De Italiaansch-Abessynische oorlog. Hoofdpijn, Kiespijn. ITJS nBOITENL, WEEKOVERZICHT REISBELAS1ING-ZEGELZIEKTE 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Maart 1936 Derde Blad No. 23298 Nog steeds gevechten in het Noorden. DoMer: „Een typische vorm van tongblaar, als gevolg van het likken van reiszegels. Die minister heett heel wat op zijn geweten!" Uit Eritreesche bron deelt men mede, dat Italiaansche afdeelingen oprukken in de richting van het Asjangi-meer. Van Abes- sijnsche zijde verklaart men. dat de ge vechten in het Noorden nog steeds voort duren. Te Addis Abeba bestaat de vrees, dat de stad gebombardeerd zal worden na het be zoek van een Italiaanschen bommen werper. De correspondent van ReuterA.N.P. in de Abessijnsche hoofdstad seint, dat het gemeentebestuur alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen heeft gelast zich gereed te houden om de stad te verlaten. De Italiaansche luchtmacht Is zeer actief ook in het gebied Van den spoorweg naar Dzjiboeti. De correspondent van ReuterA.N.P. te Harrar meldt in dit verband, dat een eska der van zes groote Italiaansche vliegtui gen boven den spoorweg heeft gevlogen van Arba tot ten Westen van Dire Dawa. De vliegtuigen hebben evenwel geen bom men uitgestrooid en verdwenen later in Zuidelijke richting. De correspondent van ReuterA.N.P. te Addis Abeba deelt mede, dat heden een bijeenkomst van de leden van het corps diplomatique zal worden gehouden.' Men zal spreken over de verkenningsvlucht, welke door een Italiaanschen bommenwer per boven Addis Abeba is uitgevoerd en over de mogelijkheid van een toekomstig luchtbombardement op de Abessijnsche hoofdstad. De correspondent heeft vernomen, dat zekere belangrijke legaties reeds aan haar onderscheiden regeeringen telegrafisch hebben verzocht stappen te willen laten doen te Rome, ten einde de zekerheid te verkrijgen over de vraag of de Italianen van plan zijn de hoofdstad te bombardee ren. Men verklaart, dat Addis Abeba en Dire Dawa niet als „open" steden worden beschouwd, daar zij reeds geruimen tijd worden gebruikt als bases voor militaire doeleinden. Derhalve zijn uit Dessié alle stukken luchtdoelartillerie gezonden. De Abessijnsche regeering publiceert een breedvoerig communiqué, waarin wordt te gengesproken. dat de keizer zou zijn ge wond en dat de Italianen een overwinning zouden hebben behaald. Op het oogenblik zijn bloedige gevech ten aan den gang en de regeering zegt, dat het resultaat hiervan nog niet bekend is. In het communiqué worden de berich- „Bijna elke vacantiereis dient de gezondheid tevens" (Minister Oud in de memorie van toelichting op het wetsontwerp voor het heffen van een reisbelasting.) RECLAME. 986» pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poe der. Per st. 8 ct.; doos 45 ot. Bij Uw Drogist. ten onjuist genoemd volgens welke ras Kassa zou zijn verslagen en ras Seyoem zich zou hebben overgegeven. Ras Kassa en ras Seyoem, aldus ver klaart men, vallen op het oogenblik de Italiaansche stellingen aan. Hun legers hadden zich te voren over een grooten af stand teruggetrokken wegens de schade lijke lucht, welke werd verspreid door de lijken van de Italiaansche en Abessijnsche militairen. Het communiqué vervolgt, dat niet alleen ras Kassa en ras Seyoem de Italianen aan vallen, maar dat ook ras Moeloegeta uit het gebied van Waldia in Noordelijke richting optrekt. De Abessijnsche regeering verwijt de Italianen de open stad Debra Markos uit de lucht te hebben gebombardeerd. De vliegers hebben aldus het communi que, er verschillende huizen en drie kerken in brand geschoten en verwoest. Tot deze kerken behoort de kathedraal van St. Marcus. Er zijn veel slachtoffers onder de bur gerbevolking, daar er juist markt was. Ook de stad Ginir, in Bale, zou grootendeels uit de lucht zijn verwoest. