Na Duitschland's opzeggen van het Locarno-pact. Frankrijk stelt de procedure van het verdrag in werking. 77*ïe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Maart 1936 Derde Blad No. 23299 i Een bom in West- Europa gebarsten. Vrijdag bijeenkomst van den Volkenbondsraad. MODEftN oe ooDERwerffcw MA Aft IN DE PIJP DOUWE EGBERTS WAT ZULLEN DE GEVOLGEN ZIJN? Wederom heeft Duitschland met een coup de theatre de wereld gesteld voor een fait accompli en daarmede ons werelddeel gedompeld in een uiterst ge vaarlijke situatie. Reeds geruimen tijd liepen er geruch ten, dat Duitschland opheffing van de gedemilitariseerde Rijn-zone vroeg, hoe wel deze demilitarLseerlng behalve in het vredesverdrag van Versailles ook was op genomen in het verdrag van Locarno, hetgeen een bijzonder groot verschil be- teekent. Juridisch gesproken, is Duitsch land ook aan het verdrag van Versailles gebonden, doch daartegenover staat toch dat onze Oosterburen moreel al zeer sterk staan in him bewering, dat dit verdrag feitelijk weinig rechtsgeldigheid heeft, daar het immers is gesloten: vi coactus, dw.z. met geweld afgedwongen. Dat een land, op dergelijke wijze genoodzaakt om een contract te onderteekenen. niet terug deinst om zich aan de verplichtingen, daaruit voortvloeiende, te ontworstelen, zoodra 't de kans daartoe schoon ziet, het is volkomen begrijpelijk en logisch. Het vredesverdrag van Versailles droeg bij de geboorte dan ook reeds in zich de kiem der ontbinding. Dooh hoe anders staat het met het ver drag van Locarno! Na moeizamen arbeid was het Stresemann, Briand en Cham berlain gelukt om in 1925 1 December is het pact geteekend! zoover te ge raken, dat voor de grenzen in het Westen een volkomen vrijwillig aanvaard garan tie-verdrag werd aangegaan, waarbij Italië en België zich aansloten. Dit pact was gelijkelijk voordeelig voor alle con tractanten, ook voor Duitschhland, die zelf zich steeds daarop beriep. Zelfs Hitier heeft 'herhaaldelijk verze kerd, aan dit verdrag trouw te zijn en te zullen blijven. Zeide hij niet in een rede van 21 Mei 1935: „De Duitsche regeering zal stipt elk vrijwillig onderteekend verdrag eerbiedi gen. zelfs indien het tot stand gekomen is vóór haar komst aan het bewind. Zij zal alle verplichtingen van Locarno nako men." In het verdrag van Locarno waren op genomen de artikelen 42 en 43 van het vredesverdrag van Versailles, betrekking (hebbend op de handhaving der gedemi litariseerde Rijnland-zone! Deze bepaling was dus achteraf door Duitschland vrij willig op zich genomen, ook door Hitier zelf bevestigd En nu opeens deze stap, die de wereld opnieuw plaats voor een voldwongen feit door een eenzijdige opzegging van een verdrag, dat vrijwillig is aanvaard en in zich draagt de wijze, waarop een opzeg ging moet plaats vinden, die uit den aard der zaak niet eenzijdig kan geschieden, want wat blijft er dan over van de waarde van welk contract ook? Hier heeft een ernstige contractbreuk plaats gehad; ieder onbevooroordeelde zal dit moeten erkennen. Als eenig gewiohtig argument voor deze contractbreuk brengt de Fuehrer naar voren het Fransch-Russisch pact, dat een inbreuk zou beteekenen op het verdrag van Locarno. Frankrijk heeft dit steeds ontkend en ook de andere onderteekena ren van Locarno hebben dit voor onjuist verklaard. Bovendien heeft Frankrijk aan geboden voor het Internationale Hof van Justitie te bewijzen, dat geen Inbreuk werd gepleegdDe Duitsche bewering kan dientengevolge geen kracht van be- teekenüs worden toegekend. Bruusk en plompverloren schuift Duitsch land eenvoudig het contract van Locarno terzijde. Ongetwijfeld speculeert het daarbij op het feit, dat Italië in zeer