HET CONFLICT VAN LOCARNO LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Maart 1936 BUITENLAND. VISSCHERMrERICHTEN. TELEGRAMMEN. R.-K. M.V. „DE HANZE". De Katholiek-sociale plichten van den middenstander. Gisteravond vergaderde de R.-K. M.V. „De Hanze" in Zomerzorg. waarvoor niet alleen de Hanze-leden. maar ook vele in- trodueé's van hun belangstelling blijk gaven. De voorzitter, de heer Schoonder- gang, opende den avond met den Chr groet, waarna de heer Van Deene enkele ingekomen stukken voorlas, w.v. een van de drie middenstandsfederaties handelend over de wet tegen de ultverkoopen en opruimingen, terwijl voorts nog een schrij ven van het bondsbestuur was binnen gekomen De heer Van Zijl las vervolgens de bondselrculaire van de maand Februari voor. Het woord was daarna aan rector Bots. die in zijn rede: „De Katholiek- sociale plichten van den middenstander", uitvoerig het materialisme schetste met al zijn verderflijke invloeden en gevolgen. Het materialisme is erger, aldus spr.. dan iedere ketterij Een ketterij verloochent enkele waarheden, het materialisme ver loochent ze alle. Het is. aldus spr., niet on mogelijk, dat wil mettertiid in commu nistische ep natlonaal-socialistische sta ten een opbloei zien komen, een opbloei echter gebouwd oo materialistische fun damenten. waaruit het Christelijk idee geheel is weggevaagd. In Duitschland zien wij het voorbeeld, waar de mensch zich in de massa heeft gestort, behoefte heb bende aan een idee van rust ert bescher ming. Laten wij ons echter teven het ma terialisme wapenen met de uitrusting, die de Pausen ons ln hun Encyclieken hebben voorgeschreven. Hield Paus Plus XI bij het schrijven van ziin Encycliek „Quadra- gesimo Anno" niet tevens een Dieidool voor de ordening van het natuurlijke leven? Ook de middenstand heeft haar aandeel in dat leven en laten wij. aldus spr., pal staan, opdat wü lederen aanval op onze mooie Roomsch-Katholieke Kerk kunnen afslaan. Duitschland heeft ons geleerd, dat al het mooie, waaraan Jaren is gewerkt, in een uur kan sterven, zelfs zonder een enkele doodskreet. De heer Schoondergang dankte rector Bots vervolgens voor ziin interessante rede. waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Bonbonfabriek „De Sleutels van Corlin" Scheepmakersteeg, hoek Heerensteeg. Leiden. Vennooten: P. Corba en P. C. v d. Lin den, Leiden Wijzigingen: C. Oppelaar, Haarlemmerstr. 283, Lelden Boter- en kaashandel. Uittredend eige naar: C Oppelaar. d.d. 16 Maart 19'iS Wij ziging handelsnaam In: L M. Knegtel. Fa Gebrs. H. M en W. J Pasman- Hee- renstraat 108a. Lelden. Schildersbedrijf. Vestiging filiaal (winkel): Heereustraat 39 Leiden, d.d. 7 Maart 1936 DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar Londen. De besprekingen der Loearno-mogend- heden hebben een onverwachte wending genomen: zij zijn geschorst en zullen te Londen worden voortgezet! Men ziet als reden daarvoor, dat Eden niet de rol van Hoare heeft willen spelen en op eigen houtje beslissingen nemen I Uit de rede van Sarraut. die overi gens veel gematigder klcr.k dan zijn radio-rede van Zondag alleszins ver klaarbaar! bleek, dat Frankrijk nog in hoofdzaak voet bij stuk houdt en de pro cedure van Locarno ln werking wil blijven stellen. Zooals bekend, nam Eden de stel ling ln. om Hitler te hooren over zijn voor stellen. hetgeen echter door de Fransche zienswijze rechtstreeks wordt voorkomen. Eden wil blijkbaar de verantwoordelijkheid laten aan de Engelsche regeering in haar geheel. Overeenstemming tusschen de Locarno- mogendheden is er derhalve nog niet! Nu allen naar Londen gaan, komt ook de Volkenbondsraad maar gemakshalve in