LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 6 Maart 1936 VRAGENRUBRIEK. DE OORLOG. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst toot Sociale Zaken. atd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, Be hangers 24, Betonvlechters 33, Betonwer kers 72, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 2; Glazenwasschers 9. Granietwer kers 15. Grondwerkers 93, Heiers 2. Met selaars 143, Opperlieden 113, Schilders 205, Sloopers 2, Steenbikkers 3, Steenhouwers 5. Straatmakers 1, Hulp-Straat makers 13, Stucadoors, Witters 75. Timmerlieden 292, Uitvoerders 8. Voegers 25, Ongesch. Bouw- arb. 9. Totaal 1150 Fabrieksarbeiders: Bleekers 18. Lom pensorteerders 18. Vellenblooters 2. Zeep later. Arb. 5, Steenlabr. Arb 135, Ongesch. Fabr -Arb. 69. Totaal 247. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 96, Reizigers, Colp 45, Winkelbedienden 35. Incasseerders 11, Mussel 6. Onderwijzers 10, Overheidspersoneel 12, Verplegers 2. totaal 217. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 15, Kell- ners 48, Koks 12. Totaal 75 Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 88, Kistenmakers 7, Kuipers 8, Lijstenmakers 2. Mandemakers 2, Meubel makers 26, Meubelstoffeerders 18. Polltoer- ders 2, Ongesch Arbeiders 28 Totaal 182. Kleermakers: Kleermakers 78, Kappers 11, Schoenmakers 9. Totaal 98. Land- en Tuinarb.: bloemisten 42, land arbeiders 25, tuinlieden 25, warmoeziers IS. ongesch. landarb. 7 Totaal 122. Metaalbewerkers bankwerkers 125, blikbewerkers 28. burgersmeden 39, elec- triciens 62, gasfitters 13, gereedschapma kers 2. instrumentmakers 4, isoleerders 9. kernmakers 1, kettingsmeden e.a. 33. klin kers 13. koperslagers 5, lab. bedienden 3. lassetters 8. loodgieters 67, machinisten 22. metaalboorders 5. metaaldraaiers 16. metaalschavers 2, metaalslijpers 4, mon teurs 28. pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 4, rijtuigschilders 1. rijwielher stellers 12. scheepstlmmerl. 8, stokers 25. tegenhouders 17, verw monteurs 20, voor- slaanders 10. voorwarmers 7. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 10, wagenmakers 8, Ijzer- werkers 52. zandvormers 4, zilversmeden 2, ongesch arbeiders 42. Totaal 714. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, Sig. sorteerders 4. strippers 2. Totaal 12 Technici. Opzichters: bedrijfsleiders 7. apoth. ass. 1, ingenieurs 3, technikers 8, teekenaars, opz. 17, werkmeesters 17. Totaal 53, Textielarbeiders: hekelaars 5. katoen drukkers 30, klauwers e.a. 10. luikers 14, plaatsnijders e.a. 23. schrobbelaars 3. spinners 41, spoelers 3. sterkers 3. strij kers 13, wevers 104, wolbewerkers 38, on gesch. textielarb. 60. Totaal 347. Transportarbeiders: Chauffeurs 121. Era- balleurs 4. exp. knechten 20, koetsiers 16, loopknechten 43, magazijnknechten 61, schippers 104, spoor- en trampers. 15, wa kers 6. transportarbeiders 59, losse arbei ders 472; totaal 921 Typografen: boekbinders 36, boekdruk kers 16. fotografen 1, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 29, steendrukkers 2, totaal 88. Voedlngsmiddelenarb.: bakkers 94. mole naars 1, ovenisten 4, slagers 64. suiker werkers 26, wijnkooperskn. 