29maatt- \--4apm De restauratie der Cunera-kerk te Rhenen. 77*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Maart 1936 Vijfde Blad No. 23315 BINNENLAND. De nieuwe bacon-regeling. „RONDOM HET BOEK" Dr. VAN SCHELVEN NAAR NEDERLAND. PRINSES JULIANA TE AMSTERDAM. ZIJ BEZOCHT DE ZUID- AFRIKAANSCHE TENTOONSTELLING. Gistermiddag te vier uur heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling, die gedu- ïcnde eenige weken in het Carlton-Hotel te Amsterdam wordt gehouden. De Prin ses, die per auto uit Den Haag kwam. werd vergezeld door baronesse Van Asbeck en den heer Van Weideren baron Rengers van Warmenliuizen. Zij werd in de hall van het hotel ontvangen door den ge zant van de Unie van Zuld-Afrlka te Den Haag, dr. H. D. van Broekhuizen, den ge- zantschaps-secretarls dr. W. C du Piessis, en de leden van het Uitvoerend Comité, de heeren B. van Vlijmen, dr. Sturkop, F. A Da Costa en J. van Erven Dorens. De Zuid-Afrikaansche gezant leidde Hare Kon Hoogheid rond langs de ver schillende 'inzendingen, waarvoor de Prin ses groote belangstelling toonde. Na af loop van deze rondleiding werd ln een nevenzaal de thee gebruikt, waarna de Prinses met gevolg te vijf uur de tentoon stelling en het hotel verliet. In de Vijzelstraat voor het Carlton-Hotel hadden zich vele belangstellenden verza meld, die de Prinses bij Haar vertrek har telijk toejuichten. ZIJ TREEDT OP 30 MAART IN WERKING. PROTESTEN VAN MEERDERE ZIJDEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met Ingang van 30 Maart a.s. de nieuwe baconregeling ln werking zal treden. Voor en aleer tot een individueele Inschrijving zou worden overgegaan heeft de minister van Landbouw en Visscherij aan de ba- confabrieken de gelegenheid gegeven, ge zamenlijk in te schrijven op de door hem vastgestelde voorwaarden. De overgroote meerderheid der baconfabrieken heeft hieraan voldaan en er is een overeen komst bereikt op een bedrag van f. 2.80 per 100' KG. geslacht gewicht, waarbij voorts aan de fabrieken geen belemme rende bepalingen ten opzichte van hun bedrijven meer zijn opgelegd. Het bedrag kon lager zijn dan het tot nu toe geldende, omdat geen rekening gehouden wordt met de vermindering van de slachtingen tengevolge van de uitvoer- belemmerlngen en de daardoor vrijgeko men capaciteit. Bij het bedrag is in aan merking genomen een bezetting van de fabrieken, die het uiteindelijk noodzake lijk zal maken, wil men met deze bedragen rondkomen, dat concentratie van slach tingen bij verschillende bedrijven zal plaats hebben, waardoor de noodzakelijke saneering wordt verkregen. Dit zou bij een individueele inschrijving ook bereikt zijn, maar daar op de thans gekozen wijze een geleidelijker saneering kan worden be reikt, heeft de minister gemeend, aan deze wijze van behandeling de voorkeur te moeten geven. Voorts kon een verlaging van het oor spronkelijk door de Nederlandsch veehou derijcentrale in uitzicht gestelde bedrag in overweging worden genomen, omdat besloten is, geen bijzondere vergoeding voor het exportrecht te geven. Door deze twee veranderingen zal het mogelijk zijn, een zeer aanzienlijke be sparing te verkrijgen op de kosten van slachting, aldus het communiqué. Het volgende telegram is door de bestu ren van de Slagersbonden gisteren aan den miulster gestuurd: Het bestuur van den Ned. Slagershond en het bestuur van den Ned. R.-K. Hanze- bond van Slagerspatroons hebben met groote teleurstelling uit een dagbladbe- richt kennis genomen, dat bij de nieuwe regeling op den baconexport aan de baconzouters geen beperking meer is op gelegd ten aanzien van hun zaken doen op de binnenlandsche markt. Genoemde besturen betreuren deze beslissing ten zeerste, wijl de ervaring met de uitvoering der Crisisvarkens- wet reeds voldoende heeft geleerd, dat van de door de Regeering veilig ge stelde baconzouterijen verschillende met hun vlceschwarenfabrieken en grossierderijen op de binnenlandsche markt een zeer ongelijke concurrentie hebben aangedaan aan de bestaande, niet beschermde bedrijven. Verder dat een hunner, de Fa. Udema te Gieten, zijn verkoop aan particulieren, dus een detailhandel, dusdanig heeft uit gebreid en nog uitbreidt, dat de midden standers-slagers