Frankrijk en België doen een beroep op de procedure van het Locarno-verdrag 77sle Jaargang MAANDAG 9 MAART 1936 No. 23299 STADSNIEUWS. De Fransche regeering heeft het Duitsche memo randum bestudeerd en onaanvaardbaar bevonden. Frankrijk en België hebben, volgens de procedure van het Locarno-verdrag, een beroep gedaan op den Volkenbondsraad, die Vrijdag a.s. bijeen zal komen. Morgen reeds heeft een bijeenkomst plaats te Parijs der Locarno-mogendheden. Eden en Van Zeeland komen naar de Fransche hoofdstad. De Fransche premier Sarraut hield een zeer felle radio-rede. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week .'..7?f. 0.18 Franco per post i. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland t. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER J. ZWERUS. Zaterdagmiddag vond onder groote be langstelling op Rhijnhof de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer J. Zwe- rus, in leven Vader van het Geref. Minne huis in de Kaarsenmakerstraat die dezer dagen op 51-jarigen leeftijd onverwachts overleed. Om 11 uur werd in de Kerkzaal van bovengenoemd huis een rouwdienst gehou den, welke geleid werd door Ds. J. Punse- lie Ned. Herv. predikant alhier. Rondom het stoffelijk overschot hadden behalve de familie ook de regenten, diake nen en verpleegden plaatst genomen. Nadat gezongen was Ps. 103 8 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" las ds. Punselie Ps. 103 7 en schetste daarna den overledene als een voorbeeldig echt genoot en oprechte vader voor zijn ver pleegden. Vervolgens werd gezongen Gez. 249 6, waarna ds. Punselie voorging in gebed. Met den stoet kwamen o.a. op „Rhijn- ïiof" mede't volledig college van Regenten, Dag. bestuur der Diaconie der Ned. Herv. Gein., hoofden van Dienst, o.a. de heer Jac. Boehmer, boekhouder der Diaconie, de heer Joh. Kok, geestelijk verzorger van het Minnehuis, Mevrouw Fliehe, directrice van het Kinderhuis „Voordorp" te Leider dorp, personeel en de verpleegden van het Geref. Minnehuis. Voorts merkten wij nog op Ds. J. W. Groot Enzerink, dr. H. P. Veldhuijzen, Dr. P. M. de Planque, den heer C. J. Kromwijk, Oud-Voorz. van regenten, diakenen, oud-diakenen, ouderlingen en oud-ouderlingen en vele vrienden en ken nissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was neerge laten trad de heer W. Wiethoff, voorzitter van het College van Diakenen naar voren die ongeveer als volgt sprak: We staan aan de groeve van een man, dien wij waardeerden en hoogachtten. Liefde was de ondergrond van al zijn doen: wij zullen hem zeer missen. Het mysterie, waarover wij vaak van gedach ten wisselden is nu voor hem opgelost. Moge hij nu de woorden vernomen heb ben van Onzen Heiland: Wel gij goede en getrouwe dienstknecht over weinig tijd zijt ge getrouw geweest, over veel tijd zal ik U zetten, ga in de vreugde Uws Heeren. Hij ruste in vrede! Hierna nam het woord de heer Joh. Sierat, voorzitter van het College van Regenten, die het navolgende sprak: Wanneer wij geroepen worden om met een enkel woord afscheid te nemen van hem die ons zoo bemind was, dan kan dat niet dan met diepen weemoed zijn. Zijn echtgenoote zal hem zeer missen In het dagelijksch bestuur van het Tehuis. God geve haar de kracht om dit verlies te kunnen dragen. Ook voor ons regenten, is zijn heengaan een zeer zware slag. Het •was hem een lust om goed te zijn voor de verpleegden, getuigen de vele verbeterin gen, welke in overleg met de regenten tot stand kwamen. Hij maakte ons huis tot een echt rusthuis. Groot is de droefheid onder allen. God geve, aldus eindigde spr„ dat door dit heengaan de roepstem tot ons allen mogen komen: bereidt uw huis, want gij zult sterven. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer Joh. Kok, geestelijk verzor ger van het Geref. Minnehuis. Ds. Punselie herdacht ook met 'n enkel woord den overledene, waarna spr. het „Onze Vader" bad. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna een broeder van den overledene, de heer T. Zwerus uit Utrecht, dank zegde voor de betoonde be_ langstelling. GOUDEN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. P. Meers hoek onder groote belangstelling het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de Amsterdamsche pakschuit, voorheen v. d. Kwast aan den Oude Rijn alhier. Wegens ongesteldheid van den jubilaris vond de huldiging plaats in diens woning Heerenstraat 108. Hier werd de heer Meershoek hartelijk toegesproken door den bedrijfsleider den heer Ultee namens de Directie, uit wier naam deze een enve loppe met inhoud alsmede een fraai bloemstuk aanbood. Namens het personeel werd den jubila ris een mooie rookstoel aangeboden. Meer dere bloemstukken waren toegezonden als bewijs van het groote medeleven met dit jubileum, waarvan ook de aanwezig heid van vele vrienden en belangstellen den getuigde. BRUTALE AANRANDING. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur is de 44-jarige mej. L. W.van O., wonende in de 3-Octoberstraat, in de Wolsteeg op brutale wijze door een haar onbekenden man aangevallen. Hij gaf haar eenige stompen in het gelaat, waardoor mej. W. viel. De overlaat ontrukte haar toen h^rar handtaschje, inhoudende een bedrag van ruim f. 10.en ontkwam op zijn fiets. De juffrouw was zoodanig in de war. dat zij in een winkel op de Breestraat op haar verhaal moest komen en daarna door den E-H.D. naar haar woning moest worden overgebracht. De brutale aanrander is ongeveer 26 jaar oud, was gekleed in een donkere regenjas en blootshoofds. De politie verzoekt hen die van deze laffe daad getuigen waren, zich. te willen vervoegen aan het politiebureau afdeeling recherche. SCHENKING AAN DE LAKENHAL. Door mevrouw de weduwe Laue geboren Drucker te Weenen is aan het Stedelijk Museum de Lakenhal ten geschenke ge geven een schilderij door Anthonie Pala medes, voorstellende krijgsvolk in een wachtlokaal, op paneel, 40x51 c.M. en linksonder voluit gemerkt. Deze nieuwe aanwinst is tijdelijk opgesteld in de Overvoorde-zaal. UITVOERING „UNO SUMUS ANIMO". Muziek en Tooneei. Dat de Leidsche Gymnasiasten Bond „Uno Sumus Animo" op het oogenblik over veelbelovende krachten beschikt, is tiidens de drukbezochte uitvoering in de Leidsche Schouwburg op Zaterdagavond, duidelijk tot uitdrukking gekomen. Muziek en too neei zijn gelijkelijk eer bewezen en wel zoodanig, dat wij met voldoening konden vaststellen, hoe de huidige gymnasium- ieugd ondanks de afleidende factoren, die op haar afstormen, toch nog gelegen heid vindt en lust betoont, gevoel te ont wikkeien en intellect te scherpen op deze twee gewichtige kunstuitingen! De praeses der U.S.A.. de heer C. H. Krantz opende met een kort woord van verwelkoming tot Curatoren. Rector. Con- Rector besturen der zustervereenigingen en andere aanwezigen. Hii wees er op. hoe ten vorigen iare geen uitvoeringen gegeven kon worden, doch dat U.S.A. nu zou too- nen, wat zij waard is. Spr. releveerde de actieve medewerking van leeraren en leeraressen. in het bijzonder met groote dankbaarheid die van mej. C. M. de Haas, wie reeds vroeger in verband met hare artistieke verdiensten het eere-lidmaat- sehap was aangeboden. Zij had zich nu wederom met de regie van Oscar's Wilde's blijspel „Ernst" belast. Na het staande zingen van 't Bondslied was .Vrouwe Musica" aan het woord. Het gymnasiumorkestje bracht een gracieus Menuet van Handel en een bekoorlijke Gavotte van Bach, later nog enkele een voudige. maar niettemin voor dilettanten juist gekozen composities van Niels W. Gade, een en ander onder leiding van den heer Willem Akkerman. Deze verving den heer v d. Burg. in verband met diens ziekte. De jeugdige musici gaven zich aan dit alles met veel toewijding. Ondanks de kleine bezetting, was er een aangename klank. Groote maatvastheid kenmerkte de leiding van den jeugdigen heer Akkerman. Ziin directie vertoont veel overeenstem ming met die van den heer v d. Burg. Een hartelijk applaus beloonde de vrien delijke prestaties van dit orkestje, waarna de heer Heeling, den heer Akkerman on der overhandiging van een geschenk zijn erkentelijkheid voor zijn leiding overbracht Een verrassing was ons het muzikale, technisch geordende pianospel van den heer E. Pos in Debussy's ..La Cathédrale Engloutie" en de Rhapsodie in G-moll van Bramhs. Een helder en gelijkmatig touchez paarde zich aan een iuist begrip. Bit