DIGESTIF R Duitschland door den Volkenbondsraad veroordeeld. Eet en drinkt wat ge ABDIJSIROOP De Locarno-mogendheden zijn tot overeenstemming gekomen PASTILLES 774te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Maart 1936 Derde Blad No. 23309 Engeland en Frankrijk keuren het accoord goed. DE 00RL0GJN ABESSYNIE. PARLEMENTAIR OVERZICHT Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte O In besloten zitting werd gisteren bepaald dat de Volkenbondsraad 's middags zou stemmen over de FranschBelgische reso lutie. Op het verzoek van Von Ribbentrop, dat de afgevaardigden den tijd zouden nemen om zijn rede aandachtig te bestudeeren, alvorens tot bedoelde stemming over te gaan, antwoordde Flandin, dat. als het slechts een zaak van beleefdheid was, de Fransche delegatie dit uitstel niet zou wei geren. Maar hij betoogde, dat de rede van Von Ribbentrop niets veranderd had aan het gevoelen van de Fransche delegatie en dat hij er geen enkel antwoord op zou geven. Om 3.25 uur kwam de Raad bijeen. De verschillende leden van den Raad brachten in alphabetische volgorde hun stem uit, ook Duitschland. België en Frankrijk, wier stemmen echter bij het berekenen van de meerderheid niet mee telden. De motie werd aangenomen met algemecne stemmen. De afgevaardigde van Chili onthield zich van stemmen, de vertegenwoor diger van Ecuador was afwezig. Von Ribbentrop stemde tegen. De tekst der resolutie luidt: ,,De Volkenbondsraad constateert op grond van het op 8 Maart door België en Frankrijk gedane verzoek, dat de Duitsche regeering artikel 43 van het verdrag van Versailles heeft geschonden, doordat zij op 1 Maart 1936 bevel heeft gegeven, dat mi litaire strijdkrachten in de gedemilitari seerde zone binnenrukten en zich daar vestigden, een maatregel, waarop artikel 42 e.v. van het verdrag van Versailles be trekking hebben, evenals de bepalingen van het verdrag van Locarno. De Raad draagt den secretaris-generaal op, met in achtneming van art. 4 alinea 2 van het verdrag van Locarno de mogendheden, die dat verdrag hebben geteekend, zonder ver wijl van deze conclusie van den Raad in kennis te stellen." Alinea 2 van art. 4. in deze resolutie ge noemd, luidt als volgt: Zoodra de raad van den Volkenbond zal vastgesteld hebben, dat er een dergelijke schending of overtreding fn.l. van de artt. 42 en 43. van het verdrag van Versailles) werd begaan, zal zij er onverwijld kennis van geven aan de mogendheden welke dit verdrag (n.l. van Locarno) onderteekend hebben, en elk dezer verplicht zich, in der gelijk geval, onmiddellijk haar hulp te verleenen aan die mogendheid, tegen de welke de gewraakte handeling gericht werd. De zitting van den Volkenbondsraad. Over het verloop der zitting, waarin Duitschland gevonnist werd, worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: De vergadering begon om 15 uur 40 en kon reeds om 16 uur 10 gesloten worden. Bruce, de voorzitter, opende de zitting met het verzoek, enkele oogenblikken het praesidium van den raad te mogen neer leggen, teneinde uiting te geven aan de opvattingen der Australische regeering. ,.Ik heb met de grootste aandacht," zoo zeide hij, „geluisterd naar de uiteenzettin gen van den Duitschen gedelegeerde van hedenmorgen. Deze redevoering heeft echter geen wij ziging gebracht in mijn opvattingen ten opzichte van mijn verplichting, onmiddel lijk over te gaan tot stemming over de Fransch-Belgische resolutie. De raad heeft den plicht te beslissen, of hij hier staat voor een schending van het pact van Lo carno, dat deel uitmaakt van het algemeen veiligheidssysteem. De grondslag van een vreedzame samen leving is de eerbied voor de verdragen." Bruce bracht vervolgens hulde aan de kalmte en