de eerste kan men vol staan door het gebruiken van een zoogen. „Solospuit". Dit geelkoperen instrument is een zuigperspómp, waarmee bij elke beweging wordt gespoten. De zuigslang hangt in de emmer mét spuitstof. Behalve bovengenoemde zijn in een prüscourant meer modellen aangegeven van eenvou dige, voor dit doel geschikte pompen. Liefhebbers in het bezit van hoogere boo men gebruiken het best een instrument, dat, nadat het met spuitstof is gevuld, op spanning wordt geoompt en daarna op den rug wordt gehangen terwijl de vloeistof automatisch wordt verspoten. Hierbü kan gebruik gemaakt worden van een verlengstuk, waardoor de vloeistof hooger wordt gespoten. Bü goed onder houd (reinigen na het gebruik) gaan deze Instrumenten meerdere jaren mee, zoodat dus de uitgaven over meerdere ja ren verdeeld dienen te worden. De te ge bruiken spuitstoffen brengen de duurte niet aan. De noodige spuitstof voor een tuin van 'h H.A. grootte, beplant niet verschillende boomen,, schatten we op plm. 8 gulden. Het onderstaande kan nog beter be lichten de praktische voordeelen, welkë met het spuiten worden bereikt. Op een bekend Zeeuwsch fruitbedrüf op Z. Beve land. ter grootte van ongeveer 10 H.A. (10 bunder) worden de onkosten van het jaarlüks spulten geraamd op rond 1400 gulden. Opgemerkt dient dat op dit be drüf, evenals op zoovele andere van dien omvang, gebruik wordt gemaakt van een motorspuit. In genoemde onkosten is alles inbegrepen. Op dit zelfde fruitbedrüf werden in 1934 geoogst ongeveer 160.000 kilo appels en peren, waarbü waren 140.000 kilo „élite"-fruit. Dit fruit is niet alleen goed van vorm en klein, maar moet absoluut schurftvrij zijn. Volgens bovengenoemde onkostencijfer had dus iedere kilo „élite"-vruchten per kilo 1 cent gekost van spuiten. Als men nu nagaat dat ,.élite"-fruit den hoogsten prijs besomt op de veiling, hoe veel voordeel zou dan die eene cent per kilo hebben uitgewerkt? De veronderstel ling is juist dat wanneer de bespuitingen aohterwege waren gebleven er van „élite"-fruit geen sprake was geweest maar dat er bij de totale partü van 160.000 kilo maar zeer weinig eerste soort en de grootste hoeveelheid tweede en derde soort waren geweest. Geen won der dat de praktijk naarstig spuit. De liefhebber kan dat ook! Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto Tuinbouw. toen hü het mü vertelde Dit alles toont overduidelük aan, dat de Amerikaansche en Hollandsche psychologie veel van elkaar verschillen met het onweerlegbare argument, dat de vooruitgang niet tegen te houden is en wü met ons 9 mlllioen op den duur tóch de politiek van 130 mll lioen Amerikanen naar 's lands gelegen heid zullen moeten verdletschen, om niet achterop te geraken. En wanneer wij het in ons land tegenover elkaar niet willen doen, laten wü het dan tenminste tegen over buitenlanders doen, die daaraan ge wend zün en niet beter weten. Men krijgt geen Amerikaansche toeristen in een hotel met één badkamer per verdieping in het Tudor Hotel betaal ik 2 dollar, dus 3 gulden 30 per nacht voor een kamer met eigen badkamer. Zoo lang aartsvaderlü'ke toestanden op het gebied van toerisme en internationale handel blüven