LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 April 1936 lAAI/TljKMCjlWN RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te De BUdt. Hoogste stand 768.6 te Thorshaven. Laagste stand 742.8 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 3 April: Matige tijdelijk toenemende W. tot N.W. wind. Zwaar bewolkt met regen of hagel buien, kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Het geheele depressiesysteem van Lap land tot het Kanaal trekt Oostwaarts en aan de achterzijde ontwikkelt de hooge drukking zich onverwacht snel, zoodat het er naar uitziet, dat de hooge druk king vanuit het Noordwesten zich met die over Frankrijk zal vereenigen en de depressie op den Oceaan voorlooplg niet kan doordringen. In Scandinavië waaien vooral ln Noor wegen krachtige Noordwestelijke winden, die weer matige vorst deden invallen. Bij IJsland nam de vorst nog Iets toe en de koude drong reeds tot Schotland door, waar de lucht begint op te klaren, maar af en toe sneeuw zal vallen. In Engeland valt nog veel regen. Noord- Frankrijk heeft Westelijken storm met regen, ln het Zuiden heerscht windstilte met bedekte lucht. In Zuid-Duitschland ■waait het krachtig uit West, het overige Dultschland heeft weinig wind, maar vrij veel regen. In de bovenlucht wordt de afkoeling reeds merkbaar en bij het in vallen van Noordwestelijke winden zal ook ln onze omgeving de temperatuur flink dalen en zijn regen- en hagelbuien te wachten, waarbij later opklaring kan volgen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C, (43 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 10.5 gr. C. (50 gr. F.) 3 uur nam.: 11 gr. C. (51 gr. F.) nOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 1 u. 55 min.; nam. te 2 u. 15 minuten. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 7.06 nam. tot 5.02 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 2 April: op: 14 u. 18: onder 3 u. 45. STADSNIEUWS. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER E. TH. WITTE. GROOTE BELANGSTELLING. Onder groote belangstelling is heden-' middag op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer E. Th. Witte, in leven oud-hortulanus van den Leidschen Academietuin, die dezer dagen op 70-]ari- gen leeftijd te zijnen huize in Wassenaar overleed. Op de begraafplaats merkten wij o. m. op den vice-voorzltter der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, mr. T. J. T. Noyon. den heer J. Mensing, secretaris van het hoofdbestuur, prof. dr. H. J. Lam, waarnemend directeur van den Hortus Botanicus, mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Univer siteit; den heer van Hoogstraten, hoofd administrateur; de heeren J. G. Ballego en J. Kriest Jzn.. namens het bestuur van de afd. Leiden der Kon, Ned. Mij. v. Tuin bouw en Plantkunde, eerstgenoemde tevens als bestuurslid van de Ned. Dahliavereeni- ging en van de Tuinbouwschool „Huis te Lande" te Rijswijk, namens welke Instel ling mede aanwezig was dr. M. J. Sirks, lid van het bestuur, de directrice der school, mej. J. Hingst en het geheele personeel; voorts den hortulanus, den hr. H. Veendorp en het personeel van den Hortus, den heer M. Galjaard, voorzitter der Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den", de heer P. Herfkens. voorzitter der Ver. voor School- en Werktuinen en vele anderen. Nadat de kist met het stoffelijk oevr- schot door personeel van den Hortus graf waarts was gedragen en in de groeve was neergelaten, werd allereerst het woord ge voerd door den wnd. directeur van den Hortus, prof. dr. H. J. Lam. Deze sprak ongeveer als volgt: Als waarnemend directeur van den Hortus Academicus alhier, stel ik er prijs op, aldus opr., in de gelegenheid te zijn aan dit graf een woord van hulde en dank te spreken. Ik doe dit in de eerste plaats uit naam