in het Noorden des lands van hun reeds zoo geslonken debiet ook nog op deze wijze ten deele worden be roofd. Genoemde besturen voorzien dat de baconbedrljven, wier export is veilig ge steld voor concurrentie van anderen, wier winst door de Regeering nog ruimschoots is verzekerd, thans vrij gelaten op de binnenlandsche markt het normale er onder crisislasten gebukt gaande slagers- bedrijf nog meer zullen ontwrichten, waarom Uwe Excellentie dringend wordt verzocht, om zoolang de baconbedrljven niet in vrije concurrentie voor export wer ken hen in de vrije concurrentie op de binnenlandsche markt te beperken, gelijk bij het derde baconcontract het geval was. O P De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram ge zonden, waarin wordt gezegd, dat de be richten over het nieuwe baconcontract nieuwe verontrusting brengen. De Bond is van meening, dat met de vrijlating van de beschutte exportslagerijen op de bin nenlandsche markt deze instellingen ab soluut ln een sterk bevoorrechte positie worden geplaatst en de zich normaal ont wikkeld hebbende, doch onbeschermde BIJ ELKEN AANKOOP VAN f 2.50 ALS GESCHENK 1031 (Ingez. MedO grossiers en slagersbedrij ven door dezen onjuisten vorm van concurrentie zeer on- redelUk worden benadeeld met gevaar voor algeheele ontwrichting en veler onder gang. De Bond verzoekt den minister dringend te bevorderen, dat eindeiyk de bevoorrechting op het terrein der var- kensafzet plaats maakt voor meer gehjke concurrentievoorwaarden. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. OPENBARE SCHUILPLAATSEN ZULLEN VOOR VELEN DE REDDING BETEEKENEN. Volgens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, is de bedoeling van het ontwerp het van overheidswege geven van leiding, hulp en raad aan de burger bevolking, die zich zooveel doenlijk tegen de gevolgen van eventueele aanvallen uit de lucht wenscht te beschermen. De organisatie en vooral de oefeningen zouden volgens sommigen de meening op dringen,, dat de oorlog iets onafwendbaars is 'en dat beloften van de staten, aanval len uit de lucht op de burgerbevolking achterwege te laten, waardeloos zyn. De regeering acht zich niet verantwoord, een voorziening tegen een aanwezig gevaar na te laten op grond, dat een oorlog een af- wendbaar en verdwynend gevaar zal wor den en dat luchtaanvallen dan ook zullen uitblijven. Zij is aangewezen op de nuchtere wer- keiykheid en draagt daarmede in verband staande verantwoordelykheid. Zy moet het oog houden op wat kan gebeuren en zegt daarmede geenszins, dat het ook zal gebeuren. Integendeel, ook zy tracht te bereiken, dat ons land voor de ellende van een oorlog gespaard blyft. Het is dan ook niet juist, dat door de voorgestelde maatregelen de burgers wor den voorbereid op en toegerust voor het voeren van den oorlog, zy het ook een defensieven. De regeering is er zich volkomen van bewust, dat de onderhavige maatregelen geenszins afdoende bescherming bieden. Hiervan moet de burgerbevolking ook ter dege doordrongen worden, opdat zy zelve niet zal nalaten, eigener beweging het gevaar te verkleinen. De regeering ontkent, dat de maatrege len volledig nutteloos zyn en wyst op de ervaring, in het buitenland gedurende den wereldoorlog opgedaan. Zu kan niet zien, hoe gemoeds- en gewetensbezwaren kun nen rijzen tegen maatregelen, gericht op het behoud van menschenlevens en het verzachten van de gevolgen van dreigend gevaar. Intusschen wil de regeering rekening hou den met de mogelykheid dat gemoed- en gewentensbezwaren, die het karakter van achtbaarheid niet missen, aanwezig zyn. Op de vraag, wat van de ingezetenen kan worden gevorderd, antwoordt de re geering, dat in het algemeen de normale burger geen schrifteiyke aanwyzingen van den burgemeester zal krijgen en zijn aan deel aan het welslagen eener oefening ge leverd zal zyn door het opvolgen van de algemeene gedragsregels. Het kan zyn, dat iemands eigendom door zyn aard of lig ging van büzondere beteekenis is. In dat geval kan een afzonderhjke opdracht voor komen. Zeker zal die ten deel vallen aan de burgers, betrokken by objecten van groot belang als fabriekscomplexen met eigen verlichting, open vuren, lichtrecla mes e.d. De regeering