CHIEF WHIP Pas dan geniet Uten als U overgaat op luwu. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 Maart 1936 TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. UN/T EN UITEREN ÏEREN^j OOK MET KURK MONDSTUK LAAT/TE BERICHTEN RECHTZAKEN. DE BIOSCOPEN. HET LOCARNO-CONFLICT. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. LONDEN. 14 Maait (eRuter). Voor den aanvang van de ooenbare zitting van den Volkenbondsraad die om 11 uur 37 is begonnen, zlin de gedelegeerden in be sloten zitting bijeengekomen om de agenda oo te stellen. Besloten werd dat Engeland, Frankrijk en Belgie hun standpunt in de openbare zitting uiteen zullen zetten en dat de zitting daarna tot Maandagmiddag zal worden verdaagd. Fransche Persstemmen. PARIJS. 14 Maart, (A.N.P.) Pertlnax schrijft in de ..Echo de Paris", dat hij niet kan zeggen, dat de kans op een door tastend en energiek optreden tegen Duitschland groot ls. Frankrijk en Enge land zijn het niet eens en aan het woord „toenadering" mag men geen al te groote beteekenis toekennen. In ieder geval zal de Volkenbondsraad zijr. arbeid moeten vertragen, opdat de besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland kunnen worden voortgezet. Pertlnax schijft verder, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken bij de kwestie van economische en financieele sancties nog steeds stuit op den tegen stand van Engeland, waarbij zich ook sta ten als Nederland, Argentinië, Denemar ken. Portugal en Polen aansluiten. De procedure tegen Duitschland biedt boven dien veel grootere moeilijkheden dan die tegen Italië. Italië heeft zich schuldig ge maakt aan een oorlogsdaad. Duitschland aan een „vijandelijke handeling". Pertl nax wijst in dit verband op de opvatting, dat men de grondstoffen slechts uit de clearing behoeft te schrappen of haar on middellijke betaling in goud behoeft te eischen om het Duitsche economische le ven een zwaren slag toe te brengen. De vraag is echter, of Frankrijk zelfs dezen kleinen eisch zou kunnen doorzetten. De Matin" meldt uit Londen, dat daar de gedachte ls opgekomen om in plaats van economische of militaire sanctiemaat regelen een soort „politieke en moreele quarantaine" in te stellen, d.w.z met uit sluiting van Duitschland een uitgebreid Locarno tot stand te brengen, waarbij zich alle Europeesohe landen, die lid van den Volkenbond zijn, kunnen aansluiten. In ieder geval zal de Fransche minister van buitenlandsche zaken naar Parijs terug- kecren om ruggespraak met zijn regee ring te houden. Engelsche persstemmen. LONDEN. 14 Maart. (A.N.P.) De di plomatieke medewerker van de .Daily Telegraph" meldt, dat een samenvatting van de verschillende meerlingen der Lo- carno-landen is uitgewerkt in een memo randum van den Belgischen minister-pre sident Van Zeeland, dat de basis van de besprekingen van gisteren is geweest. De houding der Franschen is aanmerkelijk feller geworden sedert de aankomst van Paul Boncour. Sir Samuel Hoare heeft de meening der Lagerhuiscommissie voor buitenlandsche zaken medegedeeld aan Baldwin; deze meening houdt in, dat men alles moet beproeven om tot een regeling te komen, waarbij alle betrokkenen moe ten medewerken. Uiteindelijk echter moet Engeland de verplichtingen uit het Vol kenbondsstatuut en het Verdrag van Ver sailles nakomen. LONDEN. 14 Maart (Reuter-A.N.P.De Times deelt mede. dat de conclusies van het ontwerp-rapport van Van Zeeland als volgt luiden: le. Erkend wordt dat Duitschland zijn vrijwillig aangegane verdragsverplichtin gen heeft geschonden. 2e. Er bestaat overeenstemming onder de delegaties, dat de toestand niet nog moeilijker mag worden gemaakt. 3e. De kwestie van een Britsche bij drage tot de veiligheid van de overige mo gendheden moet worden opgelost. De onder deze 3 punten samengevatte kwesties hebben de Locarno-mogendheden gisteren den geheelen dag beziggehouden. ITALIË ROEPT LICHTING OP. ROME. 14 Maart (Reuter i. Bij decreet is de lichting 1915 plm. 260.000 man sterk onder de wapens geroepen. DE OORLOG IN ABES6YNIË. ROME. 14 Maart (Reuter) Het 154ste legerbericht van Maarschalk Badoglio luidt: Er is niets belangrijks te melden van het Eirythera- noch van het Somali- front. ONTPLOFFING IN VUURWERKFABRIEK HONGKONG. 