LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 Maart 1936 De Nieuwe Rijksweg Den Haag-Utrecht NEDERLANDSCH-INDIË EN DE MARINE INGEZOGEN /TUKKIN BURG. STAND VAN LEIDEN CAPITUL ANTEN-REGLEMENT. Treedt voor sergeanten 16 Maart in werking. Bij K. B is bepaald dat artikel 1 van het Capitulantenreglement met ingang tan 16 Maart .a.s. in werking zal treden. Dit artikel 1 bepaalt de benoemingen, ■waarop dienstplichtige onderofficieren met. rang van sergeant, die ingevolge ver gunning van den Minister van Defensie in den zin van artikel 35 der Dienstplicht wet een tijdvak van zes jaren in werke- lljken dienst hebben doorgebracht, aan spraak hebben. o DE REISBELASTING. 31 Maart in de afdeelingen der Tweede Kamer. De centrale afdeellng van de Tweede Kamer heeft besloten op Dinsdag 31 Maart te één uur, in de afdeelingen te doen onderzoeken verschillende wetsont werpen. waaronder dat tot heffing eener reisbelasting, en dat inzake regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven der vreemdelingen. o S. D. A. P. EN ONTWAPENING. Voorstel van Partijbestuur aan Congres. Het Partijbestuur vin de S. D. A, P. heeft, naar de Arbeiderspers melt, beslo ten. naar aanleiding van de ingekomen congresvoorstellen. betrekking hebbende op de landsverdediging en de ontwape ning, aan het congres de volgende motie te stellen: ,.Het congres, enz., constateerende, dat. in de Partij gebleken is van twijfel omtrent de vraag, of het programpunt, der nationale ontwapening in den zin. waarin dit in 1921 is bedoeld, ongewijzigd kan worden gehandhaafd; verzoekt, zonder op een beslissing over die vraag vooruit te loopen, aan het Par tijbestuur een commissie te benoemen, om dat punt en de daarmee samenhan gende vraagstukken te onderzoeken en rapport uit te brengen zoo tijdig, dat daarmee bij het ontwerpen en vaststellen t an het verkiezingsprogram voor 1937 rekening kan worden gehouden." DE NIEUWE BRUG OVER DE RINGVAART BIJ HALFWEG. Goede oplossing van het gioote verkeers- vraagstuk ter plaatse. Onze correspondent in Haarlemmermeer schrijft ons: In verband met de thans genomen be slissing, dat de oude smalle draaibrug over de Ringvaart welke de dorpen Halfweg en Zwanenburg verbindt zal worden afgebroken en volledig opgeruimd en een nieuwe breedere bascule-brug zal worden gebouwd ongeveer ter hoogte van de Dammeniaan aan de eene zijde en de remise van de electrische tramwegmaat schappij aan de andere zijde, vernemen we, dat bij de totstandkoming van dit groote werk het groote doorgaande ver- keel' van uit den Haarlemmermeerpolder dan langs dén IJweg vanaf het Eschdoorn- plein langs de Dennenlaan naar de nieuwe brug en Halfweg zal moeten worden ge leid. Deze brug heeft daar destijds een groote verbetering aangebracht, maar het docp Zwanenburg was er toen nog niet en de paar honderd huizen welke langs den Ringdijk waren gebouwd, werden als complex aangeduid onder de benaming: buurtschap nabij Halfweg! Gedurende de laatste 20 jaren is er in deze buurtsahap heel wat veranderd: nieuwe wegen zijn aangelegd en de bebou wing is dermate toegenomen, dat het dorp Zwanenburg momenteel meer dan vijf duizend inwoners telt. Vooral in de drukke dagen van de bie tencampagne ondervond het geregeld ver keer over deze brug groote stagnatie en daarom hebben de desbetreffende autori teiten ingezien, dat een radicale verbete ring niet achterwege kon blijven. De ontwerpers van het Rijkswegenplan willen vanaf den Spaarnwouderweg in den Haarlemmermeerpolder langs den IJweg in de richting van Zaandam een betere verbinding tot stand brengen met Noord-Holland boven het IJ. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen 8 uur is de „Sperwer" met 4 passagiers en oost naar Indië vertrokken. IIET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE BEMANNING VAN DE „UIVER". Aankomst te Rotterdam op 27 Maart. Naar de „N.R.Crt." verneemt wordt het stoffelijk overschot van de „UlVer"-bemah. ning, Beekman. Van Steenbergen, Wale- wijn en Zadelhoff, bp 27 Maart a.s. te Rotterdam verwacht aan boord van het Duitsche stoomschip „Rasenfells" van de Hansa-lijn. Dit stoomschip zal de stoffe lijke omhulsels te Basra in ontvangst nemen en dan, na Karachi te hebben aangedaan, deze naar Rotterdam over brengen. Onmiddellijk na aankomst te Rotterdam worden de kisten naar de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam vervoerd, om daar te worden opgebaard ten einde familie leden, vrienden en belangstellenden ge legenheid te geven in een rouwkapel een laatsten groet te brengen. Den dag daarna zal de teraardebestelling plaats hebben. Van Steenbergen, Walewljn en Zadelhoff worden ln een gemeenschappelijk graf bij gezet, dat door de gemeente Nleuwer-Am- stel daarvoor wordt afgestaan. Het stoffe lijk overschot van Beekman zal ln het familiegraf op de Christelijke begraaf plaats te Mulderberg worden bijgezet. VERLAGING SALARISSEN RECHTERLIJKE MACHT ENZ. De Tweede Kamerleden Gosellng, Joe- kes, Boon. Rutgers van Rozenburg, Drees en Suring hebben bij amendement voor gesteld. de voorgestelde salarisverlaging niet te doen ingaan met terugwerkende kracht op 1 Januari 1936, doch op den dag volgende op dien van de afkondiging van deze wet. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 914 Maart 1936 is door de Ned. Bank een bedrag van c.a. R.M. 600.000 van de op haar Sonderkónto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers liepen van 85.478 tot 85.670. Het totale bedrag van de nog uitstaan de posten die nog niet uitbetaald zijn be loopt c.a. R.M. 22 millioen. De Sonderkonto posten waarvoor trans- fixeering is verkregen zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontc-posten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode in totaal c.a. RM. 200.000 afgerekend. Het hoogste afgerekende volgorde num mer was 20.698. Het totale bedrag van de nog uitstaan de vorderingen beloopt c.a. R.M. 15.1 mil lioen. De posten waarvoor koersfixeering is verkregen zijn hieronder begrepen. N. S. B.-COLPORTEURS AANGEHOUDEN. In verschillende steden van ons land zijn strooibiljetten in de brievenbussen gestopt door propagandisten van de N.S.B. waarop een plaat overgedrukt was uit de ..Notenkraker" van -1-8 Februari 1933, bij blad van ,,Het Volk", weergevende de fi guur van dr. Colijn met bloedbesmeurde handen, benevens een vers en een artikel uit hetzelfde blad overgenomen, waarin de bomaanval op „De Zeven Provinciën" wordt gehekeld. In dit strooibiljet worden hieraan verschillende conclusies vastge knoopt wat de S.D.A.P. wel mag in Ne derland en de N.S.B. niet. Zoowel te Amsterdam als te 's-Graven- hage, Rotterdam en Schoonhoven, is pro cesverbaal opgemaakt tegen de versprei ders op grond van de nieuwe wettelijke bepalingen, waarbij beleediging van.de re geering en autoriteiten strafbaar is ge steld. Ten tijde dat de „Notenkraker" deze serie beleedigingen aan het adres van mi nister Colijn en de regeering