van mijn collega Prof. Baas Becking en voorts vooral ook uit naam van het geheele personeel, waar van de ouderen vele jaren onder Witte hebben gediend. Meer dan 40 jaren was hij aan onzeh tuin verbonden, waarvan meer dan 30 als hortulanus. Ik herinner mij, dat zijn naam als dè groote hortulanus van Nederland doordrong tot ons, toen wij schooljongens waren en nog geenerlei betrekkingen met de Leldsche Universiteit onderhielden. Later hoorde ik meer van hem, kwam ook in de oudere botanische en tuinbouwkun dige literatuur den naam van zijn vader tegen, zijn voorganger en leermeester tevens. Van 18551930 regeerde het ge slacht Witte over den Hortus. Wij jonge ren hebben niet meer met hem mogen samenwerken; hij trad af. even voordat mijn collega Baas Becking hier als hoog leeraar en directeur van den Hortus zijn taak aanvaardde. Maar zijn roem was tot ons doorgedrongen. Wij wisten ook, dat tegenslagen en teleurstellingen hem niet bespaard zijn gebleven en wij begrepen, dat dat zoo zijn moest, omdat hij een man was, die hoog greep en die groote plannen koesterde. Dat die groote plannen niet werden verwezenlijkt, lag niet aan hem. Het verhinderde evenmin, dat Witte onze groote Leldsche, onze groote Néderland- sche hortulanus was, wiens naam tot ver over onze grenzen met eere werd genoemd. Het ambt van hortulanus aan een Universiteit is een eervol en verantwoor delijk ambt. Witte heeft het vervuld op een wijze, die onze hulde en onze groote dankbaarheid verdient. Ter gelegenheid van het a.s. Jubileum van het 350-jarig bestaan van onzen tuin zal de huidige functionaris zijn geschiedenis beschrijven. Zonder twijfel zal Witte daarin tot de pro minente figuren behooren. Als blijk van hulde en dankbaarheid aan hem heeft de tegenwoordige hortulanus zooeven aan zijn baar een krans gehecht, gevlochten van bloemen uit z ij n tuin, die hem zoo lief was. Ik verbind aan dat blijk van hulde een laatsten eerbiedigen groet van allen, die zijn hortus thans dienen. Hij ruste ln vrede. Mr. T. J. Noyon, vice-voorzitter van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Mij. wees er op, dat de overledene ontzaglijk veel voor die Maatschappij is geweest. Spr. wil geen opsomming geven van zijn talrijke func ties, doch daarvan slechts memoreeren zijn redacteurschap van het wekelijksch orgaan, een zeer tijdroovende bezigheid, welke veel tact vereischt. Het is waarlijk geen sinecure om wekelijks voor leek en vakman Interessante lectuur te verstrek ken. Witte heeft dat gedurende een kwart eeuw gedaan op een wijze, die ver boven sprekers lof verheven is en met een be wonderenswaardige animo en kennis van zaken. Door zijn nooit rustende activiteit heeft hij het blad onder moeilijke om standigheden groot gemaakt. Door zijn groote kennis was hij gedurende 23 jaar adviseerend lid van het H.B. en als zooda nig een der meest geziene persoonlijkhe den, die nooit een enkele vergadering ver zuimde. Wij hebben aan zijn adviezen, al dus spr., buitengewoon veel te danken. Bovendien was hij gedurende vele jaren lid der examencommissie en van-de Vaste- keuringscommissle, benevens een voor treffelijk voorzitter der Leidsche afdee- ling. Het hoofdbestuur is altijd trotsch ge weest op de afdeeiing Leiden en dat was voor een groot deel te danken aan Witte. Toen hij 5 Jaar geleden den wensch te kennen gaf, zijn functies te willen neer leggen, hebben wij beseft, dat van ons heenging een man, die van groote betee- kenis was geweest voor onze Maatschappij. Wij hebben hem niet beter kunnen hul digen dan door hem het eerelldmaatschap aan te bieden. Voor alles wat de heer Witte voor den Nederlandsohen tuinbouw is geweest, past een woord van eerbiedigen dank. Zijn naam zal zoowel in de annalen der Maatschappij als .in de memorie van onze herinnering met gulden