14 Maart (ANP.) Op het eiland Taipas (Japan) heeft in een vuurwerkfabriek een ernstige ontploffing piaeats gehad. De fabriek werd grooten- deels vernield. 23 arbeiders werden gedood en 37 gewond. o LINDBERG VERLAAT ENGELAND. ALASSIO. 14 Maart (Reuter) Het schijnt zeker dat Lindberg binnenkort En geland za! verlaten om het voorjaar door te brengen aan de Ligurlsche kust in een villa nabij Alasslo IJMUIDEN, 14 Maart 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.100.98. tongen per kilo f. 0.920.54, groote schol per kist van 50 kilo f. 10. middelschol f. 13, zetschol f. 16—11, kleine schol f. 13—6, bot f. 5—2.80, schar f.72.10, vleeten per stuk f.19, gr. schelvisch per kist van 50 kilo f. 14, middel schelvisch f. 15, kleinmiddel schelv. f. 15. kleine schelvisch f. 15, kabeljauw per kist van 125 kilo f 166.50. gullen per kist van 50 kilo f.7—3.10, lengen per stuk f. 1.80. wijting per kist van 50 kilo f. 5.501.80, koolvisch per stuk f0.570.18. 240 kisten versche haring, prijs per kist f. 2.15—2.05. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM 167 met f. 936. IJM 10 met f. 2232. IJM 432 met f.829; de Engelsche drifter LT 137 met f. 407 voor versche haring en de loggers KW 48 met f 538. KW 114 met f.369. KW 18 met f. 364. KW 45 met f. 259 en KW 75 met f. 308 besomming. RECLAME. 241 I BINNENLAND. FELLE BRAND. lil het fabriekspand van S. A. aan de Houtstraat te Eindhoven, waarvan de bo venverdieping verhuurd was aan den si garenfabrikanten P. en P. en de beneden verdieping aan de Ver. Groenten- en Fruithandel is hedennacht door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken. De brandweer kon van het gebouw niets red den. Het geheele perceel brandde uit. De voorraad sigaren en de inventarissen gingen verloren. De perceelen bleven ge spaard. Verzekering dekt de schade. ONGEVRAAGD VERLOF AAN NOTARIS. In gevolge een besluit van den raad van toezicht op het notaris ambt arrondisse ment Den Bosch Is notaris H. J. P. Hoff mann te Eindhoven ongevraagd verlof verleend voor 6 maanden. Het ambt wordt waargenomen door den candidaat-notarls J. L M. Wedemeyer. NIEUWE UITGAVEN. Bij Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem ls verschenen Borneo-Orchideeën, door L. Coomans de Ruiter. hangt van üw remmen af! Hun leven - en het uwe eventeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I DOODELIJK ONGEVAL Hedenmorgen ls te Bergen op Zoom de postbeambte v. M„ wonende te Vllssingen door tot nog toe onbekende oorzaak uit den postwagen gevallen van trein 652, die van het station Bergen op Zoom in de richting Zeeland vertrok. De man geraakte bekneld tusschen een seinpaal en de open geslagen deur van een wagon. De onge lukkige was op slag dood. Het lijk werd naar het politiebureau overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd- o KONINKLIJK BEZOEK AAN DELFT. Hedenmiddag omstreeks 12 uur brachten H M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap van de groothertogin van Oldenburg een onverwacht bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft. De hooge bezoeksteis werden rondge leid door den burgemeester van Delft, mr. G. v. Baren. Zij vertoefden geruimen tijd in den Koninklijken grafkelder en namen met belangstelling kennis van de restau ratiewerken. De hertogin van Oldenburg, die tijdens de bijzetting van haar broeder, wijlen Prins Hendrik, ziek te bed lag, liet zich thans over de bijzetting en de rouwver slering in de kerk inlichten. Te ruim half één verliet het gezelschap de kerk. Door het inmiddels bij de kerk verza melde publiek werden zij toegejuicht. DE REEDERSVEREENIGING. RECLAME. 