De oorlog in Abessynië De reactie op het Duitsche antwoord 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 April 1936 Vijfde Blad Ao. 23321 Een reeks- besprekingen begonnen. BRIEVEN UIT BERLIJN. 3eide partijen melden overwinningen. De Fransche minister van buitenland- sche zaken. Fiandin. heeft gistermorgen met ziin medewerkers het Duitsche memo- dum langdurig bestudeerd. Om viif uur gistermiddag heeft hij den Brltschen ambassadeur te Partis. Clerk, ontvangen, terwijl hti om zeven uur een onderhoud had met minister-oresident Sarraut over den toestand. Tijdens dit onderhoud is de datum vastgesteld voor de ■biieenkomst van den ministerraad, ttidens welken de Fransche regeering haar stand punt ten opzichte van Dultschland zal ibepalen. Na dezen ministerraad, welke Maandagmiddag om drie uur zal bijeen komen, zal Fiandin de Engelsche. Bel gische en Italiaansche regeeringen verzoe ken de biieenkomst der Locarno-mogend- heden te houden, zooals voorzien ls bil accoord van 19 Maart. Als datum wordt 8 April genoemd en als plaats van samenkomst Parijs of Brussel. Naar wordt bevestigd, heeft Fiandin de Fransche ambassadeurs te Berliin, Londen Rome en Brussel naar Parils ont boden. teneinde het Duitsche memoran dum te bespreken. De bespreking zal vanmiddag om drie uur plaats vinden. Ook Sarraut zal daar bij aanwezig ziin. DE FRANSCHE ZIENSWIJZE. Bevoegde kringen te Parijs beschouwen den inhoud van het Duitsche memoran dum als bijna geheel negatief. Vooral het laatste deel. dat gewild ls aan de vredesvoorstellen van Hitier. het eenige gedeelte, dat van positief belang zou kunnen blijken. zou leiden tot de ver nietiging van de collectieve veiligheid, het systeem van wederzij dschen blistand en den Volkenbond zelf. Het zou, indien het van kracht werd. de omverwerping betee- kenen van de geheele vredesorganisatie, zooals alle landen deze sedert 1919 hebben pogen tot stand te brengen. In het eerste deel van het document tracht Dultschland den coup de force van 7 Maart te rechtvaardigen. Parijs zal niet nader ingaan op de spitsvondige redenatie, volgens welke thans het verdrag van Locarno, waarover vriiwlUig is onderhan deld en dat vrij willig is onderteekend, onder het voorwendsel, dat de bepalingen betreffende de gedemilitariseerde zóne van het „dictaat" van Versailles er in zijn overgenomen, wordt veranderd in het „dictaat" van Locarno. Het tweede gedeelte van het Duitsche memorandum, waarin geantwoord wordt op de voorstellen der Locarno-mogend- heden van 19 Maart, is volkomen negatief. De overeenkomst der Locarno-mogend- heden was gebaseerd op de Idee. dat. voordat onderhandelingen voor een nieuw nieuw Rijnlandstatuut en de organisatie van den Europeeschen vrede zouden be ginnen. eerst het door Dultschland ge schonden internationale recht tenminste gedeeltelijk moest worden hersteld. Ver scheidene maatregelen waren voorzien, welke echter meerendeels ziin verworpen. Tenslotte bliift de rijksregeering weige ren de kwestie van de vereenlgbaarheld van het Locarno-pact met het Fransch- Russisch verdrag aan het hof van inter nationale justitie te 'sGravenhage voor te leggen. De rijksregeering aanvaardt slechts de Instelling van een gedemilitariseerde zóne van twintig kilometer lnplaats van het voorgestelde herstel van een zóne van vijftig kilometer. Zij gaat het verbod, om versterkingswerken in de vroegere gede militariseerde zóne aan te leggen, stil zwijgend voorbij, doch het blijkt maar al te zeer, dat dit stilzwijgen gelijk staat met een weigering, welke de rijksregeering liever niet openltik