afdrukte, be stonden de betreffende wetsartikelen nog niet, aldus de „Tel." VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer A. Stigter, oud-aannemer, mede-oprichter en eere lid van den Nederlandschen Aannemers- Bond. In verband met het belang,-dat 't snel verkeer heeft bij de totstandkoming van den Rijksweg 's-Gravenhage—Utrecht, lijkt het ons van belang door middel van bijgaand kaartje den lezers een indruk te geven van den gang van zaken. Ofschoon het kaartje voldoende voor zichzelf spreekt kan een kleine toelichting wellicht van nut zijn, aldus schrijft ons de K.N.A C. Aangezien de werken te Voorburg voor den bouw van een brug over de Vliet nog in voorbereiding zijn, zaJ het eerste ge deelte n.l. tot Nootdorp, dat volgens ver wachting ln dit voorjaar met twee rijba nen gereed komt, slechts te bereiken zijn vla de smalle brug ln Voorburg zelf. In het najaar zal een rijweg tot Zoetermeer klaar komen, waarna de tweede rijbaan in het voorjaar van 1937 vermoedelijk zal worden opgeleverd. Het gedeelte tusschen Zoetermeer en Gouda hoopt men begin 1938 gereed te hebben; dat tusschen Gouda en Bodegraven, waarvoor nu de kunstwerken in uitvoering zijn midden 1939. Het laatste gedeelte, waarvoor thans de bestekken in voorbereiding zijn ver wacht men eind 1939 gereed te hebben, zoodat dan de geheele Weg voor het ver keer zal kunnen worden opengesteld. DE BELANGENTEGENSTELLINGEN VAN MOGENDHEDEN IN OOST-AZIË. DE In het voorafgaande artikel werd ln het kort aangegeven hoe snel Japan ln de laatste tientallen jaren zich ecoriomlsch, staatkundig en militair heeft uitgezet. Her haaldelijk was het hierdoor in botsing ge komen of was er wrijving door ontstaan met de andere fïlffgehdheden, die hun be langen hebben ku-Öost-Azië, en het is niet te verwachten, ftwt hier thans plotseling een eind aan zal komen. Allereerst en allermeest met China, dat reeds in den Chineesch-Japanschen oor log van 1894'95 tot eigen verbazing en schrik gewaar werd, hoe weinig het kon uitrichten tegen den krachtigen greep van den tot dusver verachten buurman en dat, na den overgang van den Keizerlijken ln den republikeinschen regeeringsvorm, hoe langer hoe meer ln een chaotischen toe stand geraakte, zijn samenhang verloor en lijdelijk toe moest geven aan de steeds verder gaande elschen van Japan. Ook Rusland. Het Czarenrijk had al lang geleden zijn oostelijke grenzen ver legd naar den Stillen Oceaan, drong in het begin dezer eeuw door ln Mandsjoerije en dreigde het ook ln Korea te zullen doen. De Japanners voelden dit als een gevaar voor hun eigen belangen, drongen de Rus sen in den oorlog van 1904'05 terug naar Siberië en nestelden zich zelf langzamer hand in hun vrijgekomen plaats. De Sowjet-Unie zette de Czarlstlsche uit- breldingspolitlek op andere wijze voort; rechtstreeks door Bulten-Mongollë, vroe ger een buitenprovincie van China, onder haar invloed te brengen, indirect door roode propaganda in het meer Zuidelijk gelegen gedeelte van het Chlneesche rijk. Hiermee stuit zij tegen Japan, dat bitter weinig voor communisme in China voelt en al even weinig voor de sterk toegeno men militaire maatregelen en de industria- liseerlng, die in de laatste jaren ln Siberië hebben plaats gevonden. Wladiwostok, de Russische Marinebasis aan den Stillen Oceaan, op korten afstand van Japan ge legen, is voor de Japansche leger- en marinestaven een doorn ln het oog. En wat de Vereenigde Staten van Noord- Amerika betreft, hun politiek