284 Eten liuisgenooten traag Landbouw's boter maakt ze graag. „DE LANDBOUW Lelden, Tel. 21* Jaarvergadering. De Reedersvereeniging voor de bleder- landsche Harlngvlsscherij heeft heden, on der voorzitterschap van mr. J. H. Klewiet de Jonge, in het Gebouw van het Kon. In stituut van Ingenieurs te Den Haag haar algemeene jaarlljksche vergadering gehou den. De voorzitter heeft in zijn jaarrede allereerst een overzicht gegeven van den algemeenen toestand, die nog steeds on zeker blijft. Ook voor de haringvisscherij zelde spr. verder ls 1935 weer geen voorspoedig jaar geweest. Aan de Noordzeeharlngvlsscherij hebben onder Nederlandsche vlag in totaal deel genomen 203 schepen, t. w. 32 stoom- en 171 motorschepen, tegen in 1934 ln totaal 234 schepen. Door de drijfnetharingvloot werden ln 1935 gemaakt 1405 reizen (in 1934 1791) en werden 472.735 kantjes pe kel- en steurharlng aangevoerd (in 1934 625.322 kantjes pekel- en steurharing). De gemiddelde prijs lag ln het afgeloopen jaar tusschen f.8.50 en f.9.— (bruto). In 1934 tusschen f 7.50 en f.8- (bruto). Van de Nederlandsche haringvloot heb ben in 1935 niet aan de visscherlj deelge nomen: 22 stoom- en 13 motorschepen: deze namen evenmin deel aan de trawler - visscherlj (in 1934: 12 stoom- en 10 mo torschepen); en in 1932 daarentegen f. 1075; In 1930 zelfs f. 17. In vroeger Jaren uitsluitend domein der Engelschen, biedt de verschharingvls- scherij blijkens de inmiddels opgedane er varing de kans blijvend tot een bron voor arbeid van de Nederlandsche haringvis scherij te worden. Zoo rijst als vanzelf de vraag, «f het niet de moeite waard zou zijn de mogelijkheid van een soortgelijke industrie in Nederland te overwegen. Ten aanzien van de trawlvisscherij kan worden medegedeeld, dat van de Katwljk- sehe- en Schevenlngsche vloot ln 1935 door 118 motorloggers aan deze visscherlj werd deelgenomen (in 1934: 107), welke in totaal f. 1.361.156 besomden (ln 1934: f. 1.406.552) Aan de beugvisscherij namen ln 1935 deel: 3 Vlaardlngsche stoomschepen (in 1934: 12). welke ruim f. 30.000 besomden, tegen 1.93.000 ln 1933. De contingenteerlng behoort thans tot het-1 verleden. Waarschijnlijk voorgoed! Ook voor de haring ls aan te nemen, dat de wereldmarktprijs veelal ligt bene den het niveau der zelfkosten van het Nederlandseh bedrijf. De feiten zijn dus in groote lijn dezelfde ais bij de boter. Ik heb den indruk, dat vergeleken bij 't heden de toekomst al heel wat rooskleu riger zoude zijn. indien naar het verder te voeren overheidsbeleid in 't bijzonder daadwerkelijke belangstelling zou kunnen worden getoond bij het exploreeren van afzetgebieden, welke tot dusver nog geheel of voor een belangrijk gedeelte braak lig gen. Nieuwe exploratie zal ook daarom zoo noodig zijn, wijl een zeer beproefd afzet gebied, Duitschland, om redenen van struc- tureelen aard, voor de toekomst aan be teekenis blijvend zal inboeten. DE POSTVLUCHTEN. De „Lijster" vertrok met 138 K.G. post, 2 KjG. pakketpost en 50 KG. goederen uit Batavia. Voor tusschentrajeeten waren 13 passagiers geboekt; 6 passagiers moes ten worden geweigerd. GEEN VERVOLGING VAN DS. COHEN. De officier van justitie te Leeuwarden heeft heden vrijgegeven de Inbeslaggeno- men brochure geschreven door ds. Cohen met de mededeellne dat hli geen termen heeft gevonden om tot vervolging van ds. Cohen in verband met de gehouden preek over luchtbescherming te beslissen. DE VESTIGING VAN NIEUWE WINKELS, Bij K.B. is de beslissing van den ge meenteraad van Bussum op 11 Febr. J.I., waarbij voor een tild van 1 jaar een ves tigingsverbod voor winkels zou worden afgekondigd opgeschort tot 1 Augustus. Bussum ls de eerste gemeente die een dergelijke verordening heeft goedgekeurd. De burgemeester de heer de Bordes maakte bezwaar dit besluit uit te voeTen omdat hij het in strijd met het algemeen belang acht. Hij deed een beroep op de Kroon met als reslutaat dat de verordening thans ls opgeschort. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen Door het kantongerecht te Alohen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen. wegens overtreding der motor- en rijwielwet. J. J O. te Boskoop f. 2. subs 1 week tuchtschool; J. L. B. f. 2.50 subs, 2 dagen. Overtreding van art. 461 wetb. van strafrecht. A. v. L. te Boskoop f1 subs 1 dag. Overtreding der Vfsscherijwet: A. S. te Den Haag f. 3 subs. 3 dagen met uitlevering hengel of betaling der waarde ad f. 1 met subs. 1 dag hechtenis. Art. 453 wetb. v. strafrecht K. E. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 10 subs. 10 dagen. Steant, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Het Nieuwe Roxy-Theater Tot de meest succesvolle werken uit de tooneel- en filmlitteratuur behoort ongetwijfeld „Mannen in 't wit" een product, dat een mensch recht in zijn hart grijpt en hem stii maakt, een werk. zóó zuiver en zonder valsch sentiment gemaakt, dat het den toeschouwer in vervoering meesleept van het begin tot het einde. „Mannen in het wit" behandelt een liefdesconflict ln een hospitaal, waarbij de Jonge dokter Fer guson tenslotte zijn leven opoffert ten dienste var de wetenschap. In een gevoe lige uitbeelding speelt Clark Gable dezen Ferguson, sober en menschelijk ontroerend, met knap tegenspel van Jean Hersholt, als den ouderen dokter Hochberg. Deze uitermate begaafde karakterspeler schil dert zijn vertolking met ontelbare fijne trekjes, die hem tot een artist van den allerhoogsten rang stempelen. Zoowel Gable als Hersholt hebben we reeds vaak verdienstelijk spel zien spelen, maar zoo goed als in „Mannen ln 't wit" hebben we hen nog nimmer gezien. Myrna Loy speelt de vrouwelijke hoofdrol en genoemd drie tal geeft een samenspel ten beste, zóó gaaf en vlekkeloos, dat het een waar genoegen is. een dergelijke prachtige film te mogen bewonderen. Op heel uitzonderlijke wijze heeft Richard Boleslavsky dit werk met een artistieke en fijnzinnige regne in beel den omgezet Wat in deze film tevens op valt. ls de wijze, waarop de rollen van het tweede plan vertolkt worden. We denken aan de subtiele creatie van Elisabeth Al lan en aan de aandoenlijke uitbeelding van Otto Krüger: dat zijn juweeltjes van filmspel. Als première voor Leiden wordt bovendien nog vertoond „Het vliegende circus" een sensationeele film met een groote dosis vli'gac obatiek. De gevaarlijke „stunts" en de bijkans nog gevaarlijker parachutesprongen bereiken hun hoogte punt. wanneer een tweetal vliegtuigen tegen elkander opvliegt en beide als bran dende toortsen omlaag storten. Een lief desgeschiedenis vormt voorts den achter grond van ai deze enerveerende gebeurte nissen. Een grappige klucht „Mevrouw Tarzan" gaat beide films vooraf, zoodat 't programma weer elck wat wils" biedt. Luxor-Theater. In de film „Zwarte Rozen" herkent men weer de Lilian Har vey, zooals men zich haar herinnert uit den tijd, die voorafging aan haar verblijf in Hollywood! Haar arbeid bij de Ameri- kaansche filmindustrie is geen succes ge weest. Van sen beroemdheid van de eer ste grootte daalde zij eensklaps at naar het tweede plan en de oorzaak daarvan zal men wel nooit weten te doorgronden. „Zwarte Rozen" heeft de memorie doen herleven, al zijn er verschillen, want hier betreft het een dramatische episode uit de geschiedenis der Finnen, die zich pogen vrij te maken van den Russischen heer- scher, terwijl wij voorheen de blonde Duit sche filmster toch voornamelijk kenden als een uitbundige hoofdrolvertolkster van revue- en blijspel-verhalen met prettige muziek en opgewekte liedjes. Misschien is het talent van Lilian gedurende de laat ste jaren veelzijdiger geworden, misschien ook dat het tevoren ln dit opzicht nim mer getoetst was, maar men mag vast stellen dat zij in „Zwarte Rozen" een ge voelvolle en alleszins doorleefde creatie schept van de Russische danseres, die ver liefd wordt op een Finschen samenzweer der en hem zelfs hulp verleent om aan de vervolging der Kozakken te ontkomen! Door haar steeds wisselende stemmingen brengt zij sfeer in deze belangwekkende episode, waarin Willy Fritsch, haar oude partner, den opstandeling voorstelt en daarmede dus tevens naar 