De Duitschers naar Londen WOENSDAG 18 MAART 1936 No. 23307 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Heden vertrekt een Duitsche delegatie onder von Ribbentrop naar Londen om zich vanaf morgen vroeg ter dispositie te stellen van den Volken bondsraad. Tusschen de Locarno-mogendheden heerscht nog steeds geen overeenstemming. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET ONTSLAG VAN PROF. VAN CALCAR De Minister meent de reden van het ontslag voldoende te hebben gemotiveerd. Op de vragen van den heer Möller be treffende opschorting van het ontslag van den hoogleeraar Van Calcar en over legging aan de Tweede Kamer van op de opheffing van den leerstoel ln de bacte riologie alhier betrekking hebbende stuk ken, heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen als volgt geantwoord De ondergeteekende heeft bij de be raadslaging over de tweede afdeeling (Hooger Onderwijs) van de begrooting van zijn Departement voor 1936 en over de motie-Möller naar zijn meening vol doende uiteengezet, waarom van hem op schorting van het aan den hoogleeraax Van Calcar gegeven ontslag niet was te verwachten. De benoeming en het ont slag van ambtenaren behooren tot de bevoegdheid van de Kroon. Ten aanzien van het ontslag van den hoogleeraar Van Calcar heeft de ondergeteekende zijn be leid, voor zoover dit de doelmatigheid be treft, reeds in de Kamer uiteengezet. De vraag omtrent de rechtmatigheid dient thans voor het ambtenarengerecht. De ondergeteekende heeft er overwe gend bezwaar tegen, de gevraagde stuk ken aan de Kamer over te leggen en kan geen vrijheid vinden, het advies van de medische faculteit ter kennis van de Kamer te brengen. Hem is geen omstandigheid bekend, die aanleiding zou geven om af te wijken van den regel, dat ambtelijke adviezen, uitsluitend voor de Regeering bestemd, slechts ter 'kennis van de Regeering komen. GRIEKSCHE SCULPTUREN IN HET RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van dr. J. H. Holwerda. Het stuk der Klassieke afdeeling van het Museum, waarover spr. gisteravond handelde, is de Panfiguur, die deel uit maakt van het legaat Papenbroek en een der weinige stukken van eenige beteekenis in deze afdeeling vormt. Aan de hand van een aantal lichtbeelden liet spr. zien hoe zich de Grieksche sculptuur als ideaal- kunst ontwikkelde. Het waren vooral Poly- kleitos en Lysippus, respectievelijk in het midden der 5e en het latere gedeelte der 4e eeuw levende, die grooten invloed ook op latere, minder belangrijke meesters uit oefenden. Dien invloed vinden wij ook te rug In de Leidsche Panfiguur, die het werk is van zulk een minder belangrijken mees ter. Het is typisch, dat deze Panfiguur in verschillende, vrijwel identieke exempla ren .over de wereld verspreid is en waar van enkele opschriften dragen, die in ver band zijn gebracht met kunstenaarsna men uit een speciale kunstschool, welke omstreeks 100 jaar voor Chr. op het eiland Paros heeft gebloeid. De leden van deze school werkten blijkbaar ook voor de versiering van de groote Romeinsche land huizen; twee exemplaren van de Leidsche Panfiguur werden in de ruïnen van zulke landhuizen weergevonden. Het waren spe ciaal jongelingsfiguren, die deze Parlsche kunstenaars vervaardigden en het waren dan ook hoofdzakelijk zulke figuren, welke in het begin van deze eeuw bij het eiland Anticythera werden gevonden. Men neemt aan. dat stukken met een massa andere beelden, van brons, maar vooral ook van marmer, den inhoud hebben gevormd van een aldaar vergaan transportschip. De daarbij ook gevonden stukken grof aarde werk, klaarblijkelijk het gebruiksgoed van de schippers, dat naar zijn vorm te datee ren is