'II TRIUMPH Wat'n Triomf van Smaak! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 27 Maart 1936 IO- VIRGINIA CIGARETTES SCHEEPSVERBINDINGEN. AFSCHEID RIJKSL.4NDB0UW- CONSULENT IR. A. A. NEEB. Een hartelijke huldiging. Zooals begin dezer week gemeld, heeft de lieer ir. A. A. Neeb. rijkslandbouwconsulent in noordelijk Zuid-Holland, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, zijn functie neergelegd. Heden was het de laatste zitdag van den heer Neeb in hotel Rijnland en het be hoeft gezien de populariteit welke de heer Neeb bezit geen verwondering te wekken, dat deze laatste zitting een bij zonder karakter droeg. Er had zich uit de leden van de land- bouw-orgahlsaties een comité gevormd om officieel afseheid van ir. Neeb te nemen. Namens het comité, gevormd uit leden van den L.T.B.. de Holl. Mij. van Landbouw en den C.B.T.B., werd het woord gevoerd door den heer C. Bakker uit Oegstgeest Deze dankte de vele belangstellenden voor hun aanwezigheid. Onder hen merk ten we o.m. op de heeren v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, den heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst te Lelden, dr. Ubbels, vee-arts hier ter stede, den heer Bonda. vertegenwoordigers en leden der verschillende organisaties, enz. De heer Bakker zeide. het een eer en genoegen te vinden den heer Neeb te mo gen toespreken. Spr, roemde de eenvoud, hartelijkheid, 'n soort vaderlijkheid en ge moedelijkheid van den heer Neeb, welke hoedanigheden al van jaren her dateeren. Spr. dankte den heer Neeb voor de vele wijze lessen, op zoo uitgebreid landbouw gebied aan zoovelen gegeven. Zijn werk noemde spr. zoo vruchtdragend, omdat de heer Neeb wist en besefte, dat hij steeds stond tegenover eenvoudige menschen. Steeds heeft hij getracht allen te dienen, zonder zichzelf of de een of andere groep te bevoordeelen. Met de beste wenschen. dat den heer Neeb nog vele gelukkige levensjaren mo gen worden geschonken, bood spr. den heer Neeb als aandenken een zilveren sigaren doos met inscriptie aan. De directeur van den Markt- en Haven dienst. de heer L. A. Mennes, zeide, per soonlijk van den heer Neeb niet zoo heel veel te kunnen vertellen, doch hij sprak toch een afscheidswoord van spijt, in de eerste plaats, omdat de heer Neeb heen gaat. maar verder ook, omdat de korte kennismaking tusschen beiden nu reeds verbroken werd. Toch kende spr. den naam Neeb al twintig jaar en hij weet, dat er in dien tijd veel van hem is gevergd ge worden. De menschen, die van de kennis van den heer Neeb geprofiteerd hebben, zijn zeer talrijk, maar ook tal van over heidsinstanties, niet in het minst de ge meentebesturen hebben de vruchten hier van geplukt. Namens het college van B. en W. te Lei den bracht spr. hem dank voor hetgeen hij in zijn functie in het district Leiden heeft gedaan. Spr. wenschte den heer Neeb een gelukkigen levensavond toe. De heer De Hartog uit Den Haag sprak vervolgens een woord van waardeeving voor hetgeen de heer Neeb als la'ridbouw- leeraar voor de boeren is geweest. Toen de landbouwvoorlichtingsdlenst onder lei ding van den heer Lovlnk en later van den heer Hoek een aanvang nam. heeft de heer Neeb zeer goed aangevoeld wat er van hem gevraagd werd. En zijn taak heeft hij vervuld zonder over de ruggen der boeren naar boven te willen klimmen. Spr. dankte hem vooral voor hetgeen hij gedaan heeft voor de nieuwe richting in het landbouwonder wijs. het gebruik van kunstmest, de