letteren bijven geboekstaafd. Hij ruste ln vrede. Daarna was het woord aan den heer J: G. Ballego, die ongeveer het volgende zeide Het zou tegenover Witte ondankbaar zijn, als hier ook niet gedankt werd voor wat hij als voorzitter van de Ned. Dahlla- vereenlglng en vooral voor de afd. Lelden van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde was. Want Witte was een geboren redenaar en voorzitter en deze talenten gaf hij ruimschoots. Tijdens zijn voorzitterschap bloeide de N. D. V. en de Jaarlljksche keuringen en tentoonstellingen waren van Europeesche vermaardheid. Hoe gaarne hoorde men dan Witte bij de openingsplechtigheden spreken. Waar lijk hij had het oor van allen die hem hoordenl En de afd. Leiden waarvan hij 30 jaren achtereen voorzitter was! Hoe leefde hij mee en hoe gaarne kwamen de leden onder zijn Dresidum bijeen. Met hoeveel tact wist hij de vergadering te leiden. Hij had niet alleen het oor maar ook het hart van de leden. Treffend kwam dit bij zijn afscheid als voorzitter aan het licht toen de leden allen spontaan beslo ten hem als aandenken zijn tuin te Wassenaar aan te leggen. Een geschenk waarvan hij nog ruim vijf gelukkige jaren heeft mogen genieten. Als een laatste hulde legde de heer Ballego een bloemstuk op de kist. De heer Polderman, voorzitter van de afdeeiing Wassenaar der Kon, Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde sprak woorden van dank voor hetgeen de heer Witte de laatste jaren ook voor die afdeeiing heeft gedaan Tenslotte werd nog het woord gevoerd door mej. J. Hingst, directrice van „Huls te Lande", die den overledene schetste als een man, die goed was voor iedereen die tot hem kwam eh zijn hulp inriep. Talloos velen in den lande zijn hem blijvend dank baar voor het levensgeluk, dat hij hun in deze school heeft gegeven. Namens die velen bracht spr.'daarvoor oprechten dank. Mevrouw Witte dankte diep ontroerd voor de liefde en vriendschap, welke haar man bij zijn leven heeft mogen ondervin den en voor de betoonde belangstelling. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsche Letteren mejuffrouw A. H. Mulder (Den Haag); doctoraal' examen Réchtsgeleerdheid de heeren Th. L. W. H. Goeman (Rotterdam); A. van Panhuys (Bern, Zw.) en F. van Blerkom (Sant poort) canüidaatsexamen Rechtsgeleerd heid de heeren N.. M. Muller 'Haarlem) W. E. Palstra (Amsterdam); G. v, d. Wall Bake, (Haarlem) en J. M. v. d. Fliér (Sche- veningen) en voor het candidaatsexamen Zuid Afrikaansch Recht de heer I, C. Steyn (Oegstgeest). o Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. BINNENLAND. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Het nieuwe collectieve arbeidscontract aanvaard. Gisteren werd te Utrecht de gemeen schappelijke algemeene vergadering ge houden van de Federatie der Werkgevers- organisatlën ln het Boekdrukkersbedrijf- Zeer vele leden waren uit alle deelen van het land aanwezig. In het openingswoord van den voorzit ter, den heer S. S. Korthuis, werden ver schillende vraagstukken, die voor 't boek drukkersbedrijf in den tegenwoofdlgen Hjd van belang zijn, besproken: de invloed van de contingenteering van papier, de concurrentie van andere procédé's dan de boekdruk, de verhouding tot de leveran ciers en verschillende andere interne vraagstukken. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel om een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst met de werk nemersorganisaties aan te gaan voor den tijd van twee jaar. In een uitvoerige rede schetste de voorzitter der Onderhande lingscommissie, de heer H. Diemer, de be- teekenis van de wijzigingen, die ln het huidige contract hebben plaats gevonden. Tegenover degenen, die trachten het ver trouwen, dat in het grafisch bedrijf tus- schen de patroons en de arbeiders be staat, te ondermijnen, bracht hij hülde aan de werknemersorganisaties, die thans het contract hebben aanvaard en die steeds getoond hebben niet alleen hun eigen belang, maar ook de belangen van het geheele bedrijf en het algemeen be lang onder het oog te willen zien Spr. weerlegde ook de verschillende bezwaren, die uit den boezem der vergadering tegen het concept-contract waren te berde ge bracht. Tenslotte werd het contract door de vergadering aangenomen met slechts 30 stemmen tegen. Daar de werknemers- organisatiën reeds in de afgeloopen week het contract hebben aanvaard, hebben dus alle contractaten zich met het con cept vereenigd, dat mitsdien op 6 April a.s- ln werking treedt. Na de behandeling van verschillende verdere huishoudelijke aangelegenheden, heeft de heer J, Th. Ruygrok namens een commissie uit de leden der Federatie, een huldeblijk aangeboden aan den heer H. Knuttel, den directeur van het bureau, die op 1 Mei a.s. zijn functie zal neerleggen. Op grootsche wijze werd de heer Knuttel gehuldigd, zoowel door de geheele ver gadering, als door het algemeen hoofdbe stuur, De heer Knuttel sprak hierop een dank-, tevens zijn afscheidswoord, waar bij hij in het bijzonder zijn erkentelijkheid betuigde voor de vele vriendschap, die hij steeds in den kring der Federatie heeft mogen ondervinden o GECOMPLICEERE AUTO-AANRIJDING TE WASSENAAR. Gisteravond heeft op den Rijksweg ter hoogte van den Deljl onder Wassenaar een gecompliceerde aanrijding plaats gehad. Daar stond aan de rechterzijde van den weg een auto. ,0 Toen v. d. L. uit Dën Haag met zijn auto kwam aangereden, werd hij een óogenbllk verblind door een tegenligger, met het ge volg, dat hij op het laatste momëht de stil staande auto pas zag en sterk móest rem men, waardoor de auto slipte, tegen een boom reed en omsloeg, v. d. L. kreeg ern stige snij Wonden; zijn zoontje, dat naast hem zat, bleef ongedeerd. Dr. H. verleende geneeskundige hulp. Tijdens dit ongeval kwam de comman dant van de Amsterdamsche brandweer met zijn auto aanrijden. Deze stopte, om zoo noodig hulp te verleenen. Zoodra hij stilstond werd zijn auto aangereden door een auto van de garage V. uit Leiden. De auto's werden ernstig beschadigd. De schade werd onderling geregeld. De auto's werden door de garage V. uit Leiden weggesleept. o— BOTSING TE SASSENHEIM. Hedenmorgen had op den Rijksweg tus- schen de Postbrug en den spoorwegover gang onder Sassenhelm een aanrijding plaats tusschen een lijkauto en een motor rijder De motorrijder botste tegen de lijkauto doordat de bestuurder der laatste plotseling een erf opreed om daaruit weer even onverwachts terug te keeren. Do motorrijder kreeg ernstige kneuzingen. Op medisch advies werd hij in het Acad. Zie kenhuis te Leiden opgenomen. De aangeredene is de 32-jarige C. M uit Haarlem. De bestuurder is zonder te stoopen doorgereden. •o DIENSTPLICHTIGEN MET GROOT VERLOF. De minister van défensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer ln wer- kelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen, voor wie dê eerste oefening op 4 AprU a.s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum met groot verlof vertrekken voor zoover zij niet om een andere bijzondere rede in werkelljken dienst moeten blijven. De hier bedoelde dienstplichtingen behooren tot corpsen motordienst, 1ste en 5de reg. veld artillerie, onbereden 'gedeelte, regiment motor-artillerie, regiment kustartlllerle, regiment genietroepen 3de bataljon, pon tonniers, o HET BACONCONTRACT. Op initiatief van de commissie van over. leg inzake de uitvoering der crlsisvarkens- wet zijn gisteravond te Den Haag de ver tegenwoordigers van de verschillende bon den van varkenshandelaren en slagers- bonden ter bespreking van de nieuwe regeling van de bacon-export, welke den zouters de vrijheid geeft onbeperkt te gros sleren en hun producten te plaatsen. De vergadering nam het standpunt in, dat de nieuwe regeling een groot' gevaar beteekent en dat ook deze maatregel de monstreert hoe hoog noodig de afdeeiing varkenscentrale dient te worden opge heven en alleen een teeltbeperking ge handhaafd dient te blijven. Op een volgende vergadering zal worden besloten hoe deze actie zal worden voort gezet. WEGENS HELING VEROORDEELD. De beroovlng in het Haagsche hotel. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag twee Amsterdamsche autohandelaren wegens heling ieder tot een Jaar gevangenisstraf. De rechtbank had het tweetal resp. tot tvyee jaar en anderhalf Jaar veroordeeld. Op 30 Augustus van het vorige jaar pleegden drie personen ln een Haagsch hotel een brutale beroovlng Zij gaven zich uit voor rechercheurs en maakten twee Italianen een belangrijk bedrag aan geld afhandig. De twee Amsterdammers, die thans we gens heling zijn veroordeeld, hadden van de pseudo-rechercheurs ieder f. 60 gekre gen omdat aanvankelijk de plannen met dit tweetal waren besproken, o VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarlgen advocaat Mr. V., vroeger te 's Gravenhage, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van ongeveer tien duizend gulden, welke hij als curator ln een faillissement van een ingezetene van Katwijk onder zich had. Het O.M. had veertien dagen geleden anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt, te ondergaan 'in de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen, daar 'p nsychiator had verklaard, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De rechtbank veroordeelde den advo caat heden tot één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk, door te brengen in de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen en zes maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils te Amsterdam. Veertien dagen geleden stonden even eens terecht een 61-jarige makelaar en zijn 26-jarige boekhouder, belden te Haar lem, die van den advocaat 3500 gulden van de faillissementsgelden hadden aangeno men om te trachten, daarmede zaken te doen om op deze wijze den advocaat uit zijn flnancieele moeilijkheden te helpen. Tegen den makelaar was één jaar en tegen den boekhouder negen maanden ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak hen heden vrij, daar zij niet bewezen achtte, dat de ver dachten zich de gelden wederrechtelijk hadden toegeelgend. n DE DOLLAROBLIGATIES. Heden kwam op de rol van de civiele zitting van het Haagsche Gerechtshof weder voor de zaak van de Vereeniging voor den Effectenhandel tegen de ge meente Rotterdam, waarin genoemde ver eeniging betaling op goudbasis elscht met betrekking tot de Rotterdamsche dollar- leening met goudclausule, welken eisch de Rotterdamsche rechtbank heeft afgewe zen. De verdere behandeling dezer zaak werd aangehouden tot 30 April. o HAA SCHE RECHTBANK. De koopman H. W. van der W. uit Leiden heeft terecht gestaan wegens oplichting tot een bedrag van ongeveer veertien duizend gulden aan lak, verf en ole, ten nadee'.e van den fabrikant van den B. Na verhoor van den benadeelde, die o.m. verklaarde, dat de verdachte hem, als zekerheid voor de nakoming zi.iner ver plichtingen. een aantal valsche kwitanties en een gefingeerde Hist van uitstaande vorderingen heeft overgelegd vorderde het O.M.. waargenomen door 1hr. mr Van Asch van Wyck. l'/i laar gevangenisstraf. De veTdedteer mr. A. T J. Etmans uit Leiden concludeerde tot vrijspraak, op grond, dat hier van geen oplichting sprake is. De rechtbank heeft heden den ver dachte vrli gesproken. Wegens bederlging met doodslag, subs, het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, waarvan zijn tweelingbroer het slachtoffer is geworden, stond terecht de 19-jarige chauffeur S. van G. uit Bode graven. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verdachte omgang heeft gehad met de 18-jarige dienstbode Johanna G„ doch deze liet hem na korten tijd loopen en kreeg daarop verkeering met den tweeling broer. Verdachte was hierover ln het ge heel niet te spreken en meer dan eens liet hij zich op dreigenden toon ln het bijzijn van anderen tegenover het meisje uit. een auto op de Spoorlaan te Boskoop, toen een atuo op de Spoorlaan te Boskoop, toen hij zijn broer met het meisje en nog een derden persoon zag staan. Hij reed hen voorbij, keerde toen om en dicht bij hen gekomen, wendde hij het stuur naar links, daarbij op het drietal inrijdend. Twee van hen konden zich door tijdig opzij te sprin gen aan een aanrijding onttrekken, doch de broer werd door de auto gegrepen en zoodanig verwond, dat hij gedurende 14 dagen zijn werkzaamheden niet kon ver richten. Toen men later den verdachte van deze handeling een verwijt maakte, antwoordde hij, dat het hem speet zijn broer te heb ben geraakt, want het was zijn bedoeling geweest het meisje te treffen. Tot haar had hij gezegd: „deze keer is het niet ge lukt, maar een volgende maal ga je er onder". Verdachte ontkende het opzet te heb ben gehad om het meisje aan te rijden; hij had haar slechts willen doen schrik ken, In tegenstelling met haar vroeger afge legde verklaringen, zeide het meisje thans, dat zij vooraf niet door verdachte be dreigd was; maar toen de president haar op het gewicht van den eed. wees en de officier er aan toevoegde, (jat er juist dien morgen eer. jongeman wegens meineed onder soortgelijke omstandigheden tot zes maanden was veroordeeld, kwam getuige er langzamerhand toe om naar waarheid te verklaren. Ook de getuige a décharge '(de twee lingbroer) gaf aanvankelijk een andere le-, zing van het voorval, zeggende, dat het meisje tegen de auto was opgeloopen, het geen de president ln twijfel trok, omdat de verdachte zich verscheidene malen op dreigenden toon tegenover hem had uit gelaten. Verdachte beweerde boos op het meisje te zijn geworden, doch hij bleef ieder op zet ontkennen; het was maar als grap be doeld, „Misdadige grapjes" merkte de pre sident op. De officier van justitie, jhr. mr. v. Asch van WIJCk, zeide het primair ten laste ge legde, poging tot doodslag, te willen laten vallen, doch de bedreiging staat vast, evenals het door schuld toebrengen van lichamelijk letsel. Spr. wees er op, dat een auto gevaarlijk speelgoed is in handen van kinderen en een gevaarlijk werktuig in handen van wraakzuchtige personen, zooals dezen verdachte. Diens handelingen gaan alle perken te buiten en dat de ge volgen van zijn daad niet ernstiger zijn geweest is niet aan hem te danken. Het rapport omtrent verdachte is niet ongun stig, maar de officier achtte het een hoogst ernstig feit, waarvoor de dader boeten moet, niet alleen met een vrij heidsstraf, maar ook met intrekking van het rijbewijs. Spr. eischte daarop een ge combineerde straf van zes maanden voor waardelijk en zes maanden onvoorwaarde lijk en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De rechtbank zal 16 April vonnis wijzen. AMSTERDAM, 2 April. De beurs was in twee sterk van elkaar verschillende afdeelingen gescheiden n.l, de locale markt, die nauwelijks, een affaire te zien gaf en de Amefikaansche afdeeiing die levendig was. Het vaste verloop van Wallstreet had de belangstelling voor Amerlkaansche fond sen opgewekt. In verschillende speciali teiten was nog al beweging zooals bijv. ln Anaconda's, Zij verhieven zich boven de vorige koersen. Ook staalwaarden trokken attentie, in het bijzonder United States Steel Een flinke beweging vond plaats ln de aandeelen General Motor die in een open hoek werden verhandeld. Er was goede kooplust. In Spoorwegen ging