Duitschland zegt het Locarno-pact op TRIUMPH IO' VIRGINIA CIGARETTES Wat 'n Triomf van Smaak! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 Maart 1936 GROOTE REDE VAN HITLER VISSCHERIJBERICHTEN. DE BIOSCOPEN. o Totaal onverwacht is het nog gekomen: De Rijksdag werd tegen hedenmiddag 12 uur bijeengeroepen met als eenig punt op de agenda: het aanhöoren van een verkla ring der regeering. De ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Italië waren tegen 11 uur in de Withelmstrasse genoodigd, om een Duitsche regeertngs ver klaring in ontvangst te nemen nopens het Locarno- verdrag. Daaruit bleek reeds, dat ook de verkla ring in den Rijksdag daarover zou gaan! Hetgeen implecant beteekent: de gedemi litariseerde Rijnlandzóne. Reeds geruimen tijd liepen de geruch ten, dat Duitschland de opheffing van deze zóne zou afkondigen en dat is nu geschied. Hedenmorgen ruim elf uur bereikte ons uit Londen het bericht, dat de Duitsche troe pen deze zóne waren binnengerukt! Doch uit Berlijn kwam later een tegenspraak van de ministers van oorlog en propa ganda. doch dit was slechts half juist! Want later wordt gemeld: Volgens inlichtingen welke zijn ontvan gen na het onderhoud van den Franschen ambassadeur met minister von Neurath zijn de Duitsche troepen, welke heden ochtend de gedemilitariseerde Rijnland- zóne zijn binnengerukt, slechts detache menten met een symbolisch karakter. Het is geen uitgebreide bezetting van het ge bied. Met snelheid volgden de berichten el kaar dan op: De Duitsche nota. In de nota welke hedenochtend door Von Neurath aan de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, Engeland en den gezant van België werd overhandigd, zegt Duitsch land het Locarno-Pact op. Duitschland biedt den Mogendheden die dit Verdrag onderteekenden aan nieuwe onderhandelingen te voeren, teneinde te komen tot een nieuw Verdrag. De Duitsche regeering biedt tevens aan om weer lid te worden van den Volkenbond met zekere garanties. Rede van Hitier. Rijkskanselier Hitier heeft hedenoch tend in den Rijksdag namens de Duitsche regeering een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: Toen in de grauwe Novemberdagen van het jaar 1918 het doek was gevallen over het bloedige drama van den oorlog, adem den millioenen menschen in de geheele wereld ruimer. De hoop kwam op, dat een einde was gekomen aan een tijdvak van fouten. De Duitschers, die de meeste offers had den gebracht, geloofden het meest op ko mende betere tijden. Maar de vrede die als sluitsteen werd gelegd op de groeve van den oorlog, is geworden tot kiem voor een nieuwen strijd. De geschiedenis zal eenmaal vaststellen, dat sedert den groo- ten oorlog de wereld is geteisterd door omwentelingen op geestelijk-, politiek- en economisch gebied zooals die anders zich in 100 jaar ontwikkelen. Men moet erkennen dat sedert dien de Westersch opgeleide Inlanders geen functie in de maatschappij kunnen krijgen, die in overeenstemming is met hunne opleiding, daarom behoeft niet te worden betreurd, dat de crisis tot stopzetting van de onder- wijsuitbreidlng op dit punt heeft genoopt. Vermoedelijk zal in de toekomst de uit breiding van het onderwijs in het Neder - landsch op andere wijze geschieden dan vroeger: niet door Hollandsdh-Inlandsche scholen, waar het Nederlandsch als leer vak op de inlandsche scholen met behoud van de inlandsche taal als voertaal. Aldus zal, terwijl economisch en politiek de band tusschen Holland en Indië losser wordt, de cultureele band tusschen deze beide lan den worden versterkt. