De besprekingen te Londen. 77*le Jaargang DONDERDAG 19 MAART 1936 No. 23308 STADSNIEUWS. Gisteravond hebben de Locarno-mogendheden tot 2 uur in den nacht vergaderd. Zij zijn elkaar wat nader gekomen, doch volledige overeenstemming schijnt nog niet te zijn bereikt. Nadat gisteren Eden, Grandi en eenige andere Volkenbondsraad-leden het woord hadden gevoerd, heeft hedenmorgen de Duitsche vertegenwoordiger von Ribbentrop de Duitsche houding verdedigd. Hedenmiddag zal vermoedelijk worden gestemd over de Fransch-Belgische resolutie, waarin Duitsch- land wordt beschuldigd van schending der verdragen van Versailles en Locarno. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EERVOLLE ONDERSCHEIDING VOOR DR. H. B. G. CASIMIR. DE GOUDEN MEDAILLE VAN TEYLERS STICHTING EN TEYLERS TWEEDE GENOOTSCHAP. Dr. H. B. G. Casimjr. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genoot schap (het genootschap van beoefenaren der wetenschappen) hadden voor het jaar 1935 uitgeschreven een prijsvraag, waar hij verlangd werd een verhandeling over de wisselwerking tusschen atoomkernen en electronen. Van de ingekomen antwoor den is er een met de gouden medaille be kroond en de schrijver bleek te zijn dr. H. B. G. Casimir, assistent voor de theore tische natuurkunde, werkzaam aan het Kameriingh Onnes laboratorium alhier. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van de directeuren van Teylers Stichting en van de leden van Teylers Tweede Genootschap te Haarlem de prijs aan den gelukkigen winnaar uitgereikt. De secre taris van het Genootschap deed voorle zing van het judicium, waaraan het vol gende is ontleend: „De verhandeling ingezonden onder een aan Lorentz' academisch proefschrift ontleend motto: „Maar juist hierin is voor een deel het nut van elke uitbreiding onzer natuurkennis gelegen, dat zij ons duide lijker voor oogen stelt, wat er nog te doen overblijft", is een degelijk en knap stuk werk. De schrijver schroomt niet diep op de theoretische afleidingen en hun grond slag in te gaan. Nochtans beperkt hij zich, en voor zoover afleidingen en bewijsvoe ringen in andere publicaties te vinden zijn, herhaalt hij die niet. Op andere punten is hij uitvoeriger, daar waar hij de resulta ten van eigen onderzoekingen aangeeft, welke nieuw zijn en in de litteratuur nog onbekend. Het grootste deel der verhan deling is gewijd aan de discussie van de dusgenaamde hyperfijnstructuur der spec traallijnen, een met de scherpste onder scheidingsvermogens der spectroscopische instrumenten juist ontleedbare subtiele geaardheid van het uitgezonden licht, waarin bepaalde eigenschappen van de atoomkern zelf te voorschijn treden. In de eerste plaats zijn het de draaiimpulsen, die de kernen blijkens hun meervoudige in- stelmogelijkheden hebben, vervolgens de grootte van het daaraan verbonden mag netisch moment. De afwijkingen van zekere door de theorie vereischte regel maat leidden tot de beschouwing van elec- trische invloeden van de kern, die het gevolg moeten zijn van een onsymmetri sche verdeeling der lading; inplaats van een bolvormige een afgeplatte of een uit gerekte verdeeling. Daar het hier gaat om uiterste finesses is het noodig de bereke ningen tot een hoogen graad van nauw keurigheid op te voeren. Dit doet de schrijver, waar hij nagaat, welke verfij ning vereischt wordt, wil men de regels der relativiteitstheorie in rekening bren gen. Hij smaakt de voldoening, dat de uitkomsten zijner theoretische berekenin gen in fraaie overeenstemming blijken te zijn met de experimenteele bevindingen in het spectrum van de elementen europium en cassiopeium, de eenige, waarover reeds publicaties daaromtrent verschenen zijn. Is in het voorafgaande uitsluitend sprake geweest van statische, magnetische en electrische eigenschappen, in het laat ste gedeelte zijner studie behandelt de schrijver de wisselende electrische en mag netische momenten der atoomkernen, zoo