LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 17 Maart 1936 DE OORLOG IN ABESSYNIE, CORRESPONDENTIE. Thijs IJs bestrijdt de Reuzen van Pakkijs De weg: naar Dcssic zal worden versperd. Het offensief op den linkervleugel der Itallaansche Noordelijke legers wordt ln de richting van Kworam voortgezet. Gis teren ls de stad door zeven Itallaansche vliegtuigen hevig gebombardeerd. Men maakt hieruit op, dat een Itallaansche colonne spoedig tot den aanval zal over gaan. Het schijnt, dat weinig positieve be richten van het front te Addis Abeba ont vangen worden. In sommige kringen meent men, dat ln verscheidene Abessijn- sche provincies 'n zekere agitatie heerscht Overigens wordt bekend, dat terwijl nieuwe lichtingen onder de wapenen wor den geroepen om het leger van den keizer en van ras Nassiboe te versterken een vrij groot aantal krijgers, die tot de door de Itaianen verslagen legers behoorden, naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. In de Abessljnsche hoofdstad bevestigt men opnieuw, dat de keizer voorbereidin gen treft om den weg naar Dcssie Yoor de Italianen te versperren. Na een pauze van 10 dagen heeft de Abessijnsche regeering weer een officieel communiqué uitgegeven over den toestand aan het Noordelijke front. Volgens dit communiqué heeft het le gercorps van Malese Fari instructie ge kregen zich om tactische overwegingen uit de zone van Makalle terug te trekken. De Itallaansche voorhoede was daarentegen versterkt met twee legercorpsen, waarop zich bij Antalo en Sjelikot een grooten veldslag ontwikkelde. De Italianen poog den de Abessijnsche troepen te omsinge len, hetgeen hun echter niet gelukt is. On middellijk na dezen strategischen terug tocht zijn de troepen van Malese Farl aangevuld met legercorpsen uit de provin cies Wollo en Galla, waarna zij op den linkervleugel een tegenoffensief hebben Ingezet, waarbij het hun gelukt Is weder om de peripherie van Makalle te bereiken. Naar het officieele communiqué verder uiteenzet, bevinden zich de Abessijnsche troepen op het oogenblik ten Noord Oos ten van Amba Aladji in nauw contact met het leger van Malese Fari. De legercorpsen in Tigre en Gemeder zijn volledig intact en blijven Tigre en het dal van de Ta- kazze verder bezet houden. Ook de legers in Semien en Godjam zijn gereed voor den strijd. Zij zetten dagelijks de bezet ting van. de gebieden in de omgeving van Aksoem voort. De Abessijnsche regeering dementeert de bewering, dat Ras Kassa in contact zou zijn getreden met de Italiaansche auto riteiten. Eveneens wordt ontkend, dat So- kota door de Italianen zou zijn bezet. De Abessijnsche generale staf is van mee ning, dat de al te snelle opmarsch der Italiaansche troepen den toestand van het Italiaansche leger dagelijks onaangenamer maakt. Alle verbindingen van de voorste linies der Italianen met de oorlogsbasis zijn afgesneden. Opmarsclien van dezen aard kan men niet beschouwen als een geregelde bezet ting en verovering van de daartusschen liggende gebieden. Het officieele communiqué constateert dan, dat Abessynië vastbesloten is de Ita lianen uit haar gebied te verdrijven en de militaire toestand rechtvaardigt dezen wil. Abessynië heeft op dit oogenblik de voorstellen tot vredesonderhandelingen aanvaard, aangezien het steeds bezield is geweest door den wensch een regeling binnen het kader van den Volkenbond te vinden. Het bombardement van de Britsche ambulance. De Engelsche ondersecretaris voor bui- tenlandsche