HET LOCARNO-CONFLICT 77*le Jaargang ZATERDAG 14 MAART 1936 No. 23304 STADSNIEUWS. Hedenmorgen is de Volkenbondsraad te Londen bijeengekomen. Tusschen de Locarno-mogendheden is nog steeds geen overeenstemming bereikt. Diverse oncontro leerbare geruchten doen in de pers de ronde. BUITENLAND. „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" IM. NO OMEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden »r.f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.x (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. CURSUSSEN AAN VROUWEN VAN WERKLOOZEN. Wie helpt ze mogelijk maken? Men schrijft ons: Het ls nu de tweede winter, dat de Com missie in zake Huishoudelijke Voorlichting alhier, cursussen organiseerde In het ko ken van voedzame en goedkoope maaltij den en in het naaien en vermaken van eenvoudige onder- en bovenkleeding. Hoe de cursisten bijeen kwamen? Gaar ne wil ik u er iets van vertellen. Aan Arbeidsbeurs en stempellokalen werden aanmeldingsformulieren uitge reikt. Een opgaaf moet worden verstrekt van: naam, geboortedatum, aantal kinde ren. adres, beroep van den man, het we- kelijksche inkomen, den gewenschten cur sus, of men reeds eerder cursussen volgde. Is een voldoend aantal bijeen ge woonlijk meiden zich dozijnen dan be rust de verdeeling bij de secretaresse- pennlngmeesteresse der commissie, mej. D. Eldering. De lessen worden gegeven in de beide Huishoudscholen en in 't Leidsche Volks huis. Per groep ontvangen 2024 cursisten tegelijk les. Per keer dragen de cursisten 2 cent bij als tegemoetkoming in de kos ten, bovendien 50 cent indien een nieuwe japon wordt genaaid. De commissie zorgt voor de verdere kosten, als: lokaalhuur, verwarming en verlichting, salaris van de Ieerares en de lesbenoodigdheden. Wilt u eens een naailes bijwonen? Ik kies voor u één van de laatste lessen van een serie van 12. Het lokaal goed ver licht ziet er gezellig uit; de 23 moeders zijn achter de tafels of bij de naaima chines Ijverig in de weer. De ieerares, bij gestaan door leden van verschillende ver- eenigingen, zooals afd. Lelden van de Vereeniglng van Huisvrouwen, de Chr. Vrouwenbond, de R.-K. Vrouwenbond en oudste leerlingen der Vakscholen, gaan voortdurend rond om de cursisten met raad en daad bij te staan. De dames hebben een japon voor zich zelf genaaid; daarvóór maakten zij een flanel, een schort, een kinderjurk of jon gensbroek, kenipt uit een gedragen klee- dingstuk en nu, de glorie van den cursus, de japon. U weet, een moeder komt voor zichzelf gewoonlijk tekort. Vóór alles moeten de man en kinderen netjes voor den dag komen. Eenige japonnen zijn al gereed, eenige cursisten persen nog of hechten een kraagje of jabot. Dit is zeker, Zon dag kan men de nieuwe japon dragen! Hoe prettig zitten allen te werken, de zorgen zijn iets vergeten, men betreurt het oprecht dat de laatste les al bijna is aangebroken. Gelukkig, men kan zich nog opgeven voor de 5 kooklessen. De verwachtingen zijn eerst iets minder hoog gespannen. „Koken, doe je toch da gelijks. dit behoef je toch niet meer te leeren", „ja, als er geld genoeg is, kan ik het ook wel goed; je moet eerst maar eens met 7 personen zitten en met kleine steun, waarvan de huur nog af moet". Meer van deze opmerkingen kan men beluisteren. Een beetje onwennig zit men de eerste les in de „Deensche keuken". Ze voelen zich evenals kinderen. De Ieerares be spreekt het koken en de kosten van een voedzamen maaltijd, waarvoor natuurlijk maar zeer weinig geld beschikbaar is. Eén van de gerechten, de stokvisch- schotel, was geheel onbekend, maar werd bij het keuren heerlijk gevonden, ,,'t staat in je maag"! Als ieder een portie van de spijzen heeft geproefd en er natuurlijk flink over het onderwerp is gepraat (ze komen best uit hun hoek)wordt het restant aan de cur sisten om beurten