10, zoutzie- ders 3. zuivelbereiders 3. ongesch. voed. arb. 39: totaal 244 Vrouwen: maassters 1. breisters 2, ba kers 1. naaisters 18. modisten 1. winkel juffrouwen 25, kantoorpersoneel 30, kap sters (leerl.l 4, apothekersass 1. onder wijzeressen 6. boekbindsters 1, kinderver zorgsters 2, serveersters 1, strijksters 4, verpleegsters 13. teekenaressen 1, hulsel, diensten 232, fabr. arbeidsters 55. kamer meisjes 1, borduursters 1; totaal 409. Alg. totaal 4879 7 Maart 1935 4471; 8 Maart 1934 3421. Benevens 64 ged. werkloozen en 91 werk verschaffing. o LEEDS OffE HOUT-SCHOOL. Ouderavond. Onder groote belangstelling van de zijde der ouders is de ouderavond van de Leid- sche-Hout-school gehouden. De voorzitter dr. G. Korthoff, opende op de gebruike lijke wijze met gebed en schriftlezing, waarna hij een kort openingswoord sprak. Hierna gaven de leerlingen blijk van hun vaardigheden, zoowel op het gebied van de voordrachtskunst als van dat der gymnastiek. Meermalen wekten de wijze, waarop de samenspraken werden uitge voerd. den lachlust van het geïnteresseer de publiek op. Uit een en ander bleek wel, dat het personeel van de school zich veel moeite had gegeven om dezen avond te doen slagen. Nadat de thee was rondgediend, kregen de ouders gelegenheid om in de verschil lende lokalen het werk van de leerlingen te bezien en met het personeel over de belangen hunner kinderen te spreken. Na de pauze werd de film „Blinde Jeugd" vertoond. Deze film heeft betrek king op het leven en werken van blinde kinderen op de eenige Prot. Christelijke Blindenschool ln Nederland „Bartimeüs" te Zeist. Het was voor de meesten der aanwezigen, die nog nimmer met het blindenonderwijs hadden kennis gemaakt, verrassend te zien welke resultaten daar bereikt worden en welk een blijdschap er vaak is onder deze misdeelde jeugd. Het bestuur en het personeel mogen terugzien op een zeer geslaagden avond, o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Papendrecht's Blocmbollenhande!, N.V. Hoofdstraat 107, Sassenheim. (Ned. Staatscourant: 27 Febr. 1936. bijvoegsel no 293). Dir.: D. W. Pa- Dendrecht. Sassênhelm. Maatsch. kap.: f. 5000. waarvan geplaatst en gestort f1000 Nederlandsche School voor Zwsrfvlis- gers N.V., Haarlemmertrekvaart 18, Noord",'ijkerhout. (Ned Staatscrt.: 30 Jan. 1936 Bijvoegsel no. 163). Dir.: J. W. Fran sen, Noordwitkerhout. Maatsch, kap.: f. 10,000 geheel geplaatst en gestort. Wijziging: A. J. Borst. Wlco Magaziinen. Hoofdstraat 193 Sassenheim. Hoofdzaak: Stuvvesantplein 29 Haarlem manufac turenwinkel. Het filiaal te Sa te*-'" -'m. Hoofdstraat 193 is opgeheven. o De godsdienstoefening in 't Mi...h- kwartler, was ook gisteravond wear druk bezocht. „STEM DES VOLKS". De jaarvergadering. In de jaarvergadering van „De Stem des Volks" werden de aftredende be stuursleden herkozen. De samenstelling van het dagelijksch bestuur is als volgt: J. Vredeveldt, le voorzitter. A. P. Houps, secretaris en mevr Korswagen-v. d. Zeeuw penningmeesteresse. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental in het afgeloopen jaar daalde tot 69. Door een in de maan den Januari en Februari van dit jaar ge voerde propaganda-actie, is het echter gelukt het ledental tot over de 100 op te voeren. Ruim 50 procent van het koor Is helaas werkloos, zoodat de wekeltjksche inkom sten niet, bijzonder hbog zijn. Het aantal donateurs bedroeg eind De cember '35 ongeveer 540. Dit aantal is eveneens door de gevoerde actie gestegen tot 750. Aangezien het huisbezoek hier voor nog niet is afgeloopen, kan als ze ker worden aangenomen, dat dit aantal de 800 zal passeeren. Het ligt in de bedoeling dit op te voe ren tot 1000, zoodat voor het organiseeren