bestaan ln het oer-conservatieve Europa, zal )iet jonge Amerika, dat met succes de wereld- malaise het hoofd geboden heeft, terug schrikken om voordeelige relaties aan te knoopen. En het eerste gebod is, dat met alle dikdoenerij van nergens informatie en spontane medewerking te kunnen krij gen, opgehouden wordt. DE RIJKSTE ERFGENAAM TER WERELD. Volgens een bericht in de Engelsche I pers heeft de Nizam van Haiderabad der tig Engelsche en Fransche detectives in dienst genomen om over de veiligheid van zijn kleinzoon te waken, welke dezer dagen naar Europa vertrokken is. Daar de Ni zam bevreesd is, dat zün kleinzoon ont voerd wordt, heeft hü alle denkbare maatregelen genomen om zulks te voor komen. Het kind is naar Europa gereisd ln gezelschap van zün moeder. De reis route is geheim gehouden en moeder en kind zullen eenigen tüd hun intrek in een villa te Nice nemen. Hoewel de Fransche regeering beloofd heeft voor de veiligheid van den knaap zorg te dragen, heeft de Nlzam het evenwel toch noodig geoordeeld een aarttal particuliere detectives in dienst te nemen. Eens zal namelük des Nizam's kleinzoon de rükste erfgenaam ter we reld zün. Het vermogen van zün groot vader wordt geschat op 200 millloen pond sterling, zonder nog te rekenen de rüke münen van Golconda, die eveneens het eigendom van den Nizam zün en welke getaxeerd worden op 50 millioen pond sterling. Het is derhalve wel de moeite waard een dergelüke erfgenaam goed te laten bewaken. HET IS WEER IN AMERIKA GEBEURD. In Miami is een achttal huwelüken vol trokken tusschen arme matrozen en rüke meisjes. De laatste zün alle acht erfge namen van miiloenen. De zaak is zoo gegaan: het achttal meisjes geen familie van elkaar had besloten een reis van Miami naar de Ba- hama-eilanden te maken in een luxe- jacht. Zij voegden de daad bü het woord en daar de 8 vriendinnen stuk voor stuk over practisch zeemanschap beschikten, liep alles vlot van stapel. Maar vrouwen zün toch niet tegen alles bestand even min als luxe-Jachten. Er brak een orkaan los en al spoedig waren de opvarenden haar scheepje niet meer meester(es). Wie het niet alleen afkan, moet S.O.S. roepen. Een der meisjes, volmaakt marconiste, ging daartoe over. De noodseinen werden vernomen aan boord van het vrachtschip „Welborn". Dit veranderde onmiddellük van koers en be reikte het jacht juist bütüds, want het was op het punt van zinken, Met groote moeite lukte het de matrozen van de vrachtboot de acht zeemeisjes in veiligheid te brengen. Drie hunner liepen daarbü een fractuur op. Het duurde niet lang, of een der dames bleek verliefd op haar red der te zijn. Toen wilden de andere zeven niet achter blüven. De een na de ander voelde zich onweerstaanbaar aangetrok ken tot den levensredder. Deze konden hunnerzüds niet ongevoelig blüven voor zooveel charme. Het ulteindelük resultaat was, dat acht pa's uit hun vel, sprongen, toen acht meerderjarige dochters het Jongste der meisjes is een en twintig, het oudste vüf en twintig hun meedeelden, dat zij zich verloofd hadden met Jbhn Brown, ma troos, Pete Dickson, matroos, Bill Takea way, matroos enz. De oude heeren dachten aan een grap, maar 't was niet