Help Uw Nieren LEIDSCH DAGBLAD - Vi< UIT DE RIJNSTREEK. Blad Vrijdag 27 Maart 1936 DE HEER J. A. BAKHUIZEN BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN NIEUWVEEN. Naar wij vernemen is de burgemeester Van Lcimuidcn en RJjnsaterwoude, de heer J. A. Bakhuizen tevens benoemd tot bur gemeester der gemeente Nieuwvcen, als opvolger van burgemeester J W. Geeslnk. o ALPHEN. Uitvoering „Sursum Corda". Het Chr. kinder- en meisjeskoor „Sur sum Corda" gaf onder leiding van den di recteur, den heer J. van Beek uit Woer den, in het Nut zijn jaarlijksche uitvoe ring, waarvoor groote belangstelling be stond. Geopend werd met gemeenschappe lijk zingen en gebed door den heer Beis huizen, die o.a. de behaalde successen op het concours te Naaldwijk releveerde. In gezet werd met „Sneeuwklokjes" van S. de Lange door het kinderkoor, dat zeer goed werd gezongen. Bijzonder willen wij noemen „Koos de Gymnast" van Th. v. d. Bijl. Na enkele nummers van het meisjes koor, dat hiermede veel bijval oogstte, volgden eenige speelliedjcs van het kin derkoor, die magnifiek werden uitgevoerd. Hoe mooi was bijv. „Vogeltje fuït, fuït", met de keurige costumeering, waarbij weer nieuwe vogeltjes uit den dop te voor schijn kwamen; ook „De groote toove- naar", maar niet minder „De schoonste feestdag" met den mooien solozang van jongejuffrouw Hesseltng en den kleinen zanger Westmaaas deden de aanwezigen bijzonder genieten. In de pauze werd een tombola zonder nieten gehouden. De so listen, de dames mej. G. Kerkhoven en Saton, zongen nog eenige extra nummers. Deze dames brachten ook thans mooien zang ten gehoore. De clou was het door het kinderkoor uitgevoerde zangspel „De bloeiende jaargetijden" van E. J. Daleroze. De uitvoering hiervan was boven allen lof verheven, waarbij vooral de costumeering en verlichting met de telkens afwisselende kleurschakeeringen het geheel tot een feeëriek sprookje maakten. Besloten werd met een marschliedje. De geslaagde avond, waarop „Sursum" met veel succes kan terugzien, werd gesloten door den heer v. d. Brink, die directeur,, pianist veel lof toezwaaide en tevens hierbij betrok mevr. Kerkhoven c.s., die voor de fraaie costu mes had gezorgd. Plaatsing zonnewijzer. Hedenmorgen werd in het Visserpark door de leerlingen van den Vakcursus voor jeugdige werkloozen onder leiding van den heer W. van Diest de door de cursisten vervaardigde zonnewijzer geplaatst. Een en ander is zeer fraai uitgevoerd en' werd zoowel op den cursus ontworpen als ver vaardigd. Vooral het lasch- en smeedwerk maakt een buitengewonen indruk. De zon newijzer is geplaatst op een gemetseld voetstuk in een der perken tegenover de woning van den Burgemeester. Met dit prachtige werkstuk blijkt wel duidelijk het groote nut van dezen cursus voor jeug dige werkloozen! Jaarvergadering „Samuël". Onder leiding van den heer W. Noomen hield de G. V. Jongel.ver. „Samuel" haar jaarvergadering in „Concordia". Na ope ning volgde uitbrenging der jaarverslagen. Het lid de heer E. Noomen hield een keurige inleiding over „De Schepping" en de heer D. B. Snel over „Handhaving van het recht". Het geheel werd geanimeerd afgewisseld door zang, muziek, declamatie Cn voordrachten. Ds. A. J. Wartena over „Oorlog en Christendom". Uitgaande van de ver. „Kerk en Vrede" en den Alg. Nederl. Vrouwenvredebond aid. Alphen werd in hotel „De Vergulde Wagen" een openbare vergadering ge houden. Als spr. trad op