van Concerten, kaartverkoop niet meer zal plaats vinden. Het afgeloopen jaar werden 2 concerten gegeven en werd 5 maal medewerking verleend aan openbare vergaderingen etc. COLLEGIUM THEOL. „CONCORDIA RES PARVA CRESCIT". Viering van het achtste lustrum. Het Theologisch gezelschap ..Concordia Res Barva Crescit" heeft ter gelegenheid van zijn achtste lustrum enkele bijeen komsten belegd od 9 en 10 Maait De ontvangst der reünisten zal 's Maan dagmiddags om kwart voor twee plaats hebben aan het station, waarna men zich naar de Academie begeeft waar de praeses de heer G. W. B A. Thoden van Velzen de openingsrede zal u.tspreken. Vervolgens heeft om drie uur in de Waalsche Kerk een liturgische dienst piaats. welke onder leiding zal staan van Drof. dr. G. v. d. Leeuw. Tenslotte heeft een receptie plaats in Huize Bruyns waarop nog een lustrum diner zal volgen, 's Avonds vindt even eens in Huize Bruyns een werkvergadering plaats, waar prof dr. J, de Zwaan een lezing zal houden over Geloof, geschie denis en exeeese" gevolgd door een schrif telijke crltiek uitgebracht door dr. P. D. Tjalsma. Hierna volgt een preekschets van den heer J W. Schokking n.a.v. Luc. 24 31. eveneens gevolgd door een schrif telijke crltiek nu van ds. E. Postma. Deze samenkomst wordt gesloten met een exegese van den heer P. A. H, de Boer. Op Dinsdag 10 Maart zal een vergade ring in .Oud-Hortuszicht" worden gehou den waar achtereenvolgens het woord wordt gevoerd door den heer P C. van Leeuwen prof. dr. G. v. d. Leeuw en ds. W F Zuurdeeg, Daar vele professoren en predikanten oud-lid van dit gezelschap zijn verwacht men ln de komende lustrumdagen een groot aantal reünisten in onze stad ANTI-FASCISTISCH STUDENTENCOMITÉ Dr. Menno ter Braak over de Europeesche heldenkermis. Op ultnoodlging van het Anti-fascistisch Studentencomité alhier heeft dr. Menno ter Braak gisteravond in de Harmonie gesproken over de Europeesche heldenker mis. Na een inleidend woord door den voor zitter van het comité, den heer Weisglas. ving dr, ter Braak zijn betoog aan me-, erop te wijzen, dat hij den titel van d1 film, de Europeesche Heldenkermis, hau gekozen als titel van zijn causerie, omdai deze titel de beste symboliek voor zijn be toog is. Deze film is de onschuld zelve en spT. wees op de eigenaardige identificatie, w; - ke deze film te voorschijn heeft geroep. Spr. ziet hierin een uiting van een hyst - rischen toestand en een bewijs van c i zeldzaam gebrek aan werkelijkheidsz. Deze hysterische toestand heerscht thans over de geheele wereld, en vormt een groot gevaar. Het vaderlandsch gevoel is niet een zuiver nationaal gevoel, doch een uitbrei ding van een provinciaal gevoel. Een van de voornaamste redenen, dat het vader landsch gevoel zoo sterk is ontwikkeld, ls gelegen ln den gemeenschapszin voor de taal. Het wordt echter gevaarlijk, als deze gevoelens worden geïdealiseerd, maar vooral als deze hysterisch geïdealiseerd worden. Onjuist is het dat het verbond van Nationaal Herstel tegen deze film op treedt; deze reactie is gespeend van allen zin voor realiteit. Het willen vergeten van realiteit, b.v. van den oorlog, brengt de grootste gevaren mede, omdat daardoor juist het omgekeerde te voorschijn wordt geroepen. Spr. staat op het standpunt, dat de student zich buiten de politiek moet hou den. Toch doet de vraag zich voor, of de studenten in dezen tijd niet tot de politiek worden getrokken als gevolg van