verzekert, dat zy er naar zal streven, noch paniekstemming, noch defaitisme op grond van vermeende veilig heid in de hand te werken. Als criteria voor de indeeling in klassen geldt in het algemeen, dat die gemeenten het meest zullen zyn blootgesteld, welke belangryke knooppunten van verkeer, openbare ryksgebouwen of inrichtingen, of andere aantrekkingspunten voor een luchtaanval bevatten. De regeering geeft als voorbeeld van ge meenten der hoogste gevarenklasseAm sterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Velsen, Vlissingen, Zaandam. Voor de tweede gevarenklasse komen provinciale hoofdsteden, garnizoensplaat sen, gemeenten met spoorwegknooppunten en waterovergangen in aanmerking. Naar zeer globale schatting zullen deze catego rieën een 100-tal gemeenten bevatten. De overige gemeenten zullen tot de minimum- gevarenklasse behooren. De grenzen zullen zoo worden bepaald, dat de bouw van normale woningen buiten de bemoeiingen ingevolge dij, wetsontwerp zal vallen. Hoofdzaak is en blyft bescherming, die Btj EEN OVERVAL VAN BANDIETEN KREEG HIJ EEN SCHOT DOOR EEN LONG. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Inzake den aanval op de Nederlandsche ambulance wordt nog nader vernomen, dat dr. van Schelven leider was van de reserve-eenheid van de ambulance by Dessie, op weg naar Waldia. Gedurende dezen tocht werd de ambulance hevig door vliegtuigen bestookt. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. van Schelven gewekt door de kreet „Zarraf", de oorlogskreet van Abessynsche bandieten. Door zijn gevluchte bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hij zeide hen, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloegen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waarschuwde de bandieten. Een van hen beantwoordde dit door van dicht- bij den dokter door de long te schieten Den volgenden dag keerden de be dienden terug en droegen dr. v. Schel ven naar het naastby gelegen dorp, vanwaar hij per muildier naar Dessie werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde verder naar Addis Abeba. Na geneeskundige hulp is de dokter gisterochtend naar Nederland vertrok ken. Zijn toestand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie gezonden, welke de bandieten gevan gen heeft genomen: de leiders zijn opgehangen. ieder zich in eigen huis verzekert. De openbare schuilplaatsen zijn slechts be doeld als aanvullend middel, om hen op te nemen, die zich in geval van nood op den openbaren weg bevinden en zich elders niet kunnen bergen. De piaatseiyke overheid zal voor aanwy zingen moeten zorg dragen, onder centrale deskundige leiding. Het gevaar wordt als dan zooveel mogelijk beperkt. In de mees te gevallen beteekent de mogelijkheid van een kort verbiyf in een scherfvry en gas- dicht afgesloten ruimte voor velen de red ding. De bescherming door openbare schuil plaatsen zal geleidelijk worden verkregen, doordat in daarvoor in aanmerking ko mende gebouwen eischen ten aanzien van nieuwbouw of verbouw tot schuilplaatsen worden geëffectueerd. Het treffen van maatregelen voor de bescherming van de bevolking tegen even tueele bacteriologische krijgvoering, in dien deze by luchtaanvallen wordt toege past. zal krachtens de ontworpen regeling evenzeer mogelyk zijn. Welke zoodanige maatregelen worden genomen, is niet by voorbaat aan te geven. GROOT VERLOF DIENST PLICHTIGEN. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR VERWANTEN VAN DIENSTPLICHTIG! N Gisteren is vermeld dat de dienstplich tigen van den motordienst, voor wie de eerste oefening begin April eindigt, voor- loopig in werkeiyken dienst moeten blij ven. Bij het departement van Defensie wordt thans verzekerd, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Zoodanige beslissing zal vermoedelijk eerst in het be gin van de volgende week verwacht kun nen worden. Hetzelfde geldt ten opzichte van andere dienstplichtigen, wier eerste oefening eveneens in het begin van April eindigt. Er zyn verscheidene dienstplichtige groot-verlofgangers, die gaarne in werke iyken dienst willen komen ter vervanging van anderen, voor wie het verbiyf in wer- kelijken dienst is verlengd Bij sommigen is evenwel de vraag gerezen, of