DE ONTSLAGKWESTIE PROF. R. P. VAN CALCAR 77ste Jaargang WOENSDAG 1 APRIL 1936 No. 23319 Beroep door het Ambtenarengerecht ongegrond verklaard. De hoogleeraar teekent hooger beroep aan. TCONIinS NIEUW/ Het voornaamste nieuws van heden, Het Duitsche antwoord aan de Locarno-mogencL heden hedenmorgen over-, handigd o eiad). LEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Het Ambtenarengerecht heeft heden ochtend uitspraak gedaan in de ont slagkwestie prof. van Calcar. Prof. dr. R. P. van Calcar, directeur van het Laboratorium voor hygiëne en bacteriologie en hooglecraar aan de Rijksuniversiteit alhier, had bij K. B. van 30 October 1935 „wegens opheffing van zijn betrekking en on der dankbetuiging voor de bewezen diensten" met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag ontvangen als hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde, van welk ontslag hij ver nietiging heeft gevraagd. Het Ambtenarengerecht onder presi dium van mr. H. v. Haeringen heeft deze kwestie in zijn zitting van 11 Maart j.l. uitvoerig behandeld. Het Ambtenarengerecht heeft heden het beroep van prof. v. Calcar tegen het K. B. ongegrond verklaard. Eveneens heeft het Ambtenarenge recht opgegrond verklaard de beroe pen van I. K. en H. van der W. bei den alhier, tegen hun ontslag resp. als amanuensis en als laboratorium - bediende. Naar wij vernemen heeft prof. van Calcar van deze uitspraak beroep aangeteekend bij het Centraal Amb tenarengerecht te Utrecht. Aan de uitvoerige motiveering is o.a. het volgende ontleend: Wat betreft klagers verzoek inzake den verschijningsplicht van dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, naar het oordeel van het Gerecht mag deze verschijningsplicht niet worden aangenomen, aangezien dl'. Slote- maker de Bruine als minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen inge volge het bepaalde bij art. 26 der Ambtena renwet 1929 de Kroon in dit geding ver tegenwoordigt, mitsdien als procespartij is te beschouwen en naar de regels eener goede procesorde niet tevens als getuige en deskundige kan worden gehoord en aan een oproeping daartoe (deze oproe ping was geschied namens prof. Van Cal car door diens raadsman, mr. H. J. M. Gerlings) derhalve geen gevolg behoefde te geven; dat de Kroon een onbeperkte bevoegd heid heeft, hoogleeraren-ambtenaren te ontslaan, mits zij daarbij in acht neemt de voorschriften van art. 86 der hooger- onderwijswet en van het Reglement hoog leeraren en lectoren en van genoemde bevoegdheid niet kennelijk een ander ge bruik maakt, dan tot de doeleinden, waar- vooj- die bevoegdheid is gegeven; dat, al ware opheffing der betrekking en AFSCHEID VAN DEN HEER M. P. VAN HOOIDONK. Als onderwijzer aan de Geref. School Lusthoflaan. De heer M. P. v. Hooidonk. Gistermiddag had op eenigszins plech tige wijze het afscheid plaats van den heer M. P. v. Hooidonk bij zijn vertrek als onderwijzer aan de Geref. School aan de Lusthoflaan, wegens vervroegde pension- neering. Toen de scheidende met zijn vrouw en kinderen voor deze gelegenheid per auto van huis gehaald hun plaatsen achter de met bloemen versierde tafel hadden ingenomen, zongen de kinderen staande hun meester twee verzen van Ps. 121 toe. Na de opening met gebed sprak aller eerst het hoofd der school, de heer Pot huis, een woord van afscheid. In welgeko zen woorden gaf hij een overzicht van de loopbaan van den heer Van Hooidonk. de motiveering van het bestreden besluit ten onrechte vermeld, daardoor nog dat besluit niet aantastbaar wordt mits het overigens voldoet, aan de voorwaarden, die voor de aan de Kroon in deze toekomende bevoegdheid tot ontslagverlening nader zijn omschreven; dat klager blijkbaar in een zijner grie ven als grond voor nietigverklaring van het bestreden besluit aanvoert het ver keerd bevoegdheidsgebruik, als bedoeld in art. 