als die bij radioactieve atomen aanleiding zijn tot de uitzending van energie in den vorm van gammastraling. Echter kan deze energie ook door het proces der zpi. in wendige conversie, door wisselwerking van de kern met de omgevende electronen, omgezet worden in kinetische energie van een electron, dat als betastraal wordt uit gezonden. Uit de gemeten verhouding van de sterkte dezer betastralen tot de uitge zonden gamma-stralen heeft men conclu sies kunnen trekken omtrent den oorsprong dier stralen: of zij het gevolg zijn van electrische dipool- of quadrupooltrillingen of van magnetische dipooltrillingen. De schrijver vat dat alles samen en laat uit een centraal punt er een nieuw licht op vallen, dat de resultaten in hun juiste verhoudingen doet zien. In een slot-para- graaf beschouwt de schrijver het belang, dat deze uitkomsten hebben voor theo rieën omtrent den bouw van de atoom kernen. Uitgeput heeft de schrijver zijn onder werp geenszins. Het door hem gekozen motto geeit blijk, dat hij zich daarvan be wust is. Zonder skepsis, getuigt zijn werk van kritische reserve. Het succes van de toepassing op de kern van de quantum- mechanica, die ontwikeld is aan de on derzoekingen over de electronenhulsels der atomen, weerhoudt hem niet van de be denking. dat hieruit nog niet volgt, dat voor de kern dezelfde golfvergelijkingen gelden als voor het atoom. Hij zegt zelfs tamelijk zeker te weten, dat dit niet het geval is en dat in de kern andere wissel werkingen optreden dan in het atoom. Over deze zekerheid zou men van den auteur gaarne een breedere uiteenzetting verlangd hebben. Hetzelfde zou men kun nen wenschen van punten, die in zijn slotparagraaf slechts even worden aange raakt. Het verlangen naar meer mag ons echter niet blind maken voor de hooge kualiteiten van het gebodene. Op heldere en beknopte wijze, in een verzorgden stijl, als vakman voor ingewijde vakgenooten, heeft de ge leerde schrijver het resultaat aange boden van omvangrijke, moeilijke en diepgaande studies, welke hem tot uitkomsten leidden, welke onze kennis verder uitbreiden. Dit werk zou niet aldus geschreven hebben kunnen wor den zonder een zeldzame zekerheid en volledige beheersching van de ganschc quantummechanica. Een vaste hand en een scherpe pen getuigen van een werkzamen, krachtigen en wakkeren geest. Het is voor de natuurkundigen in Nederland een geluk, dat er onder hen iemand werkzaam is met de niet falende zekerheid, den rustigen moed en frisschen druf van dezen nog jon gen schrijver. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap aarzelen daarom niet dit antwoord te bekronen met den ter beschikking staanden prijs en aan dit werk de gouden medaille toe te ken- Vervolgens werd aan dr. H. B. G. Casimir de gouden medaille met een kort woord van hartelijken gelukwensch overhandigd. Mr. H. G. GORDON f In den ouderdom van 81 jaar is hier ter stede overleden mr. H. G. Gordon, die na zijn studiën aan de Leidsche Univer siteit te hebben volbracht, zich in 1885 in onze stad als advocaat en procureur vestigde en als zoodanig gedurende ruim 50 jaar is werkzaam geweest. Eerst het vorige jaar legde hij zijn ambt neer. De begrafenis van het stoffelijk over schot vindt a.s. Zaterdagmorgen om halftwaalf op „Rhijnhof" plaats. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mejuffrouw E. B. H. Eisenga (Den Haag) en mej. M. E. Smidt van Gelder (Arnhem) en de heeren F. G. Kool (Amsterdam); J. H. Fransen van de Putte (Oegstgeest) en F. Hartong (Rotter dam) en voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer F. H. Ermers (Lei den). TIENJARIG BESTAAN „LEEUWKENGROEP". Opvoering van de padvindersrevue „Waarom niet?" Met zeer vele belangstellenden hebben gisteravond voortrekkers, verkenners en welpen in de Stadsgehoorzaal het tien jarig bestaan herdacht van de „Leeuw- kengroep" der Ned. Padvinders. Onder de genoodigden merkten wij o.m. op prof. Krom. mr. Idenbiirg, secretaris van het curatorium der Universiteit, den heer Del- gorge, oud-districts-eommissaris, den heer De Bruin, oprichter der groep, den ass. distr.