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de gewone jaarvergadering te houden op 17 Juni a.s. spanning grooter is geworden dan ze ooit is geweest. De bolsjewistische revolutie brengt een der grootste rijken der wereld in onover brugbare tegenstelling, zoowel wat betreft de wereldbeschaving als den godsdienst met de rest van de wereld. Wereld-be schouwingen stortten ineen. Een God werd onttroond, godsdiensten vernietigd, vor stendommen verdwijnen, zelfs uit de her innering, terwijl omgekeerd parlemen taire democratieën werden opgegeven om nieuwe staatsideeën in haar plaats te stellen. De verbaasde wereld ziet, dat de oorlogsgod, zwaarder gepantserd dan ooit, over de aarde schrijdt. De legers van hon derdduizenden zijn gegroeid tot millioenen- leger?. Aan deze ontwikkeling hebben wij geen schuld, want het ligt niet in ons ver mogen in den tijd van weerloosheid en deemoedigheid de werelddenkbeelden te I brengen. Wij behoorden 15 jaar tot de ge- zegenden. Deze ontwikkeling is ontstaan uit het rampzalige verdrag van Versailles. Sedert dien bestaat onderscheid tusschen rechtloozen en overwinnaars. Er is een oogenblik geweest, waarop de staatslieden het in de hand hadden, door een enkel beroep op het gezond verstand broeder lijke toenadering te bewerkstelligen, aan de wereld misschien even verluchting had kunnen geven. Het tegendeel is geschied. Het ergste is, dat de geestelijke haat verder overging in de mentaliteit der volken. Dat de pers in het buitenland met be vrediging kennis neemt van de zorgen van het Duitsche volk kan men nog voorbij zien, doch ernstig is,,wanneer Staatslieden in dien nood of den 'vermeenden nood van een volk blijde elementen zien voor de beoordeeling van den algemeenen toe stand. In 1918 is een staatkundige onder stand begonnen die de spanning tenge volge heeft .gehad, die thans bestaat. Er zijn politici, die zich slechts dan veilig voelen wanneer de interne verhoudingen der aangrenzende volken tot hun levens mogelijkheid zoo ongunstig mogelijk zijn. Ik zou niet willen dat het Duitsche volk in (dezelfde fout verviel. De nationaal-sociallstische buitenland- sche politiek acht het b.v. pijnlijk dat de toegang van een volk van 39 millioen men schen tot de zee over Dultschen grond voert, maar zij erkent, dat het onmogelijk is een zeer grooten staat den uitgang naar zee te ontzeggen. Hoeveel zorgen zouden Europa bespaard zijn indien men de na tuurlijke levensvoorwaarden der volken had gerespecteerd. De Europeesche volken zijn nu eenmaal één familie, vaak wat twistziek, maar toch aan elkaar verwant. I In het vervolg van zijn rede zeide Hitier j nog dat hij het verdrag tusschen Frank- 1 rijk en Rusland beschouwt als een schen- ding van het Locarno-pact dat met het sluiten van dit verdrag vervallen moet worden beschouwd. Dientengevolge acht de Duitsche regeering harerzijds het pact I vervallen en de demilitariseering van het Rijnland opgeheven. In aansluiting op dit standpunt heeft Duitschland een non agressie-pact voor 25 jaar aan Frankrijk en België aangeboden, zoonoodig gewaar borgd door Engeland en Italië, in welk pact Duitschland aanbiedt Nederland te betrekken. Ook aan Lithauen biedt Duitschland een non-agressie pact aan. In dit pact met Frankrijk en België zouden de contracteerende landen allen gelijkelijk een gedemilitariseerde zone moeten aan nemen. De Duitsche regeering heeft den Dult schen troepen opdraoht gegeven hun vre- desgarnizoen in het Rijnland te betrekken. De Duitsche regeering heeft ten slotte den Rijksdag op 28 Maart ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven op Zondag 29 Maart om de politiek van de regeering goed te keuren en vertrouwen in den leider uit te spreken. RECLAME. 9912 LAÏÏDBOUWS roomboter MAAKT D' EETLUST GROOTER LANDBOUW - LEIDEN - TELP. 218 RECLAME. 