Modeshow bij de firma Gerzon 77sle Jaargang DONDERDAG 2 APRIL 1936 No. 23320 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week .1...f. 0.1$ Franco per post f.2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. GERZON'S MODE-SHOW. Een geslaagde middag. In aansluiting op wat wij gisteren reeds meldden omtrent Gerzon's voorjaars- inodeshow nog het volgende: Stellig zullen alle bezoeksters het er over eens zijn, dat dit wederom een zeer ge slaagde middag is geweest. Al dadelijk was er de juiste „show"-stemming, niet het (minst tengevolge van de aardige aan kleeding der tentoonstellingsruimte, het gezellige strijkje en de uitgebreide thé- complet. Voor dit alles zorgde restaurant ,,'Zomerzorg", dat hiervoor zeker 'n extra vermelding verdient. De vernuftige luid spreker-installatie, aangebracht door Radio-Jesse, zorgde er voor, dat op de 2e etage op gelijke wijze genoten kon worden van de muziek, welke het strijkje op de le verdieping ten gehoore bracht. Nadat we gisteren reeds in groote trek ken meedeelden, wat de mode in stoffen en nieuwe modellen brengt, zullen we ons nu bepalen tot enkele grepen uit de over weldigende hoeveelheid, die ons geboden werd. Zooals op de meeste shows werd begon nen met mantels, mantelpakjes en com plets. Ieder zal zich de buitengewoon ele gante blauwe mantel herinneren met een garneering van bont in de zelfde tint op de wijde ballonmouw het model, waar mee de show geopend werd. Trouwens, er werden zeer veel jassen in marineblauw getoond, waarvan sommige door de roode „note" in den vorm van ceintuur of shawl militair aandeden. De mannequin voor de groote maten, die al 'n bekende voor het Leidsche publiek wordt, droeg o.a. een marine-complet, waarvan het jasje geheel met soutache was versierd. Tevens leverde deze maat 46 (of 48?) ook in de andere door haar gedragen toiletten, weer eens het bewijs, dat ook de forschere figuren goed gekleed kunnen gaan, mits zij be denken, dat sommige dingen, als voyante stoffen, dwarse strepen, ruches enz. voor haar verboden zijn. Speciaal voor de zwaardere vrouw werden dan ook com plets getoond met de v-vormlge halsuit snijding zoodat heusch niet iedereen de mode van de hooggesloten japonnen be hoeft te volgen. Van de sportieve twee-kleurige mantel pakjes brachten de geruite jasjes met het bekende pied de poule dessin in groen wit zwart-wit, bruin-wit, gedragen op 'n effen rok ons visioenen van vacantie en réizen, wat ze trouwens gemeen hadden met de losse geruite driekwart jassen. Meer gekleed was het zwarte complet met bescheiden kleurige versiering op de taille en de zakjes, welke versiering bij nadere beschouwing bestond uit kleine boeren- en boerinneflguurtjes Met gemengde gevoelens werd gekeken naar 'n wol-mousseline complet, waarbij op 'n donkere japon 'n fel-gekleurd jasje gedragen werd; roode en groene bloemen op 'n knal-blauwen ondergrond. Het deed denken aan de dirndl-pakjes, die kleine meisjes enkele jaren geleden nogal veel droegen, zoodat de naam „Tirolienne" voor dit model alleszins begrijpelijk is. Het Tiroler hoedje, eveneens met die felle kleuren versierd, paste zich goed aan bij dit fleurig geheel. Zooals we reeds zeiden, brengt de firma Gerzon vele copieën van groote Fransche hulzen, maar meermalen zooals ook Weenen en Amerika doen in details eenigszlns gewijzigd en aangepast aan de speciale eischen en smaak in ons land. Dit was o.a. het geval met het zeer smaakvolle complet in grijs en marine van Duverne, met geen andere versiering van plissée's die alleen aan de bovenzijde van de blouse en den rug van de mantel ruitvormig waren vastgehecht een effect, waar