IN AFWACHTING VAN HET DUITSCHE ANTWOORD. 77rte Jaargang ZATERDAG 21 MAART 1936 No. 23310 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE- PRIJSVRAAG STADSNIEUWS. Het accoord der Locarno-mogendheden komt overeen met de gisteren van Fransche zijde ge geven lezing. In hun parlementen hebben Eden, van Zeeland en Flandin een verklaring afgelegd. Hitler's rede te Hamburg wettigt de voor spelling dat Duitschland de voorstellen zal afwijzen Het antwoord is echter nog niet gegeven. „Eerste Nederlandsche" IM. NO OM EN T00NEEI NIEUW/ Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. J>er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2;35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Op bladzijde 2 van het tweede blad van dit nummer kondigen wij de adver tentie-prijsvraag, welke zal voorkomen in ons blad van Dinsdag 24 Maart a.s. aan. DE DIRECTIE. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN MR. H. G. GORDON. Hedenmorgen om half twaalf vond üi allen eenvoud op „Rhljnhof" de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer mr. H. G. Gor don, in leven advocaat en procureur hier ter stede, die dezer dagen op 81 Jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op mr. P. E. Briët, als vertegenwoordiger van de Orde van advocaten bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, mr. E. J. M. H. Bolsius, advocaat en procureur, mr. F. H. v. d. Tas, advocaat en procureur, mr. E. J. Spier, allen alhier en ds. H. v. Ewijk uit Kedichem. De heer Van Dobben, uit Haarlem, een zwager van den overledene dankte alle aanwezigen voor de betoonde belangstel ling. Aan het graf werd niet gesproken. ONTSPANNINGSAVOND IN „ENDEGEEST Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van „Endegeest" voor de patiënten der gestichten een ontspan ningsavond met vroolijk karakter gegeven, waaraan medewerkten het muziekgezel schap „Fraiiz Schweitzer", directeur A. Brunt en de Liedertafel „Sebastiaan Schaffer", dir. A. Martijn, onderafdelin gen der St. Josefs-Gezellen-Ver. alhier. Een gevarieerd programma werd op Uitmuntende wijze ten gehoore gebracht. De Instemming der aanwezigen bleek uit hartelijk applaus. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier ves tigt de aandacht op het navolgende: Alvorens een advertentie-overeenkomst te sluiten met Heyman Isaak Swart, ge boren te Haarlem 6 Febr. 1906, reiziger, wonende aldaar Leidsche Vaart 90, voor de door dezen persoon uit te geven sport programma's van voetbalvereenigingen, geeft de Commissaris van Politie te Haar lem belanghebbenden ernstig in over weging hierover inlichtingen te vragen aan het bureau van politie aldaar, afdee- ling Recherche. Ook ln Leiden heeft genoemde persoon getracht zijn slag te slaan. MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN. Een belangrijke stap voorwaarts. Op 16 dezer is als zuster voor maat schappelijk werk in de Ziekenhuizen in dienst van bovengenoemde Vereeniging getreden mej. G. Corver, die op dit gebied elders reeds een uitstekenden naam ver worven heeft. Met haar is nu het onmisbare contact gevormd tusschen de patiënten der ver schillende Ziekenhuizen en de maat schappij, waardoor het streven der Ver eeniging: „de maatschappelijke belemme ringen onder de oogen te zien, die een op neming. herstel of ontslag van zieken in den weg staan en deze zooveel zulks mo gelijk Is uit den weg te ruimen", met kracht kan worden bevorderd. Reeds maakte zuster Corver haar op wachting bij verschillende autoriteiten en besturen van vereenigingen op sociaal gebied, alsmede bij de directies der Zie- keninrichtingen en het was merkwaardig te vernemen met hoeveel blijdschap, ja met hoeveel enthousiasme hier en daar haar komst werd begroet. Zuster Corver zal dagelijks spreekuur houden in het Academisch Ziekenhuis des namiddags van 1.303 uur en is daar ook telefonisch bereikbaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid, op proefschrift getiteld: „Eeni- ge beschouwingen over het geldverkeer in de inheemsche samenleving van Nederl.