ds. A. J. Wartena van Zevenaar over „Oorlog en Christen dom". Ds. Guenther van Zwammerdam opende en herinnerde eraan dat ds. War tena een der oprichters was van „Kerk en Vrede". Na het lezen van 1 Joh. 4 en gebed herinnerde ds. Wartena in het bijzonder aan het boek „lm Westen nlchts Neues". In dit boek aldus spr. kunnen wij lezen dat men in een oorlog moet vergeten dat men mensch is, of dat men anders krank zinnig wordt. Als men dan de woorden van den Apostel Johannes die zegt „God is liefde" leest en hetgeen geschreven wordt van den oorlog, den aanval met handgranaat en bajonet, dan kan niet an ders gezegd worden, dan dat de liefde weg is. Het eenige dat over is. is de angst voor eigen levensbehoud. De toekomstoorlog zal een vliegtuigen-oorlog zijn aldus spr. Zien wij slechts naar Abessynië. Het vliegtuig om z.g. het moreel te breken. Het Chris tendom is hierin weg, maar in Christelijke kringen schijnt men dat niet te willen be grijpen. Het Christendom is verdragen en vergeven. Christendom wil zeggen een ge meenschap van menschen die elkander zoeken en elkander iets mede deelen van die vergevende en reddende liefde van Christus. En dan voelen we dat Christen dom en Oorlog onvereenlgbaar zijn. Spr. besprak de geschiedenis van Petrus, die ook zijn eigen recht wilde zoeken, doch die vergat dat Christus is Liefde. Wij moe ten zien het Lam Gods op den troon van het heelal. In Engeland werd door kerke lijke dienaren de zegen over de wapenen in den grooten oorlog afgesmeekt. En zoo deden Rusland, Oostenrijk, Duitschland etc. Men heeft opgemerkt: „welk land moet God nu helpen; zij bidden allen om de zegen over de wapenen!" Spr. herin nerde in dit verband aan een brief van Keizer Wilhelm aan zijn vrouw, aan het einde van den oorlog, waarin deze regel stond „de Heer heeft heerlijk doorgehol pen". Doch een paar dagen later werd be richt dat duizenden slachtoffers waren ge vallen. Het is een zegen uit de hel aldus spr. Waardoor is dit alles gekomen? Omdat het Christendom niet heeft geprotesteerd. De kerken hebben niet gezegd dat het „Goddeloosheid" is. Jezus Christus heeft gezegd „hebt elkander lief", maai- waar is hier de liefde gebleven? Als men ouder wordt begrijpt men wat achter den oorlog schuilt. Kerk en Vrede richt zich ook tot hen die belijdenis van geloof doen. Gij kunt Christus niet volgen met een bajonet in de hand of met het idee „nu ga ik mijn medemenschen bestoken met gifgasbom men". De oorlog van 1899 aldus spr. is een treffend bewijs van christelijke liefde. De oorlog tusschen Argentinië en Chili. Een Bisschop in Buenos Aires predikte Chris tus en er is een machtige beweging ont staan in beide landen. En het conflict is op vredige wijze door de bemiddeling van den Koning van Engeland bijgelegd. De oorlogschepen zijn omgebouwd in koop vaardijschepen en het staal der kanonnen is omgegoten in een machtig beeld, dat bekend is als „de Christus van de Andes". Spr. las het beginselprogram van Kerk en Vrede voor waarna hij er op wees, dat het noodig is, dat wij ons allen scharen achter Christus. Na gedachtenwisseling volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Elisabeth Hillegonda, d. v. Gerrit van Leersum en Cornelia den Hertog Cornelia Johanna, d. v. Theo dora Dongelmans en Johanna Maria Keij- zer Jacob, z. v. Cornells Rijswijk en Hendrika Berendina Wentink Cornells, z. v. Leendert van Vliet en Grietje van der Bijl Teunis, z. v. Cornells Ram