zaken. Lord Cranbourne, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag betreffende de stappen bij de Ita liaansche regeering in verband met het. bombardeeren van de Britsche ambulance op 4 Maart verklaard, dat voor zoo ver beoordeeld kon worden op grond van de samenvatting van het Italiaansche ant woord, dat door den Britschen ambassa deur telegrafisch geseind is, de Italiaan sche regeering het bombardement van het kamp, dat op zijn minst met één groot rood kruis was uitgerust, toegeeft. Wat de bewering betreft, dat het bombardement de beantwoording was van het openen van vuur op de Italiaansèhe vliegtuigen, ver klaarde Cranbourne, dat er aanzienlijke afwijkingen bestonden tusschen het Ita liaansche verslag en het rapport, dat te voren doorgegeven was door dr. Melly van de Britsche Roode Kruis eenheid. Spr. gaf het lagerhuis de verzekering, dat de zaak met de uiterste energie verder zou worden behandeld met de Italiaansche regeering, zoodra verdere bijzonderheden van dr. Molly zouden zijn ontvangen. Weer een Italiaansche klacht. Onderstaatssecretaris Suvich heeft aan het Volkenbonds-secretariaat een nota met documenten en foto's doen geworden, waarin wordt geprotesteerd tegen wreed heden, welke door Abessyniërs zijn begaan tegen Italiaansche werklieden, die op 13 Februari 1.1. in hun kamp werden over vallen. De nota Insisteert bij het feit, dat het hier geen militaire operaties betrof, maar een ruwe agressie tegen Italiaansche bur gers. Onder de slachtoffers bevonden zich een ingenieur, die de werkzaamheden leidde, en diens echtgenoote. Italië en de Commissie van Dertien. De commissie van dertien belast met de ItaliaanschEthiopische vredesonderhan delingen, zal zeer waarschijnlijk morgen te Londen bijeenkomen. Het agentschap Stefanl seint: In Italië heeft men niet goed begrepen, waarom de commissie van dertien in Lon den bijeen moet komen. Het is weliswaar een zaak, die Italië niet aangaat, omdat dit land geen zitting heeft ln deze com missie, maar Italië kan toch niet nalaten op te merken, dat de Geneefsche commis sies bijeenkomen op de plaatsen, waar En geland wil. dat zij bijeenkomen. Dat is een precedent, dat altijd door de andere volkeren zal kunnen worden aan gehaald. VOETBAL. COMPETITIESTANDEN K.N.V.B. Afd. I, res. 3de klasse G. Baarn 11 13 12 0 1 75—20 24 Velox III 15 10 3 2 67—35 23 HVC II 15 6 4 5 47—28 16 Elinkwijk II 16 6 3 7 46—57 15 HVV in 14 7 0 7 49—48 14 Holland II 15 5 4 6 46—44 14 ZNC II 15 5 2 8 41—36 12 Utrecht II 16 3 4 9 30—36 10 Bodegraven II 12 3 3 6 34—43 9 Zeist II 16 3 2 11 24—66 8 Afd. II res. 2de klasse A. VUC 11 14 9 3 2 56—25 21 UW II 15 9 3 3 39—26 21 Scheven. II 15 6 5 4 32—25 17 BMT II 13 6 2 5 23—21 14 ADO III 13 5 2 6 31—36 12 HBS III 13 5 2 6 28—30 12 Olympla II 14 4 3 7 27—41 11 Quick II 14 4 1 9 20—33 9 Alphen II 13 3 1 9 28—44 7 Afd. II, res. 3de klasse A. UVS II 15 11 2 2 51—13 24 Laakkw. II 14 9 3 2 46—17 21 RVC II 13 8 4 1 53—32 20 VUC ni 15 7 4 4 50—35 18 hvv in 15 5 5 5 28—34 15 ADO IV 12 7 0 5 44—33 14 HDV II 14 3 3 8 33—67 9 LFC II 14 3 2 9 22—48 8 Alphia II 15 2 3 10 22—29 7 asc n 13 1 2 10 25—52 4 FABRIEKSARBEIDERS—TONA. Morgenmiddag te halfdrie speelt Fabr.- arbeiders op eigen terrein tegen Tona. Scheidsrechter is de heer M. v. d. Berg. WEDSTRIJD C.G.W. Morgenmiddag te 2 uur speelt op het R.K. terrein C.G.W. I tegen Haeks uit Den Haag. Deze vereeniging bestaat uit KIN. V.B.