eigenaardige positie verkeert tengevolge van het avontuur in Abessynië. De Volkenbond past tegen dezen garant van Locarno zelf sanctie-maatregelen toe, dreigde zelfs met uitbreiding, zoo het laatste aanbod der commissie van dertien niet werd aan vaard! Waartegenover Italië weer dreigde met uittreden uit den Volkenbond en uit Locarao. Men ziet het. het is inderdaad een netelige en ingewikkelde situatie. En daaruit heeft Duitschland profijt willen trekken Hitier heeft zijn „daad" vergezeld doen gaan van een reeks voorstellen, die, dat zij volmondig erkend, zeer aanlokkelijk er uit zien en ongetwijfeld in het belang zijn voor den vrede in Europa. Maar welke waarde mag worden toegekend aan voor stellen van iemand, die op de meest flagrante wijze niet terugdeinst voor contract-breuk, als dit voor hem voordee lig en gunstig is? Wie zou de garantie kunnen en durven geven, dat, als de Duitsche voorstellen eens in goede aarde vielen en werden aanvaard, Duitschland over eenigen tijd, korter of langer, al naar gelang van de omstandigheden, niet op nieuw kalmpjes zou zeggen: ik zeg het verdrag op? Deze vraag stellen is het antwoord tevens! Hitier heeft geen recht zich te bekla gen, dat hem geen vertrouwen wordt ge schonken; met Tijl Uilenspiegel zou hij moeten erkennen: ik heb het er naaT ge maakt Ruim een jaar geleden herstelde hij den Duitschen dienstplicht op even bruuske manier; doch toen gold het slechts een schending van het verdrag van Versailles, dat nergens bij onbe- vooroordeelden genade zal vinden. Maar nu dit! Ls het wonder, dat het grootste wan trouwen als van zelf herleeft en vol be zorgdheid de vraag wordt gesteld: wat nu? Waarom niet in het kader van Locarno de kwestie algemeen aan de orde gesteld, te meer, waar toch de verhoudingen met Engeland geducht waren verbeterd en daar een begrijpen was gekomen voor de algemeene Duitsche zienswijzen, terwijl ook in Frankrijk zelfs de stemmen, die een openhartige gedachtenwisseling tusschen beide oude rivalen bepleitten, zoo krach tig waren geworden, dat deze bijna zeker binnen het bereik waren gekomen? In plaats daarvan deze overrompeling! De Fuehrer schijnt er op te rekenen, dat. evenals een jaar geleden, met de her bewapening het geval was. ook nu dit fait accompli zal worden aangenomen, zij het onder een papieren protest, dat hij kalm naast zich neer kan leggen, gelijk hij vorig jaar eveneens deed. Een oud spreekwoord zegt echter: de kruik gaat zoolang te water tot hij breekt Zal dit breken er nu o- Na de Duitsche verrassing is natuurlijk in de diverse hoofdsteden der Locarno- landen alles in actie gekomen. In Londen, Parijs, Rome en Brussel zijn tal van be- sprekingen gevoerd, doch speciaal Parijs was zeer druk bezig. Zoowel Zaterdag als gisteren is er kabinetsraad gehouden. Het Duitsche memorandum is bestudeerd en het werd onaanvaardbaar bevonden. De 1 Raad hechtte zijn goedkeuring aan het besluit zonder verwijl een beroep te doen op den Volkenbond, in overeenstemming met de bepalingen van het pact van Lo- carno, en beraadslagingen te openen met de onderteekenaars van dit pact. Deze beraadslaging zal Dinsdag a.s. te Parijs plaats vinden. j Eden zal Engeland vertegenwoordigen, van Zeeland België en Cerruti Italië. Generaal Maurin, de Minister van Oor- log, bracht verslag uit van de schikkingen ten behoeve van de veiligheid, die terstond ten uitvoer zijn gelegd en van de troepen- i bewegingen, waartoe door de regeering be vel was gegeven. Hem werd, evenals den minister van Marine en Luchtvaart, mach tiging verleend, de aanvullende maatrege len, die de omstandigheden vereischen, te nemen. De regeering zal in de zitting van de Kamer van