H. M. PIERROT, Maarsmanssteeg 14 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 3 April 1936 Zie onze speciale Etalage GERO-ARTIKELEN Protestvergadering der Narcissenkweekers. AGENDA. Officieele Crisispublicaties. Bijzonder aanbevolen Zilmeta tegen verlaagde Fabrieksprijzen 1 inn (Inzez. Med.) INZAKE HET SNIJDEN VAN BLOEMEN. BOLLEN WORDEN VRIJWEL WAARDELOOS GEMAAKT. Gisteravond vergaderden ongeveer 200 narcissenkweekers uit Warmond. Sassen- iheim, Oegstgeest en omliggende plaatsen In Hotel „de Zon" te Warmond, om protest aan te teekenen tegen het onlangs genomen regeeringsbesluit Inzake het snijden van bolbloemen. Gelijk bekend is den bloembollenkweekers ln het z.g. ge mengd bedrijf nu verboden bolbloemen te hebben zonder een door de Ned. Sierteelt centrale afgegeven vergunning Deze cen trale heeft de bloembollenkweekerljen ln twee groepen verdeeld, n.l. de kweekers, die de bloembollen uitsluitend trekken om de bollen te verhandelen en de zg. „ge mengde bedrijven", dit zijn die, welke bol len teelen en daarbij ook de bloemen ver handelen. De gemengde bedrijven zijn nu verplicht, de hyacinthen met een gedeelte van de bol af te snijden, de tulpen moeten in den grond worden afgesneden, bij de narcissen dient de plant in den grond te worden afgesneden met het blad en kruid. Tengevolge van een en ander wor den alle bollen van de gemengde be drijven vrijwel geheel waardeloos. Zulks is wettelijk bepaald teneinde de „zuivere" bloembollenkweekers en de exporteurs te steunen., In het gemengde bedrijf is echter de laatste jaren de snijteelt sterk toegeno men; voor de kleine kweekers was juist de opbrengst der bloemen een belangrijk onderdeel der bedrijfsinkomsten gewor den, dat niet kan worden gemist. Hierop werd gewezen door den heer W. Verschoor nit Sassenheim, die deze vergadering presideerde. Deze wees voorts op den nu ontstanen zser ernstigen toestand, want door de nieuwe bepalingen wordt nu aan vele be drijven een plotseling einde gemaakt. Het zal n.l. nu bijv. niet meer mogelijk zijn bouquetten met bloemen langs de wegen te verkoopen, alleen wel „slingers", die bloemen bevatten zonder steel. De nieuwe bepalingen zijn gekomen, nu de bloemen ln bloei komen, terwijl de verwachting was, dat de toestand van vóór 1933 zou blijven voortduren. De af gesneden bloemen werden gaarne gekocht. Zij waren een zeer gewild artikel. Daar de crisis-ambtenaren zeer streng optreden, zullen de gevolgen zeer ernstig zijn. Spr. merkte op, dat men eensgezind zal moeten optreden, om opheffing van de bepaling te verkrijgen. Reeds is de hulp van gemeente besturen Ingeroepen ten einde te trachten ten deze iets te bereiken De heer Nlekerk uit Wassenaar wees er in dit verband op, dat ook de burgemeester van Wassenaar pogingen zal doen het verbod alsnog on gedaan te maken. Deze zal de kwestie ook ter «Dra1-» brengen ln den kring van burgemeesters in de bloembollenstreek. De heer H. v. d. Voet uit Warmond gaf een uitzetting, van wat de voorschriften ten speciaal voor de narcissenkweekers uit Warmond beteekenen. B. en W. van Warmond pleegden reeds overleg met de bevoegde auto riteiten in Den Haag. Daar is geant woord. dat misschien nog Iets bereikt kan worden voor de late tulpen en ln géén geval meer voor de narcissen en hyacinthen. Uit de besprekingen bleek voorts nog, dat de minister bij de saneering van het bloembollenbedrilf steeds als basis heeft genomen het jaar 1933. Toen mochten de bloemen worden gesnedpn zonder blad en men acht het van belang, dat dit be stendigd blijft. De narcissenkweekers willen geen daden van de regeering becrltlseeren. ordelijk als zij zijn. doch willen wél hun recht