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat volgens niet-offi- cieele berichten uit Abessijnsche bron, die te Addis Abeba zijn ontvangen, op het oogenblik de hevigste slag sedert het uit breken van den oorlog in Temblen woedt. De Italianen en Abessijnen strijden wan hopig zonder zich rekenschap te geven van de verliezen. Het aantal dooden aan beide zijden zou in de duizenden loopen. De rivierbedding van de Takazzé is ge heel met lijken bedekt. Nu eens schijnt de eene dan weer de andere partij de overhand te hebben, doch het resultaat zal vermoedelijk wel spoedig bekend worden, daar, naar men gelooft, noch de Abessijnen noch de Italianen den strijd langer op zoo'n hardnekkige wijze zullen kunnen volhouden. De negus en maarschalk Badoglio zetten al hun reservetroepen in en het schijnt dat de troepen aan weerszijden numeriek gelijk zijn. (Copyright Reuter-A.N.P.) Uit Rome wordt gemeld, dat luitenant kolonel Ivo Oliveti, lid van het directorium der fascistische partij, is gedood, toen hij, na met een parachute uit zijn vliegtuig te zijn gesprongen, door een kogel der Abes sijnen werd getroffen. Engelsch protest. De Britsche regeering heeft te Rome een krachtig protest ingediend tegen de jong ste luchtbombardementen van de ambu lances van het Britsche Roode Kruis in I Abessynië. De Britsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, heeft voorts, in opdracht van zijn regeering, een onmiddellijk onder- 1 zoek gevergd en geëisoht, dat instructies zullen worden gezonden aan de Italiaan- I sche militaire autoriteiten in Oost-Afrika, i om een herhaling van dergelijke inciden- I ten in de toekomst te vermijden. In Britsche kringen wordt vernomen, dat majoor Burgoyne, die door een Italiaan sche bom in Abessynië werd gedood, in November zijn diensten aan den Negus aanbood. Deze belastte hem met de zorg voor de transporten van het Roode Kruis. De majoor werd gedood terwijl hij een con- vooi muildieren met materiaal van het Roode Kruis begeleidde. Zweden vraagt schadevergoeding. Het Zweedsche blad Tidnlng-arnas Tele- grambyraa" meldt, dat de Zweedsche ge zant te Rome aan de Italiaansche regeering een nota heeft overhandigd over den luchtaanval op de Zweedsche ambulance op 30 December. In de nota wordt voor namelijk gezegd, dat de volledige, zich thans in handen der autoriteiten bevinden de gegevens, afkomstig van het personeel der Zweedsche ambulance, welke op 30 December van het vorig jaar is gebombar deerd, de Zweedsche regeering noodzaken, haar standpunt te handhaven. Dit standpunt is, dat het kampement der ambulance, welke ook het motief van den luchtlaid moge kunnen geweest zijn, door de Italianen aan een directen aanval is onderworpen, van welk bombardement het lazaret overigens, voor zoover het tot dus ver is geconstateerd, het eenig doelwit vormde. Een uiteenzetting van de feiten is aan de nota toegevoegd. Zij is gebaseerd op de rapporten en situatie-teekeningen van den leider der ambulance en op de getui genissen der Zweedsche leden van het am bulancepersoneel, die zijn gehoord als ge tuigen door den Zweedschen consul te Addis Abeba. De Zweedsche regeerine neemt met vol doening kennis van het door de Italiaan sche regeering betuigde leedwezen en van de instructies welke aan de Italiaansche aviateurs zijn gegeven het Roode Kruis- embleem te respecteeren Niettemin is de Zweedsche regeering verplicht, op grond van de feiten die haar blijken vast te staan, te veronderstellen, dat de instructies aan de Italiaansche aviateurs niet zijn opgevolgd door de yliegenieis. die verantwoordelijk zijn voor het bombardement. De Zweedsche regeering hoopt, dat de Italiaansche regeering. na van de nota te hebben kennis genomen harerzijds tot dezelfde conclusie zal komen met betrek king tot de feiten en hun interpretatie. De Zweedsche regeering handhaaft haar vroeger gedanen eisch. dat de aanvallers