Voor de Paaschdagen KATWIJKERS Coöperatieve Boerenleenbank 77*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Aprü 1936 Zesde Blad No. 23322 NEDERLANDSCH-INDIÊ EN DE MARINE A. DUBBELDAM, Sluisweg No. 79 B. DE JONG JOH. PRONK UIT DE OMSTREKEN. Losse nummers van ons Blad ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cr. Losse nummers van ons Blad iiniiiiiisiiiiiH DE VERBETERING VAN DE MARINE. Aangekocht een prima Paaschkoe bekroond met 3en prijs Aangekocht een prima Paaschkoe bekroond met 1s,en prijs ■^■■Sluisweg 60 Katwijka Zee Mr. Dirk Donkercurtlusstraat 30 „Wie de zee beheerscht, beheerscht den handel; wie den handel beheerscht, be heerscht de rijkdommen der wereld; wie de rijkdommen der wereld beheerscht, be heerscht de wereld zelve". In deze woorden van een der vermetele en avontuurlijke admiraals van Koningin Elisabeth van Engeland, Sir Walter Ra leigh, werd het karakter van den zee-oor log vastgesteld. De zee-oorlogen van de Republiek der Vereenigde Nederlanden tegen Engeland zijn hier de sprekende be wijzen van. Door de eeuwen heen heeft Al bion zijn tegenstanders in hun handel aangegrepen; de Republiek, Spanje, Frank rijk, Duitschland, zij hebben het tot hun onmetelijke schade ondervonden. Enge land zelf is steeds overeind gebleven, het heeft zijn overzeesche verbindingen altijd kunnen handhaven. De tijd is lang voorbij, dat de hoofdtaak der Nederlandsche vloot de bescherming der handelsvaart was. Tegen 'n dergelijke taak is een betrekkelijk klein volk tils het onze niet meer opgewassen. De zeewegen worden beheerscht door de groote zeemo gendheden, allereerst het Britsche Rijk en in de Westelijke helft van den Stillen Oceaan door Japan. Voor belde is de over zeesche handel een levensbelang en zij kunnen niet buiten een voldoende sterke vloot om dien handel te beschermen. De taak der Nederlandsche zeemacht is een andere geworden; zooals zij nu is het werd in de vorige artikelen uiteenge zet, bestaat zij uit: lo. De neutraliteitshandhaving en de verdediging in Nederlandsch-Indlë. 2o. De neutraliteitshandhaving en de kustverdediging in Nederland. 3o. De handhaving van het Neder landsche gezag in West-Indië. 4o. De behartiging van Nederlandsche belangen in het buitenland. Men zou hier dan nog bij kunnen voe gen het vervullen van den militairen plicht als Ud van den Volkenbond door het deelnemen aan militaire sancties, maar deze taak ligt thans niet ten grond slag aan de organisatie der zeemacht, maar zou althans ten deele vervuld kun nen worden met behulp van de middelen, die al beschikbaar zijn voor hetgeen on der lo4o. genoemd werd. Uitvoerig van het aanbouwplan van 1930, aanvulling van het personeel, zoo danig dat de geheele vloot volledig kan bemand worden, uitbreiding van 't lucht- wapen en voltooiing van de verdediging der marinebasis te Soerabaja zijn maat regelen, die in ieder geval noodlg zijn om de taak der zeemacht uitvoerbaar te maken. De voorgenomen maatregelen bestaan voor een belangrijk deel nog maar op pa pier. Alleen ln het aanbouwplan der vloot is er sinds 1930 een achterstand, in geld uitgedrukt, van circa 25 millioen gulden. De oorzaak is bekend. Na den grooten oorlog was de weermacht het geliefde be zuinigingsobject van verschillende poli tieke partijen. De daardoor toch al sterk verlaagde bedragen, die voor de weer macht besteed werden, gingen bij het doorzetten van de economische inzinking nog verder omlaag. Ver doorgevoerde beperking van den aanbouw van nieuwe schepen en vliegtui gen was, voor zoover de Marine betreft, het gemakkelijkste en meest voor de hand liggende middel om verlaging der begroo tingen te verkrijgen. Het was een gemak kelijk middel, maar het kan niet lang worden toegepast zonder de marine vol maakt onbruikbaar te maken voor haar eigenlijke doel. Oorlogsschepen verouderen snel; geregelde aanvulling is onvermijde lijk, wil men de gevechtswaarde der vloot op peil houden. Blijft men