987# Over de voorgeschiedenis meldt Havas nog; Gisteravond is een spoedconferentie van de generaals van het Duitsche leger bij eengeroepen. De hooge legerleiding zou van meening geweest zijn dat de beslissing- tot herbezetting van den Linker-Rijnoever militaire risico's mee zou brengen die het Duitsche leger niet op zich zou kunnen nemen op het oogenblik. Hitier zou zijn besluit echter hebben doorgezet. En de generaals zouden hebben toegegeven. Ge neraal von Blomberg, de minister van oorlog, zal van den nieuwen buitenland- schen politieken koers aan het Duitsche volk morgen mededeellng doen, in een rede, uit te spreken ter herdenking van de slachtoffers van den wereldoorlog. Uit Parijs. PARIJS, 7 Maart (Reuter) De Fran- sche regeering zal hedenmiddag in bij zondere zitting bijeen komen. PARIJS, 7 Maart (Reuter) Zoodra Flandin 't telefonisch rapport van den Franschen gezant te Berlijn had ontvan gen, begaf hij zich naar den minister president teneinde den toestand te hespre ken. Ook dë minister van Oorlog, gene raal Maurin, minister Paul Boncour en mi nister Mandel, alsmede de chef van den generalen staf, generaal Gamelin, namen aan de besprekingen deel. LONDEN, 7 Maart (Reuter) Het En- gelsche kabinet heeft tot dusver nog geen beslissing genomen ten aanzien van het antwoord op de uitnoodlging van Flandin om Britschen militairen steun toe te zeg gen op grond van het verdrag van Locarno zooals het in de Fransche informatie op de kabinetszitting van Donderdag be sproken is. Naar verluidt zal ze Maandag opnieuw besproken worden. IJMUIDEN, 7 Maart 1936. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG f. 1.080.75; Griet per kist van 50 KG. f.3015; Tongen per KG. f. 1.400.70; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 10; Middelschol per kist van 50 KG. f. 12.50; Zetschol pe( kist van 50 KG. f. 1713; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.13—5.20; Bot per kist van 50 KG. f.42.50Schar per kist van 50 KG. f. 7.593.50; Tongschar per kist van 50 KG. f.26—24; Roggen per 20 stuks f.3: Klelnmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f.2221; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2010; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 218; Gullen per kist van 50 KG. f.84; Lengen per stuk f. 0.33; Heilbot per KG. f. 0.90; Wijting per kist ■van 50 KG. f. 7.502; Koolvisch per stuk f. 0.50—0.10. Aangevoerd 171 kisten versche haring. Prijzen van f. 4.403.95 per k. Aangekomen 1 stoomtrawler: LJM. 168 met f.2596; 2 drifters: LT. 1297 met f. 390, LT. 632 met f. 314 voor versche haring. En 9 loggers: KW. 64 met 626; KW. 153 met 650; KW. 108 met 430: KW. 102 met 630; KW. 41 met 682; KW. 166 met 506; KW. 60 met 688; KW. 14 met 578; KW. 158 met 653. (Van onzen Visscherijmedewerkar). DE TREILVISSCHERIJ. De eerste dagen van de week hielden de marktprijzen zich goed: zoowel voor de fijne vtschsoorten als voor de gewone kwa liteiten werden mooie prijzen betaald. De besommingen waren hierdoor, hoewel de vangsten niet bijzonder groot waren, goed te noemen. Donderdag trad echter een sterke prijs daling over de geheele line in. De groot ste klap kregen de gewone vischsoorten in het bijzonder schol. De tongprijzen lie pen ook wat terug, doch deze konden zich MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De verbreiding van de Nederl. taal in Nedcrlandsch-Indië. In de maandeljjksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde heeft gisteravond de heer dr. I. J. Brugmans uit 's-Gravenhage gesproken over „De verbreiding van de Nederland sche taal in Nederlandsch Indië". De spreker ving zijn uiteenzetting aan met de opmerking, dat de Oost-Indische Compagnie niet uitsluitend handelsgewin nastreefde, doch óóit de geestelijke be langen behartigde van