-spelers. waaronder drie uit V.U.C. I. KORFBAL LEIDSCHE KORFBALBOND. Uitslagen van Zaterdag en Zondag j.l. Competitie: Leden, kl. I: Algemeene Oosterkwartier 11; kl. II: Oosterkw 2 Fluks 4 4—2. Seriewedstrijden: Afd. I: Zuiderkw. Noorderkw. 07. Overzicht. Algemeene is er niet in geslaagd Oos terkwartier het hoofd te doen buigen. Een gelijk spel was ook thans het resultaat en dit was voldoende om Oosterkwartier het kampioenschap te bezorgen. De Kooiclub heeft dus haar ongeslagen record weten te handhaven en daarmee bewezen volko men recht op den eeretitel te hebben. Een felicitatie aan dit kranige twaalftal is hier dan ook zeker op zijn plaats. De zwart- witten zullen thans een greep doen naai de 3de klasse van den N.K.B. en hopenlijk verloopt voor hen de promotie-competitie e7en gunstig als de pas gespeelde. In de tweede klasse bleef Fluks 4, na eerst met 10 te hebben voorgestaan, met 42 de mindere van Oosterkwartier 2. Klimop 2 verscheen tegen Oosterkw. 3 met 9 menschen. Toen na ongeveer een half uur spelen een der heeren wegens een en kelblessure moest uitvallen, kon er dus niet verder gespeeld worden en moest de wedstrijd, noodgedwongen, gestaakt wor den. Voor de seriewedstrijden verpletterde Noorderkw. Zuiderkw. met 70. Evenals bij den Zondag gespeelden wedstrijd Alge- meene-Oosterkw., schitterde ook hier de scheidsrechter door afwezigheid. Gelukkig werd beide keeren de competitieleider be reid gevonden, deze wedstrijden te leiden, zoodat het programma er geen stagnatie van ondervond. ZEILEN. DE DRAKENKLASSE. Demonstratie op Kagerplassen. Op de Kagerplassen is eergistermiddag een demonstratie gehouden met het eerste in Nederland gebouwde jachtje in de Dra- kenklasse: de Noorsche klasse van den be kenden constructeur Joh. Anker, die in ons land als nationale klasse zal worden erkend, zoodra er tenminste tien jachtjes zijn. Volgens de laatste berichten zal de Nederlandsche Drakenvloot dit seizoen al ten minste vijftien schepen tellen. De Draak, waarmede op de Kagerplas sen ls gedemonstreerd, werd voor rekening van onze stadgenoote, mej. Horst gebouwd bij Wester in Woubrugge. Bij de proef vaarten bleek het scheepje sneller te loo- pen dan de regenboog Janmaat van Hei- nen. die een vurige propagandist voor de Drakenklasse is. Men dient in aanmerking te nemen, dat er eergisteren weinig wind stond en de Drakenklasse belangrijk min der doek voert dan de regenboogklasse. De Draak bleek voorts zeer stabiel te zijn en gemakkelijk te manoeuvreeren. Dit scheepje In luxe-uitvoering kost f. 1400, dus ongeveer evenveel als een regenboog. De voornaamste afmetingen van de Drakenklasse zijn: lengte over dek 8.90 M. (regenboog 8 M.l. op de waterlijn 5.70 M. (5.18 Mi. breedte 1.96 M. (1.9(1 M.l. diep gang 1.20 M. (1.10 M.l. klelgewichl 1000 KG. (745 K.G.i. zeiloppervlakte. grootzeil 15.60 M2. (28 M2). fok 5.60 M2. (8.50 M2.), Genuafok 9 M2. (bij regenboog jager-half- mlnder plm, 12 M2.). PAARDENSPORT. DE VOORBEREIDING DER NEDERLANDSCHE RUITERS VOOR BERLIJN. SAMENSTELLING DER EQUIPES NA DE GROOTE OLYMPISCHE PROEF TE AMERSFOORT. Ons land heeft in de Olympische ruiter- wedstrijden altijd een uitnemend figuur geslagen. Tijdens de Spelen te Parijs in 1924 behaalde luitenant Van der Voort van Zijp in de military de gouden me daille. Wie herinnert zich voorts niet de fraaie overwinning van luitenant Pahud de Mortanges met „Marcroix" in de mili tary Amsterdam 1928? En dan ligt de tweede zege van dezen kranigen ruiter met het genoemde paard, in den samen- gestelden wedstrijd te