RIEP V/ICKS DE STERRENHEMEL 77Ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Maart 1936 Zesde Blad No. 23315 BUITENLAND. 'IIN/T EN UTTtREN RECHTZAKEN. BURG. STAND VAN LEIDEN J.AND- EN TUINBOUW. Berichten vorige oplage. BUITENLAND. ZUIP DUITSCHLAND. Hitier en Goering aan het woord. Gisteren heeft Hitier te Leipzig een rede gehouden. Sprekende over de verovering van de Duitsche vrijheid en onafhankelijk heid, de Duitsche eer en de volledige sou- vereiniteit van het Rijk, zelde Hitier dit maal: Het was een zware en gevaarlijke taak, maar wij zijn het lot er dankbaar voor, dat het ons de bevrijding niet gege ven heeft als geschenk van een conferen tie of van den Volkenbond, maar dat het ons in staat gesteld heeft de Duitsche we deropstanding zelf te bevechten. Nooit zal onze natie zich datgene laten ontnemen, wat het zóó zwaar heeft moeten bevechten. Ik wist, dat de wereld zou protesteeren. De wereld heeft zich aangewend in de Duit sche niet-gelijkgerechtigdheid een bijdrage te zien tot de pacificatie van de wereld. Hieraan zullen wij, eindelijk, een einde maken. Geen einde zullen wij maken aan de bijdrage tot den wereldvrede. Wij zijn 'bereid een veel grootere bijdrage daartoe te geven, maar die zal niet meer gepaard gaan aan eerloosheid van dit volk. Voortgaande zeide Hitler o.m. nog: Wan neer men tegenover de rechtsgelijkheid wijst, op de letter van een verdrag kan ik slechts zeggen: Dit verdrag leggen jullie zoo uit en wij leggen het anders uit. Jullie zijn niet geroepen onze rechter te zijn; ik zelf schik mij niet onder jullie vonnissen. Ik ben het Duitsche volk verantwoording schuldig en niet jullie raad. Jullie bouwt op paragrafen en ik predik een hoogere moraal. Wie heeft het recht te twijfelen aan de betrouwbaarheid van de Duitsche natie? Twijfelt gij soms daarom, omdat deze natie thans weer haar eer terugge vonden heeft? De geéte en de symbolische handeling, waarom gevraagd is, zal op 29 Maart de wereld getoond worden. Goering heeft te Karlsruhe een verkie zingsredevoering uitgesproken, waarin hij o.m. ook te spreken kwam over den inter nationalen toestand. Hij zeide in dit ver hand o.m.: De Duitsche troepen zijn het Rijngebied binnengetrokken en zij zullen daar blijven, al dreigde men ons met de hei. Vroeger kon men ons misschien be dreigen, met het Derde Rijk is de bedrei ging echter uit den tijd. Degenen, die den oorlog hebben meegemaakt, willen geen oorlog meer. „Oud-strijders, reikt elkander de handen over de hoofden uwer regee ringen heen." Wij zullen moedig verdra gen wat de voorzienigheid ons zenden zal. Zoolang wij Adolf Hitler hebben, zullen de voorzienigheid en haar zegen op ons rusten. SPANJE. Toenemende verwarring. Tijdens een fractie-zitting van de Ka tholieke „Accion Popular" is Gil Robles gemachtigd, een door de partijleiding ge nomen besluit te publiceeren, volgens het welk de partij voor de per 12 April uitge schreven gemeenteraadsverkiezingen het parool uitgeeft: geen stem uitbrengen. Daar hetzelfde besluit reeds genomen is door de monarchistische beweging „Reno- vacion Espanola", bestaat de mogelijkheid, dat ook de overige rechtsche partijen zich van stemmen zuilen onthouden. Op bevel van de regeering zijn volgens teen mededeellng van den minister van binnenlandsche zaken krachtige afdeeiin- gen politie naar de provincie Badajoz ge zonden, teneinde ongeveer 60.000 landar beiders, die zich eigenmachtig meester hadden gemaakt van uitgestrekte bouw landen, weer van dezen grond te verdrij ven. Bij de opening van het Catalaansche parlement heeft Companys, die eerst een ovatie in ontvangst moest nemen, een rede gehouden, waarin hij er op wees dat de regeering haar taak weer opvatte maar zonder wrok. Na hetgeen we hebben