Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 14 Maart 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. ■-JJ'X"" „Maar lieveling, ls dat een nieuw spel „SpelPleter heeft me zeventig goudvlsschen gegeven voor we ons engagement verbraken en, dwaas die lk was, lk heb een eed gedaan dat lk leder stuk aan hem zou terugsturen dat ik ooit in mijn leven van hem gekregen beb (London Opinion), -*-• „Verdraaid nog toe, gaat deze weg naar Utrecht of niet Je hebt toch alleen maar Ja of nee te zeggen I" „Zou uwes denke 1 En as lk het nou niet weet, mag lk dan soms niet „misschien" zegge (Humorist). „Zoo ben Je naar de hondententoonstelling geweest Vertel me dan eens, welke honden dragen lang bruin haar „Pekeneesjes, liefste." (London Opinion). „Wat b'eteekent datmaar één kaartje, mevrouw „Ja, 't ls een vijfling; allemaal beneden de vier Jaar." (Humorist). „Als dat museum nu eens in brand vloog, welk schil derij zoudt u dan het eerst redden 1" „Wat het dichtst bij de deur hangt, dame." (Humorist). „Wat, brand Nou, we kunnen ons daar nu niet mee bezig houden, het staat niet op de agenda." (Humorist). De Beurs sterk onder den invloed van de politieke gebeurtenissen - Voortgezette koersdaling voor Philips - Verdere com pensatie-transacties met Duitschland. - De palmolieprijzen loopen terug. Toen in het begin van 1917 de toenma lige minister van buitenlandsche zaken In Amerika Lansing in een rede voor het Huis van Afgevaardigden slechts een toe speling maakte op de mogelijkheid, dat Amerika wel eens genoodzaakt zou kun nen zijn om aan den oorlog deel te nemen, kelderden de koersen aan de New-York- sche beurs ln één dag 15 tot 20 punten. Booze tongen beweerden toen, dat ver schillende vooraanstaande persoonlijkhe den uit de omgeving van het Witte Huis aan deze zaak een groot vermogen hebben verdiend. Indien Hitler van hetzelfde hout zou zijn gesneden als de toenmalige poli tieke leider in Amerika, dan zou hij ook in de gelegenheid zijn geweest ln de afge- loopen week aan de beurs met gemerkte kaarten te spelen. Niemand gelooft daar echter aan, omdat de gedachtenwereld van dezen politicus te ver verwijderd ls van financleele manipulaties. De uitwerking van de opzegging van het verdrag van Locarno en de daarmede ge paard gaande bezetting van de gedemili tariseerde zone hebben intusschen op de toonaangevende fondsenmarkten een krachtigen schok veroorzaakt. Deze ge beurtenis kwam juist op het moment, dat de beurzen toch reeds ln het stadium ver keerden, waarin zij gevoeliger waren voor een ongunstige wending dan eenige maan den geleden het geval was. Immers de koersen waren over de geheele linie reeds sterk gestegen en het publiek had reeds in ruime mate geprofiteerd van de verbete ring der conjunctuur, die in sommige lan den en in bepaalde takken van bedrijf is ingetreden. Hoewel er in het algemeen nog geen neiging tot winstneming bestond, was de ondernemingslust reeds sterk vermin derd. Het ziet er op het oogenblik naar uit, dat de spanning op politiek gebied nog geruimen tijd zal aanhouden. Op de Parijsche beurs is deze week de depressie het sterkst aan den dag getre den, omdat men het politieke nieuws daar uit de eerste hand heeft en Frankrijk uit den aard der zaak bij de gebeurtenissen het meest ls geïnteresseerd. De uitwerking op de andere beurzen is echter eveneens niet uitgebleven. Londen, New-York en Amsterdam waren overwegend flauw ge stemd en het ziet er op het oogenblik niet naar uit, dat er in de komende dagen een belangrijke verbetering zal intreden. Over het algemeen bestaat wel de over tuiging, dat de conjunctuur zich sinds ecnigen tijd in een stijgende richting be weegt en dat op den duur ook de landen, die daarvan tot nu toe slechts weinig heb ben geprofiteerd, waartoe ook Nederland mag worden gerekend, de uitwerking zul len ondervinden. Er zijn hier echter nog tal van moeilijkheden te overwinnen. In verschillende takken van nijverheid is de moeilijke positie van Nederland nog altijd zeer merkbaar. Dat ondervindt b.v. op het oogenblik het groote Philipsconcern, dat zijn uitvoer in de laatste maanden sterk zag terugloopen. Bovendien moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de prijzen voor lampen en radio-artikelen binnen afzien. baren tijd zullen moeten worden