vragen en geen steuntrekkers worden. Meerdere aanwezigen voerden nog het woord en wezen er op. dat de nood bij de kleine narcissenkweekers groot is. Aan gevoerd werd o.a. bet feit dat er kwee kers zlfn. die reeds ln Februari bloemen in voorverkoop verkochten tegen vooruit betaling. om in de onderhoudskosten hun ner gezinnen te kunnen voorzien. Het is hun nu echter niet meer mogelijk de verkochte bloemen te leveren. De geheele bloembollenhandel wordt h.l. gedupeerd, want door verkoop langs wegen en in straten wordt ieder jaar voor tienduizen den guldens verkocht. Na zeer langdurige discussies, waarbij de kwesties van vele zijden belicht be sproken werd. werd tenslotte besloten een commissie te vormen met uit alle betrok ken gemeenten één kweeker. Men zal trachten de actie in andere plaatsen voort te zetten, zoo mogelijk met medewerking van de gemeentebesturen. BU den minister van Landbouw en Vlsscherli is bereids éen audiëntie aangevraagd, teneinde bli dezen de ernstige bezwaren der narcissenkwee kers uiteen te zetten. o HILLEGOM. Wijdingsavond in de Ger. Kerk, Alhier is een wijdingsavond in de Ger. Kerk gegeven. De belangstelling was groot. De avond is geopend door ds. A. K. Krabbe, die het gebed uitsprak. Na ge meentezang ec schriftlezing volgde een orgel-solo van den heer C. Kool, die een belangrijk deel van het programma ver zorgd heeft. Het gemengd koor heeft met orgelbegeleiding verschillende liederen ten gehoore gebracht. Ds. A. Dondorp van Heemstede decla meerde. eerst van Jer. de Decker, Jan Eekhout en H. Dullaert, later nog van W. de Mérode en J. Rcvius. Ds A. K. Krabbe declameerde uit het passie-verhaal. Het geheel was een af wisseling van orgelspel, koor- en ge meentezang. alsmede declamatie, alles in het karakter van de lijdens-weken. Er ls veel schoons geboden! Ds. Dondorp sloot met dankzegging. Diploma's ziekzoeken. De commissie van deskundigen, die ge oordeeld heeft over den bekwaamheids- wedstrijd in het ziek-zoeken in hyacin then, heeft 65 diploma's toegekend, ter wijl er 326 personenen deelnamen. No. 1, J. J Korbee alhier, komt niet alleen in aanmerking voor een diploma, maar ook voor de verguld zilveren medaille van den Burgemeester; No. 2. J Th. van Ruiten te Noordtvijk ontving de medaille der Alg. Verceniglng voor Bloembollencultuur afd. Hillegom. No. 4, L. H. Blom te Bennebroek de medaille der kistenfabr. G. v d Bosch. Morgen heeft de uitreiking van diploma's en prijzen plaats in het veillnglokaal aan de van Tetsstraat. o KATWIJK AAN ZEE. Bij het eind van den voorbereidenden cursus aan de Vlsscherljschool alhier zijn door den directeur, den heer C, Varkevls- ser met een toepasselijk woord de getuig schriften uitgereikt aan: C. Visser. Albert van der Plas, C. van Duyvenvoorde, Kees Guyt, L. van der Plas, M. van der Bent Jzn., Klaas Klok en D. de Jong. Bij de in de Vlsscherljschool alhier afgenomen examens voor het certificaat ln kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee zijn geslaagd; Arie Schaap, Jac. van Dijk, Huig Haasnoot, Jan Ouwehand. Floor Haasnoot Dzn., Corn. Ouwchand, Nic. Plokker, Jac. N. v. Duyn en Gijs Zuyderduyn, allen zijn leerlingen van de Vlsscherljschool alhier. Rijksgedelegeerde was kapitein J. H. Götz, lid van de examencommissie voor stuur lieden. o LISSE. In een daartoe belegde propaeanda- vergadering door het comité van „Jong Holland snakt naar werk" werd door den heer van der Stoel, secretaris van het Centraal-Comité een rede gehouden. Spr. zette uiteen, on welke wlize de kampen voor jeugdige werkloozen worden »eorca- nlseerd en gefinancieerd. De jeugdige werkloozen worden in deze kampen op practlsche en nuttige