gemeen plaatsen en taalmaskers. Een persoonlijke betrekking tot het leven is veel'beter dan een mechanische betrek king. Het historisch en wetenschappelijk t:zit heeft geen waarde, Indien daarbij de persoonlijke betrekking geen rol speelt Omstreeks de twintiger jaren konden de studenten buiten deze vraagstukken blij ven, doch ln dezen tijd zal men dit niet meer dogmatisch volhouden. Er zijn verschillende middelen om tegen het valsche heroïsme op te treden. Men kan het heroïsme niet bestrijden door te beweren dat het niet bestaat, maar het heldendom als algemeen recept is een leu gen. en een gemeene leu-en ook. De methode van bestrijding van Hui- zinga in „In de schaduwen van morgen" is er één van menschclijk-ethischen eisch. Het is ben typlsch-negentiende-eeuwsche oovatting. Het boek is exact wetenschap pelijk en vertoont een predikantachtige waardigheid; vooral in de details heeft hij het heroïsme op buitengewoon scherpzin- ni_e wijze behandeld. Geheel anders staat 't marxisme tegen over het fascisme. De geloovige mn eisten beschouwen het 'aselsme als een klein- burgerlijke tegenbeweging. Zoowel in Duitschïand als ln ons land ls het fascisme wel degelijk een klein-burgerlijke beweging (zie ook den sigarenwinkel van de N.S.B.). Het marxisme ls er nooit in geslaagd, om het historisch materialisme zuiver te for muleeren. Het marxisme is volgens spr. een omkeering van Hegel; daardoor ls vaagheid in de definitie van het einddoel geslopen. Het marxisme heeft zich, zij het wel licht onbewust, bediend van het historisch materialisme, en van het idealisme van de menschelljke waardigheid. Noch met de opvatting van Huizlnga, noch met die van de marxisten ter bestrijding van het fascisme kan spr. zich vereenigen. De ver bindende werking van alle anti-fascisten ls echter tenslotte iets negatiefs. Dit ls slechts in schijn iets zwaks, maar in wer kelijkheid vormt dit de kracht. Spr. is een voorstander van opportunl- teitspolitiek. Geen politiek op de heel korte baan. Deze politiek kan zich zelf op breede basis vertoonen. Napoleon en Lenln waren groote opportunisten. Intellectueelen kunnen zich het best opportunistisch met de politiek inlaten. Hiervoor is het eerst noodlg om de frazen te bestrijden. Deze fraze is een tegenkant van de democratie. Het fascisme is geen nieuwe elite-bewe ging, maar een geperverteerde democratie. In een kleinen werkkring ziet spr. het ideaal voor een bestrijding der fraze. De toekomst van het fascisme ligt niet ln ons land, maar in de wereldpolitiek. De beste strijd tegen het fascisme is de strlid tegen de fraze. Sur. beantwoordde na de pauze verschil lende vragen die waren gesteld. Voor de bijeenkomst bestond groote belangstelling. o Kapitein C. E. Ohivat. van het 4e regiment Infanterie, is eervol ontheven uit zijn functie van onderafdeelingscommau- dant bij het korps politietroepen te Amersfoort en ter nadere Indeeling ove~- geplaatst bij de VTIIe infanteriebrigade aldaar. Zondag a.s. zal het 50 Jaar geleden zijn. dat de heer J. P. Meershoek, wonen de Heerenstraat 108 alhier, ln dienst trad bij de Amsterdamsche pakschuit voorheen v. d. Kwast aan den Oude Rijn alhier. Op uitnoodlging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technolce'- sche Faculteiten in Nederland, zal prof. dr. L. Godeaux uit Luik ln ons land vier voordrachten houden o.a. op 10 Maart al hier over „La théorie des surfaces et l'espace réglé (Géométris