- Indië, de heer P. Bakker, geboren te Bloe- mendaal. Geslaagd voor het doctoraal examen In disch Recht de heer A. Eichholtz (Den Haag)voor het candldaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer W. R. Engel- beits (Den Haag); voor het doctoraal ex. Geschiedenis mej. E. Sohn (Rotterdam) en voor het doctoraal examen Romaansche letteren mej. M. Altmann, Rotterdam (cum laude). VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voor,iaars-leden ver gade ring. In hotel „den Burcht" heeft de Verhuur- dersbond voor Leiden en Omstreken on der leiding van den voorzitter, den heer J. Zitman de voorjaars-ledenvergadering gehouden. Nadat de notulen van de laat ste ledenvergadering waren goedgekeurd, kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer P. T. de Jong aan de orde. Uit dit jaarverslag vermelden wij, dat op 12 Juli het 40-jarig bestaan van den Bond werd herdacht en dat gelijktijdig het nieuwe Bondsgebouw aan de Oudevest in gebruik werd genomen. De groote belang stelling van autoriteiten, bevriende bon den en zustervereenigingen alsmede van de leden heeft doen zien, dat de Verhuur- dersbond een organisatie in Leiden en Omstreken Is, welke noode voor de Volks huisvesting gemist kan worden. Op 10 Juli werd door den Nederland- schen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers het jaarlijksch Con gres te Leiden gehouden, waarvoor groote 'belangstelling bestond. Talrijke congres sisten waren gekomen naar den Burcht, alwaar de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen de welkomstrede uit sprak. In het bestuur kwam geen wijziging. Aleen werd in een vacature voorzien door de benoeming van den heer B. Huur man Jr. In zake de Straatbelasting wer den aan den Raad van Leiden twee reques- ten gezonden, welke gedeeltelijk succes hebben gehad. Met de directie van de Lichtfabrieken en met het bestuur van de Leidsche Installateurs-Vereeniging werd gecorrespondeerd en bespreking gehouden over een ongerief, waaraan huurders zich schuldig maakten. Deze aangelegenheid werd naar genoegen met partijen geregeld. Naar aanleiding van ingekomen bezwaren omtrent de tarieven van waterievering. enz. door de Leidsche Duinwater Mij. werd een commissie benoemd, die in een rap port de grieven heeft vastgelegd. Dit rap port was aan het einde van het vereeni- gingsjaar nog bij het bestuur in studie. De commissie van advies, die wekelijks bijeen komt om adviezen te geven in huur- en huisaangelegenheden, gaf 174 adviezen. In enkele gevallen van hypotheek-moei lijkheden wist de commissie door ver leende adviezen het executeeren van eigen dommen te voorkomen. Het kantoor van den Bond behandelde 677 klachten. Aan huurders of onderhuurders, die een woning wensohen te huren, werden 1532 toe stemmingsbriefjes uitgereikt en aan oude huurschuld werd voor de leden f. 1415.11 geïnd, waaronder schulden van 10 en 20 jaar oud. In het huizenregister waren 6366 woningen ingeschreven. De heer J. H. Buijs nam, nadt hij 6 jaar als inspecteur bij den bond op de meest eervolle wijze werk zaam was geweest, afscheid van zijn werk kring en werd als inspecteur-administra teur opgevolgd door den heer J. W. Smidt. Het jaarverslag werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De balans en de verlies- en winstreke ning over 1935 werden, nadat de penning meester, de heer J. van der Steen, de cij fers had toegelicht en het décharge-rap- port van de Kascommtssie was voorge lezen, vastgesteld. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren J. Zitman, H. D. van Weizen, J. de Lange, B. J. Huurman Jr. en N. A. van Zijp. werden bij enkele oan- didiaatctelling herkozen. In de vacture, ontsaan door het bedianken van den heer H. van Leeuwen, werd voorzien door den heer C. G. J. van Alkemaöe Jr. tot be stuurslid te benoemen. De voorzitter zegde den heer H. van Leeuwen dank voor het werkzaam deel, hetwelk hij gedurende de zes jaren van zijn bestuurslidmaatschap, in het bestuurswerk heeft gehad. Den heer C, G. J. van Alkemade Jr. wenschte hij geluk met zijn benoeming tot lid van het bestuur, te meer, omdat hij te Noordwijk woonachtig, mag worden beschouwd als de vertegenwoordiger van het groot en groeiend aantal leden, dat de bond in deze gemeente heeft. Opnieuw kwamen klachten naar voren over de hooge tarieven van de watervoor ziening en bovendien over de hooge kosten voor het maken van waterputten, welke worden voorgeschreven in woningen, die tijdelijk door verzegeling worden afgeslo ten van de waterievering. Het maken hier van zou niet direct noodlg zijn maar door 'n beambte worden voorgeschreven, voor het geval, dat in latere tijden een watermeter cioodig zal worden geacht. Het bestuur zegde toe, spoedig in een gedocumenteerd request de verschillende grieven aan de directie van de Leidsche Duinwater Mij. kenbaar te zullen maken. De vergadering sprak groote teleurstelling uit. omdat de reductie-bepaling van de Straatbelasting voor het 12 maanden leeg staan van wo ningen, volgens de aanslagbiljetten eerst zal gaan tellen van 1 Januari j.l. Uit de Jaarverslagen over de gehouden raadszit tingen, waarin het verzoek van den Ver- huurdersbond werd behandeld, alsmede