58, lid 1, in fine der Ambtenaren wet 1929. hetgeen in casu hierin zou be staan, dat onder voorwending van bezui nigingsmotieven het beroepen besluit zou zijn genomen, „om klager weg te wer ken", met welke laatste uitdrukking kla ger blijkbaar bedoelt aan te geven een ontslag aan klager zonder motief. of zonder oirbaar motief; dat het Gerecht de vraag, of deze grief van klager juist is, ontkennend beant woordt, wijl uit de gedingstukken en het onderzoek ter openbare terechtzitting van de aanwezigheid van een onredelijk of onoirbaar motief bij de Kroon, bij het nemen van het bestreden besluit, aan het Gerecht niet is gebleken, doch veeleer dat de vereischte bezuiniging in 's lands fi nanciën haar tot het nemen van het be streden besluit heeft geleid en de Kroon derhalve bij het gebruik van de haar, krachtens art 86 der Hooger Onderwijswet toekomende bevoegdheid de behartiging' van het openbaar belang heeft beoogd en derhalve die bevoegdheid heeft gebruikt tot een doeleinde, waarvoor haar die be voegdheid is gegeven; dat, al zouden bij Curatoren voor hun aan het bestreden besluit voorafgaande adviezen tot ontslag van klager mede ge wogen hebben grieven tegen den persoon van klager en de wijze, waarop hij zijn laboratorium beheerde, tot welke veron derstelling de brief van den voorzitter van curatoren, d.d. 17 Juni 1935 gericht aan den minister van Onderwijs, K. en W. in een der grieven van klager aanleiding geeft, dan niet mag worden voorbiigezien, le. dat curatoren overeenkomstig het be paalde bij art 86 lid 3 Hooger Onderwijs wet slechts advies hebben gegeven en de Kroon, aan dat advies niet ge'-onden, zelf standig het bestreden besluit heeft geno men, en 2e. dat van deze grieven van Cu ratoren niet is gebleken, dat ze voor hun advies een ander dan bijkomstig karakter hebben gedragen; dat alzoo klagers hierboven vermelde grief tegen het bestreden besluit onge grond is: dat ook buiten de door klager aange voerde en door het Gerecht verworpene, geen gronden als genoemd in art. 58 lid 1 der ambtenarenwet 1929 aanwezig zijn gebleken, die tot nietig verklaring van het beroepen besluit zouden kunnen leiden en mitsdien klagers beroep ongegrond be hoort te worden verklaard. Achtereenvolgens was deze werkzaam te Leiderdorp en Leiden. In het geheel heeft hij het Christelijk Onderwijs meer dan 40 jaren gediend, waarvan bijna 30 bij de Geref. Schoolver- eeniging alhier en dit nagenoeg onafge broken, met lust en opgewektheid. Spre ker dankte den heer Van Hooidonk voor al zijn werk en wenschte hem Gods zegen toe op zijn verderen levensweg. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Buurman, voorzitter van het be stuur, door de drie inspecteurs bij het lager onderwijs hier ter stede, door het vroegere hoofd den heer Bakema en door een der collega's. Mooie cadeaux werden als blijk van waardeering en dankbaar heid aangeboden. De kinderen zongen bij het hunne een toepasselijk lied. Ten slotte sprak de scheidende meester zijn afscheidswoord. Hij dankte voor de vriendelijke woorden en voor de vele goede wenschen. Na zijn loopbaan gememoreerd te hebben, gewaagde hij van blijdschap en dankbaarheid aan den Heere, dat hij in onderscheiding van zoovele collega's zoo lange jaren het Christelijk onderwijs mocht dienen, maar ook van den wee moed, die zijn hart vervult bij het schei den van zijn schoolwerk, dat hem zoo lief is: van de kinderen met wie hij het altijd goed heeft kunnen vinden: van het hoofd der school, personeel en bestuur, die hij dankte voor de prettige samenwerking en vriendschap. Spr. besloot zijn afscheids woord met den wensch, dat God hem nog vele jaren mocht sparen voor zijn gezin en dat de Heere hem mocht sterken voor allerlei werk, inzonderheid in den Wijn gaard des Heeren. De gezellige samenkomst werd door den scheidenden onderwijzer gesloten