meegegeven Voor de Commissie is het bijzonder pret tig, dat vele ingrediënten beschikbaar wor den gesteld, zoodat de kosten van kook cursussen niet hoog behoeven te zijn. Natuurlijk zijn de totaal-uitgaven toch niet gering, terwijl ze uitsluitend aan be- hoeftigen worden gegeven. Voor December 1935 waren ingeschreven 206 cursisten voor naailessen en 101 voor de kooklessen. Dit aantal was op 1 Febr. 1936 resp. 238 en 115 en dagelijks komen nog aanmeldingen binnen. Om nu de cursussen tot een goed einde te brengen is nog geld noodig. Zijn er te Leiden nu geen 200 inwoners, die elk f. 1 voor dit doel willen afstaan? Ik geloof van ja. Het gironummer van de penningmeeste- resse, mej. Eldering, is No. 199874, adres lste Binnenvestgracht 15. Ten slotte wil ik U nog de samenstel ling der Commissie mededeelen: Voorzitter: Wethouder Van Stralen. Secr.-penningm:. Mej. D. Eldering. Leden: een afgevaardigde van 't Crisis- Comité, van de Mij. van Weldadigheid, de directrices der beide vakscholen, afgevaar digden van de afd, Leiden der Vereeni- ging van Huisvrouwen, van Chr. Vrouwen bond en R.-K. Vrouwenbond, de chef der afd. Vrouwen van de Arbeidsbeurs en de directrice van het Leidsche Volkshuis. Mogen vele milde giften bovenstaanden arbeid mogelijk maken. BANKETBAKKERSCURSUS 1935—1936. Heden- en morgenavond zijn de resul taten van het afgeloopen cursusjaar voor ouders en belangstellenden te bezichtigen in de groote zaal van het R.-K. Volksge bouw, Steenschuur 15. Onder de vele leerlingen zijn er ver scheidene, die van hun goeden wil door een fantasie hebben laten blijken. In aanmerking genomen ,dat het allen leerlingen zijn, die voor het eerst een cur sus volgen, zijn er voortreffelijke fanta sieën te zien. vooral op het gebied van suikertrekken, wat op zichzelf een zeer moeilijk onderdeel der banketbakkerij is. Verder hebben de meeste leerlingen een verplicht stukje gemaakt, zoodat het een en ander de moeite zal loonen eens te komen kijken. De heer G. Hulst, vice-voorzitter van den Nederlandsche Bond van Banketbak kerspatroons afd. Leiden en de heer D. Tielenburg, chef-kok van de sociëteit „Mi nerva" hebben zich bereid verklaard als jury op te treden. EXAMENS E. H. B. O. Voor het door de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniglng E. H. B. O. afgenomen examen ter verkrijging van het diploma eerste hulp bij ongelukken zijn geslaagd: G. Aalbersberg, J. H. Barlo, P. Dijkstra, A. Florisson, J. A. de Graaff, P. M. v. Leeuwen, I. Koole, H. C. v. Meurs, J. Ober, A. Prins. T. Rozemeyer, W. v. Son, H. v. Nierop, K. W. Wijk, P. A. Harbeveld en W. v. Zonneveld. Het examen werd afgenomen door de doktoren M. van der Stoel, H. Navis en S. A. Liezenberg. DE KERKBEHOEFTE IN HET MORSCHWEGW ARTIER. In verband met de groote belangstelling welke de godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Gem. in de Chr. School in het Morschwegkwartier genieten, besloten eenige belangstellenden een commissie te vormen tot stichting van een Wijkvereeni- ging en een fonds, voor den bouw van een kerkgebouw in dat kwartier. In de Con sistoriekamer der Pieterskerk waar door de commissie een vergadering was belegd, werd een bestuur gekozen, waarvan voor zitter is ds. J. C. S. Locher. secretaris de heer F. van Aiewijn. oenningmeester de heer A. Blauw en 2de voorzitter de heer IJ. Tijmstra. De heeren van Aiewijn en Blauw vormen met den heer C. Bloot als voorzitter het dagelijksch bestuur Beslo ten werd aan te dringen op het houden van godsdienstoefeningen op Zondagmor gen in de Chr. School Morschweg zoolang daar nog geen kerkgebouw is. HET CONFLICT BIJ DE FIRMA PEL. Een compromis bereikt. De besturen van de Algemeene en Chr. bonden in het bakkers-, chocolade- en suikersbewerkingsbedriif hebben den Rijks- bemiddelaar medegedeeld, dat zij. na het personeel der N.V. voorheen Gebroeders Pel te hebben gehoord, zijn conclusie, ge nomen in de bijeenkomst van partijen oo 10 dezer, volledig aanvaarden. Hierdoor wordt de loonsverlaging tot 5 beperkt en zal over een paar maanden, wanneer een nieuw accountantsrapport is ontvangen, de toestand van de onder neming. e.v. de vraag van nieuwe loons verlaging of ontslag, nader onder oogen worden gezien. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „De beveiliging van de zee tegen Europeesche en Barbarijsche zeeroovers" 16091621, de heer R. E. J. Weber, geboren te 's-Gra- venhage; idem, tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „De verhouding van ambtenaar en arbeids- contractant in het tegenwoordige ambte narenrecht". de heer S. Wierda, geboren te Bornwird. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid, vrije studie- de heer J. W. J. toe Water (Arnhem) en voor het candidaatsexamen Indonesische letteren de heer O. K. L. Peiger (Heemskerk N.H.). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Kantoor voor vaste goederen. Hypothe ken en Assurantiën E. A. Freyser, Johan de Wittstraat 4, Leiden. Vestiging wo ningbureau en pensionbureau, te Leiden, Stationsweg 45. Firma L. F. Servaas en Zonen, Hooge- woerd 17, Leiden: kantoorboekhandel en techn. teekenmaterialen. Vest. fil. Leiden. Breestraat 41. dd. 7 Mrt. 1936. Gevolm. W. E. A vom Hofe, Leiden. (Beperkende Bepalingen). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames H. J. Hoek (Den Haagi en H. G. E. Mijehoff (Schiedam). Aan den reserve-le luitenant J. E. van Nes van Meerkerk van het 6de regi- mant veldartillerie alhier is op zijn ver zoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij K B. van 3 Maart 1936 is met ingang van 3 Maart 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verlgend als lid van het be stuur van het fonds, bedoeld in artikel 125 der Ziektewet, aan den heer F. Eikerbout, alhier. De politiebrandweer heeft heden ten huize van J. H. T. aan den Oude Singel no. 62 een schoorsteenbrandje gebluscht. De oorzaak bleek te zijn gelegen in een kraaiennest, dat den schoorsteen bijna geheel verstopte! - De rijwielzaak van den heer H. Gin jaar aan de Hoogewoerd no. 65 heeft een verbouwing ondergaan, waardoor de winkel- en étalageruimte aanmerkelijk is vergroot. Onze stadgenoot Herm. C. de Jong ontwierp het plan voor de moderne onderpui, welke ongetwijfeld sterk de aan dacht trekt. Het Leidsch-glas-in-lood-bedrijf van den heer K. F. van Buuren, sedert ander half jaar gevestigd aan de Hooigracht nr. 42, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan door de aanschaffing van een oven. waardoor het mogelijk is geworden door het branden van geschilderd glas en porselein het bedrijf op een breedere basis te stellen. Tot dusverre moest het eigenlijke branden van het glas elders ge schieden, hetgeen thans niet langer noodig is. ENGELAND. SIR THOMAS INSKIP DEFENSIE-MINISTER. Sir Thomas Inskip, de procureur-gene raal, is benoemd tot minister voor coördi natie van de defensie- De taak de drie ministeries van lands verdediging te coördineeren, komt dus in handen van een jurist, die tot dusverre in de politiek weinig op den voorgrond is getreden. Gedurende den oorlog was Ins- kip verbonden aan de berichtenafdeeling van de admiraliteit. Van 1922 tot 1924 was hij advocaat-generaal. In zijn nieuwe functie zal Sir Thomas Inskip de voor naamste vertegenwoordiger zijn van Bald win in de Rijksdefensiecommissie. Hij heeft het recht een zitting van de chefs der staven bijeen te roepen, wanneer hij dit noodig oordeelt. ITALIË. Marine-begrooting 1936'37. Uit het Degrootings-rapport van het Ministerie van Marine, dat in de Kamer werd ingediend, blijkt, dat de begrooting voor den dienst 1936'37 een milliard 610 millioen lire bedraagt, hetgeen ongeveer 300 millioen meer is dan de begrooting van het voorafgaande jaar. Uit hetzelfde rapport blijkt dat tus schen Februari 1935 en Februari 1936 de volgende troepentransporten naar Oost- Afrika hebben plaatsgevonden: 290.820 man, 5000 automobielen en 207.000 ton materiaal. Bovendien werden nog 26.000 werklie den naar Oost-Afrika vervoerd. RECLAME. 