-comm., den heer Dijkers en voorts afgevaardigden van de Drie Octoberver- eeniging, de Ver. Koninginnedag en het Werkliedenverbond Patrimonium, welke bond, mede den stoot tot oprichting van de groep heeft gegeven. Verder waren er vele padvinders van andere groepen en een afvaardiging van het Leger des Heilï zoomede van de Katholieke Padvinders- vereeniging. Stond tot voor kort de Leidsche Chr. Padvindersvereeniging los van de N.P.V. ook nu heeft zij als groep zes zich bij deze groote, nationale beweging aangeslo ten. De heeren Stolte en Van Hoorn wa ren met vele leden van deze groep op dit tweede lustrum aanwezig. Bericht van ver hindering was gezonden door den burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en door den hoofdverkenner, kolonel Die- mont. De groepsleider, de heer Chr. Stokhuij- zen, de stuwende kracht der Leeuwken- groep, heette de genoodigden en verdere aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij er in het bijzonder zijn blijdschap over uitsprak, dat nu ook de Leidsche Chr. Padvinders Vereeniging zich in het groote geheel had opgelost. Nadat de Padvindersmarsch was gezon gen en de Padvindersband met tromgerof fel en trompetgeschal het openingssignaal had doen weerklinken, trad de voorzitter van de afd. Leiden van de N.P.V., de heer Knuttel naar voren om de geheele groep, maar wel in 't bijzonder hopman Stok- huijzen, die met de groep jubileert, te hul digen. In een van veel dank getuigende toespraak teekende spr. den heer Stok- huijzen ais de bezielende leider, die van de Leeuwkengroep gemaakt heeft wat zij thans is. Met een enkel woord wees hij voorts nog op de padvinderij, die het saamhoorigheidsgevoel aankweekt om te eindigen met de beste wenschen voor de toekomst uit te spreken. Ook de heer Stolte, voorz. der pas toe getreden groep, stelde de verdiensten van den heer Stokhuijzen nog in 't licht. Spr. deed zijn gelukwenschen van een bloe menhulde vergezeld gaan. Na dit officieele gedeelte, dat later op den avond nog werd aangevuld, ging het eerste bedrijf van de padvindersrevue „Waarom niet?" In deze revue, waarvan groote propa gandistische waarde voor de padvinderij uitgaat en die vele dol-komische verwik kelingen bevat, maakten wij kennis met professor Verkart, die een wereldvucht maakt met zijn Zeppelin, met het doel kennis te maken met de verschillende in tenten levende volken. Op een gegeven moment zien wij hem landen in een pad vinderskamp, waar hij met vreugde wordt begroet, niet het minste door een op zon derlinge wijze in dit kamp verdwaalden pechvogel, die één keer den trein en één keer de zeppelin mist, den heer Jan Pu bliek (Akeela Rijks). Na een poolreis van dezen Jan Publiek zien wij hem in hét derde bedrijf als lid van een comité voor de ontvangst der autoriteiten op een groo te internationale padvindersbijeenkomst. De revue, die dank zij het mede optreden van Akeela Rijks, die ons menigmaal aan Buziau deed denken, zulk een groot suc ces is geworden, gaf een duidelijk beeld van het padvindersleven, dat gebaseerd is op dienen. De slot-apotheose gaf doorzijn bijzonder goede en uitgebreide samenstel-. ing een mooie afspiegeling van de in 1937 in ons land te houden Jamboree. 