wilze bezig gehou den om hen daardoor voor eenieen tlid uit de gewone sfeer van het werklooze leven te onttrekken. o OEGSTGEEST. Uitvoering van W. I. K. In de oude gemeenteschool hield de Kinderamusementsver. W. I. K. een druk bezochte propaganda-avond voor leden, donateurs en genoodlgden. De voorzitter de heer van Rooy sprak het welkom en bracht hartelijk dank voor de ondervonden medewerking, In zonderheid aan den heer H. v. d. Mey die als lid van de onlangs ingestelde com missie tot behartiging van de vereenl- glngsbelangen daarin zoo'n groot aandeel heeft op zich genomen. De avond werd opgeluisterd door hu moristische voordrachten van den heer Spaanderman uit Lelden en eenige da mesleden met zang en pianomuziek. De uitvoerenden werden met hartelijk ap plaus beloond. Het voorstel van den heer Binsbergen om een steunfonds on te richten waar door mogelijk ter herdenking van het e.v. jubileum een uitvoering in de Schouw burg te Lelden gegeven kan worden, vond algemeen bijval. De avond werd door den voorzitter met een woord van dank gesloten. Uitvoering in de Ger. Kerk. Ten bate van het orgelfonds van de Kerk gaf ln „Irene" de Chr. Mondaccor- deonver. „Advendo". onder leiding van, den directeur den heer H. F. Roman Jr., uit Leiden, een uitvoering. Nadat de muziek de „Advendo-marsch" van H F. Roman Jr. had doen hooren, verzocht de heer Ausma te zingen Ps. 105 1; spr. ging voor in gebed en riep dan namens het damescomité van het orgelfonds allen hartelijk welkom toe. N^ een inleidend woord werd het programma afgewerkt. Met bijzonder genoegen hebben wij de prestaties van deze kranige mondaccor- deonvereeniging aangehoord. Er is door de talrijke jeugdige leden zuiver en met gevoel gemusiceerd, waarvoor men met een warm applaus zijn dankbaarheid toonde. Den directeur komt hulde toe voor hetgeen hij met dit corps weet te bereiken. Voor de pauze zorgden eenige leden voor afwisseling met een vlot gespeeld komisch tooneelstukje „Stotteraars ln soorten", waarmede de lachlust werd opgewekt. Na hartelijke woorden van dank volgde sluiting. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. J. van Gerre- vink. Afwezig de heer Bakker met kennis geving. Na opening werden de notulen goedgekeurd en werd voorlezing gedaan van ingekomen stukken en mededcellngen. Over een voorstel van B. en W. om met ingang van 6 April a.s. het loon in werk verschaffing vast te stellen op f. 15 p. w. en alleen het verbeteren van den hoek Rijnsburgerweg-Oegstgeesterweg te Rijns burg nog in werkverschaffing uit te voe ren. Hierover ontstond eenige discussie. Tenslotte werd dit voorstel met »lg. st. aangenomen. B. en W. stelden den raad voor het on derhoud van de nieuwe plantsoenen door los personeel, dat de gemeente daartoe tijdelijk tegen een loon van f. 18 p. w. ln dienst zal nemen, te doen geschieden. B. en W, zijn "an meening hiervoor een bedrag van f. 1950 te kunnen verleenen. Verder stellen B. en W. voor het onder houd der oude plantsoenen aan den laag- sten Inschrijver te gunnen voor X. 500. De heer Paardekooper vroeg, waarom B. en W. voorstellen het onderhoud ln eigen beheer te doen uitvoeren. De heer Kortmann zag liever, dat men probeert de bedrijven ln stand te houden en dim eerst werken in werkverschaffing laat uitvoeren. De heer den Ouden sloot zich bij de opmerking van den heer Kortmann aan. Worden er werk loozen voor het onderhoud aangesteld, dan geraken enkele tuinders zonder werk. De heer Krulzinga zag liever de werk loozen met het onderhoud belast. De heer Sanders wilde het werk aan de Inschrij vers gunnen. De raad aldus spr., heeft ln zeker opzicht verplichtingen tegenover de Inschrijvers. De