uitspreekt, omdat zij weet. dat het hier gaat om een bepaling, waaraan de regeering te Londen evenveel waarde hecht als die van Parijs. Het derde, zoogenaamde constructieve deel van het Duitsche memorandum bevat tenslotte niets nieuws met betrekking tot de voorlooplge Duitsche voorstellen, welke op 24 Maart door Hitler zijn gedaan, tenzij eenige algemeene en duistere beschou wingen over den vrede, de sociale wel vaart en het herstel van den economischen voorspoed. Duitschland biedt aan. in den Volken bond terug te keeren. doch uit ziin memo randum volgt, dat dit geschiedt op voor waarde. dat ziin schending van het Locarno-pact en ziin herbezetting van de gedemilitariseerde zóne definitief worden vergeten. Tezelfdertijd brengt het echter een érnstigen slag toe aan den Volkenbond door het hof van internationale iustitle te 'sGravenhage te laten vervallen en het te vervangen door een hof van arbitrage, waaromtrent het evenwel geen nadere aanwijzingen geeft. Maar arbitrage is geen recht en hier verschijnt het Duitsche systeem in het volle licht, welke systeem, zooals Fiandin in zijn Zondag te Vezelay gehouden rede deed uitkomen, ten doel heeft de betrek kingen tusschen de volken niet te basee ren op het recht en de eerbiediging der internationale overeenkomsten, doch op een onportuniteitspolltiek Ontwapeningsvoorstellen zonder positieve waarde. Het Duitsche memorandum beperkt zich op het gebied der contractueele bewape ningsbeperking er toe, een verbod voor te stellen inzake het werpen van gas-, gif- en brandbommen en een verbod inzake het werpen van bommen op steden. Dat al deze beperkingen reeds onderwerp zijn van internationale conventies schijnt men in Berlijn te hebben vergeten. Opgemerkt dient voorts te worden dat de eenige Duitsche voorstellen op ont- wapeningsgebied. welke positieve waarde hebben, de afschaffing en het verbod van aanbouw van de zwaarste tanks en het grootste geschut betreffen, welke wapens bèzitSChlantl niet in Yold0€ntie hoeveelheid Ofschoon het nog te vroeg is voor een definitieve stellingneming van de Fran sche regeering mérkt men algemeen op: In rijn redevoering te Vezelay heeft Flandm Hitler een zeker aantal vragen gesteld betreffende alle tegenwoordige Europeesche problemen, In dezen r---t en in het verlangen, voor eens en voor al tijd dit samenstel van omstreden kwesties op te lossen de eenige manier om den vrede op een duurzame basis te plaatsen zou de Fransche regeering er. naar het schijnt, toe moeten worden gebracht on derhandelingen aan te knoopen met Dultschland. Indien de Fransche regeering dit tenminste opportuun acht na het memorandum van 1 April. Een enkel punt in het Duitsche ant woord is niet geheel negatief Het kabinet te Berlijn neemt op zich de effectieven, welke de Rijnlandzöne hebben bezet, op hun tegenwoordige sterkte te handhaven. Von Ribbentrop bij Eden. Von Ribbentrop heeft Eden een bezoek ?ebracht van l'/s uur, teneinde nadere ln- ichtlngen te verstrekken op het Duitsche antwoord. Gisteren heeft von Ribbentrop Hitier telefonisch rapport uitgebracht en ver moedelijk zal hij dit heden weer doen. Het agentschap Stefani verneemt om trent het onderhoud tusschen Eden en von Ribbentrop de volgende bijzonder heden: Eden heeft von Ribbentrop uitgenoodigd, Berlijn het formeele verzoek van Engeland over te brengen, dat Dultschland zich ver bindt, de Rijnzóne niet te versterken ge durende de periode van onderhandelingen, aangezien in het tegenovergestelde geval deze onderhandelingen zeer moeilijk wor den. Von Ribbentrop, aldus het Italiaansche agentschap