245 Wanneer gij of één van de leden van Uw gezin onver wachts geopereerd moet wor den, wie betaalt dan straks de dokters- en ziekenhuis- rekening? Dat doen wij voor U, wanneer gij een V.O.-polis hebt van Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a DUITSCHLAND. Rede van Hitier op hedenavond Toch parades. Hitier zal heden avond op de Theresien Wiese te München een groote verkiezings rede houden. In tegenstelling met hetgeen de Duit- sche pers gisteren berichtte, zullen op 16 Maart a.s. te Berlijn groote militaire parades worden gehouden ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de weder invoering van den militairen dienstplicht in Duitschland. SPANJE. Opnieuw ongeregeldheden. De ongeregeldheden tegen kerken etc. hebben zich thans tot Madrid uitgebreid. In de wijk Cuatro Caminos vormde zich een linksche betooging om te protestee ren tegen het fascisme. De stoet, die naar het centrum der stad trok, kruiste in de Calle San Bernardo de route van een vrachtauto van het blad „La Nacion", welke de manifestanten aanhielden en in brand staken. Vervolgens begaven zij zich naar de Calle Marques de Monasterio, waar zich de redactie-bureaux van dit blad bevinden. Na verschillende schoten in de lucht te hebben gelost, dwongen zij het redactie- personeel het gebouw te verlaten en sta ken dit vervolgens in brand. Nadat de betoogers een wapenwinkel hadden bestormd, ontstond een hevige schietpartij tusschen hen en de politie, die hen uiteendreef. Kort daarna slaagden zij evenwel op nieuw er in zich te verzamelen. Zij plun derden daarop de kerk van San Luis en staken haar in brand. De kerk werd ge heel vernield. De bureaux van de bladen „A.B.C." en ..El Debate" werden door de politie be schermd. In de Calle del Principe in het centrum van Madrid hebben extremistische betoo gers voorts de kerk van San Ignacio in brand gestoken. De brand breidde zich uit tot een naburig gebouw, dat geheel ver woest werd. Tijdens het blusschingswerk in de kerk werd een brandweerman gedood. Tijdens een schietpartij tusschen de politie en de manifestanten, die de kerk van San Ignacio in brand staken, werd een persoon gedood en drie anderen ge wond. Er zijn nog meer pogingen tot brand stichting gedaan, doch deze zijn mislukt. Er zijn maatregelen genomen teneinde een herhaling te voorkomen. Alle manschappen van de civiele garde, stormtroepen en de veiligheidspolitie zijn geconsigneerd teneinde de kerken en kloosters te beschermen en zij hebben zeer strenge orders gekregen. In de provincie is alles kalm. In linksche kringen is men zeer ont sticht over de incidenten die zich hebben voorgedaan en die men toeschrijft aan syndicalistische provocateurs. De voor de z.g. Straperlo-affaire be noemde speciale rechter, Bellon, heeft last gegeven tot gerechtelijke vervolging van den bij deze affaire betrokken Daniël Strauss, die er van wordt beschuldigd ge legenheid tot spelen te hebben gegeven en frauduleuze middelen te hebben gebruikt om winst- en verlieskansen te verzekeren. De beschuldigden zullen voorloopig op vrije voeten kunnen blijven, terwijl voorde geldelijke aansprakelijkheid een dekking wordt geëischt in den vorm van een borg stelling van 10.000 Ptas. De beklaagden zullen zich den vijftienden en dertigsten van iedere maand moeten aanmelden en voorts steeds beschikbaar zijn, wanneer zij opgeroepen worden. VEREENIGDE STATEN. Einde der staking in New-Yotk. De staking van de liftjongens en van ander huispersoneel is geëindigd. In