Persil yüft Persil WAT DE VROUW DRAAGT van 77sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Maart 1936 Vierde Blad No. 23298 V VOOR DE HUISVROUW. r-Sri ""is- c!r Namaak blijft Namaak! ZUINIG ZIJN. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. MANTELPAKJES. Ieder zal zich herinneren, hoe lang het geduurd heeft, vóór dat het mantel- costuum, dat eertijds zoo'n belangrijke rol speelde, weer in eere hersteld kon worden. Na een tijdje van het tooneel verdwenen geweest te zijn, deed het schuchtere po gingen om zijn oude plaats weer in te nemen en direct bij het wederom verschij nen werd algemeen ingezien, hoe onacht zaam het was behandeld! Steeds weer blijkt het, dat het mantelpakje niet alleen voor elk jaargetijde geëigend is, maar eveneens voor Iedere gelegenheid, waar door het een dracht is, die iedere vrouw op een gegeven oogenblik uit de verlegenheid kan helpen! Het ls een mode, die èn de slanke èn de minder slanke vrouw ten dienste staat, een algemeene mode dus, die zeker al onze aandacht verdient, als wij daarbij in aan merking nemen, dat het mantelpakje niet alleen in de komende voorjaarsdagen ge dragen zal worden, maar ook deel zal uit maken van onze zomergarderobe. Was vroeger het klassieke smokingmodel het algemeen gangbare, de nieuwe mode geeft veel meer keuze van modellen, ieder kan het hare kiezen volgens figuur en smaak, en niemand hoeft dus te vervallen in een cliché-model, ieder kan er „apart" uitzien. Dat de „slanke lijn" nog steeds gewild blijft, kan ook hier weer eens op gemerkt worden: de rokmodellen zijn zóó ontworpen, dat het slanke figuur geheel tot zijn recht komt enhet minder slanke een slankere lijn krijgt! De grond lij n voor de rok toont dus uit den aard der zaak niet veel variatie, het jasje daaren tegen zien wij in allerlei uitvoeringen, van het korte „Figaro"-modelletje tot de meer dan drie-kwart lange paletot's toe. Het spreekt vanzelf, dat het te kiezen model in de allereerste plaats afhangt van de stof, waaruit het vervaardigd wordt, zoo vraagt een wollen pakje een heel andere coupe dan een modieus zijden costuumpje. Maar één ding hebben beide in ieder ge val gemeen: de grootste eenvoud, waar wij in ander verband al zoo vaak op gewezen hebben. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat er niet een heele rijkdom van mode-ideeën in gelegd mag worden, allerminst, hoe meer smaakvolle fantasieën, hoe beter! Voor het nieuwe voorjaars-sportmodelletje wordt met voorliefde een dubbelgeweven stof gebruikt, een weefsel, dat zich zelf garneert, door de beide kanten tot een mooi geheel te combineeren. Ons eerste model geeft hiervan een voorbeeld: een paletot-model, waarvan jas en rok van de effen kant gemaakt zijn, terwijl alleen de jas een gekruiste sjaalkraag van de ge werkte kant heeft. Deze gewerkte binnen zijde komt aardig tot haar recht bij het even openvallen van de jas onder het loopen. Een indruk van voorjaars-frischheid geeft altijd het donkere pakje, opgevroo- lijkt der een helder wit piqué garneering. Zie ons tweede voorbeeld. Ook voor dit model leent zich de drie-kwart jas uitste kend. voor de slanke vrouw 'nnauwaanslui- tende coupe, eenigszins gesneden volgens de rij-jas schnitt; haar onfortuinlijke zuster, minder slank van gestalte, zal het beste een lossere pasvorm nemen. Het karakteristieke accent wordt hier verkre gen door de wit piqué onder-revers en het opstaande kraagje, terwijl uit de mouw- splitten op dezelfde manier als bij de kraag de wit piqué omslagen te voorschijn komen. Wij hoeven niemand meer te zeg gen, hoe jeugdig een