verlaagd. De waarde van den export van radio artikelen bedroeg in Februari f. 1.894-000 tegen f. 1 955 000 in Januari en f. 2.803.000 in Februari 1935 De export van metaal draadlampen bedroeg slechts f. 397.000 legen f. 437.000 in Januari en f 428.000 ln Februari 1935. In verband met deze ont wikkeling waren aandeelen Philips weder om flauw. Ook de kunstzijde-export gaf de afge- loopen maand weer ongunstige cijfers te zien De gemiddelde prijs bedroeg slechts 1-70 per K G. netto tegen f. 1.78 in Jan. fn f. l-96'/i in Februari 1935. Zoowel de hoeveelheid als de waarde was lager. De Aku kan zich in hoofdzaak slechts hand haven door het leveren van qualiteits- garens. Op den duur hoopt men hierdoor toch wel bepaalde afzetgebieden te behou den en het is niet uitgesloten, dat indien dt conjunctuur weer eenigermate verbe tert de goede qualitelt kunstzijdegarens daarvan het eerste zullen profiteeren. Het is immers een gewoon verschijnsel, dat men in het diepst van den depressietijd weinig naar qualitelt kijkt, maar dat daarin een verandering ten gunste In treedt zoodra de toestand iets beter wordt. Op de pandbrlefmarkt heeft de wijziging van het vaste lastenontwerp geen merk baren Invloed gehad. De koersen zijn niet verder teruggeloopen en wij hebben den indruk, dat na aanneming van het ont werp, de markt een geleidelijke verbete ring zal te zien geven. Staatsfondsen waren over het algemeen vast en het was opmerkelijk, dat deze af- dceling zeer weinig ls beïnvloed gewor den door de politieke spanning in het buitenland. Ook de guldenskoers heeft zich trouwens 'goed gehouden. Tijdelijk zijn Ponden en dollars iets opgeloopen en trok de goudprijs hier iets aan, maar men had hier toch voornamelijk te doen met de uitwerking van de spanning op de wissel markt te Parijs- Deze spanning ls trou wens later ook verminderd- Er heeft weer eenige uitvoer van goud uit Frankrijk ook naar ons land plaats gevonden, doch in den jongsten weekstaat van de Neder- landsche Bank kon deze goudtoevloeilng nog niet worden opgenomen. Op de aandeelenmarkt was de stemming ever het algemeen ongeanimeerd, op som mige dagen zelfs flauw. Van de voortge zette koersdaling in aandeelen Philips maakten wij reeds melding- Ook Unilever waren later eerder aangeboden in verband met de teleurstellende dividenden der En- gelsche ondermaatschappijen. Men vreest n.l. dat hierdoor het dividend van de Uni- icver ongunstig zou kunnen worden be ïnvloed. De betrokken maatschappijen maken echter slechts een klein deel uit van het Unlleverconcem. In de afdeeling voor cultuurwaarden werden suikeraandeelen tijdelijk gunstig beinvloed door eenige verdere afdoenin gen van de Nivas. Voor de H.V.A. zijn echter tegenwoordig de prijzen van palm olie en sisal van meer beteekenis dan de suikerprijzen Een ongunstige omstandig heid is, dat de palmolieprijzen sinds eenige weken een dalende richting volgen en op het oogenblik nog altijd geen her stel hebben te zien gegeven- Voor tabaksaandeelen maakte het be richt. dat er onderhandelingen zijn afge sloten voor een verdere compensatie transactie met Duitschland een goeden indruk. Zooals men weet waren er oor spronkelijk Mk 20'/i millioen voor den aankoop van tabak ter beschikking ge steld. Daarop is een compensatietrans actie afgesloten, waarbij een scheepsorder op een Duitsche werf werd geplaatst, waartegenover Mk 5 millioen extra voor den aankoop van tabak beschikbaar zou den worden gesteld Later zijn verder on derhandelingen gevoerd voor nog Mk 10 millioen. De helft daarvan zou dienen voor aankoop van andere producten, n.l. Mk 2 millioen voor Nederlandsche en Mk 21/» millioen voor Indische producten, behalve tabak. De andere Mk 5 millioen zou voor tabak beschikbaar komen. Men zoekt thans naar compensatieobjecten om deze zaak te kunnen afwikkelen. De afdeeling voor rubberwaarden bleef tamelijk prijshoudend Alleen Amsterdam Rubber waren soms flauw in sympathie met Parijs. Het hooge ultvoercijfer van bevolkingsrubber over de afgeloopen maand heeft op de rubbermarkt weinig invloed gehad. De Nederlandsche Spoorwegen hebben thans het plan aangekondigd om over te gaan tot een verdere electrificatie Ge- electrificeerd zullen worden de baanvak ken Amsterdam—Arnhem, Den Haag- Utrecht, Rotterdam—Gouda en Utrecht- Eindhoven- In verband hiermede zal er ONTSPORING TE WORMERVEER. Wagens van een grinttrein omgevallen. Hedenmorgen om 8 uur is ten Noorden van het station Wormerveer een viertal wagens van een grinttrein ontspoord. De wagens vielen, gedeeltelijk om waar door de beide hoofdsporen werden ver sperd. Het verkeer werd over Haarlem gelegd Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de-baan vrii te maken. Te 9.15 was het spoor in de richting Amster dam weer vrii. De materieele schade is vrii aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. o BRAND IN DEN HELDER. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken ln de fotozaak van de firma Krul, Koningstraat 21, in Den Helder. Het vuur ls ontstaan in een werkkamer, welke zich achter den winkel bevond en verspireidde zich snel naar de gang, die zich tusschen dit vertrek en het atelier bevindt. Enkele minuten na het alarm bevond zich reeds de slangenwagen der politie ter plaatse, die met twee stra len, waarvan een aan de voorzijde en een aan den achterkant van het perceel wa ter gaf. Er ontwikkelde zich veel rook, die het vinden van den vuurhaard aanvanke lijk bemoeilijkte. Men vreesde dan ook voor uitbreiding. Het bleek evenwel, dat de beide spulten van H. M. Wachtschip, die eveneens arriveerden geen water be hoefden te geven. De werkkamer is ge heel uitgebrand, evenals de gang. Het ate lier zoowel als de winkel en de bovenver dieping ondervonden ernstige waterscha de, evenals een kapperszaak, welke zich naast het perceel bevindt. De firma Krul ls verzekerd. RECLAME. 239 Imiteeren is waardeeren. Persit wordt door concurrenten Nagemaakt, ge-imiteerd: En zoodra dat wéér mislukt is. Wordt het nog eens geprobeerd. Maar Persil is daar niet boos om, 't Doet Persil zelfs geen verdriet: Daar Persil altijd Persil blijft. Lukt die namaak immers niet. Nee! Persil is er juist blij om. Dat men 't imiteeren gaat, Omdat daardoor wordt bewezen. Dat Persil het hóógste staat. Wanf, als dat niet het geval was, Was de namaak nooit geschied: Goede dingen imiteert men. Maar de minder goede niet... veel nieuw materiaal noodlg zijn en zoo als reeds eenlgen tijd geleden werd aan gekondigd zullen daarvan Werkspoor, Beynes, Allan en Heemaf profiteeren. De aandeelen van de betreffende Maatschap- -pijen werden hierdoor gunstig beinvloed. De geldmarkt bleef als tevoren ruim- De politieke gebeurtenissen hebben op dit terrein geen invloed gehad. Particulier disconto is circa 11/8 A 1 3/8°/». 3- en 5- j aarspapier wordt verhandeld op een basis van 2 5/8W. COCAINE SMOKKELAARS ONTMASKERD. Drie personen gearresteerd. De Venlosche politie kreeg gisteren aan wijzingen. waardoor men op het spoor ls gekomen van een belangrijke zaak van cocaïnesmokkel, aldus het „Hbld." Voor zoover thans bekend, zijn hier alleen Lim burgers bij betrokken. Naar aanleiding van de gekregen aanwijzingen deed de Venlosche politie, onder leiding yan in specteur Eissens,-een inval in een woning aan den Tegelschen weg. De politie had vooraf de voor- en achterzijde van de woning bewaakt. Het plotseling binnen vallen van de politie-ambtenaren verwek te consternatie onder de bewoners. In de woning trof men twee personen aan, wier kleeren hier en daar waren besmet met' een wit poeder. De politie doorzocht ter stond het geheele perceel. Op het tollet vond men een belangrijke hoeveelheid wit poeder. Een der aanwezigen had even te voren verzocht zich te mogen verwijderen hetgeen de politie had geweigerd. De poe der werd in beslag genomen. Drie personen, een Venlonaar en een persoon uit Roermond en een uit Stein (Zuid-Limburg) werden aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Door deskundig onderzoek werd vastgesteld, dat het witte poeder, de gezochte cocaïne was. Het verdoovingsmiddel was echter be langrijk met meel vermengd. Uit een en ander meende men te mogen opmaken, dat de politie juist een Inval deed, toen over den verkoop van de smokkelwaar werd onderhandeld. De Roermondenaar bleek als tusschenpersoon te zijn opgetre den, de man uit Stein was eigenaar van het verboden goed. De man uit Roermond was er in geslaagd een pond cocaïne te Venlo te plaatsen. In verband daarmede had hij zich in verbinding gesteld met den Zuid-Limburger. Samen waren zij naar Venlo vertrokken. De