in de le eeuw voor Chr. rechtvaar digt het vermoeden, dat men hier te doen heeft met een transport van het eiland Paros naar Italië hoewel hierover nog an dere theorieën bestaan. Spr. besloot zijn lezing met het noemen van den kunste naar Cossutius Cerdo aan wien hij meende de vervaardiging van de Leidsche Pan figuur te mogen toeschrijven. INSPECTIEREIS VAN DE DIRECTIE DER NED. SPOORWEGEN. Gistermiddag bracht de directie der Ne. derlandsche Spoorwegen op haar inspec tiereis ZandvoortHaarlemDen Haag Dok een langdurig bezoek aan het station Leiden. O.a. werd het Stationsplein in oogenschouw genomen, evenals de ver keersdrukte aan den overweg aan den Ri isburgerweg. Na de lunch in „Zomerzorg" gebruikt te hebben, vertrok de directie om 14.43 per extra inspectietrein naar Den Haag. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Chemisch Pharmaceutische Handel maatschappij ..Chepha" C. V., de Laat de Kanterstraat 18, Leiden. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. De 26ste jaarvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde Bank haar 26e algemeene jaarvergadering in „Den Burcht" alhier. De voorzitter, de heer W. Bink. opende de vergadering met een overzicht te geven van den loop der zaken in het afgeloopen jaar. Gememo reerd werd dat de herdenking van het 25- jarig bestaan der Bank een gunstig ver loop heeft gehad en den onderlingen band heeft versterkt, terwijl ook in andere krin gen de gunstige werking der Boerenleen banken meer bekend is geworden. Hij herdacht het overleden lid, den heer P. J. van der Zeeuw Sr. en sprak er zijn leed wezen over uit, dat de heer W. van Oef- felen gemeend heeft wegens zijn hoogen leeftijd zich te moeten terugtrekken als voorzitter van den Raad van Toezicht. Het jaar 1935 bracht nog geen verbe tering in den algemeenen toestand van ons land en in het bijzonder stond de Iand_ en tuinbouw nog onder zwaren druk; hierdoor bleven de moeilijkheden op velerlei gebied vele. Het stemt tot groote voldoening, dat dé Boerenleenbanken de veiligheid der haar toevertrouwde gelden hoog houden en aangezien zij sinds de oprichting aan het eind der vorige eeuw steeds aan hare verplichtingen hebben voldaan, is het niet te verwonderen, dat zij het vertrouwen hebben behouden Er zijn veel plaatsen waar men zijn geld kan brengen, maar weinig plaatsen, waar het veiliger is dan bij de Boerenleenbank. Na een woord van waardeering te hebben ge sproken tot de voorschot- en credietne- mers voor de wijze, waarop zij hunne verplichtingen voldoen en na gewezen te hebben op het feit, dat de renteverhoogin- gen in het afgeloopen jaar door de onrust der valutamarkt geen invloed heeft gehad op het rentetarief bij de Bank en die steds zoo laag mogelijk is gehouden en door zuinig beheer weer winst op de re serve kon worden geboekt wat ter verdere versterking der positie zeer gewenscht is. verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. Hierna bracht de kassier financieel ver slag uit over het afgeloopen jaar. De be leggingen bij de Spaarbank namen weer toe en meerdere nieuwe spaarboekjes kon den worden uitgereikt. Het daarop be legde saldo nadert de half millioen gulden. De rente bleef bepaald op 3.12% per halve maand ingaande en 3'/-0/.. voor een jaar vast. Het aantal voorschotten verminder de. de renten hiervan werden op en klei nigheid na behoorlijk voldaan, zoodat dit zeer bevredigend kan worden geacht. In rekening-courant had de grootste omzet plaats. De verlaagde rente tot 4 3/4% had tot gevolg, dat aan rente een aardig be drag minder behoefde te worden betaald. De totale omzet bedroeg ongeveer zes mil lioen gulden. Gewezen werd nog op het bestaan