cape-model kleedt en ieder kent de alleraardigste indruk, die een klein ruitjes-patroon maakt, welnu, beide zijn vereenigd in ons derde voor beeld. Als de schijn ons niet bedriegt, ligt het in het voornemen van de diverse groote modehuizen de strenge stijl van het smo king-model eenigszins te verzachten, en een meer vrouwelijk en sierlijk accent te leggen in deze ontwerpen. Duidelijk te zien in ons voorlaatste model, waarbij van de rechte smokingkraag-lijn is afgeweken, deze „rol-omlijsting" van de smetteloos witte revers is in korten tijd al populair geworden. Het zijden costuumpje, dat meer en meer als middag-toilet gedragen wordt, mag men zich geenszins als ingewikkeld van lijn en bewerking voorstellen, juist het tegendeel is het geval. De modehuizen kennen de smaak en de wenschen van de moderne, beschaafde vrouw: zoo weinig mogelijk opschik en drukke opvallendheid, en daarbij aanpassend zoeken ze model len. waarbij de goede stijl en smaak alleen tot uiting komt door plooi-effecten van het weefsel zelf. Een sierlijk voorbeeldje van zoo'n middagpakje ziet U in ons laat ste model, uit de boogvormige pas, die over de schouders reikt, komen de plooien van jakje en mouwen. Gracieus vallen de plooien van de mouwen onder de elleboog open, waaierend over de hand. In stijl blij vend met het boogvormige idee van de halspas, zijn ook de plooien aan de rok boogvormig aangezet. Dit model kan niet alleen als middag-wandelpakje gebruikt worden, het kan het gekleede bezoek-toi- let alleszins vervangen. En daarmede al leen ls toch zeker al reeds aangetoond, dat het mantelpakje van de grootste beteeke- nls ls voor de garderobe van iedere vrouw! WILLY UNGAR. WAT TREKKEN WIJ IN HET VOORJAAR AAN BIJ „EEN KOPJE THEE"? De juiste keuze van toilet, om aan een uitnoodiging, een kopje thee te komen drinken, gehoor te kunnen geven, kan vooral in dezen tijd soms moeilijk zijn! Niemand voelt er iets voor, te verschijnen in een kleeding, die de indruk begint te maken van „afgedragen" te zijn, evenmin heeft men er zin in met een japon te gaan, die al veel te dikwijls gezien is en aan de andere kant heeft inen eigenlijk nog niets modieus voorjaarsachtigs aange schaft, omdat men eerst nog eens goed wil uitkijken, vóór men definitief tot het aan vullen van de garderobe overgaat! Wat dan te doen? Veranderen! Een japonnetje van het vorige jaar wordt „opgefrischt", een modieus accent wordt hier en daar aangebracht, kortom, het nieuwe voorjaar wordt er in gelegd! Een niet te onderschatten voordeel biedt ln dit verband de blouse-mode, een smaak volle voorjaarsblouse geeft praktisch de indruk van een geheel nieuw kleedingstuk, te meer, waar de nieuwe blouses zoo apart van model zijn. Een elegante blouse, waar mede men bij iedere uitnoodiging voor den dag kan komen, geven wij u als voorbeeld. Hierin zijn de geliefde ruches verwerkt, een mode-stokpaardje, dat naast aller hande schm ockwerk als een van de be langrijkste kenmerken van de komende garneeringen wordt gezien. WILLY UNGAR. HET NIEUWE „BEFJE" lichte studentenkragen, de kleine vroolijke rolkraagjes of de jabots. De mode moet steeds haar levenskracht bewijzen en kan dit alleen maar door telkens met eigen aardige, aparte snufjes te komen. Willen ze succes hebben, dan is het een eerste vereischte, dat ze niet te moeilijk te ma ken zijn. En wat dat betreft, wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de mode scheppers dek juiste weg Ingeslagen heb ben! Het nieuwste snufje is het vlinderdasje, dat geïnspireerd schijnt op de heerendas. Deze luchtige garneering bestaat uit een middenstuk, dat veelal schuin geknipt wordt en overal even breed is en heeft aan gezette bladvormlge einden aan weerskan ten. Dit soort das leent zich uitermate voor contrasten. Wij stellen bijv. een bladgroen middenstuk voor, met gestyleerde bladeren van wit piqué, het ééne glad, het andere opengewerkt of met nopjes bestikt (voor beeld). Niemand zal zich kunnen onttrekken aan de bekoring, die uitgaat van zoo'n vroolijk, Jeugdig voorjaarsklelnigheidje! WILLY UNGAR. RECLAME. 