de gematigdheid, waarvan de Fransche en Belgische staatslieden in hun verklaringen hadden blijk gegeven en welke in de geheele wereld bewondering hebben gewekt. Spreker erkende intus- schen ook den zeer kalmen toon, waarin v. Ribbentrop zijn rede gehouden had en sprak de hoop uit, dat, in een zoodanige sfeer van bezadigdheid, de onontbeerlijke samenwerking van alle raads-mogendhe- den zich zal kunnen doen gelden." Na deze verklaring hervatte Bruce het voorzitterschap; hij zette de wijze van stemmen uiteen, las den tekst der Fransch- Belgische resolutie voor en verklaarde ten slotte dat de stemming een aanvang nam. Het vonnis was spoedig geveld: zooals boven gemeld, werd met algemeene stem men (één stemonthouding en een afwezige) de Fransch-Belgische resolutie aangeno men. Bruce wees er nog op, dat ook Duitsch land aan de stemming had deelgenomen en tegen had gestemd, maar dat deze stem zooals de Duitsche vertegenwoordiger wist, geen waarde had. Von Ribbentrop nam vervolgens het woord, om te verklaren, dat Duitschland weigert deze raadsbeslissing te aanvaar den. De Duitscher voegde aan deze verkla ring een protest toe en de beschuldiging, dat Frankrijk aansprakelijk is voor de op zegging van het Locarno-verdrag. „De Duitsche regeering", aldus von Ribbentrop, .,is overtuigd, dat de heden door den Vol kenbondsraad getroffen beslissing geen stand zal houden tegenover het oordeel der geschiedenis." Toen vroeg ook Flandin het woord: „Ik zou na de uitspraak van den raad verdere verklaringen achterwege gelaten hebben", aldus de Fransche minister, „indien niet de vertegenwoordiger van Duitschland ge meend had, nog te moeten intervenieeren. Ik wil daarom hier opmerken, dat onder volken, die zich voegen naar de interna tionale wetten, niemand het recht heeft, zich zelf recht te verschaffen. Voor het overige hernieuw ik hier plechtig het Fransche voorstel, om het geschil, dat de Duitsche regeering hier andermaal tot uiting brengt, voor te leggen aan het Haag- sche Hof." Hierop nam de raadszitting een einde. Bruce deelde nog mee, dat de raad heden nog een bijzondere zitting zal houden, ten einde te beraadslagen over de toekomstige methode van actie van den raad en even tueel den datum van volgende zittingen vast te stellen. DE LOCARNO-MOGENDHEDEN ZIJN HET EENS. Gistermiddag, voor de zitting van den Raad, waren de Locarno-mogendheden weer in conferentie gegaan. Even voor halfvier werd bekend gemaakt: Tusschen de vier onderteekenaars van het Locarno-pact: Frankrijk, Bel gië, Engeland en Italië, is een accoord tot stand gekomen. Flandin verklaarde na afloop: „Het accoord is volledig. Nu moeten de juristen den tekst opstellen, die aan de verschillende kabinetten der be trokken landen moet worden voor gelegd.". Gisteravond hebben zoowel de Fran sche als de Engelsche regeering zich reeds met de getroffen overeenkomst accoord verklaard. Heden komt het Belgische kabinet bijeen. Engelsche lezing. Officieel is de inhoud der overeenkomst nog niet gepubliceerd. Vermoedelijk zal dit hedenmiddag plaats vinden. Het ontwerp wijkt, naar men meent te weten, in eenige punten af van het oorspronkelijk gepu bliceerde accoord. De overeenkomst bestaat thans hoofd zakelijk uit een clausule, waarin verklaard wordt, dat een beroep zal worden gedaan op het hof van internationale justitie te 's-Gravenhage betreffende de vereenig- baarheid of onverenigbaarheid van het verdrag van Locarno met het Fransch— Russisch pact, waarbij de beslissing van het Haagsche Hof voor alle partijen bin dend moet zijn. De Britsche regeering geeft aan Frank rijk en België bovendien de verzekering van haar steun bij een eventueele agressie. De clausules betreffende de