'S TRIUMPH IO VIRGINIA CIGARETTES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 April 1936 Laat Uw smaak triomfeeren TELEGRAMMEN. IAAT/TL BIRICHIIN SPORT. DE BIOSCOPEN. DE OORLOG IN ABESSYNIË. Vliegveld van Addis Abeba gebombardeerd. ADDIS ABEBA, 4 April. (Reuter). Vijf Italiaansche vliegtuigen die te half acnt boven de stad verschenen, hebben bet vliegveld gebombardeerd: het zou m vlammen staan. Men gelooft dat ook het radiostation bestookt is. Onder de bevolking heerscht eroote opwinding. Het radiostation dat nabil het vliegveld ligt. werd niet gebombardeerd. Vast staat, dat de vilf toestellen ver zamelden boven Surkaki. waar het vlieg veld en het radiostation liggen. Een toe stel vloog zoo laag. dat men eerst dacht, dat het omlaag stortte. Na drie kwartier verdwenen de toestel len weer in gesloten formatie, temidden van de kogelregen van het afweergeschut en kleinere vuurwapens, het schlint dat geen den toestellen werd getroffen Alle toestellen waren eenmotorige ver kenningstoestellen Onder de bevolking van Addis Abeba ontstond geen noemenswaardige paniek. ROME. 4 April. (Stefani) Het Itali aansche hoofdkwartier in Oost Afrika deelt mee dat het le legercorps tezamen met het Erythreesche legercorps, krach tig gesteund door de luchtmacht, de ach terhoede van de keizerlijke garde krachtig heeft achtervolgd. Vele gewonden worden nog opgenomen. De Abessijnsche troepen hebben er" ge leden. Het leger heeft geen levensmiddelen meer aangezien het gebied waar 't zich bevindt geheel uitgeput is en tengevolge van het bombardement van de vliegtuigen kunnen geen transporten de troepen be reiken. De bevolking toont zich vijandig jegens den Negus en de Arebo Gallas zijn een ware guerilla begonnen op de achter hoede en vleugels van de Abessijnen. Men weet nog niet of de Negus bij het leger blijft of naar Dessie zal terugkeeren. waar naar verluidt, ook de kroonprins ztch be vindt met een groep soldaten. Het legerbericht. ROME. 4 April iStefani). Het 175ste Italiaansche legerbericht luidt: Gisteren heeft het eerste leger met de divisies Alpina en Sabanda in eerste linie den opmarsch naar het Zuiden hervat. De divisie Alpina is in contact getreden met den vijand die terugtrekt. In den middag waren alle stellingen ten Zuiden van Chefboth Ezba bezet en verzamelde de vijand zich bij den Agoem- bernapas door de vliegtuigen bestookt. Volgens de eerste berichten heeft de vijand ernstige verliezen geleden. Eenige duizenden geweren, dozijnen mitrailleurs en 8 kanonnen vielen in onze handen. Onze verliezen bedragen een 40- tal dooden en gewonden. In den avond werd de terugtocht der Abessijnen sterker geaccentueerd. Het aantal deserteurs in het leger van den Negus wordt steeds grooter. STADSNIEUWS. DE TOEKOMST ONZER JONGE CHEMICI Voordrachten van dr. Jorissen en ir. Straub. HAUPTMANN's LAATSTE WOORDEN. TRENTON, 4 April. (Reuter). De laatste woorden van Hauptmann waren: Ik sterf gelukkig in de genade Gods zon der kwaad of haat in het hart. Mijn leven in een wereld welke mij niet heeft begre pen is ten einde. Ik sterf onschuldig. Indien door mijn dood wordt bereikt dat de doodstraf wordt afgeschaft, voor het geval men hiertoe komt, alleen door bewijzen, getrokken uit omstandigheden en door redeneeringen, dan sterf ik niet tevergeefs. In de gisteren gehouden vergadering van den Leidschen Chemischen Kring, afdee- ilng der Nederlandsche Chemische Vereeni- ging, is door dr. W. P. Jorissen en ir. J. Straub het vraagstuk der werkloosheid onder academisch gevormde chemici inge leid en zijn de wegen aangegeven, waar langs men tracht verbetering te brengen en hulp te bieden. Dr. Jorissen besprak het hoofdstuk ..Beroepsuitoefening en toekomstmogelijk heden van de chemici'.' uit het onlangs