de Britsche hoofdstad bijeen. In Londen zal dus te eenlger tijd de beslissing vallen, die anders voor Genève was voorbehouden. Men wijst er nog op hoe door het bijeen komen te Londen ook de mogelijkheid, dat Duitschland zich zal doen vertegen woordigen, grooter is geworden, en in ieder geval daar gemakkelijker contact met Duitschland kan worden verkregen dan te Genève. Hitler heeft in een interview nog eens zijn hoop uitgesproken, dat Engeland als eerlijk makelaar tusschen de partijen zal willen optreden, een rol, die Engeland zoo bij uitstek pleegt te liggen. Onze oud-stadgenoot, ds. Joh. Brons geest. Ned Herw. predikant te Glessen- Oudekerk heeft voor het beroep naar Nleuw-Vennep ln de vac. van ds. D Bou- man, bedankt, wijl hij een beroep naar Velsen aannam. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistente zijn geslaagd oe dames L. Zonneveld tVlaardingeram- tachtl, A. de Vries (Rotterdam) en L. W. de Puy (Hillegersberg). Gisteravond ls de 72-jarlge C. P. L. in zijn woning ln de da Costastraat v de trap gevallen- waardoor hij een her senschudding bekwam. De Eerste Hulp dienst vervoerde den ouden heer naar het Academisch Ziekenhuis. Maandag as. zal de voordrachten- serie in het Leidsche Volkshuis besloten worden met een filmavond van dr. W. G. v d. Sleen. Ditmaal zal hij ons per vlieg tuig, auto en uitgeholde boomstam mee nemen naar de rijkdommen en oerwouden van Sumatra. Een avond waar veel te hoo ren, zien en genieten zal zijn! Maandagavond omstreeks half 10 had in de beruchte bocht bij Renswoude weder een ongeluk plaats. De 19-jarige Leidsche student v. Th. kwam per mo torrijwiel van Nijmegen en zag door een mistbank het waarschuwingsbord te laat. Hij kwam daarmede in aanrijding, werd over den weg geslingerd en bleef met ern stige hoofdwonden liggen. Dr. De Waard van De Klomp verleende geneeskundige hulp. waarna de heer v. Th. verder ver voerd kon worden. IJMUIDEN, 11 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 10.84. Tongen f 0.98 —0.46. Griet per kist van 50 K.G. f 30—15. Groote schol f 9.50—7.50. Middelschol f 12.50—10.50. Zetschol f 14—12. Kleine schol f 14—4.80. Bot f 5.70—2.70. Schar 1 8 1.60. Tongschar f3221. Roggen p. 20 stuks f 15. Vleeten p. stuk f 43. Pieter man en Poontjes p. kist van 50 K.G. f 8.50 7. Groote schelvtsch f 2414. Middel ld. 1 2114. Klelnmiddel ld. f 1815.50. Kleine id. f 15.506.30. Kabeljauw p kist van 125 K.G. f31—7. Gullen p. kist van 50 K.G. f 6.803.30. Wijting I 6.500.75. Lengen p. stuk f 1.60—0.75. Koolvisch f 0.86—0.12. Heilbot per K.G. f 0.85—0.54. Aangevoerd 582 kisten versche haring. Prijzen f3.303.05 p. kantje. Aangekomen 13 stoomtrawlers: IJM 38, met f 3760; IJM 60, met f 1394: IJM 2, met f 1860: IJM 37, met f 1890; IJM 147, met f 1430; IJM 96. met f. 1520; IJM 78, met f 1770; IJM 19, met f1913; IJM 22, met f 1070; IJM 111, met f 1040; IJM 177, met f1170; IJM. 28, met f 1032; IJM 97, met f 970; 3 drifters LT 541, met f 366; LT 1122 met f 726; LT 675, met f 748 voor versche haring, en 9 loggers: KW 110, met f 390: KW 159. met f900; KW 33. met f340: KW 161, met f 650- KW 49. met f 430; KW 3, met f430; KW 65. met f450, SCH 25, met f 320; SCH 107, met f 650. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne geopend. Met een in de Deutschlandhalle te Ber lijn uitgesproken redevoering heeft, de Rijksminister voor Propaganda en Volks voorlichting. Dr. Goebbels, de verkiezings campagne geopend. Dr. Goebbels zelde om.: De toestand, welke de Führer ln Januari 1933 in Duitschland aantrof is sedertdien belangrijk gewijzigd en verbe terd. Hoe zeer deze toestand verbeterd is, kan men zien uit het feit. dat het Dultsche volk thans nog nauwelijks weet, hoe Duitschland er eens heeft uitgezien. De Dultsche cultuur bevond zich in een verschrlkkelljken toestand. Te Berlijn speelden nog slechts drie theaters. Onze Dultsche cultuur, pers. film en theater, werden bijna uitsluitend gerepresenteerd door internationale Joden. Het aantal van 7 millioen werkloozen van 1932 ls gedaald tot 2'/i millioen in het begin van 1936. Dr. Goebbels gaf nog eenige cijfers op het gebied van het be drijfsleven. waarna hij betoogde, dat de Duitsche weermacht werd hersteld, omdat de andere mogendheden de belofte te zullen ontwapenen, niet waren nage komen. Wanneer wij thans zijn overgegaan tot de remilitarisatle van het Rijnland, dan is dat geen bedreiging van Frankrijk. Wij wil len niet de brut naar Frankrijk afbreken, integendeel! Wij wenschen. dat dit de eerste stap zal riin naar een werkelijke reorganisatie ln Europa om met de andere groote mogendheden in Europa te komen tot een verdrag voor vele jaren, ten be hoeve van den vrede en den welvaart der volken. Men kam zeer wel verdragen met Duitschland sluiten. Hoe zeer wij onze verdragen ln acht nemen, kan men z'en aan het DultschPoolsche verdrag. Dit verdrag handhaven wij, omdat het door het verstand ls ingegeven. Duitschland is weer souverein co zijn geheele grondgebied en bezit de volledige nilita're rechstgelijkheid. Hiermede, aldus Dr. Goebbels, is een terugkeer naar den Volkenbond weer mogelijk. Wij willen thans een verdrag sluiten, dat men kan in acht nemen. Dit ls slechts mogelijk. Indien het de rechtsgelijkheid van alle verdragsluitende partijen tot basis heeft. De wereld moet Inzien, dat er geen an dere oplossing voor de groote internatio nale problemen bestaat dan die. welke de Führer heeft aangeduid. De wereld kan niet meer zeggen, dat de Führer geen ge preciseerde voorstellen doet. Daarom kan cok niemand weiveren, al dus besloot Dr. Goebbels. den Führer bij zijn prooten arbeid te helcen en hem van ganscher harte ziin ...Ta!" te geven. Daar om geloof ik. dat wij allen met goeden moed en met vast vertrouwen dezen dag tegemoet kunnen zien. (Vervolg van het 3e Blad). Engeland's rol. BERLIJN, 11 Maart (Reuter). Engeland zal een beslissende rol spelen in de be- 1 sprekingen van de Locarno-mogendheden en in den Volkenbondsraad, zegt men in I politieke kringen alhier. Deze indruk wordt nog versterkt door de overbrenging van den Volkenbondsraad naar Londen. Ten aanzien van de rede van Sarraut ls i men te Berlijn zeer gereserveerd. Men zegt; Sarraut vermeed alle scherpe bewoordingen en hij wees op het herstel van het normale recht. In welingelichte kringen wordt gezegd dat nog geen beslissing is genomen In zake de vertegenwoordiging van Duitsch land bij de besprekingen te Londen, noch inzake den eventueelen vertegenwoordiger. De Duitsche ambassadeur te Londen be vindt zich nog te Berlijn. LONDEN, 11 Maart (Reuter). Heden - ochtend te 11 uur is het Britsche kabinet i bijeengekomen, evenwel zonder Eden en Halifax. Onmiddellijk na aankomst van Eden en Halifax, vanmiddag, zal het kabinet wederom bijeenkomen. Flandin komt vanavond te Londen aan. PARIJS. 