Engelsch officier in Abessynië gedood. 77sle Jaargang VRIJDAG 6 MAART 1936 No. 23297 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Naar gemeld wordt is door een bom uit een Italiaansch vliegtuig een Engelsch officier, leider van een Abessijnsche ambulance, gedood. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mnd.> BEGRAFENIS MEJ. C. J. S. VAN DER ELST. Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van mej. C. J. S. van der Eist, juridisch candidate, die JJ. Zondag op zoo noodlottige wijze bij een auto-ongeluk om het leven Is gekomen. Op de begraafplaats waren zeer vele tmedie-studenten van de overledene. 0.a. was er een deputatie van de Vereenigtng van Vrouwelijke Studenten te Leiden, Waarbij de praeses, mej. W. de Broekert en de ab-actis, mej. S. J. Hiemstra. Er waren zeer veel bloemen, w.o. een krans van de Ver. van Vrouwelijke Stu denten. In de rouwkamer speelde de heer Gnavelotte treurmuziek van Bach, w.o. het Slotkoor uit de Mattheus Passion. Namens de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, sprak de ab-actis, mej. Hiemstra, een kort woord van af scheid. Zij prees de overledene als een goed lid van de vereeniging, die een groote leegte achter laat. Onder dankbetuiging ivoor de ondervonden vriendschap, bracht spir. een laatsten groet. De heer Mollema sprak als vriend van den huize enkele woorden tot de familie, waarhij hij de karaktereigenschappen van de jeugdige ontslapene prees. Ds. Klein sprak een woord van eerbied Voor het jonge leven, dat de moeilijkheden niet ontweek. Ze heeft intens en mooi ge leefd. Haar sterke levensliefde was door- adeld door het weten, dat het leven een heilig mysterie is. Na woorden van troost, ging ds Klein voor in gebed. CAUSERIE OVER HET VERKEERSWEZEN Inspecteur Van der Wal spreekt voor de Leidsche H.D.-club. Over het verkeer „vroeger en nu" sprak Inspecteur D. W. van der Wal, chef der Leidsche verkeerspolitie, gisteravond op uitnoodiging van de Leidsche Harley-Da- vidsson-club in de bovenzalen van café „Royal" aan de Douzastraat voor een klein, doch zeer aandachtig gehoor. Spreker be gon bij den tijd toen omstreeks 1808 in ons land de eerste velocipède bereden werd, welke voortbewogen werd door met de voeten telkens op den grond af te zet ten, Later vond een Schot de trappers uit, doch nog langen tijd bleef het met z'n aanvankelijk ijzeren wielen een weinig comfortabel voertuig. De eerste auto volgde in 1896 en heel het land liep uit om dit wonder te aanschouwen. Wie de eerste automobilist in ons land was valt niet met zekerheid vast te stellen; het was notaris Back te Wieringerwaard of de fotograaf Zimmerman in Den Haag. Hoewel die auto's een maximumsnelheid hadden van 25 K.M. werden toch in tal van gemeenten de wegen er voor verboden of stelde men een maximum vast van 4 K.M. Daarbij moest men in verschillende plaatsen voor de auto uitloopen om het publiek te waar schuwen Er is sindsdien wel ontzaglijk veel ver anderd. Onze tijd eischt snelheid, maar al is er veel verbeterd, zoowel wat de voertui gen betreft als de regeling van het ver keerswezen, de wegen, de rijvaardigheid, enz., toch constateert men dat het aantal ongelukken helaas nog bijna voortdurend toeneemt (Leiden, dat in 1935 in totaal 137 aanrijdingen minder had dan in 1934, maakt een gelukkige uitzondering!), We- derkeerig geven weggebruikers elkaar de schuld van al die ongelukken, maar spre ker stelt vast dat allen schuldig zijn, voor al doordat de verkeersregels niet voldoen de worden nageleefd. Met nadruk wees spr. er op dat de voetgangers op het trot toir moeten blijven, ook als er alleen een trottoir is aan de linkerzijde van den weg, zooals op den Zoeterwoudschen Singel. Men steke reoht ovqr en