Moeilijkheden der Nederlandsche ambulance. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 April 1936 BINNENLAND. Désorganisatie te Dessié De burgemeester vertoeft in de bergen. WIJZIGING DER GELD- SCHIETERSWET. HET OORDEEL DER TWEEDE KAMER. De voorgestelde wijziging van de Geld- schieterswet heelt een aantal leden der Tweede Kamer aanleiding gegeven bij het afdeellngsonderzoek de regeering te vra gen. naar een duidelijke verklaring van haar standpunt ten aanzien van de z.g. spaarzegel- of betaalzegelkassen. De wijzigingen, die de regeering in de redactie van enkele artikelen wil bren gen hebben, zoo wordt in het voorloopig verslag gezegd, ten doel het laatste spoor van twijfel ten aanzien van de vraag, of de wet op de betaalzegelkassen wel van toepassing ls. weg te nemen. Dit nu Is, naar men meende, geen zuiver technische wijziging, doch een verandering, strekken de tot het nemen van een definitieve be slissing over een tot nu toe door belang hebbenden bestreden opvatting der regee ring. Men meende, dat het noodzakelijk is, dit probleem thans geheel onder de oogen te zien. De regeering heeft, zoo werd in dit ver band gezegd, blijkbaar geen goede voor stelling van het karakter en de beteekenls der bona fide betaalzegelkassen. De goede zegelkassen lecnen geen geld uit. zij geven zelfs geen geldswaarden uit. Haar afnemers koopen elke week zegels totdat een bepaalde waarde, gewoonlijk niet meer dan f. 50. bereikt is. Wanneer zij voldoende zegels aangekocht hebben, koopen zij daarmede de goederen, welke zij noodig hebben, voornamelijk kleeding en huisraad. Zelfs coöperaties aanvaarden en bevorderen dit systeem. Het heeft voor vele arbeidersgezinnen het karakter van een verzekering, waardoor zij in staat ge steld worden, wintervoorraad, huisraad en kleeding aan te koopen. wanneer de be hoefte daaraan zich voordoet. Dit stelsel heeft niets gemeen met den woeker, wel ken de Geldschteterswet terecht beteuge len wil. De vrees, dat vrijstelling der betaalze gelkassen van de bepalingen der wet er toe zou kunnen lelden, dat geldschietban- ken zich zouden gaan omzetten in betaal zegelkassen, scheen dezen leden niet ge motiveerd. Deze leden waren er niet van over tuigd, dat men de betaalzegelkassen thans ontwijfelbaar onder de werking der wet moest brengen, en voorshands konden zfj de noodzakelijkheid of zelfs maar de wenschelijkheid van toepas sing der wet op deze kassen niet in zien. Gevraagd werd daarom van de regeering een duidelijk antwoord op een aantal vragen in dit verband ge steld. Eenige leden gingen nog verder en ver klaarden nu reeds, dat naar hun oordeel in elk geval aan de toepasselijkheid van ae geldschieterswet op de betaalzegelkas sen, een einde dient te komen. Spaarze- gelkassen behooren, naar de overtuiging van deze leden, in de geldschieterswet niet thuis. Van woeker is geen sprake, de zegel- kassen bestrijden eerder den woeker, dan dat zij woeker bedrijven. Zonder voldoen de voorbereiding zijn de bepalingen van een woekerbestrydingswet op deze instel lingen van toepassing verklaard. Hieraan kan slechts een einde gemaakt worden, door de zegelkassen aan de werking der geldschieterswet te onttrekken. Weer andere leden waren van oordeel, dat men de zegelkassen niet aan de wer king der wet behoort te onttrekken, al dient men aan gerechtvaardigde bezwaren tegemoet te komen. Het kwam dezen le den voor, dat de ontworpen wijzigingen de ernstigste bezwaren Inderdaad zullen weg nemen. Eenige leden vestigden de aandacht op een vorm van afzetterij, die in den laat- sten tijd toepassing vindt en waartegen, hoewel zij geheel op het terrein van de geldschieterswet ligt, met behulp van deze wet moeilijk schijnt te kunnen worden op getreden. Het betreft ondernemers, die geen geld uitleenen, doch zich slechts voordoen, als of zij geld ter leen willen verstrekken, bij voorkeur aan personen, die door