van het Waarborgfonds en het fonds voor bijzondere doeleinden, wat door de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht is ingesteld om de crisisschaden op te van. gen en waaraan jaarlijks belangrijke be dragen worden toegevoegd; tenslotte sprak hij den wensch uit. dat de algemeene toestand zich in 1936 zal mogen herstel len, wat mede ten goede zal komen aan den bloei der Bank. Na enkele besprekingen werden de reke ning en Balans over 1935 goedgekeurd en besloten de gemaakte winst bij de reserve te voegen. De verkiezing van twee be stuursleden. wegens periodieke aftreding van de heeren P. J, Kolderman en P. Stuifzand, had tot gevolg, dat beiden met ongeveer alg. stemmen werden her kozen. In de vacature ontstaan wegens het bedanken van den heer W. van Oef- felen werd gekozen de heer T. van Eg- mond te Oegstgeest. In het Huish, Regiement werden eenige wijzigingen gebracht, welke noodig bleken te zijn. Voorts werd ook art. 3 gewijzigd, welke de vereischten tot toelating als lid bepaalt en wel in dien zin. dat in bijzon dere gevallen ter beoordeeling van het Destuur en den Raad van Toezicht ook personen als lid kunnen worden aangeno men en dus een voorschot of crediet kun nen krijgen, die buiten het land- en tuin bouwbedrijf staan. Het bestuur achtte deze wijziging op grond van den stand der fi nanciën der Bank wenschelijk en de ver gadering kon zich hiermede vereenigen. Nadat de heer W. van Oeffelen nog eenige woorden tot afscheid had gespro ken en de voorzitter hem nogmaals had bedankt voor alles wat hij in het belang der Bank heeft verricht, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. N. Z. H. T. M. De conferentie met de vakorganisaties. Gistermiddag had ten hoofdlcantore van de Noord-Zuid-Hollandsohe Tramweg- Maatschappij te Haarlem de 3-maande- lijksohe conferentie met de vertegenwoor digers van de drie vakorganisaties, waarin het personeel is georganiseerd, plaats. De directeur gaf in de eerste plaats eenige inlichtingen omtrent de geldelijke uitkomsten van het bedrijf en deed mede- deeling aangaande de waarschijnlijke vooruitzichten betreffende de bedrijfsuit- komsten gedurende het jaar 1936. Behandeld werden vervolgens verschei dene onderwerpen van min of meer bij zonderen en persoonlijken aard. Uitvoerige inlichtingen gaf de Directeur omtrent de voorgenomen reorganisatie ten opzichte van het personeel, belast met rijdienst, welke een noodzakelijk gevolg is van de tegenwoordige bedrijfsomstandig heden; over dezen maatregel werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Om gelijke reden, als hiervoren bedoeld, verklaarde de Directeur zich genoodzaakt, gedurende de aanstaande zomermaanden een ge deelte der vrije Zondagen in te trekken onder gehoudenheid. die in het najaar te vergoeden door het .geven van een anderen vrijen dag. Tenslotte werd den vakorganisaties de gelegenheid verschaft, haar zienswijzen weer te geven omtrent een eventueeie verandering in de wijze van aftreding van de Bestuursleden van het Onderling On dersteuningsfonds en hun al of niet her- benoembaarheid. Eenstemmig verklaarden de vakorganisaties, dat zij de voorkeur gaven aan handhaving van den bestaan- den toestand in deze. AVONDTEEKENSCHOOL NEDERL. R.K. VOLKSBOND. De jaarlijksche tentoonstelling. In een aantal lokalen van het school gebouw in de van der Werfstraat is gis teravond een openbare les gegeven van wege de Avondteekenschool van den Ned. R.K. Volksbond, afdeeling Leiden, waaraan tevens is verbonden de jaarlijksche ten toonstelling van door de leerlingen in het afgeloopen cursusjaar vervaardigde tee- keningen en werkstukken. Waar de diverse cursussen dit iaar door