niet veel om. Zij waren goed van toon. City- Service hadden een bescheiden markt. Van de locale fondsen waren het Philips, die de aandacht trokken. Bij de opening stelden de koersen zich lager, waarna onder den druk van ver- koopen een verdere reactie tot beneden 180 pet. plaats vond. Unilevers waren verwaarloosd. Van de Oliewaarden ging in Koninklijk» aanmerkelijk weinig om. Later werd voor dit fonds toch meer belangstelling ge toond. Groote koersschommelingen kwamen niet voor. De noteering bewoog zich rond om 247 Tidewaters hadden af en toe een drukken handel, Scheepvaarten wa ren verlaten. Van de Tabakken was wein'g te bemerken. Oude Deli's waren iets lager. Onder de Suikers waren H.V.A.'s prijs houdend. doch de omzetten waren zeer klein. De belegglngsmarkt was stil. Ned. Staatspapieren werden op de koer sen van gisteren afgedaan. Gemeentelijke Obligaties handhaafden zich. De geld markt was ruim. Prolongatie lW/o. WISSELKOERSEN. Engeland 7.29 3/8 (7.29), Duitschland 59,22'/, (59.25), Frankrijk 9.70'/, (9.70 5/8). België 24.91'/, (24.89), Zwitserland 47.99 (47.98), Denemarken 32.57'/, (32.55), Zweden 37.62'/, (37.60)Noorwegen 36.67'/, (36.65), New-York 1.47 1/16 (1.47 1/8). Prolongatie 1'/, pet. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 1 April. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Bloemkool I 1,7011,50; Roode kool 6,7013,50; Pieter selie 1,30—1,90; Prei 0,40—1,60; Radijs 0,60 —3,20; Kropsalade 0,70—5,80; Selderie 1,10 1,70; Knolselderie 2,002,50; Wortelen 2,80—3,00, per 100 stuks; Kroten 1,60—3,20; idem gekookt 7—11; Witloof 2—14; Poste lein 21—26; Spinazie 3—7; Uien 1,10—3,40; Wortelen 1,00—16,30; Spruiten I 3,00— 15,00; idem II 1,50—10,00; Andijvie 5.00 10,00, per 100 Kg. BARNEVELD, 2 April Eierenmarkt Aanvoer 1.740.000 eieren 2,30—3,10 p. 100. Handel vlug. GOUDA, 2 April. Aangevoerd ln totaal 1934 stuks 52 slabhtvarkensvette 15 16'/i p.p., levend met 2% korting, Londen- sche 1314 p.p., levend met 2% korting; 422 magere varkens 1724 p. St.; 903 big gen 812 p. st.; 6 runderen 110200 p. st.; 546 nuchtere kalveren 3—3,50 p, st. Handel redelijk. Algemeene markt: 158 partijen kaas: le kw. m. R.M. 1819,50, 2e kw, m. R.M. 1617. Handel matig. 622 ponden boter: Goeboter 6575 p.p., weiboter 6065 p.p. Handel vlug, 241.000 eieren: kippeneieren 2,102,60; Eendeneieren 1,702,25. Handel matig. Coöp. Zuid-Holi. Eierveiling Aan voer 135.500 kippeneieren: 56/58 Kg. 2,25 —2,30; 58/60 Kg. 2,30—2,35; 60/62 Kg. 2,35 —2,45; 62/68 Kg. 2,45—2,75; Bruine 58/70 Kg. 2,30—3,00; Kleine eieren 2,15—2,20; 1500 eendeneieren 1,602.00; Ganzen eieren 5,007,00; Kalkoeneieren 6.00. OEGSTGEEST. 1 April. 30 Konijnen 0,40—2,00; 15 Kippen 0,20—1,25; 250 Een deneieren 2,20—2,60; 130 Kippeneieren 2,60—2,80. RIJNSBURG, 1 April, Bloemenveiling Tulpen per dozijn: William Pitt 7—12; Copland 6—15; Bartigon 7—14; Elisabeth 815; Island 611; Gele prins 612; Pr. van Oostenrijk 6—9; Ibis 69; Moore 5—7; La Reine 49; Parma 1218; Rijzende Zon 1520; Rose la reine 68; Cramoisie brillant 6—10; Theeroos 7—11; Murillo 6— 8; Mr. v. d. Hoeff 11—16; Elect-ra 8—13; Tubbergen 10—14; Blossom 10—13. VOORSCHOTEN, 1 April. Veiling VP.V. Kippeneieren 2,402,80; Eendeneieren 2.102,60; Ganzeneieren 7—7'/i p. stuk; Konijnen 0,70—1,05. WADDINXVEEN, 1 April. Eierenveillng Aanvoer 2126 stuks. Kippeneieren 2,35 2,60; Eendeneieren 2,002,50; Kalkoen- eieren 4.50. WESTLAND. 1 April. Veilingen van den Bond Westiand. Binnenland Aardbeien 1,45 p. p.; Champignons 0,75—1.25; Pos telein 17—28; Spinazie 3—6; Witlof 6-11; Bloemkool 12—23, 2e srt. 2—8.50; Sla 1.50 —2,60; Eieren 2—3; Peen 8—16,50; Kelen 3560; Peterselie 652,90; Prei 1,002,30; Radijs 0,802,20; Seldery 0,401,30; Ra barber 4,007,50; Andijvie 2030, 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3