m LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 7 Maart 1936 Ls cUe rueuAite HONIG'S KALFSSOEP BINNENLAND. Het Defensiefonds. DE ZOMERTIJD. PARLEMENTAIR OVERZICHT FINANCIEN. FAILLISSEMENTEN. SPREEKCEL. Thijs IJs bestrijdt de Reuzen van Pakkijs RECLAME. HET WETSONTWERP IN DE EERSTE KAMER. NEDERLANDS NEUTRALITEIT. De tegenstanders van het Defensie fonds in de Eerste Kamer zijn in het ver. slag over het afdeelingsonderzoek van de desbetreffende wetsontwerpen het eerst, aan het woord om hu argumenten aan te voeren, die vervolgens van verschillen de andere zijden levendige bestrijding vinden. De verscheidene leden, die zich met de wetsontwerpen niet konden vereenigen, weigerden mede te werken aan den in Europa waarneembaren wedloop in be wapening. waarvan h.i. deze wetsontwer pen. wat Nederland betreft, getuigen. Zij gaven de voorkeur aan het handhaven van de, door den Volkenbond voorgestane, po litiek tot verzekering van de collectieve veiligheid. Ook dit standpunt legt aan Nederland de verplichting op, behoorlijk bewapend te zijn Mocht dus inderdaad de toestand, waarin onze weermacht ver keert, onvoldoende zijn, dan dient daarin verbetering te worden gebracht. Verder echter dan aanvulling van het bestaande, zonder opdrijving van de daar aan verbonden kosten mag naar hun mee ning niet worden gegaan. Voorts hadden zij bezwaar tegen deze wetsontwerpen, omdat zij aanneming ervan beschouwden als de eerste schrede tot het verhoogen van de militaire uitgaven, welke door an dere zou worden gevolgd. Sommige leden meenden, dat de poli tiek, thans door de regeering voorgestaan, moet leiden tot vernietiging van ons va derland. omdat juist door het bezit van een sterk leger, dat den eersten stoot op vangt, of een bedreiging vormt, bij een groot conflict in West-Europa, Nederland het slagveld zal worden. De voorstanders der nieuwe defensie politiek stelden daartegenover, dat, zoo men overtuigd is van Nederlands plicht, een weermacht te onderhouden tot hand having van zijn neutraliteit en als lid van den Volkenbond, die weermacht ook zoo sterk mogelijk dient te zijn. Collectieve veiligheid is slechts denkbaar, indien iedere staat naar de mate van zijn krach ten zich inspant, allereerst zijn eigen weermacht op peil te brengen en te hou den. Dan pas immers kan een land aan spraak maken op collectieve hulp en kan deze resultaat hebben, wanneer de eigen weermacht althans in staat is, den eer sten stoot van den aanvaller op te vangen. Ook moet in aanmerking worden geno men de positie van Nederland na afloop van een mogelijken oorlog, indien ons land, zonder tegenweer te bieden, vreemde legers op zijn gebied zou hebben toege laten. Een dergelijke houding achtte men bovendien in strijd met de nationale waar digheid. Een tweetal leden verklaarde zich be reid, trots de bedenkingen, welke zij heb ben tegen het regeeringsbeleid en het huidige regeeringsstelsel, en trots het feit, dat zij de ontworpen maatregelen onvol doende achtten, hun stem aan deze wets ontwerpen te geven. Wat het aan te koo- pen materieel aangaat, waren zij van oor deel. dat de beste bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen is gelegen in het hebben van zooveel mogelijk vlieg tuigen en in het opstellen van zooveel mo gelijk afweergeschut. Zij legden bijzonderen nadruk op de noodzakelijkheid van bescherming van onze industrie-centra aan de grenzen, alsook van onze groote steden. Voorts be pleitten zij versterking van de strategi sche spoorwegen, vooral van de lijn Venlo. Nijmegen, die nog steeds enkel spoor heeft. Eén lid vestigde de aandacht op enkele opzienbarende artikelen, waarin wordt ge waagd van den aanleg van rechtstreeks tegen Nederland gerichte versterkings- werken aan gene zijde van onze Oostgrens. Gaarne zou dit lid vernemen of de regee ring pogingen in het werk heeft gesteld om de publicatie van die mededeelingen te voorkomen. Enkele leden hadden bezwaar tegen het