projective diffé- rentlellel". De directie der Noord-Zuid Holl. Tramweg Maatschappij heeft aan de spoor- en tramwegorganisaties medege- dee'd. dat de 3-maandeUiksche conferen tie niet op Dinsdag 10 doch op Dinsdag 17 Maart a.s. zal worden gehouden. „DE VEREENIGDE ZANGERS". Met medewerking van het Toonkunstkoor, Voor 't eerst waren wij getuige eener algcheele samenwerking van het mannen koor „De Vereenigde Zangers", dat zijn 10-jarig bestaan herdacht en het Toon kunstkoor, beiden sinds eenige jaren onder directie van Richard Boer. Weliswaar kwam het reeds voor, dat leden der Ver. dangers het Toonkunstkoor versterkten, doch een volkomen gezamenlijk optreden, was tot nu toe uitgebleven. Dit nu is gis teravond anders geworden en met verblij dend succes. Wij vermoedden reeds vroe ger, dat een zoodanige concentratie groote voordeelen zou kunnen bieden en zulks is nu bewaarheid. Het Toonkunstkoor had reeds lang gebrek aan mannelijk mate riaal een overigens veel voorkomend verschijnsel! zoodat deze combinatie oar nu aan tegemoet kon komen, ander zijds was het voor de Ver. Zangers al zijn en blijven zij natuurlijk vóór alles „mannenkoor" toch zeker interessant en leerzaam nu eens werken voor gemengd koor met orkestbegeleiding te kunnen zingen Dit kon daarbij de veelzijdigheid van het eerlijk gezegd wel wat over laden lustrumprogTamma ten goede ko men. De gedachte tot samenwerking ls een goede geweest: moge zij in de toekomst nog eens herhaald worden. De heer Boer had voor dit concert met zijn bekende goede smaak een welgekozen programma samengesteld, dat „elck wat wils" bood en waarbij met de mogelijk heden zijner koren, begripvol rekening was gehouden. Een juiste middenweg had hij uitgezocht tusschen waarlijk groot koor werk en het z.g. „klein goed", doch waar bij men zoo gemakkelijk tot 't peil der „Liedertafelel" vervalt. Wat het jubileerende mannenkoor alléén betreft: daarvoor was de keuze gevallen op de aangrijpende, klagende en uiter mate expressieve „Rhapsodie" uit Goethe's Harzreise. een van Brahms' verhevenste koorwerken. Het koor heeft op een be wonderenswaardige wijze de gelegenheid tot hooger-grijpen benut en nobel, sonoor en beschaafd gezongen. Ook de uitspraak van het Duitsch was tevreden stellend. Mevr. Maartje Offers vertolkte de altsolo en het moet voor 't koor een genot geweest zijn met deze zangeres van hoog ste orde samen te werken. Mevr. Offers handhaafde haar uitnemende reputatie ten volle en haar edel geluid welfde zich prachtig over het donkere fond der man nenstemmen, Met genoegen constateerden w'l den stelselmatigen vooruitgang van bei koor, dat technisch zorgvuldig ontwik- kc'd wordt. 't Is dezen avond laat geworden, waarom wij voor 't overige met een kort résumé moeten volstaan. Ook de andere composltle's getuigden van den juisten kijk van den nauwlettend wikkenden dirigent, die weet hoe ver hij bij een dergelijke toevallige combinatie kan gaan. Merkwaardig was natuurlijk, dat in tegenstelling tot andere koor- vereenigingen dit keer een overvloed van heerenmateriaal in verhouding tot dat der dames aanwezig was, waardoor zij aanvankelijk nog te sterk domineerden. >es te bewonderenswaardiger, hoe de heer Boer er op den duur, speciaal in de aangrijpende en werkelijk subliem gezon gen laatste koren van Handel's bekoorlijk- harmonieus, charmeerend herderspel „Acts und Galatea" er in slaagde, de diverse stemgroepen in evenwichtige harmonie