de Europeanen en de Inlanders, waarmede zij in aanraking kwam Zij richtte in Batavia en in de Wollikken scholen op met positief-Chris- relijken inslag. Op Amboina. waar het eerste compagnieonderwijs Teeds in 1707 begon, poogde men aanvankelijk de aldaar aanwezige Christenen in de Nederlandsche taal te onderwijzen, het geringe succes van deze poging leidde echter weldra tot vervanging van het Nederlandsch door 't. Maleisch. al bleef menige school naast het Maleisch de Nederlandsche taal gebruiken bij het onderwijs. Naarmate Maleische boeken beschikbaar kwamen, verdween hier het Nederlandsch in de school. Te Batavia werd er langeren tijd naar gestreefd het Nederlandsch te handhaven, maar ook hieT mislukte dit. De O. I. Com pagnie maakte verschillende bepalingen ter verdediging van de Nederlandsche taal; zij schreef voor, dat op de scholen geen andere dan de „Nederduitsche" taal mocht worden gebezigd en bepaalde zelfs, dat slaven alleen hoeden mochten dra gen als zij Hollandsch kenden. Het baatte c-chter weinig; de bevolking van Batavia, de Europeanen incluis, sprak gemakshalve Portugeesch en Maleisch; de Europeesche kinderen, die in Batavia opgroeiden wer den door slaven opgevoed en leerden zoo doende wel Malabaarsch. Bengaalsch en Portugeesch. doch geen Nederlandsch, Ge_ concludeert moet dan ook worden, dat het de Compagnie niet is gelukt het Maleisch of het Portugeesch te „mortificeeren" ten gunste van het Nederlandsch. De 19e eeuw bracht in Europa de gelei delijke doorvoering van het ideaal, dat de Verlichting en de Revolutie hadden voor gestaan: onderwijs aan het geheele volk. Ook in Indië behelsde het Regeeringsre- glement van 1818 de plicht van het Gou vernement te zorgen voor scholen, ook voor de inlandsche bevolking. Bezuiniging. Java-oorlog en cultuurstel maakten ech ter. dat de onderwijstaak van het Gou vernement zich in de eerste helft der 19e eeuw bleef beperken tot de Europeanen en hunne afstammelingen. Aldus is gaan deweg een einde gekomen aan den toe stand. dat de Europeanen in Indië slechts Maleisch spraken; de lagere scholen, die na 1815 voor de Europeanen werden opge richt, hebben de Nederlandsche taal onder de Europeesche bevolking helpen ver breiden. De voorziening van de inheemsche be volking met onderwijs nam eerst in 1848 een aanvang. Anders dan in Britsch-Indië nam men in onze Oost de volstrekt juiste beslissing, dat de inlander onderwijs dien de te erlangen in zijn eigen moedertaal: ook daarvóór was de opvatting van de regeering steeds geweest, dat de Euro peanen zich met de inlandsche talen ver trouwd hadden te maken. Naarmate ech ter de onderwijsvoorziening ruimer werd, kwam ook de noodzaak naar voren om de inheemsche aristocratie van Neder landsch onderwijs te voorzien; dit klemde vooral sinds 1864. toen Fransen van de Putte de staatsambten voor den inlander openstelde. De vroegere afkeerigheid van de Nederlandsche taal voor den inlander maakte na 1860 plaats voor een zeker en thousiasme, zoodat verschillende scholen tot stand kwamen, waar de Inlanders op Nederlandschen voet onderwijs verkregen. De bezuiniginsperiode na 1880 bracht benige reactie op dit punt, doch na 1900 toen de ethisdhe koloniale politiek ingang vond, bracht de sterke onderwijsuitbrei- ding tevens een verbreiding van de ken nis der Nederlandsche taal onder de in heemsche bevolking. Het sluitstuk was hier de Hollandsch-Inlandsche school, die in 1914 in het onderwijsstelsel werd inge voegd; de leerlingen, die deze school op levert. hebben een kennis van de Neder landsche taal verworven, die niet ver van die van Europeesche kinderen afstaat. Aan het slot van zijn redevoering behan delde dr. Brugmans de sociale problemen, die