De wereldreis van Hr. Ms. K XVIII 77sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Maart 1936 Vierde Blad No. 23309 BINNENLAND. Indrukwekkende verfilming door luitenant Wytema. DR. VAN SCHELVEN TOCH GEWOND? Een aardig moment uit de talm der K XVIII. De nieuwelingen worden tijdens het passeeren yan den equator door Neptunus tot volwaardig zeeman gedoopt. Een der slachtoffers wordt ingezeept. „Twintig duizend mijlen over zee", zóó Juidt de titel van de verfilming van de ■wereldreis der K XVIIT door luitenant Wybenia, waarover wij onze lezers steeds nauwkeurig op de hoogte gehouden hebben. Nil kan men deze reis niet alleen in ^oord, maar ook in beeld meemaken! Acht maanden duurde de tocht van onzen be roemden onderzeeër, waarvan de amateur cineast de heer M. S. Wytema, die als oudste officier aan boord, de rechterhand en plaatsvervanger van den commandant, luitenant ter zee le klasse D. C. M. Het- terschij was, zulk een imponeerend over zicht wist te geven, dat men het ongetwij feld véél hooger dan louter amateurswerk mag aanslaan! 14 November 1934 vertrok de K XVIII van Nieuwediep, op 11 Juli 1935 arriveerde zij in Soerabaja: de zwaarste reis, die ooit een onderzeeboot maakte, was volbracht. De „20.000 mijlen" waren eigenlijk „23.000 mijlen", doch het eerste is onge twijfeld voor een titel suggestiever, zéker voor een film, die zóó talrijk vele sugges tieve momenten heeft vastgelegd, als hier wel het geval Is. Wij mogen dus niet alleen trotsch zijn op de uitzonderlijke prestatie onzer marinemannen, onder wie zich ook de man der wetenschap prof. Veningh Meinesz bevond, doch tevens voor die van den ondememenden en energieken ama teur-filmer, die naast zijn andere drukke werkzaamheden nog tijd vond voor het in beeld brengen van dit scheepsjournaal: een uiterst moeilijke taak, waarvan hij zich inderdaad schitterend kweet. Waér deze film reeds is vertoond, werd zij opge togen ontvangen en ook de Leidenaars zullen er nu van kunnen genieten. Wij volgen de kranige bemanning over ocea nen en langs havens van 5 werelddeelen: zien toen in hun dagelijksche werkzaam heden, maar ook tijdens de zwaarste stor men, wanneer touizenhooge golven over het dek spoelen. Wij duiken met prof. Veningh Meinesz naar omlaag, wanneer hij op den bodem der zee in de onmete- DE VRIJZ. DEM. BOND EN ONZE DEFENSIE. REDE VAN MINISTER OUD. In een gisteravond te Rotterdam ge houden vergadering van den Vrijz. Dem. Bond heeft de minister van financiën, mr. P. J. Oud, een rede gehouden, waarin hij o. m. heeft gesproken over het vraagstuk van de democratie in verband met de in ternationale verhoudingen. Spr. zei o. m., dat het geweld, ter be slissing van internationale geschillen het afschuwelijkste middel is, dat men zich kan denken, in de eerste plaats omdat de toepassing van het geweld niets anders is dan een dobbelspel en in de tweede plaats omdat de middelen, die in den oorlog wor den gebezigd, afschuwelijk zijn. Het stre ven van de Vrijz.-democraten zal gericht blijven op de uitbanning van den oorlog. Dit kan alleen door ontwikkeling van de internationale rechtsorganisatie. Aanvan kelijk werd deze ontwikkeling in groote mate bespoedigd door den wereldoorlog, die een ontzaggelijke les was voor de wereld. Op het oogenblik echter, rijst de bange vraag, of die les voldoende is geweest. Na toet tot stand komen van het protocol van Genève in 1924 heeft de Vrijz. Dem. Bond in haar programma vermindering van be wapening opgenomen, doch hij heeft deze nooit gezien als een ding op zichzelf en nooit is er iemand geweest, die gezegd heeft, dat nationale ontwapening ons land zou sparen voor den oorlog. De nationale ontwapening zou moeten geschieden in samenwerking met internationale rechts bescherming. Sedert dien zijn wij eén be langrijk stuk achteruit gegaan. Van het protocol van Genève en van de Ontwape ningsconferentie is niets gekomen en alle gebeurtenissen, die zich daarna hebben