te doen opklinken. Deze beminnelijk voor name Handel-pastorale, reeds in zijn t.ijd 't beste genoemd, wat de groote Friedriclh tot dan toe gecomponeerd had, volkomen gelijkmatig van stijl als zij dan ook is, was gehuld in de vereischte teedere-lyrische sfeer en heeft menigeen ontegenzeggelijk verrukt, hoewel zij ons persoonlijk als ge heel tegenwoordig toch wel wat eentonig en zoetelijk aandoet. Doch dit is een kwestie van smaak, waarover 'niet valt te twisten. Precieus, correct reeds de ouverture van (het nobel klinkende H.O.V.- orkest getuigde van intense toewijding is het werk vertolkt. Het koor zong be schaafd en vooral de sublieme klaagkoren vormden een waardeerbaar hoogtepunt. Solisten waren de sopraan mevr. Martha de GroothStam, over wie wij onlangs reeds een oordeel gaven. Haar glanzend, niet sterk maar zuiver gecul tiveerd orgaan bezit een beminnelijke charme," gepaard aan een gedistlngueerde voordracht. Haar stem leent zich bij uit stek voor de Galateapartlj. De „süszigkeit" wordt echter wel eens overdreven, daarbij is de toonproductie soms te veel op een kleine zaal ingesteld. In enkele dramati sche trekjes, zooais het „So 1st mein Herz nun dahin" is meer bewogenheid vereischt. In het algemeen blijft dit zingen te veel aan de oppervlakte. De tenor Kees Smul ders was muzikaal voldoende; met zijn onbegrijpelijk kelige techniek, dfte het timbre onaangenaam beïnvloedt, kunnen wij ons echter niet vereenigen. De bas Willem Herckenrath. die, naar wij hoor den dezen avond met een indispositie te kampen had wij herinneren ons dan ook van vroeger een klankrijker orgaan, hcewel ook nu enkele tonen z:er mooi uit kwamen gaf een overtuigende Polyphe mus vertolking. Belangrijk, zoowel voor 't koor als voor 't orkest was de slotopgave: eenige wij dingsvolle fragmenten uit Wagner's zwa- nezang, het geniaal geschreven Bühnen- weihfertsplel „Parsifal", oorspronkelijk uitsluitend voor Bayreuth bestemd, waar in de verlossende liefde door het „mede lijden", dat tot hooger leven voert, su bliem is voorgetooverd. Wél werd hier zwaar gezondigd tegen Wagner's ideeën inzake het „Gesamtkunstwerk", daar actie en tooneel hier zij 't natuurlijk nood gedwongen vervielen want oog en oor hebben bij Wagner gelijke rechten, doch ook het laatste alléén reeds wordt in hooge mate bevredigd. Meest conscientieuse voorbereiding was ook hier aan vooraf gegaan: de koren zaten er uitnemend ln en klonken vóór alles beschaafd. De diri gent heeft den meester met deze Inter pretatie hoogelljk eer bewezen. Een extra woord van lof ook voor de beheerschte weergave van Brahm's dar telende „Akademlsche Festouverture", met de kostelijke verwerking der studen tenliederen. Van de capaciteiten der H.O.V. ontvingen we hier, gelijk trouwens den ganschen avond, een zeer gunstlgen In druk. De heer Boer bewees wederom zijn kunde als orkestleider. Het ls dus een Lustrumconcert gewor den, dat de Ver. Zangers met een ster in hun annalen mogen aanteekenen. Niet slechts, dat zij zich gaven op een wijze, die onze verwachtingen overtrof en die bewees, tot hoevéél zij reeds In staat zijn, doch met erkentelijkheid mogen wij ook de zoo waardevolle medewerking van het Toonkunstkoor releveeren, dat het niveau van dezen gedenkwaardigen avond krach tig hielp verhoogen. De heer Boer en de twee damessolisten zijn resp. met een fraaien krans en mooie bloemstukken gehuldigd Het was een in- orukwekkend koorconcert, dat naar meer dergelijke doet vragen en waarvoor de opmerkelijk mooi gevulde zaal de groote ingenomenheid met hartelijk applaus te kennen heeft gegeven. Tijdens de pauze maakten velen gebruik van de geleeenheid het jubileerende koor- bestuur geluk te wenschen. IJMUIDEN, 6 Maart 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.10—0.90; Tongen p. KG. f. 1.350.70; Groote Schol per kist van 50 KG f. 8.507; Middelschol per kist van 50 KG. f. 13.50—9; Zetschol per kist van 50 KG. f. 17.50—11.