niet minder dan 250 leerlingen werden bezocht hetgeen een record beteekent! moest uit den aard der zaak een sterke selectie worden toegepast op de vele hon derden teekeningen. hout- en marmersta- len en boetseerstukken. maar van zelf sprekend is er naar gestreefd om een zoo volledig mogelijk beeld te geven van het onderweer-, dat hier door den directeur, den heer P. J. J. van Weerlee en zijn staf van medewerkers aan de toekomstige timmerlieden, schilders, meubelmakers, stucadoors, enz wordt verstrekt. En dat dit onderwijs vruchtdragend is, leert een simpele rondwandeling door de verschil lende lokaliteiten, waartoe ook morgen avond van 7—9 uur nog de gelegenheid bestaat. Gisteravond is van die gelegenheid dooi de ouders en andere belangstellenden een druk gebruik gemaakt, hetgeen onge twijfeld voor de school een goede reclame is geweest. Althans voor zooverre goede wün nog een krans behoeft! MILITARIA. In den loop dezer week zijn de navol gende reserve-officieren behoorende bii het 6e Regiment Veld Artillerie alhier on der de wapenen gekomen tot het volgen van een gecomprimeerden cursus tot 21 Maart as. de reserve 2e lts Colenbrandsr, Heeris. v. Sprang. Briët van Hamel, Fol- kersma en Denijs en de le lts. Beuker Andrea, tot 27 Maart Brink en v. Hulsteijn. In het ty'dvak van 2328 Maart a.s. komen bij het 6e Reg. Veld Artillerie on der de wapenen de reserve kapiteins van Megchelen, Tas en van Overhagen en reserve le luits. v. Hasselt en Moerel. Bij K. B. van 13 .Maart is, met ingang van 21 Maart 1936 aan den voorzitter van de commissiën tot het examineeren van officieren en adelborsten, den gepension- neerden vice-admiraal titulair C. L. van Buuren alhier, op zijn verzoek eervol ont slag verleend, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. DERDE TOONKUNSTCONCERT. Het Nederlandsch Kamerorkest. Het Kralingsche Vrouwenkoor. Dirigent Otto Glastra van Loon. Een veelheid van indrukken is van dit concert in 't kort te verwerken. Meerdere noviteiten, althans voor Leiden, werden uitgevoerd: wel zeiden hoorden wij in de pauze zóó geïnteresseerd en verschillend discussieeren over het „nieuw-gehoorde", waarvan overigens bijv. de compositie's van Pijper reeds van 15 jaar geleden da teeren Twee ensembles onder Otto Glastra van Loon, de fijnzinnige, beschaafde musicus waren aan 't woord; zijn Ned. Kameror kest, waarover wij nog verleden jaar in uitnemend gunstigen zin konden referee- ren, ditmaal in samenwerking met het Kralingsche Vrouwenkoor. Opening en sluiting van den zéér uit eenloopenden avond hadden veel overeen komst: voor ons persoonlijk was nieuw de vierdeelige Symfonietta van den in 1908 geboren Zweedschen componist Lars Erik Larsson. Afgaande op wat deze hier neerschreef zijn Symfonietta werd op het muziek feest te Florence onder leiding van Her mann Scherchen ten doop gehouden. moet erkend, dat Zweden met dezen jeug digen, begaafden componist eervol voor den dag kan komen. Deze „neo-classicist" van smaak reminicentie's aan Bach zijn bij hem in velerlei opzicht aan te wij zen schrijft kundig, in praegnante po lyphonic, in Juist gekozen afwisseling van licht en donker, voor strijkorkest. Evenals in de Symfonietta van Roussel constateert men een levendig-bondige motorische stuwing in de Allegri, tech nisch uiterst knap is de behandeling der stemvoeringen, doch de jeugd van den componist speelt hem blijkbaar nog par ten: er is iets halfslachtigs door de eener- zijds spontaan opgewelde, dikwijls origi- neele vondsten, anderzijds echter te lang gerekte passages, die bij te geringe afwis seling, eenigszins dor en eentonig aan doen. De voornaam gehouden langzame deelen. met de