't Was met elkaar en nu denken wij tevens aan de aardige melodieën, die in het stuk waren verwerkt een prachtige revue, die vlot werd gespeeld en in alle onderdeelen mooi tot haar recht kwam. Voor den schrijver, den heer J. W. Thie- rens, mag een woord van hulde niet ach terwege blijven. Ds. J. de Wit, groepsgeestelijke, stond in een kernachtige toespraak er nog eens nadrukkelijk bij stil, dat de bedoeling van het padvindersleven niet is spel of ver maak te zoeken, maar de saamhoorigheid, de bereidheid en de karaktervorming aan te kweeken. Het „ik" zal plaats hebben te maken voor het dienen, In het licht van den Bijbel wenschen wij dit alles te be zien. Na er op gewezen te hebben, dat wij lichameijk, geestelijk en verstandig dienen te worden, geoefend en gevormd, wekte spr. op zich bij de groep aan te sluiten. Ds. De Wit eindigde met in een ernstig woord op te wekken het spoor van den Oppersten Leidsman, Jezus Christus, ge willig te volgen. De feestelijke bijeenkomst had mede, dank zij „The Hofenks Melody Makers", een prettig en enthousiast verloop. Ten slotte werd de heer Stokhuijzen nog na mens de oud-leden gehuldigd, waarbij hem een lauwerkrans werd aangeboden. Dat ook de tegenwoordige leden niet wilden achterblijven in hun waardeering voor den heer Stokhuijzen. laat zich be grijpen. Namens de geheele groep werd hem onder veel dank een sigarenkoker met inscriptie aangeboden, hetgeen nog vergezeld gng van een album met de handteekeningen der deelnemers. De heer Stokhuijzen sprak woorden van dank voor deze onverwachte huldiging. Voorts bood hij bloemen aan aan mej. Leening, die de verschillende versjes had ingestudeerd en aan Akeela Wakka, ter wijl den heer Rijks een blijvend aanden ken werd overhandigd. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de avond besloten. DE GALAPREMIÈRE DER FILM „20.000 MIJLEN OVER ZEE". Morgenavond vindt in het Trianon- tlieater de Leidsche galapremière plaats van de film „20.000 mijlen over zee", be treffende de reis van Hr. Ms. onderzeeër K XVIII. Voor deze film heelt zich een Comité van Aanbeveling voor Leiden en Omstreken gevormd, onder voorzitterschap van den burgemeester van Leiden. Voorts maken van dit comité deel uit talrijke personen van allerlei rang en stand, zoo wel uit burgerlijke, militaire als universi taire kringen, alsmede diverse burgemees ters van gemeenten uit de omstreken_ Ter gelegenheid van deze gala-premièTe zal morgenmiddag het muziekcorps van het 6e regiment Veldartillerie een muzi kale rondgang houden door de stad van 45 uur. Des avonds te 7 uur vertrekt het muziekcorps uit de kazerne wederom naar het Trianon-theater en zal dan op het tooneel een muzikale hulde brengen aan de bezoekers van den gala-feestavond, waarvoor talrijke autoriteiten, ook uit de omgeving, zijn uitgenoodigd. Een model van de K XVIII is tentoon gesteld voor het raam van het Café Tria non met het oog op de komende Leidsche première en verdere voorstellingen. U.L.O.-SCHOOL DRIFTSTRAAT. Ouderavond. In de opleidingsschool voor U.L.O. Drift straat (hoofd de heer M. J. Krop) is een ouderavond gehouden. Aanwezig waren het geheele onderwijzend personeel en 96 ouders. Om 8 uur opende de heer M. J. Krop den avond met een hartelijk woord van welkom tot de ouders en ook tot den heer J. Wolfslag Jr., die een causerie zou houden over kijkjes in België. Daarna gaf hij den secretaris gelegenheid de notulen van den vorigen ouderavond voor te lezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Hierna besprak de heer J. Wolf slag Jr. een kampeertocht door België. Op prettige wijze wist hij het kampeerleven te schilderen, dat volgens hem verre te verkiezen is boven hotelleven of jeugd herbergen. Spr. legde er vooral den na druk op, dat men geen te groote afstan den mag afleggen en voor goede voeding moet zorg dragen. Op suggestieve wijze beschreef hij het natuurschoon van de Ardennen en de vele mooie steden en bouwwerken, hetgeen hij aan de hand van een serie mooie lantaarnplaatjes ver duidelijkte. Aan het einde van zijn cau serie werd hij dan ook door zijn aan dachtig gehoor met een hartelijk applaus beloond, terwijl de heer Krop hem na mens de ouders en het personeel dankte voor zijn mooie causerie. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende voorzit ter en secretaris der oudercommissie bij acclamatie herkozen. Hierna hield de heer Krop nog een kort betoog over het doel en het nut van huis werk en tüt welk oogmerk dit aan de leer lingen wordt opgedragen, BINNENLAND. De Nederlandsche ambulance weer te Dessié; geen reden tot bezorgdheid over dr. van Schelven. (Binnenland, 3e Blad). Het bezoek van Koningin en Prinses aan de film K XVIII. (Binnenland, 3e BI.) Auto-ongeluk bij Groede; twee ernstig gewonden. (Gemengd, 3e Blad). Zwaluwen verliezen met 61 van Roode Duivels. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. President Roosevelt vraagt 1500 millioen dollar voor werk aan werkloozen. (Buiten land, le Blad). De Spaansche fascistische partij is ont bonden. (Buitenland, le Blad). Venizelos wordt op Kreta begraven. (Buitenland, le Blad). Het Turksch-Russisch vriendschapsver drag 10 jaar verlengd. (Buitenland, le BI.) De overstroomingen in Amerika nemen steeds grooter omvang aan. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Daarna sprak de heer P. M. v. d. Voort nog over interne zaken van de Oudercom missie. Van de rondvraag maakten vier aanwezigen gebruik. O.a. werd gevraagd waarom aan deze school geen grooter lokaal beschikbaar is voor de ouderavon den; deze worden namelijk gehouden in een leslokaal, waar men als haringen in een ton zit opgepakt. Alle sprekers wer den door de heeren Krop en v. d. Voort beantwoord en om 10 uur sloot eerstge noemde den leerzamen ouderavond, waar na nog vele ouders zich met het onder wijzend personeel onderhielden over de vorderingen hunner kinderen. K.JJVf.V. ST. PETER KANIS. Financieringsvraagstuk voor den middenstand. Gisteravond had „P. K." in haar „eigen huis" wederom een cursusavond georga niseerd, waarop den heer Burghard sprak over het onderwerp „Financieringsvraag stukken voor den middenstand". De voor zitter, de heer J. Coster, opende den avond met een welkomst woord je en den groet der katholieke jongeren, waarna het woord direct aan den heer Burghard was, die ditmaal het theoretische gedeelte van zijn cursus behandelde. Als eerste punt werd door spreker de balans behandeld: de balans, die in tegenstelling met de verlies, en winstrekening slechts een momenteel overzicht der financieele situa tie geeft, waarna de verlies- en winst rekening die ongetwijfeld in het finan cieringsvraagstuk de hoofdrol speelt, uitvoerig werd behandeld. De vestigings- eischen welke, vooral tegenwoordig veel moeilijkheden met zich meebrengen, wer den door spr. nader uiteengezet. Eenige voorbeelden bij de behandeling van het algemeen financierings-principe besloten dezen geslaagden cursusavond. Na de pauze beantwoordde de heer Burghard eenige vragen, waarna deze bijeenkomst door den voorzitter op de gebruikelijke wijze werd gesloten. AANBESTEDING. De commandant van het 6e R. V. A. heeft hedenmorgen aanbesteed de leve ring van hooi, stroo en turf strooisel, be- noodigd voor de paarden van genoemd Regiment, gedurende het tijdvak van 1 Mei t.m. 31 Juli 1936. Er was als volgt ingeschreven: N.V. Verkoopkantoor voor Turfstrooisel te Rotterdam, turfstrooisel 8.9 ct.; N.V. v. d. Griends Landexploitatie, Griensveen, turfstrooisel 9.9 ct.; Coöp. Turfstrooisel- fabriek te Barger-Oosterveen, turfstrooi sel 10.5 ct.; J. Schermerhom te Hoorn, turfstrooisel 11 ct.; T. Arkema, R.'dam, idem 8.9 ct.; N.V Turfstrooiselfabriek Trio te Vroomshoop, idem 10.2 ct.: A. Scholten, Amersfoort, idem 8.9 ct.; Huis man en Lankhuyzen, Raamsdonkveer, hooi 24.7 ct.; M. Romijn, Voorschoten, hooi 25.4 ct., stroo 20 ct. (bij gezamenlijke leve ring stroo 17 ct.; A. P. Taselaar, Rotter dam, hooi 23.8 ct.; fa. D. Leeuwenkamp, Alkmaar, hooi 25.8 ct.; J. Oomen en Zn., Oosterhout, hooi 24.9 ct., alles per 10 KG. De levering werd gegund aan de firma's Romijn (stroo) voor 20 ct.: Trtselaar (hooi) voor 23.8 ct., terwijl bij loting de firma Arkema als de leverancier voor het turfstrooisel werd aangewezen, een en ander behoudens goedkeuring door den minister.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1