en v. Aartje Kranenburg Gijsbertus Cor nelia Maria, z. v. Anthonius Johannes van Tricht en Maria Theresia Lodders Ja cobus Antonius Maria, z. v. Marinus Jo hannes de Heij en Johanna van Fulpen Hermina Alida, d. v. Gerrit Alblas en Ge- rarda Jacoba Zijp. Gehuwd: Maarten de Jong, 21 j. en Sophia Verboom 22 j. Cornells Dirk Blom 27 j. en Jannetje van 't Wout 27 j. Klaas Wijbenga 27 j. en Sophia Neel- tje Molenaar 23 j. Overleden: Cornells Wolfert 36 j„ ge huwd met Christiaan van Boksel Jo hannes Hilbertus Kruise 7 j„ overleden te Leiden Hendrik Meijer 89 j„ wedn. van Cornelia van den Berg. Loop der Bevolking. Gevestigd: Pieter C. Th. Uijtermerk en gezin, stationschef, Vinkebuurt 11 An- tonie van Rijn, landarbeider, Zuideinde 33 Peter Boef, landarbeider, Rietveldsche- pad 1 Jan Rademaker, landarbeider, Westkanaalweg 10 Pieter Jan Lens, gymnastiekleraar, Raadhuisstr. 44. Vertrokken: Rotterdam, Krai. Kerklaan 1, Laurens Edenburg, z.b. Almelo, Zie- kenhuisstr. 22. Cornells Meijer, colporteur Voorburg, Heerenstr. 142d, Gijsberta v. Zwieten, z.b. Den Haag, Pasteurstr. 25. Gerrit Verkerk en gezin, brievenbesteller Zwammerdam, Utr. straatweg B. 102, Hendrik van Termeij, landarb. Ter- neuzen, Westkolkstr. 22, Pieter Hulsman en gezin, koopman Alkemade C. 28, Adriana J. Vis, d.b. Nieuwkoop A. 76a. Cornelia Hoogerwerf, d.b., Stationsstr. 48 Woubrugge A 163, Gosse Linting en ge zin, landarb. Nieuwkoop 2e Middelweg, Paulus Verkade, landarb. Bodegraven, Julianastr. 8, Hendrika Th. Schaap d.b. Velsen, Mlddenduinerw'eg 83, Cornells Kleenne, landarbeider Overschie, Burg. Bossstraat 49, Johannes Gerse, winkelbed. Enkhulzen, Boerevaart 23, Gerrit Groot, magazijnbediende. Aan het politiebureau Julianastraat zijn inlichtingen te bekomen omtrent een onbeheerd gevonden damesrijiwiel. 's Avonds reed een personenauto komende van de brug bij het passeeren van een andere auto in de Bruggestraat gedeeltelijk van de rollaag vlak voor het winkelpand van den bakker de L. De wa gen, die gedeeltelijk bleef hangen, kon na veel moeite met vereende krachten weer op den rijweg worden geplaatst. Door de federatie van Chr. Jeugdver, werd in het gebouw „Jonathan" onder leiding van den heer Hoogteyllng een goed bezochte samenkomst gehouden. Als spre ker trad op de heer M. C. Fallentin v. h. NJ.V., die als onderwerp behandelde: „Maskerade" en in zijn zeer voortreffelijke rede tal van zaken voor de jeugd van tegenwoordig van belang behandelde. Onder leiding van den voorzitter den heer G. de Kruijff, vergaderde de afd. Alphen v. d. Chr. Jonge Boeren- en Tuin- dersbond in de Landbouwschool. De heer J. H. Belgraver, hield een referaat over het fokken van het Holsteinstamboekvee in de Ver. Staten in 1871 en de groote uitvoer daar heen; hoe men later overging tot het fokken van het Frlesch-Duitsche stam boekvee en later door verschillende moei lijkheden en lasten tot het Friesch-Hol- stein stamboekvee. In het algemeen gaf spr. aan het nut van het fokken van stam boekvee. Na afloop volgde een geanimeerde bespreking. o BODEGRAVEN. De jaarlijksche Stierenkeuring. Alhier had de jaarlijksche keuring van Zwartbont-Hollandsch Veeslag op de markt plaats. Keurmeesters waren de hee- ren M. C. v. Buuren te Zuidland en A. Louter te Den Haag, terwijl de keuring plaats had onder leiding van de Z.