in het prae-advies van B. en W„ had men zulks niet gelezen. De voordeelen van het inschrijven van woningen in het Weerstandsfonds van den Nederlandsche Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers, in deze onzekere tijden, werden besproken, vooral nu het verlaagd tarief geen bezwaar meer kan zijn. Daarna werden verschillende verplichtingen en rechten van huurders en verhuurders uitvoerig uiteengezet, waarbij de chef de bureau gelegenheid kreeg, den leden te herinneren aan hun verplichting om alvorens tot het verhuren van eigen dommen over te gaan, den huurder eesrt een toestemmingsbriefje aan het bonds- kantoor te laten halen. Zonder geldig toe - stemmingsbriefje mogen de leden niet verhuren! In zake het nieuwe Wetsont werp op de Vaste lasten, werd den leden aanbevolen de artikelen hierover in het Bondsorgaan goed te lezen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. BEROEPEN AANGENOMEN. Onze stadgenoot, de heer W. H. Beeken kamp, candidaat in de theologie, die een toezegging van beroep ontving van de Herv. Gemeente te Heinenoord (vac.-mr. E. D. G. van der Horst) heeft dit beroep aangenomen, nadat hij door het Provin ciaal Kerkbestuur van Overijssel was toe gelaten tot de evangeliebediening in dat gewest. In Mei zal Heinenoord vacant komen. Kort daarop hoopt de heer W. H. Beeken kamp dan zijn intrede te doen. De heer J. Thomas, alhier, candidaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Boxum (Fr.) aangenomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Apotheek G. F. Reyst. Steenstraat 35, Leiden. Door het overlijden van den vennoot G. F. Reyst, is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt thans voortgezet door H. J. Reyst, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Hotel De Zon, Dorpsstraat B. 151, War mond; hotel, café, restaurant annex slijterij. Uittredend eigenaar C. Papöt, dd. 1 April 1936. Nieuwe eigenaar C.E. Papöt, Warmond, Te Amsterdam is geslaagd voor het examen medisch gediplomeerd voetdes- kundige-pedicure, afgenomen door het Ned. Genootschap tot bevordering der voetverzorging de heer O. Bayer alhier. RECLAME. 647 Als ge vrouw en kinderen hebt voor wie gij arbeidt en zorgt, is voor U de ideale vorm van levensverzekering te vinden in de Familie-polis van de Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a LEIDSCHE SCHOUWBURG. K.V. „LITTERIS SACRUM Tournee Louis Davids, Jan Musch. Het was een goede gedachte van het Litteris-bestuur één avond van het jubi leumfeest te besteden aan de z.g. Kiein- Kunst, hoe paradoxaal deze aanduiding op zich zelf eigenlijk ook is. En wie was daarvoor dan eerder aangewezen dan Louis Davids? Nog steeds weet „de kleine man" met zijn liedjes uit het rijpe volle leven, de snaar te treffen, waarop ons volk zoo gemakkelijk reageert. Het zijn van die treffende rake flitsen uit de meest uiteen- loopende lagen onzer maatschappij, vol kleur, van de meest onverwachte wendin gen. getuigend van een scherpen kijk op hetgeen er rondom ons gebeurt en tevens van een ironischen humor die ons zonder te kwetsen den lachspiegel der werkelijk heid voorhoudt. En op leuke wijze weet hij deze levensliederen te ianceeren. Zoo een voudig schijnbaar, dat de vraag rijst, of ieder het niet zou kunnen.Maar, o wee de practijk! Van het gezelschap dat hij medebracht op jolige en geestige wijze introduceert Louis Davids zijn medewerkers! willen wij in de eerste plaats noemen Dora Gerzon. Welk een expressie weet zij te leggen in de navrante Duitsche liederen, die zij brengt. Het behoort ongetwijfeld tot het beste, wat in dit genre wordt gegeven. Het deed ons terugdenken aan de roem volle jaren van den nog altijd onvolprezen Pisuisse en aan Enka Mann ">'s Pfeffer- mühle. Met een enkel gebaar wordt soms 'n algemeene waarheid gedemonstreerd Bo vendien beschikt zij over een helder, forsch en voldoende buigzaam orgaan. En dan was er Jan MuschEer lijk gezegd, wij hebben hem maar heel matig kunnen apprecieeren. Dit kunst genre ligt hem niiet, het is alles te gefor ceerd. Alleen wanneer hij „tooneel" kon geven, zooals in zijn „C'est la vie" van een Belg, ja dan flonkert opeens zijn ras talent in volle kracht. Doch overigens doen we er liever het stilzwijgen toe. Laat ons hopen, dat deze tooneelspeler, die be hoort tot het beste wat ons land op dit gebied kan opleveren, spoedig weer zijn plaats kan hernemen daar waar hij thuis Ihoort! Het was schrijnend zoo'n talent hier te zien kwijnen. Het programma werd opgevuld met een paar vlotte tooneel-scènes zonder eenige prestatie, zelfs op het flauwe af, doch dat neemt men op zoo'n avond als deze op den koop toe! Een uitstekend bezet 'huis heeft zich kostelijk geamuseerd en daarvan op overtuigende wijze bewijs geleverd. Hedenavond de reprise. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames A. L. Eybergen (Rotterdam) en K. J. Polak (Leiden). Jhr. dr. J. J. von Schmid, privaat docent aan de Universiteit hier ter stede zal op Woensdag 25 dezer op uitnoodiging van de rechtsfaculteit in de Universiteit van Brussel in het Nederlandsch een le zing houden over: De beteekenis van de Utopieën van staat en maatschappij voor den tegenwoordigen tijd. Tot leden van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van nijverheidsonder wijs, gemerkt Nb, Nc, No, Np. NI, NIII en de aanteekening op de akte NIII. zoomede voor het getuigschrift, bedoeld in artikel 38. eerste lid, der Nijverheidsonderwijs wet zijn o.a. benoemd de heeren P. van der Leeden, ir. Jos. M. Rademaker, dr. W. Tuijn en dr. E. C. Wiersma, allen alhier. Het Bestuur van de „Vereenigde Faculteiten van Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte van Leidsche Studenten", voor het jaar 19361937, is als volgt samengesteld M. J. A. S. Gerke, praeses; mej. A. M. Wiirtz, ab-actis; E. Pillis, quaestor; J. H. Delgorge, ass. I; Tjioe Bian Hing, ass. II; P. A. Djojokoesoemo, ass. HL BINNENLAND. De crisisheffing op koffie; bezwaren van het café- en restaurantbedrijf (Bin nenland, 2e Blad). De inkrimping van het binnenlandsche luchtverkeer: een tegenvaller voor Eind hoven (Binnenland, 2e Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad), Zware brand te Dreumei en ernstige wanordelijkheden (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Dinsdag teekening van een Vlootverdrag tc Londen (Buitenland, le Blad). De conferentie van drie te Rome (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Vlootvraagstuk. Volgens mededeelingen van ambtenaren van het Amerik. departement van buiten- landsche zaken, zal het vlootverdrag. dat a.s. Dinsdag te Londen onderteekend wordt uitsluitend de bewapening ter zee betref fen en de programma's voor vloot-aan- bouw bevatten. Het verdrag zal ondertee kend worden door de Vereenigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk, maar zal openblijven voor elk land. dat thans of in de toekomst wenscht toe te treden. Na de onderteekenin? zal de Amerikaansche de legatie terugkeeren. ITALIË. De besprekingen van drie te Rome. Schuschnigg, Berger-Waldenegg, Gömbös en Kanya zijn gistermiddag te Rome aan gekomen. Zij werden op het station ont vangen door Mussolini, den minister van landbouw Rossoni, den onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken Suvich, de voorzitters van Senaat en Kamer en den Oostenrijkschen en den Hongaarschen ge zant. Ook waren op het station vele leden van de Oostenrijksche en de Hongaarsche ko lonie te Rome aanwezig, die de ministers levendig toejuichten. De Oostenrijksche en de Hongaarsche ministers gingen direct na hun aankomst naar hun hotels. OOSTENRIJK. De restauratie van de Habsburgers. Naar Havas uit Londen verneemt, zijn 20 Engelsche Lagerhuisleden voornemens binnenkort een motie in te dienen van den volgenden inhoud: „Het Huis is van oordeel, dat het recht der naties om zelf over hun lot te be schikken het recht inhoudt een monarchie te vestigen en bevestigt ten aanzien van Oostenrijk het beginsel, dat deze natie niet zou mogen worden onderworpen aan tus- schenkomst of druk van een andere natie of groep van naties, doch in de gelegen heid zou moeten worden gelaten zijn natio nale verlangens te verwezenlijken." ROEMENIË. Arrestaties in de Dobroedzja De politie heeft in de Dobroedzja 56 personen van Bulgaarsche afkomst gear resteerd onder beschuldiging van omwen- tejingspogingen. UIT HET VERRE OOSTEN. De Japansch-Chineesche betrekkingen. De Japansche ambassadeur in China, Arita. die begin April te Tokio terug ver wacht wordt, heeft gisteren met den Chi neesehen minister van buitenlandsche za ken, Tsjang Tsjoen voor de vierde maal een onderhoud gehad. Na afloop van dit onderhoud is een communiqué gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat tusschen Arita en Tsjang Tsjoen een vrije en open hartige gedachtenwisseling heeft plaats gehad, met het doel de komende bespre kingen ter herziening van de betrekkin gen tusschen Japan en China te verge makkelijken. Het communiqué voegt hier aan toe, dat de besprekingen van veel nut zijn geweest voor een beter begrijpen van de wederzijdsche standpunten, of schoon nog niet op alle punten overeen stemming is bereikt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1