kijke vóóraf goed uit. Het langzame rijverkeer blijve geheel reohts van den verkeersweg, terwijl het snelverkeer zich in de bebouwde kom be vinden moet op het linkergedeelte van den rechter weghelft. Het zijn speciaal ook de wielrijders, die als bijen over den weg zwermen alsof de geheele weg voor hun is, herhaaldelijk vergeten richting aan te geven, pardoes het doorgaande verkeer kruisen en bij verkeerspunten, bruggen en spoorwegovergangen de geheele breedte in beslag nemen. Dringend wekte spr. op zich aan de regels te houden, zooals die door hem waren uiteengezet. Hij was verder van oordeel dat vele mensohen er plotse ling een andere mentaliteit op na gaan houden, zoodra zij een auto of motor be sturen. Ineens worden velen dan gegrepen door een snelheidsdrang, die hoogst ge vaarlijk is en tot ernstige gevolgen leiden kan. Elke bestuurder van een motor-rij tuig dient beschaafd te rijden, anderen in Ihun rechten te laten en te waken boven dien tegen oververmoeidheid en alcohol gebruik. Tenslotte waarschuwde inspecteur van der Wal de motorrijders tegen het rijden met open knalpot en drong hij er op aan bij gemeenschappelijke starts zoo veel mogelijk onnoodig lawaai te vermij den. Met een serie interessante en leer zame lantaarnplaatjes besloot spreker z'n aandachtig gevolgde en dikwijls geestige causerie, voor het houden waarvan hem Boor den heer Lagendijk hartelijk dank Werd gezegd. NED. REISVEREENIGING. Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. Gisteravond hield de afd. Leiden van de N. R. V. in „In den Vergulden Turk" haar jaarvergadering onder vooorzitter- schap van den heer J. Hardeweg, die de aanwezigen welkom heette en in korte trekken het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. Daarbij liet spr. vooral uitko men de welgeslaagde herdenking van het zilveren feest in Januari j.l. en deelde hij mede, dat het geldsbedrag, door het da mescomité toen overhandigd, f. 40 be droeg. De voorz. deelde na de notulen nog mede, dat het geschenk der afdeelingen voor het Eigen Gebouw der N.R.V. in Den Haag niet zal bestaan uit een tegeltableau in de hal, doch uit glas-in-lood-ramen. De opening van het nieuwe gebouw zal plaats hebben op Zaterdag 28 Maart. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer Joh. A. Mooy, memo reerde o.m., dat het ledental met 55 terug liep en thans rond 1100 bedraagt. Het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer P. A. Susan, gaf aan inkomsten een bedrag van f. 1176, aan uitgaven f. 671,73, alzoo een batig saldo van f. 504,27 (vorig jaar f,290,45). Het rapport der kascommissie luidde gunstig, waarop den penningmeester dé charge wordt verleend. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren J. F. Hardeweg en J. A. A. v, d. Horst werden herkozen. De heer Har deweg werd tevens herkozen als lid van den Raad van Afgevaardigden, terwijl het dagelijksch bestuur naar de algemeene vergadering werd afgevaardigd. Hierna kwam ter sprake de vestiging van een filiaal van het Centraal Bureau in de Bijenkorf te A'dam. Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur een protest bij het hoofdbestuur dienaangaande inge diend. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen werd een motie van protest uit de vergadering ingediend van den volgenden inhoud: „Leden der afd. Leiden, in jaarvergade ring bijeen, protesteeren met klem tegen het vestigen van een filiaal van het Cen traal Bureau der N.R.V. in de Bijenkorf te Amsterdam, hetgeen niet strookt met de gevoelens van de overgroote meerderheid van de handeldrijvende middenstanders leden van de N.R.V. verzoeken met den meesten klem, dat dit besluit onge daan wordt gemaakt vóór het e.v. openen van genoemd filiaal." Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna kwam de reeds zooveel besproken reisbelasting ter sprake. De voorzitter deed een bloemlezing uit de vele protes ten, welke nu reeds tegen het ontwerp- reisbelasting werden gehoord. Na een langdurige bespreking hierover, volgde sluiting der vergadering. HENGELAARSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Een massaal protest tegen den aanval op de vrije hengelsport. Bovengenoemde bond belegde gister avond in „Zomerlust" een protestvergade ring tegen den aanval, welke door den Noord-Hollandschen Bond van Beroeps- visschers werd gedaan op de hengelsport in het algemeen door zijn vergadering van 19 December j.l., waarin besloten werd de regeering te verzoeken maatregelen te nemen ter beteugeling van de liefhebberij- visscttierij. Er bestond voor deze vergadering over weldigend groote belangstelling, niet alleen uit Leiden, maar ook uit de omliggende gemeenten, terwijl o.a Haarlem met een kleine honderd man was vertegenwoor digd. Ook uit Den Haag en Rotterdam waren afgevaardigden van hengelsport- vereenigingen aanwezig. De voorzitter, de heer F. C. Haalebos heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder de talrijke afgevaardigden der zustervereeniginigen en den heer Gouwen- tak als hoofdbestuurslid van het Centraal Ned. Hengelaarsverbond. Spr. gaf vervolgens een overzidht van het behandelde ter bovengenoemde ver gadering, welke in Zaandam werd gehou den. De beroepsvisscherij, aldus werd daar betoogd, ondervindt groote overlast van de liefhebberij-visscherij. Niet alleen wordt een groote hoeveelheid visch met den hengel gevangen, maar bovendien zou die visch beneden markt prijs door de amateurs worden verkocht. Een derde grief is, dat door de sportvis- schers veel pootvisch wordt gevangen, die door de beroepsvisschers is uitgezet. De N.H. Bond vroeg derhalve aan de regee- ring om van de hengelsportliefhebbers een akte te eisdhen. waarvan de kosten voor den snoekhengel f. 12.50 en voor den ge wonen hengel f. 7.per jaar zouden be dragen bovendien zal worden gevraagd minder of liefst in het geheel geen visch- water bsschikbaar te stellen voor de sport- visscherij. Tegen het standpunt der beroepsvis schers heeft de liefheb fterijvüsscherij in Leiden en omstreken altijd een zeer loyale houding aangenomen, o.a. door het ge pachte vischwater ook ter beschikking te stellen van de beroepscollega's. Spr. ein digde met een beroep te doen op alle aan wezigen om als één man de vrije hengel sport te helpen handhaven en gaf daarna het woord aan den heer Gouwentak uit Den Haag. Deze wees op de groote cultureele en sociale bateekenis van de hengelsport. Als reactie op de industrialisatie en mechani satie der bedrijven, voelen velen zich meer en meer aangetrokken tot een verblijf in de vrije natuur. Het wordt dan cok ten hoogste tijd, dat een protest wordt aan geheven tegen de aanmatigende en on redelijke eósdhen van de beroepsvisscherij, daarbij gesteund .door de eenzijdig voor gelichte Vissoheru-inspectie. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de acties, welke in de laatste jaren door het Centraal Verbond zijn gevoerd uit ver weer tegen de eischen der beroepsvisschers en ter bescherming van de sportvissdherij. Het is volgens spr. de vraag of de groote uitgaven, welke de overheid zich getroost in het belang van een zoo gering aantal beroepsvisschers hier te lande slechts 5000 zijn gerechtvaardigd, waar daar door de belangen van de duizenden en nog eens duizenden sportvisschers in zoo ern stige mate worden geschaad Door een sterk overdreven voorstelling' van zaken tracht de beroepsvisscherij de suggestie te wekken alsof zij door de vangsten der sportvisschers ernstig in