-H. Commissie voor de Stierenkeuringen. Aan gevoerd werden 16 stieren. Bekroond wer den de volgehde dieren: Tweejarigen: 2e pr. Ferdinand, van W. Boer. te Bodegraven; 3e pr. Reginus, van A. Dorrepaal. te Bodegraven; Dorus, van Th. Mouris, te Noorden. Eenjarigen: 2e pr.: Ada's Korengarster, van J. v. Zijtveld, te Alphen a. d. Rijn; 3e pr.: Frederik, van W. Boer, te Bodegra ven: Bernard, v. A. J. de Jong, te Hazers- woude. Eervolle vermeldingen: Kees, z. v. J. H. v. Leeuwen, te Nieuwveen Wodan Jan V, van H. C. Kroft te Alphen a. d. Rijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Willemina. d, v. M. Bikker en T. J. Kaptein Dirk, z. v. J. Blijleven en B. Kroon Elizabeth, d. v. A. E. v. Leeu wen en E. Versteeg. Ondertrouwd: J. Müller 28 j. en C. v. Ingen 25 j. G. J. Weekhout 25 j. en C. v. Ingen 24 j. Getrouwd: L. Jansen 25 j. en A. C. Sluijk 26 j. Overleden: J. M. v. Kippersluis 2 m. G. Streefland 72 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. J. de Jong. bakkersknecht v Nieuwveen P. Kroone, landarbeider, v Willeskop M. Fokker, z.b. v. Nieuw koop P. Th. M. v. Velsen, dienstbode van Leiden. Vertrokken: R. v. Da, boomkweeker, n. Zwammerdam M. Kasius en gezin, koopman, n. Langeruigeweide. De werkzaamheden in de Noordstraat. De aannemers van het werk in de Noord straat zijn begonnen met de werkzaam heden, n.l. met het graven van een smalle sleuf langs de Noordelijke trottoirband van de Noordstraat. Daarin moet het hoofdriool komen voor de rioleering van geheel de Noordzijde. Dat komt tot onge veer 2 M, diep te liggen. Dit werk is echter een geduchte hinderpaal voor het drukke verkeer door deze toch al niet breede straat. Er is dan ook dag en nacht politie aanwezig om het verkeer te regelen. Het nemen van de hoek Brugstraat-Noordstr. is voor een groote vrachtauto thans niet mogelijk, zoodat deze eerst moeten worden geleid in de tegenovergestelde richting, de Kerkstraat in en dan op de Markt keeren, om vervolgens rechtuit de Kerkstraat uit en de Noordstraat in te rijden. Waar bo vendien de straat zóó smal geworden is, dat maar één auto tegelijk passeeren kan, is het natuurlijk af en toe een heele puzzle om het verkeer van drie kanten behoorlijk te leiden. Temeer daar het verkeer thans extra druk is door de afsluiting van den Haastrechtschen dijk, die anders een groot deel van het verkeer RotterdamUtrecht tot zich trekt. Jcugdlanddag van Ger. Jeugdvereenigingen In een vergadering van afgevaardigden van Geref. Jeugdvereenigingen uit Noord- Oostelijk Zuid-Holland, is besloten een Jeugdlandddag te houden in Augustus van dit jaar op een terrein ln onze gemeente. Geraamd wordt dat ongeveer een 100-tal jeugdvereenigingen daaraan zal deel nemen. Gevonden: 1 Zondagschoolboekje en een zilveren armband. o BOSKOOP. Raadsagenda. De Raad komt Maandag a.s des nam. t.e 7 uur bijeen. 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 17 Februari 1936 en 6 Maart 1936. 3. Inge komen stukken. 4 Mededeelingen. 5. Voor stel tot intrekking van het uitbreidings plan voor Boskoop. 6. Voorstel tot vast stelling van bebouwingsvoorschriften voor het gemeentelijk bouwterrein. 7. Voorstel tot vaststelling van voorgevelrooilijnen voor het bouwterrein der gemeente, gele gen tusschen de Julianastraat/Émmakade en de Boezemlaan. 8. Voorstel tot onbe woonbaarverklaring van de woning, plaat selijk gemerkt Badhuisweg 8. 9. Voorstel lot opheffing van de commissie van plaat selijk toezicht op het lager ofiderwijs 10. Voorstel tot wijziging der politieverorde- ning-1925. 