't meer ern stige genre is overgegaan. Vooral in hun samenspel is dit tweetal voortreffelijk. Nergens wordt de zware tragiek van een Garbo benaderd, maar het is duidelijk dat ook geenszins in die richting ge streefd is. En de spanning is er niet min der groot om. Een hoogtepunt in z'n spel bereikt Willy Fritsch zonder twijfel in de schouwburg-scène waar hij optreedt als leider der opstandelingen en hij den Rus sischen gouverneur de haat en de verach ting van het Finsche volk in het gelaat slingert! Even belangrijk als de rollen van genoemd tweetal, van wie Lilian Harvey bovendien eenige fraaie dansen demon streert, is verder die van Willy Birgel als de innemende gouverneur-generaal, wiens menschelljkheid in het milieu der bar- baarsche kozakken bijkans iets vreemd aandoet. Birgel's spel is van een treffen- den eenvoud, die zoo prachtig aansluit bij den geheelen opzet van deze Ufa-film, waaraan terecht een groote faam was voorafgegaan! In een geestig blijspelletje „Een han dige verkoopster" komen voor de pauze o.m. Joan Blondell en Glenda Farrell op het witte doek. Trianon-theater Het is al weer ver scheidene jaren geleden, dat de befaamde revue-star Josephine Baker de uitgaande wereld in Parijs in opschudding bracht door de exotische uitbeelding van haar rollen en gedurfde costumes, terwijl kort daarna de exhorbitant-hooge prijzen, welke zij van haar clientèle in haar eigen cabaret dorst te vragen haar beroemdheid eerder deden toe- dan afnemen. Beroemd heid duurt over het algemeen niet lang, vooral niet van revue-artisten, een enke ling als Mistinguett en Buziau uitgezon derd. En waar het dus maar weinigen was gegeven haar in levenden lijve op het tooneel te aanschouwen, daar is het al weer de film, waardoor de mogelijkheid is geschapen ook in breederen kring deze artiste van ongetwijfeld bijzondere capa citeiten te mtioduceeren. Deze week is zij in het Trianon-theater te bewonderen als Zou-Zou, de vrouwelijke en Creool- sche helft van een tweeling, waarvan de andere, mannelijke en volbloed-Parijsche helft wordt vertolkt door Jean Gabin. Te zamen trekken zij ln een circustent op de kermissen de algemeene aandacht, maar de combinatie wordt verbroken, wanneer eerst de spullebaas failliet gaat en daarna Jean gehoor geeft aan de roepstem van de zee. Na eenige jaren keert hij naar het vaderland terug, waar Zou-Zou hem met meer dan zusterlijke ge negenheid ontvangt. Beiden vinden een betrekking in Parfls: hij als electricien ln een musichall, zij als strijkster. Zonder zich het gevaar daarvan bewust te zijn, brengt Zou-Zou Jean in kennis met de dochter van haar patroon, Claire, en het duurt niet lang ol beiden krijgen elkander lief. Het noodlot trekt zich boven hun hoofden samen, wanneer Jean onschuldig wordt gevangengenomen wegens een ver onderstelden moord. Alleen Zou-Zou weet dat Jean onschuldig is, maar haar ont breken de middelen om een advocaat te bekostigen, die zulks aan het licht zou kunnen brengen. Teneinde zich geld te verschaffen, treedt zij op in een revue, waarvan de vrouwelijke hoofdpersoon zich het ongenoegen der directie op den hals heeft gehaald. Men begrijpt, dat Zou-Zou zich hier juist op haar plaats voelt en in deze scènes ligt dan ook het hoogtepunt van haar spel. Een portret in de bladen doet haar den waren moordenaar herken nen en brengt Jean de vurig begeerde vrij heid. Wannéér Zou-Zou hem aan de poort wil begroeten, ziet zij daar een tengere figuur, die zoodra de zware deur wordt ge opend en Jean naar buiten treedt, hem in de armen vliegt. Zou-Zou ziet dan in, dat haar offer tevergeefs is gebracht en gaat heen De tweede hoofdlint heeft een heel wat gelukkiger ontknooping want hierin „krij gen ze elkaar". „Zij" is in dit geval de geestige Engelsche actrice Cicely Court- neidge, die er langs den normalen weg van sollicitatie niet in slaagt den ma nager te overtuigen van haar goede eigen schappen als revue-artiste. Zij neemt daarom een list te baat en na een reeks van komische