met de ver vanging van het verouderende materieel langeren tijd in gebreke, dan komt men ten slotte voor het feit te staan, dat men nog wel geregeld de niet verminderde be dragen betaalt voor het personeel, de wer ven, het onderhoud, de pensioenen, de brandstoffen, de verbruiksartikelen enz. enz., maar de gevechtskracht der .vloot nul en het er aan bestede geld dus ge heel nutteloos is. Het is allerminst de tijd, zich op dien weg naar het nulpunt verder te laten af zakken. In den gespannen en dreigenden toestand ln Oost-Azië is de onvoldoende sterkte van de weermacht een steeds groo- ter wordend gevaar. Allereerst en aller meest voor Nederland en Nederlandsch- Indlë zelf, maar ook voor andere rijken, die hun belangen in Oost-Azië hebben en die het niet onverschillig kan laten, dat Nederlandsch-Indië een gebied zou zijn, waar één hunner in alle opzichten vrij spel zou hebben of dat met een enkelen snellen greep in diens macht zou kunnen overgaan. Dat de tegenwoordige Regeering niet blind voor het gevaar is en ook niet bij de pakken wil gaan neerzitten, blijkt uit de opeenvolging der feiten. Werd nog in 1933 de Staatscommissie-Idenburg be noemd, om na te gaan, hoe verder op de weermacht zou kunnen worden bezuinigd, ditmaal niet geleidelijk, maar met krasse en snel werkende maatregelen, reeds kort daarna volgde de Commissie-Kan, aan welke werd opgedragen om te onderzoe ken of er een besparing van beteekenis zou worden verkregen, wanneer met be houd van het doel, dat de Regeering aan de weermacht in Ned.-Indlë had gesteld, een deel van de bovenwaterstrijdkrachten der Marine, d.w.z een deel der kruisers en jagers door vliegtuigen zou worden ver vangen. Maar eenige maanden geleden kondigde de Regeering haar voornemen aan, tot het nemen van maatregelen om den bestaanden achterstand op materieel gebied van leger en vloot, zoowel hier te lande als in Indië, zoo spoedig mogelijk in te halen. Het rapport der Commissie-Kan is niet openbaar gemaakt, doch in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, be- hoorend bij de begrooting van Defensie voor 1936 werd er een kort uittreksel van gegeven. Met algemeene stemmen is de commissie tot het resultaat gekomen, dat op krijgskundige gronden een vlootforma- tie, zooals die in de „Grondslagen" van 1927 in principe was vastgelegd, beter was dan een, waaraan de kruisers waren ko men te ontvallen en waarvan het aantal toegevoegde vliegtuigen was uitgebreid. De meerderheid der Commissie, bestaande uit vier officieren van de landmacht, be nevens den voorzitter, liet evenwel om een betrekkelijk geringe som gelds te bespa ren de krijgskundige gronden los en pleit te ten slotte voor het ook door haar zelf als minder goed beschouwde systeem van een weermacht zonder kruisers. De min derheid der Commissie, bestaande uit vier officieren van de zeemacht, bleef op het principieel door allen ingenomen stand punt staan en achtte de besparing van te weinig belang om ter wille daarvan af te zien van het door allen als het beste be schouwde vlootsysteem. Het rapport is geheim gehouden en men weet dus niet met zekerheid of de meerderheid der Commissie nog andere motieven heeft gehad om tot haar met zich zelf in tegenspraak zijnde advies te geraken. Maar uit hetgeen wel is gepubli ceerd, blijkt duidelijk hoe de zuinigheid op het gebied der weermacht weer haar overheerschende rol, althans bij de meer derheid der Commissie, gespeeld heeft en hoe het geweldige belang, waar het hier om gaat, het behoud van Nederlandsch- Indië, voor die meerderheid op den ach tergrond gekomen is. Wie zich bij de organisatie van de weer macht baseert, niet op hetgeen noodig is, maar op een bepaald bedrag aan geld, waarvan men van te voren al weet, dat het onvoldoende is, en meent, wat er aan den te slappen ondergrond ontbreekt, te kunnen goedmaken, door bij den opbouw goedkoope wondermiddelen te gebruiken, hij zal bedrogen uitkomen. Men kan het