11. Voorstel tot gesloten-verkla ring van het niet-verhoogde deel van dé Dorpstraat W.Z. tusschen de Koninginne weg en de Bootstraat. 12. Voorstel tot het verleenen van bijdragen aan het borgstel- lingsfonds voor Gouda en Omstreken. 13. Voorstel tot wijziging der gemeentc-be- grooting, dienst 1935. 14. Voorstel tot wijzl. ging der gemeente-begrooting, dienst 1936 15. Rondvraag. Vergiftiging? Van het gezin van de familie v. d. V., wonende aan het Reijneveld. werden mej. v. d. V., alsmede twee kinderen na het middagmaal ernstig ongesteld. Zij hadden krampen in het lijf en hevige brakingen, zoodat doktershulp moest worden ingeroe pen. Thans zijn de patiënten weer zoover hersteld, dat gevaar als geweken kan wor den beschouwd. Zeer waarschijnlijk is een en ander veroorzaakt door het gebruik van spercieboonen uit de bus. De heer v. d. V., die niet van de boonen heeft ge geten, mankeerde niets. Ook het tafelzilver terecht. Eenigen tijd geleden werd uit het hotel „Klaassen" alhier, een heerenhoed, 'oene vens eenig tafelzilver ontvreemd. Zooals wij meldden, werd de hoed te Leiden, bij een kellner, die in het hotel alhier had gewerkt, in beslag genomen. Thans is ook het zilverwerk opgespoord, zoodat dit aan den heer Klaassen ter hand kon worden gesteld. Geslaagde ontspanningsavond voor Werkloozen. Op initiatief van een viertal plaatselijke vereenigingen n.l. de Harmonie „Excelsior" de gym.- en turnver. „Hou Vast", de zang- ver. „Zang zij onze Leus" en de Arb. geh.- onth.ver. „Den Zwakke tot Steun", had in het gebouw „Flora" voor de Boskoopsche werkloozen een z.g. „bonte avond" plaats die uitstekend geslaagd kan worden ge noemd. Deze vereenigingen hebben elk voor zich een uitstekend verzorgd progeramma uit gevoerd. De zaal was geheel bezet. Men heeft een onvergetelijken avond gehad! Zijn twintigste redding! De dienstbode van mevr. D. geraakte ongemerkt in de diepe wetering langs den Laag Boskoopsche weg. Daar zij niet kon zwemmen, verkeerde zij spoedig in ver drinkingsgevaar. Gelukkig passeerde daar juist de heer B. Bunschoten, lid der Bosk. Reddings brigade, die het meisje behouden op den v/al wist te brengen. De heer B. verrichtte hiermede zijn 20e redding! Voor Zondag 29 Maart, zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door dr. F. du Buy, telef. 40. KOUDEKERK. Sluiting der Schietoefeningen. In de O.L. School alhier werden in tegenwoordigheid van Burgemeester Kwint en ds. Odé de wekeljjksche schietoefenin gen van het afgeloopen winterseizoen be ëindigd met een schietwedstrijd De uit slag luidde: le pr. J. B. C. Hogenes 97 p.; 2e prijs N. Vergunst 96 p.; 3e prijs C. van Veen 96 p.; 4e prijs N. de Jong 96 p.; 5e pr. C. de Wit 95 p.: 6e prijs A. v. d. Voorst 94 p.; 7e prijs A. Paling 93 p.; 8e prijs Jac. v. d. Velde 93 p.: 9e prijs A. Hogenes 92 p.; 10e prijs J. Dalebout 92 punten. Na afloop werden de prijzen door den burgemeester uitgereikt, die de trouwe schutters welkom heette, alsmede ds. Odé en de leden van de B.Vi.. alhier de heer W. A. v. d. Dool, alsmede de Instructeur T. Molema. In het bijzonder wensbhte spr. Door slechte werking ven de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duiieligheid, Verlies van Energie. Krampen, Branding. Cyste* voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geelt, gegarandeerd, in dagen volledige voldoening, ol U krijgt Uw geld terug. Neem Cyslex, Uw apotheker of drogist heeft net. 6551 tfngez. Med.) geluk