voortgezette studie zal ook het ver- eischte evenwicht wel komen en een enkele vergissing uitbliiven. In ieder geval waren zijn prestaties reeds van dien aard. dat hij zélf en zijn mede-gymnasiasten er trotsch op mogen ziin! Zijn groot succes was wel verdiend! De clou van den avond was zeker Oscar Wilde's „Ernst" oorspronkelijk getiteld „De Ernst van Ernst", in de bewerking van Charivarius. in vroeger iaren ook door het beroepstooneel met veel succes opge voerd en waarvan wii den inhoud bekend mogen veronderstellen. De heer Krantz had er reeds op gewe zen, hoe de opmerking was gemaakt, of U. S. A. hiermee weer niet te hoog ge- ggrepen had. Voor de beantwoording van deze vraag hangt 't er van af, welke maat staven men stelt. Natuurlijk kunnen jeug dige dilettanten niet naar volle waarde doen gelden Wilde's bijtenden spot, vlijm scherpe ironie en geestige paradoxen, die in deze bewerking niet steeds voor 100 tot uitdrukking komen, hoewel daarin anderzijds een vlot verloop der handeling en dialogen bevorderd is. waardoor het stellig succesvol „tooneelmatig" werd. Den spelers worden hooge eischen gesteld. Er was bij hen een gelukkig streven, Wilde's sfeer te benaderen. Wij hebben dan ook ondanks de jeugd der executanten wederom kuimen genieten van den origi- neelen geest in dit spel van verwikkelin gen, waarin de dialogen slag op slag de meest onverwachte vondsten en wendin gen bevattten. Wij brengen warme hulde voor het dikwijls vlotte spel, dat op menig moment een zuiver-aangevdelden indruk maakte en dus de lachlust opwekte. Werd in het 1„ bedrijf nog wat te zacht of te vlug gesproken, waardoor niet iedere geestigheid den nadruk in tonatie kreeg, die zij behoefde, naarmate het stuk vor- J derde, kwam daarin meer en meer verbe- tering, vooral door de duidelijke articula tie van de dames F. Idema te jeugdig gegrimeerd en L. E. Kranenburg, resp. de gouvernante missPrisom en Cecily, die daarbij ook alleraardigst haar dankbare rollen speelden, waardoor het 2de bedrijf al dadelijk op hooger niveau kwam, terwijl het 3e bedrijf een goede climax bracht. De moeilijke rol van Lady Bracknell was toevertrouwd aan mej. A. Bergsma: zij gaf hier zeer zeker een aannemelijke vertol king van. Mej. L. E. Musschenbroek speelde een nog te weinig zelfbewuste Gwendolen, maar overigens was 't begrij pelijk, dat „Jack Ernst" Worthing haar bewonderde. Deze ..Jack Ernst" de heer C. H. Krantz droeg met zijn „vriend- broeder" Algernon Moncrieff de heer R. H. v. Apeldoorn het leeuwendeel: zij hadden zich goed in hun zware rollen in geleefd. De eerste speelde en sprak rustig en overtuigend, de laatste liep eerst te snel van stapel, doch voldeed later alles zins. Daverende lachsalvo's ontketende tel kens het optreden van den heer L. E. van Holk als dominee Chasuble. Hij gaf een kostelijke charge en trof ook door zijn uitstekende grime en grappige gebaren. De heeren A. Bergmann en H. W. Katten- busch gaven als de „butlers" Lane en Merriman behoorlijk spel. Van de ver zorgde décors -villen wij speciaal noemen het s aakvol-moderne intérieur van het 3e bedrijf, waarvoor het meubilair welwil lend geleverd was door de Fa. Loeb. De regisseuse, mej. de Haas. zal haar pupillen, evenals wij, zeker met genoegen aan het werk gezien hebben. Voor de serieuze aanwijzingen komt haar oprech ten lof toe. Ook zij is natuurlijk in de bloemenhulde nr afloop, betrokken. Aan medewerkenden als toeschouwers heeft deze avond, waaraan zorgvuldige voorbe reiding was voorafgegaan, groote voldoe ning geschonken, zich bij het auditorium j spontaan uitend door veel' en krachtig applaus. VER. VAN MATHISLANEN. Zaterdag hield de vereeniging op ver zoek van leden en donateurs een excursie naar het planetarium te 's-Gravenhage. Het was een zeer leerzame middag, welke den 70 deelnemers nog lang in her innering zal blijven Voor het gezelschap was het een eer in hun midden leeraren van M S.G., Ir. v. Dijk en v. Zwieten de Blom met hunne dames, te mogen begroeten. De heer Hoornburg gaf eerst een over zicht van hetgeen zich feitelijk aan den sterrenhemel afspeelt. De spreker gaf eenig inzicht van de ontzaggelijke afstanden der sterren en planeten