hun ver wanten kostwinnersvergoeding zouden kunnen ontvangen. In het algemeen kan worden gezegd, dat toekenning van zoo danige vergoeding in dergeiyke gevallen niet volstrekt uitgesloten is. Evenmin is het uitgesloten, dat de gezinnen, waartoe de dienstplichtigen behooren, die nu lan ger onder de wapenen zyn gehouden, voor kostwinnersvergoeding ln aanmerking komen. Of er termen voor toekenning van deze vergoeding bestaan, hangt echter van ver schillende" omstandigheden af, die het- noodig maken, dat voor elk geval afzon- deriyk een onderzoek wordt ingesteld. In de eerste plaats moet vaststaan, dat er door het verbhjf in werkeiyken dienst in komsten worden gederfd. Ook moet bhj- ken. dat belanghebbenden zonder deze in komsten niet kunnen rondkomen. En zoo zyn er nog meer gegevens noodig, alvorens zekerheid kan worden gegeven, dat iemand voor vergoeding in aanmerking komt. Wie vergoeding wil vragen, moet zich daarvoor wenden tot den burgemeester. Deze stelt dan een onderzoek in en ver meldt de noodige gegevens in een staat van inlichtingen, die aan den minister van Defensie wordt gezonden De beslissing ligt in handen van den minister. WET OP DE OPENBARE VERVOERMIDDELEN. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op openbare vervoermiddelen spreekt de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaange legenheden het vertrouwen uit, dat de mi nister een spoedige algemeene regeling van het openbare vervoerwezen zal bevor deren, zoodra de voorstellen van de cen trale commissie hem zullen hebben be reikt. Onder erkenning, dat dit ontwerp tegemoet komt aan het bezwaar van be- diyfsbelemmering werd gevraagd, op welke gronden de minister thans een ge- strengere bepaling noodig acht dan in April 1933 ten aanzien van de vrachtauto's - y "Hf. Zooais men zioh herinneren zial is in September 1934 brand uitgebroken in de Cunerakerk te Rhenen. Toen de schade opgenomen werd, bleek, dat het herstel zich ook zou moeten, uit strekken tot het exterieur en interieur, dat zeer van den tijd geleden had. Waar de Hervormde Gemeente klein en arm is, is het onmogeiyk voor haar dit herstel te bekostigen en het is daarom dat zich een comité heeft gevormd onder leiding van minister Slotemaker de Bruine, dat trach ten wil de kosten voor het herstel bijeen te brengen. Die uiterst noodzakeiyke restauratie zal ongeveer f. 160.000 vragen. Daarvan is .f. 75.000 door de verzekering gedekt, terwijl ook Ryk en Provincie zul len bydragen, doch zelfs dan heeft meh nog een beduidend tekort, terwijl het hier toch het herstel betreft van een onzer weinig talrijke waariyk schoone kerkge bouwen uit vroeger eeuwen, dat een fraai specimen is van Gothische bouwkunst. De restauratie is bereids opgedragen aan den architect W. Kromhout te Voor burg. Voor hen, die er zich voor interes seeren, melden wy dat het adres van het comité luidt: P. Schut, adminlstreerend Kerkvoogd der N. H. Gemeente te Rhenen (giro 183.2861. GENERAAL-MAJOOR J. F. DE MEESTER Te Velp is, 82 jaar oud, overleden de oud-hoofdintendant generaal-majoor J. F. de Meester. Aan het Vad. ontleenen wij de volgende levensbeschryving: 9 Februari 1854 te Eist geboren, als broeder van wijlen luit.-generaal W. A. T. de Meester, oud-commandant van het veldleger en lid van den Haagschen Ge meenteraad. werd hy 1 Oct. 1871 scheeps klerk bij de Marine. Tijdens zijn eersten Indischen turn werd hy 31 Mei 1877 ge steld ter beschikking van het Departe ment van Oorlog en drie maanden later op verzoek uit den zeedienst ontslagen, waarna 10 October zyn benoeming met 1 Augustus te voren tot 2den luit.-kwar- tierm. by het K. N. I. L. volgde. Als zoo danig nam hy in 1878 deel aan de krijgs verrichtingen op Atjeh, waarvoor hy het eereteeken voor belangryke krijgsbedrij- ven met de gesp Atjeh 1873—1896 verwierf. 1 Mei 1881 werd hy overgeplaatst by het leger hier te lande. Ingedeeld bij het le reg. infanterie werd hy 23 November 1882 eerste-luitenant-kwartiermeester. 13 April 1883 overgeplaatst bij het Instructiebatal jon en beiast met het onderricht in de administratieve vakken by den Hoofd cursus, werd lïy 7 Mei 1887 werkzaam gesteld by het Dep. van Oorlog, waarna 12 Juli 1888 zyn detacheering by den intendancecursus der Krijgsschool volgde. 