in Oost-Azlë heeft zich herhaaldelijk tegen de Japan ners verzet, zij het ook op den duur niet met veel succes. Meermalen is het aan hun tegenstand te danken geweest, dat de Japanners zich moesten matigen in de eischen, die zij meenden aan China te kunnen stellen en die van de zelfstandig heid van het Hemelsche Rijk hoe langer hoe minder zouden hebben overgelaten. Met kracht ook kwamen de Vereenigde Staten op voor de „open deur" ln China d.w.z. het recht op gelijke behandeling van alle naties'vóór hun;hafldel en Industrie, in het bijzonder in'He" z.g. „sferen van invloed" der verschillende mogendheden. Ongetwijfeld, de Japanners wenschten evenzeer een „open deur" in China, maar dan hoe langer hoe meer alleen voor hen zelf geopend. De Amerikanen zetten aan hun politiek kracht bij door hun vloot in den Stillen Oceaan te concentreeren en door verbete ring van hun marinebasis bij Honolulu op de Hawai-eilanden. Nieuwe, uitgebreide viootplannen zijn aangekondigd en in voorbereiding tot uitvoering. Voegt men daarbij, dat zij hun grenzen voor Japan sche immigratie volledig afsloten en dit op een voor de Japanners stuitende manier Eén der weinige industrieën, die in dezen tijd een eormen vooruitgang hebben gemaakt, is de Nederjandsche Behangsel- uapierindustrie van Rath en Doodeheefver, De nieuw gebouwde fabriek in Amsterdam aan de Duivendrechtsche Kade heeft door haar technische inrichting een ingrijnen- den invloed gehad op den kostnriis van het artikel en op een exuositie in de toonzalen aan de Prinsengracht 730736 te Amster dam kan men de bewiizen daarvan zien in fraaie kleurencombinaties tegen nrijzen. die belangrijk lager zijn dan voorheen. Deze exnositie .Licht en Kleur" wil het publiek behulnzaaip zijn bij de inrichting van een gezellige woning en demonstree- ren hoe kleuren een zeer groote rol scelen in ons leven. Gisteren is te Wassenaar in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer mr. J. J. Tichelaar, oud-algemeen secre taris "van het Suikersyndicaat in Ned.- Inaië. o— UIT NED. OOST-INDIE. FRAUDE IN DE CULTURES. MALANG, 13 Maart lAnetal Op de onderneming Wonokoio in Daimpit is een onderzoek gaande, daar hier vermoedelijk financieele malversaties zijn gepleegd. De administrateur van deze onderneming, de heer Koch, is vertrokken. De superinten dant en de directie van de onderneming zijn naar boven vertrokken. Volgens de loopende geruchten zou het gaan om een bedrag van f., 48.000. Nadere bijzonder heden zijn echter niet te verkrijgen. UITSPRAAK IN MOORDZAAK. SOERABAJA, 13 Maart. (Aneta) Heden werd uitspraak gedaan in de ge ruchtmakende Blimblng-moord, waarbij een oude inlandsche vrouw in een put werd geworpen. De eerste beklaagde werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, terwijl de tweede beklaagde ontslagen werd van rechtsvervolging wegens zijn gebrek kige verstandelijke ontwikkeling. o BANDJIR RICHT GROOTE SCHADE AAN. BENKOELEN, 14 Maart. (Anetah Door een bandjir zijn 2 bruggen vernield en is een weg beschadigd. De verbinding tus schen Pagar Alam en Tandjong Sakti in de residentie Benkoelen is voorloopig ver broken. deden, door hen op dit punt gelijk te stel len met Afrikanegers en Chineezen, dan laat het zich begrijpen, dat de Japansche nationalisten weinig vriendschappelijke gevoelens meer koesteren voor hun verren overbuur aan den Stillen Oceaan. Maar terwijl de Japansche politiek hardnekkig het gestelde doel voor oogen houdt en, tijdelijk