den winnaar- van den wisselbeker, den heer J. B. C. Hogenes en sprak daarbij den wensch uit, dat deze een volgend seizoen zijn eigendom mag worden. Met een driewerf hoera op H.M. de Koningin werd deze gezellige avond gesloten. A.s. Dinsdag zal er een collecte langs de hulzen worden gehouden, teneinde uit de opbrengst enkele Jeugdige werkloozen de gelegenheid te geven 8 weken normalen arbeid te doen verrichten. Nabij het Prinsenschouw had een botsing plaats tusschen de wielrijders J. M. en J. S. uit deze gemeente. Eerstge noemde, die in woesten vaart links van den weg reed, veroorzaakte dit ongeval, dat nog goed afliep. Beiden bekwamen eenige ontvellingen en een beschadigd rijwiel. o LEIDERDORP. Propaganda-avond der B. V. L. De pl. Commissie van de B. V. L. hield een propaganda-avond in „Irene". De voorz. Burgemeester Brug opende en wees er op dat in den laatsten tijd wel ver scheidene personen tot den plaatselijken B. V. L. waren toegetreden, doch dit aan tal kon nog grooter zijn, vandaar het hou den van een propaganda-avond. Spreker was kapt. G. F. Boulogne, secr. van den Nat. Landstorm Commissie. Deze herinnerde aan het woord van minister Colijn die zeide, dat de B. V. L. was gebo ren uit den nood der tijden. Spr. wees op de toestanden die heerschten na het ein digen van den wereldoorlog in landen als Rusland. Oostenrijk-Hongarije en Duitsch land en noemde daarbij de namen van Lenin, Bela Kun en Max Hölz. Ook in ons land scheen het in dezelfde richting te zullen gaan. Het leger was reeds grooten- deels gedemobiliseerd, toen ook hier van verschillende zijden werd getracht revolu tie te verwekken. Uit alle deelen van het land, speciaal uit Friesland en Limburgers boden zich toen vrijwilligers aan om de re geering te steunen. Deze spontane daad van pas met groot verlof gegane soldaten was voor de regeering aanleiding de B.V.L. op te richten. Volgens spr. omvat de B.V.L. thans 84000 verdeeld over 1300 afdeelingen. Met een opwekking tot toetreding bij de B. V. L. die ook in onze dagen geldt als een voorbehoedende kracht, besloot spr. zijn luid toegejuichte rede. Aan den adj.-onderoff. J. N. R. v. Maarle werd door den voorz. het mobilisatlekruis met diploma uitgereikt, zulks in hoofdzaak wegens zijn verdiensten voor de Plaatse lijke B. V. L. Overste van Hoogenhuyzen, die mede aanwezig was, verrichtte op verzoek van den voorz. de prijsuitreiking aan de win naars van de schietwedstrijden. De heer C. Spaanderman van Leiden gaf enkele voordrachten, die zeer in den smaak vielen. Voor de muzikale afwisseling zorgde de Chr. muziekvereeniging Symphonia van Leiden. Zij deed dit op uitstekende wijze onder leiding van haren directeur den heer J. Plu. Het geheel was een zeer geslaagde avond. De opkomst was uitstekend. Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesvereeniging Genoemde kiesvereeniging hield de jaar vergadering in het Lokaal der Ned. Herv. Kerk. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 121 vers 1 opende de voorz., de heer C. de Graaf Wzn. met gebed, en las Matth. 6. Hierna werden door secr. en penn. de jaar verslagen uitgebracht. Uit het verslag van den laatste bleek dat het vorig jaar een klein batig saldo heeft opgeleverd. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de beide aftredenden, de heeren P. v. d. Kwaak en M. van Winkel, werden her kozen. Hierna volgde een bespreking van de agenda der Algemeene vergadering. Na rondvraag werd gezongen Gez. 55 1, waarop de heer R. v. d. Hoek met dank gebed sloot. De heer E. J. Sparrius, volontair ter secretarie alhier is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot 3den ambtenaar ter secretarie te Voorschoten. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Johannes Wijfjes, oud 81 j. Ingekomen: H. G. Lubbers van Losser; J. Hogervorst en gezin, van Ter Aar; M: K. Kok, van Koog a. d. Zaan. Tegen den heer P. S. is proces-ver- baal opgemaakt wegens het betrekken van electrische stroom buiten den meter om. In Café Schreuder had de afslag plaats van een woonhuis, en een perceel weiland van den heer J. Dompeling. Per ceel I stond in bod op f. 150.en werd af gemijnd op f. 300.—. Perceel II stond in bod op f. 500.en werd afgemijnd op f. 50.Gecombineerd stond het in bod op f. 1000.en werd afgemijnd op f. 150. Derhalve werd de koopsom f. 1150. o NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Overleden: J. van Donk, 72 jaar, weduwe van J. de Beer. Motorvaart in de Ziende. Sinds jaar en dag is van verschillende kanten pressie uitgeoefend om te beletten dat met mechanische kracht gevaren wordt in de Ziende, omdat de berm van den Ziendeweg ondermijnd zou worden. Het bestuur van den Polder Nieuwkoop en Noorden waarin de vaart ligt, heeft zich hiertegen steeds metkracht verzet^ Naar wij vernemen hebben thans oolf Ged. Staten bericht gezonden, dat geen termen hiervoor aanwezig worden geacht. Men hèeft zich aan te passen aan de eischen van het leven, in dit geval aan de eischen van het huidige moderne verkeer. Het collectief Arbeidscontract. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. Verhaar werd een ledenvergade ring gehouden van den L.T.B. Behandeld werd een voorstel van de verschillende organisaties van werkgevers en werknemers ln het land- en tuinbe- drijf om te komen tot een collectieve ar beidsovereenkomst, welk voorstel na uit voerige bespreking werd aanvaard. Het loon van de vaste arbeiders werd bepaald op f.17 p. w. met 4 vrije dagen p. j. en voor de losse arbeiders op 25 ets. per uur, in den hooibouw op 30 ets. per uur. De plannen inzake den Rijksweg, Het bericht der K.N.A.C., over het tracé van den Rijksweg Bodegraven—Amster dam heeft alhier zeer bizonder de aan dacht getrokken. Indertijd is er alhier sterk voor geijverd, dat niet zou doorgaan het plan om den weg te maken achter het dorp om, voornamelijk met het oog op de vele wegen, welke alsdan in deze ge meente doorkruist zouden worden. Nadien werd dit aanvankelijke plan gewijzigd en zou de weg gelegd worden via het Meije- dorp met een viaduct over den Noord- schen Weg even voorbij de Hoogt. Thans zouden de tracé's Bodegraven Amsterdam en Utrecht—Amsterdam ge combineerd worden en elkaar opvangen nabij Waverveen. Zou dit plan doorgaan, dan zou de weg dus niet over onze ge meente, doch over het dorp Noorden ko men. De weg zou dan in schuine richting uit Bodegraven komende, getraceerd wor den door Achttienhoven en/of door Noor. den. Vast staat er echter nog niets. o NOORDEN. Ongevraagd is niet immer ongeweigerd. Reeds lang werd verwacht, wat nu ge beurd is. De schilder M. V. had indertijd een werkplaats gebouwd aan den weg zonder in het bezit te zijn van een daar toe vereischte bouwvergunning. Blijkbaar voorzag hij, dat op dit terrein geen ver gunning verleend kon worden; daarom vroeg hij maar niets en ging hij stil zijn gang. Een proces-verbaal