voorgestelde systeem van fondsvorming en keurden het af. dat niet-productieve uitgaven, binnen vier jaren te doen. In twintig jaren tijds zullen worden gefinan cierd, Tenslotte drongen verscheidene leden er op aan om, zoo dit nog niet is geschied, te onderzoeken of het mogelijk is ter verkrij ging van de gelden voor het defensiefonds een leening uit te schrijven tegen lager lente dan de gebruikelijke. L'ATLANTIQUE UIT CHERBOURG VERTROKKEN. De Nederlandsche sleepbooten nopen binnen een week hun taak te volbrengen. Reuter meldde gisteren uit Cherbourg: Getrokken door vier Nederlandsche sleepbooten. met een vermogen van 4.350 p.k. in totaal, is de romp van het inder tijd uitgebrande s.s. i'Atlantique vanmid dag 3 uur van Cherbourg naar Glasgow vertrokken, om daar te worden gesloopt. Men verwacht dat de reis zeven dagen zal duren. Aan boord van de l'Atlantiaue be vinden zich vijftien Nederlandsche matro zen, die de ankers zullen bedienen indien de sleepbooten door ruw weer gedwongen mochten worden het schip in den steek te laten Zooals gemeld wordt het schio gesleept door de sleeobooten Witte Zee. Noordzee Ganges en Indus van L .Smit en Co's Int. Sleepdienst, o HET HAARLEMSCHE STADHUIS WORDT UITGEBREID. Het stadhuis te Haarlem zal worden uitgebreid met een vleugel in de Koning straat. B. en W hebben, naar wii ver nemen d° architecten F. A Eschauzler. G. H Holt A. J. Kronhol'er ir A. J. van der Steur en ir H T Zwier? ulteenoodlgd om een voorloop'? ontwerp voor deze uit breiding te maken. Hbld. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in 1936 de vervroeging met een uur van den wette- üjken tijd, zal Aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den vierden October. BEPERKING MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER OVER HET AANHANGIGE WETSONTWERP. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de Sigaren-industrie: Bij hun beschouwingen over dit wets ontwerp stelden vele leden voorop, dat zij het in het algemeen niet juist achtten, door wettelijke maatregelen de mechani satie en rationalisatie tegen te gaan. Ver betering en uitbreiding der productie zoo meenden zij is een algemeen belang. Op den duur leidt zij tot werkvèrruiming. in plaats van tot vermeerdering van werk loosheid. Bovendien pleegt zij veelal ver laging van den orlis van het product ten gevolge te hebben. In dezen tüd is zulk een prijsdaling bijzonder wenschelijk. Tegen deze beschouwingen werd van andere zijde aangevoerd dat de z.g. com pensatie-werking bij de invoering van machines op zich zelf een probleem vormt, dat verschillende zijden heeft. Voor zoo ver de compensatietheorie juist is. zoo meenden de hier aan het woord zijnde leden geldt zli toch alleen maar in het kader van het geheele economische wereldcomplex. De hier aan het woord zijnde leden meenden dat geen economische bezwaren kunnen worden aangevoerd tegen een voorstel om in zulk een bedrijf de mecha nisatie tegen te gaan. Verscheidene leden meenden, dat het niet mogeliik is zich over het vraagstuk der rationalisatie en mechanisatie met de beschikbare gegevens een gefundeerd oor deel te vormen. Zij drongen er bij de re geering od aan. een diepgaand onderzoek naar de ontwikkeling op dit gebied in de verschillende bedrijven te doen instellen. Deze leden zouden gaarne in staat gesteld worden zich een oordeel te vormen over de vraag welk deel van onze 470.000 werk- loozen ten gevolge van mechanisatie werk loos geworden is welk deel door conjunc tuurinvloeden welk deel door algemeene structuurwijzigingen verplaatsing van productie naar nieuwe landen enz. Enkele leden gaven te kennen, dat hun algemeene bezwaren tegen het tegengaan der mechanisatie ook in dit concrete ge val de overhand behielden Zij konden het wetsontwerp niet anders zien dan als een bedenkelijk precendent. Verscheidene leden die in het algemeen evenmin gevoelden voor maatregelen tot het tegengaan van mechanisatie, meen den