banken of andere credietinstellingen steeds wor den afgewezen. De cliënten moeten dan aanvangen met geld te storten, meestal f. 5 of f. 10 per maand, waartegenover zij het recht krijgen op een crediet, zoodra zij aan de beurt zijn. De volgorde wordt ech ter door trekking bepaald en deze ge schiedt zoodanig, dat hun nummer nooit aan de beurt komt. Wel is waar zouden de cliënten dit bij nauwkeurige lezing der „voorwaarden" hebben kunnen begrijpen, doch men moet ln aanmerking nemen, dat zij meestal niet tijdig tot een nauwkeurige bestudeering daarvan overgaan. Na de eerste storting moeten de cliënten in de tweede maand opnieuw storten, sommigen gaan daarmee zelfs nog langer voort. De ondernemers, die zich met dit „bedrijf" bezighouden, werken onder uiteenloopende namen als obligatiekantoor, hulp- en depositokas. hulpbron enz. Vervolging schijnt niet ge makkelijk te zijn. Het ware te wenschen, dat door middel van de geldschieterswet het publiek tegen deze praktijken kon worden beschermd. ONDERZOEK NAAR VOEDINGS TOESTAND SCHOOLKIND. COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN INGESTELD. Ingesteld is een commissie van deskun digen, aan wie wordt opgedragen op kor ten termijn een voor het geheele land bruikbare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedings toestand van schoolkinderen en de ver werking van de verkregen gegevens zal moeten plaats hebben. Benoemd zijn tot lid, tevens voorzitter dier commissie, prof. dr. J Tinbergen, te 's-Gravenhage. Tot leden': arts C. L. Deyll, leider van den ge meentelijken schoolartsenaienst te Am sterdam, dr. E. H J. van der Heyden, directeur van den Gem. Geneeskundigen cn Gezondheidsdienst te Maastricht, dr. J. C. Streng, leider van den Schooiartsen- dienst te 's-Gravenhage en arts G. D. Swanenburg de Veye, schoolarts te Veen- dam. COÖRDINATIE VAN HET VERKEER. DE DESBETREFFENDE BEPALINGEN ZIJN GISTEREN IN WERKING GETREDEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat paragraaf 47 der wet van 29 November 1935 (Staatsblad No. 685* tot verlaging van de openbare uitgaven in werking treedt op 1 April 1936. Genoemde paragraaf, welke de coördi natie van het verkeer betreft, bevat de volgende artikelen: Artikel 1 Wij behouden ons voor, ge hoord de commissie, bedoeld ln art. 4 der wet van 6 October 1934 (Staatsbl. No. 534) tot instelling van een Verkeersfonds, met afwijking voor zooveel noodig van hetgeen bepaald is in de Wet Openbare Vervoer middelen, over te gaan bij algemeenen maatregel van bestuur, tot Invoering van een vergunningsstelsel, als bedoeld in de artikelen 2 en 3. Artikel 2. Het exploiteeren van mid delen tot vervoer van personen en van goederen kan worden afhankelijk gemaakt van een door ons of een door ons aan te wijzen autoriteit, te verleenen vergunning. Artikel 3. Aan de ln het vorig artikel bedoelde vergunning kunnen slechts voor waarden worden verbonden betreffende: a. den te volgen weg: b. 't aantal uit te voeren ritten, vaarten of vluchten; c. de dienstregeling: d. de tarieven; e. de verzekering tot dekking van de geldelijke gevolgen van de aansprakelijk heid der ondernemers; f. de aan personeel en materieel te stel len eischen; g. de dienst- en rusttijden van het per son eel; en hetgeen verder voor de veiligheid van het verkeer wordt vereischt. JAARVERGADERING NEDER- LANDSCHE BIOSCOOPBOND. VERLAGING VAN LASTEN BEPLEIT. Te Amsterdam ls de jaarlljksche leden vergadering gehouden van den Nederland- schen Bioscoop Bond. In zijn openingsrede besprak de bondsvoorzitter, de heer D. Hamburger Jr., den economischen toe stand van het Nederlandsche Film- en Bioscoopbedrijf. Spr. achtte weinig reden voor optimisme aanwezig, al constateerde hij, dat het film- en bioscoopbedrijf, hoe wel onder zware lasten en zorgen gebukt gaande, zich temidden van het bedrijfs leven in het algemeen vrij goed heeft weten staande te houden. Dit laatste