heer Ultenbogaard maakte bezwaar tegen het loon van f. 18. Weth. v. Egmond merkte op dat er bij de Inschrijving slechts zaken hebben ingeschreven, die op dit werk niet zijn Ingesteld. Wordt hun dit werk niet gegund, dan beteekent dit voor hen geen schade. ZIJ behoeven geen per soneel te ontslaan. Een der inschrijvers heeft voor f. 300 Ingeschreven. Volgens spr. kan het werk voor dat bedrag onmogelijk naar behooren worden uitgevoerd. Wan neer in werkverschaffing wordt gewerkt zullen er meer arbeiders te werk kunnen worden gesteld. De voorz. merkte op dat het z.i. meer ln het belang der gemeente ls, werkloozen aan te stellen, ook wat be treft de financieele zijde. De heer den Ouden merkte op. dat men beter een aanbesteding had kunnen hou den met de bepaling, dat werkloozen moe ten worden tewerkgesteld. Dan zouden én de arbeider èn de middenstander Ingescha keld zijn. De heer Paardekooper was van meening, dat de aanbesteding te vroeg is gehouden. De heer Kortmann wees nog maals op de benadeeling der bedrijven. De heer Kattenburch stelde voor de aanbe steding te laten doorgaan. Weth. van Egmond wees op het voordeel van f 800 voor de gemeente, wanneer werkloozen te werk worden gesteld. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. met 48 st. ver worpen. Vóór stemden de heeren Hulzinga, Sprey. v. Egmond en Zandbergen. De heer Paardekooper stelde voor 1 per ceel in eigen beheer uit te voeren en de rest door de inschrijvers. Over dit voorstel staakten de stemmen. Tenslotte werd besloten op voorstel van den heer den Ouden, de beslissing aan B. en W. te laten. Een voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van een gedeelte van de Krogt aan den heer A. A. van Tien hoven, werd aangehouden. Een voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een vergoeding aan de ge meenteveldwachters voor het gebruik der kleedlr.g, die zij op 2 Augustus 1935, het tijdstip waarop de nieuwe verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van'de veldwachters, in werking is getreden, bezaten, werd z.h.st. aangenomen. Een aantal comptablliteltsbeslulten werd eveneens z.h.st. goedgekeurd. Behandeld werd een verzoek van het R.-K. Kerkbestuur om overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet. de benoodlgde gelden be schikbaar te stellen voor de in 1933 aan geschafte leer- en hulpmiddelen, tot een bedrag van f. 638.57. B. en W. stellen voor dit verzoek af te wijzen met de mededee- llng aan het hoofdbestuur een nieuw ver zoek ln te dienen tot een bedrag van f. 374.49. Aangenomen na eenige discussie. Bij de rondvraag verzocht de heer Kat- tenbusch B. en W. maatregelen te willen nemen, opdat de Emmalaan en de War- monderweg niet langer worden ontsierd door waschgoed, dat hangt te drogen. De heer Paardekooper vestigde de aandacht op het levensgevaarlijke gedeelte van den Rljnsburgerweg tusschen het nieuwe ge deelte en Rijnsburg. Dr. Simon Thomas weer op den desolaten toestand waarin het vijvertje in het Prins Hendrikpark ver keert. Hierna volgde sluiting. o STOMPWIJK. GEMEENTERAAD. Eervol ontslag aan den onderwijzer D. Klaver - Vergoedingen voor scholen - Het park Leeuwenberg. De Raad kwam bijeen. Goedgekeurd werden de notulen, terwijl de Ingekomen stukken voor kennisgeving werden aan genomen. Besloten werd tot toelating van het nieuwgekozen raadslid mevr. E. Visser van cier Linden. Benoemd werden tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren A. Janson aftr. en A. H. van der Sloot in de vacature-P. de Haas. De voorz. bracht dank aan den heer De Haas voor alles, wat hij voor de armen en ondersteuning heeft gedaan. Voorstel tot opheffing van de betrek