hP.H.MACK U N.V. MODE -HUIS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 27 Maart 1936 UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJBERICHTEN. Illlllllllilllllllllllllllllllllllll ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll V. BREESTRAAT No. 131-133 LEIDEN Mantels Complets - Japonnen Tasschen, Shawls Modelhoeden en Engelsche Chapellerles Alle maten - Alle prijzen I F c Cêfi Ëe£t,dat hzdez moet be<vn\&nis q22/rv wvnst zonder fecUmie. lijksche aflossing op deze leening bedraagt f. 225. De heer J. C. van Reisen werd tot voor zitter herkozen. Besloten werd maatregelen te nemen voor Invordering van de achterstallige polderlasten. Deze zijn, ln vergelijking met andere polders, niet zoo groot. De zekerheidstelling vair den penning meester werd hierna bepaald op een be drag overeenkomstig de geldende voor schriften. Het ambtenarenreglement werd even eens na een korte bespreking vastgesteld. Na rondvraag volgde sluiting. VEUR-LEIDSCHENDAM. GECOMBINEERDE RAADSZITTING. Een kwestie over de inmenging van Ged. Staten. De raden van Stompwljk en Veur kwa men in gecombineerde openbare zitting ibiieen. Afwezig met kennisgeving de heer 6mlts. De voorzitter deelde mede. dat ont slagname ls Ingekomen van den heer L. Wiegel. Spr. dankte hem voor het vele werk ln het belang van de gemeente ver richt. Voorstel tot wijziging van de electrlcl- teitstarieven en Inbouw nieuwe oven voor het gasbedrijf kosten f. 3500. De heer Willemsen had bezwaar tegen den brief gezonden aan Ged. Staten, zelfs tegen het schrijven van een brief. Ged. Staten krijgen bij dergelijke voorstellen steeds de notulen van de zitting, waarin dergelilke voorstellen zijn aangenomen. Het antwoord van G. S. Is dan ook be grijpelijk. Het ligt op den weg van den raad ziin meening aan G. S. kenbaar te maken. Ged Staten zeggen: geen ver laging. de vorige raadszitting zelde wel verlaging en thans komt de Commissie van beheer met een tusschenvoorstel. doch in elk geval toch met een voorstel tot ver. laging. De heer Borst: „de Commissie van be heer heeft het recht haar standpunt bii GS. te verdedigen. Echter, Delft zegt in hét nieuwe contract dat de geheele ln- koopverlaging moet ten goede komen aan den verbruiker; thans leggen G.S. den raden dus contractbreuk op. De ingangs datum van de verlaging is een bezwaar de begrootingen kunnen wei pas op 31 Dec. a.s worden goedgekeurd en dan ls de verbruiker de dupe. Er dient dus een datum van ingang gesteld. De heer Uytenhout sloot zich aan bij den heer Willemsen. De raad stelt zijn standpunt vast en dan behoeven noch B. en W.. noch de commissie van beheer een ander standpunt bil GB. naar voren te brengen. De klokkenhuur dient echter gesteld op 25 ct. lnplaats van 50 ct. per maand. De voorzitter wees er op. dat. voordat bedoelde brief is uitgegaan er een con ferentie met G.S. heeft plaats gehad. De bedriifs- en gemeentebegrootingen ziin onafscheidelijk aan elkaar verbonden. In alle gevallen dragen B. en W. de verant woordelijkheid en moeten daarbij ook de belangen van de verbruikers behartigen, wat zij met dit voorstel ook doen Van contractbreuk ls geen sprake. Alle Inkoop verlaging is ten goede gebracht aan den verbruiker. De heer Willemsen: ,JEr is altijd ge sputterd tegen het inmengen van G.S. en nu gaan B. en W hen zelf voor iets der gelijks opzoeken. Inzake verdere ver daging van de klokkenhuur gaat spr. mede met den heer Uytenhout". De heer Borst stelde voor als datum van ingang te bepalen 1 Mei as. De voorzitter zal bij Ged. Staten met klem bepleiten den datum door den heer Borst genoemd. De verlaging van de klok kenhuur is nu niet te bezien. Een bedrag van f. 450 dat er mede gemoeid is moet vooraf met het bedrijf besproken worden. Echter is de commissie van beheer bereid voor de volgende begrooting deze verla ging te doen invoeren. De heer Willemsen: de f. 450 speelt geen rol: als de commissie altijd aan haar voorstellen krampachtig blijft vasthouden, dan ls elk voorstel van de zijde van de raden overbodig. Het voorstel van de commissie van be heer werd hierna zh.st. aangenomen, evenals