de uitoefening van haar bedrijf wordt benadeeld. De amateurs, aldus spr., hebben bij herhaling metterdaad getoond op loyale wijze te willen medewerken ter voorkoming van ernstige vermindering van den vischstand. Spr. eindigde met een krachtig beroep op allen tot een eensgezind verzet tegen de plannen der beroepsvisschers door zich als één man aan te sluiten bij 't C.N.H.V. Vervolgens was het woord aan den heer C. Misset, eveneens uit Den Haag en een bekende figuur in de wereld der sportvis schers. Deze sprak er zijn bevreemding over uit, dat terwijl alle andere takken van sport door de overheid worden be schermd, de hengelsport, een der oudste volksvermaken, steeds door de regeering in het gedrang wordt gebracht. Niet alleen door tal van wettelijke maat regelen, maar ook door alle mogelijke be palingen,, welke op instigatie van de Ned. Heidemij., waarachter zich de beroepsvis scherij verschuilt, in het leven worden geroepen. Spr. herinnerde vervolgens aan de tot standkoming der Visscherijwet en van de Visscherij-reglementen, waardoor de hen gelsport steeds meer aan banden werd gelegd. Geleidelijk zijn de peur, de sleep- hengel. de tweede hengel en de hengel geaast met visch, van het tooneel verdwe nen en thans acht het beroep den tijd ge komen om ook den vrijen hengel te ver bieden. Een grooter gevaar, aldus spr., heeft de sportvissdherij nooit tevoren be dreigd en daarom rust op ons allen de plicht om het laatste, wat wij hebben, het vrije hengelredht, met hand en tand te verdedigen. Het is logisch, dat de regee ring alle ooren heeft naar een regeling, welke haar inkomsten zal verhoogen en daarom is het gevaar dubbel groot. Het beroep wil alleen maar oogsten zon der te zaaien. Thans willen de beroeps visschers pootvisch uitzetten, waarvoor de kosten moeten worden bijeengebracht door de vergunningen der sportvisschers. Wan neer het heden niet wil vervallen in de fouten van het verleden, dan mag de sport- visscherij geen middel onbeproefd laten om dezen dreigenden aanval op den vrijen hengel af te weren De eenige weg daartoe is een beroep te doen op de wet gevende maöht, doch daarvoor is een mas saal en eensgezind optreden van alle sportvisschers in Nederland nooöig. Daarvoor is de stichting noodzakelijk van een organisatie, welke over de noodige middelen beschikt om, wanneer de tijd daar is. den aanval te weerstaan. Nog is het niet te laat om deze tegenactie voor te bereiden, doch daarvoor is het noodzake lijk, dat thans reeds de handen worden ineengeslagen. Hengelaars van Nederland, aldus be sloot spr., let op uw saeck. De heer Haalebos sloot de bijeenkomst met een opwekking tot aansluiting bij het C.N.H.V., waarna onder algemeene instem ming de volgende motie werd aangeno men: De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, enz. Spreekt zijn verontwaardiging uit over den aanval door de Noordhollandsche vis- schers op de hengelsport gepleegd, over tuigd dat daardoor de klove tusschen beroep en sport opnieuw wordt verscherpt. betreurt het dat niet langs den weg van samenwerking een oplossing wordt gezocht, en gaat over tot de orde van den dag. VEREEN. VOOR „CHR. JEUGDHULP". Tiende en elfde jaarverslag. Het jaarverslag over 1934, het 10e jaar van het bestaan van bovengenoemde in stelling, is door bijzondere omstandighe den niet verschenen en valt met dat van 1935 samen. In het kort willen wij de voornaamste feiten van het jaar 1934 memoreeren. Verpleegd werden 11 volwas senen met i423 en 23 kinderen met 3582 verpleegdagen. In November van dit jaar werd door de Vereeniging overgegaan tot den aankoop van twee panden, gelegen aan den Zoe terwoudschen Singel 98 en 99, het eerste met bestemming tot moederhuis, het aan grenzende als