op richting van rundvee-fokvereenigingen, enz. De heer S. van der Stoel uit Wassenaar wees er nog op, hoe door de medewerking van den heer Neeb bij de inrichting van <ie landbouwcursussen te Wassenaar, welke alleen door zijn hulp aan de afdeellng en aan spr. als voorzitter dier cursussen konden plaats hebben, en daardoor uit stekend geslaagd konden heeten. Namens de jongeren uit de landbouw- wereld, sprak de heer Roest uit Leider dorp een woord van dank, omdat de werkzaamheden niet alleen vrucht hadden voor de ouderen, maar ook voor de jon geren. De heer Verkley uit Sassenhelm memo reerde tenslotte het werk van den heer Neeb voor de landbouwwintercursussen. De heer Neeb sprak vervolgens een woord van dank. Hij dankte voor de pret tige samenwerking met zoovelen onder vonden. Toen spr. in 1901 in Lelden te rugkwam (hij is oud-Leidenaar), vond hij hier een groot arbeidsveld, want er was nog heel wat te doen. Er waren in de heele provincie slechts acht landbouwon- derwijzers, welk aantal hij in het noorden der provincie tot honderd heeft weten uit te breiden. Het gebruik van kunstmest stoffen was totaal onbekend en al weten allen de juiste waarde er op het oogenbllk nog niet voldoende van, geleidelijk aan wordt het toch beter. Toch blijft er voor spr.'s opvolger nog voldoende werk over en spr. hoopt niet anders, dan dat het werk met liefde gedaan zal worden zon der ambtenarij, want daar is spr. steeds afkeerig van geweest. Spr. schetste vervolgens zijn werk ge durende den oorlog en zijn werkzaamhe den in het noordelijk deel van Zuid-Hol land. Veel heeft spr. steeds voor Leiden ge voeld en vele herinneringen binden hem aan stad en omgeving. Wat zijn leiding voor de jongeren betreft, zeide spr. steeds de leus van het Wageningsch studenten corps: ,,durf te leven", te hebben voorge houden in de juiste, in de hoogere betee- kenis van het woord. Zich tot den heer Bonda richtend als vertegenwoordiger van den handel, zeide spr., dat hij den handel hier van 'n an dere zijde heeft leeren kennen, dan in ci> andere provincies. Boerenbelangen zijn dikwijls niet dezelfde als handelsbelan gen, doch 'n goed inzicht in beider belan gen kan veel leering geven. Spr. dankte tenslotte voor de belang stelling van zoovelen en voor het stoffe lijk aandenken, hem aangeboden, waarna hij besloot met de verzekering, dat hij Leiden en omgeving niet zal vergeten. De heer Bonda gaf hierna nog 'n korte uiteenzetting van het totstandkomen van deze huldiging. Voorts huldigde spr. in den heer Neeb vooral, dat hij zijn advie zen steeds heeft weten te geven, getoetst aan de practijk, daartoe in staat gesteld door zijn eigen proefvelden. De heer Bakker sprak hierna een slot woord. waarmede de bijeenkomst werd ge ëindigd. LEIDSCHE LUCHTVAARTVEREEN. KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. 1030 POL1TIE-SCHIETVEREENIGING „BURGEMEESTER DE GIJSELAAR". Feestavond. Bovengenoemde vereeniging heeft gis teravond in de bovenzalen van „De Har monie" op opgewekte wijze haar Jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer N. C. Uitendaal, sprak een kort welkomstwoord en droeg daarna de leiding van de bijeenkomst over aan den voorzitter der feestcommissie, den heer Lagerwey. De humorist, de heer Spaanderman, aan de piano begeleid door den heer Gé Hofenk wisten op voortref felijke wijze de stemming erin te brengen en te houden, terwijl tusschen de ver schillende nummers door een dansje werd gemaakt. 