instelling van een internationale politiemacht in de FranschDuitsche grenszone en betref fende den Franschen eisch tot ontruiming van de gedemilitariseerde zone door de Duitsche troepen zijn, naar men meent te weten, uit de ontwerpovereenkomst weg gelaten. Ofschoon zij er in hebben toegestemd af te zien van hun eisch tot terugtrekking der Duitsche troepen uit de gedemilitairi- seerde zone. hopen de Franschen, dat, in dien het vonnis van het Haagsche Hof in hun voordeel uitvalt, Duitschland zich zal verbinden den status quo ante te herstel len. De ontwerp-overeenkomst, welke zeer lang is, stelt ook, naar Reuter meldt, te- zijnertijd de bijeenroeping voor van een internationale conferentie, waarop de vol gende punten zullen worden besproken: I. De Duitsche vredesvoorstellen met in begrip van de Centraal-Europeesche pro blemen. n. De ontwapening. m. De economische problemen. Eveneens wordt voorgesteld, het gehei ligde karakter der verdragen nog eens op nieuw door den Volkenbondsraad te doen bevestigen. Tenslotte wordt voorgesteld den Volken bondsraad kennis te doen nemen van de verschillende voorstellen, vervat in de ont werpovereenkomst der Locarno-mogend heden. Intusschen is het concept der nieuwe Locarno-overeenkomst ook aan von Rib bentrop meegedeeld, in een conferentie, welke deze op het Foreign Office met den Britschen minister Eden heeft gehad. Dit onderhoud duurde drie kwartier. De bijzondere Havas-correspondent te Londen seint nog: Indien het accoord der Locarno-mogendheden door de vier be langhebbende mogendheden wordt gerati ficeerd. zal het aan den Volkenbondsraad kunnen worden voorgelegd, Zaterdag of Maandag, indien men het althans nuttig oordeelt, de raadszitting, hetzij thans te Londen hetzij later te Genève voort te zetten. Fransche lezing. Intusschen seint Havas betreffende de overeenkomst, welke tusschen de vier Lo carno-mogendheden tot stand is gekomen, een beknopte lezing welke een ietwat an der licht werpt op de te Londen gescha pen situatie. De overeenkomst heeft namelijk volgens Havas tot basis het besluit, dat slechts dan een beroep zal worden gedaan op het hoi van internationale justite te Den Haag betreffende de onvereenigbaarheid van 't Fransch-Russisch verdrag met het Locar no-pact, welke door Hitler is afgekondigd, indien Duitschland zich verplicht het eventueele vonnis van het hof te eerbiedi gen. Tot het vonnis van het hof bekend is, zou Duitschland zich bovendien moeten verplichten zijn troepen tot op 20 kilome ter van de Fransche en Belgische grens terug te trekken. De controle in deze zone zou worden uitgeoefend door een contin gent internationale troepen. In de rest van de vroegere gedemilitai- riseerde zone zou het rijk zijn effectieven moeten verminderen, zijn oorlogsmate riaal beperken en zich onthouden van het aanleggen van versterkingswerken. Indien Duitschland dit plan aanvaardt, zouden tusschen dit land en de vier Lo carno-mogendheden onderhandelingen kunnen worden geopend teneinde de vei ligheid te herstellen. Indien daarentegen Duitschland zou weigeren, zou de Volkenbondsraad Duitschland veroordeelen wegens kwade trouw en zouden de vier mogendheden, welkp trouw zijn gebleven aan het Lo- carno-pact, pressie-maatregelen tegen Duitschland onder de oogen hebben te zien. De verbintenissen inzake wederzijdschen bijstand tegen den aanvaller zijn reeds aangegaan en zullen worden gepreciseerd door technische overeenkomsten inzake defensieve samenwerking te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zou deze diplomatieke actie het resultaat kunnen hebben de bijeen roeping door den Volkenbond van een groote, internationale conferentie, waarop o.a. zouden worden uitgenoodigd de Ver- cenigde Staten, Japan en Duitschland, Deze conferentie zou voornamelijk ten doel hebben een einde te maken aan de politieke, economische en financieele cri sis, waaronder het Europeesche continent lijdt en welke de wereldeconomie aantast. We zullen moeten afwachten, welke le zing de juiste zal blijken te zijn. Flandin te Parijs. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Flandin is om drie minuten over vijf uur gistetnamiddag van Croydon per vliegtuig naar Parijs vertrokken en om 6 uur 55 te Le Bourget geland. Bij zijn vertrek van het vliegveld Croy don ondervraagd naar den waarschijnlij- ken datum van zijn terugkeer antwoord de Flandin: „Dat kan ik niet zeggen. Ik heb dien aangaande geen directe plannen". Kort na zijn terugkeer te Parijs had Flandin een onderhoud met minister president Sarraut, waarop een kabinets raad volgde. De Kamer zal vanmiddag om drie uur bijeenkomen. Het verluidt, dat de minister van bui- tenlandsche zaken Flandin rapport zal uitbreken over den buitenlandschen poli- tieken toestand. Dit zal vermoedelijk de laatste zitting zijn voor de parlementsver kiezingen. Hedenmiddag zal Baldwin in het En gelsche Lagerhuis eveneens een verklaring afleggen. Duitschland beraadslaagt. a .1, De voornaamste leden der regeering en partijleiders zijn gisteravond in een be langrijke conferentie met Hitier bijeen ge weest. Het vonnis van den Volkenbonds raad heeft in Berlijn weinig indruk ge maakt1 en schijnt niet van invloed te zijn op Duitschland's aanbod om naar den Volkenbond terug te keeren. De verkiezingsredevoering, die Goebbels gisteravond te Breslau heeft uitgesproken, is niet, zooals was aangekondigd, per ra dio uitgezonden. Er zullen uittreksels van aan de pers worden verstrekt. Tevens is de fakkeloptocht, die ter eere van den minister gehouden zou worden, afgelast, aangezien hij naar Berlijn terug moest, waarschijnlijk per vliegtuig, ten einde deel te nemen aan de besprekingen, die in de rijkskanselarij zouden worden gehouden. De arbeidersconferentie. De conferentie der tweede internatio nale heeft, adus wordt officieel verklaard, de schending der verdragen door Duitsch land eenstemmig veroordeeld. Een slotre- solutie is echter niet opgesteld. Reuter meent te weten, dat de confe rentie waarschijnlijk heden gesloten wordt met een algemeene politieke ver klaring. WANHOPIGE GEVECHTEN BIJ AMBA ALADZJI EN ASHANGI MEER. Tusschen den Arnba Aladzji en het Ashangi-meer worden nog steeds hard nekkige gevechten geleverd. Volgens be richten uit Abessijnsche bron zouden de Abessijnsche troepen, die onder bevel van den negus staan, er in geslaagd zijn, althans tijdelijk, het Italiaansche offen sief in dezen sector tegen te houden. In Abessijnsche kringen verklaart men, dat het Italiaansche offensief, dat in Ogaden was aangekondigd, nog in 'n voor bereidend stadium verkeert. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat ten Zuiden van den Amba Aladzji verwoede gevechten worden geleverd. In de hoofdstad zegt men, dat de Italianen wanhopige pogingen doen door te dringen tot het Ashangi-meer. De Abessijnen verklaren zich in hun posities te handhaven, hoewel zij toegeven, dat aan weerszijden zeer ernstige verliezen worden geleden. Men zegt, dat de negus zelf de operaties leidt. Hij zou 20 uur per dag werken en zich door de hevige bombardementen der Italiaansche artillerie en luchtmacht niet van de wijs laten brengen. De hevigheid der bombardementen zou steeds toene men. Vandaag is te Addis Abeba opnieuw het „luchtalarm" gegeven, toen bericht- werd ontvangen, dat drie Italiaansche vliegtui gen zich uit het Zuiden in de richting van de hoofdstad begaven. De bewoners gin gen m allerijl over tot de ontruiming van de stad. Later werd uit Allata telefonisch be richt ontvangen, dat de vliegtuigen reeds een anderen weg hadden ingeslagen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Harrar meldt, dat zeven Italiaansche vlieg tuigen boven Dagaboer 'nebben gecirkeld en later een langdurige verkenningsvlucht hebben uitgevoerd in Noordelijk Ogaden. Zij hebben evenwel geen enkele bom uitge worpen. RECLAME. 