Dinsdagmiddag een verklaring afleggen. Het beroep op Genève. Uit Genève wordt gemeld, dat de tekst van het Fransche telegram direct ter ken nis van de leden van den Raad, van Bel gië en van Duitschland is gebracht. Laatst genoemd land zal zich desgewenscht in den Raad kunnen laten vertegenwoordi gen, ten einde zijn standpunt uiteen te zetten. Volgens Reuter verwacht men ech ter, dat de Duitsche regeering hiervan zal afzien. De thans in functie zijnde voorzit ter van den Raad. de Australiër Bruce, heeft besloten den Raad bijeen te roepen tegen Vrijdag 13 Maart a.s. om 11 uur. De zitting der commissie van dertien is tot Woensdag uitgesteld. Taak van den Raad. Men verwacht, aldus Havas, dat Frank rijk en de andere onderteekenaars van Locarno, nu de zaak aan den Raad is voor gelegd, zich zullen onthouden van mili taire maatregelen, behalve die, welke noo- dig zijn voor de veiligheid. De onderteekenaars van Locarno zullen den Raad verzoeken, Duitsch land te sommeeren zijn troepen terug te trekken, die het Zaterdag en Zon dag de gedemilitariseerde zóne liet binnenrukken. Indien Duitschland weigert aan die sommatie te voldoen, zal de Raad dit constateeren en, even als dit aan het begin van het Ita- liaansch-Abessynisch conflict is ge schied, officieel den schender van het verdrag aanwijzen. Ook dan zal auto matisch artikel 16 toegepast worden. Het zal de taak van de betrokken re geeringen zijn de financieele, econo mische en zoo noodig militaire sancties vast te stellen, welke collectief tegen Duitschland toegepast moeten worden totdat aan de schending een einde is gekomen. De tekst der Fransche nota. De Fransche Regeering heeft het vol gend beroep op den Volkenbond gedaan: Met de schending door Duitschland van de bij artikel een van het Verdrag van Locarno ingesteld gedemilitariseerde zone. welk verdrag behalve door Duitschland. mede werd onderteekend door België. Frankrijk, Groot Britannië en Italië, heeft Duitschland zijn wensch bevestigd de be palingen van de artikelen 42 en 43 van het Verdrag van Versailles op te zeggen, welke artikelen de demilitariseering bepalen van zijn? Kan men Duitschland maar geregeld zijn gang laten gaan zonder meer dan protesten zonder uitwerking? De komende dagen zullen het moeten uitwijzen. In Frankrijk heerscht, begrijpe lijkerwijs, een groote verbittering en de stemming in regeeringskringen lijkt ons zeer gebeten en hard. Doch Frankrijk zal den wettigen weg volgen: de kwestie wordt, gelijk het Locarno-pact voorschrijft, aan de orde gesteld in den Volkenbondsraad en eerst nadat daar zal zijn vastgelegd, dat Duitschland contractbreuk heeft ge pleegd, zal men verder zien 3,1s de anderen willen meedoen, waartoe zij feitelijk zijn verplicht. Opnieuw wordt dit gebeuren dus tevens tot een nieuwe krachtproef voor den Volkenbond en de onderteekenaars van het Locarno-pact. Voorgeschreven staan economische en finantieele sancties tengevolge van een vorig jaar te Genève aangenomen besluit bij het eenzijdig verbreken van verdragen in de toekomst. Zal de practijk daarmede in overeenstemming zijn? Als minste gevolg mag men echter veilig aannemen, dat in ieder geval de herbe wapening, waarmede men toch al in zulk snel tempo bezig was, opnieuw zal worden gevoed. Nu de Duitsche legers weer vlak aan de Fransche en Belgische grenzen zullen komen, moet dit op zijn minst ge nomen weer worden beantwoordLigt weer een nieuwe oorlog dan in de nabije of verre toekomst? En Hitier heeft het klaargespeeld om Duitschland in geïsoleerder positie te brengen dan ooit! In Duitschland zal. nadat Hitier vorig jaar heeft overgeslagen, weer een volks stemming plaats vinden. Aan den uitslag daarvan