9864 Dezen brief vind ik niet zoo leuk om te schrijven, want er zijn allemaal domme dingen gebeurd en die moet ik nu op biechten. In de eerste plaats gaf ik een week of 6 geleden het model van een gebreide bustehouder en schreef er zoo iets bij van: „Een gehaakte lijkt mij steviger!" en nu vraagt dezelfde lezeres: „Geef dan het patroon van een gehaakte!" en daar zit Ik vast!! Want ik zocht tiental len boeken af, informeerde rechts en links, doch niemand kon mij helpen met een gehaakt patroon! Weet een lezeres raad? Schrijf me dan! Ik dank u nu vast hartelijk! De bustemaat is 117 c.M. Maar dit is nog niet alles! Ik kreeg nog een 2de verzoek, nJ. van een dame, die om de vertaling van een in 't Duitsch geschreven patroon van een Beiersch jasje schreef. Door een misverstand werd haar brief niet aan mij doorgezonden. Wilt u zoo vriendelijk zijn mij "den brief: in machine schrift: getypt dus, nog eens toe te zen den? Zet op het adres: Aan de schrijfster van de brieven „Voor de Huisvrouw" en stuur hem naar de Redactie van dit Blad. Ik ben op zoek geweest naar zoo'n pa troon, maar geen enkele handwerk-spe- cialiste had ooit van een gehaakt of ge breid Beiersch jasje, voor een meisje van 13 jaar gehoord! Gewone knip- en naaipatronen kan ik niet behandelen in deze rubriek; dat weet u immers wel? Ziezoo nu is mijn geweten schoon en nu kan ik nog een paar vragen beant woorden, waar ik wél antwoord op weet! Eén lezeres heeft n.l. een verloofde en wil den gelukkige verblijden met een ge breide das. U kunt ze effen breien of met een fantasie-patroon en er glanzend ka toen of zijde voor gébruiken. Werk met 4 stalen breinaalden No. 17. i '°w iod i Zelfs voor de zeer bescheiden garneerin gen van de voorjaarskleeding willen wij iets nieuws hebben, iets anders dan de Wanneer u zóó breit, dat er 10 steken op de 2cM. komen, wordt de das on geveer 6 c.M. breed; het lange eind wordt dan 39 c.M.; het korte 25 c.M. en het smalle gedeelte 34 c.M. lang. Bij het dra gen rekt dit smalle gedeelte mee; u kunt een das met deze afmetingen dus best gebruiken, voor boorden van ongeveer 37'/: c.M.; want bovenaan gaat de das toch over elkaar heen. Zet 48 st. op; 24 op de eerste naald, en 12 op elk van de 2 andere naalden. Brei dan ruim 32'/: cM. recht; daarna begint het minderen voor het smalle gedeelte, aldus: brei 2 st. tezamen aan het begin en einde van de eerste naald, aan het begin van de tweede en aan het einde van de derde naald. Dan 4 toeren recht zonder minderen; herhaal de toer met minderingen 6 maal, steeds met 4 rechte toeren zonder minderen er tusschen. Dan moeten er dus nog 20 ste ken over zijn; dit wordt het smalle ge deelte: ongeveer 2 c.M. breed. Als u ver loofde het liever breeder heeft, moet u wat minder keeren minderen. Op die 20 steken gaat u dan door zon der minderen, steeds recht over een lengte van ongeveer 34 c.M.; meet het af naar zijn andere dassen! U moet goed oppassen, dat u bij het meten de das niet uitrekt. Daarna gaat u meerderen voor het andere uiteinde; op de eerste naald: 1 recht, de lus opnemen onder den steek, die