€R/ UI/ PASCHEN POIIDJESDAG FEDORA NORA JOH. DE GEEST nnpiiinrr e s°"®t'st® fijnst®mat~ 1 n7i Abonneert U op het Leidsch Dagblad Bereid onzen armen een mooi Paaschfeest LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 3 April 1936 De beste Kousen voor het minste geld prni ilir matzijde geplatt., alle QP IILULHtflL kleuren, verlaagde prijs ÜU PfRPPPT Pr'ma njne matzijde nieijw- C "1 I LUI LUI ste kleuren verlaagde prijs Ül 75 ï*AiiflRIT z]^e met z'''cle 6ep|a,t-ex,ra QR I H I Ulll I mooi en solide verl. prijs U UnUillULL zijde, verlaagde prijs '■Ul ONTVING H46 DEZE WEEK WEER Prachtzendingen Chique Hoedjes Daarom, Dames, voor Uw Hoed naar MESSCHER's Modehuis - Breestr. 175 KALFSVLEESCH. Morgenmiddag halen wij de pondjes af. Zef s.v.p. een en ander gereed. ALPHEN. HET LOONCONFLICT BIJ DE FIRMA BOOT. De voorstellen aanvaard. Inzake het loonconfllct bij de scheeps- bouwwerf en motorenfabrlek de „Indu strie", fa. D. en J. Boot, deelde men ons mede, dat ook de directie het voorstel van den rijksbemiddelaar heeft aanvaard. Hiermede ls het conflict dus opgelost en blijft de thans geldende loonregeling tot 1 Augustus a.s. onveranderd. Ernstige aanrijding. Gistermiddag werd de 10-j. van L. bij het plotseling den weg oversteken in den Hoorn langs den rijksstraatweg aangere den en gegrepen door een personenauto van de garage L. alhier De jongen, die over den weg werd geslingerd bekwam een ernstige schedelbasisfractuur, bene vens andere verwondingen. In hoogst ernstigen toestand is hij overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden. Kolendampvergiftiging. Ten huize van de familie v. d. V. heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Des nachts gevoelden en kele personen van het gezin zich plotse ling onwel. Dr. H„ die werd ontboden, constateerde kolendampvergiftiging. Uit een onderzoek bleek dat de kachel niet goed was afgesloten of niet goed function- neerde. Later vernamen wij, dat de toe stand der familie niet ongunstig was. C. J. van den Bosch t Op 54-j. leeftijd is alhier overleden onze bekende en geachte plaatsgenoot, de heer C. J. van den Bosch in leven manufactu- rier, die tal van jaren zitting had als be stuurslid in de R.K. Middenstandsvereen. en andere corporaties De plechtige uit vaart en begrafenis zullen plaats hebben a.s. Maandagmorgen. VISCHBEDWELMING OP GROOTE SCHAAL. Tengevolge van vergiftiging. In den Riin tusschen Alphen en Bodegraven doet zich een vischbedwel- ming op groote schaal voor. Groote vischzwermen. die bedwelmd WUken te zijn, komen naar de oppervlakte. Ondanks den verboden vischtüd worden door de bewoners in de omgeving hon derden exemplaren waaronder groote ■brasems buitgemaakt. De bedwelming wordt veroorzaakt doordat het water is vergiftigd door een melkfabriek, die zure melk in den Rijn laat loopen. ALKEMADE. De Rattenverdelgingsactie. Als onderdeel van het Centrale Comité In de gemeente Alkemade is ook te Oude- Wetering een sub-comité inzake de ratten bestrijding gevormd. Het comité is samen gesteld als volgt: voorzitter: G. H. Rotte veel: leden dr. A. van der Bijl ir. A. O. Rijsdijk, dr. C. van den Berg. J. C. de Jong. A. C. P. Zegers en P. Roeloffs; als secretaris-penningmeester fungeert de heer P. H. van den Bosch. Het ligt in de bedoeling de ratten bestrijding systematisch en met kracht ter hand te nemen hetgeen, gezien de schade, welke de hier in groote getale voorkomende ratten veroorzaken, door ieder zal worden toegejuicht. Bovendien is deze bestrijding van belang met het oog op de volksgezondheid, bepaaldelijk ter bestrijding van de ziekte van Weil. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen een bijdrage ter beschikking van de aan de campagne verbonden kosten te ver- leenen. zullen na Paschen lijsten ter intee- 'kening worden aangeboden. De steuntrekkend arbeider K. alhier die verzuimd had de wekeliiksche verdien sten van zijn dochter bij het Orgaan der steunverleening op te geven is door den politierechter te Den Haag veroordeeld tot een hechtenis van 10 dagen, subs. f. 10 boete en tot een proeftiid van 2 jaar. Voorts is door B en W. de arbeider W. v. L„ die weigerde te voldoen aan het voorschrift om de z.g ..werkvrüe dagen" te komen stempelen uitgesloten Dit geldt zoowel voor de steunregeling als de werk verschaffing. BODEGRAVEN. LUCHTKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een slachtoffer. Gistermorgen sprong in de nieuwe garage van den heer G. V. aan de Noordzijde, een daar geplaatste ketel voor samengeperste lucht, ten behoeve van autobanden, toen deze automa tisch aan het bij lader, was tdt een druk van 10 otmosfeeren was bereikt, welke druk normaal is, met een gewel digen slag uit elkaar. De stukken ijzer werden door de geheele garage geslingerd en de ruite sprongen door den geweldigen luchtdruk. In de ga rage bevonden zich op dat moment 4 per sonen, een knecht van den heer V., diens 4-'j. zoontje en een tweetal personen, die even een boodschap kwamen doen. Drie van hen, onder wie het kind. kwa men er met den schrik af Zij werden wel door den luchtdruk tegen den grond ge slagen, maar liepen geen letsel op. De 16- jarige van W.. die toevallig aanwezig was, kreeg echter een stuk ijzer tegen het on derbeen aan, waardoor hij een gecompli ceerde beenbreuk opliep Dr. Weeder, die vrij spoedig ter plaatse was, legde een noodverband en reeds korten tijd na de ontploffing bevond het slachtoffer zVh op weg naar het Leidsche Ziekenhuis. De politie, die gewaarschuwd was, zette het terrein van het ongeluk af en bewaakte dit, tot in den middag de Inspecteur van den Rijksdienst voor de veiligheid een on derzoek kwam instellen, waarna de garage weer werd vrijgegeven. Hoewel het resul taat van dit onderzoek niet bekend is, vermoedt men een constructiefout. Raadsagenda. De Raad komt Dinsdag a.s. des nam. 2 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Opening; 2. Beëedlging van den heer G. Uithol, benoemd verklaard lid van den Raad: 3 Notulen; 4. Ingekomen stukken; 5. Inlichtingen omtrent adres G Vroege inzake verbouwing schuur tot woonhuis; 6 Voorstel inzake adres om uitbreiding van de kom aan de Zuidzijde; 7. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van percee- ien: 8. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage uit de gemeentekas aan het borg stellingsfonds voor Gouda en omstreken; 9. Benoeming ambtenaar van den Burg. Stand; 10 Wijziging begrooting 1936; 11. Voorstel tot verleening van voorschotten aan Bijz. Scholen; 12. Vaststelling van pensioengrondslagen. BOSKOOP. Voor Zondag 5 April zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, Telef. 38. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank alhier in gelegd f. 6923.18, en terugbet. f. 10632.34. Het laatste door de spaarbank uitgege ven boekje draagt het nummer 5829. Met de werkzaamheden voor 't plaat sen van vitrines in den muur van den beneder.weg in de Dorpstraat W.Z. is thans een aanvang gemaakt. De electri- sche geleidingen zijn door de gemeente bedrijven reeds aangebracht. Het geheel belooft een fraai stuk werk te worden KOUDEKERK. OORKONDE GEVONDEN. Bij restauratie der Ned. Herv. Kerk Bij de restauratie aan de Ned. Herv. kerk alhier, werd een oorkonde gevonden, dateerende uit het jaar 1843 welke luidt als volgt: Koudekerk, datum "22 December 1843. Onder opzicht van den heer G. van Gier van Woubrugge is alhier de belang rijke reparatie geschied aan de kerk der Hervormden, aangenomen door de heeren A. Rutgers en A. Vermeulen, timmerman, J. van Jieverden, metselaar, W. van Ot- tingen, loodgieter-leidekker, Moppe, mr. smid, P. M. Jonker, schilder, Tebaliet, steenhouwer, D Pereboom, behanger en J. van Egmond, leverancier van sterken drank. Accordeert met het origineel. De alhier langs de huizen gehouden collecte ten bate van de kampen voor Jeugdige werkloozen heeft opgebracht f. 