volkomen tonale oplossin gen, munten evenwel uit door een melodi sche en zuivere expressiviteit; wij achten deze, als geheel, 't meest geslaagd. Het moeilijk te spelen werkje werd be grijpelijkerwijs uitermate duidelijk geïn terpreteerd. Onder van Loon's straffe di rectie kwam de energieke spanning der Allegri voortreffelijk tot haar recht, so noor en warm klonken de Largi. De Symfonietta van den tegenwoordig véél vertolkten en hoogst belangrijken Roussel komt ons echter rijper voldragen, innnerlijk noodzakelijker voor. Opzet en vlotbewegende uitwerking zijn sterk ge concentreerd en uitgewogen: er is een juist contrast met de soms beminnelijke oer- Fransche gratie, waarop door het ge disciplineerde orkest een klaar licht ge worpen werd. Wij volstaan met deze summiere indrukken over deze twee „noviteiten", die reeds wel een omschake ling van het auditorium vereischten, doch toch nog meer in het „gehoor" lagen, dan de ballade's van Pijper, waarover straks. Noemen wij eerst, wat 't orkest betreft, Handei's Concerto Grosso No. 13, dat door de zangerige, nobele, stylistisch begrip volle en weldadig rustige vertolking een uiting was van groote gevoelsdiepte en innerlijke harmonie, tusschen de zooeven genoemde momenten van dikwijls nerveuss onrust, kenmerk van veel huidige compo sitie's. Weloverwogen was ook hier de homogene, rijk vibreerende klank van dit ensemble met zijn „hervorragende" solisti sche krachten, hoewel een grooter orkest stellig de contrastwerking tusschen het concertino en het repieno (de geheele strijkersgroep) méér tot zijn recht doet komen Honegger's dankbare en karakte ristieke „Pastorale d'Eté", ten vorigen jare hier door Sempre Crescendo uitge voerd en toen besproken, tooverde ons etherisch en wazig het Zwitsersche alpen landschap voor den geest: een verheven natuurimpressie, stemmig en innig zacht verklankt, waarvoor onze algeheele be wondering. Het zéér beschaafd zingende Kraling sche Vrouwenkoor, indertijd onder Evert Cornells reeds hoogelijk gewaardeerd, blijft zijn reputatie handhaven. In jaren hoorden wij niet zoodanig edel-glanzend materiaal: techniek en cultuur staan op een hoog niveau. Met dergelijke basis en mogelijkheden kan een dirigent véél vra gen en bereiken! van Loon doet zulks dan ook inderdaad, hoewel zijn eigenlijk ter rein toch elders ligt.. Vóór alles troffen deze zangeressen ons in de drie prachtig bewerkte „Negro Spiri tuals" door de gevoelige overgave, de ont roerend geestelijke inleving. Er ging van dit zingen een adellijke charme en een oprecht naïf beleven der teedere teksten uit. Zooals bijv. de solo-alt het „Mother less" zong in „Back Miagdalena": dat was van een zeldzamen weemoed. Trouwens: nog méér wellicht boeide de zang der eveneens ongenoemde solo-sopraan, wier psyschisch uitdrukkingsvermogen en mooie stem van een waarachtigen eenvoud getuigden. Geïnspireerd en zéér schoon van toon poëzie, hoewel techn. niet altijd vlekkeloos, volkomen ingeleefd tot in 't hart der be doeling zijn deze spirituals overgedragen, BINNENLAND. Minister Slotemaker de Bruine over weegt wijziging der spelling-Marchant. (3e Blad). Jhr. mr. G. van der Does benoemd tot landsadvocaat. (Binnenland, 3e Blad). De werkloosheid voor het eerst sinds December iets gedaald. (Binnenland, 3e Blad). Rapport der commissie-Schönfeld In zake radio-omroepstoringen. (Binnenlandi, 3e Blad). De revanche-partij EuweAljechin wordt in ons land gespeeld; een overeen komst met de „Haagsche Courant" (SpOTt, De opheffing van het Nationaal Crisis- comité; advies aan den minister inzake te treffen maatregelen. (Laatste Berichten, le Blad). Haagsche politiemotor bij achtervolging van een auto over den kop geslagen; de motorbestuurder is gedood. (Laatste Be richten, le Blad). Tegen den dader van den revolver aanslag op een N.S.B.