behoeft tevoren niet te worden getwijfeld. Wederom zal een golf van laaiende geestdrift over het Derde Rijk gaan. het Duitsche grondgebied gelegen aan den linker Rijn-oever en aan den rechteroever, van een strook gelegen tusschen de rivier en een lijn gterokken op 50 K.M. ten Oos ten daarvan. Volgens artikel acht van het Verdrag van Locarno, kan dit Verdrag slechts beëindigd worden door een besluit van den Volkenbondsraad, genomen met een meerderheid van tweederden. Ondanks deze formeele bepalingen heeft de Rijksregeering bij haar aan de ver tegenwoordigers der onderteekenende mo gendheden te Berlijn overhandigd memo randum, dit verdrag eenzijdig opgezegd. Bovendien heeft de minister van Buiten- landsche Zaken van het Rijk, in antwoord op een vraag van den Fraiïscftpn Ambassa deur bij de overhandiging van het memo randum gesteld, medegedeeld, dat de Duitsche regeering het voornemen had. als symbolische handeling kleine detache menten troepen in de gedémilitariseerde zone te zenden. Inderdaad werd reeds op verschillende plaatsen in de zone de verschijning van belangrijke militaire strijdkrachten ge meld. De Duitsche regeering overtreedt aldus uitdrukkelijk artikel 43 van het Verdrag van Versailles en artikel een van het Verdrag van Locarno. Dientengevolge, en overeenkomstig arti kel vier van dit laatste verdrag, heeft de regeering van de Fransche Republiek de eer den Volkenbondsraad in kennis te stellen van de aldus begane overtreding. In verband met het dringende der aan gelegenheid, zou ik U verplicht zijn, indien U alle maatregelen zou willen nemen, op dat de Volkenbondsraad binnen den kortst mogelijken tijd kan bijeenkomen. (w.g.) Flandin. De Belgische regeering zond een soort gelijke mededeeling aan het Secretariaat- Generaal van den Volkenbond. Te Parijs verluidt, dat de a.s. zitting van den Volkenbondsraad door de meeste mi nisters van buitenlandsche zaken persoon lijk zal worden bijgewoond. Litwinof, Roesjdi Aras en Titulescu heb ben reeds te Parijs l^tpn weten, dat zij aan de onderhandelingen,, te Genève zullen deelnemen. EEN VERKLARING VAN FLANDIN. Na afloop van de bespreking der Fran sche ministers heeft Flandin Zaterdag avond een verklaring aan de pers afge legd nopens het standpunt der regeering t. a. v. de opzegging door Duitschland van het verdrag van Locarno. Flandin herin nerde dat op 26 Febr. een Parijsch blad een plechtig beroep van Hitier op een Fransch-Duitsche toenadering heeft ge publiceerd. Deze verklaring van den rijks kanselier heeft sterk de aandacht getrok ken van de Fransche regeering, aangezien Flandin in de Kamer juist het verlangen der Fransche regeering naar toenadering tot Duitschland had te kennen gegeven. Sedert een jaar waren aan de Duitsche regeering verschillende voorstellen in die richting gedaan, met name een tot ope ning van onderhandelingen over een luchtpact. De Duitsche regeering had er echter de voorkeur aan gegeven elke be spreking daaromtrent te vermijden. Op 29 Febr. werden instructies gezonden aan den Franschen ambassadeur te Ber lijn om bij een Hitier een audiëntie aan te vragen teneinde te informeeren naar de grondslagen waarop de Fuehrer zich een toenadering tot Frankrijk vporstelde. De ambassadeur werd op 2 Maai't door Hitier, in tegenwoordigheid van minister von Neurath, ontvangen. Poncèt vroeg toen voorstellen van concreten aar<L Hij kreeg ten antwoord dat de Duitsche regeering later bescheid zou geven, maar dat zij voorloopig geheimhouding over de gedach tenwisseling wenschte. Deze verzekering heeft Ponoet toen gegeven. Zaterdagochtend kreeg de Fransche ambassadeur van minister Von Neurath de mededeeling over de eenzijdige opzegging