zoo; daartoe was de storm, die aan het huwelük voorafging, te ernstig geweest. Drie der dames zün onterfd en krügen geen cent toelage. De anderen hebben zich met pa verzbend en ontvangen financleele hulp. De maat schappij, aan wie de vrachtboot toebe hoort, heeft alle acht de matrozen een niet onbelangrüke salarisverhooging ge geven. Laatste busllchting ten Postkantore (Bree- straat) voor de eerstvolgende postverzen ding in de richting van: Amsterdam Rotterdam 2.40 1) 17.35 2) 2.40 1) 1535 9.05 t 18.05 16—2) 10.20 2) 7.10 17.— 11.25 19.35 9.50 18.20 3) 12.25 20.25 10.20 18.55 13.25 2) 11.25 19.05 2) 15.05 2) 2110 19.35 15.35 2) 22.35 13.25 20,25 16.—2) 23.45 t) 14.15 2) 22.20 23.40 2) De lichting' (22.35) richting Amsterdam aansluiting op de Nachttreinen. Hoofddorp Katwük Leiderdorp Noordnijk 5.35 5.35 4. 5.40 4.10 5.40») 4.50 6.20 J1.25 11.25 13.25 12.45 13.25 15.45 16.05 17.40 16.05 18.—2) 17.05 Oegstgeest Wassenaar Woerden Zoeterw. 4.10 2.401) 4.50 6.53 6.15 8. 12.05 4.50 6— 17.45 15.45 5.46 12.25 17.30 11.25 16—2) 16.05 20.25 2) 19.20 (22.35) De laatste lichting (22.35) richting Was senaar. niet op Zaterdag en daags voor een feestdag. 1) Niet op Maandag en daags na een Feestdag. 2) Na dit tüdstlp kan nog gepost worden in den postwagen v. d. aansluitenden trein. 3) Alleen voor verder dan Rotterdam. Alleen op Zon- en Feestdagen. t) Laatste lichting voor de Luchtpost naar N.O.Ï. in de nacht van Dinsdag-Woens dag en Vrü dag-Zaterdag, t 's Maandags 8.20. In aansluiting op de stadsbestelling worden de kantoorbussen (Hoofdkantoor) voor het laatst gelicht: le bestelling 6.30 2e 13.40 3® 17.35 AMSTERDAM, 4 ApriL De week werd op kalme wijze besloten. De handel was uiterst klein en het verloop onregelmatig. Van de belangstelling voor de Tabakken was niet meer overgebleven. Sumatra-aandeelen werden Iets lager af gedaan. Op de Rubbermarkt waren het alleen Amsterdam-Tapanoeli die voor een goede afleiding zorg droegen en 'weer zeer druk werden verhandeld. De koers bewoog zich voornamelük om het slotniveau van den vorlgen dag. De handel in Amsterdam Rubber was nagenoeg tot stilstand geko men. Van de Industrieele fondsen verkeer den Unilever lichtelijk in herstel. Nadat de koers zich bü de opening reeds iets bene den het vorig slot had gesteld had een kleine inzinking plaats. Later trad weer een herstel in. De meeningén omtrenthet slotdividend, door de Unilever uit te kee- ren, loopen uiteen. De Philips waren weinig veranderd. Van de Oliewaarden waren Koninklüke prijshoudend. De omzetten waren niet groot. Voor de Amerik. soorten was geringe belangstelling. Suikerwaarden hadden een kalm voor komen. H.VA's waren goed prüshoudend. Van de Amerik. fondsen trokken Ana conda's hoofdzakelijk de aandacht, die meermalen ruime omzetten te zien gaven. De koers bewoog zich omstreeks 22. De affaire in Staalwaarden was niet groot. De koersverschillen bleven gehandhaafd. Spoorweg-aandeelen trokkên nauwehjks eenige attentie. De handel in beleggings waarden had weinig te beteekenen. De 4 pet. obligaties Nederland en Neder- landsch Indlë trokken iets aan. De geld markt was ruim. Prolongatie l'/«. LEIDEN, 3 April. Groenten. Bloem