verwikkelingen, bereikt zij het gewenschte doel, dat ln het onder havige geval zelfs tweeledig is, nl. een positie bij het tooneel en een groote plaats in het hart van den aanvankelijk onvermurwbaren theater-directeur. Er komen in deze film tal van prachtige shows voor, welke met succes de verge lijking met de Amerikaansche kunnen doorstaan. Het geheel vormt dus een alleszins be zienswaardig programma. Casino-Theater - Spanning heerscht deze week in het theater aan de Hoogewoerd. Die spanning brengt Lionel Atwlll teweeg, de uitstekende karakterspeler, die de op volger van den onvergetelijken Lon Cha- ney genoemd wordt. Deze maal kan men hem bewonderen ln „Vleermuizen", als de waanzinnige dr. Niemann, die ter wille van zijn wetenschappelijke proefnemingen menschen om het leven brengt en specu- leerend op het bijgeloof der dorpsbewoners, zich voor dat doel vermomt als een vam pier, de menschelljke vleermuis. Brett- schneider, een jong politle-inspecteur, die in den beginne niet het geringste licht puntje ln deze duistere zaak ontdekken kan. wordt tenslotte haast zelf het slacht offer van der. moordlustigen dokter. Dank zij een handige manoeuvre ontmaskert hij den dader en zijn handlanger en onder gaan belden hun verdiende straf. Het dorp ls van zijn nachtmerrie bevrijd en het le ven herneemt zijn gewonen gang. Een. qua regie en spel, zeer goede film, w aarin vooral de rol van Lionel Atwlll als dr. Niemann zeer te roemen valt. Voor de pauze draait na de beide inte ressante Journaals „De Orient Express", een film, die den bioscoop-bezoeker onge twijfeld ook ln spanning zal houden. Een programma dus met veel spanning en goede sensatie, ddt den liefhebbers van dit genre films een genotvollen avond zal bezorgen. f Lido-theater. Wie deze week Lido be zoekt. zal met vermoeide lachspieren huiswaarts keeren. Waarlijk dat ls niet te veel gezegd. „Kermisgasten" een „Natlo- naal"-flim mag er in alle opzichten zlin. Van Henriette Davids en Johan Kaart, een tweetal dat zoo uitnemend bü elkaar past, elkaar zoo geheel aanvult is het onnoodig veel te schrtiven. Men kent ze reeds uit andere films en uit revue's, hun veelzijdig talent weet men te waardeeren. Henriette Davids en Johan Kaart, niet spoedig zal dit „edele" tweetal ons gaan vervelen, steeds weer brengen zü in hun geestige, vlotte spel iets nieuws, steeds weer weten ze ons te vermaken Het is vooral Johan Kaart, die uitmunt De scène waarin hij Marléne Dietrich imiteert ls werkelllk meesterlijk. Od smachtende wijze zingt hij „Ich bin vom Koof bis Fusz aus Liebe eingestellt". Als „de schele" zullen we hem niet sooedig vergeten, maar ook zlin rol als kermisgast zal in ons geheugen blijven Een ander tweetal, dat zich door zlin spel op den voorgrond weet te plaatsen ls Sylvatn Poons en Johan Elsensohn de beide detec tives, de een een stotterende drukte schonper en de ander een onnoozele Han nes. Kermisgasten is geen kunstwerk, maar een zuivere amusementsfilm, die dan ook zeker als zoodanig succes zal hebben. Naast de vele of eigenlijk de aaneen schakeling van vroolijke en geestige scènes, bestaat er de geheele film door een zekere spanning. Voortdurend vragen we ons af hoe „de kermisgasten" tenslotte uit de vele verwikkelingen, waarin ze zijn ge raakt zullen te voorschijn komen. De regie is bij Jaap Speyer in goede handen. Ner gens zien we het gebrek van zoovele Ne derlandsche films, langdradigheid- In een vlot tempo is deze aanwinst voor de Na tionale filmindustrie opgenomen. De foto grafie van Henk Alsem Is tot in de puntjes verzorgd- Tenslotte zetten de vroolijke wijsjes van Joop de Leur de kroon op het werk; zij maken deze film tot een pro duct- waarmee de Nederlandsche film industrie weer een stapje in de goede richting is gekomen. Voor de oauz° draait een viertal korte filmpjes, di» wil zouden kunnen vereeni gen onder den naam van ..film-nonsens", wel te verstaan, in den goeden zin des woords. 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2