on dervonden, zijn we teruggekomen met meer ervaring en moed. Wij zijn dezelfde als in October 1934. De regeering zal trouw blijven aan het programma van het volksfront omdat het Vólk dit heeft goedgekeurd. RUSLAND. Proces tegen contra-revolutionnaire spionnen. Uit Krasnojarsk (Siberië, gouv. Jenissei) .wordt gemeld, dat het hooge militaire ge- rbchtshof aldaar de zaak heeft behandeld tegen eenige vroegere medewerkers aan het depot te Krasnojarsk. Men consta teerde, dat de beide hoofdbeklaagden Breidak en Pitsjoerin, die door een agent van den geheimen dienst van een vreemde mogendheid waren aangeworven voor spionnagewerkzaamheden, in Juni 1935 een organisatie voor dat doel stichtten. Zij hebben werkzaamheden verricht, welke beoogden de macht van den Sovjet-staat te ondermijnen. Breidak en Pitsjoerin zijn veroordeeld tot den dood door den kogel. De overige vijf beschuldigden zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. WW H6T VERRE OOSTEN. De grensincidenten. De Japansche premier Hirota heeft gis terten den Russischen gezant te Tokio bij zich ontboden en een krachtig protest in gediend, naar aanleiding van het grensin cident ten Zuid-Oosten van Hoentsjoeng, waarbij Russische soldaten hebben ge schoten op èen afdeeling Japansche troe pen, die bezig waren de grens te inspec teeren. Hirota verzocht den gezant om zijn regeering te wagen stappen te doen, die ook de opheffing van de tegenwoordige onrust langs de grens met zich zullen me debrengen. Minister-president Hirota heeft verder den Japanschen ambassadeur te Moskou opdracht gegeven om krachtig te protes teeren tegen het incident aan de grens tusschen Sovjet Rusland en Mantsjoekwo op 25 Maart. BOEKBESPREKING. Bii cle Uitgevers-maatschappij C. A. J. van Dishoeck N.V. te Bussum verschenen achtereenvolgens de volgende werken: Nonna Dokter door J. C. Soe- warno-van der Kaaden, Hier is nog een roman van het goede, oude soort. Dat wil zeggen: vloeiertd ge schreven. houdt het verhaal den lezer tot het einde toe geboeid. Een wat sentimen- teele geschiedenis is het van een jong, pas afgestudeerd meisje, arts. dat tegelijk een typisch voorbeeld van lieve, wat be krompen vrouwelijkheid is. zooals de brave, sterke man uit de romans van vijf en twintig jaar geleden zich dat tot ideaal stelde. Het geheele beeld uit dit boek is wat uit den tiid, maar het is er nu een- maai en de brave, sterke man is er ook. Veel moeite doet hij overigens niet voor zijn ideaal, er zijn vele misverstanden, die net als in de film niet worden uitge sproken en daardoor tot conflicten groeien en het is dan ook waarlijk niet zijn schuld, dat hem aan het slot nog een groot geluk ln uitzicht wordt gesteld. Eigenlijk een beetje onverdiend, dat maakt deze man nenfiguur dan ook psychologisch niet ■geheel verantwoord! Hij vormt de zwakke plek in den roman. De schrijfster is dui delijk een betere ontleedster van de vrou wenziel dan van mannenkarakters Men vergeeft haar dat echter gaarne terwille van de zeer rake uitbeelding van het doktersleven in Indië en dan speciaal van het leven van een vrouwelijke arts met een Oostersche praktijk. Eenvoudig en zeer sympathiek is de wijze waarop zij de Oostersche mentaliteit weet te benaderen en toont, dat meegevoel, tact en vooral het zich-willen-inleven in andere denk wijzen en levensopvattingen, veel rassen onderscheid weet te overbruggen. Deze jonge nonna-dokter weet op treffende wijze het juiste, suggestieve woord te vinden voor zieke Arabische, als te troosten aan het sterfbedje van een Chineeschen baby-stamhouder. Een boek dat in de eerste plaats ge stempeld wordt door „les défauts de ses qualités". n.l. dat het goed-ouderwetsch is. dat het niet vluchtig geschreven is en dat van hetgeen