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 174.90; Bot per kist van 50 KG. f. 3.80—2.10; Schar per kist van 50 KG. f.7—2; Tongschar per kist van 50 KG. f. 25—24; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 30—10; Gullen per kist van 50 KG. f. 6.504.60; Lengen per stuk f. 0.80: Wijting per kist van 50 KG. f. 2.70 —0.90 3P8 kisten versche haring. Prijs f. 5,10 4.30 oer kist. Aangekomen de stoomtrawler: IJM. 85 met f. 1340; de bcuger VL. 217 met f. 784; de Engelsche drifters LT. 122 met f. 682; LT. 681 met f. 551; LT. 451 met f. 632 voor versche haring. En de loggers: KW. 69 met f. 747; KW. 154 met f. 697; SCH. 69 met f.816; SCH. 133 met f.645; SCH. 297 met 472. Levende beugvisch: kabeljauw f. 4.10 0.75 per stuk; groote gul f.7 per 40 KG.; kleine gul f. 87.50 per 40 KG. Doode beugvisch: kabeljauw f.18 17.50 per 125 KG.; vleet f.31.75 per st.; rog f. 144.90 per hoop: kleine gul f. 5.80 —4 per 50 KG.: groote gul f. 4.904.60 per 50 KG.; wijting f. 15—2.10 per 50 KG. A. B. te L. Dergelijke adressen kunt u van tijd tot tijd in de advertentierubriek aantreffen. (Vervolg van het 3e Blad). Britsch officier gedood. ADDIS ABEBA. 6 Maart (Reuter). De Britsche Majoor Gerald Achilles Bur- goyne die samenwerkte met het Abes sljnsche Roode Kruis en het bevel had over een ambulance ls door een bom ge dood. De ambulance werd reeds eerder gebombardeerd tusschen Dessie en het Asjangl meer nabij Waldla. ADDIS ABEBA. 6 Maart. (Reuter). Majoor Burgoyne die werd gedood door een bom was transport-officier van het Abessljnsche Roode Kruis en bevond zich bli de troepen van Ras Kassa, die van Amba Aladjl terugtrokken op Koram. De majoor werd gedood door een bom uit een Italiaansch vliegtuig omlaag ge worpen. De Italianen bombardeeren on ophoudelijk den weg tusschen Amba Aladji en Waldla, De aanval op de Britsche ambnlance. ADDIS ABEBA. 6 Maart (Reuter), De gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis Brown, heeft hedenochtend bijzonderheden over het bombardement van de Britsche ambulance bij Kworam naar Genève geseind. HM voegt er aan toe dat voorbedachte rade niet kan worden ontkend. Het Abessljnsche Roode Kruis zendt een protest naar den Volkenbond De correspondent van Reuter bij het Abessljnsche hoofdkwartier ls ter nauwer- nood ontsnapt aan het bombardement van de Britsche ambulance bij Kworum. Hij vertelt het volgende: Op het oogenblik dat dr. Melley een operatie verrichtte daalde een Italiaansch bombardementsvliegtuig tot laag boven het kamp, waarop het bommen afwierp, niet tegenstaande het kamp met een Roode Kruisvlag van ongeveer 13 M. was aange duid. Ik was Juist met een aantal andere journalisten in het kamp en oogenbllkke- lijk wierpen wij ons ter aarde. Vlak bij ons ontplofte een bom. De gewonden en onze groep begonnen zich te verspreiden. Het vliegtuig cirkelde steeds boven het kamp en wierp bommen. Later zag ik hoe de doctoren bij het