king van onderwijzer aan de O. L. School en tot het verleenen van ongevraagd eer vol ontslag aan den onderwijzer D. J. Klaver met Ingang van 1 Sept. a.s. De heer Vink vroeg Inlichtingen. De voorzitter antwoordde, dat aan al het gevraagde, het overleg plegen met alle Instanties is voldaan. De heer De Lange vroeg zich af, of de taak van den onderwijzer en de onder wijzeres, welke nu overblijven, niet te zwaar is. Als nu binnenkort blijkt, dat het leerllngental weer stijgt, wordt het ontslag dan ingetrokken? De heer Vink begreep, dat niets te ver anderen valt Zijn vraag was echter ge steld met het doel of een andere oplossing mogelijk was. Logischer zou zijn dat de gehuwde of kostwinner gehandhaafd blijft; als de wijziging van de wet nu nog moest plaats hebben, zou daarmede zeker rekening worden gehouden. Bovendien doet het ontslag aan het pell van het on derwijs niets af, ook niet of ln de lagere klassen een onderwijzer of een onderwij zeres voor de klas staat; de laatste heeft daarbij veel ziekteverzuim. De voorzitter betreurde den maatregel ook, doch er is niets aan te doen. B. en W. zullen zien of Iets gedaan kan worden met het oog op de schommelende bevolking, doch dit ontslag moet doorgaan. Na verdere discussie werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Vaststelling voorschotten voor 1936 aan het Bljz. Onderwijs. - De heer Vink had met verbazing gezien, dat deze vergoeding nog ruim f. 18 bedraagt. Hiermede staat deze gemeente aan den top, want Rotter dam kost f. 12, Vlaardingen ca. f. 12, Hll- ligersberg f. 15.59, thans f. 14, terwijl het dure Voorburg nog maar f. 16 kost. Het voorstel werd na toelichting z. h. st. aangenomen. Z. h. st. werd ook aangenomen het voor stel tot het verleenen van vergoeding In gevolge art. 101 van de L.O.-wet, n.l. R.-K. Jongensschool f. 889,78, R.-K Meisjesschool f. 973,86. Verder werden aangenomen het voor stel tot aanvulling legesverordening be treffende ventvergunningen. Voorstel tot vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de gem. fondsbelasting; voorstel om de kosten van overdracht van grond aan den Westvlietweg van A. J. van Rijn voor rekening van de gemeente te nemen; voorstel tot verleening van ont heffing van het bepaalde ln art. 1 sub 2 der bouwverordening (bouwplan 3 wonin gen Rijkswaterstaat aan den Westvliet weg); voorstel tot verleening van'vergoe ding aan Ant. van Kampen e.a. krachtens art. 13 der L.O.-wet, buitengewoon onder wijs; voorstel tot aanvulling van 't raads besluit d.d. 26 Sept. 1933 Inzake opzegging van de gemeenschappelijke regeling met Voorburg over de levering van gas cn electriciteit aan den Westvlietweg. Volgde het voorstel tot verbetering van de wegen in het Park Leeuwenberg, kos ten f. 12.000. - De heer Willemsen achtte de technische uitvoering niet voldoende. De R.-K. fractie acht het bedrag, dat de heer Leeuwenberg wil bijdragen (f. 1000) veel te laag; deze heeft juist bij de verbe tering het meeste belang Daar het Rijk wel niet in de kosten zal bijdragen, zou het Juister zijn het werk niet ln werkverschaf fing uit te voeren, doch onder de aanne mers ter plaatse uit te besteden, evenals dit plaats had bij het stuk sloot dempen aan den Westvlietweg. Namens de R.-K. fractie stelde spr. voor, dat de heer Leeu wenberg f. 2000 zal bijdragen en het werk aan te besteden. De heer Vink: de heer Leeuwenberg wil wel profiteeren doch niet betalen. Juister ware geweest als was nagegaan of wij dezen geen verplichting kunnen opleggen. Dat de bewoners niet willen bijdragen ls begrijpelijk, doch ls het niet mogelijk bij nieuwbouw bijdragen te eischen? De voorzitter kon ln het openbaar op de gestelde bezwaren niet ingaan; wel ln besloten zitting. Aan aanbesteding zitten bezwaren vast; aan den Westvlietweg heb ben zich feiten voorgedaan, welke herha ling van aanbesteding niet wenschelljk maken. De raad ging hierna ln besloten zitting. Na heropening trok de heer Willemsen de motie van de R.