verschenen rapport van de Commissie ter bestudeering van de toenemende bevolking van universiteiten en hoogescholen en de werkgelegenheid voor academisch ge- vormden. Hij lichtte de daarin voorko mende grafische voorstellingen en tabellen toe. Deze hebben betrekking op de toene ming van het aantal chemici sinds het einde der vorige eeuw vergeleken met die van de geheele bevolking van Nederland; op de ontwikkeling der chemische arbeids gebieden (18981935); op de beroeps uitoefening der Nederlandsche chemici in verschillende richtingen, zoowel hier te lande als in Indiè en in het buitenland: op de vervangingsbehoefte (door overlij den, pensionneering, enz.) en de uitbrei dingsbehoefte. Naast deze gegevens heeft de subcom missie voor de chemici (bestaande uit prof. dr. H. R Kruyt, drs. J. Th. G. Over boek en spreker) nagegaan, hoeveel stu denten aan de vier Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool sedert 1917 de studie voor chemie hebben aangevangen en hoeveel daarvan het doctoraal examen resp. het examen voor scheikundig inge nieur hebben afgelegd. Ook werd het per centage der „afgevloeiden" (door verande ring van studierichting of staking der studie) berekend Op grond van deze ge tallen kan men met groote waarschijnlijk heid berekenen dat in de e?rstv--ce. ie vijf jaren gemiddeld honderd studenten per jaar het doctoraal examen of het examen voot scheikundig Ingenieur zul len afleggen. Van de tot nu toe geslaag den wordt het aantal van hen. die werk loos ziin of werk verrichten, dat niet of met een zeer bescheiden toelage gehono reerd wordt, geschat op ongeveer drie honderd. (Een enquête wordt door de Ned. Chem. Ver voorbereid om dienaangaande nauwkeurige gegevens te verkrijgen). Daar de berekening van de vervangings- en ultbreldlngsbehoefte leidt tot een getal van ongeveer 250 voor de eerstvolgende 5 laren, het aantal afgestudeerden in dat tijdvak op 500 wordt berekend en men ook met bovengenoemde 300 rekening moet houden, zijn de vooruitzichten verre van rooskleurig. De mogelijkheid bestaat ech ter, dat fabrikanten dié stoffen verwer ken en producten leveren, waarop chemi sche controle mogelijk is, hoe langer hoe DE „HINDENBURG" BOVEN RIO. HAMBURG. 4 April. (A.N.P.) Volgens hier ontvangen berichten is het luchtschip „Hindenburg" boven Rio de Janeiro aan gekomen. Het luchtschip zal, alvorens te landen, nog eenige malen boven de stad cirkelen. Uit vroegere mededeellngen blijkt, dat men een zeer fraaie reis langs de kust van Brazilië, over Macio, Bahla en Belmonte heeft gemaakt. meer het belang van de opneming van een chemicus bij hun personeel zullen Inzien. Ook in menige handelsonderneming Is een natuurwetenschappelijk gevormde me del werker op zijn plaats, vooral indien deze zich tevens economische, administratieve' en andere voor zulke zaken noodlge kun-, digheden heeft eigen gemaakt. Ir Straub wees er op. dat dank zli het Initiatief der Nederl Chem. Vereeniging sedert 1933 een jonge chemicus niet be hoeft leeg te loopen maar door haar be middeling leerzamen laboratorium-arbeid krijgen kan zii het ook als volontair. Zijn kosten worden hem vergoed: zoo noodig kriigt hli een bescheiden toelage. Sinds 1934 wordt deze activiteit ge steund door de „Stichting" tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch gel- vormden", zoodat bv. in 1935 omstreeks 6(1 personen van deze regeling hebben gepro fiteerd. van wie er en dit bewijst wel het beste het nut der instelling 30 i: den loop van het iaar een gesalarieerd' be*-ekkine vonden. Sinds kort hebben nu besprekingen van het Bestuur der Nederl. Chem. Ver. met de afd.' W en S van het Ministerie van Sociale Zaken geleid tot de vaststelling van een regeling, die de mogelijkheid opent, om oudere chemici, die