u net breide en van den achterkant breien; verder recht tot één steek voor het eind. hier wéér meer deren net als bij den eersten steek, daarna den laatsten steek recht; op de 2de naald 1 recht, 1 meerderen zooals bij de vorige naald, recht tot het einde; de derde naald recht tot op één steek voor het einde en één steek meerderen, net als bij de eer ste naald aan het eind; dus daarna nog 1 steek recht. Daarna vier toeren recht; de toer met meerderingen nog 6 maal herhalen met telkens 4 toeren recht er tusschen: zoo komt u weer op 48 steken. Het tweede is het kortste eind; het moet ongeveer 12'/! c.M. korter zijn dan het eerste. Strijk nu de das op en naai de uiteinden met een fijn steekje dicht. U kunt zoo'n model ook haken; dan moet het uit louter vasten bestaan; neem dezelfde breedte; dus zet een aantal los sen op ter lengte van ongeveer 12 c.M. en haak daarop een aantal toeren vasten; COKI»6U HUK '<■11;,, Nil Schmidqel KuV,r*rW m* Wonneer een artikel nagemaakt j wordt, is zulks het beste bewijs voor de buitengewone eigenschappen von dat artikel! Hoe dikwijls heeft men niet geprobeerd, Persil na te maken. Steeds weer bleek het een mislukking te zijn. I Wonneer Persil niet iets bizonders was, dan had het niet zoo dikwijls als voor. beeld gediend voor de vele namaaksels. «Precies zoo goed als Persit« en «beter dan Persil» zijn redeneeringen, die niets bewijzen. Wanneer er werkelijk iets beters was dan Persil, zouden zoovele millioenen huisvrouwen geen Persil gebruiken. E. Oitermann Co'» Handel Mij. N.V., Armlerdem Fabriek te Jutphaa» bij Utrecht Het wachtwoord voor den tegenwoor- digen tijd. Overal is dit gebod thans wet geworden, nu ontelbare gezinnen aange wezen zijn op een veel kleiner inkomen dan voorheen. Op alle posten in ons kas boek moet worden bezuinigd en deze moeilijke taak rust wel voor het grootste deel op de schouders der vrouw en moeder. Zuinig zijn: goedkoóper leven, minder luxe, harder werken, minder in alle op zichten. Op de schouders der huisvrouw rust de plicht, goedkoopere kleeding, goedkooper eten te verschaffen en toch een verzorgd uiterlijk te blijven behouden en de voedingswaarde der menu's niet al te zeer te verminderen. Gemakkelijk is dit niet, maar hoe onein dig veel meer voldoening geeft het vol brengen van haar taak, als dit alles mo gelijk gebleken is en in plaats van het gezin te schaden, zij het heeft kunnen verrijken met een geest van tevredenheid en innerlijke' rust. Toen alles, wat nu uitzondering is, voor het grijpen lag, was het vanzelf sprekend en dus gewoon. Critisch stond men tegen over allen en alles oordeelde en veroor deelde men en vond dat gewoon. Zeker, ik spreek nu van hen, die een oppervlak kig luxeleven leidden. Maar hoe velen juist van die categorie zijn nu niet ge doemd tot absolute zuinigheid in alle op zichten? Hoeveel meer waardeering vindt thans een feestelijke uitgang en hoeveel meer is men bereid het gebodene dankbaar te aanvaarden zonder critiek. Men heeft ge leerd tevreden te zijn met een eenvoudig bestaan en is er innerlijk door gegroeid. Maar dit zijn gevolgen. Hoe nu er toe te komen? Door van oogenblik tot oogen blik te aanvaarden wat ons is opgelegd, zonder op het verleden terug te zien, dat zooveel gemakkelijker was en ook zonder in de toekomst te zien, die voor ons allen een gesloten boek is. Óm zich te bepalen tot het oogenblik zelve, daarbij z'n volle aandacht te hebben, dat kan men niet in één dag zich eigen maken. Maar door er steeds aan te denken, geven we onzen geest de gelegenheid zich te concentree- ren op een enkele