verder, heeft daarop op zijn beurt de verzekering geëlscht, dat de mili taire besprekingen tusschen de generale staven der Locarno-mogendheden opge schort worden. Men gelooft, zoo gaat Stefani verder, dat von Ribbentrop heden naar Berlijn zal te- rugkeeren, teneinde deze zaak aan Hitier voor te leggen. In de omgeving der Duitsche delegatie verneemt men, dat 'n der door von Ribben trop aan Eden gestelde vragen beoogde, vast te stellen, of Engeland aan de even tueel te treffen accoorden van wederkee- rigen bijstand in het westen zou deel ne men als garandeerende mogendheid, zoo als in het Duitsche memorandum ls voor zien, dan wel als „garant en gegaran deerde" mogendheid, zooals ln artikel 7 van het op 19 Maart tusschen de vier Lo carno-mogendheden accoord is gestipu leerd. Documenten-uitwisseling tusschen Engeland, Frankrijk en België. De ambassadeurs van Frankrijk en Bel gië zijn gisteravond afzonderlijk op het Foreign Office door Eden ontvangen en naar Reuter verneemt, zijn hun twee be langrijke documenten ter hand gesteld. Het eerste document ls de tekst van het schrijven, dat de waarborging door Enge land beoogt van de Fransche en Belgische veiligheid, Indien het streven naar ver zoening met Dultschland in de huidige crisis mislukt. Dit schrijven volgt den in het witboek aangekondigden tekst. Het feit, dat dit schrijven overhandigd is, beteekent niet, dat de beoogde verplich tingen, die strikt wederkeerig zijn, van kracht geworden zijn. Eerst na consultatie tusschen de Brit- sche, Fransche en Belgische regeering, als blijkt, dat de verzoeningspogingen mis lukt zijn, zullen de betreffende verplichtin gen in werking treden. Vrijwel zeker zou een bijeenkomst der drie Locarno-mogendheden noodlg zijn, om op dit punt een beslissing te nemen, in dien de pogingen om een basis voor onder handelingen met Duitschland te vinden, niet tot een resultaat leiden. Het tweede document is een schrijven betreffende de voorlooplge besprekingen tusschen de generale staven van Enge land. Frankrijk en België. Dit schrijven, zoo meent men te weten, heeft betrekking op het kader, waartoe de draagwijdte dezer besprekingen beperkt moet blijven. Italië en de Duitsche nota. Het Duitsche memorandum is thans ln handen van de Italiaansche regeering. In politieke kringen te Rome wordt verklaard, dat Italië, na een vluchtige bestudeering van dit ontwerp een gereserveerde hou ding aanneemt voor wat aangaat de schending van het verdrag van Locarno. Wat het constructieve gedeelte van dit ontwerp betreft, erkent de Italiaansche regeering, dat dit interessante elementen bevat, die verdienen bestudeerd te worden. Vragen in het Engelsche Lagerhuis. Gistermiddag heeft Baldwin verschei dene vragen beantwoord nopens de be sprekingen tusschen de generale staven van Engeland eenerzijds met die van Frankrijk en België anderzijds. Baldwin deelde eerst mede dat de regee ring de Britsche vertegenwoordigers nog niet benoemd had, en dat hij geen inlich tingen bezit of Italië ook naderhand be sprekingen met de Fransche en Belgische generale staven wilde houden. Toen vroeg Dalton of de heele bespre kingen niet uitgesteld konden worden tot na afloop van de onderhandelingen over de Duitsche voorstellen. Dat gaat niet, antwoordde Baldwin, want deze besprekingen worden gehouden om het vertrouwen in het verdrag van Locarno van Frankrijk en België te her stellen en gedurende de besprekingen met Duitschland moeten de generale staven den oogenblikkelijken toestand onder de oogen kunnen zien. Toen vroeg Morrison of die besprekin gen, als ze dan