Venlosche po litie bevond in een en ander aanleiding -het onderzoek in Stein te laten voortzet ten. Door de rijks- en gemeenteveldwach ters aldaar, geassisteerd door de mare chaussee, werd een onderzoek ten huize van den in Venlo aangehouden persoon ingesteld. Grondig werd het huis doorzocht doch zonder resultaat, totdat de politie een aanwijzing kreeg. De cocaïne was verbor gen ln een emmer met slam, (kolenslib) die naast het fornuis in de keuken was geplaatst. In den snelweger van den sla gerswinkel, het bedoelde perceel, vond men sporen van cocaïne, zoodat vermoe delijk daar de hoeveelheid is afgewogen. De gevonden flesch is vermoedelijk van Duitsche afkomst en heeft volgens het etiket cocaïne van 98°/o bevat. De flesch. die nog half gevuld was, is in beslag ge nomen en meegenomen naar Venlo. o AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In het St. El-isabeth-ziekenhuis te Venray is overleden de 32-jarige juffrouw Peters uit Overloon, die met ernstige brandwon den was opgenomen. Zij had met behulp van petroleum de kachel aangemaakt en was daarbij in brand geraakt. o KRUIDENIERSWINKEL UITGEBRAND. Gistermiddag ongeveer te vier uur is brand uitgebroken in den kruideniers winkel van den heer J. Kant te Dirkshorn. De brandweer van Dirkshorn en die van Harenkarspel bestreden het vuur met twee stralen, en slaagde er in den brand te beperken tot den winkel en het aange bouwde pakhuis, welke geheel verloren gingen. De belendende perc., waaronder een fouragepakhuis. konden worden be waard. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN CHINEESCHE SPOORWEG- WERKPLAATSEN. In de spoorwegwerkplaatsen van de lijn Peping-Hankau in Tsjang Sin Tien is gisternacht een groote brand uitgebroken, die eerst in den loop van den middag kon worden bedwongen. In de werkplaatsen werd groote schade aangericht. Men acht het niet uitgesloten, dat de brand te wijten is aan sabotage. o HET RAVIJN-MYSTERIE. Dr. Buxton ter dood veroordeeld. Dr. Buck Buxton, die beschuldigd was van moord op zijn vrouw en dienstmeisje, Mary Rogerson, van wie de lichamen ver leden jaar in stukken gesneden zijn ge vonden in het Moffatravijn in Schotland, is gisteren door de rechtbank van Man chester ter dood veroordeeld. Gedurende het proces, dat elf dagen duurde en de openbare meening sterk bezig hield, zijn meer dan 100 getuigen gehoord. o ITALIAANSCH SCHIP VERGAAN. Acht opvarenden omgekomen. Het Italiaansche schip Marchlgiano is na een hevige ontploffing in de Roode Zee vergaan, bericht het Amerikaansche schip President Garfield. Acht leden van de bemanning zijn om gekomen; tien zijn opgenomen door het Britsche schip Cheshire. o DE OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het aantal dooden, dat te betreuren valt bij de overstroomingen in de Noord-Ooste lijke Staten der Ver. Staten is tot 19 ge stegen. De materieele schade wordt op millioe- nen dollars geschat. In New Hampshire en Connecticut is het overstroomingsgebied grooter gewor den. De rivieren Merrimac en Connecticut voeren ieder uur zeer groote watermassa's aan. Het water staat op honderden land wegen van 1 tot 2 M. hoog. In lager gelegen gebieden staat het water vaak tot de tweede verdieping der huizen. In Pennsylvania moesten eenige mijnen worden gesloten. President Roosevelt heeft er in toege stemd, dat 5 milioen dollars voor steun- verleening zullen worden toegestaan. In Z.-W. Kansas, N.-W. Oklahoma en in eenige streken van Colorado hebben zandstormen gewoed, ten gevolge waarvan het verkeer hier en daar moest worden gestaakt. o 88 DOODEN BIJ LAWINES. Volgens een officieel rapport zijn bij de jongste lawines in Noord-Kasjmier (Br.- Indië) 86 personen om het leven gekomen, waaronder drie Britsche officieren, die van een skitocht terugkeerden. Uitgesproken P. van Helmond, metselaar, te Wasse naar, Schoolstraat 19. R.-c. jhr. nrr. H. O. Felth, cur. mr. J. K. Scfhellenbach, Was senaar. I. A. Dobbe, landbouwer, te Noordwijker- hout. R.-c. mr. A. Ikman van Burck. cur.. mr. G. H E. Nord Thomson te Leiden. De N V. Vliegt-ax in liquidatie, laatste lijk gevestigd Levendaal 132 en Honge- woerd 131 te Leiden. R.-c. mr. A. B. Bom- mezijn Cur. mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden. 8—8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11