eene middel tot het op hooger peil bren gen van de weermacht beter vinden dan het andere, men scheppe zich niet de il lusie, dat het niet betaald behoeft te worden. Het is beter de werkelijkheid onder de oogen te zien, dan er zich aan te onttrek ken door een rookgordijn van onvervul bare illusies, spitsvondige maar kronke lende redeneeringen en door slaapmlddel- tjes verworven vergetelheid. De in Oost-Azië dreigende gevaren zijn geen hersenschim, zij zijn werkelijkheid. Zij vereischen dringend voorziening in de gebrekkige wijze van verweer; langer uit stel zou een roekelooze lichtzinnigheid zijn. Er valt niet aan te ontkomen, de wer kelijkheid moet ook en niet het minst van den financieelen kant aangekeken wor den. Zijn wij financieel bij machte, dat gene te doen, wat voor het behoud van Nederlandsch-Indië noodzakelijk is; kun nen wij de vloot brengen op het peil, dat noodlg is om haar te laten voldoen, aan de eischen, die haar gesteld zullen wor den? Bij de beantwoording van die vraag ver- lieze men vooral niet uit de gedachten, dat evenzeer als te groote schrielheid en te groote bezuinigingsijver de gevechts waarde der vloot tot nihil kunnen terug brengen, zonder dat de bezuiniging in geldswaarde uitgedrukt van bijzonder veel beteekenis is, men evenzeer door maar be trekkelijk geringe bedragen aan het te lage marinebudget toe te voegen, de ge vechtswaarde zeer belangrijk naar omhoog zal kunnen voeren. Om de gevechtskracht der vloot te verdubbelen zijn veel en veel minder dan de dubbele kosten vereischt, maar de kans om er de neutraliteit mede te kunnen handhaven, loopt ver boven de dubbele uit. Hoe sterker de vloot wordt, hoe goedkooper men haar relatief betaalt en hoe sneller de toename is van het nut, dat er van te wachten valt. Als wij over de grenzen heen naar bul ten zien, dan blijkt het, dat bijna overal in Europa een grooter deel van de staats inkomsten, veelal een belangrijk grooter deel, aan de weermacht wordt ten koste gelegd dan in Nederland; dan ontgaat het ons niet, dat de Engelschman gemiddeld ruim 21/: maal zooveel aan zijn marine uitgeeft, als de Nederlander aan de zijne, en binnenkort daarvoor nog meer betalen zal, omdat hij oordeelt dat de veiligheid van het Britsche imperium dit vereischt. En houden wij den blik binnen de gren zen gericht, dan zien wij een bevolking, die weliswaar leeft onder den druk van hoog opgevoerde belastingen, maar bij welke, blijkens haar uitgaven, het begrip voor de juiste verhoudingen tusschen haar vele en velerlei belangen is verloren ge gaan. Dan zien wij hoe weinig het besef, dat de veiligstelling tegenover buiten- landsch geweld een belang van de aller eerste orde is, gedurende de laatste tien of twaalf jaren ln die uitgaven tot uiting is gekomen. Voor wegen, kostbare waterstaatswer ken, sociale maatregelen en particuliere genoegens waren honderden en honder den millloenen gemakkelijk te vinden. En de belangen, die er mee gemoeid waren, rechtvaardigden de uitgave van die mil- lioenen ongetwijfeld voor het overgroote deel, maar zij staan achter bij het groo- tere belang van het behoud van Neder- landsch-Indië en van de eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden, hier en over Wie zich bewust is wat dit grootere be lang voor het Nederlandsche volk waard moet zijn, kan niet anders dan tot de overtuiging komen, dat een betere bevei liging tegenover de gevaren, die ons wach ten, niet alleen dringend noodzakelijk, maar ook mogelijk is, al zou het ook gaan ten koste van de bevrediging van andere wenschen of van genoegens, die wel na derbij liggen, maar die voor de toekomst van ons Vaderland van veel minder be teekenis zijn. Het is de allerhoogste tijd. Gep, vice-admiraal G. L. SCHORER. 