11 Maart (Havas). Een van de leden van de Engelsche delegatie, welke j deelnam aan de besprekingen van de Lo- carno-conferentle verklaarden den cor- 1 respondent van Reuter: „WIJ hebben de problemen besproken. Men voelde dat de toestand niet zoo heel crltlek was en er is misschien kans dat onderhandelingen wor den geopend met Hitler, op basis van zijn i aanbiedingen Lord Cecil spreekt te Dudley. LONDEN, 11 Maart. (Reuter). Aangezien Duitschland als motief voor zijn optreden in het Rijnland opgeeft, dat het Fransch- Russisch verdrag in strijd is met het ver drag van Locarno, heeft Lord Cecil deze kwestie gisteravond ln een vergadering van de Volkenbond-'-vereenlglng van Dud ley besproken Hij vroeg, waarom deze kwestie dan niet aan het Permanen'e Hof van Internationale Justitie in Den Haag was voorgelegd. Dit is een juridisch en geen politiek Instituut zooals de Volken bondsraad. Indien het Hof of de Raad zich ten gunste van Duitschland hadden uitgelaten, zou een verdere actie niet noo- dlg zijn geweest; indien evenwel de be slissing tegen Duitschland was uitgeval len. dan hadden we precies geweten, wat o-.s te doen stond, of ons anders in een locstand bevonden, welke het einde betee- kende voor den Volkenbond als vredes- i.istrument. Indien na een beslissing te gen Duitschland niets meer zou worden gedaan, dan zou dit vernietigend zijn voor de autoriteit en het nut van den Volken bond. Ilar.ilest der Fransche socialisten. PARIJS. 11 Maart. (Reuter). Le Peuple publiceert een 'manifest van de Socialis tische partij, ten aanzien van het opzeg gen van het verdrag van Locarno. Het manifest luidt: De bevolking moet haar kalmte bewa ren en opmerkzaam de gebeurtenissen gadeslaan. Hitler-Duitschland heeft op misdadige wijze het verdrag opgezegd, dat Het FRANKRIJK. rapport over het Fransch- Russische pact. Het door Yves le Troc.queur uitgewerkte rapport der senaatscommissie over de ratificatie van het Fransch-Russische pact, is thans ingediend. De rapporteur stelt zich op het stendpunt, dat het pact vereenigbaar is met vroegere verdragen, in het bijzonder met dat van Locarno. Het niet-ratificeeren zou de verloochening van de handteekening van den Franschen ge delegeerde beteekenen en den indruk wekken alsof Frankrijk de sedert vijftien jaar gevolgde politiek door collectieve veiligheid zou opgeven. Verder wordt het wenschelljk geacht, dat gestreefd wordt naar een aannemelijke regeling van de rechten der Fransche schuldelschers van voor den oorlog. In het rapport wordt voorts de opvat ting der commissie tot uiting gebracht, volgens welke het een voorwaarde voor het goed functlonneeren van het nieuwe pact is, dat het artikel uit het non-agres siepact van 1932. waarin wordt voorzien in niet-lnmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der contracteerende partijen, gerespecteerd wordt. Men verwacht dat de Senaat het pact morgen direct zal goedkeuren. een essen tieele garantie was voor onze veiligheid. Het moet nu vastberaden wor den toegepast. Niettegenstaande de opzegging van het verdrag heeft Engeland Maandag zijn be lofte, België en Frankrijk te hulp te ko men, Indien ze worden aangevallen, ver nieuwd. De werkmansklasse blijft onwan kelbaar trouw aan de socialistische inter nationale solidariteit. Zonder zwakheid zal zij den strijd tegen de dictatuur, welke de oorsprong ls van alle conflicten, voort zetten. Fersstemmen. PARIJS, 11 Maart. (A.N.P.). De ver plaatsing van de besprekingen der Lo carno-mogendheden en van den Volken- bondsraad naar Londen wordt door de geheele Parijsche pers beschouwd als een sensatloneele wending, die betrekkelijk optimistisch geïnterpreteerd wordt, Het motief voor de verplaatsing wordt alge meen hierin gezien, dat Eden de, Fransche gedelegeerden in onmiddellijk contact met de Britsche regeering wil brengen. Pertlnax schrijft in de „Echo de Paris", dat Frankrijk de demarche bij den Vol kenbond zal annuleeren, indien het „fait accompli" van 7 Maart weer ongedaan ge maakt wordt. Dat beteekent, dat Frankrijk niet het terugtrekken van alle Duitsche sol daten uit de gedemilitariseerde zone zal clschen, het zou eischen, dat