met het verstrekken van Nederlandsch onderwijs aan de lnheemsóhe en Chinee- sche bevolking samenhangen. Reeds thans ic het aantal Inlanders, dat in staat is een eenvoudig briefje in de Nederlandsche taal te schrijven, grooter dan het aantal Europeanen in Indië. Sociaal is dit slechts minder wensöhelijk voor zooverre deze Lido-theater. De directie van het Lido-theater heeft Greta Garbo als „Anna Karenlna" een week op het programma gehandhaafd en dit besluit zal heel wat minder verwondering wekken dan wan neer deze prachtige film, na slechts één week van het programma zou zijn ver dwenen. Wie totdusverre verzuimde deze sterke creatie van de begaafde actrice te gaan zien, kan in de komende dagen zijn fout nog herstellen. Men late deze gelegenheid niet onbenut voorbijgaan! Het Nieuwe Roxy-theater Van de Nederlandsche filmproductie trekt „Malle Gevallen" ons ongetwijfeld. Dit komt eenerzij ds door het feit, dat de film een aanvang neemt in onze Sleutelstad, waar- ui' dc meeste bezienswaardigheden op het celluloid zijn vastgelegd; anderzijds spiuit dit voort uit de omstandigheid, dat het overbekende en genoeglijke, gelijknamige boek van Hans Martin aan dit nationale filmwerk ten grondslag ligt, zoodat wij bij de eerste beelden er reeds dadelijk goed „in" zitten! Het drietal vroolijke studen ten. dat langs Leiden's grachten een auto bus met lieftallige meisjes achterna fietst, laat ons niet meer los, temeer daar het troepje een gelijk aantal vriendinnetjes heeft. Aan de aaneenschakeling van grap. pige studentenstreken ontbreekt de hu mor stellig niet! Hierbij mogen wij ook den voortreffelijken komiek Louis de Bree niet vergeten. De Bree heeft in eenige films overduidelijk bewezen, dat hij een acteur van groot formaat is, ,dle reeds een opmerkelijke filmtechniek bezit. Bij Johan Kaart is hij in goed gezelschap, want deze doet ons weer tranen lachen! Van de vrouwelijke hoofdpersonen zijn het vooral Annie van Duyn en Jopie Koop man, die van haar aantrekkelijke rollen zeer loffelijke creaties maken, zonder dat wij overigens de vertolking van Enny Meunier te kort willen doen. Dit geheel van jeugdige enthousiasme is door Jaap Speyer met vaardige hand in beweging ge zet en levert een knappe doseering hu mor, actie en fantasie op. Wie zich eens een avond buitengewoon wil amuseeren, hij verzuime niet „Malle Gevallen" te i gaan bezien! In de tweede film „Fra Diavolo" laten de komieken Stan Laurel en Oliver Hary zich van hun beste zijde zien. Meesterlijk weten ze een tweetal vagebonden uit te beelden, dat duizend en één komische mo menten beleeft. Het is werkelijk niet na te vertellen, wat de parmantige dikkerd en de onnooz-1- Stan hier in Auber's opéra comique „Fra Diavolo" meemaken; maar dat zij stormen van vroolijkheid ontketenen, is een voldongen feit! Luxor-Theater. Het is een vermake lijke en zeer goed gespeelde film, die in Luxor vóór de pauze draait! Trude Mar len is de hoofdfiguur in deze geschiede nis, waarin de vrouwelijke bevolking van een Oostenrijksch dorpje een soort revo lutie ontketent tegen de mannen, die plot seling allen als door een magneet naar de herberg worden getrokken, waar een nieuwe kellnerin gekomen is, die jong is en vroolijk en knap! De mannen komen leelijk in 't gedrang, maar als de tegen partij de tactische fout begaat de kellne rin te beleedigen, stappen de nog wat aarzelende „heeren der schepping" kor daat uit hun pantoffels, die ze zooveel ja ren in lijdzaamheid gedragen hebben, en op de knieën moet tenslotte het geheele leger van vrouwen openlijk haar trouw belijdenTrude Marlen is geknipt voor de geestige en kittige figuur van de bij-de hande kellnerin, wier komst het stille dorpje op stelten zet, en