de schrijfster ons te vertellen heeft, ongetwijfeld iets overblijft na lezing. Land van Verlangen door R. Roest Crollius. In ruim honderd bladzijden groven druk ln vier hoofdstukken liggen hier samengeperst ettelijke tragedies van oudere en jongere menschen, die door het leven naar elkaar toegedreven en door den dood gescheiden, allen in vereenzaming ondergaan. Het is deze vereenzaming, deze troostelooze innerlijke eenzaamheid in elk van deze levens, bij den een onbewust, bii den ander bewust, die deze menschen dwingt tot impulsieve daden, die eerst ongemotiveerd lijken, doch die verklaard worden door het heilige moeten dat men er achter aanvoelt. Er is in de beknopte uitwerking van het gegeven niets dat aan de hevigheid dezer tragiek ontbreekt, een tragiek die bUna het klassieke benadert. Zeer krachtig en zeer geserreerd van stijl, zeer kieskeurig ook in woordvorming is deze schT"ver en dit tweede boek is in grotesk cynisme en in volkomenheid zeker nog sterker dan zijn eerste ..Kroniek van een Jeugdzonde". „Oude Toons oogen liggen diep „onder de donkere wenkbrauwen, zijn „vel is gekreukt als oud papier, waar- „dig is het spierwitte haar. zijn ge- „stalte lijkt op een cactus, met een „groote, witte bloem Van dergelijke typeeringen wemelt het boek en zij houden vast. Gevoelsweer gaven zijn van een beklemmende be heerschtheid. waardoor een zakelijke strakheid ontstaat, die zelfs geen ont spanning vindt in het wanhopige slot. een slot dat gemaakt wordt in zeven, korte, wrange regels, waarmee het lijkt of de auteur vooral een streep wil halen door alles wat hij ons aan teere broosheid in zich. heeft laten vermoeden. Een merkwaardig boek van een merk waardig schrijver. Ave Caesar door Jan de Hartog, Er wordt vaak beweerd, dat in leder land iedere jonge generatie weer tot oor logvoeren bereid zal worden gevonden eerstens omdat ze de ellende ervan nog niet hebben meegemaakt, tweedens omdat ze in deze, politiek fel bewogen, tijden overbruisen van ongebruikte krachten, die ze in daden willen omzetten. Ave Caesar is van deze bewering in de eerste plaats een felle en hartstochtelijke bestrijding. *De schrijver tracht ons een beeld te geven van hetgeen er in de ziel van de na-oorlogsche jeugd woelt en gist, van deze voor een groot dee] tot werk loosheid gedoemde jonge menschen. Een jeugd, die in feite nimmer jong was. wier idealen in den kiem werden gesmoord, die toevallig geboren is in een wereld die geen plaats voor haar heeft en die slechts leeft in één doodsangst voor een nieuwen oorlog en er tegelijk naar verlangt, als naar de eenige verlossing uit een troos teloos bestaan. De besten van deze jon geren. de sterksten ook. brengen het tot een berustend cynisme, zii treuren niet over wat het leven hen onthoudt, maar over het feit dat zij tot een generatie behooren dié boeten gaat voor alles wat vorige geslachten aan de menschheid misdreven en ln deze trieste obsessie klinkt het als de eerste bevrijdingstonen, dat zij de kracht zullen hebben deze grootsche taak te volbrengen. Jonge menschen die hun studie en op leiding beëindigd hebben, die in de tegen woordige maatschappij eindeloos wachten op een „toekomst", vormen voor de oudere generatie, die met andere illusies de wereld introk, die een gezin kon vormen op wat wij noemen een normale basis, carrière maakte, vaak een stugge, geslo ten. onverschillige groep van onbegrepen jonge mannen en vrouwen. Het is den schrijver gelukt in menig opzicht een ver rassend nieuw licht te werpen op deze generatie die een zeer belangrijke groep vormt in de maatschappij en daarom ook waard is begrepen te worden C. N. G 1033 verkoudhe landelen I WVa»oRua (Ingez. Med.) erkoudheld DIRECT bohandelenl V/rijf in mef STROOPER SCHOOT OP DE MARECHAUSSEE. Vijf jaar gevangenisstraf geëischt. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden vorderde gisteravond vijf laar gevangenisstraf tegen den 25- jarigen H. B„ arbeider te Hoogersmilde. die. onder Beilen betrapt door de politie op het jagen met een lichtbak, op de marechaussee H. de Vogel een schot hagel heeft gelost, zonder hem evenwel te treffen. De rechtbank te Assen had hem ver oordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis HAAGSCHE RECHTBANK. Verordening op de straatpolitie te Leiden. Op den eersten April van het vorige jaar heeft voor het kantongerecht te Lei den terecht gestaan J. N. W. ter zake, dat hij in strijd met art. 22 in verband met art. 1 der Leidsche verordening op de straatpolitie zonder schriftelijke vergun ning van B. en W. op den voor ieder toe- gankelijken weg, de Braassemerstraat met een koffietent (een handwagen met om- timmering) een standplaats had ingeno men. Art. 1 der Leidsche verordening op de straatpolitie luidt: Onder openbaren weg wordt in deze ver ordening verstaan alle straten enz., zij het ook met eenige beperking, voor ieder toegankelijk zijn, enz. Art. 22 luidt: Het is verboden, tenzij met sohriftelijke vergunning van B. en W. op den open baren weg: a. met eenig vervoermiddel een stand plaats in te nemen, b. met een tafel, kraam -of eenig ander -voorwerp, geen vervoermiddel zijnde, een stand-plaats in te nemen, enz. De gemachtigde van verdachte, mr. L. Weijl, uit Leiden, betoogde toen, dat het ten laste gelegde niet strafbaar was. Im mers, de Braassemerstraat is particulier eigendom en niet een voor ieder toegan kelijke weg en art. 4 van de Wegenwet somt de voorwaarden op, waaraan een weg moet voldoen, wil deze onder het begrip openbare weg vallen. De gemeente ver mag aan deze omsohrijvlng geen ruimere uitbreiding te geven. De kantonrechter te Leiden heeft toen op deze- en anderte' gronden deh verdafhte van rechtsvervolging onslagen. Van dit voijpis was de ambtenaar O. M. in Leiden in hooger beroep gekomen. Gistermiddag heeft de zaak voor de Haagsche reohtbank gediend. De officier vam justitie, mr. Rouffaer, was het met het vonnis van den Leid- schen kantonrechter eens, doch was bo vendien van oordeel, dat de Leidsche ver ordening op dit punt na de inwerkingtre ding van de Wegenwet niet meer verbin dend was. Hij eischte daarom ontslag van rechtsvervolging. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak 9 Ajpril. GEBOREN: Berta. dochter van C. van der Meij en A. van der Meij Willem Johannes Ja cobus. zoon van W. van Es en M. J. H. C. Bodljn Gerregien, dochter van J. van Schoonderwoerd den Bezemer en B. Pot. ONDERTROUWD. J. Dirkse, jm.. 28 jaar en A. Ph. Derneer, jd. 27 jaar E. Velthuijzen, jm.. 28 jaar en J. M. E. Vrijbloed, jd., 24 jaar. OVERLEDEN. VERGOEDING IMPORTEURS ROGGEBLOEM. Door den minister van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat uit het Land- bouw-Crisisfonds aan importeurs van roggebloem zal worden vergoed een bedrag van f0.50 voor iedere hoeveelheid van 100 K G. roggebloem, welke door hen na 3 September 1935 is geïmporteerd en welke, uit hoofde van vóór 4 September 1935 aan gegane verplichtingen tot aflevering van voor menschelijk gebruik bestemde rog gebloem. vóór 1 April 1936 tegen den by het aangaan van het leveringscontract overeengekomen prijs wordt afgeleverd, voor zoover die levering met mogelij k is uit hoeveelheden roggebloem, welke vóór 4 Sept. 1935 gekocht en in het vrije ver keer in Nederland aanwezig waren. o VOOR KLEINE TUINEN. Vroege groentensoorten. De in het najaar onder glas gezaaide sla- en bloemkoolplanten worden nu flink afgehard zoodat ze binnen eenige dagen buiten kunnen worden uitgeplant. De bloemkool geven