1 AALSMEER. Burgerlijke Stand. geboren: Willem z. van K. Berghoef en G. Tas. Ondertrouwd: G. Maarssen, oud 22 jaren en E. M. Saarloos, oud 21 jaren. Getrouwd: G. Eveleens, oud 29 jaren en G E. Spaargaren, oud 26 jaren; P. C. Veer, oud 27 jaren en G. de Wilde, oud 26 jaren; A. Stubbe, oud 26 jaren en T. Spaargaren, oud 24 jaren; C. J. M. Bakker, oud 27 jaren en M, M. van Zijverden, oud 25 jaren. Uitvoering van „Olympia". De Gymnastiek- en Athletiek-vereen. „Olympia" gaf een drukbezochte uitvoe ring ln „De Oude Veiling". Met de gym nasten mede waren pl.m. 1000 personen in de groote bioscoopzaal vereenigd! Een openingswoord is, na den opmarsch en het spelen van hel bondslied, gesproken door den heer K, Eveleens Arnzn., die allen en in het bijzonder de afgevaardigden van zusterorganisaties ea„ hartelijk welkom heette. Vervolgens is een mooi programma, bestaande uit een 18-tal nummers, afge werkt. Een en ander oogstte weer groote voldoening. De uitvoering stond onder leiding van de directeuren C. Nauta en J. Jelles, terwijl mej. IJ. Buisma als leidster der kleuters fungeerde. Weduwenfonds „Uiterweg". Het Weduwenfonds „Uiterweg" hield zijn jaarvergadering in café Kamen, onder voorzitterschap van den heer Alb. Spaar garen Jbz. Deze opende, waarna de secretaris de heer D. Eveleens Dz„ de notulen der vorige alg. vergadering las, welke overeenkomstig werden vastgesteld. De penningmeester, de heer K. Joore Dz„ gaf rekening en verantwoording over 1935. De ontvangsten bedroegen f. 1,117.87, de uitgaven f. 1.143.17, batig saldo f. 34.70. Op 31 Dec. beschikte het fonds over een reserve van f. 2590.92. De uitkeeringen aan de weduwen hadden in 1935 in totaal f. 1.051.50 bedragen. Boeken en bescheiden werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. De secretaris las het jaarverslag; het fonds telt 315 leden en 35 donateurs. Het aantal zoowel van de eene als andere groep beweegt zich in dalenden lijn: dat van de uitkeeringen aan weduwen ln stij gende richting. De voorzitter dankte den secretaris voor het verslag. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren J. Eveleens Dz. en Alb. Spaargaren Jbz. De heer Eveleens droeg enkele gedichten voor. Hierna sluiting. Omzet aan „Bloemenlusl". Gedurende het le kwartaal 1936 heeft de omzet aan snijbloemen aan „Bloemen- lust" bedragen: Januari f. 107.377.02. Februari f. 114.071.60, Maart f. 198.906.08, te zamen f. 420.354.70, In 1935 waren deze cijfers resp. f. 98.430.68, f. 112.684.88 en f. 167.687.00, te zamen f. 378.802.56. Dit jaar bracht dus reeds een stijging in den omzet van f. 41.552,14. De Ohr. Zangver. „Halleluja" heeft besloten om deel te nemen aan het con cours, dat op Zaterdag 9 Mei te Hillegers- berg wordt gehouden. Deze zangvereeni- ging waarvan directeur Is de heer J. C. Hulsbos, komt uit ln de eere-afdeeling. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerende hulpkantoor te Aalsmeer-Oost werd gedurende de maand Maart ingelegd f. 8289.30 en terugbetaald f. 12.200,03. Het laatst uitgegeven boekje draagt Nr. 4613. HAARLEMMERMEER. Te Nieuwvennep is in zijne woning aan den Venneperweg op 72-j. leeftijd overleden de heer Dirk Bakker, een be kwaam schilder, die bijna 65 jaren in Haarlemmermeer heeft gewoond waar van meer dan 40 jaren in het hem lief geworden Vennepeniorp. o HILLEGOM. De buurt- en speeltuinver. „Patri- monium'' heeft haar leden een gezelligen avond aangeboden, verzorgd door leden van de Korfbalclub .Animo". Het clubge bouwtje was geheel bezet. Een uitvoerig programma is ten uitvoer gebracht, be ginnende met een openingswoord van den voorzitter, zang, mondorgelspel enz. Daar op volgden voordrachten, samenspraak, beurtzang enz., in het geheel 23 nummers. Het was een prettige avond, waarop men veel genoten heeft. KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering op Maandag 6 April 's avonds te half 8 in „Casa Cara". I486 HET BESTUUR. zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. HET BLAD VOOR KATWIJK EN OMSTREKEN GEEFT UW ADVERTENTIÊN EN ABONNEMENTEN OP AAN DEN AGENT DIE ALLE INLICHTINGEN VERSTREKT KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering der R.K. Begrafenisvereen. De R.K. Begrafenisvereen. „St. Barbara" hield haar Jaarvergadering in 'het parochie huis. Pastoor Buys opende met gebed, waarna notulen en jaarverslag door den secretaris volgde. Beiden konden de in stemming verwerven. De penningmeester de beer P. J. Alkemade deed financieel verslag, dat gunstig luidde. Er was een kassaldo van f 87.28 De heeren P. K. v. Paridon en F. v. d. Valk fungeerden als controle-commissie en bevonden alles in uitstekende orde. De penningmeester mocht den dank der vergadering oogsten. De contributie werd vastgesteld op het zelfde bedrag als in 1935. Per. aftr. be stuursleden waren de heeren P. J. Alke made en W. Caspers. De eerste wenschte wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking te komen. De heer W. Caspers werd met bijna alg. st. herkozen. Inplaats van den heer P. Alkemade werd gekozen de heer M. J. Alkemade. De voorzifter bracht woorden van dank aan den afgetreden penningmeester de heer P. Alkemade die gedurende 16 Jaar op de meest nauwgezette wijze deze functie heeft waargenomen. De vereeniging is hem daarvoor grooten dank verschuldigd. Spr. 'hoopte dat de zoon de voetstappen van' den vader zal volgen. Na rondvraag en gedachtenwisseling volgt sluiting met gebed. o OEGSTGEEST. Eervol ontslag aan ds. G. Henneman. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier deelt mede, dat aan ds. G. Henne- mann op zijn verzoek tegen uit. Juni 1936 eervol ontslag is verleend als hulpprediker bij voornoemde gemeente. Mej. J Doedens alhier is geslaagd voor het examen apothekeres. -o- VALKENBURG. De prijs der melk is met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 8 cent. -o- VEUR-LEIDSCHENDAM. Ged. Staten hebwen goedgekeurd het besluit van den raad van Stompwijk tot verlaging van de personeele belasting op de biljarts. Ged. Staten hebben verdaagd hun be slissing op het raadsbesluit van Stompwijk tot overname van grond aan de Veene- straat en Tedirigerstraat Alhier is opgericht een Jongerengroep van de R.K. Staatspartij; secretaris is de heer L. G. de Koning Damlaan 24. o VOORHOUT. Vergadering „Hanze". De Mlddenstandsvereen. „De Hanze" hield een ledenvergadering in café „Klein Boerhave", waarbij de heer J. Mol, afge vaardigde van 't Hoofdbestuur, sprak over: Het streven naar betere verhoudingen. De heer C. v. Velzen, voorz., opende. De notulen werden vastgesteld. Hierna kreeg de heer Mol het woord. Spr. bepleitte in zijn rede den steun aan den middenstand. Laten alle middenstanders ook elkander steunen en zelve ook niet naar de greote warenhuizen gaan. De voorz. bracht den spr. dank. Eenige ingekomen stukken werden ter tafel gebracht o.a. een bekendmaking, dat er ln 't begin der volgende week borden en richtingwijzers zullen worden geplaatst ten behoeve der bloemenkljkers en uit gaande van de vereen. V.V.V.. Na de rondvraag volgde sluiting. o WASSENAAR. Loop der bevolking. Gevestigd: W. J. Adriaansen, dienst bode, Teijlingerhorstlaan 23 A. H. M. van Bergen, dienstbode, Rijksstraatweg 446 G. van Druten en vrouw, chauf feur, v. Z. v. Nijevelstraat 8 A. C. van Gorsel, dienstbode. Wittenburgerweg 90 St. M. Th. Forsbhuber, vreemd. Acacia laan 15 (dienstbode) Chr. v. Hoven, kapster, van Zuylen van Nljeveltstraat 137 A. Kathriner, dienstbode, Sophialaan 2 Th. de Kletjn, z.b., Rozensteinstraat 3 E. Kreutzinger, vreemd, dienstbode, van Zuylen van Nljeveltstr. 