in finan cieel moeilijke omstandigheden verkeeren, technlsch-wetenschappelijke opdrachten te laten uitvoeren, tegen geldelijke ver goeding, als bij arbeid „in werkverschaf fing" worden uitgekeerd, dat is van f. 1300 »ot f. 1700 per jaar. Deze vergoedingen zullen grootendeels komen ten laste van het Rijk, voor een kleiner deel van de opdrachtgevers en van de NederL Chem. Vereeniging. Bij de uitwerking der plannen -is over leg gepleegd met het bestuur der Ver. voor de Ned Chem. Industrie. Men stelt zich voor. van de nieuwe rege ling zoowel personen te laten profiteeren, die uit maatschappelijke posities zijn ont slagen. als dezulken, die door de tijdsom standigheden ook eenige Jaren na hun studie aan Universiteit of Hoogeschool er nog niet in geslaagd zijn, een plaats in de maatschappij te verwerven. Dank zij de eenige jaren geleden door dr. Jorissen ge organiseerde Chemische Arbeidsbeurs, wel ke thans met het geheel der nieuwe ad ministratie is samengesmolten, zal het niet moeilijk vallen, deze personen te vinden. Wat de te verrichten werkzaamheden betreft, is gedacht aan de bestudeering van onderwerpen van algemeen nut en zulks die voor een bepaalde lndustrleele onderneming van belang zijn. De uitkom sten zouden in het eerste geval worden gepubliceerd, in het tweede geval geheim gehouden worden. In overeenstemming daarmede zou in het tweede geval het percentage, dat de opdrachtgever in de vergoeding bij te dragen heeft, grooter zijn dan bij de werkzaamheden ten alge- meenen nutte. Zal op deze wijze allereerst tijdelijke hulp geboden worden aan werklooze che mici om in hun levensonderhoud te voor zien en hun vakbekwaamheid te onder houden en te vermeerderen, anderszljds mag gehoopt worden, dat verruiming van werkgelegenheid ontstaat, indien de ge plaatste chemici erin slagen, hun opdracht gever te toonen, dat hun werkzaamheden voor de onderneming vruchtdragend zijn. De administratie der werkverschaffing aan chemici wordt gevoerd door de „Com missie voor tewerkstelling en crisisfonds" der Ned. Chem. Vereeniging, Keizersgracht 732, Amsterdam-C., alwaar nauwkeurige inlichtingen over organisatie en voorwaar den te krijgen zijn, zoowel voor onderne mingen en instituten, die werk kunnen laten doen. als voor werkloozen, die werk op zich willen nemen. Mevrouw! vraag „landbouw" pap Z' Geeft gezondheid iedete hap „De Landbouw" Leiden - Tel. 2U 1541 (Ingez. Med.) 1497 (Ingez. Med.) BINNENLAND. GEEN STEUN AAN DE NED. VLIEGTUIGINDUSTRIE. De Regeering heeft besloten vooralsnog geen uitvoering te geven aan de aanvan kelijk door haar gekoesterde plannen tot steun aan de Ned. Vliegtuigindustrie, wel ke steun daarin zou bestaan, dat het Rijk met de daarvoor in aanmerking komende vliegtuigfabrieken zou overgaan om een N.V. te stichten en verder dat het Rijk de inrichting van een nieuwe fabriek zou be vorderen. De regeering beraadt zich thans over de vraag of en zoo ja, op welke an dere wijze steun aan de Ned. Vliegtuigin dustrie zal kunnen worden verleend. EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer is voor nemens de Kamer bijeen te roepen op Dinsdag 21 April a.s. des avonds te half negen uur. o OUDSTE INWOONSTER VAN DEN HAAG OVERLEDEN. Te Den Haag is overleden op 103-jari- gen leeftijd mej. J. W. van Ravesteyn, die sedert enkele jaren de oudste Inwoonster der Residentie was. DE HEFFING OP KOFFIE. Zooals reeds meegedeeld, zal bij de hef fing op koffie geen navordering worden toegepast. Teneinde het daarbij gestelde doel volledig te bereiken zijn de leden der vereenlglngen van Amsterdamsche en Rot- terdamsche Koffiehandelaren in overleg met het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart overeengekomen om, voor zoover zij over ingeklaarde voorraden beschikken, deze met een zeer matige marge te verkoopen op basis van de door hen aan deze afnemers geleverde hoeveel heden. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 30 Maart tot 4 April 1936 is door de Ned. Bank in totaal een bedrag van c a. R.M. 600.000 via de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verechnungs- kasse uitstaande vorderingen met de begunstigde afgerekend. De nummers liepen van 86085 tot 86151. Het totale bedrag van de nog uitstaande posten bedraagt c.a. R.M. 20.1 millioen. De posten waarvoor koersfixeering is ver kregen zijn hieronder begrepen. Aan Freuhandlerkonto posten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van c.a. R. 600.000 met de begunstigde afgerekend. Het hoogste afgerekende volgende num mer bedroeg 21686. Het totale bedrag van de nog uitstaande vorderingen beloopt c.a. R.M. 14 millioen. De posten waarvoor koersfixeering is verkregen zijn hieronder begrepen. ROEIEN. CAMBRIDGE WINT VAN OXFORD. EEN VERSCHIL VAN 5 LENGTEN. Hedenmiddag is op de Theems de jaar lij ksche boatrace gehouden tusschen de achten van Oxford en Cambridge. Gelijk men weet heeft Cambridge van 1924 af 12 opeenvolgende overwinningen behaald. Ditmaal meende men, dat Oxford eindelijk weer eens een goede kans op de zege had. Om even voor twaalf viel het startschot voor deze race over 4 Engelsche mijl. Het water was vrij ruw. Oxford begon uit stekend, lag aanvankelijk steeds iets voor, doch na een mijl was er een verschil van niet meer dan een halven meter. Gelei delijk voerde Cambridge toen het tempo op. De spanning steeg! Tot op ongeveer 2 mijl wist Oxford stand te houden met een voorsprong van 5 a 6 voet Daarna begon Cambridge echter te spurten en zij deed dat zóó fel, dat zij niet alleen weldra gelijk lag, maar zelfs den kop nam. Te vergeefs poogde Oxford dien spurt te be antwoorden. Cambridge bleek nu toch inderdaad weer de Iets betere ploeg te zijn, die meer en meer uitliep. Op 3 mijl was die voorsprong bijna een lengte en Cambridge had toen zooveel in reserve, dat zij tenslotte met een verschil van niet minder dan 5 lengten als winnaar door de finish ging! De tijd van Cambridge bedroeg 21 min. 8 sec.; die van Oxford 21 min. 26 sec. SLUITING ZAKELIJKE OMROEP SCHEVENINGEN-HAVEN. Maandagmiddag te 4 uur. De groote radiodienst van het A.N.P., welke vla den zakelijken omroep Scheve- ningen-haven wordt geleverd aan de Ne derlandsche Dagbladpers buiten Am sterdam zal Maandagmiddag 4 uur in verband met de indienststelling van het Telex-net van het A.N.P. door de directie met een korte toespraak worden gesloten. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 8 uur 6 is de Oeverzwa luw met 5 passagiers en post naar Indië vertrokken. o UIT NED. OOST-INDIË. HEVIGE REGENS. PADANG. 4 April. (Aneta). De weg tusschen Pajacoemboeh en Pakangbaroe is door hevige regens en een bandjir van K.M. 142 tot K.M. 162 geheel vernield en voor het verkeer niet begaanbaar. Het herstel van dezen weg zal vermoe- llik tien dagen duren. De kosten voor herstel bedragen f20.000. Twee huizen zijn weggeslagen. Negen personen zijn verdron ken. De verdere materieele schade is niet bekend. Casino-Theater - Ieder jaar komen er eenige revue-films uit Amerika, waarvan de ééne min of meer den nadruk legt op het leven van de groote „stars", de andere in zekeren zin het bestaan van de girls, de extra's, in het licht stelt, doch alle heb ben met elkander dit gemeen, dat hun grootste aantrekkingskracht ligt in de show. „Flying down to Rio" maakt daarop geen uitzondering. De liefdesgeschiedenis, die als omlijsting dient, is zelfs tamelijk eenvoudig, want leder kan reeds dadelijk bemerken, dat Gene Raymond als de Jazz- dirigent en de knappe Dolores del Rio voor elkander bestemd zijn, zoodat