afgespeeld, kan men beschouwen als hoogst ernstige feiten. Het zou struisvogel politiek zijn als wij deden alsof sinds 1924 niets was veranderd. Het hoofdbestuur van den Vrijz, Dem. Bond heeft overwogen of het punt ontwapening ongewijzigd ge handhaafd kan blijven. De commissie, welke hieromtrent rapport heeft uit gebracht, is niet eenstemmig geweest. Doch bij dit verschil van meening, is geen verschil van beginsel in het ge ding gekomen. Alleen de internationale rechtsorganisatie beteekent veiligheid. Daarom is de commissie eenstemmig van oordeel, dat Nederland niet uit den Volkenbond kan of mag gaan. De lijke stilte zijn metingen verricht, wij zien mét de bemanning de tallooze merk waardige bijzonderheden, die zij in vreemde landen, in Punchal, de haven van Madeira, in Amerika, Afrika of Australië ontwaarde, wij maken hun moeilijk heden en liun .groote humor o.a. tijdens het Neptunusfeest mee, wij zijn getuige van het laatst vaarwel der duizenden te Nieuwediep, of als bij de Uiterton opper- schipper Boskamp volgens oude tradi tie den commandant namens de beman ning een voorspoedige reis toewenscht. Dan slaan de Diesels volle kracht vooruit en jvordt het ruime sop gekozen! De boeg van de K 18 klieft de golven: na talloos veel avonturen, terwijl men niet minder dan 238 maal onder water ging in verband met de wetenschappelijke onderzoekingen van prof, Veningh Meinesz, glijdt de K 18 eindelijk, begroet door de gansche vloot en tienduizenden aan den wal, de haven van Soerabaja binnen. De grootsche reis is ten einde! Luitenant Wytema heeft het gedenk waardige woord gesproken„Eensgezind hebben wij er naar gestreefd, in navolging onzer vaderen, onze mooie Nederlandsche vlag op waardige wijze over de oceanen te voeren, tot heil van een krachtig en een drachtig vaderland". Zóó hebben onze dappere mannen ge handeld en vlagvertoon in den besten zin des woords gegeven! De filmfabriek Polygoon stelde de film uit de opnamen van luitenant Wytema samen en maakte er een interessante compositie van, Max Tak zorgde voor een knappe muzikale illustratie. Velen mogen de herinnering aan de be schrijvingen dezer reis versterken door dit merkwaardige document van een gedenk- waardigen tocht te gaan zien. Na de spe ciale gala-vóorstelling van hedenavond in het Trianon-Theater, hopen wij U nog eenige bijzonderheden van deze bij uitstek „nationale" productie te verteilen. nationale ontwapening van Nederland zou bedoeld zijn als een voortgaan op den weg, doch nu de internationale ontwapening er zoo geheel verkeerd voor staat, moeten wij ons er reken schap van geven, dat niet meer de zelfde normen gelden als voorheen. Bij de groote gevaren, die ons volk bedrei gen, is de afweer ter verdediging als onderdeel van de collectieve rechts handhaving. onze plicht. De Vrijz. Dem. zijn realisten, doch de wijziging in het program heeft aan het ideaal geen snipper veranderd. Spr. hoopte, dat de partij deze verandering in het programma zal begrijpen. o HET TELEX-TELEGRAAFNET VAN HET A. N. P. OP 6 APRIL OPENING IN TEGEN WOORDIGHEID VAN MINISTER J. A. DE WILDE. Het teiex-telegraafnet van het Alge meen Nederlandscli Persbureau ,,A. N. P." Stichting van de Vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers", bij welk net 76 Nederlandsche dag- en nieuwsbladen zijn aangesloten (waaronder ook ons Blad Red. L. D.) zal op Maandag 6 April a.s. des middags te half vijf in tegenwoordig heid van den Minister van Binnenland- sche Zaken, mr. J. A, de Wilde en van den Directeur-Generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme, vergezeld van eenige zijner voor naamste medewerkers in bedrijf worden gesteld. De Minister, mr. J. A. de Wilde heeft zich bereid verklaard via het nieuwe telex- t.elegraafnet een eerste mededeeling aan de Nederlandsche bladen te richten. Bij de in dienststelling van het net, welke met eenige plechtigheid zal ge schieden, zullen tegenwoordig zijn het bestuur van de Vereeniging De Neder landsche Dagbladpers" en de Raad van Beheer van het A. N P. De „telex" is een verreschrijver. Bijna op het moment dat te Amsterdam of Den Haag door de typiste van het persbureau een bericht wordt geschreven op de telex schrijfmachine, kan men het lezen op de telex-papierrol der aangesloten couranten Hierdoor is dus een zeer snelle bericht geving gewaarborgd. HIJ ZOU NAAR ADDIS ABBEBA ZIJN OVERGEBRACHT. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat drie leden van het Brltsche Roode Kruis, n.l, dr. Melly en de kapiteins Townsend en Stevens bij een recent luchtbombardement door bom- splinters gewond zijn. Dezelfde correspon dent meldt, dat ook de Nederlandsche dokter Van Schelven gewond zou zijn. Het personeel van het Britsche Roode Kruis moest, naar men verklaart, tal van Abessijnen verzorgen, die door mosterd gas waren aangetast. De drie bovenge noemde leden van het Britsen.e Roode Kruis snelden de bemanning van een vliegtuig van het Abessijnsche Roode Kruis dat door bommen uit vliegtuigen was ver woest, te hulp. Zij moesten dekking zoeken tegen mitrailleurvuur uit de Italiaansche vliegtuigen. De heer Juno, de vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reuter-A.N.P. verklaard, dat het vernielde Abessijnsche Roode Kruistoestel den Ne derlandsche dokter Van Schelven, die ge wond is, naar Addis Abeba overbracht. o BEZWAREN TEGEN DE REISBELASTING Weer een adres aan de Tweede Kamer. De Kon. Ned, Toeristenbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot heffing van een Reisbelasting. Gepleit wordt voor een vrij en onbelem merd internationaal toeristenverkeer, dat een belang is van de eerste orde. Het is de vaste overtuiging van adressant, dat voor slechts een klein deel van reislustig Nederland plaats is in ons vaderland, dat het hier voor vele bescheiden beurzen te duur is, dat ons land, hoe veel afwisseling het ook geven kan, toch steeds slechts één soort natuurschoon kan bieden en dat Ne derland als klein land niet kan worden vergeleken met landen als Frankrijk en Dultschland, waar de inwoners bijna alle typen landschap en landschapschoon kun nen bezoeken, zonder de landsgrenzen te overschrijden. Het adres wijst op den gunstigen in vloed. welke een vacantieverblijf in het buitenland heeft op de gezondheid en werkkracht van den betrokkene (dikwijls ook door het verschil in klimaat), op de opvoedende kracht die van een verblijf onder andere volken uitgaat, de verrijking van talen- en menschenkennis, de verrui ming van blik. Verder merkt het adres op, dat in som mige kringen een geheel verkeerde mee ning bestaat ten aanzien van de kosten en het karakter van buitenlandsche ple zierreizen en doet het uitkomen, dat deze geen uitingen zijn van weelde of overbo dige luxe ,daar de meesten van degenen die naar het buitenland reizen niet meer kunnen en willen betalen dan hoogstens f. 3 per dag voos,, volledig pension, een bedrag, waarvoor men hier te lande slechts een beperkte logeergelegenheid aan treft. De beperking der bewegingsvrijheid welke dit ontwerp bevat, de rompslomp van zegeltjes en controle zullen gevoeld worden als een aantasting van de vrij heid, welke ons volk sterk zal prikkelen. Na deze principieele bezwaren tegen een reisbelasting in het algemeen, noemt het adres de vele (ook in andere adressen genoemde) bezwaren tegen de uitwerking van het denkbeeld in de thans voorge stelde regeling, daar het ontwerp ten eer ste niet uitsluitend plezierreizen belast, maar alle reizen en zelfs het normale grensverkeer en ten tweede een uitgespro ken prohibitief karakter heeft, door het lïooge bedrag dat geheven wordt. In plaats van de in uitzicht gestelde belasting op buitenlandsche plezierreizen, welke het zakenleven niet zou belemmeren en geen prohibitief karakter zou hebben, is nu een geheel ander beginsel aan het ontwerp ten grondslag gelegd, n.l. om alle buitenland sche reizen en het geheele grensverkeer te belasten en die belasting zoo hoog op te voeren, dat zij In hooge mate belemme rend zal werken op dit verkeer. o CRISISHEFFING OP KOFFIE? 