19 W. J. Kruit hof, dienstbode, van Zuylen van Nljevelt straat 279 H. A. Lambert, rijwielmon teur, Rijksstraatweg 763 M. Leimann vreemd, hulshoudster, Prinses Marielaan 11 G. L Röthel, vreemd, dienstbode, Weteringlaan 13 R. Schriebl, vreemd, dienstbode, Groot Hoefijzerlaan 53. Vertrokken: W. J. van de Werken naar Koudekerk B 22 J. A. Oosterveen naar Den Haag. Koninginnegracht 27 W. Chmela naar Noortfwijk, H. Geestweg 59 C. van Tol naar Den Haag, Stuyve- l sandstraat 122 H. Knijff Gladpootjes naar Den Haag, Wllhelminastraat 12 G.. Uhl naar Zaandam, Bootenmaker- straat 125 G. Verbeek naar Zeist, Lin delaan 15" M. W. de Vries naar Den Haag, Laakweg 199 K. Heuer naar Den Haag, Bezuldenhout 68 C. M. W. Aerts naar Lelden, van de Waalsstraat 5 A. J. van der Kroft naar Voorschoten, Wijn gaardelaan 43 J. Beijeman naar Den Haag, van Musschenbroekstraat 103 M. Beijeman naar Den Haag, van Musschen broekstraat 103 E. Hoffmann naar Amsterdam-W, Kinkerstraat 85 A. I. W. Plato naar Amsterdam-Z, Laresse- straat 39 Wed M. Mulder geb. Ouds hoorn naar Cheribon N.O.I. L. Beetz naar Den Haag (Scheveningen) Scheve- ningscheweg 60. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Chariotta, d. van J. M. Schnuck en E. C. ten Grotenhuls Martinus Wilhelmus, z. van J. F. Odijk en M. A. R. van Kessel Johannes Joze- phus, z. van J. H. van Veen en L. J. La- gerberg. Overleden: Eduard Theodoor Witte 70 j., eehtgen. van A. E. Kruijff Herma- nus Gerardus van Sillevoldt 93 j„ wdr. van L. A. C. Vijzelaar Jacomina Bijl 56 j„ ongeh Tjalle Vrijburg 59 J„ echtgn. van T. Ruiter. Ondertrouwd: J. de Vries en C. L. Spar ling J. C. Nijp en H. M. Jepsen. Op vele daartoe geschikte plaatsen in deze gemeente zijn van overheidswege diverse vogelnestkastjes aangebracht, mede tot 't helpen in standhouden van diverse nuttige vogelsoorten. O- ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. Het zoeken naar eendeieren De wankelende Kerktoren. De voorz. opende met gebed. Afwezig de heer Jb. Slingerland. In behandeling kwam het voorstel tot conversie van de geldleenlng ad. f. 8500 wegens uitbreiding van het G. E. B. langs den Hoogendijk van 5 op 4'/« pet. Aange nomen. Volgde verzoêk van A. Hassing om een gemeentehuis te huren van A. Versteeg. Goedgekeurd. Besloten werd de politieverordening te wijzigen betreffende het zoeken naar eendeieren, waarvan de eigenaars der riet- en weilanden veel last ondervinden. Ook de wegbermen behooren hier toe. Bericht is ingekomen van den Min. dat geen toeslag in de land- en tuinbouw bedrijven van 50 op 75 ct. mag worden gegeven. Door Polder Nieuwkoop was gewezen op het wegdek, dat door het dorp loopt en dat nog al wat te wenschen overlaat. Wan neer het weer zulks toelaat zal hierin worden voorzien. De voorzitter deelde mede dat aan steun van af 1 Jan. j.l. ongeveer f. 1000 is uit gegeven, hetgeen boven de krachten der gemeente gaat. Men zal naar andere mid delen moeten uitzien. De slager H. vroeg vergoeding voor twee nuchtere kalveren, welke moesten worden afgemaakt, omdat deze in aanraking wa ren geweest met een aan miltvuur gestor ven rund in zijn slachtolaats. Goedge keurd werd hem f. 6 te vergoeden. De veelbesproken wankelende toren der Ned. Herv. Kerk kwam wederom ter sprake. B. en W. hebben een bezoek ge bracht aan het gebouw, daar de fundee ringen van kerk en toren waren bloot ge legd, Ook het Inwendige van het kerk gebouw boven het plafond was bezichtigd. Geconstateerd werd dat de fundamen ten van de kerk nog ln uitstekende con ditie verkeeren en die van den toren geheel verrot waren en boven het waterpeil uit staken Die der kerk liegen onder het waterreil en zijn nog gaaf. Het kerkgebouw ot> zich zelf zit inwen dig goed in elkaar. De steenen der voor gevel en van den toren kan men er echter zoo maar uithalen; zij zijn geheel ver teerd. De kerkvoogdij zal met een en ander in kennis worden gesteld. Na behandeling van eeniee minder be langrijke zaken, volgde sluiting. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. Jansen naar Rijnsater- woude. Ingekomen: H. G. de Brave, van Mij drecht. Een boekhouddiploma behaalden onze plaatsgenooten A. van Trlgt met 10 pun ten, alsmede H. de Groot en B. Cornelts- se met 9 punten. Alhier is een schermvereeniglng op gericht, Leider is de heer J. Rietkerk. iiiiifliiiiiiifliiiiiiiifliiiiiiiiiraiiifliiiii zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Osgstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19