76.65Va. In de jaarvergadering van de Chr. Hist Kiesvereeniging werden o.m. tot be stuursleden herbenoemd de heeren A. Mieog en F. van Veen. Tot afgevaardigden naar de alg. vergadering op 15 April wer den aangewezen de heeren Ant. van Eg- mond en A. Mieog. LEIDERDORP. Moedige redding. Gistermiddag geraakte aan de Leid- schekade het 4-jarig zoontje van den lieer Q Bi., wonende aan het Sluis- plein, in de Vliet. De aan die kade wonen de heer R. van den B., die het ongeval zag, sprong gekleed te water en greep den kleine. Ongelukkigerwijs kon de heer B. niet zwemmen; zeker zouden beiden ver dronken zijn, als niet een broer van B. de heer H. v .d. B. eveneens gekleed te water was gesprongen. Dezen mocht het geluk ken belden weder op het droge te bren gen. Dit is in enkele dagen reeds het 2e ongeluk, dat in het gezin van den heer Bleys voorkwam, daar onlangs het 2-j. zoontje uit het raam van de op de le étage gelegen slaapkamer viel. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van liet onderhoud der gemeenteplantsoenen over 1936 werd als volgt ingeschreven: E. van Wilgen f. 850; W. H. v. Bekkum f. 650; F. Rasser, Zoeterwoude, f. 600; D. van Leeuwen f. 500; J. F. W. Truijers f. 444; K. v. Fruchten f. 435; H. v. Laar f. 400; W. O. v. Hofwegen f. 345; B. v. d. Vecht f. 235. Waar geen plaatsnaam vermeld, is deze alhier. Te Utrecht slaagde voor het diploma Leerares-Coupeuse, mej. S. Dorrepaal te Koudekerk, opgeleid aan de Mode-Vak school van de ENSAID alhier. NIEUWKOOP. Zanguitvoering „De Lofslem". De zangver. „De Lofstem" in samen werking met het kinderkoor „De Kleine Lofstem" en het mondaccordeon-orkest „Excelsior", onder leiding van den heer Q. J. van Trigt uit Utrecht, gaf in de Chr. School alhier een goed geslaagde uit voering. Verschillende zangnummers wer den ten gehoore gebracht, waarmee men veel succes had. vooral die van het kin derkoor oogstten veel applaus. Ook wat het mondaccordeon-orkest presteerde was het aanhooren ten volle waard. Als men bedenkt, dat het kinderkoor slechts ongeveer 3 maanden geleden en 't mondaccordeon-orkest pas 6 weken gele den werden opgericht staat men verbaasd over de prestaties op dezen avond getoond Voorzeker een succes voor den directeur, den heer van Trigt, die in zulk een korten tijd d'lt bij hen wist in te studeeren. kft:- dewerking verleenden mej T. Kres, viool, de heer J. Kres. piano, me) K. E. Zotz, orgel en de heer van Trigt, zang. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De Raad vergaderde. Alle leden waren aanwezig. De loco-burgemeester de heer H. S. Rar., opende met gebed. De notulen der vorige vergadering werden goedge keurd. De vcorz. las het eervol ontslag voor van den heer J. W. Geeslnk als burge meester dezer gemeente. Tevens werd voorgelezen een verzoek van den heer J. W. Geesink, betreffende ontslagaanvrage als ambtenaar van den Burgerlijken Stand Ter tafel kwam het rapport van de kas opname van den gemeente-ontvanger, dat goedgekeurd werd. Verzoek was ingeko men. van de fam. v. Eljk. Een huisgenoot wordt verpleegd in een Ziekenhuis te Lei den. Daar de Ziekenhuisvereeniging be taalde tot 10 Maart J.I., werd gevraagd of de gemeente voor verdere verpleging wil zorgen. Na bespreking werd besloten hulp te verleenen. Vervolgens las de voorz. een Schoolgeldregeling voor met de ge meente Zevenhoven, voor kinderen die de openbare schooi alhier bezoeken. Volgde vaststelling kosten per leerling van de openbare school welke f. 18.11 bedraagt. De voorz. vroeg machtiging om een be drag van f. 40 uit te trekken voor de ont vangst van den nieuwen burgemeester. Bij stemming werd een bedrag van f. 25 uit getrokken. Hierop ging men over in Co mité-generaal. Onze jeugdige plaatsgenoot, C Ha- bermehl, in dienst bij bakker J. Hoogen- doorn, behaalde op de Bakkerstentoonstel- toonstelling te Woerden den 2en prijs in het vak garneeten van taarten enz. TER AAR. GEMEENTERAAD. Een stofvrij