zullen worden gestraft en meent ten slotte te kunnen veronderstellen dat de Italiaansche regeering bereid is. cen schadeloosstelling te verleenen. De Itafïaansclie ambassadeur bij Flandin De Fransche minister van buitenland- sche zaken. Flandin heeft gisteren een onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassadeur te Parijs Cerruti. wien hij gevraagd heeft naar de algemeene hou ding nopens de opwekking van den Vol kenbond welke beoogt de beide oorlog voerende mogendheden Italië en Abes synië tot vredesond«rv"">d'-':v,~<>„ <-e brengen. Het schijnt dat bit dit onderhoud nog niet het definitieve standpunt der Itali aansche regeering is bekend geworden, aangezien de Italiaansche ministerraad daarover pas vandaag zal worden ge houden. EN DE WERELD IS NOG IN VOLLE BEWEGING! En nog steeds is de wereld in beweging! Het constateeren van dit feit beteekent echter nog niet, dat zelfs maar ln groote lijn is te zeggen, in welke richting die be weging gaat; in een goede of in een ver keerde Tegen alle verwachtingen in, heeft En geland in de bijeenkomst der commissie van 13, d.w.z. alle leden van den Volken bondsraad behalve de direct bij het oor logsconflict betrokkenen, 't initiatief ge nomen voor een petroleum-embargo. Het heette, dat zoo'n embargo van de baan was, daar niet op medewerking vanuit Amerika was te rekenen, alhoewel juist uit Amerika de aandrang daartoe eens het sterkst was. En zonder Amerika zou 't een volslagen mislukking zijn. Dat Engeland er nu toch mee voor den dag is gekomen, wordt vrij algemeen aldus uitgelegd, dat Engeland verzekerd is, dat Amerika in eenigerlei vorm toch zijn medewerking zal verleenen en die conclusie ligt inderdaad voor de hand. Onpractisch pleegt Brlttan- nië gemeenlijk niet te zijn! Alvorens echter zijn goedkeuring te hechten aan een dergelijke uitbreiding der sancties heeft Flandin van Eden gedaan weten te krijgen, dat nog eerst weer een beroep zou worden gedaan op beide strij dende partijen om het bloedig spel te sta ken. Het was een precair geval, want de geschiedenis omtrent het voorstel Laval- Hoare lokte niet bepaald aan. Niettemin is toch besloten de poging te wagen en zoo veel mogelijk alle gevoeligheden te ont zien. Dientengevolge is ook geen tijd van antwoord bepaald, waardoor het voorstel iets van een ultimatum zou hebben ver kregen. doch door de gelijktijdige vermel ding, dat de commissie 10 dezer weer zal bijeenkomen, is ln wezen toch een tijdstip bepaald voor antwoorden. De Negus heeft zich gehaast om een toestemmend antwoord te geven, gelijk moeilijk anders denkbaar was; Abessynië heeft zich immers van den beginne af aan bereid verklaard om deel te nemen aan besprekingen, mits binnen het raam van den Volkenbond en van het pact, Ook nu heeft de Negus zich opnieuw be reid getoond om te praten, doch wederom uitdrukkelijk onder genoemde voorwaar den! Wat Italië zal doen? deze vraag houdt de wereld in volle aandacht gespannen. Erg optimistisch Ls men niet en dat laat zich denken. Er is immers uit niets geble ken, dat de Volkenbond van zienswijze is veranderd en nu Italië verder tegemoet zal willen komen, dan destijds de commis sie van Vijf en, na het echec van het plan Laval-Hoare mag veilig worden aangeno men, dat dit ook niet in de bedoeling ligt. Wat kan Italië dan bereiken? Aan den anderen kant wordt echter ge wezen op een tweetal feiten, die toch ook weer gewicht in de schaal leggen. De Jongste Italiaansche overwinningen, hoe zeer vermoedelijk ook wat opgeschroefd, juist met het oog op dc bijeenkomst van Genève. hebben intusschen toch moreel den Italianen voldoening geschonken. Zelfs al neemt men aan, dat van de ver nietiging van alle Abessijnsche legers in het Noorden geen sprake is waarom zou anders vlak voor den inval van de groote regenperiode de opmarsch ook niet in versneld tempo zijn doorgezet en