1o VER. TOT OPLEIDING VAN BEWAAR- SCHOOLHOUDERESSEN. De jaarvergadering. In de Kweekschool aan het Rapenburg is de Jaarvergadering gehouden van de Vereeniging t. o. van Bewaarschoolhoude- ressen, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Verwer. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen bracht de secretaris, de heer C. W. Hulbregtsen. het jaarverslag over 1935 uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het ledenaantal werd bijna verdubbeld en bedroeg 31 Dec. 1935: 66. terwijl zich thans wederom 17 nieuwe leden hebben aangemeld. Tot eereleden werden be noemd: de heeren P. L. van der Harst te 's-Gravenhage en P. W. Janssen te Am sterdam. In het bestuur kwam geen enkele wijzi ging: 1935 was een belangrijk Jaar voor ce Vereeniging, in September werd n.l. de nieuwe Kweekschool aan de Vliet geopend, een gebouw, dat aan moderne elschen voldoet en hoe sober ook gehouden, een sieraad is geworden voor de omgeving. De opening werd opgeluisterd door een uit gebreide tentoonstelling van kweekelin- genwerk en voortbrengselen van fröbel en teekenwerk der kleuters. Bij het begin van den cursus waren In geschreven 23 interne en 49 externe leer lingen. Aan het eindexamen namen deel 19 candidaten, van wie er 14 slaagden, 2 werden afgewezen en 3 in de termen vie len voor een na-examen voor praktijk. Van de 15 candidaten voor het examen Nuttige Handwerken slaagden er 11. In het personeel kwam eenige verande ring: mej. v. Tuinen, hoofd der Fröbel school nam 30 Sept. afscheid als zoodanig doch bleef als leerares aan de Kweek school verbonden; zij werd opgevolgd door mej. S. Molenaar. Mej. Bokslag ver kreeg eveneens op haar verzoek eervol ontslag; haar taak werd gedeeltelijk over genomen door mej. Geveke. De Fröbelschool aan het Rapenburg telde gemiddeld 153 leerlingen, verdeeld over 5 klassen. Door samenwerking met verschillende onderwiis-organlsaties. de Mij. tot Nut van 't Algemeen en Volks onderwijs werd een fonds gevormd tot vestiging en Instandhouding van een 2e leerschool aan de Leliestraat (de Haan stra-school), welke 6 Januari 1936 inmid dels is geopend en waaraan mej. J Bakker als hoofd werd benoemd. De school, die reeds 125 leerlingen telt. geniet geen sub sidie van de gemeente. In het afgeloopen jaar heeft het bestuur vele bliiken van sympathie en medewer king mogen ontvangen o.a. werden een paar be'angrijke giften geschonken, terwijl het Loul'cfonds. dat beoogt aan minver mogende leerlingen eenigen steun bij haar studie te verschaffen, wederom een flink bedrav aan de vereeniging kon afdragen. Aan het slot van het jaarverslag blijkt, dat de kansen voor de gediplomeerden van de Kweekschool tot verkrijging van een toetrekking vrij gunstig zijn. vergeleken bij die van de onderwijzeressen van het ge wone L.O. gedurende de laatste drie jaren (1933 1935) werd n.l. plm. 70 der ge slaagden geplaatst. Daarna bracht mevr. C. Verhey van Wijk-Roem verslag uit omtrent het ge houden financieel beheer. De rekening 1935 sloot met een verlies-saldo van f. 310.83. Een accountantsonderzoek wees uit, dat de rekening volmaakt ln orde was; de penningmeesteres werd daarop onder dankbetuiging gedechargeerd. Besloten werd. met het oog op de toe name der werkzaamheden, het bestuur tot 7 leden uit te breiden. Daarop werden door de vergadering als bestuursleden ge kozen de heeren C. W. Hulbregtsen (aftr dr. C. de Jong en H. v. Slooten. Ten slotte had de ultloting plaats van 3 obligaties van f. 1000 en 1 van f. 500. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de bijeenkomst. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. F. Westerveld (Haar lem) en de heeren L. P. Schrelnemachers (Leiden) en C. J M Beukers (Schiedam); voor het doctoraal examen Rechtsgeleerd heid de heer J. van Wolferen (Den Haag); voor het artsexamen 1ste gedeelte: J. P. Guéoin (Hilversum). J. van Buren (Rot terdam), W. Brlët (Apeldoorn); bevorderd tot arts de heeren: W J. de Vries (den Haag), M Miete (Schevenlngen). A. J. H. Ebes (den Haag) en mej. A. M. Doyer (Haarlem). (Ingez. Med.) 1 DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven Bouwvakarbeiders.: baggerlieden 3, be hangers 10, betonvlechters 37, betonwer kers 71, fundcerlngwerkers 1, glazenma kers 2. glazenwasschers 8, granietwerkers 15, grondwerkers 97, heiers 4, metselaars 142, opperlieden 109, schilders 126, sloo- pers 6, steenbikkers 1, steenhouwers 3. straatmakers 1, hulp-straatmakers 7, stu- cadoors, witters 82, timmerlieden 261, uitvoerders 5, voegers 28, ongesch. bouw arbeiders 7. Totaal 1026. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 16, vellenblooters 2, zeepfabr. arb. 5, steenfabr. arb. 139, ongesch. fabr. arb. 64. Totaal 243. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 96, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 37, In casseerders 13, musici 8, onderwijzers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 1. To taal 222. Hotel-café-personeel: huispersoneel 16, kellners 49, koks 11. Totaal 76. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 89, kistenmakers 6, kuipers 8, lijstenmakers 2, mandenmakers 2, meu belmakers 26, meubelstoffeerders 15. poli- toerders 2, ongesch. arbeiders 33. Totaal 185. Kleermakers: kleermakers 69, kappers 6, schoenmakers 12. Totaal 87. Land- en Tuinarb bloemisten 34, land arbeiders 26. tuinlieden 28, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 9 Totaal 108. Metaalbewerkers: bankwerkers 113, blikbewerkers 331, burgersmeden 37, elec- triclens 66, galvaniseurs 1, gasfitters 11, gereedschapmakers 2, instrumentmakers 4, lsoleerders 8, kernmakers 2, ketting- smeden e.d. 31, klinkers 15, koperslagers 4, lab. bedienden 3, lasschers 7, loodgieters 62. machinisten 22, metaalboorders 6, me taaldraaiers 17, metaalschavers 2, metaal- slijpers 4, monteurs 26, planostemmers 3, polijsters 1, ponsers 3, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 14, scheepstimmerl. 8, stokers 21, tegenhouders 18. verw. mon teurs 23. voorslaanders 11, voorwarmers 6. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagen makers 5, ljzerwerkers 52, zandvormers 5, zilversmeden 3, ongesch. arbeiders 42. Totaal 701. Sigarenmakers: sigarenmakers 8, sig. sorteerders 3, strippers 2. Totaal 13. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 5, ingenieurs 3. technikers 8, teekenaars, opz. 16, werkmeesters 19. Totaal 51. Textielarbeiders: hekelaars 5, katoen drukkers 31. kluwers e.a. 10, luikers 12, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 3, spinners 34, spoelers 2, sterkers 3, strij kers 13, wevers 103, wolbewerkers 38, on geschoolde textielarb. 58. Totaal 346. Transportarbeiders: chauffeurs 125, emballeurs 5. exp knechten 22, koetsiers 17, loopknechten 53. magazijnknechten 62, schippers 109, spoor- en trampers. 