door Duitschland van het verdrag van Locarno, met de toevoeging dat Duitsch land voornemens was. onverwijld gevolg te geven aan deze beslissing. Dit is in strijd met de uitdrukkelijke bepaling van het verdrag, dat het van kracht blijft, tenzij de Volkenbondsraad beslist het buiten werking te stellen. De Duitsche regeering geeft een volko men onjuiste uitlegging van het Fransch- Russische verdrag, dat zij onvereenigbaar noemt met het verdrag van Locarno. Zij wraakt de argumenten, die de Fransche regeering te dien opzichte sedert een jaar heeft aangevoerd en die de goedkeuring van alle andere onderteekenaars van het verdrag van Locarno hebben weggedragen. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft gevraagd, of het document, hetwelk minister von Neurath hem had overhan digd, de grondslagen bevatte van de door Hitier bepleitte toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, welke vraag be vestigend werd beantwoord. Derhalve zou deze toenadering moeten berusten op de eenzijdige opzegging van een in volle vrijheid gesloten verdrag en op de uitgemaakte zaak van het binnen rukken van Duitsche afdeelingen in de gedemilitariseerde Rijnland-zóne. De Fransche regeering acht het haar plicht, de openbare meening hiervan in kennis te stellen, zonder vooruit te loopen op de maatregelen, die zij in verband hier mede diepstig zou achten. Zij heeft zich in verbinding gesteld met de andere on derteekenaars van het verdrag van Lo- carno, ten einde zich gemeenschappelijk te verzetten tegen de eenzijdige opzegging. Bovendien heeft zij, vasthoudende aan het verdrag van Locarno, besloten deze eenzijdige opzegging aanhangig te maken bij den Volkenbondsraad. Reeds genomen maatregelen. Onafhankelijk van het beroep op den Volkenbondsraad, zullen de betrokken autoriteiten de voorzorgsmaatregelen tref fen, die noodzakelijk geoordeeld worden ten gevolge van de wederbezetting der ge demilitariseerde zóne door de Duitsche troepen. In strijd met de door Von Neurath te genover den Franschen ambassadeur Poncet afgelegde verklaringen, is deze be zetting immers niet zuiver symbolisch en door beperkte afdeelingen ondernomen, maar door belangrijke effectieven, die, met inbegrip der groene politie, welke in de Rijksweer opgenomen werd, even talrijk zijn als de Fransche strijdkrachten op den Franschen oever van den Rijn. Van gisteren af zijn veiligheidsmaatre gelen in werking gesteld. De vestingen n.l. zullen voorzien wor den van hun effectieven, evenals de tus schen de vestingen gelegen sectoren. De verloven zullen met ingang van heden in het Fransche leger worden afgeschaft en de verlofgangers teruggeroepen. Er is echter geen sprake van om naar huis gezonden lichtingen onder de wapens te roepen, noch om bij voorbaat de vol gende lichting te mobiliseeren. Alvorens de militaire maatregelen, waar toe besloten werd, uit te breiden, wil de Fransche regeering officieel de verdrags schending van Duitschland laten vaststel len door den Volkenbondsraad. Op dit oogenblik zullen de Fransche leiders moe ten overwegen, of zij op het nationale plan hun veiligheidsmaatregelen moeten ver sterken, zonder vooruit te loopen op de in ternationale sancties, welke zij te Genève zullen eischen. Indertijd, reeds ten gevolge van de afkondiging op 16 Februari j.l. van de wet tot herstel van den dienstplicht in Duitschland, had de Volkenbondsraad een te Stresa opgemaakte resolutie aangeno men, welke elke eenzijdige opzegging van internationale overeenkomsten veroordeelt en tegen den schuldigen staat de toepas sing van economische en financieele maat regelen eischt. SCHERPE REDE VAN SARRAUT. De Fransche Minister-president Sarrant