tegengehouden of teruggedrongen, steeds weer opnieuw en met vernieuwde kracht doorgaat dat veel omvattende doel te naderen, maakt de Oost-Azische politiek der Vereenigde Sta ten een onzekeren indruk. Was reeds bij het verdrag van Washington de positie der Amerikanen verzwakt door de con cessie, geen nieuwe marinebasis te zullen aanleggen, westelijker dan de bestaande basis bij Honolulu, ln nog grooter mate hebben zij, door toe te stemmen in de onafhankelijkheid der Filippijnen, het toekomstige gebruik van hun eigen machtsmiddelen belemmerd en benadeeld. Of en in hoever de Amerikaansche Ma rine na 1944 haar marinesteunpunten op de Filippijnen zal kunnen blijven aan houden, zal eerst dan definitief worden geregeld. Het is merkwaardig, dat de wet, waar bij de onafhankelijkheid der Filippijnen, in te gaan in het Jaar 1944, werd vastge legd, niet te danken is aan den daartoe bij de Fllipplno's levendig bestaanden mensch, maar wel aan den sterken drang der financieel geïnteresseerden bij de suikercultuur op Cuba en in de Ver eenigde Staten zelf. Door de Filippijnen los te maken van de Unie, geraken zij buiten den hoogen beschermenden tarief muur der Vereenigde Staten en komt er een eind aan hun zeer succesvolle con currentie in de Amerikaansche suiker wereld. Dat hier een economische ineen storting van de nieuwe onafhankelijken op volgen moet is aan weinig twijfel on derhevig en het ligt voor de hand, dat de Japansche nationalisten hun gaarne in die omstandigheden de helpende hand zullen toesteken en eenzelfde „onafhan kelijkheid" zullen willen garandeeren, als waarin Manchoekwo zich thans ver heugen mag. Hoe de Amerikaansche politiek haar weg vervolgen zal, moet de toekomst lee- ren. Verschillende schrijvers hebben ge wezen op de betrekkelijk geringe han delsbelangen, die de Amerikanen in China hebben en maakten daaruit de gevolg trekking, dat het geen zin had, zich daarvoor ernstige moeilijkheden met Japan op den hals te halen; maar daar tegenover staat de meening van anderen, dat in de toekomst de Chineesche markt uitnemend geschikt kan worden voor af name der Amerikaansche producten en industrie-artikelen en de Vereenigde Staten dus het volle recht op de „open deur" moeten blijven opeischen. De verhouding tusschen Groot-Brit- tanië en Japan is langen tijd bijzonder vriendschappelijk geweest, doch na het sluiten van 't verdrag van Washington ende daarmee gepaard gaande beëindi ging van het Britsch-Japansche verdrag is daarin een kentering merkbaar ge worden. Het ln China geïnvesteerde Brit- sche kapitaal bedraagt ongeveer 11/4 milliard dollar en de Britsche handelsbe langen zijn diep in China vastgelegd, maar de Japansche concurrentie is er snel toegenomen en Japan kent er zich bijzondere rechten toe, die weinig stroo- ken met de opvatting der Britten over hun eigen rechten. Tot dusver heeft Groot-Brittannië zich maar zwak tegen over de Japansche agressie verzet; het heeft nu eenmaal zijn belangen overal op de wereld en ziet zich daardoor veelal de handen min of meer gebonden. Het ver liest evenwel de Japansche uitbreiding niet uit het zicht en het heeft ook een wakend oog te houden op Australië, de Straits Settlements en Britsch-Indië. Vandaar de stichting van de marine basis te Singapore, een tweede doorn in het oog van den Japanschen marinestaf. De ligging van deze basis is uitermate gunstig; zij geeft de Britsche vloot gele genheid tot bescherming van het gebied in Zuid- en Oost-Azlë