we in dit op zicht niets nieuws meer ervaren. Doch des te aantrekkelijker zijn de show-scènes met rijk gemonteerde balletten, waarin ook de thans reeds overbekende Carioca ver werkt is. Iedere volgende revuefilm wil het op technisch gebied nog verder brengen dan haar voorgangster en zoo heeft „Flying down to Rio" als slot een nummer met girls op vliegmachines, natuurlijk ver gezeld door een pakkend muziekje. Dolores del Rio, Raoul Roulien, Gene Raymond en Fred Astaire zijn de voor naamste medespelenden in deze rolprent, die. al is de liefdesgeschiedenis wat door zichtig van opzet, deze kleinigheid in de shew weer ruimschoots goed maakt. Buster Crabbe, de bekende zwemkam- pioen, speelt de hoofdrol in „De groote wherryrace", een spannende sportfilm. Lido-Theater - Op het Lido-programma staan ditmaal twee bekende films, n.l.: „Agent van den geheimen dienst" (Sha dow of Sing-Sing) en „Haar grootste schat". De eerste film, die voor de pauze loopt, speelt gedeeltelijk in de Amerikaan se ie onderwereld. Het is een film, die niet alleen een fel licht werpt op de wereld van de misdaad in de Ver. Staten, maar die tevens het publiek van begin tot het einde in spanning weet te houden over de vraag: „Wie is de schuldige?" De hoofdrollen in deze Columbiafllm worden vertolkt door Mary Brian, Bruce Cabot en Grant Mit chell. De tweede hoofdfilm is van een geheel ander soort, hoewel niet minder spannend. Hier gaat het niet om de vraag „Wie is de schuldige', maar „wie is de moeder!" Fraciska Gaal, een jong meisje, dat op een kostschool haar opvoeding geniet, vervult op eminente wijze de hoofdrol in „Haar grootste schat" Franziska's grootste schat is n.l. een baby, die zij op school vindt en waarvan men haar ten onrechte als de moeder aanmerkt. Zij brengt het kind in een vondellngenhuls en ook daar gelooft men stellig dat zij de moeder van het vondelingetje is. Op de kostschool gaat het net zoo, het bestuur twijfelt geen oogenblik en stuurt haar weg. Geheel ver laten loopt zij de groote stad in en stapt op goed geluk een groot hotel binnen waar zij brutaal weg een kamer huurt. De dok ter van het vondellngenhuis ziet haar daar en is, zooals vanzelf spreekt, in de over tuiging dat zij welgesteld is en laat haar de baby terugbrengen. In het hotel blijkt spoedig haar bedrog en weldra staat zij opnieuw op straat. Ten slotte vindt zij onderdak bij een ontslagen kamermeisje uit het hotel. Dan zien wü Franziska optreden als reizigster van stof zuigers. In deze functie komt ze bij een bankier die haar aanziet voor de vriendin van zijn zoon en haar de deur wijst. In haar volgende betrekking heeft ze tot taak bij verkoopingen tegen de koopers op te bieden. Het ongeluk wil, dat ze tegen den bankier moet opbieden. In haar kwaad heid biedt ze te hoog op en de zaak loopt hopeloos verkeerd. Weer treft de bankier haar met zijn zoon samen en nu besluit hij aan die verhouding voor goed een einde te maken. Hij komt bij Franclska op be zoek en ziet daar de baby, waarvan hij onmiddellijk denkt dat hij de grootva der is! En zoo komt er ook aan deze film een happy-end. Het is een vlot gespeelde, geestige film, die zeker bij een ieder in den smaak zal vallen. De andere hoofdrollen worden ver vuld door Otto Wallburg en Ernst Verebes. Roxy-theater „De blonde Carmen" is in deze film Martha Eggerth, een be kende opera-zangeres, die beu van het drukke theaterleven, rust gaat zoeken te midden van de bergen van het Belersche hoogland. Hier ontmoet zij een Jongeman, die zich zeer minachtend over actrices uit laat. Om deze uitlating te wreken, zoekt zij kennis met dezen Jongeman, die zelf tooneelschrljver blijkt te zijn. Ten einde dit doel te bereiken vermomt zij zich als het bloemenmeisje Josephine, en in dit