heeft gisteren een radioredevoering ge houden tot het Fransche Volk. Sarraut zeide zijn boodschap tot de in ternationale openbare meening te rich ten, omdat hij er behoefte aan heeft een gematigd woord te laten hooren, welks objectiviteit in tegenstelling is met de hartstochtelijke uitlatingen, welke giste ren op de tribune in den Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitschland, waarbij het zijn eigen, vrije lijk aangegane verplichtingen opzegt een voorwendsel. De Rijksregeering doet een beroep op de sluiting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, waarvan zij een geheel onjuisten uitleg geeft, welke door Frankrijk reeds herhaaldelijk is betwist, en dat zij onver eenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de Rijksregeering. De Duitsche regeering had een beroep kunnen doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wij ons bereid verklaard ons te onderwer pen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van deze instantie. De Rijksregeering had zich tot een Verzoeningscommissie kun nen wenden. Zij deed dat niet. Ook daar schiet het in haai- verplichtingen tekort. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewone haast noodzakelijk hebben gemaakt. Nie mand, zelfs Duitschland niet. Wel is waar stelt de Rijksregeering in het aan den ambassadeur van Frankrijk overhandigde memorandum voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. Ik zal haar voorstellen evenwel niet bestudeeren, en wel om twee redenen: 1. Omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aangegane verplichtingen ons geen vertrouwen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstellen. 2. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belang rijke strijdkrachten de gedemilitariseer de zone laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoelingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenis sen. Wij zijn voor een voldongen feit ge plaatst en zulks op de meest plompe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou wor den toegepast; en er zouden geen inter nationale betrekkingen meer kunnen be staan. Wij willen zoo iets niet en wij dienen de belangen van de Europeesche gemeen schap. De regeering is zeer vast besloten niet voor bedreiging te wijken. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weer wil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever vestigt, sluit terzelfder tijd on derhandelingen uit. Na de situatie rijpelijk te hebben over wogen verklaar ik uit naam van de Fran sche regeering. dat wij van plan zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en Berlijn te handhaven, welke werden medeondertee- kend in het verdrag van Locarno door de regeeringen van Engeland en Italië. Wij zijn niet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen. Het verdrag van Locarno voorziet in een zijner clausules In het geval van schending der aangegane verplichtingen. Er moet een beroep op den Volkenbonds raad worden gedaan, Het is voorts onver- RECLAME. 979ê £cbfe "FrieScbe -Heeren-^aai 10-15-20-25eb per 'k ons. mijdelijk, dab gedachtenwisselingen plaats vinden tusschsn de staten-onderteeke- naars van het verdrag. Onverwijld moet tot deze gedachtenwisseling worden over gegaan. t Onze zaak is rechtvaardig en sterk aldus riep Sarraut iit en door haar te verdedigen vertrouwen wij met ons lot een essentieel element in den Europee- schen vrede te verdedigen. Het Fransche volk geeft zich daar rekenschap van. Alle beuzelachtige twisten op zij zettend is het, wij weten het, en zal het blijven eensge zind om de actie der regeering te steunen. De Duitsche regeering meende het uur voor haar daad van geweld