dankt het bedrijf aan zijn hechte organi satie. waardoor het mogelijk ls voortdu rend die maatregelen te nemen, welke noodzakelijk zijn. Hij wees in dit verband op de groote beteekenis van het „Nieuwe Leden- en Zakenbeslult". De bondsvoorzitter besteedde veel aan dacht aan de lasten, die in steeds grootere mate op het bioscoopbedrijf gaan drukken en wees daarbij vooral op de vermakelijk heidsbelasting, de keuringskosten, de hooge invoerrechten op films, en meer speciaal op personeele belasting, welke hij schandelijk onbillijk achtte. Met klem be pleitte spr. de noodzakelijkheid van ver laging dezer lasten en stelde hij in het vooruitzicht, dat het hoofdbestuur zich ln het komende jaar meer dan anders met deze voor het bedrijf zoo uitermate be langrijke kwestie zal bezig houden. Het jaarverslag over 1935 uitgebracht door den bondsdirecteur, den heer A. de Hoop, werd met algemeene stemmen vast gesteld. Goedgekeurd werd de rekening en ver antwoording van het financieel beheer over 1935. welke sluit met een bedrag van f. 63.442.60, evenals de rekeningen der afdeelingen. De begrooting voor 1936 is ongewijzigd vastgesteld op een bedrag van f. 60.000. Bij enkele candidaatstelling zijn geko zen tot lid van het hoofdbestuur de heeren D. v. d. Berg, directeur van de N.V. Habce Film te Amsterdam (vacature Ch. van Biene). I. Cohen Barnstijn. directeur van het Flora-Theater te Utrecht, (vacature H. Ehrlich), C. S. Roem, directeur van de N.V. Filmfabriek Profiltl, 's-Gravenhage (vacature B. D. Ochse) en W. K. G. van Royen. directeur van de Roma te Amster dam (vacature wijlen J. Veerman), terwijl de periodiek aftredende leden, de heeren L. Groen te Amsterdam en M. P. M. Ver min te Maastricht als zoodanig zijn herko zen. Eveneens zijn herkozen tot ieden der Filmbeurscommissie de periodiek aftre dende leden, de heeren Loet C. Barnstijn te 's-Gravenhage, N. Bierman te Amster dam en André de Jong te Rotterdam. Aan het einde der vergadering richtte de bondsvoorzitter zich in sympathieke bewoordingen tot de drie scheidende hoofdbestuursleden, de heeren van Biene, Ehrlich en Ochse, waarna de heer B. D. Ochse op welsprekende wijze zich tot tolk maakte van de aftredende hoofdbestuurs leden. In de daarop gehouden hoofdbestuurs vergadering is tot vice-voorzitter gekozen de heer C. S. Roem. tot penningmeester de heer W. K. G. van Royen. tot secretaris de heer S. Zondervan en tot gedelegeerde van het dagelij ksch bestuur de heer D. v. d. Berg. Tot lid van den afdeelingsraad is benoemd de heer W. K. G. van Royen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer H. Ehrlich. De arbitrage-commissies zijn als volgt samen gesteld: Commissie van geschillen (eerste instantieslid-voorzitter de heer E. Cohen (Barnstijni, den Haag; lid-plaats- vervangend-voorzitter de heer J Wessel, Amsterdam; leden-exploitanten de hee ren P. H Bakker, Hilversum; C. H. de Lange, Alkmaar en A. van Santen te Am sterdam; tot leden-filmverhuurder de heeren J. S. Croeze. J. L. Paerl en P. Ver meer, allen te Amsterdam. Raad van beroep (tweede instantie); lid-voorzitter de heer W. Mullens te Den Haag, en lid-plaatsvervangend-voorzltter de heer E. de Hoop Azn. te Amsterdam. Leden-exploitanten de heeren I. Cohen (Barnstijn) te Utrecht, W. P. Peters te Venlo. M. P. M. Vermin te Maastricht en S. Zondervan te Leeuwarden; tot leden- filmverhuurders de heeren Ch. van Biene, P R. van Duinen, L. Groen en R. Minden, allen te Amsterdam. In een vroeger gehouden vergadering had het hoofdbestuur reeds tot voorzitter van de Commissie N.Z., overeenkomstig het Nieuwe Leden- en Zakenbeslult 1936 benoemd den heer mr. dr. G. M. Greup, secretaris van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Thans heeft het benoemd tot vlce-voorziter dezer commissie de heer jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. o SLACHTOFFERS DER UIVERRAMP BIJGEZET. DE HEER