het voorstel tot Invoering van den vriien Zaterdagmiddag voor het bedrtifs- personeel. Voorstel tot toekenning van f. 100 ver goeding voor 1935 en f. 100 voor 1936 aan H. C. van den Akker in verband met de berging van het huisvuil op zijn terrein. De voorzitter deelde mede, dat juist heden is Ingekomen een schrijven van v. d. Akker dat hij het voorstel niet kan accepteeren. Met den heer van den Akker is de zaak besproken en deze heeft Zijn belangen gesteld in handen van spr. Het contract loopt echter tot 1938 en daarin staat dat de berging zonder vergoeding geschiedt. Alles wat hier voorgesteld wordt is een tegemoetkoming ook al in verband met de tijdsomstandigheden. De heer Vink was van meening. dat de vergoeding wei wat laag is. Een bedrag van f. 150 per jaar zou beter zijn. Na uitvoerige discussie waaraan werd deelgenomen door de heeren Uytenhout, Blokland. Mooyman en ten Hoope werd een tusschenvoorstel van B. en W.. om voor 1935 f. 100 en voor 1936 f. 150 te vergoeden zh.st aangenomen. Z.h.st. werd hierna aangenomen het voorstel om aan die volontairs, welke langer dan een jaar ter secretarie werk zaam zijn een gratificatie toe te kennen van f. 100, Hierna sluiting. Aan het jaarverslag 1935 van de R.K. ver. voor ziekenhuisverpleging ont- leenen wij: Verpleegd werden 120 leden met een totaal aantal verpleegdagen van 2922. n.l. in 12 inrichtingen. Het gemiddel de aantal verpleegdagen was ln 1933, 19, in 1934, 22 en in 1935, 24. De ontvangsten bedroegen f. 10230.63 de uitgaven f 10304.41 Het bezit bedroeg op 1 Jan. j.l. f. 4345.74. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1935; 1249, toegetreden zijn 134 leden en afgevoerd wegens bedanken 52, wegens wanbetaling 16. wegens vertrek 51 en overleden 7, zoo dat het totaal aantal leden per 1 Jan. be droeg 1257 De totale contributieontvangst liep door het ledenverloop gedurende het Jaar terug van f. 9670.90 op f.9497.— of met f. 146.90. VOORHOUT. Eedenvergadering Coop. Boerenleenbank. In de zaal van het Parochiehuls werd de jaarlijksche verplichte ledenvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank alhier, onder voorzitterschap van den heer H. G. Bots. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn waardeering over uit. dat niettegenstaande de slechte tijden de bedrijven nog door de eigenaars met zoo groote energie worden bestuurd. Spr. maakte bekend dat het bestuur zeer voorzichtig is met event, crediet-aanvra- gen, misschien wel te voorzichtig, maar wij mogen niet uit het oog verliezen, dat ris kante aanvragen een gevaar opleveren, niet alleen voor de Bank maar ook voor de leden. Wij moeten op onze hoede zijn. De vareeniging telt thans 155 leden tegen het voorgaande jaar 160. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De heer G. K. Spierenburg bracht het verslag der financseele commissie uit en alles was ln orde bevonden. De rekening en balans over 1935 werden door de ver gadering goedgekeurd. Door de voorzitter werd mededeeling gedaan, betreffende den bouw van een nieuw bankgebouw. Het bestuur is tot deze daad overgegaan, na bespreking met den raad van toezicht en de Centrale Bank. Tweemaal per jaar zal in het vervolg de rente geïnd worden en wel in het einde der maanden Juni en December. Deze be slissing is mede in het belang der Bank. Het rentepercentage blijft onveranderd. De heeren L. v. d. Geer en B. P. Schulte werden bij de bestuursverkiezing her kozen. Tot lid van den raad van toezicht werd de heer J. v. d. Berg herkozen. Tot leden der financieele commissie voor het jaar 1936 werden door het bestuur voor gedragen de heeren J. A. Verdegaal, Goferd van Leeuwen en Jac. Knoppert K.J.zn., welke z.h.st. door de vergadering werden geaccepteerd. Na de rondvraag volgde sluiting. Vergadering Bloembollencultuur. De afdeeling Voorhout hield een verga dering in café „de Bonte Koe". De leiding berustte bij den heer L. A. Prins. De heer Prins hield een korte inleiding en sprak de hoop uit,dat 1936 wat beter mag wor den. Spr. wees op de door het Rijk toege zegde f. 500.000 om te komen tot een ge deeltelijke uitbetaling der