onvermijdelijk waren, on der strikt toezicht van de regeering en tevens strikt defensief zouden blijven, zoodat het geen voorbesprekingen zouden ■worden voor een oorlog met Dultschland. Het eerste deel van deze vraag kan de premier met een volmondig ja beantwoor den, maar het tweede deel noemde hij fantastisch en geen eigenlijke tegenspraak waard. Weer een andere arbeidersafgevaardigde vroeg of de regeering niet een agenda zou opmaken, waarover de besprekingen zou den loopen, teneinde ieder misverstand te voorkomen. Nu zei Baldwin, dat het Huis gerust kon ziin dat alle voorzorgen zouden genomen worden om de besprekingen niet naar verboden of gevaarlijk terrein te leiden. Lansbury: Zullen de besprekingen ook loopen over het gebruik van gasbommen, luchtbombardementen op de civiele be volking, enz.? Baldwin: Neen, er worden technische vragen besproken en de regeering acht zich met de andere regeeringen gebonden door de conventie van Genève van 1925, die het bombardeeren van open steden en het gebruik van gas- en glfbommen ver biedt. Lansbury: Maar heeft de regeering zich niet het recht voorbehouden ook glfbom men te fabrlceeren als andere naties dat zouden doen? BaldwinDeze vraag komt thans niet ter sprake Wij hopen dat wij eerlang de naties tezamen kunnen brengen, om al deze vraagstukken voor goed op te lossen, maar de eerste voorwaarde daartoe ls dat wij ons thans aan de voorzieningen van het Verdrag van Locarno houden. Shinwell: Heeft de regeering geen enkel ander voorstel bij den Volkenbond inge diend om den vrede nader te brengen? Baldwin: Er stonden eenige aanwijzin gen ln het Witboek van 19 Maart. Shinwell: Is dat alles? Kan de regeering niets anders tot zulk een verheven en noodzakelijk doel bijdragen? Baldwin: De regeering levert de grootste bijdrage tot de zaak des vredes. doordat zij op het oogenblik tracht Frankrijk en België met Dultschland samen te brengen, om den vrede op hechten grondslag te ves tigen. DE VERKIEZINGSUITSLAG. (Van onzen correspondent). Berlijn, 31 Maart. Duitschland heeft Zondag een bekente nis voor den vrede afgelegd. De lezer kert a'.le bijzonderheden heeft vermoedelijk ook nog een blik geslagen in de verslagen over de voorbereiding en de doorvoering van dit plebisciet, dat voor de zooveelste maal het bewils geleverd heeft, welke kun stenaars deze nieuwe regeerders ir. Duitschland zitn. als het op organiseeren van een geheel volk aankomt. Ik lees in de Nederiandsche pers. dat men in zekere politieke kringen in hot vaderland alle natlonaal-sociallstische suc cessen in het Derde Rijk aan dit geweldig talent voor propaganda en organisatie toeschrijft en de meening verkondigt, dat men een en ander slechts behoeft na te apen, om soortgelijke politieke successen te oogsten. Ik wil /liet ontkennen, dat deze propaganda een factor van beteeke- nis is gebleken. Dat ziet men al dadelijk in de omstandigheid dat de Duitsche re geeringen in de periode van Weimar (19191932) toch eigenlijk hetzelfde Duit sche volk voor zich zagen, maar niet over de mannen, de mogelijkheden en de ideeën beschikten, die noodig waren om 'n volk van 67 millioen zielen te veroveren en als geheel en gesloten in beweging te brengen. Wat dezen regeeringen in veer tien jaar niet lukte, wist het nationaal- sociaüsme. wist vooral deze ééne man Adolf Hitler in drie jaren tot stand te brengen. Zoo schijnt het oppervlakkig gezien. In werkelijkheid zit er meer achter. De kansen die de Duitsche sociaal democratie in November 1918 had. waren niet geringer dan die der nationaal- socialisten ln Februari 1933. Eerder