kleuterhuis. Het begin van het jaar 1935 stond in het toeken van de verplaatsing van het tehuis aan het Utr. Jaagpad naar de Zoeterwoudsehe Singel. De in gebruik te nemen huizen werden van centrale verwarming voorzien en naar de eischen van volksgezondheid en ge meentelijke bepalingen aangepast aan de nieuwe bestemming, en 16 Juni 1935 kwam het besluit af van den Minister van Jus titie, dat de inlichting werd geacht te vol. doen aan de in de wet gestelde eischen van de verpleging van kinderen tot den schoolplichtigen leeftijd. Waren de toe standen in het Tehuis aan het Utr. Jaag pad hygiënisch onvoldoende te noemen, in het nieuwe Tehuis is met bescheiden mid delen getracht een passende behuizing te scheppen voor de ongehuwde moeder en haar kind. Den 14en Juni had in het bijzijn van verschillende autoriteiten en belangstel lenden de opening plaats. Verpleegd werden in 1935: 42, waarvan 18 volwassenen met. 1761 verpleegdagen en 24 kinderen met 3193 verpleegdagen. Dank zij de voortvarendheid en energie van vele Leidsche dames werd een pop- pententoonstelling georganiseerd, die als netto-opbrengst f. 1913.51 boekte. Van de Eén kwartiertjes bond ontvingen wij f. 80.Van de kinderpostzegels ont vingen wij f. 83.50. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: mevr. S. van Nesvan de Pol, Eerelid, Leiden; mevr. M. RauwsLaats, Eerelid, Leiden; mej. H. M. Eigeman, Presidente; mevr. T. L. BrouwerDoornveid, secreta resse. Oegstgeesterlaan 19, Leiden; mevr. E. M. van Groningenvan der Poel; mevr. W. V. van ArkelDrijber; mevr. M. Corts de Heus; mej. M. J. E. van Eldik; mevr. B. GathierBlanke; mevr. C. Wiersinga De Niet. o VAKSCHOOL VAN DEN KAPPERSBOND. Film van de Zwartkop-fabrieken. In ,,Oud-Hortuszieht" werd gisteravond voor de leerlingen van de afd. Leiden van den Nederlandschen Kappersbond een film van de Zwartkopfabrieken te Berlijn ver toond. De avond werd geopend door den heer L. K. v. d. Vlist, voorzitter van de vak school. die o.m. wees op de onlangs door den Nederlandschen Kappersbond gedane uitspraak, waarin gezegd werd, dat de Leidsche Vakschool een der beste in Neder land is. Het bestuur van de Leidsche Kap- persvereeniging werd dank gebracht voor de welwillende medewerking, welke steeds van die zijde wordt ondervonden. Vervolgens werd de film vertoond, ter wijl de heer v. Duyl. vertegenwoordiger van de Zwartkopfabrieken een toelichting gaf. De film geeft verschillende gedeelten uit het kappersbedrijf te zien, die een indruk geven van de verschillende wasschingen, waarin de beteekenis van samenwerking gedocumenteerd is. De film is vervaardigd in samenwerking met de wetenschappelijke afdeeling der U.F.A.. door het cinemato grafisch instituut voor haar-hygiëne. In het tweede en derde deel worden de vak technische werkzaamheden vertoond, o.a. de nieuwste haarwasch-apparaten. Het eerste deel der film is weer gesplitst in gezond en ziek haar, het wasschen van haar met de Zwartkop-kuur en de haar- verzorging bij de verschillende natuurvol ken. Van de zijde der leerlingen van de vakschool bestond voor dezen leerzamen avond zeer groote belangstelling. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier ves tigt de aandacht op het navolgende: De burgemeester van Hillegom geeft belanghebbenden in overweging om, alvo rens in relatie te treden met de bloem- bolienfirma WalravenDe Jong. geves tigd te Hillegcm. bil hem inlichtingen omtrent deze firma in te winnen. Aangezien in de gemeente Hillegom meerdere bloembollenfirma's zijn geves tigd. die den naam „Walraven" voeren, vestigt de burgemeester speciaal de aan dacht op de toevoeging „De Jong". BINNENLAND. Minister Oud over het behoud der demo cratie en over het Plan van den Arbeid (3e