er is ook verder volop actie en humor in dit met talent geerglsseerde filmverhaal, dat anderhalf uur van prettig amusement waarborgt. Paul Muni speelt in het drama „Tus schen twee werelden". Hij is de jongeman uit de wereld der paupers, die zich met ijzeren wil opwerkt tot advocaat, doch door eigen onstuimigheid terugvalt. Alleen de wil om geld te verdienen, rijk te zijn en macht te hebben bezielt hem daarna en hij slaagt in zooverre dat het kapitaal hem toestroomt. Het levensgeluk blijft echter uit omdat het standsverschil geen bezwaar blijkt te zijn tegen een avon tuurtje doch wel de vrouw zijner keuze weerhoudt van een huwelijk. Gerijpt door het leven komt hij zoo tot bezinning, hij breekt met den hartstocht naar geld en macht en gaat terug naar de plaats waar hij geboren werd en waar z'n bezit ten goede komen kan aan de armen.... Paul Muni speelt z'n rol met een sterke expres sie en met Betty Davis als tegenspeelster draagt hij geheel het welslagen van deze dramatische geschiedenis. Trianon. „De laatste voorpost", een avonturenfilm zooals men niet dikwijls ziet. staat deze week als hoofdnummer op het Trlanon-programma. Zij speelt tijdens den wereldoorlog en laat den verbitter den strijd zien. die de blanken in Kleln- Azië. niet alleen tegen den verbitterden en verraderlijken vijand hadden te voeren, doch ook tegen het moordende woestijn- klimaat. Bit het zien van de verwoede gevechten tusschen de inlanders en de Engelschen. kunnen wii ons een beeld vormen van den oorlog, die zich momen teel in Oost-Afrlka afspeelt. „De laatste voorpost" vertoont veel overeenkomst met ..De Bengaalsche Lanciers". niet alleen dat het beiden avonturenfilms zlin doch ook de regie vertoont veel overeenstem ming. De massa-regie van deze film is werkelijk verbluffend. De vrouwelijke hoofdrol wordt vervuld door Gertrude Michael. Haar liefde voor Claude Rains commandant van een Brltsch regiment huzaren voert de spanning ten top. Cary Grant die de ro] vervult van spion in Britschen dienst laat in deze film zeer sterk snel zien. De natuuropnamen in deze film zijn schitterend. Indrukwekkend Is b.v. de scène waarin de inlanders Jiet bosch in brand steken om de blanken te verdrllven. Wit volgen dan een wilde vlucht van honderdtallen wilde beesten, die zich hals over kop in de kokende rivier storten. Vóór de pauze draait naast een zeer goed -^'navde teekenfilm de Prinse' Inccn'rt" mef Janet. Gavnor en H»ury G""at 'n d» 1fdr-'len. Het 1= een film vol romantiek en verwikkelingen Een jonge prinses geeft zich uit voor een een voudig meisje en wordt verliefd op een jongeman die zich eveneens voor een ander uitgeeft. En het wordt steeds inge op een peil, dat nog tamelijk veel boven de gulden per kilo lag, handhaven. Het. is wel jammer, dat aan deze korte periode van loonende vlschprijzen weer zoo spoedig een einde gekomen is, DE HARINGHANDEL EN HARINGVISSCHERIJ. Het lijkt er naar, dat er na een periode van rust weer eenige beweging in den haringexport gekomen is. Zoo kon men deze week constateeren, dat door verschil lende handelaars partijen haring werden afgeleverd en verschillende partijen, die zich nog in handen van speculanten be vonden, werden door den handel opge nomen. Toch is de markt iets teruggeloo- pen hoewel deze prijsdaling niet van groote beteekenls is. Wanneer de export dan ook even aanhoudt, is wel te ver wachten, dat de prijzen niet verder zullen dalen; hoewel een verdere prijsstijging oók niet meer te verwachten is, het seizoen is hiervoor reeds te ver gevorderd. Gezien de voorraden mag wel aange nomen worden, dat het nieuwe seizoen zonder noemenswaardige hoeveelheden oude haring zal aanvangen. Bij deci aan vang van het maatjesseizoen