568 Van maagzuur o( opgeblazenheid zult ge geen last meer hebben. Oneindig veel menschen lijden aan spijsverterings stoornissen. Zij hebben er last van, dat bepaalde voedsels moeilijk verteren. De oorzaak ligt in het feit, dat de maag te veel maagzuur bevat, waar door de spijsvertering wordt tegengewerkt en het voedsel te lang in de maag blijft. Het gevolg is dat niet alleen pijnen, maar ook sterke gasvorming zal optreden. Digestif Rennie Pastilles voor komen deze bezwaren. Zij zijn samengesteld uit verschillende, zeer werkzame bestanddcclen, die ieder voor zich een eigen werking uitoefenen. Digestif Rennie Pastilles bevatten carbonaten en hydroxyden, die het maagzuur door dit te redu- cceren. tot de juiste hoeveelheid terugbrengen, waardoor pijnen en zure oprispingen voorkomen worden. Verdere bestanddeelen zijn o.a. de pan- creatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen en dan is er nog de colloïde kaolin, dat het overmatig maagzuur langs physicalischen weg onschadelijk maakt door dit te binden. Al wat men heeft te doen is na den maaltijd één of twee der zeer smakelijke Digestif Rennie Pastilles langzaam op den tong te laten smelten. Digestif Rennie Pastilles zijn ook bijzonder ge makkelijk te nemen - geen poeder - geen glas water. Iedere Digestif Rennie Pastille is apart verpakt, zoodat ge ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.35 per pakje en f 1.05 per groot pak, omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. De Minister van Waterstaat heeft ge tracht alle Verkeersfonds-sprekers tevre den te stellen. Hij heeft allereerst medegedeeld, dat het op vijf jaar berekende wegenplan een jaar langer zal duren, omdat er in de voorbe reiding eenige stagnatie is ontstaan door het overlijden van dengene, die de leiding had. En de nieuwe directeur heeft toen het heele plan nog eens in studie geno men. De Minister verzekerde nadrukkelijk, dat er voor te veel centralisatie geen vrees behoeft te bestaan. Er zal zoo hoorden we een systeem van gedecentraliseerde centralisatie zijn. Laat men nu maar eens rustig afwachten! aldus ongeveer de strekking van 's Ministers betoog. Er wordt heusch krachtig aan de zaak gewerkt. En de noodzakelijke bruggen en overbruggin gen zullen daarbij niet ontbreksn. Ook inzake het verkeer is de Regeering diligent. Eerst zal het motor- en rijwiel reglement worden gewijzigd en daarna gaat de heele ver ke er s - re geling op de hel- RECLAME. 560 Die sngdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat ls een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingende stof codeïne, welke uiterst snél en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hocst-siroop", want de werking bij Hoest, Griep. Bronchitis. Asthma is werkelijk verbazing-wek kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Verlaagde prijzen75 ct. f L25,12.