sprak maarschalk Badoglio zelf „van het wach ten op een volgenden vijand!" is toch tengevolge van de jongste gebeurtenissen de smet, die er z.g. rustte op de Italiaan sche wapenen uitgewischt. Dat kan den Duce aanleiding geven om zich grootmoe dig te betoonen! En dan is er nog iets. Algemeen schijnt te Genève de veronder- stelling te heerschen, dat Italië tengevolge van de sancties, zooals deze worden toe gepast, met een maand of drie vier finan cieel „op" is, reden, waarom een petro leum-embargo volmaakt overbodig heette, zoolan" het den Abessijnen gunstiger ging. Na de laatste tegenslagen is het echter weer anders geworden en zal de Volken bond meer moeten doen, al was het alleen voor zijn prestige! Is deze algemeene in druk over Italië juist, dan moet er Mus solini toch veel, om niet te zeggen ahes, aan gelegen zijn om te trachten uit het avontuur te komen, waarin hij zich en zijn land heeft gestort. Daarop is nu de hoop gevestigd, al is men zich er terdege van bewust, dat deze hoop nog op drijf zand is gevestigd. Komt het niet tot onderhandelmgen. in welken vorm dan ook. dan volgt uitbrei ding der sancties. Eden heeft zich van aanvaarden van zijn voorstel ongetwijfeld van tevoren vergewist Het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat Ita lië daarop zal antwoorden met een ver laten van den Volkenbond en een opzeg gen van het verdrag van Locarno en het den rug toekeeren aan het Stresa-front. Het kan daarbij wijzen op een politiek succes in Midden-Europa; zoo gepoogd zou zijn de kwestie van het Donau-vraag- stuk op te lossen buiten Italië om, nu dit land buiten „gevecht" heette door het, conflict in Afrika, dan is deze poging ho peloos mislukt! Oostenrijk en Hongarpe houden vast aan een regeling, waarbij Italië meespreekt, om niet te zeggen «en toon aangeeft. Vandaar het huidige be zoek van Oostenrijk's vice-kanseher Star hemberg aan Rome en de tegen 17 dezer te Rome beoaalde conferentie van ge noemde drie landen tot nauwer aanhalen van het protocol van Rome! Waar evenwel ook weer een tegenvaller j tegenover staat: Duitschland voelt er wei- nig voor om opnieuw met Italië in zee te gaan. Dat komt duidelijk naar buiten door een herhaald de hand uitsteken door den Fuehrer aan Frankrijk, onder verzekering, dat Duitschland bereid is om te praten over een regeling van alle nog hangende kwestie, waardoor een „band van eeuwige trouw" zou kunnen ontstaan tusschen beide oude rivalen. Is tot dusver weinig of geen aandacht geschonken aan derge lijke pogingen van Hitier, dit zou nu wel eens anders kunnen zijn. daar in Frank rijk de stemmen talrijker en machtiger worden, die meenen, dat men gerust aan de groene tafel plaats kan nemen om eens ernstig te zien. wat, Duitschland wel te bieden en.... te vragen heeft! Want ook dit laatste is het geval, waarbij direct een tweetal punten naar voren komen: de op heffing van de gedemilitariseerde zone in Rijnland en de kwestie van koloniën. De geruchten, dat Duitschland in ieder ge val, goedschiks of kwaadschiks, zich zal ontworstelen aan de beperkende bepalin gen omtrent het Rijnland, nemen steeds vastere vormen aan. (Het bijeenroepen van den Rijksdag te gen hedenmiddag is reeds de bevestiging!) Zeer ingewikkeld worden de toestanden in ons werelddeel en behalve de verkla ring, dat alles in beweging is, valt er niets te voorspellen. Evenmin als in het Verre Oosten. De militaire muiterij in Japan werkt nog ter dege na en de invloed van het leger is zoo onmiskenbaar, dat men er nog niet ln geslaagd is om een kabinet te vormen. Dientengevolge blijven daar onrust en on zekerheid heerschen, die mooie verklarin gen over vredelievendheid en dergelijke niet kunnen verdrijven. En herbewapening is daarnevens het wachtwoord overal! Inderdaad: de wereld is in beweging RECLAME. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9