zeshonderd gebouwen is door arbi- trageonderhandelingen onder auspiciën van den burgemeester een regeling tot stand gekomen Zesduizend stakers her vatten heden hét werk. BINNENLAND. De internationale spanning en de hou ding der regeering. (Pari. Overzicht, 2e BI.)' Een „Belgische daga op de Jaarbeurs; Belgische onderscheiding voor den heer Fentener van Vlissingen. (Binnenland, 3e Blad) De loonbijslagregeling in de bloembol lencultuur; een conferentie te Hillegom, (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. De Italianen blijven in Abessynië op rukken. (2e Blad). Maandag toch parades in Duitschland ter viering van den eersten verjaardag van het herstel der dienstplicht. (Buitenland, le Blad). Opnieuw kerken in Spanje afgebrand. (Buitenland, le Blad). Oostenrijk's bondskanselier en minister van buitenl. zaken te Boedapest. (Buiten land. le Blad). Sir Thomas Inskip benoemd tot Engelsch defensie-minister. (Buitenland, le Blad). De staking der liftboys te New-York geëindigd. (Buitenland, 1 Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HONGARIJE. Bezoek van Oostenrijk's Bondskanselier. Oostenrijk's bondskanselier, dr. Schusch- nigg, is in gezelschap van den minister van buitenlandsche zaken, Berger Walde- negg, en eenige deskundigen van de mi nisteries van buitenlandsche zaken en economische zaken, te Boedapest aange komen. Het gezelschap werd op 't station ont vangen door minister-president Goemboes, den minister van buitenlandsche zaken, Kanya, en den Oostenrijkschen gezanó Neustaedter-Stuermer. Het bezoek zal twee dagen duren, ge durende welke gestreefd zal worden naar de oplossing van de moeilijkheden, welke zijn ontstaan in de Oostenrijksch-Hon- gaarsche handelsbetrekkingen alsmede naar opheldering van den toestand, welke is geschapen door de Oostenrijksch-Tjse- chische onderhandelingen. Terstond na zijn aankomst verklaarde de bondskanselier tegenover een corres pondent van het Italiaansche agentschap Stefani, dat de Romeinsche accoorden tusschen Italië, Hongarije en Oostenrijk: reeds zeer goede resultaten hadden afge worpen voor het economisch herstel van het Donaugebied en dat te verwachten is, dat zij anderen bij dit herstel betrokken mogendheden tot voorbeeld zullen dienen. De bondskanselier zeide er zeker van te zijn, dat de jongste internationale poli tieke gebeurtenissen geen nadeeligen te rugslag kunnen hebben op de economi sche heropleving van centraal-Europa, aangezien deze heropleving een gebieden de noodzakelijkheid is. JAPAN. Wijziging in diplomatieke posten. Hirota heeft den Japanschen ambassa deur te Nanking Arita gisteren telegra fisch instructies gegeven naar Japan terug te keeren. In welingelichte kringen verluidt, dat Arita tot minister van buitenlandsche za ken is benoemd en te Nanking vervangen zal worden door den onder-minister van buitenlandsche zaken Sjigimitsoe. Josjida, de vroegere Japansche ambas sadeur van Italië zou ambassadeur te Londen worden. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuw incident aan den Amoer. Naar verluidt, heeft zich een nieuw Russisch-Mandsj oerij sch grensincident voorgedaan op den Amoer. Op 5 Maart des middags was volgens deze berichten een groep arbeiders van de Russische Scheepvaartmaatschappij op een afstand van 3 K.M. ten Zuiden van het dorp Jekaterino- Nikolskoje, 250 M. van den Russischen oever, bezig met bag- gerwerkzaamheden, toen zij beschoten werden door Japansch-Mandsjoerijsche soldaten uit een op den tegenoverliggenden over, rijdende auto. Er werden 30 schoten gelost. De arbei ders waren gedwongen de vlucht te nemen. Na de beschieting begaven zich vijf Jaoansch-Mandsjoerijsche soldaten uit de auto naar de plaats der baggerwerkzaam- heden, waarbij zij de Russische grens over schreden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1