goed te heb ben uitgekozen. Niet in het uur, dat de afgevaardigden moeten stemmen over het Fransch-Sovjet-Russische pact, dat nos aan de beslissing van den Senaat over blijft, maar in het uur van de verkiezings periode, welke in Frankrijk reeds is be gonnen. De Duitsche regeering verwacht on- eenigheid, binnenlandsche spanningen, welke de strijd der politieke partijen en de stembusstrijd in den boezem der natie zouden kunnen teweeg brengen. Deze regeering vergeet evenwel, dat in ieder ernstig uur in onze geschiedenis partij twisten werden opzij gezet en dat alle partijen zich vereenigen voor de ver dediging van de nationale onafhankelijk heid en veiligheid. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Het Rijngebied is door 19 bataljons en 13 detachementen artillerie uit het bin nenland bezet. Deze troepenverplaatsingen zijn gisteren beëindigd. Het meerendeel der troepen heeft aan den Rijn en in het Rijndal tusschen het Schwarzwald en den Rijn zijn intrek ge nomen. Aken, Trier en Saarbrueoken kre. gen een zwakke bezetting. Twee groepen jachtvliegers zijn in hun nieuwe vredesgarnizoensplaatsen Keulen, Dusseldorp. Frankfort a/Main en Mann heim aangekomen. Twee vlagafdeelingen betrekken defini. tieve standplaatsen te Keulen en Mann heim. De ontvangst der troepen was een ware triumf, die sterk herinnerde aan de oor logsdagen van 1914. Het enthousiasme was zóó groot, dat politie-afzetting meermalen werd verbroken. Er werd een bloemenre gen op de soldaten neergestort. De Rijnlandsche bevolking zond een boodschap van trouw aan den Fuehrer. Voor de radio heeft Goebbels Zaterdag avond daarop als volgt geantwoord: „De „Fuehrer" heeft de hechte overtui ging, dat zijn hedenmiddag voltrokken daad van herstel der Duitsche souvereini- teit en daarmede van de Duitsche eer en vrijheid, een daad van waarachtigen vr-ede is en dat deze er toe zal dienen, niet alleen ons eigen volk. maar geheel Europa een nieuwe en betere toekomst tegemoet te leiden. De soldaten, die vandaag in uw ge boorteprovincie zijn binnengetreden, zul len niet vertegenwoordigers van een ver ouderde revanchepolitiek, maar bewakers van den vrede zijn". Maar ook elders is over Duitschland een golf van laaiend enthousiasme gegaan. Zaterdagavond om 10 uur is door S. A., S.S. en NS K K. den Fuehrer te Berlijn een fakkeloptocht gebracht om den dank van zijn in den strijd beproefde medestrij ders tot uiting te brengen. Onder geest driftige deelneming van de Berlijnsche be volking vormden zich reeds vroeg in den avond optochten. Minister Frick had bevolen dat wegens het volledig herstel van de Duitsche vrij heden Zaterdag en Zondag van alle open bare gebouwen de hakenkruisvlag zou waaien. De a.s verkiezingen in Duitschland. Hitier heeft aan Goebbels de leiding van de verkiezingscampagne opgedragen. De verkiezingsstrijd zal morgen begin nen met een groote betooging van de gouw Groot-Berlijn. Goebbels zal dan om 20 uur 15 een rede houden in de Deutschland- halle. De Joden zullen geen stem mogen uit brengen. Een gisteren gepubliceerde ver ordening preciseert, dat in toepassing van de wetten van Neurenberg alleen de Rijks- Duitsche onderdanen en bezitters van do Duitscho nationaliteit van Arischen of aanverwanten bloede in den vervolge stemrecht zullen hebben. Overtreding van deze bepaling zal met boete of gevange nisstraf worden bestraft. Militairen in ac tieven dienst zullen evenmin het recht hebben hun stem uit te brengen. Daaren tegen rullen zij, die in den Arbeidsdienst zijn opgenomen en 20 jaar oud zijn hun stem moeen uitbrengen in de gemeente, waarin het wei'.kamp gelegen is.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9