dek op den Korteraarscben weg Het Kerkplein geasphalteerd Reclames straatbelasting. De gemeenteraad vergaderde onder lei ding van den burgemeester, den heer B. J. Hogenboom. Deze opende, waarna de notulen werden vastgesteld. De overeen komst met de Gekro, reeds te voren be sproken. had naar de voorz. mededeelde, een kleine verandering ondergaan, doch verschillende gemeenten schijnen nog be zwaren tegen de redactie te hebben. Even wel staat het bedrijf onder toezicht van Ged. Staten en van de Vereen, van Ncd. Gemeenten. B. en W. stelden in verband met het desbetreffende schrijven van den Minister van Sociale Zaken voor een bedrag van f. 200.beschikbaar te stellen voor steun in natura aan de werkloozen. welk bedrag door het Rijk aangevuld tot f. 420.ter beschikking zal worden gesteld van crisis- comité B. Aldus besloten. Vervolgens kwam aan de orde het be langrijkste agendapunt voor deze verga dering, n.l. het voorstel van B. en W. tot liet aanbrengen van een stofvrij wegdek op den Korteraarschenweg en op het plein bij het gemeentehuis. De voorz zette uiteen, dat het volgens een deskundige, aanbeveling verdient, aan dit wegdek iets meer te besteden dan in Langeraar. Daar heeft de aanleg f. 1.per M2 gekost, waarbij een jaarlijksch onderhoud van 7'/, cent per M2 is te berekenen. Wanneer de weg in Korteraar van een zoogenaamd asphaltbeton dek wordt voorzien, dat f. 1.50 per M2 zal kosten is men gedurende lange jaren vah het onderhoud af Be doeld wordt den weg aldus vanaf Schreu- der tot de grens van Aarlanderveen te be werken, met uitzondering van het laatste stukje, dat B. en W. met het oog op al daar optredende verzakkingen, willen voorzien van een klinkerbestrating. De kosten worden door het college begroot op f. 8000.Voor het Kerkplein, dat B. en W eveneens willen asphalteeren, met ver ruiming van de bocht, bij de kosterswo ning, worden de kosten op f.850— ge raamd. Een en ander zal in eigen beheer zijn uit te voeren. De heer Kroon vreesde, dat uitvoering in eigen beheer niet aanbevelingswaardig is en dat men althans veel te duur zal uit komen. Zonder afbreuk te doen aan de meening van den deskundige, meent spr. dat een asphaltdek op dezen slappen weg op den duur een mislukkig zal beteekenen. Wat het Kerkplein betreft, vraagt spr of t. z* t. niet de provincie zali overgaan 'tot overname van den weg tot Aardam, waar deze immers op het wegenplan voorkomt. De heer van der Weyden gaf als zijn meening, dat door het verbreeden van de bocht bij de kerk het verkeer op dit punt eerder gevaarlijker dan veiliger zal wor den, omdat men harder zal gaan rijden. Voorts meende hij dat het aangezette stuk niet houdbaar zal blijken, welke overtui ging ook de heeren Kroon en Verboom bleken te bezitten. Zoo ontstond een lang durige discussie over de al- dan niet wen- schelljkheid van verruiming der bocht, waarbij men tenslotte afdaalde in meer technische bijzonderheden. Het voorstel van B en W. tot het aan brengen van een gesloten wegdek op den Korteraarschen weg en op het Kerkplein werd met algemeene stemmen aangeno men. nadat de voorz. de zienswijze van B. en W. nog eens uitvoerig had verdedigd. Het afzonderlijk in stemming gebrachte voorstel tot verbreeding der bocht bij de kosterswoning verwierf de instemming van C raadsleden. Tegen de heeren P. Kroon, P. Hoogervorst, M J N. van der Weyden, J. Verboom en W. van Woudenberg. Als voorwaarde werd gesteld, dat eerst nader overleg met een deskundige zal worden gepleegd en dat. wanneer de totale kosten op meer dan f.300 zullen komen, nader overleg met den raad zal plaats hebben. Naar aanleiding van de genomen beslui ten en ter financiering van de verbouwing van het gemeentehuis, besloot de raad om met de Bank van Ned Gemeenten een rekening-courant-overeenkomst aan te gaan tot een bedrag van f. 11.500.die later kan worden omgezet in een geld- leening. Aan de scholen aldus stelde de raad vast zal op de