17, wakers 7, transportarbeiders 61, losse ar beiders 471. Totaal 949. Typografen: boekbinders 34. boekdruk kers 19, fotografen 1, hulp-vakarbéiders 4, letterzetters 32, steendrukkers 1. Tot. 91, Voedingsmlddelenarb.bakkers 92, mo lenaars 1. ovenisten 4, slagers 65, suiker werkers 23, wijnkooperskn. 10, zoutzieders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. voed, arb. 45. Totaal 247. Vrouwen: analysten 1, maasters 1, brei sters 2, bakers 1, naaisters 13, winkeljuf frouwen 17, kantoorpersoneel 33. kapsters (leerl.) 3, af>othekersass. 1, onderwijze ressen 7, boekbindsters 1, kinderverzorg sters 1. serveersters 1, strijksters 1, ver pleegsters 11, teekenaressen 1, huisel. diensten 170, fabr. arbeidsters 57. behan gersnaaisters 1. Totaal 323. Alg. totaal 4668; 28 Maart 1935: 4260; 29 Maart 1934: 3283. Ben. 65 ged. Werk- loozen en 89 werkverschaffing. o Door het wegvallen van een enkel woord wordt in onze uiteenzetting van de bedrijfsmoeilijkheden bij de firma Tiele- man en Dros ten onrechte den indruk gewekt als zou de bereiding tot en export van bacon alleen zijn opgedragen aan die vleeschwarenfabrieken, welke uit sluitend bacon bereiden; dit is on juist: ook de zgn. gemengde bedrijven verzorgen een deel van den totalen bacon- export. Alleen de fabrieken zooals o.a. dë firma T. en D. zijn daarvan uitgesloten. Wij ontvingen het verslag van d'e Contactcommissie voor de samenwerking tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende Installateurs over het jaar 1935. waarin een opsomming wordt ge geven van de campagnes, welke in onder ling overleg zijn gevoerd en van de onder werpen, waarover werd beraadslaagd. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Sevenlngen Radio: Aldabi, Alpherat, Alwakl, Baloeran, Boschfonteln. Chr. Huygens, Colombia, Costa Rica, Cottica, Dempo, Djambi, Edam, Gaasterkerk, Hoogkerk, Jagers fontein, Johan de Witt, Johan v. Olden- barnevelt, Kota. Pinang. Marnlx v. St. Al- degonde, Meliskerk. Poelau Laut, Rand- fonteln, Var. Rensselaer, Simon Bolivar, Statendam, Tawali, Venezuela, Veendam, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenlngen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio* Holland. Buitengewone ledenvergadering. In het café-restaurant „De Harmonie" hield bovengenoemde vereeniging een buitengewone ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer Chr. van Eyken Het doel van deze vergadering was in hoofdzaak om wat meer onderling con tact te krijgen. In een zoo jonge vereeni ging als deze. is dit van zeer groot belang. De cursussen welke gehouden worden in de Ambachtsschool hadden hiertoe nog niet voldoende bijgedragen. Besloten werd zoo spoedig mogelijk te beginnen met het bcuwen van een vliegtuig. Aangezien dit natuurlijk vrij groote kosten met zich brengt, stelde de voorzitter voor de mi nimum-contributie var f. 1.per maand te verhoogen Hiertoe is men niet overge gaan, maar wel hebben de meeste leden hun contributiegeld verhoogd. Verder werd er besloten een excursie naar Schip hol te houden, waarvoor groote belangstel ling bestond. Het plan is om het volgend jaar ook een cursus te geven voor meerge vorderden. Dc cursus van dit jaar is zeer populair, maar voor diegenen die wat die per in de stof willen doordringen, zou een cursus als hierboven genoemd, zeer aan te bevelen zijn. Tevens was er een verzoek van den secretaris ingekomen om uit zijn functie ontslagen te mogen worden we gens drukke werkzaamheden. De voorzit ter stelde voor om van deze gelegenheid gebruik te maken om