12 cent per K.G. ongebrand. In aansluiting aan de vorige berichten terzake, kan thans worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, binnenkort een crisisheffing op alle koffies op basis van 12 cents per Kg. ongebrand in te voe ren. Verwacht kan worden, dat deze hef fing binnen een paar weken zal ingaan. Tot deze inwerkingtreding blijft de invoer beperkt tot het strikt noodzakelijke. Na vordering zal niet worden toegepast. De contingenteering zal spoedig na de inwer kingtreding der heffing weer worden op geheven. o DIERENBESCHERMING DOOR- DE POLITIE. Ledenvergadering van den Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren. Dezer dagen is te Nijmegen de algem. ledenvergadering van den Bond van Po- litie-Ambtenaren in Nederland tot be scherming van dieren gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Fremery Kalff, inspecteur van politie te Amster dam. Aanwezig waren afgevaardigden uit Amsterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Gou da. Meppel, Dronrijp, Appingedam, Assen, Culemborg, Gemert, Heerlen, O, Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Rosendaal, Amers foort, enz., terwijl de navolgende autori teiten van hun belangstelling deden blij ken: de commissaris van politie, als ver tegenwoordiger van den burgemeester, de kantonrechter, de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten te Arnhem en kapitein der Kon. Marechaussee te Nijmegen jhr. Bewier, tevens voorzitter van de afd. Nijmegen van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Ten slotte waren vertegenwoor digd de anti-trekhondenbond door baron van Ittersum, en de Ned. Ver. tot be scherming van dieren door ir. Stieltjes. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter van den steun, welken de bond van de verschillende autoriteiten bnder- vindt. Spr. deelde mee, in verband met den in de hladen gesfgnaleerden wantoestand bij een z.g. dlerenbewaarplaats te Amster dam, dat de Bond in samenwerking met andere vereenigingen reeds stappen heeft gedaan om herhaling van zoo'n toestand te voorkomen. Hierna bracht de secretaris J. F. Berkel, commissaris van politie te Culemborg, het jaarverslag uit. Werkzame afdeelingen be staan in Den Haag, Leiden, Roosendaal e.o., Walcheren, Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren, Roermond e.o. en Heerlen e.o. De Bond nam aan een tweetal tentoonstel lingen deel. nl. te Haarlem en Amster dam, zoomede aan het Internationaal CongTes voor dierenbescherming te Brus sel. De Bond is in het afgeloopen jaar o.m. op de volgende gebieden werkzaam geweest: wijziging van de vuurwet, de stalling van woonwagenpaarden, de toe stand van de kettinghonden, het tegen gaan van coupeeren van honden (vele kynologen weigeren dit na te laten), het dichtplakken van uiers, de strijd tegen het houden van blinde vinken en 't post- duivenvraagstuk. De heeren J. F. Berkel. W. de Jongh en E. Kronenburg, aftredende hoofdbe stuursleden, zijn bij schriftelijke stem ming herkozen. De heer Tolsma, secretaris van C.O.V.A.V.O. heeft ten slotte een uiteen zetting gehouden over de wijzigingen, welke de Vogelwet binnenkort zal onder gaan, waarbij bleek, dat die wijzigingen zoowel ten voordeele als ten nadeele van de vogels zullen zijn. „Vad." o INKRIMPING VAN HET LUCHTVERKEER Uit bezuinigingsoverwegingen. In verband met bezuiniging heeft de K.L.M. besloten het binnenlandsch lucht verkeer in te Krimpen. Deze komt neer op een verkorting van het aantal maanden, tijdens welke in het zomerseizoen de luchtlijnen AmsterdamGroningen, Am sterdamTwenthe en AmsterdamEind hoven worden geëxploiteerd. In platas van 4 maanden zal n.l. slechts gedurende 3 maanden in.l. in het z.g. hoogseizoen worden gevlogen op de lijn naar Groningen, terwijl omtrent de beide andere genoemde lijnen de onder handelingen, om