PLESMAN SPREEKT EEN ONTROEREND WOORD AAN DE GROEVE. Gistermiddag te 2 uur is op de Alge meene Begraafplaats „Zorgvlled" aan den Amstel te Amsterdam het stoffelijk over schot bijgezet van den tweeden piloot J. van Steenbergen, den mecanicien H. A. Waalewijn en den marconist G. van Zadel hof. die op 19 December 1934 bij het ver gaan van de „Ulver" op zijn Kerstvlucht naar Indië om het leven zijn gekomen. Evenals het stoffelijk overschot van gezagvoerder Beekman, dat gistermorgen op de Rlgemeene Begraafplaats te Mul- derberg is bijgezet, stonden de kisten met het stoffelijk overschot der drie overige leden van de omgekomen bemanning sedert de aankomst in Amsterdam opge baard in de aula van de begraafplaats. Kort voor twee uur verzamelden zich vele vrienden en bekenden van de slacht offers en verscheidene officieele personen. Wij zagen o.a. den voorzitter van den Raad van Bestuur der K.L.M. ir. Wurfbaln, den directeur der K.L.M. den heer A. Plesman. den onder-directeur P. Gullo- nard, mr. L W. Slotemaker. alg secr.; den heer G. Spit, chef van den lijndienst; P. Behage, chef van de werkplaatsen der K.L.M.de gezagvoerders Tepas, Dulme- laar, van Balkom en Hulsebos, den burge meester van Nieuwer Amstel mr. C. Has pels; de havenmeester van Schiphol de heer U. F. M. Dellaert, die tevens het Amsterdamsche gemeentebestuur vertegen woordigde; dr. ir. H. J. v. d. Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart; den heer W. M. van Nijehoff alt vertegenwoor diger van de Fokkerfabrieken, de verte genwoordigers van de Alr-France en yaji de Deutsche Lufthansa op Schiphol, de heeren Martinoff en Fegler en den Nederl. Herv. predikant te Amsterdam, ds. J. C. Koningsberger. Te twee uur, nadat de familie was aan gekomen, werden de aanwezigen toege laten tot de aula, waar in het midden de drie kisten stonden opgesteld temidden van een schat van bloemen en bedekt met bloemen van de naaste verwanten en met kransen, waarvan de linten afhingen der K.L.M. Het orgel speelde zacht, totdat de heer Plesman naar voren trad om het woord te nemen. „Beste vrienden", sprak hy, „wy her inneren ons allen den nacht van 19 op 20 December 1934, toe de „Ulver" ln zeer slecht weer ls ondergegaan. De glorie die deze machine had gewekt, werd overscha duwd door het verlies van haar vernieti ging Vier van onze beste mannen en drie passagiers zyn daarbij gevallen. Beekman had een staat van dienst als weinig andere piloten. In zeer slecht weer, ln den stryd tegen de elementen, kwam een einde aan zyn schitterende carrière. Met hem ver loren wy drie van onze meest beminde en meest bekwame medewerkers, d!ie om hun vriendeiyk karakter allen evenzeer gezien waren. Op wensch. hunner familie worden zy thans in vaderlandsche bodem te ruste gelegd. Hier hebben zy dan hun laatste rustplaats gevonden. God moge zich over hun zielen ontfermd hebben. Dat zy rus ten in vrede". Mr. G. Haspels bracht als burgemeester van Nieuwer-Amstel een laatste groet namens het gemeentebestuur. De dag, waarop het droeve bericht van den onder gang van de „Uiver" werd ontvangen, zal ln de herinnering van de bewoners van Amstelveen niet licht worden uitgewischt. Nu het al zoo lang geleden was, werd de vraag „waarom?", die zich toen opdrong, omgesmeed in een „waartoe?". Wij moe ten echter vooruit bhjven zien. Ons leven is broos en ln de hand van God. Hierna was het woord aan den vader van den piloot Van Steenbergen. Door ont roering overmand kon hy echter nauwelyks spreken. „Hij was een held ln de lucht, maar een kind op den grond", was alles wat hy kon uitbrengen. Een ander familielid herdacht met enkele woorden wat de overledene voor al zyn betrekkingen had beteekend. Tenslotte sprak ds. J. C. Koningsbergen. Onder doodsohe stilte der aanwezigen zette het orgel „Aase's Tod' uit Grieg's „Peer Gynt" in. Vervolgens gingen de deu ren van de aula open en werden de drie kisten