-colporteur te Am sterdam is 5 jaar geëischt. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. De Grieksche staatsman Venizelos is, 71 jaar oud, hedenmorgen overleden. (2e Blad). De verkiezingsactie in Duitschland. (Buitenland, le Blad). De Britsche luchtvaartbegrooting inge diend. (Buitenland, le Blad). De regeeringsverklaring van het Japan- sche kabinet Hirota. (Buitenland, le Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. sober, zonder -één moment van onnatuur lijke pose, onder de bezielende leiding van v. Loon. Deze prestatie riep spontane dankbaar heid op, zoodat een der Spirituals gebis seerd moest worden. De twee ballade's van Pijper, op teksten van den „Prince des Poètes" Paul Fort, dateerend uit den tijd, dat Pijper's ont wikkelingsgang nog in den aanvang stond, vallen direct op door de sterk persoonlijke en welbewuste schrijfwijze en vormgeving, de merkwaardig illustratieve orkestbezet ting, waardoor geheel vernieuwende klankbeelden ontstaan. Bij alle dominee- rende celebraliteit valt toch ook de ge- voelig-lyrische kern op. Er is hier al zeker sprake van een groote innerlijke kracht, die in later werk tot een veelszins fasci- neerenden macht zou uitgroeien. Beheerscht en met een speciale „feeling" voor deze aparte muziek kweten orkest en zangeressen zich van deze zware opgave die zeker géén welluidende schoonheid in den „traditioneelen" zin openbaart, waarop het hier overigens natuurlijk ook niet aankomt, véél meer of er geestelijke stroo mingen van eigen tijd in verwerkt zijn. Schubert's harmonieus, verstild en wij dingsvol „Gott meine Zuversicht", volgde daarop expressief en genuanceerd, levend bewogen van toon, uitnemend van sfeer. Het programma heeft veel van den aandachtigen toehoorder geëischt: het was daarbij wel zeer heterogeen samengesteld, telkens voerend van de eene wereld in de andere. Het heeft echter wederom de voortreffelijke hoedanigheden van Van Loon's directie en voorbereiding overdui delijk aangetoond. Wij hopen dergelijke interessante programma's, waarin echter naar méér eenheid gestreefd kan worden, nog menigmaal van hem te hooren! Een verheugend goed bezette Schouw burgzaal heeft van intense belangstelling getuigd. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Demonstratiedagen in het Nutsgebouw. De afdeeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseert vandaag en morgen in een tweetal zalen van het Nutsgebouw demonstratiedagen, welke hedenmorgen in tegenwoordigheid o.a. van de eere-presidente, mevr. Van de Sande BakhuyzenGericke door de presidente mevrouw A. van GilsenVan Gelder- malsen is geopend. Spr. heette de leden en standhouders van harte welkom en wees erop hoe het streven der Leidsche huisvrouwen er op is gericht om zooveel mogelijk haar in- koopen te doen bij Leidsche winkeliers. Te dien einde richtte het bestuur tot een aantal winkeliers het verzoek hun producten te komen demonstreeren ten einde daaraan meerdere bekendheid te geven en ziehier het resultaat. Dank bracht spr. voorts aan het Insti tuut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid, dat hier een keuken heeft inge richt en zij deed een beroep op de aan wezige dames om uitsluitend die produc ten en artikelen te gebruiken, welke door h?' instituut zijn goedgekeurd. Nadat een kopje koffie was geserveerd, werden de verschillende stands bezich tigd. Hun groote verscheidenheid en goede verzorging maken een bezoek alleszins aanbevelenswaardig.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1