met dankgebed. Na een kleine tractatie vertrokken de kinderen. Genoodigden en personeel ble ven nog geruimen tijd onder het gebruik van thee bijeen om persoonlijk afscheid te nemen. Moge de heer Van Hooidonk nog lange jaren van de welverdiende rust genieten. GOUDEN JUBILEA. Vandaag herdachten onze stadgenooten M. van Dam en P. Hoppenbrouwer hun 50- jarlge werkzaamheid in dienst van de N.V. Scheepswerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot. Beide jubilarissen kwamen als nageljcn- gens üi dienst en wisten Zich op te wer- xen tot sjouwerman. Behalve door het personeel werden bei den ook gehuldigd door de directie, waarbij de heer P. Boot Jzn. woorden van harte lijke waardeering sprak en een enveloppe met inhoud overhandigde. LEIDSCHE SCHOUWBURG. DANSAVOND LA ARGENTINA. ZILVEREN JUBILEA, Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. de Wolf, klerk eerste klasse bij den dienst van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht, hier ter stede, zijn in trede deed in gemeentedienst. Hoewel de jubilaris bij voorkeur geen ruchtbaarheid aan dit feit had willen geven, is het toch niet geheel en al onopgemerkt voorbijge gaan. Op het bureau van het Bouw- en Woningtoezicht hield de waarn. directeur, ir. J. Westra, een korte, van groote waar deering getuigende toespraak tot den ju bilaris, die ook van vele collega's-amb tenaren gelukwenschen in ontvangst had te nemen, waarbij cadeaux werden aan geboden. Vandaag herdacht nog een tweede stad genoot een zilveren jubileum, n.l. de heer H. Altink, techniker aan het Pharmaco- therapeutisch Instituut aan het Rapen burg, die heden 25 jaar in 's Rijksdienst is. De heer Altink volgde de Ambachtsschool te Groningen en was daarna als volontair werkzaam aan de machinefabriek de Hunze en op een ingenieursbureau Op 1 April 1911 trad hij in rijksdienst door een werkkring te aanvaarden bij de ma- chine-afdeelihg van het Physiologisch laboratorium te Groningen. Drie jaar later werd hij benoemd in zijn tegenwoordige positie, welke hij sindsdien met groote nauwgezetheid heeft bekleed. Zijn dage- iijksche medewerkers wenschen hem toe, dat hij dien arbeid nog vele jaren zal mogen voortzetten. STADGENOOT TE IJMUIDEN GEDOOD. Val van 12 M. hoogte. Gistermiddag is bij den bouw van de buizengieterij in het hoogovenbedrijf te IJmuiden, door de Hollandsche construc tie-werkplaats van hier, de 52-jarige ge huwde arbeider G. J. D. van hier van een hoogte van 12 Meter gestort, toen hij van. een ladder viel. Een onmiddellijk gewaarschuwde ge neesheer, kon slechts den dood consta- teeren. VOORDRACHT VAN PROF. DR. H. BURGER. Over: De niet-politieke zijde van het Dietsche vraagstuk. Prof. Dr. H. Burger uit Amsterdam heeft gisteravond voor den studiekring van het Nationaal Jongerenverbond een voordracht gehouden over „De niet-politieke zijde van het Dietsche vraagstuk. Na een inleiding over het nationaliteits- vraagstuk behandelde spr. allereerst de Vlaamsche beweging; deze heeft ten doel de verheffing van het Vlaamsche volk, geestelijk en maatschappelijk en het ver werven van volledige gelijkheid en recht voor het Vlaamsch. Met tal van voorbeel den schetste spr. de onderdrukking, de minachting en de vernedering, waaraan volgens hem het Nederlandsche volksdeel in België nog steeds is blootgesteld. Hierna kwam spr. tot de Dietsche beweging: deze is niet anti-Fransch en pro-Duitsch, zoo als haar in den laatsten tijd herhaaldelijk is verweten. Niet-Fransch- niet Duitsch, maar Nederlandsch" is de leus van den Dietschen bond. Zijn doel is: de verheffing van het Nederlandsch nationaal bewust zijn, de strijd tegen nationale onverschil ligheid; het opwekken bij onze landgenoo- ten van belangstelling voor Vlaanderen en voor den Vlaamschen rechtsstrijd; het on dersteunen van de Vlamingen met onze sympathie, hun den ruggesteun