toch. dat het gewettigd is voor de sigarenindustrie een uitzondering te ma ken. De sociale zijde van het vraagstuk staat h.i. bU dezen bedrijfstak zoozeer op den voorgrond en de nadeelen in sociaal opzicht aan de mechanisatie verbonden, zijn hier zoo sterk, dat wetteliik ingrijpen hun in dit geval gerechtvaardigd voor kwam Het ware naar de meening van andere leden beter, de voortschrijdende mechani satie zelf niet onmogelijk te maken: doch wel aan de ondernemers de verplichting op te leggen om aan die arbeiders die door het in werking stellen van machines werkloos worden tijdelijk een wac"*—'d toe te kennen. Weer andere leden begroetten het wets ontwerp in beginsel met sympathie. Zij konden zich met een wettelijk ingrijpen ter beperking van de mechanisatie in de sigarenindustrie geheel vereenigen Tegen de wijze, waarop de Regeering wenscht in te grijpen werden verschillen de bezwaren ingebracht. Andere leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor het voorstel, neergelegd in het adres van den Bedrijfsraad voer de Sigarenindustrie. De leden die dit voorstel aanbevalen, meenden dat daardoor de onbillijkheid tegenover de nog niet gemechaniseerde bedrijven grootendeels zou kunnen worden weggenomen. Tegen het voorstel van den Bedrijfsraad werd aangevoerd, dat het onjuist zou zlin. de productie van goedkoooe groote sigaren tegen te gaan. Algemeen waardeerde men de uitspraak in de memorie van toelichting, dat de Regeering een zeer ruim gebruik zal ma ken van haar bevoegdheid tot het ver- leenen van vergunningen indien herleving van den export van sigaren mogeliik mocht zlin. Ver verschillende zliden sprak men er zlin verwondering en teleurstelling over uit. dat de Bedrijfsraad in de Sigaren industrie over het wetsontwerp niet ge hoord is Eenige andere leden wezen er on dat de Bedrijfsraad niet representatief geacht mag worden. o MUTATIE IN DE NEDERLANDSCHE FILMWERELD. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" is gisteren op Schiphol aan gekomen Hedenmorgen te 8 uur is de „Perkoetoét" met vier passagiers en post van Schiphol naar Indië vertrokken. H. VAN STRAATEN t Te Velp is in den ouderdom van 63 jaar overleden de heer H. van Straaten. oud directeur van de Geldersche Credietver- eeniging. De heer van Straaten begon zlin loopbaan in Indië bij de Nederl. Handel maatschappij Hij' werd lid van de factorij te Batavia, vervolgens agent te Rotter dam. In 1921 werd hij benoemd tot direc teur van de Geldersche Credietvereeniging. welke functie hli in 1935 neerlegde. o—- DE DEVALUATIE IN BELGIË. Voor de Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast Geld heeft profdr. GEyskens, hoogleeraar aan de Universiteit van Leu ven, gisteravond in een der zalen van den Dierentuin te Den Haag een voordracht gehouden over: „Het verloop der economi sche conjunctuur in België sedert 1929". Spreker concludeerde dat de devaluatie niet de scherpe reacties of de paniekstem ming heeft gebracht, welke men had kun nen vreezen bij een bevolking, die tn de na-oorlogsche jaren het inflatie-experi ment had medegemaakt. Het totstand komen van een regeering „van nationaal- economisch herstel", met de medewerking van de drie groot'e politieke partijen, oefende heel wat invloed uit op de open bare meening. Hét niveau der devaluatie was daarenboven niet berekend om een overdreven prikkel van zeer voorbijgaan- den aard te geven aan het economisch leven en nog minder om een valuta-dum ping in den exporthandel te begunstigen. Hetgeen werd bêoogd was in de eerste plaats de dispariteit te verminderen tus- schen de Belgische binnenlandsche prij- en en de hoogte van den sterling Van dit standpunt uit t>ekeken is het experi ment voorzeker in groote mate geslaagd. De evolutie van alle conjunctuurken- teekenen in België, ^óoals spr. nader toe lichtte, wijst sedert /de devaluatie op een werkelijke verbetering. De winstmarge der industrie is in ruime mate hersteld; de