een nieuwen secre taris en tevens ook nog een onder-voorzit ter en bibliothecaris te kiezen. Na stem ming werden de volgende personen ge kozen: de heer H. Walenkamp, onder voorzitter, mej. O Douglas Pichthall, le secretaresse, de hèer A. D. Hakkenberg, bibliothecaris. Nadat enkele leden vragen hadden ge steld werd de vergadering gesloten. VERBOND VAN NATIONAAL HERSTEL; Voordracht over den Zeeslag bij Jutland. Op ultnoodlging van de afd. Leiden van het Verbond van Nationaal Herstel, sprak Z. Exc. L. J. Quant, gep. vice-admiraal, gis teravond in de Burchtzaal over den Zee slag bij Jutland. Na een korte inleiding door den voorzitter ving vice-admiraal Quant zijn voordracht aan. De reden, waar om ik deze lezing houd. aldus spr., ligt ln de groeiende belangstelling van het Neder landsche volk ln leger en vloot. Gelukkig zijn velen er van overtuigd dat onze de fensie versterkt dient te worden. Over de kwestie op welke manier dit het beste kan geschieden, loopen de meeningen sterk uiteen. Het denkbeeld, dat kruisers te vervangen zijn door vliegtuigen moet on voorwaardelijk worden verworpen. De geschiedenis heeft telkens weer het onschatbare nut van groote eenheden be wezen. Klein materiaal is evenzeer onmis baar. Tusschen de verschillende eenheden van een vloot behoort een harmonische verhouding te bestaan. Met behulp van een groot aantal modellen, voorstellende de Duitsche en de Engelsche oorlogssche pen, gaf spreker vervolgens een duidelijke en overzichtelijke beschrijving van den slag bij Jutland, den grootsten zeeslag welke ooit is geleverd. Specialen nadruk legde spr. op het feit, dat hoewel de Duit sche vloot ln alle opzichten de mindere was van de Engelsche, zij toch in dezen slag een zeer gced figuur heeft geslagen en ln het gevecht geenszins behoefde on der te doen. Wij, aldus spr kunnen uit den slag bij Jutland de conclusie trekken, dat onze marine, mits voldoende uitge rust, haar zware taak naar behooren kan vervullen. Gelukkig dringt het tot het Nederlandsche volk door, dat het stand punt „wij kunnen het van een groote mo gendheid toch niet winnen, dus moeten wij ons ook maar niet verdedigen", on houdbaar is. Het is verheugend, dat de Nederlandsche regeering tot de overtuiging is gekomen, dat er bij onze weermacht een groote achterstand bestaat. Laten wij ho pen, dat zij niet te laat tot deze conclusie is gekomen Het heeft mij voldoening ge geven, aldus spr., dat de regeering heeft besloten de infanterie en wielrijders lan ger onder de wapenen té houden. De nood zakelijkheid van verlenging van de dienst plicht is uit dezen maatregel heel sterk ge bleken. Tenslotte merkte spr op. dat onze marine zich wat de kwaliteit betreft met elke andere marine kan met'n, kwantita tief ontbreekt echter nog veel. Nadat de voorzitter enkele voorden van dank had gesproken tot vice-admiraal Quant, zongen de talrijke aanwezigen het Wilhelmus. HET EERSTE WERKFONDSWERK AANBESTEED. Het verbeteren van den Haarlemmerweg. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentevwjrijpn aanbesteed het eerste van de vier~werken, welke uit het Werk fonds zullen worden bekostigd, nml. het leggen van een stamriool, het maken van een betonschoeilng, het dempen van een gedeelte sloot en het uitvoeren van grond en verhardingswerken tot verbetering van den Haarlemmerweg, tusschen Musschen- broekstraat en de zoom der stadsbebou- wing. Ingekomen waren 24 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven: A. J. de Later en P. H. Meyer, Oegstgeest, f. 30.500; P. Broeken, Breda. f. 29.999; Gebrs. Visser, Wassenaar, f. 29.800: Verwater en Co.. Te- teringen. f. 29.480; P Vollebregt, Oegst geest. f. 29.200; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, Leiden, f.28 447; L. Timmer, Dordrecht, f. 27.800: A. J. Langeveld. Lei den, f. 27.272; G. Bruno van Hoek, Delft, f. 26.955; Gebrs. A. en J. den Ouden f. 26.750; De Winter en Van Weeren, Lel den, f 26.400; Gebrs. L. en J. L. Broeren f.25800; Gesman en Zoetemeyer, Alphen, f. 25.390; E. Sanders en Co.. Gouda, f 25.300; Wed. H. v. Driel, Koudekerk, f. 24.980; A Voordauw. Zoeterwoude. f. 24.600; H. Bunschoten, Lelden, f. 24.773; C. A. Langeveld. Alphen. f 24.275; W. van Beek. Lelden, f. 23.840; v. d. Geer en Stuif zand. Lelden, f. 23.800: E v. d. Berg en Co. Leiden, f.23 230; M. Koning, Leiden, f. 22.800: C. Godschalk, Lelden, f. 22.760; M. Timmer, Leiden, f. 22.000. Slotcursus tuinaanleg en -onderhoud. In tegenwoordigheid van den Wethou der van Financiën, den vertegenwoordiger van den Rijkstuinbouwconsulent en de voltallige Commissie van Toezicht, had gisteravond in het gebouw van den R.K. Volksbond de eindles plaats van den speciaalcursus in „Tuinteekenen, aanleg en onderhoud van tuinen", uitgaande van de afd. Leiden en Omstr. van bovenge noemde Maatschappij, in samenwerking met de Tuiniers- en Bloemisten-Vereeni ging en de aid. Leiden van den Bond van Oud-leerltngen der Tuinbouwcur- sussen. Na afloop van,deze openbare les bracht de voorzitter van de Comm. v. Toezicht, de heer J. G. Ballego. woorden van dank aan den Wethouder en de Rijksvertegen woordiger, zoowel voor hun aanwezigheid als voor den flnancleelen steun, alsmede aan de Besturen van bovengenoemde Vereeniglngen voor de gesohonken subsi die, zonder welke van het houden van dergelijke cursussen geen sprake zou kunnen zijn. In he bijzonder bracht spr. hulde aan den leeraar, den heer A Galjaard. die weder getoond heeft niet alleen het tuin teekenen volkomen meester te zijn, dooh ook een buitengewoon goed leeraar, het geen uit het werk der leerlingen duide lijk naar voren kwam. Deze cursus had weer een zeer gunstig einde en de resul taten lieten niets te wenschen over, het geen alleen te bereiken is door een goede verstandhouding tusschen leeraar en leerlingen. De vertegenwoordiger van den Rijks tuinbouwconsulent prees eveneens het goede werk, dat naar voren was gebracht en dankte den leeraar hiervoor namens het Rijk; hij gaf den leerlingen den raad op den ingeslagen weg voort te gaan. Een der leerlingen bracht namens allen dank aan het afd. best. der Mij. voor dezen gegeven cursus en aan den 'leeraar voor het goede en duidelijke onderwijs, hetgeen hij onderstreepte door de overhandiging van een viertal prachtige boekwerken. Hierna dankte de leeraar voor het in hem gestelde vertrouwen; hij liet vooral uitkomen dat het eindresuiaat van dezen cursus niet zulk een succes zou zijn ge weest wanneer hij niet de to 11e medewer king van zijn leerlingen had gehad. Het diploma met zeer veel vrucht kon worden uitgereikt aan de heeren W. L. Renee. te Lelden en K. v. d. Heyden, te Warmond; met veel vrucht aan L. Schild, te Leiden. B Vooys en A. Remmerswaal te Katwijk, Jac. v. d. Zwart, te Valkenburg, met vrucht aan mej. A. van Assen, de hee ren G Wiecherlnk, G. Smit, te Noordwijk, H. C. v. Wieringen, te Voorhout, H. Vink, te Zoeterwoude, P. Ammerlaan, J. F. Knot- ter. D. J. Wassenaar