-, f 3.50 p. lfacon. Weer een protest. Enthiopië heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een mededeeling doen toekomen nopens het bombardement van de Ethiopische ambulance te Quoram door ItaMaansche vliegtuigen. ,,De regeering te Addis Abeba protesteert nadrukkelijk tegen dezen aanval, welke op 17 Maart plaats vond en waarbij het vliegtuig van het Ethiopische Roode Kruis totaal vernield werd, ofschoon den vijand tijdig de aanwezigheid van dit Roode Kruis-vliegtuig te Quoram door Ethiopië was gesignaleerd. De aanval wordt dan ook door den ver tegenwoordiger van het internationale Roode Kruiscomité als een opzettelijk ver grijp tegen de Roode Kruis-Conventie ge karakteriseerd". De Commissie van 13. De commissie van dertien komt heden om 15.30 uur te Londen bijeen. ling. Maar dit laatste eischt de noodige voorbereiding. Plechtiglijk beloofde de Minister, dat hij de vele gegeven wenken ernstig ter harte zal nemen en overwegen. Wat het roode rijwiel-achterlicht betreft noodigde de Minister de heeren uit, daar over maar eens in zijn departement te komen praten. Als ze nu maar niet alle tegelijk verschijnen! Inzake het spoorweg verkeer deelde de Minister mede, dat de centrale verkeers-commissie reeds voor stellen inzake het personen-vervoer heeft ontworpen; die inzake het vrachtvervoer zullen volgen. En de personeel-belangen zijn bij hem veilig, verzekerde (le Minister. Al het mogelijke zal worden gedaan, om de kennis der verkeersregelen onder de bevolking te verbreiden, want die kennis is van groot belang voor de verkeers-vei- ligheid. Of asphalt- dan wel klinkerwegen de voorkeur verdienen, daarover liet de Minister zich nog niet uit. Er is in verband daarmede een onderzoek gaande op ver schillende proefvakken. Maar zoo eenigs- zins mogelijk zal „de nationale steen" worden gebruikt; de Minister vestigde er echter de aandacht op, dat zoowel bij asphalt als klinkers nationale industrieën betrokken zijn. En eindelijk vermelden we nog de aankondiging, dat wetsontwerpen inzake verbetering van tetiaire wegen, gefinancierd uit het Werkfonds, tegemoet kunnen worden gezien. Hiermede is het voornaamste uit 's Ministers rede vermeld. In den loop der discussie heeft de heer de Marchant et d'Ansembourg gewezen op de betere exploitatie door de Duitsche spoorwegleiding, vergeleken met de z.i, onvoldoende leiding in Nederland. De heer Janssen noemde daarentegen een aantal cijfers om te betoogen, dat het in Duitsch land ook alles niet zoo fraai is. De begrooting werd goedgekeurd. BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEE-FONDS. Bij de Zuiderzee-begrooting kwam natuurlijk de oude vraag van de verdere inpoldering ter sprake! De heer van der Bergh herinnerde aan de voorwaarden, welke de liberalen indertijd hebben gesteld voor hun medewerking aan de drooglegging: aanneming van het Be- zuinüigings-ontwerp, drooglegging van den N.O.-polder na die van de Wieringermeer, de kosten van den grond niet hooger dan f. 2500 per Hectare. Deze voorwaarden waren zoo ongeveer vervuld en de liberalen hoopten er nu maar het beste van, maar met tegenvallers aldus de heer van der Bergh zal men toch wel rekening moe ten houden. „Schoorvoetend" gaan de liberalen nu mee, maar eigenlijk hadden ze de verdere inpoldering liever tot betere tijden uitgesteld gezien. De heer van der Hoeven echter bleef opposant, hij vond, vooral in de tijden die wij beleven, die inpoldering verkeerd en te duur. De Minister verwees voor de verdediging van het regeeringsbeleid naar de stukken, waarin hij het standpunt van den heer van der Hoeven reeds uitvoerig heeft be streden. De Regeering acht geen reden aanwezig, van de verdere inpoldering af te zien, en hij zette uiteen, dat en waarom sommige waterstaatkundige bezwaren, tegen de drooglegging van den N.O.-pol der ingebracht, ongegrond moeten worden geacht Een debat als dit is overigens al zoo dikwijls gevoerd. Toen over de begreoting worden gestemd, bleken slechts 16 van de 50 leden aanwezig. De rest wandelde blijk baar in het lente-zonnetje. Heden doen we het over. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9