van de aarde, over de gTootte, de temperatuur en of de plateten be woonbaar kunnen zijn, alsmede over hun beweging en gesteldheid. Wij vernamen over Mars. Jupiter, Saturnus en tevens over den jager Orion met zijn jachthonden en het wild de Stier. Ten slotte liet de spreker de zon opgaan en wederom aan den horizon verdwijnen. Na afloop dankte de voorzitter voor deze zeer leerzame causerie en herinnerde tevens aan de bouwkundige lezing van den heer Mart. Stam, architect te Amster dam, over nieuwe inzichten inzake wo ning en stedebouw op Zaterdag 14 Maart. OVERIJSELSCH-GELDERSCH- ZEEUWSCHE AVOND. Zaterdagavond j.l. hielden de Overijselsch- Geldersche Vereeniging en de Vereeniging van Zeeuwen een gemeenschappelijken feestavond in de Graanbeurs. De voorzit ter van dezen avond, tevens voorzitter der Ov.-Geld. Ver., de heer J. Jonker, heette de talrijke opgekomen leden en in- troducé's hartelijk welkom, daarbij op merkend, dat het gemeenschappelijk op treden ook al weer een gevolg was van de moeilijke tijdsomstandigheden. De kosten, die een dergelijke avond met zich mee brengt. worden, op deze manier voor elke vereeniging tot de helft teruggebracht. Hij vertrouwde er echter op, dat het genoegen door dit gemeenschappelijk optreden juist zou verdubbelen. En dit vertrouwen is in derdaad niet beschaamd geworden. Een gevarieerd programma, een gezellige band „the Melody Boys" en een aangename, prettige geest onder de aanwezigen! De tooneelstukjes waren alle aan den luch- tigen, geestigen kant, werden vlot gespeeld en ontlokten daverend applaus. Zonder aan de andere kluchtspelen te kort te doen, willen wij toch ir. 't bijzonder noe men de stukken, welke gegeven werden in 't dialect der betreffende vereeniging: „Baes Jan is jeloers" en „Harms poletiek", waarbij wij weer eens de mooie kleeder drachten konden bewonderen en waarbij wij ons respectievelijk verplaatsten op een „boerenoeve op Zuud-Beveland" en in een „Overieselsch-Geldersche hoerenkamer". Wat echt was dat! Wat leefde men daarin mee! Onder luid applaus werd den speel sters en spelers dank gebracht, terwijl de dames met bloemen vereerd werden. Dank zij de vlotte afwerking van het program ma kon de voorzitter der Zeeuwsche Ver eeniging, de heer P. Poppe, om goed twaalf uur dezen welgeslaagden avond sluiten en met het bal begonnen worden, dat ook een zeer gezellig verloop had. 't Was een avond, waarop ongetwijfeld met voldoening kan worden teruggezien en waarvan allen hopen, dat er nog menige zoo volgen zullen! BINNENLAND. De regeering over het vaste las ten-ont werp 3e Blad). De naturalisatie-aanvrage van den heer Mannheimer; voorl. verslag der Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). De Jaarbeurs te Utrecht; inleiding door den heer W. Graadt van Roggen. (Ie Blad). De Duitsche voorstellen officieel in Den Haag meegedeeld (Binnenland, 3e Blad). Dr. R. J. T. Meurer gehuldigd op zijn 70sten verjaardag (Binnenland, 3e Blad). De crisis-landbouwhypotheekbank; me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. Berichten over een einde der vijande lijkheden in Abessynië gedementeerd (le Blad). Hervorming van het Zuid-Slavische ka binet Stoyadinowitsj (Buitenl., le Blad). Hirota vormt in Japan een kabinet. Het leger is overwinnaar (Buitenland, le Bi.) Een nieuw record voor Rose van 'n vlucht KaapstadLonden (Tel., le Blad) In Griekenland slaagt Sophoelis niet in de vorming van een kabinet (Buitenland, le Blad). Een reusachtig vliegveld bij Frankfort am Main (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. TOONEELVEREENIGING „DOOR OEFENING BETER". 