en A. Coster, te Leiden. o CANTUS FIRMUS-ZINGEN. In de Hooglaiidsche Kerk. A.s. Zondag zal tijdens den jeugddienst, welke 's morgens 10' 'i uur in de Hoogland- sche Kerk wordt gehouden, de eerste proeve worden genomen met het z.g. „Can- tus firmus-zingen". Cantus firmus-zingen is het gezang der gemeente het gewone kerkelijke lied dus met orgelbegeleiding, hetwelk tege lijkertijd omzongen wordt door kunstvolle koorpolyphonia ln obligate partijen. Der halve een veelstemmig lied dus, dat zijn verrassende werking hierin vindt, dat het kerkkoor niet de gemeentemelodlenotên verdubbelt, doch er tegenin en bovenuit zingt of contrapuncteert. Deze manier van kerkzang is een terugkeeren tot de oude traditie, die door den loop der tijden ver loren is gegaan. Immers ln de kerk vóór de Reformatie had het meerstemmig ge zang haar hoogtepunt bereikt tegen het einde der 16de eeuw. Na dien werd het te kunstig omdat al meer stemmen door el kander gevlochten werden en op die ma nier de cantus flrmus ld. i. de melodie) niet meer te onderschelden was. In de tweede plaats is het zingen van koor en gemeente tezamen meer in stijl der muziek en liturgie, dan het na de preek zingen van een of ander willekeurige mo- tette van Bach, Bortnianski o.a. Want als het er op aankomt staat deze muziek in los verband met den eeredienst. Ten slotte kan deze oude manier van kerkzang mits de uitvoering ervan aan redelijke elschen voldoet strekken tot een belang rijke verbetering van onzen tegcnwoordl- gen kerkzang. Echter is er een moeilijkheid waar over heen gekomen moet worden. Waar halen we de muziek vandaan die in de praktijk uitvoerbaar is? Derhalve moet door de or ganisten of leiders van kerkkoren zelf in die richting gewerkt worden. Aan hen ligt de taak de gemeentekoralen te bewerken, zoodat we een specifiek eigen protestantsch kerkelijke kunst krijgen. Een kunst, die zich alleen des Zondags ln de diensten laat uitvoeren en zich beweegt enkel en alleen om het koraal. In Amsterdam Is Inmiddels eenige we ken terug een aanvang gemaakt met het z.g. Cantus firmus-zingen, dank zij het Initiatief van den heer Jan Zwart, die, als organist der Herst. Evang. Luth. Gem. al daar, met zijn kerkkoor de eerste was dien dit idee verwezenlijkte. Leiden is thans na de Amsterdamsche Herst. Ev. Luth. Gemeente, de eerste waar in de Hervormde Kerk „Cantus firmus-zin gen" in uitvoering wordt gebracht. Voor deze eerste proeve is gekozen een bewer king van Ev. Gezang 49. Vers 1 is gezet voor koor; vers 4 voor sopraan-solo en viool, terwijl van vers 5 de melodie door de ge meente wordt gezongen en het kerkkoor zijn eigen obligate partijen zingt. Een een voudige koorpolyphonie is gekozen, zoodat niet de minste onevenwichtigheid behoeft te ontstaan tusschen koor en gemeente zang. Het kerkkoor der jeugddiensten zorgt, onder leiding van den organist Feike Asma, voor de uitvoering der koorpartijen. De solo wordt niet gezongen door een be roepszangeres doch door een goedzingend gemeentelid. De bedoeling is dat de ge meentezang hoofdzaak blijve en het koor slechts „versierend" werkt. o LEIDSCHE BROODFABRIEK. In de hedenmiddag gehouden Jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders der N.V. LeicLsche Broodfabriek werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 10"/i (v j. 5®/«). De heer J. F. X. Sanders werd als secretaris herkozen

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2