naar buiten gedragen, gevolgd door de familieleden en vrienden. Het was een aangrijpend oogenbllk. toen de kisten in de groeve werden neergelaten. De bloe men werden er rondom opgetast. Namens de drie families dankte burge meester Haspels de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. ACHTSTE SPANNING GEPLAATST. Voor de brug over het Hollandsch Diep. Om kwart over negen gistermorgen ver trok van de werf van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht, de achtste span ning voor de nieuwe brug over het Hol landsch Diep by Moerdyk. Getrokken door vier sleepbooten ging het. onder leiding van den heer N. de Wit, in vlot tempo door de Dordtsche Kil, waarna te om streeks elf uur het Hollandsch Diep werd bereikt. In verband met het ty ging het transport gedurende twee uren tusschen de pijlers voor anker. Om één uur was er stilstand ln het water gekomen, zoodat het gevaarte in de lengterichting van de brug kon worden gedraaid. Zoodre. het brugdeel precies boven de pyiers was gekomen, zorgden de pompen van de pompboot Nerel, dat de bakken, waarop de brug rustte, werden volgepompt, waarna het geheel met het zakkende water mee omlaag kwam en omstreeks half vier op de pijlers rustte. By het werk waren om. aanwezig lr. Harmsen, hoofdingenieur van het Ryks- bruggenbureau en de heeren Mijnlieff en Groeneveld, ingenieurs van den Rijki- waterstaat. Tevens waren aanwezig de heeren ir. G. van Aardenne en ir. de Vries van de firma Penn en Bauduin. (Van een by zonderen medewerker). Dessie, 26 Febr. '36. Vandaag zitten we een maand in Dessie. In den loop van deze maand is het ons gelukt een ziekenhuis en een polikliniek hi bedryf te brengen. In het ziekenhuis liggen 20 tot 30 patiënten, hun aantal wis selt dagelyks. Voor het grootste deel zyn het slachtoffers van bombardementen, die in meerdere zendingen door leden der En- gelsche ambulance naar ons zyn getrans porteerd. Niet dat Dessie van bombarde menten vry biyft, maar daar schynen geen gewonden by te kunnen ontstaan. Eergisteren is er des morgens weer een vliegtuig geweest, dat een zeer behoorlyke hoeveelheid ontplofbaar materiaal liet val len. De eenige patiënt, hierdoor veroor zaakt. kwam 's middags: het was 'n muil ezel met vier schampschoten. We hebben haar niet opgenomen, maar verzocht den volgenden dag terug te komen en haar in het polikliniekboek genoteerd. De overige ziekenhuispatiënten zyn via de polikliniek opgenomen en zyn meestal na enkele dagen weer ln staat ons hospi taal te verlaten. De belangrijkste patiënt uit politiek oogpunt, die wij tot nu toe gehad hebben, is wel de lievelingshond van Haile Selassie geweest. Gedurende tien dagen was het beest te gast in een Roode Kruiskist, welke we voor dit wel zeer speciale doel met een deken bekleed hebben en in de eettent ge zet. Na nogal wat hoofdbrekens zijn we tot de conclusie gekomen, dat Rosa (dit is de wereldsche naam van het diertje) aan een soort hondenmalaria moest ïyden, en na gesukkel met de gewone therapie, zyn we er in geslaagd het dier met injecties van neosalvarsan uit zyn indolentie te wekken en tot nieuwe levenslust te prik kelen. Twee dagen na ons diner by den kei zer, kwam hy een bezoek brengen aan ons kamp. Hy aanschouwde met groote inte resse de Inrichting, die wy tot stand had den gebracht, wy hadden ons voorgesteld, dat Zyne Majesteit by ons te gast zou komen, en de voor dit bezoek meegebrach te champagne drinken, maar ongelukki- gerwyze was het Juist een der honderd en zooveel vastendagen, die Abessynië kent. Dat de negus nogal met ons Ingenomen is, bleek den dag na zyn bezoek, toen een forsche stier en blikken boter en honing, ten deele voor onszelf, ten deele voor de patiënten bedoeld, als persoonlyk ge schenk van den keizer door ons ln ont vangst genomen moesten worden. Op 20 Februari kwam de boodschap van Zyne Majesteit, dat hy met zyn geheele staf den