deze gedurende 3 maan den in exploitatie te hebben, nog gaande zijn. MAATREGELEN BIJ LUCHTGEVAAR. Geluidsfilms ter voorlichting. Teneinde de burgerbevolking een doel matige voorlichting te geven van datgene wat bij luchtgevaar als noodzakelijk moet worden beschouwd, heeft zich te 's-Gra- hage een combinatie gevormd, die ge- luidinstructiefilms zal vervaardigen, op dat het publiek op een duidelijke en practische wijze voorgelicht zal worden omtrent datgene wat men bij een lucht aanval heeft te doen ter bescherming van zichzelf en zijn gezin. De regeering heeft hiertoe in alle op zichten haar medewerking verleend. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het opnemen van de betreffende films. DE SLAGSCHEPEN VAN SCAPA-FLOW. Weer een mooie opdracht voor Nederlandsche sleepers. Naar wij vernemen aldus de N.R.Crt. heeft L. Smit en Co's Intern, Sleep dienst wederom een mooie opdracht in zicht. Binnenkort, zullen n.l. drie sleep- booten zich naar Scapa-Flow begeven, teneinde den aldaar gelichten Duitschen slagkruiser „König Albert", die in 1918 door de eigen bemanning naar den bodem der zee was gezonden, naar den slooper te Rosythe te brengen. De „König Albert", ligt met de kiel naar boven, drijvende gehouden op groote luchttanks. Het is nog niet bekend, welke sleepers voor dit werk zullen worden aangewezen. Reeds eerder hebben Nederlandsche schepen eenheden van de oude Duitsche vloot van Scapa-Flow weggesleept, o.a. het slag schip „Bayern". o BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE. De Bedrijfsraad voor de Sigaren-in dustrie kwam te Eindhoven bijeen. Enkele ingekomen stukken worden af gehandeld. Besloten werd een schrijven te doen uitgaan aan den Minister van Socia le Zaken over de samenstelling van den Bedrijfsraad. Er werd een Oommissie benoemd, be staande uit den Voorzitter, den heer Heesterbeek en mr. Steinküliler, om ad vies uit te brengen over het concept-loon- klassen-besluit, ontworpen door de Ver eeniging van Raden van Arbeid, over welk besluit in verband met het eerste lid van art. 61 der Invaliditeitswet door de Rijks verzekeringsbank het oordeel van den Bedrijfsraad is gevraagd. Besloten werd, deel te nemen aan een bespreking van vertegenwoordigers der bestaande Bedrijfsraden op 27 Maart a.s. te Amsterdam, op welke bespreking de Bedrijfsraad vertegenwoordigd zal zijn door den Voorzitter, den heer H. van der Putt en den Secretaris. Verder werd besloten met den Bedrijfs raad voor het Boekdrulekersbedrijf over leg te plegen om tezamen met dezen Be drijfsraad op de agenda der hiervoor be doelde besprekingen te plaatsen: de wen- schelijklheid van bindendverklaring der be staande Bedrijfspensioen- en Gezinstoe- slagfondsen. Er werden verder mededeelingen gedaan in verband met de door den Bedrijfsraad in te stellen loonenquète, welke loopt over de week die eindigt in de kalenderweek 9—14 Maart 1936. Besloten werd de door den Bedrijfsraad in het leven geroepen Export-Commissie binnenkort bijeen te roepen. Tenslotte werd het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer op het Wetsont werp. houdende maatregelen betreffende de mechanisatie in de Sigaren-industrie zeer uitvoerig behandeld. de con clusie van de beschouwing van dit Voorloopig Verslag zal worden vast gelegd in een schrijven aan de Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Sociale Zaken en Financiën, RECLAME. RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEËN. VERBAZINGWEKKENDE BETERSCHAP. Deze dame was zoo gelukkig, dat Kru- schen Salts haar van de ondragelijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef „Kruschen is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheuma- ■tische pijnen, en het heeft mij wonder baarlijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijnlijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u begrijpen wat dit voor mij betee- kende. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer vanaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt dezen brief gerust publiceeren." Mevr. G. M, W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwellingen in spieren en gewrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urine zuur ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w.z, ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afval stoffen langs de natuurlijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden ver wijderd. Het bloed wordt hierdoor gezui verd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Tevens zal het frissche, zuivere bloed uw geheelen gezondheidstoe stand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen verdwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn terug gekeerd. 565 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. DE KORTING OP PENSIOENEN. Men zendt ons de volgende motie: Het Comité der Samenwerkende Bon den van oud-militairen van Land-, Zee macht en Koloniën, waarin vertegenwoor digd zijn: 1. de Algemeene Militaire Pen- sioenbond. 2. de Koninklijke Bond van Oud-Ondérofficieren. 3. de Eerste Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren, 4. de Ned. Vereeniging van Oud-Onderofficieren der Zeemacht. 5 de Vereeniging Wedu- wenzorg. 6. de Bond van Reserve-onder officieren, in vergadering bijeen te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de publi caties in de dagbladen, Inzake de korting op de pensioenen, spreekt uit als zijn meening: dat korting op de pensioenen moet wor den beschouwd als aantasting van be staande rechten; dat met klem moet worden afgewezen het door de regeering ingenomen stand punt. dat pensioen is het resultaat van overleg tusschen regeering en ambtenaar, aangezien een dergelijk overleg nimmer heeft plaats gehad; dat, indien dit overleg wel zou hebben "plaats gehad, toch ook de vermindering van het pensioen in overleg met belang hebbenden zou behooren plaats te vinden, hetgeen nog uit geen enkele handeling der legeering is gebleken; dat het bovendien bevreemding en sterke teleurstelling heeft gewekt, dat de regeering eenerzijds de vrijheid meent te mogen nemen, de pensioenen van na I Januari 1921 te korten, terwijl anderzijds nog altijd de pensioenen van vóór 1 Jan. 1921 zijn gebleven beneden het minimum van hetgeen in verband met den levens standaard noodig moet worden geacht; dat om deze en veel andere redenen met kracht en met klem een korting op de pensioenen moet worden afgewezen; roept alle gepensionneerden op, zich binnen de grenzen van het wettelijk toe laatbare en behoorlijke, te keeren tegen deze aantasting van hun pensioenen. DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om half vier ls het K.L.M.- vliegtuig „Lijster" uit Indtë op Schiphol teruggekeerd. Het toestel had 170.875 K.G. briefpost en 1.300 K.G. pakketpost aan boord, o DE WERELDJAMBOREE VOOR PADVINDERS. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft gistermiddag een voorstel van B. enW„ om 'gedurende de Wereldjamboree van padvin ders in Juli en Augustus 1937 enkele we gen aan het openbaar verkeer te onttrek ken, aangenomen, zoodat van gemeente wege alle hinderpalen uit den weg geruimd zijn, om de jamboree In Vogelenzang te houden. Op een desbetreffende vraag deelde de burgemeester, jhr. den Tex, mede, dat het nu wel zoo goed als zeker is, dat de jam boree in Bloemendaal zal worden gehou den, maar dat de eindbeslissing bij de des betreffende commissie berust. VERSPREIDE BERICHTEN, Bij K.B. is aan M. Kluwer op zijn verzoek met ingang van 25 Maart ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Amsterdam, O UIT NED. OOST-INDIË. 60 HUIZEN WEGGESPOELD. MENADO, 20 Maart (Aneta) Nader wordt gemeld dat door de bandjirs 60 huizen zijn weggespoeld en tallooze ver nield en beschadigd. Het Semroeionds steunde met f. 2000.Morgen zal een ver gadering plaats hebben ter oprichting van een steuncomité.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13