werkloosheid ls met ongeveer 39 pCt. ver minderd. Het rendement der belastingen is gestegen en de toestand der overheids financiën gesaneerd. Door het terugvloeien van goud en kapitalen, door het stijgen der beurswaarden, evenals door de bank- hervorming, is het credietsysteem her steld. o— NIEUWE TANltSCHEPEN VOOR DE KONINKLIJKE SHELL. Twee tewaterlatingen op écn dag. Toen twee weken geleden voor rekening der Koninklijke Shell het s.s. „Ramona" te water werd gelaten bij de Scheeps werf en Machinefabriek v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam, -merkte de directeur dezer werf. de heet" van Bèuningen, in zijn speech op, dat het wel als een unicum voor ons land beschouwd mocht worden, dat voor een en dezelfden opdrachtgever niet minder dan twaalf zeeschepen tege lijk in Nederland in aanbouw, resp. in be stelling zijn. Evenzeer mag het waarschijnlijk een bijzonderheid genoemd worden, dat op denzelfden dag twee zeeschepen voor denzelfden opdrachtgever in ons' land te water worden gelat'én en dit was vandaag het geval, toen twee tankbooten voor de Koninklijke Shell in hun element gingen. Bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam werd het 9100 ton metende tankschip „Etrema" te water gelaten, ter wijl te Amsterdam bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. de 4000 tons tanker „Renata" van stapel liep. Te Rotterdam werd dc plechtigheid verricht door mrs. Andrew Webster, dochter van den heer Zuiver, marine-superintendant bij de Ko ninklijke Shell, terwij de tewaterlating van de „Renata" geschiedde door, mej. Hanna Rustige, dochter van den wethou der van de bedrijven en financiën der ge meente Amsterdam. Het vlootbouw-programma, dat voor de Koninklijke Shell momenteel in ons land in uitvoering is en waarmede voor de Ne- i derlandsche industrie een bedrag van ruim 10 millioen gulden gemoeid is, om vat een totale tonnage van ongeveer 154.000 ton waterverplaatsing, hetgeen on geveer de helft bedraagt van den geheelen Neöerlandschen nieuwbouw, thans onder handen op Nederlandsche werven, inclu- i sief de nieuwe ..Statendam" van de Hol land Amerika Lijn. Met den nieuwbouw meegerekend bezit het reederijbedrijf van de Koninklijke Shell thans 78 zeeschepen onder de Ne derlandsche vlag. een vloot met een ge zamenlijk draagvermogen van meer dan 500.000 ton, terwijl het Nederlandsche personeel op de vloot uit meer dan 1000 gezagvoerders, offioieren en machinisten bestaat. De exploitatie van deze groote vloot kost vele millioenen gulden per jaar. wat voor het Nederlandsche volk en de Ne derlandsche industrie op velerlei wijzen van groot direct belang en voordeel ls en de werkgelegenheid belangrijk vermeer dert. ro O DE KORTING OP PENSIOENEN. Het hoofdbestuur van den Algemtenen Militairen Pensiqenbonci heeft zich naar aanleiding van het ber it, dat een ont- werp-pensioenlortinc is gezonden aan het Georganiseerd Overleg, tot den minister van Defensie gewend met een adres, waar in erop wordt gewezen, dat de gepension- ncerde militairen hoewel hun belangen bij de onverwerpelijke aangelegenheid in sterke mate zijn betrokken in alle op zichten van dit overleg zouden zijn bui tengesloten, omdat het militalr-belangen- reglement niet toelaat, dat vereenigingen van militairen onder hun leden ook ge- pensionneerden helrben opgenomen. Genoemd hoofdbestuur, mede optre dende namens den Kon. Ned. Bond van Cud-onderofficleren, den Ned. Bond vary Oud-onderofficieren, de Ver. van Oud onderofficieren der Zeemacht, den Bond van Reserve-onderofficieren en de Ver eeniging Weduwenzorg, verzoekt daarom den minister wel te willen bepalen, dat heit dagelijksch bestuur van den Aig. Mil. Pensioenbond in de gelegenheid wordt ge- Meld, de Regeering te adviseeren over de aanhangige voorstellen tot korting op de pensioenen. 'Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag). TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HET LANDBOUWCRISISFONDS. En