groo- ter. De Hltlerbewegine had echter één onschatbaar voordeel: ze streefde bewust naar opheffing van den blnnenlandsch- politieken strijd. Ze bereikte dit door te handelen (waarbij het er niet op aan komt. hoe wij en onze lezers persoonlijk over vele dezer handelingen dachten ;n denken). De sociaal-democratie van 1918 handelde niet. Ze onderhandelde. Met als Hoewel Gondar bezet is en zekere Ita liaansche voorhoededetachementen door dringen ln de richting van het Tsana- meer, 50 K M. Zuidelijker, ondervinden de Italiaansche colonnes, die Gondar bezet ten, eenlg oponthoud. Een der colonnes heeft op 15 K.M. ten Noorden van Gondar al haar gemotori seerd materiaal onder bewaking moeten achterlaten, omdat het onmogelijk was snel een weg aan te leggen van de berg- engte naar Gondar. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het Noorden seint, dat de troepen van generaal Sta race, die de rivier Setit zijn overgetrok ken. een vliegende colonne hebben ge vormd, bestaande uit twee regimenten „bergsagllerl" (scherpschutters) en zwart- hemden en een compagnie motorrijders, die bewapend zijn met lichte mitrailleurs, gemotoriseerde artillerie, pantserwagens en vrachtauto's. De genietroepen, die de colonne begeleiden, verwijderen rotsblok ken om de smalle karavaanwegen te ver- breeden en vlakker te maken. Vliegtuigen en radio verzekeren de verbinding met het hoofdkwartier. Onderweg is men op geen enkelen tegenstand gestuit, hoewel op ze ker oogenblik troepen van ras Imroe en van ras Ayeloe Boerroe de bergpassen Tsjentsjer en Malemo hebben bezet, welke ideale verdedlglngssteilingen vormen. De Abessijnsche troepen trokken evenwel voor de aankomst der Italianen terug. De colonne van Starace en de inheem- sche troepen uit Debaretsj, een lang mas sief ln Semien, bereikten gelijktijdig Gon dar, hoewel slechts terloops was geregeld, dat de colonne van Starace Gondar zou bezetten, terwijl de inheemsche bataljons zijn flank zouden beschermen. In 't gebied tusschen den Amba Aiadzji en het Asjangi-meer ls het gaan regenen, maar tot nu toe worden, naar men ver klaart, de militaire operaties er niet te zeer door gehinderd. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba deelt mede, dat een door het Abessijnsche hoofdkwartier gepubliceerd communiqué aangaande den slag bij het Asjangl-meer om. vermeldt' Op 31 Maart is ons leger Maitsjio (tus schen den Amba Aiadzji en het Asjangi- meer i binnengetrokken, zoomede Addebar. Het heeft een schitterende overwinning op de Italianen behaald en bezette ver sterkte stellingen. Vier van de zeven Ita liaansche versterkingen werden opge ruimd. Eergisteren, 1 April, heeft ons leger gestreden van 5 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds. Den eersten dag werden 200 blanke Italianen, o.w. 36 officieren, ze- dood, den volgenden dag zijn 500 blanke Italiaansche militairen gedood, terwijl het aantal Italiaansche gewonden onbekend is. 2000 Eritreesche militairen zijn gedood en een enorm aantal gewond tijdens de beide slagen. Wij (de Abessijnen dus) hadden 887 dooden en 345 gewonden. Groote hoeveelheden mitrailleurs, ka nonnen, geweren, revolvers en munitie vielen in onze handen. Ondanks het in tensieve luchtbombardement der Italianen en hun artillerievuur hebben onze troepen blijk gegeven van onwankelbaren moed. Zij hebben grooten voortgang gemaakt. Een telegram van het front vermeldt, dat het niet waar is, dat de keizerlijke garde zou zijn verslagen. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het Noorden schrijft, dat de keizer voor den eersten keer sedert den oorlog persoonlijk van den top van een heuvel, welke het Mecandal beheerscht, de gevechten heeft gadegesla gen. Van hier heeft hij de operaties tij dens den slag bij het Asjangi-meer geleid. De commandant der keizerlijke garde is ernstig gewond. Ras Kassa en ras Seyoem, die ln het geheim naar het Noord Westen waren gekomen, zouden zich aan de zijde van den keizer op den heuvel hebben op gehouden. De Abessijnen hebben gebruik gemaakt van een aantal Fransche loop graafmortieren en van geschut van 75 mM. Gedurende de gevechten hebben de Italiaansche vliegtuigen 13 ton ontplof bare stoffen uitgeworpen. Alle Italiaan sche vliegtuigen zijn naar hun bases te ruggekeerd. Zes of zeven vliegers zijn door kogels getroffen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba seint, dat Colson, de Amerl- kaansche adviseur van den keizer morgen naar Egypte vertrekt met ziekteverlof. 4 Het Italiaansch hoofdkwartier deelt mede dat in den slag van 31 Maart 1200 Italianen zijn gesneuveld of gewond. Aan Abessijnsche zijde zijn grootere ver liezen geleden. Vele aanvoerders zijn gesneuveld. Het schijnt dat de keizerlijke garde zich thans rond Mariam Asjangi ten Noord- Oosten concentreert. Italië vlagt. De regeering heeft besloten, dat van daag algemeen gevlagd zal worden ter vie ring van de overwinning bij het Asjangi- meer en de bezetting van Gondar. Tevens wordt vandaag de tiende Jaardag van de oprichting van de fascistische jeugdorga nisatie Balilla herdacht, ln welke orga nisatie de ziel van de toekomstige Ita liaansche soldaten gevormd wordt. Abessijnsche nota. In een aan den Volkenbond gerichte nota vraagt de Abessijnsche regeering: 1. Financieele hulp, teneinde haar in staat te stellen met minder ongelukkige wapenen tegen haar aanvaller te strijden. 2. Opheffing van alle hinderpalen en belemmeringen, die nog door sommige sta- ten-leden in den weg werden gelegd aan de transporten bestemd voor de Abessijn sche troepen. 3. Verzwaring en aanvulling der sanc ties, die artikel 16 van het Pact verplich tend voorschrijft. 4. Spoedige stappen bij de regeering te Rome om haar het oorlogsrecht en de in ternationale conventies te doen eerbiedi gen en de systematische vernieling en uitroeiing van onschuldige bevolking te doen staken. De nota besluit: „Is het te veel gevraagd te herinneren aan de essentieele taak van alle leden van den Volkenbond en alle or ganismen van Genève, t.w. de kracht van het recht te doen zegevieren over het recht van den sterkste?" Verplichtingen van Abessijnsche verlofgangers. Den Abessijnen, die met verlof het front verlaten, worden de volgende plichten op gelegd: 1. Indien er in de gevechten dooden of gewonden gevallen en krijgsgevangenen gemaakt zijn, verklaar ik hun namen niet bekend te zullen maken. 2. Ik zal aan niemand mededeellng doen van de gevallen van besmettelijke ziekten, die zich in een legerkamp voor doen en evenmin zeggen, dat deze of gene aan een ziekte is overleden of aan een ziekte lijdende is. 3. Ik zal niet zeggen, dat het vee geen weidegrond heeft en dat de troepen ge brek aan levensmiddelen hebben, 4. Ik zal aan niemand verklaren, dat de vijand oprukt en evenmin, dat onze troepen terugtrekken. Ik verklaar mij aan de bovenstaande plichten te zullen houden. Zelfs indien één enkele getuige mocht kunnen bewijzen, dat ik, door mijn ouders of anderen in vertrouwen te nemen, deze bepalingen heb overtreden, wil ik mij aan lichamelijke tuchtiging en verbeurdverklaring mijner goederen onderwerpen. Gifgas! Dr. Macfie van de Britsche Ambulance heeft een