door de lange, slankmakende lijn niet werd onderbroken. We moeten ons beperken en willen daarom als laatste van deze afdeeling noemen het zeer chic beige complet met donkerbruine blouse, de mouwen afgezet met blauwvos en de rugzijde van de jas over de heele lengte met knoopen gesloten, 'n exclusief model, dat dan ook zonder prijskaart werd getoond! Toto Bleuzé. Een der vele elegante toiletten, welke gistermiddag tijdens den modeshow bij de firma Gerzon werden gedemonstreerd: een Amerikaansch avond-ensemble, uit gevoerd in beige met groen. Wat de hoeden betreft: velerlei model len worden gedragen. We zien nog steeds de vlotte Breton-, Matelot- en heeren modellen. Iets nieuws is de eenigszins kegelvormige bol bij die hoeden, welke geïnspireerd zijn op den Tirolerhoed; eveneens zijn nieuw de modellen, die doen denken aan de hoofddeksels uit den tijd van Maria Stuart. Als versiering zien we veel bloemen en voiles, zelfs zagen we de voile, die, als vroeger, het geheele gezicht insloot. Bij 'n gekleed geheel werden groote hoeden gedragen. We stappen nu over op de sportcostumes meestal bestaande uit trols- of quatre- pieces, n.l, shorts, wikkelrok, blouse en al of niet 'n bijbehoorend jasje. Het materiaal was hierbij in hoofdzaak linnen; wit, ha vannabruin, naturel, bij welke laatste kleur de gespikkelde blauw-witte blouse en de dito rood-witte shawl niet ongeestig stonden. Via luchtige en lichte zomerjaponnetjes kwamen we toen op meer gekieede model len, o.a. het orogineele model van Nina Ricci, waarover ik u gisteren reeds schreef: de japon met donkere rugzijde en imprimé voorkant. Verder nog het buitengewoon decoratieve blauwe complet met cape van Agnès Drécoll, gegarneerd met groote wit-plqué kraag en geappll- queerde vlinders van hetzelfde materiaal, de donkerblauwe japon met haast monu mentale mouwen, die voor de helft de buitenzijde n.l. uit wit piqué-figuré be stonden. 'n model, dat „trés parisien" was, zooals me verzekerd werd, 'n rose kanten mantelpakje met donkerblauw taft-zijden blouse, 'n origineel model van Marcel Rochas, dat staande de show al verkocht werd, 'n heel aparte mantel van doorge stikte zwarte zijde, die iets Chineesch aan deed, enz. enz. En zoo kwamen we langzamerhand aan het hoogtepunt van eiken mode-show: de avondjaponnen, die ook hier 'n feest voor 't oog waren. Als inleiding kwamen eenige cocktail- of bridgepartij-japonnen, zooals de gewaden genoemd worden, die ge- kleeder zijn dan de middag-japonnen en eenvoudiger dan de avondtoiletten. Veel werd hiervoor gebruikt gebloemde zijde voor de jasjes met groote ballonmouwen en voor de bovengedeelten van de japon, ter wijl de lange rok van effen zijde gemaakt is. De japon vertoopt bij deze modellen vaak 'n rugdécolleté, maar de jasjes geven juist het karakteristieke aan deze costu mes, zoodat ze zonder die vrijwel niet ge dragen worden. Agnès Drécoll was weder om de ontwerpster van de zeer uitzonder lijke donkerblauwe japon, over de heele lengte van voren ingerimpeld, zoodat het wel 'n heel goede coupe en hl volmaakte mannequin moeten zijn, die dit model tot z'n recht kunnen doen komen. (Welke twee voorwaarden hier beide aanwezig waren). Het garnituur van deze japon bestond uit "n ruime wit gerult-organdi kraag. We noemen nog de zwart tulle avondjapon van Jean Patou met de reus achtige roode corsage, welke midden voor, even boven de taille, was aangebracht, evenals de bleekrose bloemen op het bruine cloqué-ciré gewaad, dat met 'n bruine bontcape gedragen werd. In bont capes zagen we trouwens 'n groote ver scheidenheid; wie denkt b.v. niet aan de kleine cape van blauwgeverfd