14de uitvoering. In de geheel gevulde zaal van „Zomer- lust" gaf bovengenoemde vereeniging Za terdag haar 14de uitvoering, welke goed geslaagd mag heeten. Om kwart over ach ten opende de voorzitter, de heer Van Bemmelen. met een hartelijk welkom en deelde mede, dat het laatste duet door ziekte van het programma moest worden afgevoerd. Tevens deed hij een beroep op de aanwezigen om in 't vervolg iets vroe ger te komen, opdat precies om 8 uur be gonnen kan worden. Daarna werd een aanvang gemaakt met het trio: „Sulleman komt theedrinken", dat al danig insloeg. Het blijspel in 3 bedrijven, „Mijnheer en Mevrouw", heeft de zaal doen schudden van het lachen. De regisseur, de heer W. Schouten stond aanvankelijk voor een las tige taak, waarvan hij zich schitterend heeft gekweten evenals de spelers, die hun uiterste best hebben gedaan. „The Roto Colour Players" verzorgden I de dansmuziek bij het bal, dat -onder lei ding van Evert Castelein deze recht ge noeglijke en goed geslaagde uitvoering be sloot. bij hij wees op de aantasting der gemeen telijke autonomie en de steeds meer in discrediet gerakende „aanpassing". Het aantal ongeorganiseerden, aldus spr., is hier te lande onrustbarend groot. Deze categorie bepaalt zich tot critisee- ren, in het bijzonder op datgene, wat de moderne vakbeweging presteerde, daarbij vergetende, hoe de toestanden vroeger wa. ren, vooral op het gebied der rechtspositie. Spr. vergeleek hiermede de geheel andere mentaliteit in de Scandinavische landen, waar vrijwel het geheele personeel in over heidsdienst zich achter 't moderne vaan del schaarde. Tevens wees spr. op de met succes ge voerde welvaartspolitiek der Zweedsche en Deensche regeeringen, den wensch uit sprekende, dat ook hier eenzelfde gedrags lijn binnenkort mogelijk zou worden. Spr. besloot zijn met groote aandacht aangehoorde toespraak met een opwek king om trouw te blijven aan de beginse len, die de organisaties der moderne vak beweging voorstaan. Na de pauze werd vertoond de hoofd film „Morgen begint het leven" van Wer ner Hochbaum. een ontroerend, waarde vol meesterwerk. Hiermee werd de bijeenkomst, die on getwijfeld aan haar doel beantwoordde, besloten. HET ARBEIDSGESCHIL BIJ DE FIRMA PEL. Naar wij vernemen heeft de rijksbemid delaar belde partijen, betrokken bij het dreigende arbeidsconflict bij de firma Pel, tot een bespreking uitgenoodigd. In ver band daarmede is de actie van de arbei dersorganisaties voorloopig opgeschort. FILMBIJEENKOMST OVERHEIDS PERSONEEL. In het Roxy-theater hielden de beide moderne bonden van Overheidspersoneel, t.w. de C.N.A.B. en de Bond v. Overh.per- soneel, afd. Leiden, gistermorgen 'n pro- paganda-filmochtend. Deze bijeenkomsten worden in het geheele land gehouden en hebben o.m. ten doel, den band tusschen de leden onderling te verstevigen, waarbij den bezoekers een met veel zorg samen gesteld filmprogramma wordt geboden. Allereerst draaide in dit programma een interessante film over Ned.-Indië, gevolgd door een teekenfilm. Geheel passend in het kader dezer bij eenkomst werd alsdan een film geprojec teerd, waarin een bezoek wordt gebracht aan verschillende cultureele instellingen der moderne arbeidersbeweging, 'n film die overduidelijk getuigenis aflegt van het geen op dit terrein tot stand kwam. De heer Blom, voorzitter der afd. Am sterdam van den B. v. O.P., sprak daarna een kort woord tot de vele bezoekers, waar- NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING, AFD. LEIDEN. Excursie. Zaterdagmiddag bezochten een aantal leden en eenige introducé's het Rijks museum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg alHier. Allereerst werd onder leiding van den conservator Dr. F. P. Kou mans, de bekende collectie opgezette vis- sohen, die een der grootste en tevens een der oudste der wereld is, bezichtigd. De meeste dezer visschen zijn reeds meer dan een eeuw geleden opgezet en verkeeren nog in uitstekenden toestand. De preparateur, de heer H. Cornet, toonde het gezelschap de fraaie collectie Wickevoort Crommelin, waarin alle Nederlandsche vogels door mooi opgezette exemplaren vertegenwoor digd zijn. Ook van de zoogdieren werden enkele groepen bezichtigd. In de Neder landsche show-collectie, die steeds voor het publiek toegankelijk is, werd de nieuwste aanwinst, de in 1935 aangespoelde Maanvisch bewonderd. Op de binnenplaats van het Museum lagen de skeletdeelen van de in den afgeloopen winter bij IJmuiden aangespoelde Pseudorca's, die over eenigen tii d eveneens een plaats in de collectie zul le" innemen. Nadat een woord van hartelijken dank aan de rondleiders was uitgesproken, ver liet het gezelschap zeer voldaan over dit bezoek het Museum.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1