de stroom van het landbouw-debat rees al meer en meer. Gellfk hij al zoo dikwijls de Kamer had dóór- en overspeeld. Deze heele discussie is eigenlijk één doorloopende klaagzang over de positie van den boerenstand Men erkent wel dat er vee' werk is gedaan en dat de con sumenten zich belangrijke offers getroos ten. maar wat er gedaan is was toch niet voldoende om bevredigende uitkomsten te bereiken. Mag men bovendien den heer van Voorts tot Voorts gelooven dan heb ben verschillende crisis-maatregelen ge faald. Misschien had de heer van der Sluis gelijk, toen hij uitriep dat men in een verarmd Nederland geen welvarenden boerenstand kan verwachten of verlangen. Er loopt bovendien door dit debat een sterke tegenstrijdigheid. Van vele kanten werd er namelijk od gewezen, dat een betere positie voor de boeren alleen zal worden bereikt door hoogere prijzen voor de producten, maar tegelijk erkenden ver schillende sprekers dat men van de con sumenten geen grootere offers kan en mag verlangen dan men tegenwoordig van hen vraagt. Dit llikt op de bekende Dhilosofische eieren! riep de heer Weit- kamp uit. die overigens zijn zooveelste warmen lofzang op den boeren hield ver klaarde dat de boer eigenlijk nu pas be gint te ontwaken en vroeg waarom een boer minder moest verdienen dan een ambtenaar. ,b. En in dezën Iich>,ell1k-verwgrden toe stand. waarbij .élke regeeringsmaatregel tenslotte niet meer is dan een probeeren, een tasten, werd in de discussie uren achtereen een schier eindeloos verlanglijs tje afgerold en afgelezen. Inkrimping van den veeteelt en uitbrei ding van den akkerbouw vroeg de een: uitbreiding van de veeteelt en Inkrimping van den akkerbouw de ander. De kleine boeren moeten geholpen worden klonk het ook nu weer slag op slag de kleine boeren, de kleine boeren de kleine boe ren! Er moet gestreefd .worden naar ver laging van de onkosten voor land- en tuinbouw en er dient meer werkgelegen heid te komen voor de landbouwarbeiders. De tarwe-richtprijzen zijn te ver ver laagd:-de loonen van de landarbeiders zijn te gering' dg hypotheek-rente is te hoog; de maatregelen zlin zóó dat het groot kapitaal er het meest van profiteert: slechts het Plan van den Arbeid zal uit komst brengen; voor andere groepen in het vo'k met name voor handel en in dustrie. werd veel meer gedaan; de invoer van vleesch moet worden stopgezet. Ja waar zullen we eindigen, al? we eenmaal een begin maken met epn bloem- le':ng uit die tallooze verlanglijstjes? Wii herhalen wat wli gisteren schreven het is het beste, om de rede van den Minister af te wachten dan is er ten minste kans iets concreets te hooren. 9879 AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 27 Maart 1936 is door ae Ned. Bank in totaal een bedrag van ca. R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Duitsche Verreehnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers liepen van 85.245 tot 85.477. Het totale bedrag van de nog uitstaande posten die nog niet uitbetaald zijn, beloopt ca. R.M. 22.6 millioen. De posten waarvoor koersfixeermg id verkregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkon to posten is geduren de dezelfde periode in totaal ca. R.M. 300.000 met de begunstigden afgerekend, 't Hoogste afgerekende volgordenummer was 20.666. Het totale bedrag van de nog uit staande vorderingen, die nog niet uitbe taald zijn beloopt ca. R.M. 15,3 millioen. De posten waarvoor koersfixeering is ver kregen zijn hieronder begrepen. STATISTIEK OVER FREBUARI. Uitgesproken: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 42, Amsterdam 60; Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 46, Den Haag 42, Rotterdam 22, Utrecht 20, Gelderland 37, Noord-Brabant 47, Limburg 16, Zeeland 11, Friesland 10, Groningen 21, Drente 7, Overijssel 12. Totaal 393 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1936: 820 fallUs- sementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 809 faillissementen. C. Heemrood, koopman, te Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 8. R.