verklaring onderteekend, dat hij tusschen 1 en 18 Maart aan het Noorde lijk front persoonlijk vele honderden ge vallen van ernstige gas-vergiftiglng heeft behandeld. Kapitein Taylor, plaatsvervangend mili tair attaché heeft monsters verzameld van op 30 December j.l. te Boelali aan het Zuidelijk front omlaag geworpen ruw mosterdgas, gelijk uit een analyse te Aden is gebleken. Ook het Zweedsche en Nederiandsche Roode Kruis hebben verklaringen onder teekend honderden onmiskenbare geval len van gasvergiftiging te hebben behan deld. In diplomatieke kringen is men van mee ning dat, tegenover zulke getuigenissen, het onmogelijk is de beweringen, dat de Italianen gifgassen gebruiken, voortaan niet aU bewezen aan te nemen. gevolg een regeering van socialisten en onafhankelijke halve-communlsten. Daar naast de nieuwe democraten. Op den achtergrond het Roomsche ..Centrum" de conservatieven van alle schakeering. de groepen der egoïstisch-denkende ..Volks partij" en de latere „economische partü" om maar bij de grootere te blijven. In deze lankmoedigheid jegens de tegenstan ders lag de kern van den ondergang. De Hitlerbeweging ging den omgekeerden weg. Ze onderhandelde niet. ze wenschte geen compromissen, ze duldde hoogstens, en zeker wel met het oog op de groote populariteit van den „ouden heer", den rijks-nresident Von Hindenburg, voor een overgangsperiode en om voor de geschie denis te kunnen volhouden dat ze „legaal" dus grondwettig, met een normale parle- mentsmeerderheid. aan de macht gekomen was. een combinatie met Hlndenburg's eigen partij, die der Duitsch-natlonalen. Men herinnert zich deze combinatie. Men herinnert zich de namen Von Papen en Hugenberg. Na weinige maanden werden deze heeren met hun invloed en hun aan hang overboord gezet Later ook de „Sta len Helm", nadat men diens aanvoerder Franz Seldte als rijksminister op sterk water gezet had (waarin hil ook heden, altijd nog minister, rond drijft). De Hitler beweging handelde. Drie jaren lang. Han delde op sympathiekposltleve. ook wel op onsympathiek-ruwe en cultureele waarden vernietigende wijze. Daar weten we alles van. Het is hier. op deze plaats, nooit goedgepraat, nooit tot voorbeeld gesteld. Zoo zal het blijven. Maar het positieve deel was indrukwekkend, het tempo verlokkend de overvloed van origlneele ideeën ver bluffend. Gelyk de eenheid verbluffend is, die nu Zondag bereikt is. Ik weet niet, hoe men in Nederiandsche kringen, in de huisgezinnen, de clubs, aan den bittertafel op het land en in de fa brieken. op de werven en in de kombuizen over een en ander denkt. Ik kan er alleen maar wat materiaal, op eigen waarnemin gen berustend aan toevoegen. En dan wil ik er in de eerste plaats op wijzen, dat deze verkiezing die niets anders geweest is dan een plebisciet vóór of tegen Hitier, den almachtigen bestuurder op volkomen eerlijke wijze tot stand gekomen is. Eerlijk wat het technische betreft. Er wordt niet geknoeid bij zulke verkiezingen. Men heeft dat ook niet noodig. Ruim millioen kiezers heeft nog met „neen" gestemd, tegen Hitier. den almachtigen. Ware deze verkiezing een farce, dan zou. in dit Derde Rijk, vrijwel niemand den moed ge had hebben „neen" te stemmen. Ware het mogelllk, de stemmen te controleeren. dan zouden de ,.neen"-stemmers (zeker in dit bilzondere geval) als ultgestootenen be handeld zijn. als lepra-lijders, als pest zieken. Die 'It millioen hebben des ondanks tegen gestemd omdat ze wisten, dat er niet geknoeid wordt. Ze vormden iets meer dan 1 van alle kiezers. Technisch is ook deze verkiezing uiterst correct