vergoeding ingevolge art. 301 der L.O. Wet 1920 een voorschot van ."O"/» gegeven worden, wat voor de R.K. School f. 5221.voor de Ned. Herv. School 1452.en voor de Chr. Nat School f 971 bedraagt. Volgde vaststelling van een suppl. kohier straatbelasting en hondenbelasting 1935, benevens het primitief kohier hondenbe lasting over 1936 tot een som van f. 591. Onder de voorgestelde begrotingswijzi gingen nam een post van f. 547.de voornaamste plaats in. Dit bedrag is ver schuldigd aan Aiohen wegens vergoeding voor leerlingen uit deze gemeente, die al daar een school voor U.L.O bezoeken. De raad vond het vreemd, dat Alphen eerst nu de rekening, welke over drie jaar loopt, presenteert. Bij de rondvraag besprak o.m. de heer Apeldoorn het onvoldoende schoonhouden van eenige in Korteraar gelegen slooten, waarop de voorz, persoonlijk onderzoek toezegde, terwijl de heeren v d. Weyden en Hoogervorst inlichtingen over het lange uitblijven der loöntoeslagen wensch- ten, wat blijkens het antwoord van den voorzitter is te wijten aan het trage af komen der goedgekeurde loonstaten. WADDINXVEEN. De werken in de polders Achterof en Voorof, die ia werkverschaffing zijn uit gevoerd, zijn gereed gekomen. Het geheele werk duurde 22 weken. De werkloozen zijn thans weer in den steun opgenomen. De gymnastiekvereen T.O.O.S. be haalde op den vereenigingswedstrijd, uit geschreven door den Turnkring Gouda en omstreken een prachtig resultaat. De hee ren behaalden met 278 punten den eersten prijs en werden kampioen. De dames be haalden een eersten prijs met 126 punten. ZOETERMEER. Tot ouderling der Ned Herv. Kerk alhier is benoemd in de vacature J. N. van Reeuwijk, de heer C. Bos Azn. Alhier werd door de politie een per soon aangehouden die in het politieblad gesignaleerd stond en nog 20 dagen hech tenis te goed had. Hij werd naar den Haag overgebracht. ZWAMMERDAM Verkooping van schapen. BH de openbare verkooping van 66 schapen ten bate van de R.K. Kerk, wer den koopers de heeren Roest en Röring te Uithoorn voor de som van f. 1283. Voorts werden nog 42 schapen verkocht ten bate van het Wit Gele Kruis. Hiervan werden 26 stuks gekocht door de firma Baas en Domburg en 16 stuks door den heer M Stolwllk te Bodegraven. De totale opbrengst daarvan bedroeg f.846. Enkele onzer nieuwe verlaagde prijzen: matzijde, geplatt.. extra A C solide verlaagde prijs nrU 1437 Bembercj-zijdeverlaagde prijs rVprl A fijnste créponette mat- 1 OC LAULLLH zijde, verlaagde prijs LÜÜ Koopt nu bij ons Uwe Kousen. De soliditeit ONZER Kousen is spreekwoordelijk en ze waren NOG IVIItlMEIt ZOO GOEDKOOP Wij brengen altijd iets aparts in elk genre en onze prijzen zijn zeer concurreerend. Nergens kunt U voor groote maten beter slagen dan bij ons. Bij GEBRS. SUSAN, Haarlemmerstraat 39-41: een goed Scheermes f. 1.50. - Scheerapparaat met mesje 15 ct. Scheermesjes 100 mer ken vanaf 8 ct. per pakje van 10 stuks. Scheerkwasten 30 ct., Oliesteenen, speciaal voor scheermessen, 65 ct. Scheer- riemen, Slijpapparaten van af 25 ct., enz., enz., enz. 1452 Haarlemmerstraat 137 hoek Donkerst. 2-4 6 Door het verbindend wor den van de eenige uitdee- lingslijst is het faillissement van M. DE BEST te Katwijk aan Zee, geëindigd. De Curator: Mr. H. R. GOUDSMIT. Leiden, 2 April 1936. Papenstraat 7 c. 1443 Carbonade 28 ct. p. kilo Kalfslapp. 25 ct. p. p., 2 p. 45 Kalfsfric. 30 en 40 ct. p. p. Tevens Levers, Harten en Tongen verkrijgbaar, le kwaliteit Paardenvleesch tegen uiterst lagen prijs. Bel. aanb.: N. ZWETSLOOT, 2159a Morschstraat 26. Steenstraat 18 - Telefoon 2159 Dik vet gerookt Spek Gemalen Rundvet Gemalen Varkensvet Lamsvleesch, 'vanaf Vette Varkenslappen Prima Leverworst Prima Rookworst 5 pond vette Runderlappen 5 pond magere Runderlappen p. pond 25 ct. p. pond 25 ct. p. pond 20 ct. p. pond 20 ct. p. pond 20 ct. p. pond 25 ct. p. pond 30 ct. 1.25 1.50 1465

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7