en Australië en tot controle van de handelswegen tus schen den Stillen en den Indischen Oceaan. Zij is het onmiskenbare teeken, dat Groot-Brittanië tenslotte bereid zal zijn, zich tegen de bedreiging zijner be langen krachtig te verzetten. Nu nog de vraag, welke de belangen tegenstelling is tusschen Japan en Neder - landsch-Indië. Tot dusver heeft de ver houding tusschen hen belde maar weinig te wenschen over gelaten. Nederlandsch- Indië levert verschillende grondstoffen, zooals petroleum, rubber en tin, die Japan van buitenaf moet invoeren en het nam, gedurende de latere jaren in steeds toe nemende mate, de Japansche indusrtrie- artikelen op; de Ned. Indische open-deur-: politiek legde hier geen enkelen hinder paal voor in den weg. Die deur wordt evenwel langzamerhand, ter voorkoming van al te ver gaande Japansche econo mische penetratie, minder wijd open ge houden en er zal veel van het doorzicht der Indische Regeering gevergd worden, om hierbij den juisten stand te vinden, opdat hét middel niet erger dan de kwaal zal blijken te worden. In een vorig artikel werd aangegeven, dat er thans in Japan openlijk en ernstig propaganda voor gemaakt wordt, expan sie te zoeken naar het Zuiden. De Japan sche marine legt daarbij een groote be langstelling aan den dag voor de Filip pijnen en meer nog voor Ned.-Indië, want petroleum is een levensbehoefte voor de vloot en een goed versterkt marinesteun punt op een der Ned.-Indlsche eilanden ln de buurt van Singapore, zou de waarde van de daar gelegen Britsche marine- basis duchtig verzwakken. Hetgeen over dit alles in de Japansche pers verschenen is, wijst er duidelijk op, dat de wensch tot ver gaanden invloed in de Zuidzee-eilanden, zoo niet het bezit, bij velen zeer levendig ls. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de ai of niet geplaatste stukken Wordt niet teruggegeven. WAARSCHUWING VAN DEN ARMENRAAD. Herhaaldelijk komt het voor, dat inge zetenen worden opgebeld en hun wordt gevraagd of zij iets willen geven voor het Leger des Hells, althans zij krijgen den indruk, dat het is voor het Leger des Hells. De gift wordt evenwel afgehaald door iemand van het Nederlandsch Leger (tos Heils, waarvan het uniform ook al wèer heel veel lijkt op het uniform van het groote, internationale, door William Booth gestichte Leger des Heils. Het publiek wordt zoodoende misleid, en dit is te meer te betreuren, omdat het Né.derlandsche Leger des Heils niet als een steunwaardige Instelling is te beschouwen. De Secretaris v. d. Armenraad. P. A. VAN TOORENBURG. GEBOREN: Hendrik Jtsk, z. van A. Hollinga en J. Hettema Johanna Hendrika, d. van J. Groothedde en H. J. de Bruijn Johan nes, z. van W. van Westbroek en N. We ber Catharina, d. van C. Boom en J. M. Mieremet Geertje, d. van J. L. Post mus en J. Hogewoning Jacobus, z. van W. Heemskerk en A. v. d. Plas Schre- vellna, d. van D. v. d. Kooy en W. v. Eist Allda, d. van C. Zonneveld en E. M. Hop Hendrik Fredericus, z. van H. F. Miggels en A. A. v. Santen Franclscus, z. van W. H. Beij en E. Vermond Jansje Catharina, d. van J. Sinteur en C. J. H. Kromwijk Jannetje, d. van P. Pikaar en J. de la Rle Jansje, d. van D. Sin teur en S. v. Kampen. ONDERTROUWD. D. de Boer jm. 29 J. en M. M. Smit jd. 25 jaar. OVERLEDEN. M. A. Heemskerk d. 2 weken heul z. 36 j. M. Ver- Hoe dit ook zij, wij hebben voldoende reden om te verwachten, dat andere mo gendheden, die hun belangen in Oost- Azië hebben, het overgaan van