bloemenmeisje meent de tooneelschrijver zijn Ideaal van wat hij noemt een „na tuurkind" gevonden te hebben. Plotseling blijkt dit „natuurkind" echter een goed geschoolde stem en zeer veel aanleg voor dansen te hebben. Door een vervroegde première van zijn nieuwe operette wordt de tooneelschrljver genoodzaakt plotse ling naar Berlijn terug te keeren. Hij wei gert dit aanvankelijk, maar stemt toe als Josephine eveneens een rol wordt toebe deeld. Als Josephine de hoofdrol in be doelde operette op brillante wijze vervult, is aller verwondering natuurlijk zeergroot. Hoe het einde van de luchtige, goed ge speelde film is, laat zich gemakkelijk be grijpen. Vóór de pauze draait behalve het Jour naal een klucht „Met volle muziek" met „Watt en '/iWatt" in de hoofdrollen, die de avonturen verhaalt van dit wereldbe roemde fllmduo. Een programma dus, dat voor liefhebbers van het luchtige soort film zeer veel aantrekkelijks bezit en dan ook ongetwijfeld deze week veel belang stelling zal trekken. Trianon-Theater. Een nieuwe en zeer hoogstaande Passiefilm, n.l. „Golgotha", g'-eylrs-srd door Jean Duvlvier heeft ons tijdens de speciale voorstelling voor ge- noodigden, w.o. talrijke R.-K. geestelijken, sterk geboeid. Wij willen ons hier niet ver diepen in de vraag, of een aangrijpend gegeven als het leven en lijden van den Heiland zich voor verfilming leent, doch nu wij het resultaat van een dergelijke ontzaglijk zware opgave gezien hebben, ons uitsluitend bepalen tot een oordeel over de kunstzinnige waarde daarvan. Deze kan niet anders dan buitengewoon hoog aangeslagen worden: Duvivier, die strikt het Bijbelsche verhaal volgde, be handelde het onderwerp op een zeer de licate wijze, hield alle profanie, waartoe men hier zoo gemakkelijk vervallen kan, verre en beeldde de gebeurtenissen uit Jezus' laatste dagen treffend realistisch, ontroerend en met gecultiveerden smaak uit, waarbij hem het geluk ten deel viel, vertolkers te vinden, die zich volkomen in hun zware rollen wisten in te leven. Als groot voordeel kan daarbij worden be schouwd, dat hun. die zich mogelijk he laas niet of onvoldoende ln het schier grenzenloos lijden en het offer voor de menschheid van Jezus verdiepten, door deze overtuigende weergave onverbidde lijk en onmiddellijk een „licht" moet op gaan dat niet anders dan tot eigen gees telijk heil kan strekken. Door de samenwerking van Kan. Ray mond, die het scenario schreef, den regis seur Duvivier en den bekenden componist Jacques Ibert ontstond een bewonderens waardig en indrukwekkend kunstwerk, nu eens gehouden in imponeerende beelden van overweldigende massaregie 7000 fi guranten werkten aan deze film mede, dan weer in momenten van nobelen en zuive ren eenvoud. Men ziet de geschiedenis zooals de Bijbel deze beschrijft: eerst het prachtig panorama van Jeruzalem en de geestdriftige intocht van Jezus in de hei lige stad, de vergadering van het Sanhe drin, den Joodschen raad onder leiding van den hoogepriester Kajafas, die met verbeten woede den stijgenden invloed van den Nazarener gadeslaat. Zij trachten zich van Hem te ontdoen en vinden in Judas Iscarlot een welkomen, verraderlijken me dewerker. Jezus verdrijft de wisselaars en de kooplieden uit den Tempel, dan volgt het laatste avondmaal met de discipelen, de gevangenneming in den Hof van Geth- semane, de voorgeleiding voor het Sanhe drin, het verhoor voor den geslepen Kaja- f?s. voor den Romelnschen landvoogd Pl- latus en den spottenden Koning Herodes. Met stijgende spanning en groote ont roering volgen wij de verschrikkelijke ver nederingen, waaraan Christus blootgesteld wordt door het volk, dat eens het „Ho sanna" uitriep en nu door den hitsenden Kajafas omgekocht, het „Kruisigt Hem" schreeuwt. Vreeselijk geweld en