-c.: mr. H. W. E. Klomp. Cur.: mr. W. de Clercq, te Leiden. Opgeheven; Wed. D. Verwelj, Alphen. BALDADIGE JEUGD. Een lezer maakt de diensten van politie en gemeentewerken attent op den onhoud- baren toestand, die er heerscht aan het Levendaal, tengevolge van de rioleerings- werken in de nauwe Nieuwe Brugsteeg. Af gezien van de absolute belemmering van het verkeer door die steeg, die nu eenmaal niet is te voorkomen, klaagt hij erover, dat alle gevels in de omgeving door de lieve straatjeugd met klei besmeurd worden. TaHooze ruiten worden stuk gesmeten, vooral van leegstaande, of 's avonds na .werktijd onbeheerd staande perceelen. Huis eigenaren en huurders lijden groote schade. Geheele panden worden geruï neerd. Zijns inziens kan een vaste poUtie- post daar niet gemist worden en als dan de aannemer van het werk er nog zórg voor draagt dat de bouwmaterialen voor de perceelen die gebruikt worden, worden opgeruimd, is het mogelijk dat de toestand er houdbaar wordt. Laat ons nog de opmerking van den heer Vervoorn vermelden, dat psycholo gisch al die crisis-maatregelen ten gunste van land- c-n tuinbouw verkeerd zijn, om dat zü bij de rest der berolkin-g wellicht wrevel tegen de boeren doen ontstaan. Daarom gaf hli de voorxeur aar. hooeere invoerrechten. Maar tgen di„ advies kwam dadeliik van andere zlide verzet. Zoo gaan de redevoeringen en adviezen dikwijl? tegen elkaar in en langs elkaar heen. Wli zullen nu maar geen moeite méér doen uit dit kleurige mozaïek van wen- nog meer te vermelden. De landbouwers schen en verlangens ten bate der boeren behoeven w"ik niet- te klagen over ge brek aan belangstelling en een tekort aan kampioenen En de volgende week zullen we van den Minister wel hooren. of dat alles nog iets heeft opgeleverd. HAGENAAR. Naar wij vernemen heeft de heer Mack van Lier. manager van de tot het Tu- schinski-Concern behoorende Amsterdam- sche theaters en van het Cabaret La Gaité per 15 Maart eervol ontslag gevraagd en gekregen. De heer M. P. S. van Lier was veertien jaar lang in dienst van het Tuschinski-Concern en was voordien in de Amerikaansche filmbranche werkzaam. Ook in de toekomst zal de heer Van Lier als directeur van een door hem ge stichte onderneming met de Nederland sche filmwereld verbonden blijven Hij zal zich n.l. meerendeels wijden aan zijn reeds eenige jaren bestaande onderneming, de S.O.S. Film Corporation, die zich tot taak stelt de verhuur van film voor de groote mail- en passagiersschepen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 9 Maart benoemd tot leden van den Alge- meenen Raad voor Psychopatenzorg: mr. L. C. Besier. procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, prof. dr. K. H. Bouman. hoogleeraar in de psychia trie en neurologie aan de Geméentelijke Universiteit te Amsterdam, dr. F. S. Meyers, zenuwarts te Amsterdam, voorzit ter der centrale vereeniging tot beharti ging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziekten, prof. dr. w. P. J. Fompe. hoogleeraar in het Strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, mevrouw A. E. J. de VriesBruins, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra- venhage. 20. De woede van den boozen reus, die door Pakkijs g<" vekt werd met een steen, was nogal groot naar 't scheen; en de too- venaar nam zeer beducht nu overhaast de vlucht! Ik krijg je wel!" zoo riep de reus, „en dan zal je die grap be rouwen! Dan steek ik eens de handen uit de mouwen!" De too venaar kwam uit rot en stoof langs Thljsje heenhij was zeer snel ter been nc ?cheen maar de reus was zeer verbolgen ?n bleef hem ev:n ^ard vervolgen. Thijs keek de twee verwonderd na, maar zij v;r:' v:nen in de verte al weldra. Niemand heeft hen later ooit nog weer gezien; zij loopen steeds nog achter elkaar aan misschien 2-® 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10