geleverde sur plus bollen van 't jaar '35. Het is de eerste werkelijke steun, welke door de regeering aan het Bloembollenvak gegeven wordt. De secr. de heer C. J. Zonneveld las nu de notulen. In het jaarverslag werd het overlijden van den heer W, W. v. d. Laan herdacht. De afd. telt 62 leden. De vergadering stemde in met een voor stel van het H. B„ om de stemming bij volmacht af te schaffen. Tot afgevaardigden naar de alg. verga dering werden gekozen de heeren P. v. d. Nouland en P. A. Reisen en als plaatsver vangers de heeren L. A. Prins en C. J. Zonneveld. De beschrijvingsbrief werd be handeld. Na rondvraag volgde sluiting. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. Bovengenoemde groep vergaderde onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Fortgens. Na het zingen van Gezang 50 4, opende de voorzitter met gebed, waarna hij voorlas Jesala 53. In aansluiting hierop volgde het spelen van Gez. 123 op orgel. In het bijzonder werd een woord van wel_ kom toegeroepen aan den heer Pauw uit Lisse, bestuurslid van de federatie van C.-H. Jongerengroepen, die sprak over: De staatkundige ideeën der Hervormers. Spr. behandelde de verhouding tusschen Kerk en Staat voor de Hervorming ten tijde van het Romelnsch Keizerrijk en het Kerkelijk Schisma. Tenslotte komende bij de Hervorming werden uitvoerig de staat kundige ideeën van Luther, Zwingli en Calvljn en hun onderling verschillende in zichten inzake dit probleem uiteengezet. De voorzitter dankte den heer Pauw voor zijn leerzaam referaat, waarop een leven dige discussie volgde. Nadat de heer Rol ter afwisseling iets had voorgedragen, gaf de heer Fortgens een uitgebreid overzicht van de heden- daagsche buitenlandsche politiek. Deze geanimeerde vergadering werd na het zingen van Ps. 89 8 door den vice-voor- zitter, den heer H. Oudshoorn, met dank gebed gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Johannes, Z. van H. P. Verhaar en S. de Jong. Getrouwd: A. J. de Cler 21 j. en J. C. Kooyman 23 J. Overleden: H. A. ter Haar 43 J. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. Los, Veurscheweg 128, van Leiden L. Groeneboom, Rijndijk 23, van Leiden C. Benschop en gezin, Leid- scheweg 102 k, van Wageningen G. M. Letterie, Leldscheweg 88, van Groningen. Vertrokken: A. Correljé naar Amers foort J. H. Menningh, naar Nleuwer- kerk J. Bak naar Bergambacht M. Dijkstra, naar Lelden J. W. v. d. Bruin- liorst, naar Driebergen H. Schaap naar Zeist J. M. Herfurth naar Duitschland C. P. Rijsdijk, naar Reeuwijk C. Zwollo, naar Den Haag A. J. M. A. v. d. Zijden naar Den Haag Wed. H. v. d. Dussen, geb. Aalleberts naar Voorburg A. P. Bijtelaar naar Santpoort. WARMOND. Loop der bevolking. Vertrokken: Th. G. van Tongeren naar Leiden B. H. Nooy naar Purmereid A. H. Elstgeest n. Wassenaar W. Ciere naar Leiden C. J. Meskers naar Bus- sum J. G. M. Meyer naar Schiedam J. M. Welsink naar Valkenburg. Gevestigd: M S. van Dam van Apel doorn J. J. C. Swildens van Baarn A. Rupert van Haarlem Th. Rodenburg van Boskoop A. Th. Paanakker van Apeldoorn A. Wiss van Rotterdam A. A. L. Bloem van Wassenaar C. G. B. Cocs van Wassenaar B. G. van Dam van Hazerswoude J. A. v. d. Linden van Utrecht. Door B. en W. is aan de ver. „Het Hooge Land" vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag ten bate dezer instelling. WASSENAAR. Bronzen medaille van H.K.H. Prinses Juliana. Door H.K.H. Prinses Juliana is als eere- prijs voor het door de muziekvereeniging ..Excelsior" alhier op Hemelvaartsdag en 2den Pinksterdag uitgeschreven nationaal muziekconcours, een groote bronzen me daille beschikbaar gesteld. Ds. D. Kuilman over „De predikant en de oorloog". Voor bovengenoemde kring hield ds. D. Kuilman uit Lelden, in het gebouw voor Chr Belangen een lezing over ..De predi kant en de oorlog". De predikant die het evangelie van Gods liefde heeft te breneen, moet zich met het vraagstuk van den oorlog bezig hou den. aldus spr. Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het. Alom heerscht twijfel en wan kelmoedigheid over de bestaanszekerheid en de cultureele waarden bewegen zich in dalende lijn. Dit is alles gevolg van den oorlog 19141918. waardoor de wereld nog vol spanningen is: de nadeelen van dien oorlog ziin onberekenbaar. De predikant BODEGRAVEN. Door het Geref. Jeugd verband werd de slotvergadering van de reeks cursus vergaderingen over „Het Werk van den Heiligen Geest" gehouden onder leiding van ds. L. Zwaan uit Zwammerdam. Deze sprak over „Het werk van den H. G. ln de wedergeboorte en toebrenging van de enkele geloovlgen" en over „de Zonde te gen den heiligen Geest". Er volgde een zeer Interessante bespre king. Het Operatiefonds, als afd. van het Onderling Fonds van Ziekenhuisverple ging is offlcleeel gesticht, in een samen komst met de gegadigden. Het reeds be sproken reglement werd vastgesteld. Het bestuur van het O. F. v. Z. vormt tevens het bestuur van het Operatiefonds. RIJNSATERWOUDE. Bij den kleermaker H. B. alhier, staat op 't oogenblik een clivia in bloei, welke niet minder dan 27 bloemkelken telt. Voor zeker een zelden voorkomend geval. WOUBRUGGE. Door het kantoor van wijlen notaris Van den Berg werd bij openbare verkoo- ping de woning met 20 HA. wel- en bloembollenland, gelegen ln den Veender- polder en bewoond door den landbouwer die het gebod „Gij zult den Heere uwen God liefhebben en uw naaste als uw zelve", moet voorhouden, wordt getroffen door de beestachtigheid, als hli kepnls neemt van de oorlogbeschrijvlngen. Die per Indruk nog dan het lichamelijke lil den maakt de zedelijke en geestelijke ver wording. Spr. kan niet begrijpen, dat menschen die Christus willen belijden, zóó gemakkelijk over deze gruwelen heen- glijden en het antwoord op de vraag „wat moet de Christen doen ln deze?" schuldig blijven. Al dit lijden komt toch niet van zelf over ons. maar het wordt beraamd. De predikant zal een keuze moeten doen uit ver uiteenloopende meeningen. Hij mag niet alleen door het vreeselljke ka rakter zijn oordeel bepalen, maar moet ook uitgangspunt en doel in 't oog houden. Spr. concludeerde, dat het alleen donkere machten zijn die den oorlog oproepen en een Christen dient zich te onthouden. Ondanks de onvolkomenheden van den Volkenbond ls hl) toch van belang voor den vrede. Door zijn toedoen wordt de oorlog veel juister beoordeeld dan vroeger. Dat de Christelijke moraal niet met voeten getreden mag worden en de staat niet alles geoorloofd is, wordt steeds klaarder beseft. De liefde voor Koningin en Vader land moet aangewakkerd maar aan een oorlog mag een Christen niet mede doen. Dit leidt tot een tragisch conflict, waaraan niemand kan zich onttrekken. Logisch ko men wij hier niet uit. In vertrouwen op God hebben wli sterkte te zoeken. Als men zijn keuze maar voor God en geweten kan verantwoorden en met Luther zeg gen: „Hier sta ik. Ik kan niet anders. God helpe mil. amen". Na gedachtenwlsseling sloot de voorzit ter met de opwekking, zich op het vraag stuk van den oorlog te bezinnen. o ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking. Ingekomen: A. Breeveld van Leiden. Vertrokken: A. Breedijk Jr. naar Am sterdam. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. v. d. Sluis en P. v. d. Haas. Geboren: Willem, z. van W. Jonkers en A. Pastoor. Bij den landbouwer Domburg is milt vuur uitgebroken bij een rund. Het cada ver is ter vernietiging naar Leiden ge transporteerd. Erf en stal zijn ontsmet. Voor het V.U.-plan 1937 werd door de Geref. Kerk afgedragen f. 6,41. o ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De raad vergaderde. Met alg. st. werd besloten f. 352.80 beschikbaar te stellen voor extra-steun aan werkloozen. waar voor de gemeente f. 168 vpor hare rekening krijgt. Besloten werd toe te treden tot de regelingen voor loonbijslag van landbouw, tuinbouw, weidebedrijven enz. De heer Meydam diende 'n interpellatie in inzake nevenbetrekkingen van ambtenaren in dienst der gemeente. Wli komen op een en ander nader terug. Bontje, in hotel Swama verkacht. De wo ning met de landerijen stond in bod op f. 24.455 en werd door den heer De Kwaas- teniet uit Alphen gemijnd op f. 26.000. Op 30 Maart wordt gelegenheid ge geven tot kostelooze ln- en