te geven van de Nederlandsche beschaving en hen te helpen zich te ontworstelen aan 't min derwaardigheidscomplex, dat hun werd opgedrongen door drie eeuwen van onder drukking. De Vlamingen beklagen zich bitter over het Noorden, aldus spr.: over de onverschil ligheid der Hollanders, ook van de duizen den onzer landgenooten, die thans in Bel gië wonen, voor den Vlaamschen strijd, verder over het Fransch spreken van Ne derlanders, die België bezoeken, over het coquetteeren met Frankrijk enmet de Fransche taal door onze hoogere standen, over de anti-Vlaamsche houding van onze Buitenlandsche Zaken en van onzen ge zant te Brussel. Ons doel is niet ons te mengen in de binnenl. Belgische poltiek, aldus spr. Wij hebben dit nooit gedaan: maar waarom zouden wij, historisch en wetenschappelijk, de mogelij kheid niet onder oogen zien van een hereenigd Dietschland? De haat tus- schen Walen en Vlamingen, de uitbreiding der Fransche politiek, het verweer daar tegen van andere volken, maken die mo gelijkheid veel waarschijnlijker dan bij voorbeeld die van een herboren Bourgon disch rijk. La Argentina. Het was al weer jaren geleden, dat La Argentina hier optrad met haar Spaan- sche danskunst. Gisteravond hebben wij dan een hernieuwde kennismaking beleefd en we hebben kunnen constateeren, dat La Argentina evenals vorig maal „kwam, zag en overwon". Zelden hebben wij in onzen schouwburg zulk een warme stem ming van oprechte bewondering meege maakt, die al groeide en groeide en ten slotte zich uitte in ovaties! Het was het oude en toch weer an ders. De jaren zijn voor deze Spaansche aanseres hoewel in Argentinië geboren! ook niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan en haar kunst heeft zich in nieu we banen uiting gezocht. Nog geeft zij de Spaansche dans, we kunnen wel zeggen, de klassieke Spaansche dans, zooals deze voortleeft in dit warmbloedig volk van het Zuiden, volgens overlevering en traditie, waaraan inmiddels de tand des tijds ook ernstig is gaan knagen, terloops opge merkt, doch zij danst deze kunstuitingen thans anders, meer naar zich toe. Was het vroeger alsof zij zich uitleefde in hartstochtelijken dansdrift, alsof zij wilde bewijzen, dat deze oude dansen eeuwig jong blijven en in de perfectie uit gevoerd, een lust voor het oog, thans is in haar dans tot ontwikkeling gebracht een meer mimisch karakter. Ja, mimisch dansen is tegenwoordig de groote karakteristiek van La Argentina's kunst geworden. En hoe is zij daarin uit gegroeid tot iets fenomenaals! De als van binnen uit oplaaiende dans drift is nu meer beheerscht geworden; eensdeels een voordeel, anderzijds een na deel. Missen doet men nu die volledige overgave aan den dans, die niet vraagt naar het hoe en het waarom, de oer-drift die slechts geeft in toegewijde overgave, in snelle vaart van het zich gewillig leenend ranke lichaam al of niet door de muziek der castagnetten onderstreept. Gewonnen heeft men de beheerschte mimiek, die iedere beweging een doel geeft, dat het nog altijd soepele lichaam als „tooneel" den toeschouwers weet te suggereeren; ais tooneel van het zuiverste water. Hoezeer dans en tooneel aan elkaar verwant kun nen zijn, La Argentina demonstreert dit als wij nog niet tevoren zagen. Welk een expressie of liever wisseling van expressie gaat er ook uit van dat bewegelijk gelaat, waardoor de mimiek van haar figuur in zuivere gespannenheid van beheersching volkomen wordt omlijnd. Iedere beweging van arm, been of lichaam heeft een be paalde tendenz gekregen, dat door een in wendige gebondenheid van den ouden drift met de grootere beheersching in tuïtief een zeldzame zuiverheid verkrijgt. Of de winst grooter is dan het verlies, het hangt af van den smaak. Slechts zij er nadrukkelijk op gewezen, dat door het verzetten der bakens deze kunstenares van Terpsichore bij de gratie