hermelijn? Tenslotte willen we nog 'n drietal avond toiletten noemen, die zeer in den smaak vielen, de zwart crêpe-satin avondjapon van Agnès Drécoll, met losse sleep en doorgestikte korte cape, het gala-toilet van beige met groen tegengevoerd, even eens van crèpe-satin, dat nu eens bij uit zondering van een Amerikaansch mode huis was, en de Lauvin-creatiezwart sa tijn met over den rug 'n losse baan, die aan de eene zijde verbonden was aan den zoom van de rok en waarvan het andere gedeelte, versierd met zilvervos, als losse shawl over de schouders gedrapeerd werd. Waarlijk de firma Gerzon kan met vol doening op dezen show terugzien en wan neer de belangstelling, die vele dames ook na afloop toonden voor de verschillende modellen, zich in dien zin uitte, dat er ook veel verkocht werd, kan zij dubbel tevre den zijn. Zooals gewoonlijk na een show, zullen in deze dagen enkele van de getoonde model len in de etalages van de firma Gerzon te bewonderen zijn. GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN. LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Al gem eene vergadering te Leiden. Het jaarlijksche congres van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs zal dit jaar hier ter stede worden gehouden en wel op Woens dag 15 April a.s„ terwijl op Donderdag 16 April de Bond in huishoudelijke verga dering bijeen is. De uit alle deelen des lands komende congresbezoekers zullen door het Ge meentebestuur in de Lakenhal officieel worden ontvangen. De vergaderingen worden gehouden in „Den Burcht". Tijdens het congres wordt in de Jacoba- zaal van dit hotel een interessante expo sitie georganiseerd van leermiddelen, ma terialen en dergelijke, welke bij het Nij verheidsonderwijs in gebruik zijn. dan wel ten dienste van dit onderwijs kunnen worden aangewend. Voor de dames der leden worden excur sies georganiseerd naar de Wollen deken- fabriek van de firma Zaalberg en naar den Hortus. Adres van de groentenhandelaren. Aan de Ministers van Landbouw en Vis- scherij, Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Sociale Zaken en Binnenlandsche Zaken, is Inzake bovengenoemd onderwerp een adres verzonden, waaraan het vol gende is ontleend: Terzake van het feit dat bij gemeente lijke distributie van goedkoope groenten, zooals deze thans door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale wordt georga niseerd, de particuliere handel is uitge schakeld, veroorloven de ondergeteeken- den zich het volgende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Deze uitschakeling van den handel staat h.i. in nauw verband met het ver laten van het oorspronkelijke uitgangs punt. volgens hetwelk alleen doorgedraai de groenten, d.w.z. groenten, die anders vernietigd zouden worden, zouden worden gedistribueerd aan degenen die anders geen groente konden koopen. Thans worden n.l. niet alleen groenten bijgekocht, maar klaagt de handel dat de groente grootendeels gedistribueerd wordt onder degenen, die nog steeds regelmatig bij den groentehandelaar hun inkoopen doen. Nadat men eenmaal het goede uitgangs punt, om alleen te distribueeren aan de genen die anders geen groente konden koopen, had verlaten, moest telkens een stap verder op een verkeerden weg wor den geplaatst, waarbij dan nog komt, dat ook de gemeenten dezen nieuwen „tak van dienst" steeds beter willen laten function- neeren. Doordat men n.l, ook ging distri bueeren aan degenen, die nog in staat waren in voldoende mate groenten te koo pen, werd de "groep bevoordeelden zoo groot en onoverzichtelijk, dat controle zeer moeilijk werd. Daardoor achtten de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale en de gemeenten zich verplicht, den handel uit te schakelen en gemeentelijke distri butielokalen in te richten om aldaar met behulp van werklooze krachten de distri butie ter hand te nemen. Nu is 't verschil in prijs tusschen door gedraaide te distribueeren groenten en groenten van dezelfde kwaliteit in de groentenwinkels, gewoonlijk slechts gering terwijl het zelfs vaak voorkomt, dat er practisch in het geheel geen verschil in prijs bestaat. Het gevaar is derhalve groot, dat de gegadigden, als zij bovendien en kele malen een vergeefsche reis naar de gemeentelijke distributielokalen moeten maken omdat er geen of weinig soorten groenten zijn, voortaan hun groenten weel bij den gewonen handelaar zullen koopen. Daardoor was de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gedwongen een volgende verkeerde stap te doen en groote hoeveel heden groenten die nimmer doorgedraaid waren, aan te koopen om althans in de gemeentelijke distributielokalen steeds voorraad te hebben en een eenigszins ge varieerde keus te kunnen geven. Uiteraard wordt dan het verschil in prijs tusschen deze bijgekochte distributie groente en de groente in den particulieren winkel veel grooter en wordt een al zeer unfaire concurrentie geschapen. Het verlies van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale op deze bijgekochte groente, wordt gedekt door den zeer lagen prijs, den vergoedingsprijs welke de Cen trale voor de doorgedraaide producten aan de groenteteelers had te betalen. Het is te begrijpen, dat de particuliere handel de concurrentie op den duur niet zal kun nen volhouden als eenerzijds de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale te gen een gemiddeld veel lageren prijs dan de minimumveilingsprijs haar distributie groente opkoopt en anderzijds de gemeen te de distributiekosten betaalt. De groentehandelaren oordeelen dan ook zeer terecht, dat een dergelijke con currentie met behulp van aanzienlijke overheidsbijdragen, met werkloozen als distribuanten, gepaard met een systeem van inkoop als bovengeschetst, hoogst un fair is. Hoe hoog de overheidsbijdragen zijn, kan blijken uit het Verslag van de Gemeentelijke Groentendistributie te Dor drecht over de laatste 32 weken van 1935. Behalve nog de huur der panden, werd over deze 32 weken uitgegeven f2265.84. wat neerkomt op bijna 1 ct. per K G. Van hoe groot gevaar voor den particulieren handel vooral bij „vervolmaking" van de zen tak van dienst, deze distributie kon worden, blijkt uit de omstandigheid dat, alhoewel in Dordrecht slechts 85% der daartoe gerechtigden legitimatiekaarten voor gemeentelijke groentendistributie hadden aangevraagd, deze 85% meer dan 20% der bevolking omvat. Het is dan ook om deze redenen dat dezerzijds op verzoek van den Leider dei- Gemeentelijke Groentendistributie bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale, een systeem van gemeentelijke groentendistributie is opgezet, waarbij de handel volledig is ingeschakeld. Dit plan gaat er van uit, dat slechts aan diegenen groenten worden gedistribueerd die geen of lang niet voldoende goedkoope groen ten kunnen koopen en dat alleen doorge draaide groenten mogen worden gedistri bueerd. Hoezeer de ondergeteekenden het echter ook zuilen toejuichen als er op deze wijze een serieuze proef met inschakeling van den handel gepaard met individueele distributie zal worden genomen, toch meenen zij dat aan een veel soepeler sy steem de voorkeur gegeven moet worden, daar de tuinders er veel meer mede ge baat zijn, als hun groenten op de veiling den minimumprijs of meer opbrengen, dan BINNENLAND. De Nederlandsche ambulance te Dessie; op