kool I f. 3.40f. 25.30; bloemkool II f. 1.50 f. 17.20; roode kool f. 4.90f. 5.30 peter- selig f.0.30—f. 1.20; prei f. 0.30—f. 1.60; radijs f. 0.50f. 2.80; kropsalade f. 0.50 f. 4.70; selderie f. 0.30—f. 1.80, alles p. 100 st. Kroten f. 1.70; kroten, gekookt, f.7-—f.9; Witloof f.1f.14; Boerenkool f.3f.6; Postelein f.14f.'20; Spinazie f.3f.8; Uien f. 1f. 2.40; wortelen f. 2:70—f. 15.80; spruiten I f.6f.15; spruiten II f.6; an- düvie f. 3f. 10. Botermarkt van 4 April. Fabrieksboter prima f. 1.62, 1250 K.G., handel goed. Boel renboter prima f. 1.45f,1.55. Turfmarkt van 30 Maart tot en met 4 April. Lange turf f. 6—f: 8 p. 1000 stuks. Prijs voor televeren boven taxe.-melk, week van 5 tot 11 April 1936 f. 3.90 in ge organiseerd overleg voor het distirict Leiden. AARLANDERVEEN. 2 Apri. Kipeieren f. 2.202.70, eendeieren f. 1.601.70 per 100 stuks. Bóter 7072 ct.. kaas 202fe ct. per pond. LEIDERDORP, 3 April Aanvoer 4625 stuks. Kippeneieren f.2 .403.10; Eenden eieren 2.202.60 per 100; kaas 0.160.27 per pond; boter 0.800.80 per pond; kip! pen 0.350.60 per stuk; hanen 0.451.10; konijnen 0.351.60. NIEUWKOOP, 3 April. Aanvoer 7455 stuks. Kipeieren f. 2.102.60. eendeieren f. 1.802.05 per 100 stuks. RIJNSBURG, 3 April. Groentenveiling. Roode kool f. 816; gele kool f. 1018, beide per 100; Witlof f.34 per 50 KG.; kroten f. 0.500.70 per kist; waschpeen f. 1.50—2.80; uien f. 1—1.60 per 50 KG.; radüs f. 2.50 per 100 bos. Bloemenveiling, 3 April. Tulpen per dozün: Copland 610 ct.; Bartigon 814 ct.; Elisabeth 8—16 ct.; Victor 8—11 ct.; Carnaval 912 ct.; Rüzende Zon 10—16 ct.; Parma 1113 ct.; Murillo 38 et.; Mr. v. d. Hoeff 610 ct.; Blossom 812 ct.; Ibis 47 ct.; Prosperity 46 ct.; Moore 35 ct.; Prins v. Oostenrük 68 ct. Nar cissen per 100: King Alfred 1518 ct.; Victoria 814 ct.; Watkins 1013 ct.: Or- natus 1520 ct.: Phenlx 4050 ct. Ane monen 60110 ct. per 100; Blauwe Druif jes 58 ct. per 100. RIJNZATERWOUDE, 2 April. Eieren- veiling. Aangevoerd 1100 kipeieren. Prijs van f. 2.402.70 de 100. Partü eendeieren. Prüs f. 2.10 de 100. TER-AAR, 3 April 1936. Centrale veiling. Spinazie per kist 1427 cent; Postelein p. kilo 1719 cent; Sjalotten 3.60; Radüs 1.90 2.30; Andüvie 3647 cent; Aardappelen 1.90; Sla 1.70—3.70; Vellen 20—34 cent; Dunsel per kilo 210 cent; Bloemkool 3 14 cent; Seldery 2.50—2.80; Raapstelen 0.80 1.10; Witlof per 100 pond 5.106.60; Pdey 1.80. WESTLAND, 3 April. Veiling bond West- land binnenland. Aardbeien f. 0.902; druiven f. 1.75, prlnsesseboonen f. 0.62'/t 0.95, alles per pond; snüboonen f. 0.65 1.15; Champignons f. 0.901.15; postelein 1720; spinazie 1528; witlof 57, aard appelen '3349; tafelperen 21—22. alles per KG. Bloemkool I f. 10—23, II f.28; sla f. 1.802.90; eieren f. 2.202.80, alles per 100 st. Peen 1115 p. bos; keelen 30—55; peterselie f 3n prei f. 1.50; radüs f. 0.701.40; rabarber f.56; selderij 30 1.40, alles per 100 bos. Andijvie 831 per bak. ZOETERMEER. 3 April. Eierveiling. Aanvoer 8000 stuks. Prijs kippeneieren f. 2.353.05, eendeneieren f. 1.90—2.25 per 100 stuks. voetbei een eenvoudig waarschu wingssignaal en geen slagwerk is. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3