gruwelijke hoon begeleiden den Heiland op zijn lij densweg naar Golgotha: wij volgen Hem op zijn schier eindeloozen gang door de stad, bestijgen mèt Hem den krulsheuvel, hooren de vastnageling aan het Kruis en beleven de allerlaatste, grootsche uren mede. waarna hemel en aarde ln beroe ring komen en men tot elkander zegt: „Js. waarlijk, Deze was tóch Gods zoon!" Uiteindelijk de verrijzenis uit het graf en de verschijning aan de Emmaüsgangers en de discipelen. Waardig, en van een devote rust blijft steeds de verheven typeering van de Christusfiguur door Robert de Vigan, die bijna steeds op den voorgrond staat. Rond hem scharen zich tallooze andere bekende Biibelsche nersonen: een suggestieve cré atie van Judas door Lucas Gridoux, een Pontius Pilatus (Jean Cabin), een Herodes 'Harry Bsur in een kleine, maar meester lijk gespeelde rol) en vele anderen: zij be wegen zich allen op hetzelfde hooge plan. Schilderij na schilderij trekt aan 't oog voorbij, het milieu lijkt ons voortrefM'ik weergegeven. De schitterende fotografie valt telkenmale op: men mag oorech'e )r„„,,„rpn v00r ^en d!e ei" dergellike magistrale comnosltie van d't grootsche gegeven wisten samen te stel len! Luxor-theater Dat de verfilming van Ibsen's „Peer Gynt" een even riskante als moeilijke onderneming was, werd gisteren reeds in den breede in onze filmrubriek betoogd De vraag was: zijn regisseur en hoofdve'rtolker er ln geslaagd de sfeer van het beroemde werk te benaderen en zal de creatie van Hans Albers aannemelijk zijn? Wie de film gezien heeft moet daar op, naar het ons wil voorkomen, antwoor den met een volmondig: Ja! Natuurlijk is het oorspronkelijke werk niet tot in fi nesses gevolgd, maar deze film doet ons toch opgaan ln de symboliek van het ver haal, zij doet ons meeleven ln het sprookje van den fantast Peer Gynt, die ln het wondermooie Noorsche bergland z'n vreemde droomen „ondergaat" om ze la ter in meer zakelijken vorm werkelijkheid te zien worden. Peer Gynt is als de held uit een sage, die de wereld verbijstert door de stoutmoedige wijze, waarop hij op de bewogen levensgolven z'n schip doelbe wust stuurt naar de haven, waar hij heer en meester zijn zal! De figuur, zooals Hans Albers. die schept, is even gecompliceerd soms dweepziek en droomerig, dan weer vastberaden en hard! als de hoofdper soon uit Ibsen's werk. zij heeft diepte en wordt als het ware omhangen .door een sfeer van mystiek, waardoor zij niet slechts boeit, maar zelfs bijna vermoeit, zij het op een wijze, waarover men niets dan lof hebben kan. Prachtig wist Albers de Juiste snaren te beroeren met die voortdurende wisseling van geluk en tra giek, die men kent uit Ibsen's befaamde schepping. Deze rol is zonder zwakke punten en zij verheft de film tot een zeer hoog artistiek peil, waartoe trouwens ook de andere spelers en de regie het hunne hebben bijgedragen. WIJ noemen van hen Lucie Höflich als de vrouw, die trouw bleef en in de verwaarloosde boerderij in het Noorsche kustgebergte met onvergan kelijke trouw jarenlang wachtte op den man. die in z'n streven naar macht zich zelf verloor. Verder: Olga Tschechowa als de barones, die misbruik maakte van Peer Gvnt's droomerlge natuur teneinde zich zelf te verrllken. en vóóral ook: regisseur dr. Fritz Wendhausen. HIJ Immers, wist op onnavolgbare wijze gebruik te maken van al het schoons, dat het Noorsche land te Meden heeft: hij gaf charme en dis tinctie aan dez» wonderlijke geschiedenis en vond dnarbu krachtMen steun in de ("e'fende mu»l"V van Wll'v Schmidt Cnaar mot'-vpn van Edvard Grieg. De tweede hoofdfilm van het Luxor- program is een grappige geschiedenis, ge titeld: Miss Amerika, met Pat O'Brien Dick Powel en Mary Astor.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2