zoek naar den burgemeester, die in de bergen vertoeft. (3e Blad). De vestiging eener katoenindustrie in Indië. (4e Blad). De Tweede Kamer over de wijziging der Geldschieterswct. (Binnenland, 3e Blad). Naar coördinatie van het verkeer. (Bin nenland, 3e Blad). De slachtoffers der „Uiver"-ramp bij gezet. (Binnenland, 3e Blad). Ingesteld is een commissie tot onder- I zoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen. (Binnenland, 3e Blad). Leiden winnaar van het interacademiale voetbaltournooi; het Nederlandsch Stu denten-elftal samengesteld. (Sport, 2e BI.) Mr. Carp won den hoofdprijs bij de intern, zeilwedstrijden te Nice. (Sport, 2e Blad). Teraardebestelling van den heer E. Th. Witte, oud-hortulanus te Leiden. (Laatste Ber„ le Blad). BUITENLAND. Het officieele Duitsche antwoord gepu bliceerd. Goede ontvangst in Engeland, slechte in Frankrijk. (3e en le Blad). De opniarsch der Italianen in Abessynië. (3e en le Blad). Rond de invoering van den bondsdienst- plicht in Oostenrijk. (Buitenland, 3e Blad en Tel., le Blad). Is Dr. Eckener in ongenade gevallen? (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. wanneer deze doordraait, daar zij alsdan slechts den vergoedingsprijs ontvangen, welke slechts 50 tot 60% van den mini mumprijs is. Hoe meer doorgedraaide groenten wor den gedistribueerd, hoe minder zal er over de veiling worden gekocht. Als hoofduitgangspunt willen onderge teekenden ook hier vasthouden aan indi vidueele distributie, derhalve alleen aan hen, die niet of lang niet voldoende groente kunnen koopen. De regeling is in het kort gedacht als volgt: De gemeente annonceert in overleg met een Commissie uit den handel, welke groenten in de eerstvolgende periode bij daartoe aangewezen groentehandelaren tegen distributieprijzen beschikbaar zijn tegen 3 pCt. per kilogram. De groen tehandelaar is verplicht deze groen ten te leveren. Daar dit de goedkoopste groenten zijn, gaat het ook hier voorna melijk over groente die vaak wordt door gedraaid. De groentehandelaar koopt de groente, ook die welke zal worden gedistri bueerd, gewoon op de veiling. De groen tehandelaar mag, als de klanten dit wen- schen, ook andere groenten afleveren. Echter geen aardappelen. De groentehan delaar ontvangt van de gemeente voor zijn moeite en ter tegemoetkoming in den prijs 2 ct. per K.G. Alleen de groentehandela ren die daartoe door een Commissie als hiervoor ook reeds genoemd zijn toegela ten, mogen deze groenten distribueeren. Deze regeling werkt reeds te Utrecht tot aller groote voldoening. Fraude komt practisch niet voor Als er iets onregelma tigs geschiedt, is dit spoedig alom bekend, juist ook omdat de niet-ingeschakelde groentehandelaren op correcte naleving toezien, om schade voor hun handel te voorkomen. De praktijk heeft trouwens ge leerd, dat fraude in dit systeem geen voor deel geeft. Daar de ervaring o.a. te Dordrecht, heeft geleerd, dat de kosten der gemeen ten, de huurwaarde der lokaliteiten in aanmerking genomen, zeker 1 ct. per K.G. zullen bedragen, zal deze vorm van distri butie niet alleen aan het Landbouwcrisis fonds, maar ook aan de gemeenten allicht belangrijk minder kosten dan bij 't thans gevolgde systeem. Leidsche Ver. van Handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit: w.g.J. LAMAN. Voorzitter, w.g.G. C. MANK, Secretaris. Leidsche Ver. van Handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit „De Eendracht": w.g.: T. VOS, Voorzitter, w.g.: v. d. MEY, Secretaris. Chr. Leidsche Groenten- en Fruit handelaren vereeniging w.g.: M. HEEMSKERK, Voorz. w.g.: B. DE MOOY, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1