-K. fractie in, waarna de voorzitter mededeelde, dat B. en W. be reid zijn hun voorstel terug te nemen en met spoed met nieuwe voorstellen te komen, waartoe werd besloten. o WASSENAAR. Vergadering van oud-Ieerllngcn Mij. voor Tuinbouw. In Café v. d. Zalm hield de afd. Wasse naar haar ledenvergadering. Na een ope ningswoord van den heer H. Schippers las de secr. de heer P Kelderman de no tulen, die vastgesteld werden Uit een schrijven van den secretaris der Cursus- commissie bleek, dat aan 15 leerlingen een diploma kon worden uitgereikt; 4 er van met „zeer veel vrucht"; 4 met „veel vrucht" cn 7 met vrucht. De voorzitter feliciteerde hen. die een diploma verwier ven. Höt speet de afd. dat de Bondbdag dit Jaar niet in Wassenaar wordt gehou den; deze zal nu in Haarlem plaats vin den. De heer Schipper werd herkozen als lid der cursuscommissie; ln de plaats van den heer Verllnd werd als zoodanig ge kozen de heer J. Wensveen De heer Schipper hield nog een causerie over één- Jarige planten. Na gedachtenwlsseling en rondvraag volgde sluiting. Aanrijding. Toen gisteren de groentehandelaar v. Z. uit Leiden op de Kcrkdam met zijn kar stond, werd hij door een vrachtauto van De R.. uit Den Haag, die tengevolge van de gladheid slipte, aange reden, met 't gevolg, dat de groentewagen omsloeg en de Inhoud over den weg rolde. Van Z. kreeg snijwonden aan de han den en werd ten huize van dr. De H. ver bonden. Auto en kar werden ernstig be schadigd. Propaganda-avond Chr. Jeugdwerk. Onder buitengewoon groote belangstel ling werd in het gebouw voor Ohr. belan gen een propaganda-avond voor het Chr. Jeugdwerk gehouden. Aan de uitvoering van het programma namen een 8-tal vereen, deel. Na gemeenschappelijk zingen van ps. 81 12, werden de belangstellenden, in 't bijzonder 'dr. Honders welkom gehee- ten door den heer O. E. van der Brug. Deze herinnerde de jonge menschen aan het woord van Johannes „Ik heb u ge schreven jongelingen want gij zijt sterk". Alleen zij zullen sterk zijn die niet in eigen kracht hun weg gaan maar God als Vader kennen. Voordat spr. zijn post als zendeling-leeraar ln Indlë weer gaat be trekken wilde hij danken voor het vele goede in de plaatselijke Jeugdvereen. on dervonden. Onder leiding van den heer W. v. d. Meer zong de Chr. zangver. „Zingt den Heer" een twee-tal liederen. De Chr. mondorgelclub D.V.S. speelde eigen com posities van den lieer Dekker en mevr. v. HoogstratenMaarssen deed zich hoo ren in sopraan-solozang. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van het jeugdwerk. Daarna debuteerde de onlangs opgerichte mandolineclub „Polyhymnia Opgevoerd werd nog een propaganda-stuk waarin eenige plaatselijke toestanden ln een niet onvermakelijk daglicht gesteld werden. Na het zingen van ps. 72 11 sloot dc heer v. d. Brug met dankgebed. Filmavond der Mij. voor Tuinbouw. In het Wapen van Wassenaar hield de afd. Wassenaar van de Kon.Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een bui tengewone bijeenkomst waartoe uitgenoo- dlgd waren behalve de leden, die van Vrijdag. Prediker: Maranatha-conferentle van Jeruël. 3 en 8 uur nam. Zaterdag. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", afd Leiden. 