Blad). Nieuwe defensie-uitgaven (Binnenland, 3e Blad). De voorgenomen regeeringsmaatregelen t. a. v. buitenlandsche arbeidskrachten en dienstboden (4e Blad). Straatroof te Den Haag; de dader pee auto ontkomen (Gemengd, 3e Blad). Een natuurgeneeskundig instituut te Hoogeveen, dat f. 100.000 gebruikte in een jaar tijd? (Gemengd, 3e Blad). De suikerdiefsta! te Waddinxveen; be handeling voor de Rotterdamsche recht bank (Rechtzaken, 3e Blad). De Canadeesche ijshockey-ploeg te Am sterdam: een 126 overwinning op de Blauwe Zes (Sport, 6e Blad). Een smokkelaarsbende ontmaskerd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Spoedig een belangrijke Duitsche ver klaring te verwachten? (Buitenland, 4e Blad). Een Engelsch officier, leider van een ambulance in Abessynië, door bom gedood (le Blad). Rond de Engelsche defensie (Buitenland, 4e Blad). Wijziging der Belgische defensie-plan nen (Buitenland, 4e Blad). Hirota in Japan niet geslaagd in de vor ming van een kabinet (Buitênl., 4e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de op gisteren gehouden Vereenigde Vergadering vaa het Hoogheemraadschap van Rijnland, werd mededeeling gedaan van een namens H.M. de Koningin ont vangen telegram. Verder werd medegedeeld, dat het be sluit tot opnemen, van kasgeld in 1936, door Gedeputeerde Staten werd goed gekeurd.. Een verslag werd uitgebracht omtrent de officieele ingebruikstelling van het nieuwe Dieselgemaal. Naar aanleiding daarvan brachten verschillende leden hulde aan het bestuur voor zijn arbeid, welke tot deze belangrijke verbetering van Rijnlands boezem hier heeft geleid. Naar aanleiding van een geuite klacht over het schutten door de Overtoomsche sluis te Amsterdam, waarbij onnoodig veel vervuild en verzout water op Rijnlands boezem zou komen, werd medegedeeld, dat volgens inlichtingen van het gemeente bestuur van Amsterdam dit schutten zoo danig geschiedt, dat niet onnoodig spui- water op Rijnlands boezem werd .gebracht. Voorts weid besloten tot toelating van den heer Joh. van Reeuwijk als hoofdinge land-plaatsvervanger in het 7e district (Haarlemmermeer). De kiezerslijsten voor het 2e, 4e. 5e, 6e en 15e district werden vastgesteld, terwijl een reclamant tegen een dezer lijsten niet ontvankelijk werd verklaard. Na behandeling van eenige pachtkwes- ties werd besloten tot het niet invorder baar verklaren van 2 aanslagen in Rijn lands bundergeld. Bij de rondvraag kwam ter sprake de wijze waarop de verschillende teellanden worden verhuurd. De voor- en nadeelen van onderhandsche verpachting en open bare verpachting werd daarbij besproken. Ten slotte stemde de vergadering in met vasthouden aan den regel, dat die landen in het openbaar worden verhuurd. ARBEIDSCONFLICT BIJ DE N.V. V./H. GEBR. PEL. In een gisteren gehouden vergadering van personeel der N.V. v./h. Gehr. Pel, Suikerwerkfabrikanten aan den Morsch- weg 5058 alhier, is besloten tegen de sedert 22 Februari 1936 toegepaste 5 pet. loonsverlaging door middel van staking op te treden. De loonen zijn sedert 1932 gemiddeld van 15 tot 20 pet. verlaagd, zoodat ge huwde personen van acht tot 16 gulden per week verlaging ondergingen, waarvan nu weer 5 pet. is afgenomen. Bovendien stelt de firma zich voor om in de eerste week van April a.s. opnieuw de loonen met 5 pet. te verlagen. Hiertegen meenen de vakvereenigingen van de arbeiders, de Algem. en Chr. Bonden in het Bakkers- Chocolade- en Suikerbcwerkingbedrijf, te moeten opko men. In het bedrijf zijn momenteel ongeveer 120 personen werkzaam, die hedenmor gen allen aan het werk zijn gegaan. De directie was hedenmorgen nog niet officieel van het besluit van het personeel in kennis gesteld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1