her-inenting en wel des namiddags halftwee ten huize van dr. Loth en voor de buurtschap Hoog- made des n.m. halfdrie in het Gemeente lokaal aldaar. o ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria. Elisabeth, d van J. v. Puffelen en M. Vlaardingerhoek Petrus Bonlfaclus Arnoldus, z. van P. B. A. v. d. Burg en E. C. Westbeek Adrianus Jo hannes Petrus, z. van P. B A. v. d. Burg en E. C. Westbeek Everdlnus Hendri- kus, z. van G. G. van Gelderen en E H. Koele Adrianus, z. van A.' Hoogendoorn en F. Koers. Ondertrouwd: C. van Reeuwijk 24 jaar en M. van den Bos 20 jaar. Alhier had op het erf van hotel v. Well een stierenkeuring plaats van stieren uit het district Zoetermeer. Een stier van den heer Kahn verwierf daarbij een eersten prijs. o ZWAMMERDAM. ERNSTIGE AANRIJDING. Twee arbeiders gewond. Nabij het woonwagenkamp op den Rijksstraatweg alhier, had een aanrijding plaats, waarbij de arbeiders v. H. en D. uit deze gemeente ernstig werden ver wond. Beiden begaven zich per flets naar hun werk, toen zij werden achterop ge reden door twee snel rijdende vracht auto's. Door de windzuiglng van de eerst passeerende auto, dreigde de pet van D. af te waaien. Door de beweging, welke hij maakte om deze te grijpen, kwam zijn rijwiel in aanraking met de flets van v. H. Beiden kwamen te vallen en v. H. ge raakte daarbij onder de tweede auto, waardoor hij zijn rechterbeen brak en het andere been onder de knie deerlijk werd verwond. Ook bekwam hij vleeschwonden aan belde handen. D. bekwam een hoofd wonde Juist boven het oog en ontvellingen aan het gezicht, terwijl zijn arm moest worden gehecht. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van Aalbert Boele en van Adriana van den Akker. Overleden: Teunis Koster 74 j„ echtge noot van Grietje Houwer (wonende te Reeuwijk) Gerardus Petrus van Ach terberg 72 j., echtgenoot van Aagje Zaal. Door de plaatselijke Arbeidsbemid deling zijn weder een 12-tal werklooze grondwerkers geplaatst bij de werkzaam heden voor den aanleg van den nieuwen Rijksweg Den HaagUtrecht. Op het oogenblik werken daar nu 27 man uit deze gemeente.- Een bediende van de fa. R. en v. d. H. uit Gouda, kwam, terwijl hij per flets met koopwaren op den Oud-Bodegraaf- schen weg reed, nabij de R.K. Jongens school zoo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak. Door omstanders bij den heer L. aldaar binnengedragen, werd door dr. v. B. de eerste hulp verleend, waarna hij naar het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht Werd vervoerd. De heer Joh. van Leeuwen Jr., be noemd tot lid van den Raad dezer ge meente, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. van Wijngaar den heeft deze benoeming aangenomen. De heer van Leeuwen stond als no. 3 op de A. R. lijst. De heer M. J. Beunder alhier, is aan gewezen als vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid in de plaats van den heer A Sprey die wegens vertrek naar elders als zoodanig eervol ontslag heeft verkregen. IJMUIDEN, 27 Maart 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.20, griet per kist van 50 kilo f. 218, tongen per kilo f. 0.810.48 groote schol per kist van 50 kilo f. 15, mid delschol f. 15, zetschol f. 15.50, kleine schol f. 15—2.80, bot f. 1.10, schar f. 3.10—1.75, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 30—28, wijting per kist van 50 kilo f. 2.40—1.70. Aangekomen 1 stoomtrawler: IJM 42 met f.855 en 4 loggers: SCH 341 met f.330, SCH 342 met f.442, KW 34 met f.414 en IJM 204 met f. 352 besomming. 'S-HERTOGENBOSCH. De Prov. Noordbrabantsche en 's Hertogenbossche Courant ls het Hoofdblad van de Prov. Noord-Brabant. Wordt daar het meest gelezen, ln vele gemeenten schier uit sluitend en verschijnt dageL Voor 's-Hertogenbosch meest afdoende publiciteit. Uitgevers: J. J. ARKESTEYN ZOON 's-Hertogenbosch. Onze Collecties zijn weder aangevuld met de laatst uitgekomen Modellen int (Speciaal merkenCondor Hats Connor Hats Webron Hats Webflex Hats) Zoodat U voor de a.s. Feestdagen een gezellige sorteering vindt om U gedistingeerd te kieeden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7