we een afstand van 70 c.M. en tusschen de rijen kunnen telkens 2 rijen kropsla worden uitgeplant- We kunnen ook nu nog in een koude bak kropsla en bloemkool zaaien om vroeg plantmateriaal te hebben voor aansluiten- den oogst aan de bovengenoemde planten. We leggen thans ook de eerste doperwten, peulen en tuinboonen. Het is aan te raden de zaden vooraf een nacht te weeken waardoor ze belangrijk sneller zullen ont kiemen De erwten en peulenrijen komen ongeveer 1.20 M. uit elkaar. De tuinboo- nenrijen komen 60 c.M. uit elkaar. Tus schen de Tijen kunnen we zeer goed spi nazie, raapstelen en radijs zaaien. Men kan de zaden van erwtenpeulen en tuin boonen ook eerst onder glas te kiemen leggen en later als kleine plantjes uit- planten Ook het spinaziezaad kunnen we vooraf èen nacht weeken waardoor het vlugger zal ontkiemen- Om het natte zaad beter te kunnen uitstrooien kan het met droog zand worden vermengd. We werken het zaad vooral goed onder den grond; dit is ook noodig met het oog op de vogels. Om het zaad verder tegen vraatzucht der vogels te beschermen spannen we op een handbreedte boven den grond zwart garen- Ook boven radijs, raapstelen en de erwten en peulenrijen spannen we deze draden. Onder de groen tensoorten hebben we ook enkele over blijvende of vaste planten, n.l. rabarber, zuring en asperges. Deze gewassen ont wikkelen zich al vroeg en leveren ons vroege groenten. Rabarber vraag vooral veel stikstof. Behalve een gewone bemes ting met stal- of kunstmest geven we daarenhoven nog een extra bemesting ■•an ongeveer 6 K.G- Chilisalpeter per Are. Tusschen de planten spitten we den grond voorzichtig om zonder de wortels te be schadigen- De zuringrijen mesten we bij voorkeur met korte mest. Over de planten leggen we erwtenrijs om ze eenige be schutting te g«fven waardoor de planten vlugger zullen groeien. De aspè'rgebedden H. J. Peeman, M., 76 jaar A. van Rosse M,, 32 jaar M. Chr. v. d. ZeeuwVerhoef Wede. 83 jaar M. P. van Wijk, Ongeh. Vr„ 74 jaar N. v. Varik, Wedn., 77 jaar. BEURZEN VAN HET LEIDSCH MÜZIEKLYCEUM. Telkenjare stelt het Leidsch Muziekly- ceum eenige beurzen beschikbaar, In het leerjaar 1936'37 drie, t.w. één voor piano, één voor viool en één voor zang. Deze beurzen bestaan uit het gratis verstrek ken. van onderwijs gedurende één jaar (cutfsus) en kunnen worden gegeven aan bijzonder begaafde leerlingen, welke aan zekere minimumeischen voldoen (beginne lingen komen dus niet ln aanmerking) en zich onderwerpen aan een vergelijkend onderzoek. Dit onderzoek zal telkenjare in het voorjaar worden gehouden. Onder be paalde omstandigheden, ter beoordeeling van directrice en commissie van advies, die ook, eh uitsluitend, over toekenning der beurzen beslissen, kan een beurs ook voor eenzelfde gegadigde worden verlengd Financieele omstandigheden van gega digden kunnen op de beslissing van in vloed zijn. Schriftelijke aanmelding van gegadigden bij de directrice vóór 1 Mei. TIJDSCHRIFTEN. „De Filmgids". Het Maartnummer van „De Filmgids" brengt een interview met dc filmactrice Jean Harlow, alsmede beschouwingen over meerdere films als „She married her boss" met Claudette Colbert. Simon Koster's „Lentelied", „Modern Times" met Charley Chaplin en „Things to come" van Wells. Voorts nog o.a. een artikel over het schminken der filmsterren. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. KONING EDWARD MEE OP PROEF VAART DER „QUEEN MARY". LONDEN, 26 Maart. (Reuter). Het Is niet uitgesloten, dat koning Edward de volgende maand de proefvaart van de „Queen Mary" zal meemaken. Toen de koning onlangs het schip bezichtigde, zeide hij, gaarne eenigen tijd aan boord van de „Queen Mary" te willen vertoeven, alvorens het naar Amerika zou vertrekken. Dientengevolge bestaat thans het voor nemen den koning tot deelname aan den proeftocht naar de Westkust van Schot land uit te noodigen. Het zeekasteel zal formeel door de scheepsbouwers, John Brown and Com pany, aan de Cunard White Star Line worden overgedragen ongeveer midden. Mei. Hieraan gaan de offlcieele proef tochten vooraf. Na de formeele over dracht maakt de „Queen Mary" waar schijnlijk een tocht naar de Mlddelland- sche Zee. Bij aankomst te Southampton gaat het schip in het dok en worden romp en kiel -grondig onderzocht. Dit is de normale handelwijze en stond vóór het vertrek van Clydebank aldus beschreven. Echter, met het oog op de mogelijkheid, dat het vaar tuig eenige schade heeft opgeloopen bij het raken van den bodem, wordt dit onderzoek van bizonder belang. VLUCHT DER ZEPPELINS. FRIEDRICHSHAFEN. 26 Maart, (A.N.P.) De L.Z. 129 die heden tegelijk met de Graf Zeppelin was opgestegen, heeft zijn vlucht boven Stuttgart moeten onderbre ken en is naar Friedrichshafen terugge keerd waar een technische wijziging zal worden aangebracht. Daarna zal het luchtschip weer opstijgen en zich bij de „Graf ZeDoelin" voegen. BERLIJN. 26 Maart. (Reuter). De reden waarom de L.Z, 129 hedenmorgen ziin tocht moest onderbreken en naar Friedrichshafen is teruggekeerd, is gelegen in eenige tegenslag bii den start. Bii het starten is het gevaarte door een wind stoot neergedrukt Verscheidene deelen ziin verbogen. De L.Z. 129 moest al ziin waterballast weg laten loopen. Niemand werd gewond. Het luchtschip zal aan een groote inspectie worden onderworpen. worden nu opgezet nadat vooraf de grond behoorlijk is bemest- Boven de planten komt een aardlaag ter dikte van circa 40 c.M. waarin de stengels zich kunnen ont wikkelen. De oppervlakte der bedden moet vooral goed vlak zijn opdat we aan het scheuren van den bovengrond kunnen zien waar de stengels zich bevinden om deze te Kunnen oogsten voordat ze het daglicht zien. 1 APRIL 1936; 21 H. M. T. Ster v/d 3' grootte, of ideiue* ^tcr v/a 2C grootte. "J^^ter v/d le gr. Z-— Melkweg WefièUjk ififlCTÉfoFrrerfcfllflrt Bureau v/d lodüsfrieeJert Eige'ndoiniöfrder No>! 6 EERSTEEN? ©VOLLEMAAK LAATSTE KVftBnEB #NEEUVERAAN VEMUS MAÊS 0 JÜPITE&CÖ SATimSQ Bovenstaand kaartje stelt voor den ster renhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare tijd, gelijk aan 9 h 40 min Sterrentijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij Sterrenkaarten nood zakelijk en gebruikelijk, ten einde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen, die in het Dosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemei gericht, is, dan is de oriëntatie een voudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het NNO naar het ZZW door de sterrenbeelden Zwaan. Cassiopeia. Wagenman, Schip. Kompas, een gebogen stippeliiin: zii duidt de lig ging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 42 gr. tot 53 gr.; de dag- boog de tijd dat zij boven den horizont staat), van 13 uur tot 15 uur De schijngestalten van de maan zijn: V.M.. 6 April; LK.: 14 April; N.M.: 21 April; EK.28 April. Men vindt de Volle Maan van den 6en vlakbij Spica, van de Maagd; het Laatste Kwartier valt buiten de teekening; de Nieuwe Maan van den 21en staat in het N.W. juist in den kf.arlrard; het Eerste kwartier van den 28en in de Kreeft. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier heldere planeten Venus, Mars Jupiter en Saturnus. Venus (m —3.3) is morgenster in de Visschen. Mars (m 1.6) is avondster in den R-1 rr, Jupiter (m 1.9) in morgenster in den Slangendrager, Saturnus (m 1.4) is morgenster in den Waterman. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de 1ste grootte, die m 1,0 heeft).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 19