1 October 1883 bij het 5e reg. infanterie geplaatst, werd hy 19 April 1888—1892 ka pitein-intendant en 1 Mei 1895 hoofd der zesde afdeeling van het Dep. van Oorlog, welke functie hij 12 jaren achtereen be kleedde. 1 Juli 1905 tot majoor en 1 Juli 1907 tot lujt.-kolonel Intendant bevorderd, werd hy 1 Febr. 1909 kolonel en hoofdintendant waarop 1 Febr. 1911 zijn bevordering tot generaal-majoor volgde. 1 Mei 1914 heeft generaal-majoor De Meester, die ridder in de orde van Oranje- Nassau en in die van den Ned. Leeuw was, den dienst met pensioen verlaten. Zyn begrafenis zal morgen op Heide- rust in Worth-Rheden geschieden. NEDERLANDSCHE BIOSCOOP BOND. Het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoop Bond heeft benoemd tot voorzitter van de commissie, welke krach tens het „Nieuwe Leden- en Zakenbesluit" in het leven is geroepen, teneinde te be slissen omtrent aanvragen om vergunnin gen tot oprichting van nieuwe zaken in het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf den heer mr. dr. G. M. Greup. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam. Donderdag 26 Maart is bedoelde com missie in de bestuurskamer van het Bureau van den Bond te Amsterdam offi cieel door den voorzitter van den Neder- landschen Bioscoop-Bond. den heer D. Hamburger Jr.. geïnstalleerd. De heer mr dr. Greup heeft daarop met een kort inleidend woord ziin taak als voorzitter dezer commissie aanvaard. DE POSTVLUCHTEN. De Kievit op uitreis kwam te Ban doeng aan. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. In het gebouw van de Industrieele Club te Amsterdam, is gisteravond een verga dering gehouden, welke ten doel had de oprichting van een comité Amsterdam der Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Na een kort openingswoord van den voorzit ter der bijeenkomst den heer Gottfr. H. Crone. hield luitenant-generaal b.d. H. A. F. G. van Ermel Scherer een strategisch- politieke beschouwing over: „Nederland's veiligheid, zoowel hier te lande als in Oost- Azië". GROOTHANDELAREN IN EIEREN IN HET BINNENLAND. De algemeene bond van groothandelaren in eieren in het binnenland heeft te Utrecht een druk bezochte propaganda- vergadering gehouden. De heer L. Zyp, voorzitter van den bond, wees er op, dat de handel in zeer groote moeiUjkheden verkeert, De bond moet een beroep doen op de regeering, niet om fi- nancieelen steun, doch om een regeling van het bedryf. Uit het bedrijfsleven zelf moeten echter de noodzakeiyke en nuttige maatregelen naar voren komen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een uniforme regeling voor den verkoop van kalkeieren als neergelegd in een door het bestuur aan de vergadering voorgelegd ontwërp-contract. Aan de orde was daarna het plan der regeering om 40 millioen eieren voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Het bestuur van den bond is tegen dit plan. Het hangt nu als een factor van gToote onzekerheid boven de markt, en de Engel- sche koopers. beangst voor een instabiele markt, zouden er op ongunstige wijze op kunnen reageeren. De maatregel zou een dumpenden invloed op den verkoop van versche eieren hebben. De voorzitter stel de voor, aandrang op de regeering uit te oefenen om dit plan in te trekken. Ir. Leignes Bakhoven, vertegenwoordi ger van den minister van Landbouw, wees er op. dat het plan nog heelemaal niet uit gewerkt is. De bedoeling is eieren beschik baar te stellen in den zomer, zoodra de distributie van het vleesch ls afgeloopen. Men zou dan in de eerste plaats versche eieren, geen koellngseleren beschikbaar stellen. De heer W Wubben uit Den Haag sprak vervolgen? over ordening, de belangen van den binnenlandschen handelaar, den op- kooper en den marktopkooper, waarby hy o.m. pleitte voor de oprichting van een controle-, beter beschermingsbureau voor den geheelen eierenhandel. Vad. BOTERNOTEERING. Commissienoteering Ned. boter 30 Maart —4 April: 43 ct Der KG. VERSPREIDE BERICHTEN. Dc gewone audiénlic van den minis ter van Waterstaat zal Maandag 6 April a.s. niet plaats hebben; de eerstvolgende audiëntie is bepaald op Maandag 20 April d.a.v.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17