der goden in ieder geval zich nog handhaaft op het eerste plan, onbestreden! Elk genre van den Spaanschen dans is door haar uitgebeeld, het liefelijke, het ijle. het duivelsche, het geestige of gamin achtige, het beeldende. In bont ewisseling volgde de eene expressie de andere op en met steeds stijgend succes. Het applaus knetterde door den schouwburg en dwong de danseres tot, eenige da capo's, die grif gegeven werden. Er was immers de groote. voelbare wisselwerking tusschen zaal en tooneel! Aan een bijzonderen grooten vleugel werd La Argentina bescheiden begeleid door Luis Galvé, die in enkele aanvullen de nummers, om de danseres rust te geven, zich deed kennen als een bekwaam pianist van kaliber en in het succes deelde. Zooals gezegd, aan het slot bracht de prachtig bezette schouwburg de kunstena res een warme ovatie. Tevens werden haar een tiental bloemstukken overhandigd. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Met onze ambulance in Dessié. (3e Blad). Heffing van nalatenschappen en schen kingen van Nederlanders in het buiten land. (Binnenland, 3e Blad). Bezwaren der Tweede Kamer tegen de reisbelasting; het ontwerp op de lange baan? (Binnenland, 3e Blad). De minister over de mishandeling van voogdijkinderen te Megen. (Binnenland, 3e Blad). Raymond Braine speelt mee in den voetbalwedstrijd BelgiëNederland. (Sport, 3e Blad). Het beroep van prof. dr. R. P. van Calcar door het Ambtenarengerecht ongegror t verklaard. (Stadsnieuws, le Blad). Vier gewonden bij auto-ongeluk op den weg Blerick-Einahoven. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Een nederlaag der troepen van dert Negus. (Tel., le Blad). In Oostenrijk is een bondsdienstplicht ingevoerd. (Buitenland, 2e Blad). Nieuwe grensincidenten in het Verre Oosten. (Buitenland, 2e Blad). De Engelsche minister zonder porte feuille lord Eustace Percy afgetreden (Buitenland, 2e Blad), De rcchtsche partijen verlaten de Spaansche Cortes. (Buitenland, 2e Blad). De executie van Bruno Hauptmann 48 uur uitgesteld. (Buiten! Gemengd, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. AFSCHEIDSAVOND VERVOLG ONDERWIJS VOOR MEISJES. Gisteravond was het in de Openbare La gere School Langebrug de laatste avond van den wintercursus 19351936, Vervolg onderwijs voor meisjes. Nadat door ouders en familie de door de meisjes onder lei ding van de dames Driessen en De Vries vervaardigde handwerken waren bezich tigd, hield het Hoofd der School, de heer Riks, een korte toespraak, waarbij hij de diploma's en geschenken aan de meisjes, die den cursus doorloopen hadden, uit reikte. Hoogst voldaan verlieten de leerlingen, na de leerkrachten in de bloemetjes gezet te hebben en nadat ze getracteerd waren, de school. Onder degenen, die van hun belangstel ling blijk gaven, bevond zich o.a. de in- specteur van het Lager Onderwijs, de heer Baak. DE LEIDERDORPSCHE BRUG. Overneming van Leiden door Leiderdorp. Naar wij vernemen, zal in de eerstvol gende (waarschijnlijk op Maandag a.s.) raadsvergadering van Leiderdorp aan de orde komen het voorstel van B. en W. dier gemeente tot overneming van de Leider- dorpsche Brug, het Café Ramaker en den Lage-Rijndijk met oeverbescherming van de gemeente Leiden, een en aftder met het recht van tolheffing over de Leiderdorp- sche brug. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal door Leiderdorp de brug worden verpacht, waarbij de bedoeling voorzit de Leider- dorpsche wielrijders van tolheffing te doen vrijstellen. De overname zal ingaan 1 Mei a.s. Met de gemeente Leiden is reeds over eenstemming verkregen. De bevoegdheden over een en ander zullen dus nu van Lei den op Leiderdorp overgaan Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur van Leiderdorp, de Leiderdorpsche brug op den duur geheel tolvrij te maken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1