hun aantal wordt beperkt en dat ln het Rijnland geenerlei vestingwerken worden aange legd. Pertlnax meent te weten, dat de standpunten van Frankrijk en Engeland gisteren fel op elkaar gebotst zijn. Terwijl Engeland de opvatting huldigt, dat na het constateeren van de verdragsschending en een veroordeeling daarvan de rechtspositie hersteld ls en de parijen moeten onder handelen over een nieuw verdrag, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken zeer energiek de toepassing van sanctiemaatregelen geëiseht. Van seml-officleele zijde wordt medege deeld, dat de Fransche regeering hoopt op den onbeperkten steun der garanten van het verdrag van Locarno, nadat zal zijn vastgesteld, dat Duitschland het verdrag heeft geschonden. Men hoopt op dien steun, zelfs indien die zich zou moeten uitstrekken tot militaire hulp. Frankrijk is vastbesloten, gebruik te maken van alle sanctiemogelijkheden, geboden door het verdrag en de besluiten van den Volken bondsraad van 17 April 1935. die tot her stel van den ouden toestand in Rijnland zouden kunnen leiden. Het respect voor de internationale wetten moet hersteld worden. De minimum-eisch van Frankrijk ln dit verband is, dat Duitschland zich verbindt geen vestingwerken in de Rijn land-zone aan te leggen. LONDEN, 11 Maart. (A.N.P.). De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de wenschelijkheid cm besprekingen te hebben met een Duitsch vertegenwoor diger ongetwijfeld een der motieven is geweest voor de verplaatsing der bespre kingen naar Londen Een vertegenwoor diger van Duitschland zal gemakkelijker het standpunt zijner regeering te Londen kunnen uiteenzetten dan kunnen deel nemen aan besprekingen te Genève. De heteekenis van de rol. die Engeland zal hebben te spelen, maakte het bovendien rrwenecht. dat de Britsche minister-pre- slden zco noodig onmiddellijk aan de ord::'"ndeüngen zcu kunnen deelnemen. SPANJE. Ernstige toestand te Granada. Nadat de algemeene staking was afge kondigd, hebben gisteren ln den loop van den dag wederom ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Troepen arbeiders trok ken door de stad en plunderden de ka tholieke huizen, om deze vervolgens in brand te steken. De fascisten en welge- otelden hebben zich in hun woningen moeten terugtrekken, om zich met revol vers te verdedigen. Een sterke politiemacht patrouilleert door de straten. De politie schijnt eeftter niet in staat te zijn, den betoogers het hoofd te bieden, en zij is eerder geneigd de zijde der oproerkraaiers te kiezen. Er zijn talrijke personen gear resteerd. Een twintigtal betoogers zou ge wond zijn. Op last van den civielen gouverneur is het partijgebouw van den Spaanschen Phalnaux te Saragossa gesloten. Het be stuur van die organisatie werd gearres teerd ENGELAND. HET DEFENSIE-PLAN IN HET LAGERHUIS AANVAARD. Bij de debatten ln het Engelsche Lager huis over de defensie wees Winston Chur chill op het enorme tempo, waarmede Duitschland zich bewapent. Hij meende, dat niet steeds lietzeltde aantal arbeidskrachten in de Duitsche wapenfabrieken gehandhaafd zou kunnen worden, aangezien deze fabrieken, dank zij een leening-politiek, op volle kracht wer ken, zoodat binnenkort gekozen zou moe ten worden tusschen een binnenlandsche ramp of een buitenlandsche catastrofe. Voor Churchill vormden de gebeurtenis sen der laatste dagen slechts een inleiding van hetgeen Duitschland zou durven, „wanneer de kolossale voorbereidingen, die het op het oogenblik treft, op haar hoogtepunt zijn aangeland, en de grenzen der internationale leeningen te zien zul len zijn." Sir John Simon, de minister van bin nenlandsche zaken, voerde eveneens