bezigheid en dat geeft ons het vermogen deze bezigheid zoogoed mogelijk te verrichten. Het gevolg is een zekere tevredenheid, die ons gelukkig stemt, ons rust geeft, en ons genoegen doet scheppen in het volbrengen van die bezigheden, die tezamen ons leven vor men. Dan, bestaat ons leven niet uit een aaneenschakeling van honderden kleine als het lapje ongeveer 32'/- c.M. lang is, gaat u minderen en later weer meerderen voor het tweede lange uiteinde. Ten slotte naait u de das over de gansche lengte dubbel en perst hem op. En in de derde plaats kunt u de ge breide das met een fantasie-patroontje werken; u kunt alle maten, aantal steken enz. precies eender nemen als bij het ef fen model. Denk er vooral om. dat het aantal opgezette steken door 4 deelbaar moet zijn. En werk dan: 1ste toer: 3 reoht, 1 aver.; daarna nog 3 toeren als deze eerste; 5de toer: A 1 st. afhalen, 2 tezamen breien en den afgehaalde over den gebreide heen halen; 1 aver. Herhaal van A af in het rond; 6de toer: A 1 aver. 1 recht en 1 aver, in denzelfden steek. 1 aver.; van A af in het rond herhalen. Dit patroon van 6 toeren herhaalt u steeds; alleen het schuin toeiooprnde en het smalle gedeelte worden niet in het patroon gewerkt,. Door de patroon-das met verschillende kleuren te breien maakt u hem nog aardiger. verrichtingen, die alle tezamen dezen werkkring vormen, van welken aard die ook moge zijn? Deze volle aandacht, daar aan geven, beteekent het zóó volbrengen, als onze beste krachten vermogen en dit moet onvermijdelijk anderen en ons zelf tot voldoening stemmen. Zoo is het ook met ons probleem van zuinigheid. Als vrouw en moeder dezen dagelij kschen plicht vervullend, moeten we bij voortduring er aan denken dezen plicht zóó te volbrengen als het leven ons thans gebiedt en waar dit niet eenvoudig is. eischt het onze volkomen concentratie. Ligt niet de kern van ons bestaan in het gezinsleven? Zeker, zal voor den man z'n maatschappelijke positie misschien voor gaan, maar hij moet eiken dag terug- keeren in den huiselijken kring, die hem moet omvatten in liefde en vrede. En dit kan slechts daar bestaan waar volkomen harmonie heerscht. en waar dus zij, die de leiding heeft, het leven in al zijn ver scheidenheid steeds in goede banen weet te houden. Dit vereischt inspanning, gees, telijk en lichamelijk. Maar is de belooning van een sfeer van innerlijk geluk niet de hoogste prijs, die men er voor kan be halen? Dit alles is theorie zult ge zeggen. Neen, het is de basis, waarop de praktijk berust. Allereerst de goede wil, de liefde voor uw werk en de liefde voor hen, die eiken dag tot u terugkeeren in de verwachting na volbrachte dagtaak, weldadige rust in den huiselijken kring te vinden; dit zijn de factoren, die innerlijk geluk waarbor gen in dezen moeilijken tijd. En dat inner lijk geluk is noodzakelijk voor het vol brengen van een durende taak van aan passing aan ons veranderd leven. A. G. G. RECLAME. 8769 VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE JÏNGEL 120 nu 719 OOEZQ/TRDDT 22 reuze*» LEIDEN ZONDAG. Groentesoep, runderlappen, gestoofde bieten, aardappelen, of eenvoudig menu: uitgesneden ham, snijboonen luit blik), aardappelen met botersaus, vruchten. MAANDAG: Roastbeef (2 dagen), andijvie, aardappelen. rijstebrij. Recept: Rijstebrij. Kook stijve rijstebrij van 1 L. melk en 2 ons goed ge- wasschen rijst. Maak een dikke saus van 3 kopjes melk. 1 2 ons boter, 2 eetlepels bloem met een theelepel kaneel en 'h ons bruine suiker. Geef deze warm bij de rijstebrij.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13