Neder- landsch-Indië ln Japansch bezit niet zou. den kunnen toelaten en de belangen tegenstellingen tusschen de grootmach ten er toe zouden leiden, dat een aanval van Japan op Nederlandsch-Indië een oorlog op veel grooter schaal tengevolge zou hebben. Nederlandsch-Indië ln het bezit van Japan zou b.v. voor Groot-Brit tanië van strategisch standpunt bezien, leiden tot het afsnoeren van Australië, den val van de marinebasis bij Singapore, het verlies van Noord-Borneo en de Straits Settlements en de bedreiging van Britsch-Indië. Zoo wordt de vraag of de belangentegenstelling tusschen Japan en Ned.-ïndië tot een oorlog zou kunnen lel den, opgelost ln de meer algemeene vraag of die tusschen de groote mogendheden ln Oost-Azië van dien aard zijn, dat een oorlog waarschijnlijk Is en in hoever Ned.- Indië de kans loopt er in betrokken te worden. Het zullen wel deze of dergelijke over wegingen geweest zijn. die de Nederland- sche Regeering in 1927 de „Grondslagen voor de verdediging van Nederlandsch- Indië" deed opstellen, in welke het doel van de weermacht in Ned.-Indië als volgt werd omschreven; lo. De handhaving van het Nederland- sche gezag in den Archipel tegen on rust of verzet binnen de grenzen. 2o. Het vervullen van den militairen plicht als lid van de volkengemeen schap tegenover andere volken. Deze plicht werd nader omschreven als „handhaving der neutraliteit ln conflic ten tusschen andere mogendheden". In den laatsten tijd is onder den in vloed van de ook door verantwoordelijke personen ln Japan gemaakte propaganda, uitbreiding te zoeken naar het Zuiden, en onder dien van de weinig effectieve hulp, die Abessynië in den strijd tegen Italië van den Volkenbond ondervonden heeft, ernstige twijfel ontstaan, óf een defensiepolitiek, gebaseerd op de neu trality tsldee, nog wel kan worden ge handhaafd en niet vervangen moet wor den door een politiek, die de verdediging van Indië tegen een rechtstreekschen en doorgezetten aanval in grootscheepschen stijl tot grondslag heeft, waarbij dan niet gerekend wordt op directe of Indirecte hulp van anderen. Zeker, een dergelijke verdediging zou meer veiligheid bieden, mits zij uitvoer baar was. Maar zij is niet uitvoerbaar; de strijd van Nederland in Nedérlandsch- Indië tegen een groote zeemogendheid zou, al is het afslaan van, een eersten stoot ook te verwerkelijken, op den langen duur een hopelooze zijn, evenals b.v. een strijd van België, zonder hulp van buiten af, Itegen Duitschland hopeloos zou zijn. Maar evenmin als België aanneemt, in een zoo danig ongelijken oorlog alleen gelaten te zullen worden, evenmin behoeven wij te verwachten, dat dit met Nederlandsch- Indië het geval zal zijn. Het in principe vasthouden aan de in de „Grondslagen" vastgelegde neutrali teitspolitiek ls niet alleen uitvoerbaar, maar het is ook aanvaardbaar. Zij dient zoo te worden opgevat het staat ook in de „Grondslagen" dat wanneer Neder landsch-Indië, ondanks het ernstig pogen om bulten een oorlog te blijven, toch daarin betrokken wordt, de aanwezige weermacht zich zoo goed mogelijk tegen elke bezetting van ons gebied zal verzet ten, in afwachting van den steun die ons mocht worden verleend. Dit sluit dan vanzelf in het verzet tegen eiken aanval op het Nederlandsch-Indische grondge bied, ook wanneer een oorlog tusschen de andere mogendheden nog niet mocht zijn uitgebroken. Gep. vice-admiraal G. L. SCHORER, 2—a

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10