geweest. Men zou er tegen kunnen inbrengen, dat ze des ondanks onder een sterken moreelen dwang tot stand is ge komen. Immers: andere groepeeringen dan die ééne almachtige partij worden niet geduld, tegenpropaganda is strafbaar, alle middelen der techniek, alle geldbron nen staan uitsluitend ten dienste van die ééne partij, en die partij is weer de staat, de regeering. Dat alles is juist. Maar er staat tegenover, dat de „neen"-stemmers slechts nuchter met dit machtige .meen" hebben kunnen antwoorden, voor zoover ze zich niet door de groote machtsbeweging hadden laten overtuigen: eerlijk of oppor tunistisch. dat willen we in het midden laten. Die neen-stemmers 'hebben zwijgend kunnen toezien, grilnslachend kunnen af wachten. tot het oogenblik kwam, waarop ze ln de stemcellen gingen en hun nlet- geteekend biljet in de ondoorzichtige en veloppen staken. Een half millioen men- schen heeft dat ook gedaan. Het zijn er. in 193334 nog twee tot vier millioen ge weest. Het ware denkbaar geweest, dat het er ditmaal tien en meer milloen waren. Maar het is slechts 1 °/t der kiezers ge worden. Men vormt zich in het buitenland van het Duitschland van heden een volkomen valsch beeld, als men tracht, dit resultaat nog in eenlg opzicht te verkleinen of het aan zekere machinaties van eenige staats- instantie, aan druk, aan bedreiging of wat dan ook toe te schrijven. Men kan er zich over verwonderen, dat een zoo groot volk voor 99 °/o de toch niet ongevaarlijk schijnende politiek van één enkelen man meemaakt, en dien man een blanco vol macht geeft. Maar men kan er niets aan veranderen. Het is nu eenmaal zoo. Om dit te begrijpen moet men het Duitsche volk kennen. Hitier kent het. Een Scheide- mann, een Ebert, een Rosa Luxemburg, ja zelfs een Hindenburg kende het slechts ten deele. De resultaten bewijzen het. Dit volk wil geregeerd zijn, wil zich be wust zij'ft van macht en kracht, wil een uniform dragen gehoorzamen en zich ge hoorzaamheid verschaffen. Het wil weer- krachtle ziin. zonder dat het die weer kracht in daden wil omzetten Het is even min pacifistisch als oorlogszuchtig. Maar het wil eenvoudig mee vooraan staan on der de staten met den meesten invloed, met de meeste prestaties. Het is in zulke zaken allesbehalve vrij van een sentimentaliteit, die ons niet ligt en die ons op een gegeven oogenblik af stoot. Dat sentimenteele brengt, naar ons gevoel, een overschattng met zich van alles, wat ideëel is. Men zoekt hier steeds naar een overtreffende trap. ls koppig ln het vervolgen van een doel. dat men als juist ontdekt heeft. Maar men ziet geen grenzen van goeden smaak en van mati ging. Men noemt dat hier typisch: „Eine Idee zum Tode hetzen". In geen enkele andere taal is zulk een uitdrukking te vinden. Alles is hier machtig, grootsch, onovertroffen: het begrip „grootste ter wereld, snelste ter wereld" is in hooge eere ln Duitschland. Tegenwoordig praat hier elke kleine straatjongen over „eer", over .onderscheiding". Men voelt niet eens. waar dit teruggekeerde respect voor eigen prestaties gevaarlijk naar lachwek kende overschatting overloopt. De kleine „Hltlerjongens" zingen „Heut gehört uns Deutschland und Morgen die ganze Welt!" Dat is niet zoo gemeend, maar het klinktkinderlijk Men vergete nimmer dat die neiging naar zelfoverschatting uit dezelfde bron komt a's dat prachtige nationale élan. dat on' heden als een wonder voorkomt. Mer. begrHoe in welbegrepen eigen be ls-- Ou'techland. Dit v-lv wordt oas gevaarlijk, als het zich letteren voelt. ROLAND.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17