Los Angeles 1932 behaald, nog versch in het geheugen, om maar te zwijgen van de andere prijzen, die de Nederlandsche ruiters op verschillende Olympische Spelen hebben gewonnen. Het was ons bekend, dat de voorberei ding voor de Berlijnsche Spelen weer met groote intensiviteit geschiedde en onze kansen om in de prijzen te vallen, niet alleen voor de military, moeten hoog wor den aangeslagen. In dit verband hebben wij ons voor na dere bijzonderheden gewend tot den se cretaris van den Nederlandschen Hippi- schen Sport Bond, reserve luitenant-kolo nel D. J. Couvée, die ons belangrijke me- dedeelingen over de voorbereiding en trai ning der ruiters en paarden heeft ver strekt. De algemeene voorbereiding berust bij den Nederlandschen Hippischen Sport Bond. die zelf echter geen wedstrijden or ganiseert, doch deze overdraagt aan de aangesloten vereenigingen. Zoo liggen de military en de gware dressuurproef naast het springen de nummers van Ber lijn vormend geheel in handen van de Koninklijke Militaire Sport Vereeni ging. Alles wat betrekking heeft op de ruiters voor het zware springconcours wordt gedaan in overleg met de militaire autoriteiten, in het büzonder met den Inspecteur der cavalerie, gcneraal-majoor Fabius en het Centraal Comité voor de concourses hinpique in Nederland. Deze instanties maken uit aan welke buiten- landsche en binnenlandsche wedstrijden zal worden deelgenomen. De heer Couvée gaf een overzicht van hetgeen sinds eind 1934 is geschied, en zeide dat binnen vrij korten tijd zal kun nen worden uitgemaakt, welke ruiters Ne derland te Berlijn zullen vertegenwoor digen. Het ligt n.l. in de bedoeling om op 30 April, 1 en 2 Mei a.s. te Amersfoort een gToote Olympische proef onder leiding van de K.M.S.V. te organiseeren. na af loop waarvan definitief de équipes met reserves zullen worden aangewezen. Bij deze Olympische proef Staan dus alle drie wedstrijden op. het programma. Op 30 April wordt in de morgenuren de dressuur der military gehouden, terwijl des middags de parcoursen zullen worden afgewandeld. Op 1 Mei vindt des morgens de uithoudingsproef der military plaats, gevolgd door de zware dressuur in den middag. Op 2 Mei tenslotte staan het springen der military en het groote springconcours op het programma. Voor de Olympische proef zullen in de military uitkomen ritmeester Baron Sir- tema van Grovestins met „Blitzmadel". luitenant Pahud de Mortanges met Ma- del wie du" en „Ikarus" (R.P.l. luitenant Cnopius met „Aubëpine". reserve eerste luitenant Von Hemert met ..Welsrabbit", luitenant-kolonel Baron van Voorst tot Voorst met ..Donizetti", luitenant De Bruine met ..Tambelle" (C.F.i, luitenant van der Hoog met ..Marquis", ritmeester de Kruyff met „Tahitt-i" en ..Sarie Ma- riis" (R.P.l. luitenant Tonnet met „Har lekijn" (R.P.l en „Danseuse Rose (C.F.l, luitenant Hcerma van Voss met „Neck- rose", en de heer E. Kahn met „Espoir". Aan de zware dressuurproef nemen deel kapitein Versteegh met „Ad Aster", ka pitein Le Heux met „Nancy" en „Zon netje II" (R.P.l, luitenant Carp met „Snip" (R.P.l, majoor Camerling Helmolt met „Wodan" (R.P.). Voor het groot springconcours staan ingeschreven luitenant Greter met „Ernl- ca" (C.F.l en „Trixie" (R.P.l, ritmeester Baron Sirtema van Grovestins met „Go- dard" (R.P.l. luitenant van Reede met „Diana" (C.F.l. ritmeester Heuff met „Jirnrny". luitenant. Portheine met „Waag hals". majoor De Kruyff met ..Rose Ma rie" (C.F.l. reserve luitenant Van Schaik met ..Denise II" en „Santa Bell", luite nant Ruys de Perez met „Kestrelle" en „Eichenkranz" en luitenant De Bruine met „Rosine". Voor elk der drie wedstrijden te Berlijn kunnen drie ruiters worden ingeschreven en elke ruiter maximaal met twee paar den. Nederland zal per wedstrijd een reserve-paard doen Inschrijven. De bedoeling is om de gekozenen de laatste twee maanden doov detacheering biieen to brengen te Amersfoort, waar onder leiding van den directeur der Rij school majoor Camerling Helmolt verder getraind zal worden. Vóór Berlijn gaan de ruiters alleen naar het internationaal concours te Brussel, dat van 1521 Mei wordt gehouden, ter wijl voorts aan enkele binnenlandsche concourses wordt deelgenomen, waarbij Amsterdam (17—21 JunilDen Haag (7 en 8 Junii en Bussnm (12 en 13 junil op het programma staan. Op deze wed strijden in Nederland zullen speciale zware parcoursen als oefening worden gebouwd. Nedrland zal dus met een volledige équipe aan de Olympische ruiterwedstrij- den deelnemen. Alle ruiters zullen worden ondergebracht in een hotel te Gatow aan de Havel. terwi.il de paarden te Ruhe- leben staan, waar 3(10 fcoxap zlin inae- rjeht. Chef d'éouipe te Eerlijn zal kolonel jhr. K. F. Quarles van üfford zijn. WIELRENNEN. „SWIFT". Eergisteren reden R. v. Aart en Chr. de Vink op de wielerbaan te Oudenbosch. R. v. AartList. reden een achtervolging tegen P. Snoeren—Velthoven. Eerstgenoemd koppel werd winnaar. Chr. de Vink reed een persoonlijke ach tervolging tegen Stokman, welke de Vink i royaal won. In den koppelwedstrijd werd v. Aart—Stokman 2de; de VinkBrou wers 5de. Jan Riethoven rijdt Zaterdag te Antwer pen qp tandem met Veger. RECLAME. 401 DAMMEN. JAARVERGADERING RUNSBURGSCHE DAMCLUB. Bovengenoemde damclub hield haar eerste jaarvergadering onder groote be langstelling. De voorzitter, de heer D. v. d. Mclj, sprak een kort openingswoord, waar na de secretaris, de heer Alb. Heemskerk, het jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek o.a. dat het ledental iets achteruitgegaan is. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer F. van Duin, bleek, dat de uitgaven f. 95,95 bedroegen en er een batig saldo van f. 7,83 aanwezig is. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren A. F. Verkuil en C. Scho- neveld. Hierna werd het reglement be handeld en na eenige kleine wijzigingen vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren D. v. d. Meij en J. Schoneveld, werden herkozen. Voorts werd besloten tot een geringe contributieverhooging. Tot leden der commissie van beoordeeling der te houden wedstrijden werden aangewe zen de heeren C. Zandbergen, D. Schone veld en H. J. Ravensbergen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE KRANSLEGGING BIJ HET EMMA-MONUMENT. Eenige anonyme en ondankbare genoo- digden bij de onthulling van het Emma- monument te Oegstgeest hebben zich eraan gestooten, dat ook de N.S.B. blijk gaf van haar aanwezigheid. Die anonymi zullen goed doen voortaan verre te blijven van iedere Nationale plechtigheid. Want steeds en overal in den lande zul len daarbij N.S.B.'ers aanwezig zijn en aan de totstandkoming van nationale mo numenten medewerken, zooals ook hier. Zij zullen daarbij op plechtige momenten den groet brengen, zonder iemand te vra gen of dit wel mag. Met beleefden dank voor eventueele plaatsing. Oegstgeest. L. P. KRANTZ. DE ONTHULLING VAN 'T KONINGIN EMMA MONUMENT TE OEGSTGEEST. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw avondblad van Maandag 16 1.1. na mens eenige genoodigden ln zake de ont hulling van het Koningin-Emma-monu- ment, deelt het dagelijks bestuur van het Comité U mede, dat de aanvrage uitslui tend betreffende een eventueele kransleg- ging door de N.S.B., door genoemd Bestuur onmiddellijk verwezen is naar de instan ties, in wier bezit, na de overdracht, het monument reeds zou zijn overgegaan ten tijde, dat de verschillende bloemenhulde's gebracht zouden worden. Het Comité wijst dan ook nadrukkelijk elke verantwoordelijkheid in dezen af, en had het juister geacht, wanneer de inzen ders zich hiervan op de hoogte hadden gesteld, vóórdat zij den naam van het Koningin-Emma-comité in deze aangele genheid mengden. Zij gelooft hoor eigen oogen niet, wan ik straks met dezen knaap thuis i! Zij gelooft het nóóit I Evenmin als genoegen begrijpt, om hier uren regen te zitten. Maar visscher ben je, ofN-jqibent het niet I Rheumatiek Dat deert mojjiet I Ik heb Sloan's I J. V. te V. Uw positie is ons volkomen duidelijk. Als u niet geweigerd hadt, hadt u toch den dubbelen prijs van uw ver bruik moeten betalen. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. Overigens ware in dit geval onderteeke- ning van het, nu anonyme ingezonden stuk door „eenige genoodigden" ridderlijker geweest. Met dank voor de plaatsing. Prof. Dr. H. P. BLOK, voorzitter. E. W. WICHERS ROLLANDET, secr.-pennmgm. HET NED. LEGER DES HEILS. Ondergeteekende wil een woord van pro test doen hooren tegen de waarschuwing, welke de secretaris van den Armenraad, mi'. P. A. van Toorenburg dezer dagen te gen het Ned. Leger des Heils in dit Blad plaatste. De heer van Toorenburg bezocht kortge leden onze inrichting en sprak daarover zijn goedkeuring uit. Dat de naamsver- wiseling vergissingen tengevolge heeft, is geen reden om het Ned. L. d. H. te veroor- deelen! De menschen, die veelal kosteloos in de inrichting worden opgenomen, ge nieten een behoorlijke verzorging en menigeen is door deze instelling van klee- ren voorzien. Hieruit blijkt, dat het geld nuttig besteed wordt ten bate van arme landgenooten. Met dank voor de opname Kapiteine M. VAN STEIN. Hoofd inrichting Ned. L. d. H. O. Vest 181. De secretaris van den Armenraad tee kent hierbij aan: Inderdaad heb ik de inrichting, die het Ned. L. d. H. te Leiden heeft, bezocht, op denzelfden dag, waarop ik mijn waarschu wing aan de bladen toezond. Mijn goed keuring, waarop de kapiteine doelt, betrof de netheid van slaap- en verblijfzalen. Aan den anderen kant staan ernstige be zwaren. Ik herhaal daarom, wat ik schreef: het Nederlandsche L. d. H. is geen instel ling, die steun verdient. P. A. VAN TOORENBURG. 28. Nadat nu Thijsje met den koning alles goed had afgesproken, riep hij den reuzen toe: „Alles is hier in verval, 't is ongeverfd en veel is er gebroken je ziet hier vele, vele taken ga nu maar aan den gang om alles weer heel mooi te maken!" De reuzen zochten nu door heel 't paleis, ln kelders, zolders en ln kamers, naar schoppen, schoffels, verf en kwasten, naar spijkers en naar hamers; en reeds na korten tijd waren allen aan het werk de arbeid ging heel vlug. want zij waren snel en sterk. „En als je klaar bent. met 't palels' zoo sprak nog onze Thijs, „dan moet je bij ie boeren ln dorpen en in steden, alles wat kapot geslagen is. weer maken' „Graag", zeiden de brave reuzen nu, „reken er maar op, dat alles snel in goede orde weer zal raken".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11