twee-en-twlntigsten naar het Noorden dacht te vertrekken en gaarne zag dat de eenheid, die op het punt stond eveneens Dessie te verlaten, hem zoo spoe dig mogelijk volgde. Twee legercamions van de garde zullen tot onze beschikking zyn. Zoo worden wy op den morgen van den 22sten Februari om half zes door motor - gebrom gewekt: een legertruck met sol daten, vrouwen, die 'n eindje willen mee- ryden, en voedsel. Of de doktoren maar mee willen ryden. De doktoren weigeren op dit onmogelyke voorstel in te gaan en vragen, wanneer de auto's komen die hun beloofd zyn. ,,'s Middags om vier uur", meldt de chauf feur. Tegen den afgesproken tyd zyn wy klaar, maar er verschijnt natuuriyk geen auto. Ons geduld ls ln de afgeloopen maan den getraind, wy zyn eigeniyk niet eens teleurgesteld. Den volgenden dag vertelt de tolk, dat wy op de camions maar niet meer moeten wachten, want dat ze wel niet zullen ko men. Aangezien we niet zonder meer per karavaan willen gaan, waar de keizer ons verzocht per camion te volgen, vragen we een audiëntie aan by den kroonprins, die tijdens de afwezigheid zyns vaders het hof hier vertegenwoordigt. De kroonprins biykt van niets te we ten, maar belooft nog denzelfden dag met den keizer in telefonisch overleg te tre den en. ons den volgenden dag den uit slag te alten mededeelen. Den volgenden dag ls het Zondag en hooren we dus niets. Als er ook Maandag, den vier en twintigsten geen bericht komt, gaan we 's middags naar de gebi, het kei- zerlyke paleis en vinden niemand. Het zelfde Dinsdag den vyf en twintigsten, we treffen den secretaris van den kroonprins, die ons mededeelt dat er van telefoneeren nog niets gekomen ls. Hoe langer er ge wacht wordt, des te moeiiyker zal het te lefoneeren zyn, omdat de keizer zich on- dertusschen Noordwaarts verplaatst en 't juist functlonneeren der telefoon met het grooter worden van den afstand aanzien- ïyk afneemt. Woensdag den zes en twin tigsten werpt een vliegtuig bommen in de omgeving der stad, dit is dus zonder meer een verloren dag. Tot zoover de kwestie der camions, waarvan we dus op het oogenbllk nog steeds niet weten of ze wel of niet komen. Waren ondertusschen de muilezels geko men en de paspoorten gereed gemaakt, we hadden tenminste kunnen vertrekken. Maar ook dit heeft enkele voeten ln de aarde. De keizer zond ons een speclalen tolk toen hy vertrok. Het is een zeer bruikbare man. met autoriteit en een Europeesche denkwyze over arbeidssnel- heid. Hy spreekt den burgemeester en komt ons vertellen dat deze des morgens voor ach'ten zijn huis vjeriaat met het oog op eventueele bombardementen. Met dr. Wlnckel zal hy dus vroeg naar den bur gemeester gaan om af te spreken over de voorbereidingen. De burgemeester is echter toevallig eer der vertrokken. Wel komen de nagadis, die ons van Addis naar Dessie brachten, het kampterrein opgeloopen en bieden ons hun diensten aan, die wij oogenblikkeiyk aan nemen. Nu rest, ons slechts den burge meester paspoorten te laten klaar maken en te vragen of hy voor de dertig gewa pende soldaten zorgen wil; de financieele regeling over de thans door ons gehuurde muilezels en nagadis zullen we later wel ln orde maken als we weer in de naby- heid van Zyne Majesteit zyn. Een grot als documentcnbcrgplaats. In de volgende dagen worden er een maal paspoorten klaargemaakt, die on bruikbaar zyn, omdat er niet op vermeld staat, dat de ezels niet door het leger ge- requireerd mogen worden. Het lukt ons Inderdaad goede paspoorten te bestellen, waarop alleen nog maar de handteekenlng des burgemeesters ontbreekt. De heer Sö- rensen, zendeling der adventisten, die reeds langeren tyd hier vertoeft, biedt aan dit voor ons ln orde te maken. Dit verge makkelijkte ons werk zeer. want hy woont in het centrum van de stad en wy moe ten anderhalf uur ryden om de gebi of andere gebouwen te bereiken, waar de door ons zoo gezochte personen