licht van electrtsche lampen van twee gewonden de beenen amputeerden. Dozijnen gewonden konden niet worden geholpen, niettegenstaande hun verschrik kelijke verwondingen, daar alle auto's ia gebruik waren om de gewonden naar vei liger plaatsen te brengen. Wijzende op een 50-tal gewonden en stervenden rondom zich zeide dr. Melley dat de Italianen het blanke ras onteerden. De Negus telefoneerde direct met dr. Melly en bood hem alle hulp, die hij kon bieden. Te Dessie begrijpt men niet waarom de Italianen het kamp bombardeerden, want te Dessie, Waldln en Almata vlogen zij meermalen over het kamp zonder bom men te werpen, terwijl ze bij Kworam goed konden zien en eerst verkenden en toen plotseling begonnen te bombardec- ren. De correspondent van Reuter heeft zijn geheele uitrusting verloren; zijn auto vloog in brand. Dr. Melley werd door de ontploffing van een bom ln een beek geworpen, waaruit hij geheel met bloed bedekt te voor schijn kwam, In het kamp was geen enkel soldaat, behalve de kamppolitie Vliegtuig boven Addis Abeba. ADDIS ABEBA, 6 Maart (Reuter). He denochtend te 12 uur 15 vloog een 3-moto- rige Itallaansche bommenwerper boven Addis Abeba op pl.m. 3000 M. hoogte. Het vliegtuig werd met mitrailleurs bescho ten, waarna het verdween. Later keerde het terug. De bevolking vluchtte in loopgraven buiten de stad. Italiaansch legerbericht ROME, 6 Maart (Reuter) Legerbe richt 148 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio seint: Aan 't front van het le legercorps hebben gisteren Erythreaansche detachementen Corbela te-.i Z O. van Amba Aladzji bezet. ZIJ werden met vreugde begroet door de Areba Galla bevolking, die zich met kracht ver zet tegen de Amhaarnsche onderdrukkers die thans nog vluchtend door de streek dwalen. Het 3de legercorps ls gisteren naar het Zuiden opgerukt nadat 't zijn taak lm Temblen had vervuld, om Fanaro en Sam- re te bereiken. Het Sjlregebied wordt nog steeds gezuiverd van den vijand die niet meer over de Takazze kan vluchten daar de doorwaadbare plaatsen door onze troe pen zijn bezet. Enkele stamhoofden heb ben zich bij onze commandant aangemeld, om zich te onderwerpen. Zij leverden hun wapens in. Een ontkenning. ADDIS ABEBA. 6 Mfart (Reuter) De Amerikaansche raadgevers van den Negus Colson en Spencer, stelden een commu nique op waarin de groote Italiaansche overwinningen ln het Noorden worden tegengesproken. Uitlating van den Duce. PARIJS, 6 Maart, (Reuter), In een on derhoud met een medewerker van de „Excelsior" zeide Mussolini: „Een hevige storm woedt boven het Meer van Genève, Men ziet hier een vooringenomenheid tegen Italië en een onbegrijpelijke solidariteit met een bar- baarsch land, onbegrijpelijk vooral van de koloniale mogendheden. Ik hoop, en doe al het mogelijke om te voorkomen, dat. deze crisis de Italiaansch-Fransche vriendschap doet verdwijnen, welke nood- zakel'jk is voor den wereldvrede." Eden te Londen. LONDEN, 6 Maart (A.N.P.) De bladen kennen de zitting van het kabinet van gisteren, waarop Eden rapport heeft uit gebracht over de situatie te Genève en zijn besprekingen met Flandin, zeer veel waarde toe. Volgens de „Daily Telegraph" heeft het kabinet zich bezig gehouden met den toe stand ln Europa. Eenige bladen melden, dat een deel van het kabinet crltiek heeft uitgeoefend op Eden ln verband met diens politiek te Genève. Hij zou oorspronkelijk 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2