het woord en zeide: „Iemand vroeg gisteren, of ons leger zal worden opgeroepen, om aan de overzijde van den Oceaan te strij den. Het is niet mogelijk, deze vraag reeds thans te beantwoorden, doch het is onze plicht, een gewapende macht te onder houden. welke ln staat ls. Indien noodza kelijk, aan de overzijde van den Oceaan te intervenleeren. Eenzelfde mogelijkheid, aldus Sir John, zou zich overigens op vele plaatsen in de wereld kunnen voordoen". De minister voegde hier nog aan toe, dat hij nog niet wist, wie zal worden benoemd tot minister, belast met de coördinatie van de defensie-diensten. Neville Chamberlain v&rklaarde het eens te zijn met de verschillende sprekers die op een organisatie van de industrie had- c'.en aangedrongen. Twee dingen zijn er te organlseeren, zeide hij: 1. Het bewapeningsprogramma moet zoo spoedig mogelijk ten uitvoer gebracht kun nen worden. 2. Wij moeten in geval van een oorlog onmiddellijk over voldoende munitie kun nen beschikken en over mogelijkheden om munitie aan te maken. Het amendement van de arbeiderspartij legen de resolutie van de regeering werd verworpen met 378 tegen 155 stemmen en dc motie van vertrouwen in de regeerings- voorstellen werd met 371 tegen 153 stem men aangenomen. Een aantal liberalen, o. w. Lloyd George, stemden tegen de regeering. terwijl andere liberalen zich van stemmen onthielden. De leider der liberale oppositie verklaar de dat tegen de regeering werd gestemd, alleen omdat de regeering geen zekerheid had gegeven, dat zij streefde naar verwe zenlijking der collectieve veiligheid. Ander zijds. zoo zelde hij. is de liberale oppositie sterk onder den indruk der politieke situa tie. ZIJ zal de regeering haar stem geven voor de politiek, zooals Eden die Maandag uiteen heeft gezet. Dit jaar zullen 10 nieuwe vliegvelden worden geopend. OOSTENRIJK. Hodza's bezoek aan Wecncn. VEREENIGDE STATEN. Bouw van 4000 vliegtuigen Duitsche inscriptie. De militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd, waarin mach tiging wordt gegeven tot den bouw van vier duizend vliegtuigen in den loop van dc eerstvolgende vijf jaren in plaats van vijftien honderd, zooals de thans van kracht zijnde wet voorziet. Alle Duitsche staatsburgers, die in de Vereenigde Staten wonen, zullen zich moe ten laten inschrijven, want zij kunnen eventueel worden opgeroepen, om in Duitschland militairen dienst te verrich ten. verklaarde een ambtenaar van het Duitsche consulaat in New-York. Personen, die dit niet doen, kunnen ge straft worden met een geldboete van vijf honderd rijksmark. De staking te New-York blijft zich nog steeds uitbreiden. ZUID-AMERIKA. Generaal uit Paraguay gevlucht. Generaal Estigarribia opperbevelhebber van het Paruguaansche leger tijdens den oorlog tegen Bolivia is uit vrees voor ge rechtelijke vervolging uitgeweken. Per vliegtuig ls hij naar Argentinië vertrokken. CANADA. Amerikaansch-Canadeesch handelsverdrag geratificeerd. Het Canadeesche Lagerhuis heeft met 175 tegen 39 stemmen het wederkeerig handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Canada geratificeerd. Na afloop van de besprekingen lus- j schen Hodza en leden van "de Oostenrijk- sche regeering is een officieel communi qué gepubliceerd, waarin o.a. verklaard 1 wordt: De besprekingen hadden betrekking op de handelsbetrekkingen tusschen Oosten rijk en Tsjechoslowakije, op de toeristische en cultureele betrekkingen, op de arbi trage-overeenkomst en op den internatio nalen toestand. Eondskanselier Schuschnigg en minis ter Hodza hebben een protocol ondertee kend, waarin richtlijnen worden aangege ven voor de onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen de beide landen. De twee landen zullen onverwijld onder handelingen openen over een cultureel accoord. Het verzoenings- en arbitrage verdrag tusschen Oostenrijk en Tsjecho slowakije, dat dit jaar afloopt, zal worden vervangen door een nieuw verdrag, ln denzelfden geest, waarin rekening zal worden gehouden met den jongsten technischen vooruitgang, die de laatste jaren is bereikt. De algemeene Internationale toestand ls het onderwerp van diepgaande gedach- tenwlssellngen geweest, o.a. de kwestie van de reorganisatie van het Donau- bekken. Er bestaat overeenstemming ten aanzien van de wenschelijkheid. dat ge streefd moet worden naar steeds nauwere samenwerking op economisch terrein, tusschen de staten van de Kleine Entente en de onderteekenaars van de protocollen van Rome. Hodza is weer naar huis teruggekeerd. SNEEUW IN BRITSCH-INDIfi. CALCUTTA, 11 Maart (Reuter) Vol gens eerst nu binnengekomen berichten zijn in het Kagan district, ongeveer 150 mijl ten N.O. van Calcutta gedurende de laatste 14 dagen ongeveer 30 personen in de sneeuw omgekomen en verscheidene huizen door lawines verwoest. Men vreest dal de schade aan menschenlevens en eigendommen in de verwijderde districten nog grooter zal zijn POLEN. Dc studenten-actie. In verband met de demonstratie der studenten tegen het tarief der college gelden zijn alle hoogescholen te Warchau met uitzondering van de Academie der kunsten en de Volksüoogeschool gesloten. In de straten rondom de technische hoogeschool waarin zich 3500 studenten hebben opgesloten heeft de politie het verkeer stopgezet om te verhinderen dat levensmiddelen aan de studenten worden gebracht. Straatdemonstraties van studenten die naar het ministerie van onderwijs wilden optrekken werden door de politie onmoge lijk gemaakt. DE AMEEIKAANSCHE PRESIDENTS VERKIEZINGEN. MANCHESTES (V. St.), 11 Maart (Reu ter) Hoewel de definitieve uitslag van de preliminaire verkiezingen in den Staat New Hampshire nog. niet bekend is, schijnt reeds vast te staan, dat Roosevelt ls ge kozen voor de democraten. Het schijnt zeker dat de democraten Roosevelt met groote meerderheid steunen. Zooals men weet, zijn deze preliminaire verkie zingen voor de verkiezing van de afge vaardigden naar de democratische en re- publlkeinsche Nationale Conventie de eer ste van de 3 phazen van de verkiezingen van den president ln de Ver. Staten. DE JAPANSCHE BEGROOTING. TOKIO, 11 Maart (Reuter) Naar wordt vernomen heeft het kabinet Hirota de begrootingen van het vorige kabinet aangenomen. JAPAN. Talrijke arrestaties te Tokio. Het militaire hoofdkwartier deelt mede, dat meer dan 150 burgers, die betrokken zijn geweest bij de opstandige beweging in Februari, gearresteerd zijn. TREIN RIJDT OP WEGWERKERS IN. LONDEN, 11 Maart (Reuter). - Nabij Preston is een trein op 70 wegwerkers in gereden. Vijf arbeiders werden op slag gedood. o DE NEDERLAAG DER ROODEN IN CHINA. LONDEN, 11 Maart (Reuter). De Chi- neesche ambassade te Londen heeft het volgende telegram ontvangen: Na de be slissende overwinning op de communisten ln Sjansi, in de omgeving van Feng-Jong hebben de regeerlngstroepen opnieuw de steden Foei Tsioe Koe en Hutsjiavo bezet, alsmede het omringende gebied. De anti communistische campagne gaat door. CONFERENTIE DER BALKAN-ENTENTE OP 23 MAART. ISTANBOEL, 11 Maart (A.N.P.). - Naar verluidt zal op 23 Maart a.s. een confe rentie der Balkan-entente worden gehou- d :i, waarop een beslissing zal worden ge nomen omtrent de houding der aange sloten staten ten aanzien van de Jongste gebeurtenissen ln de internationale poli tiek. -1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2