volgde, een vonnis van den kantonrechter eveneens en daar bleef het aanvankelijk bij, althans zoo scheen het. De politie dacht er echter anders over. Het gebouw was daar weder rechtelijk geplaatst, het delict stond vast en dus was wegruimen nu de boodschap. Onze schilder voelde hier niets voor, richtte naar links en rechts allerlei ver- toogen, tot de twee gemeenteveldwachters verschenen met een timmerman om het gebouwtje neer te halen. Begrijpelijkerwijs trok dit de belang stelling van Noordens ingezetenen. Zoo was dan na ongeveer een uur het gebouw van zijn standplaats verdwenen en trok het publiek weer af. o ROELOFARENDSVEEN. Tuberculosebestrij ding. Op uitnoodiging van de besturen der vereen. Wit-Gele Kruis, Groene Kruis en T.B.C.-bestrijdlng onder het vee werd een vergadering gehouden van melkslijters uit •deze gemeente. De heer de Koning sprak een kort woord daarbij wijzende op het vele werk dat de T.B.C.-bestrijding en het Wit-Gele Kruis in de laatste jaren heeft gedaan. Waar een der oorzaken van tuberculose is gelegen in de besmetting van de melk, daar is op initiatief van den burgemeester een com missie gevormd uit de drie voorgenoemde lichamen, ten einde met medewerking van het publiek de noodige maatregelen te treffen ter bestrijding van de zoo gevreesde ziekte. Dr. v. d. Bijl zette de besmettings gevaren van de melk, en tevens de midde len óm haar te bestrijden, uiteen. De heer v. d. Berg behandelde het veterinaire ge deelte en besprak de overbrenging van de tuberculose door de melk en hetgeen door den veeartsenijkundigen dienst wordt ge daan om de tuberculose onder het vee te bestrijden. De heer v. d. Byi zette uiteen de werkwijze van de commissie. Nadat enkele vragen waren behandeld, volgde sluiting. o WADDINXVEEN. Huui-verlaging. De huurprijzen van de huizen van de woningbouwver. „Waddinxveen" zullen met ingang van 30 Maart a.s. met onge veer 15°/o worden verlaagd De huurders die evenwel achterstand hebben met de betaling van de huurpenningen, zullen van deze verlaging niet profiteeren. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, D. van A. Heeren en L. Moerkerken Jannetje Cornelia, D. van A. van der Graaf en M. L. van der Wolf Adriaan Johannes, Z. van D. M. Quist en C. Dekker Neeltje, D. van M. Blonk en M. de Pater. Overleden: Clazina Adriana Veerman 56 jaar. Ondertrouwd: Jan Verheul en Trijntje Donker. De heeren J. Berghuis en C. Jongen burger zijn gekozen tot leden van het bestuur van de Ver. Chr. Nationaal School onderwijs. De machinale houtbewerker van E. kwam in de fabriek van de firma K. tij dens zijn werkzaamheden met zijn hand in de houtbewerkingsmachine. Drie vin gers werden gedeeltelijk afgerukt. Hij werd overgebracht ter verpleging naar een ziekenhuis in Gouda. De vanwege het Chr. tehuis voor blinden ..Sonneheerdt" te Ermelo georga niseerde collecte door middel van ver koop van mattenkloppertjes heeft opge bracht f. 68.18. Een woord van dank aan de milde gevers en aan de collectanten, die onder leiding van mej. Ketting dit re sultaat wisten te bereiken, is hier zeer ze ker op zijn plaats. De. bouwverordening dezer gemeente is door Ged Staten goedgekeurd. Zij zal met ingang van 1 April a.s. in werking treden. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen den melkhandelaar H. v. d K. alhier, wegens beleediging van den gemeentewerkman J. de J. 3—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15