wel eens verblyven. De heer Sörensen begint dus met zyn boy om de paspoorten te sturen. Deze komt na een halven dag onverrich ter zake terug. Dan gaan zy tezamen. Eindelyk is de burgemeester gevonden, die zegt dat de paspoorten in orde zijn. Geeft u ze dan maar. zegt meneer Sören sen. Dat gaat moeiiyk, want ze liggen in een grot daar en daar. De heer Sörensen rydt naar deze grot, ze zyn er niet, maar wel in een andere grot, die op slot is. Den sleutel heeft een man, die aan den ande ren kant van Dessie woont. Er wordt dus naar den anderen kant van de stad gere den, wat een rit van uren beteeket. De be wuste man is niet thuis. Na lang zoeken wordt hy gevonden en gaat mee. By be doelde grot gearriveerd, worden er inder daad paspoorten gevonden, maar niet de onze. Zij zouden op de gebi zyn. Dus wordt er laat in den avond naar de gebi gere den, waar gewapende mannen den toe gang weigeren. Er is dus een dag voorby, zonder dat er iets bereikt is. Den volgen den morgen den burgemeester treffend, verzekert deze dat de passen geteekend op de gebi liggen. Op de gebi biykt dat de paspoorten er zyn. maar niet geteekend, dus een vertrouwde naar den burgemees ter gezonden met een vulpen en de bood schap, dat hy niet hoeft terug te keeren als de zaak nog niet in orde is. De ver trouwde is nog niet terug, want de bur gemeester zit nog steeds onvindbaar ln de bergen sinds twee dagen. Dit aangaande de passen. Hoe we ooit aan dertig soldaten moeten komen? De tyd, die Ethiopië twintig eeuwen onaan getast, liet, zal ons dit leeren. PLAATSVERVANGING DER DIENSTPLICHTIGEN. De jongste bepaling der regeering. Het Tweede Kamerlid, de heer K. ter Laan heeft aan den minister van defensie a. 1. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat een dienstplichtige, die volgens besluit van de regeering lan ger onder de wapenen zou moeten biyven, van de verdere vervulling van zyn dienst plicht kan worden ontheven, indien hy een anderen dienstplichtige in zijn plaats kan stellen? 2. Zoo ja, ls de minister dan bereid on- verwyid aan deze mogelijkheid een einde te maken, daar deze in stryd is met heb beginsel van de Dienstplichtwet, die geen plaatsvervanging kent? Instituut alsnog binnen te treden. Daar werd Z.M. te woord gestaan door den al gemeenen conservator der afdeeling Han delsmuseum. ir. W. L. Utermark, die en kele byzonderheden vertelde omtrent de Derrlswortels, de rubber, het natuur-mo- nument de Kloof van Harau en de diep zeemaquette van den Indlschen Archipel. Voordat Z. M. afscheid nam, verklaarde hy by zender mooie herinneringen aan zijn beide bezoeken aan Nederlandsch-Indlë behouden te hebben. BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN DEN STAND VAN HET KOLONIAAL INSTITUUT TE BRUSSEL. Gistermiddag maakte Koning Leopold een rondwandeling over de dien morgen geopende Brusselsche Jaarbeurs Het lag niet in de bedoeling de stands binnen te gaan. Toen Z. M. de economische stand, welke het Nederlandsche Koloniaal In stituut daar door zyn afdeeling Handels museum liet Inrichten, bijna gepasseerd was, viel zyn oog op het opschrift; Ne- derlandsch-Indië". Dat was aanleiding voor den koning op zyn schreden terug te keeren en den stand van het Koloniaal VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal tot nader order niet plaats hebben. Die van den Minister van Financiën zal op Maandag 6 April niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD Haard in het gebied van Celebes? Gistermiddag heeft het Seismografisch station te Moskou een aardbeving van ca- tastrophalen omvang geregistreerd. Het epicentrum ligt op een afstand van 9600 K.M. De bodemverplaatsing te Moskou be droeg 450 micron. De aardbeving is ook geregistreerd te Swerdlowsk. Volgens be rekening der stations bevindt de haard der aardbeving zich ln het gebied van het eiland Celebes. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10