zullen de maatjes wel geruimd zijn en hij het be gin van de Volleharmgvisscherij zullen we hopen, dat er geen ton Volle meer over is. Mocht dit het geval zijn, dan is er zeker eentee reden het toe te stane contingent haring voor 1936 wat te vergrooten in ver gelijking met 1935. Het vorig jaar vingen wij het nieuwe seizoen aan met een voor raad haring, die zeker tusschen de 30 a 40.000 vaten haring geschat kon worden; deze oude voorraden hebben toen de prij zen zeer ongunstig beïnvloed. Hiervan hopen we dan ook dit jaar geen last te hebben. Toch is voor een onbeperkte uitbreiding van de haringvisscherij nog geen reden. Een sterke uitbreiding zou dan alleen te verdedigen zijn, indien vooruit een groot kwantum haring voor gezamenlijke reke ning naar Rusland verkocht werd. In dit geval zou b.v. de Reedersvereeniging^ met regeringscrediet, door in het volle seizoen in de markt te koopen, de prijzen op peil kunnen houden. Deze haring zou eenmaal uit de markt genomen, niet meer ter be schikking van den handel gesteld moeten worden, doch direct verpakt om naar Rus land doorgezonden te worden. Op deze wijze zou de reederij een loonende kost prijs verzekerd zijn, terwijl zij tevens in staat zou zijn on volle capaciteit te varen, waardoor haar "kostprijs verlaagd wordt. Deze maatregel zou er dus toe medewerken het product zoo goedkoop mogelijk te hou den om zoodoende de concurrentie op de wereldmarkt het hoofd te kunnen bieden. In een eventueel verlies op een trans actie naar Rusland zou de Regeering tege moet moeten komen. Een dergelijke tege moetkoming zou alleszins gerechtvaardigd zijn, daar hiermede de. haringvisscherij in stand gehouden blijft en de werkloosheid niet onbelangrijk zou afnemen. Het zou de eerste maal zijn, dat de Regeering aan de Haringvisscherij eenige daadwerkelijke steun verschafte; de ree derij is misschien met één moeilijk jaar geholpen en zij zal bij een verbetering in den economischer! toestand in staat zijn haar oude positie in te nemen; wat bij een beperking onmogelijk zal zijn. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede hei stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. wikkelder. Enfin: dit is niet de eerste film waarin dit onderwerp behandeld: wordt. Maar daarom is zij er niet minder aardig om. Juist door de vele aardige trucjes en bijkomstigheden wordt deze film met dit oude thema weer nieuw. Alles bij alles een uitstekend programma. Casino. - Na de beide journaals, waarin Interessante opnamen van de Olympische Winterspelen te Garmisch, draalt als eer ste hoofdfilm „De Hypnotiseur", een aan eenschakeling van film-nonsens volgens Amerikaansch recept. Als amusements film is deze film alleszins geslaagd en zal zeer zeker aan zijn doel beantwoorden! De hoofdschotel van het programma vormt de reprise van „Op Hoop van Ze gen" naar het bekende tooneelstuk van Herman Heijermans. Ais tooneelstuk stelde het de destijds bestaande wantoestanden in een schril daglicht en het heeft als zoo danig zeer veel voor het stoere visschers- volk gedaan. Sindsdien is er gelukkig veel veranderd. De film moge dan zijn oor spronkelijke strekking missen, als film werk is zij uitstekend geslaagd en het zien ten volle waard. Het uitstekende spel van tal van acteurs en actrices van naam, zoo als mevr. Ester de Boervan Rijk, Frits van Dongen Jan van Ees e.a.. stempelt deze rolprent tot een der beste Nederland- sche producten De groote belangstelling, die er reeds vroeger voor bestond, is voor de directie van dit theater aanleiding geweest, nog maals deze film op haar programma te plaatsen. Dat dit geen slechte keus is ge weest, zal zeer zeker blijken! I—I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2