2 uur nam. Stadszaal: Moderne poppenkast 2 en 3Vi uur nam. Zondag. Huize Feenstra: Spiritistenver. „Har- monla", 7'/» uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau i Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen diphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Oonsultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Louis Hartz, 104 uur, 's Zondags 14 u. (tot 15 April) BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Peer Gynt" Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Golgotha". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en Vervolgens om 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u. nun. „Carioca". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 8 1/4 u. nn. „Haar grootste schat". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/: uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/i uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „De Blonde Carmen", lederen middag 2'/j u„ Zondag vaf 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Drlesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 15 Maart tot cn met 21 Maart 1936 voor de kwali teitsklassen C en D resp. f. 3.60 en f 3.10 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoe ding voor in datzelfde tijdvak gedorscnle gele erwten, voldoende aan de standaard- monsters C en D, zal respectievelijk f. 3.— en f. 2.50 per 100 kg. bedragen. 1422 diverse zuster- en samenwerkende ver- eenigingen. Door den voorz. de heer Polderman, werden de aanwezigen verwelkomd. Het aanbod van den heer Japikse om iets over kleuren-fotografie te vertellen, werd op zeer hoogen prijs gesteld. Alvorens het woord aan den heer Ja pikse te verleenen memoreert spr. het overlijden van den heer E. Th. Witte. De heer Japikse behandelde allereerst de kleurenfotografie in het algemeen. De foto kan men beschouwen als een mechanisch gemaakt plaatje, doch een plaatje zonder kleur en het ls tot op heden nog steeds niet gelukt een scheikundige stof te vinden, die werkelijk op alle kleu ren reageert, zoodat het niet mogelijk is die kleuren zuiver weer te geven. Toen het niet langs chemischen weg wilde ge lukken ls men het gaan zoeken in de richting van de optische en nu past men een tweetal methodes toe, n.l. additief én subtractief. Spr. zette op duidelijke en uitvoerige wijze deze methodes uiteen. in de natuur ls veel moois te filmen, daar treft men de mooiste kleuren en combinaties aan. Spr. liet een serie gekleurde plaatjes zien genomen op diverse tentoonstellin gen, tulpen, narcissen, orchideeën enz. Vervolgens draalde spr. een film eerst in de gewone combinatie zwart-wlt en daar op dezelfde film ln kleuren. Na de pauze werden vertoond films van een brandproef, een bezoek aan den Dierentuin te Den Haag, de opening van de Staten-Generaal, de optocht ter gele genheid van de 3 Octoberviering te Lei den en vele tientallen plaatjes van bloe mententoonstellingen, de vaktentoonstel ling te Sassenheim, de Prlma-Vera te Rotterdam, enz. Met een warm applaus werd den heer Japikse door de aanwezigen voor zijn voordracht dank gebracht. De voorzitter dankte den heer Japikse. Hierop volgde sluiting. o ZEVENHOVEN. Geld verloren cn teruggevonden! De dienstbode van wed. V. verloor des avonds uit haar handtaschje. dat open was gegaaan, f.35.—, n.l. een biljet van f25.— en een van f. 10.— Thuis gekomen ontdekte zij de vermissing. Zij toog terug van den dijk den polder in en vond f25. terug. Dos anderen daags vond de land bouwer O. dc f. 10.en deponeerde deze bij de politie De dienstbode stelde de po litie in kennis van het verlies der f. 10. Hoe was zij verheugd door de mededee- ling dat deze reeds gevonden waren I Het zoon van den heer de G. geraakte te water doch werd gelukkig gered. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6